Kategoriler
İlişkiler

İlişki Danışmanı

İlişki danışmanı, 2 ya da daha fazla kişi arasındaki etkileşimleri, iletişimleri dengelemek amacıyla gerçekleştirilen ilişki danışmanlığı çalışmalarını yürüten uzmandır. Genellikle psikolog ve psikolojik danışmanlar tarafından geçekleştirilse de, bu mesleki altyapıya ve ilişkiler konusundaki bilimsel teorik bilgiye sahip olmayan kişiler de aynı ünvanı kullanmaktadırlar.

İlişkisel çalışmalarla denge kurulması amaçlanır. Bu çalışmalara katılan kişiler bazen iki sevgili, bazen iki yakın arkadaş, bazen iki kardeştir. Bazen de yaşamındaki yakınlarıyla (eş, sevgili, arkadaş ya da kardeşle) ilişkisinde problemler yaşayan kişiler ilişki danışmanına başvurarak yardım alırlar.


İlişki Danışmanı Hangi Durumlarda Yardımcı Olur?

Ülkemizde genellikle çok şiddetli kavgaların görülmesi halinde insanımız “Evet bu konuda artık destek almamızın zamanı geldi” dese de, aslında uyumsuzluk ve anlaşmazlıklar başladığında, yani en başında uzman yardımı almak daha doğru bir karardır. Peki hangi durumlarda bir uzmana başvurarak yardım alınmalı?

  1. Çözmek için bir araya gelip konuştuğunuz, hatta bir kaç kez çözme girişiminde bulunduğunuz, ancak her defasında tartışarak ayrılmanıza neden olan ve çözülemeyen konularınız varsa,
  2. Karşılıklı olarak birbirinizi, duygularınızı anlamakta ve anlatmakta güçlük çektiğinizi hissediyorsanız,
  3. İlişkinizde duygusal ihmal, aşırı eleştirellik ve uzaklaşma gibi durumlar yaşıyorsanız,
  4. Birlikte bir şeyler yapmakta zorlanıyorsanız ve çatışmayı sadece ayrı kalarak önleyebildiğinizi fark ettiyseniz,
  5. İlişkinizin yüzeysel olduğunu hissettiyseniz ve daha derin ve anlamlı bir ilişki ve aynı zamanda daha sağlam bir bağ kurma ihtiyacı hissediyorsanız, ilişki danışmanı yardımı almanızı tavsiye ediyorum.

Bazı çiftler, bu listede saydığımız durumlar ilişkilerinde bulunmasa da yardım almayı tercih ediyorlar. Bir ilişki uzmanına danışmak için çok büyük problemleriniz olması gerekmez. Bence aslında toplumumuzun geneline hakim bir düşünce olan “Çok büyük bir sıkıntı olmadıkça gitme” düşüncesi insanımızın bu konuda bir uzmandan yardım almasının önündeki en büyük engeli oluşturuyor. Bir hekime gitmek için ille de ölümcül bir hastalığa sahip olmak gerekmediği gibi, bir ilişki danışmanına gitmek için de ille ayrılma veya boşanma noktasına gelmek gerekmiyor.

İlişki Danışmanına Sıkça Sorulan Sorular

Nişanlımla evliliğimize çok az bir zaman kaldı. Aramızda çok basit nedenlerden kavga çıkıyor. Nişanlıma bir uzman yardımı almak istediğimi söylüyorum, o yardım almaya yanaşmıyor. “Evlenince düzelir” diyor ama ben inanmıyorum. Ne yapmalıyım?

Henüz evli olmayan, ancak evliliğe doğru adım adım ilerleyen bir çiftin yaşadığı problemler evlenince düzelmez. Evliyken neredeyse her an aynı evde birbirine yakın konumda olursunuz ve yaşadığınız problemler düzelmediği gibi, çoğu çiftin yaşadığı gibi artış gösterir. Tartışmalar kavgalara, kavgalar da daha büyük kavgalara dönüşür. Nişanlınızla beraber bir uzmandan yardım almalısınız. Bu konunun önemini ona güzel bir dille anlatmanızı öneririm.

Sevgilimle ilişkimizin 4. yılındayız ve onun bitmek bilmeyen bazı bağımlılıkları var. Alkol ve kumar bunlardan ikisi. Sizce ne yapmalıyım?

Siz onu daha sağlıklı bir hayatı olması için tedaviye yönlendirmek istersiniz ki, vicdanı olan her insan bunu yapar. Alkol ve kumar bağımlılıklarını kendisi istemediği sürece bitiremezsiniz. Kendisi yatarak tedavi olmalı. Her ikisinden de kurtulmak zordur ve sıkı bir tedavi süreci vardır. İlişkinizin 4. yılında onu düşünmeniz, onun iyiliğini istemeniz çok güzel ancak kendinizi de düşünmelisiniz. Bu ilişki sizi nasıl etkiliyor? Size ne hissettiriyor?

Eşim bana fiziksel şiddet uyguluyor. Çok büyük bir şiddet görüyorum. Bazen de “Seni öldüreceğim” diyor. Birlikte ilişki danışmanlığı yardımı alsak eşimin bu davranışı düzelir mi?

Fiziksel şiddetin bulunduğu ilişkiler kesinlikle ilişki danışmanlığına başvurmamalılar. Bu çiftlerin yaşadıkları artık adli bir konudur ve adli makamlar tarafından çözümlenmesi en mantıklısıdır.

Online İlişki Danışmanlığı

Yüz yüze ilişki danışmanlığı sizin için uygun olmadığında, bu desteği internet üzerinden de alabilirsiniz.

  • İş nedeniyle sürekli meşgul olduğunuz için yüz yüze seanslara katılmakta zorlanıyorsanız,
  • Eşinizle birlikte yüz yüze seansa gelebileceğiniz ortak bir zaman bulmakta zorlanıyorsanız,
  • Türkiye’nin İstanbul dışındaki bir şehrinde ya da Türkiye dışında yaşıyor ve benden ilişki danışmanlığı yardımı almak istiyorsanız, size yardımcı olabilirim.

Online ilişki danışmanlığı, internet üzerinden görüntülü ve sesli görüşme olanağı sağlayan özel programlar (Whatsapp, Zoom. vd. ) kullanıarak gerçekleştirilir. İnternet bağlantınız ve bu programı yüklediğiniz bir telefonunuz varsa, siz de çalışmalarımıza katılabilirsiniz. Bu konuda bilgi ve randevu almak isterseniz, iletişim telefonunu arayabilirsiniz.

Yazar Serhat Damar

Klinik Psikolog Serhat Damar, 2002 yılında ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra Klinik Psikoloji alanında uzmanlığını yaparak Klinik Psikolog ünvanı almaya hak kazanmıştır. 2002'den günümüze devlet üniversitesi, özel hastane ve kliniklerde görev yapmıştır. Bireysel konularda ve ilişki / evlilik konularında hizmet vermektedir.