abone olun
instagramyoutube
Anasayfa » Evlilik Terapisi » Aldatmak 101 – Aldatmaya Giren Şeyler ve Ötesi

Aldatmak 101 – Aldatmaya Giren Şeyler ve Ötesi

Aldatmak / Sadakatsizlik nedir sorusuna cevap vermek kolay görünse de, aldatmaya giren şeyler konusunda eşler farklı düşüncelere sahip olabilirler. Özellikle de aldatma eylemini gerçekleştiren kişi bu soruyu cevaplarken zorlanacaktır. Aldatan kişiye “normal” gelen ve meşru görünen durumlar, çoğumuzun uzak durmaya gayret ettiği “sadakatsizlik” olabilir. Aldatmayı tanımlamaya çalışalım…

Aldatılmaya maruz kalmanın duygusal acısını, kelimeler tarif edemez. Aldatılmak bir eş için büyük bir travma yaratır. Sadakatsiz bir sevgili veya eşin kendisi de aldatılmak istemez. Aldatılma durumunda aynı duygusal çöküşü yaşar.

Hassas insanlar için, özellikle de saygısızlığa karşı güçlü duygusal tepkileri olan kadın ve erkekler için, partnerlerinin bir başkasına bakması rahatsızlık vericidir.

Bakmak çoğu çift için aldatma olarak kabul edilmez, ancak bazı bakışlar bir partneri rahatsız etme potansiyeline sahiptir. Herkes aldatma terimini belirli davranışlarla ilişkilendirir. Bazı kişilerin karşı cinsle sohbet etmekten hoşlanıp, sevgilisi veya eşiyle sohbet etmek istemeyişi, eşin/sevgilinin dikkatini çeker.

“Benimle konuşmaktan kaçınan eşimin iş yerinde karşı cinsten arkadaşlarıyla konuşmakta çok iyi olduğunu görünce çok şaşırdım.”

Karşı cinsle ve iş yerindeki arkadaşlarla sohbet etmek aldatma anlamı taşımasa da, uzak durulan ve sohbet etmekten kaçınılan eş için önemli bir sorun kaynağıdır. İnsan eşiyle de, arkadaşıyla da konuşmalı, sohbet etmeli. Bununla birlikte, belirli sınırları korumanız, saygısızlık veya aldatma yanlışına düşmeden sosyalleşmek için hiçbir ayrıntıyı atlamadan yapmanız beklenir.

‘Karım giyinmeyi bilmiyor’, ‘Onun pişirdiğini yiyemiyorum’ gibi konuşmalar, özellikle karşı cinsle yapıldığında, eşten kurtulma isteğini ortaya koyan ifadeler olarak görülebilir. Bir tür sadakatsizlik olarak da değerlendirilebilir. En azından içimizden bir grup insan bunu tam bir aldatma olarak görecektir. Aynı şekilde, bir kadın da eşi hakkında benzer sözleri karşı cinsten birine söylerse durum aynıdır. Bu söylemler bizim bağlanma stilimizle ilgili de bilgiler verir. Güvenli bağlanma stiline sahip eşler bu tür sözler söylemezler. Daha çok kaçıngan ve kaygılı bağlanma stillerine sahip eşlerden, özellikle de ilkinden bu sözleri duyma olasılığımız yüksek olarak düşünülebilir.

“Eşimi aldatıyor muyum?”

Soru : “Merhaba efendim. İki yıldır evli olduğum eşimle çok sevgi dolu ve birbirine bağlı bir çiftiz. Eminim o da, ben de aynı güzel duyguları karşılıklı olarak hissediyoruz. Bir süredir çalıştığım şirkette çalışan bir ofis asistanı olan bir kızla konuşuyorum. Onunla arkadaşlığım bir ayını dolduracak. Bu kız bana çok sıcak ve yakın olmaya çalışıyor. Bekar bir kız ve hayatında hiç bir ilişkisi de olmamış. Onunla sohbet ederken zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorum. Her gün onunla yemek yiyoruz, yemekten sonra kahve keyfi yapıyoruz. Onunla gündüz konuşuyoruz ve aramızda bir tür yakınlık var ama cinsel ilişki hiç olmadı. Bazen sanki bir çekim oluyor ve bir anda birbirimize sarılıyoruz. İşe başladığım günden beri çok mutluyum. Onun burada olmasına çok seviniyorum. Çok farklı iletişim kuruyoruz. İki arkadaş ya da iki dost gibi, eşimle benim aramdaki iletişimden çok farklı bir ilişkimiz var. Bu kızla olan ilişkimiz çok saf ve tamamen masum bir ilişki. Aslında bu ilişki üçümüze de iyi geliyor. Ben mutluyum, kız da mutlu ve benim eşim de mutlu. Aldatmadığım halde vicdanım bazen rahatsız oluyor. Eşimi aldatmadığımı biliyorum ama yine de üzülüyorum. Rahatsızlığım normal mi, yoksa gereksiz takıntılı mıyım?”

Cevap : Sence aldatmak nedir? Aldatmanın özü “hile yapmak” ve “beklenmedik davranışlar sergilemek”tir. Ayrıca bir sorum var. Eşinle evlendiniz ve onunla bir aile kurdun. Peki ne yaptığınızı biliyor musun? Sence evlilik nedir? Aldatmadığım halde vicdanım rahatsız oluyor diyorsunuz ancak iş yerinde yaptıklarınızı burada belirtmişsiniz. Bunların aldatma olmadığını size düşündüren nedir? Diyelim ki eşin ikinizi bu durumda görüyor. Yani senin bu kızla yemek yediğin, kahve keyfi yaptığın veya bir anda bir çekim hissedip birbirinize sarıldığınız anları izliyor. Sence eşin bu sahneleri izlerken ne hisseder? “Aferin eşime, bak ne de güzel eğleniyor. Beni aldatmıyor, helal olsun” mu der? Yoksa bir anda yüzü ve bedeni kaskatı kesilip “Sen beni iş yerindeki asistan kızla aldatıyorsun!” diyerek sana bağırıp evi terk mi eder? Bana 2. ihtimalin gerçekleşme olasılığı çok daha yüksek geliyor. Eşinle kurduğun evliliği kendi ellerinle yıkmak üzeresin. “Eşim bizi görmüyor” diye düşünme sakın, çünkü bir gün mutlaka yaptıklarını ayrıntılarıyla öğrenecek. Bu hayatta hiç bir şey gizli kalmaz. Eşinle yeni evlendin ve bu kadar kısa sürede eşini aldatmaya başladın. Vicdanında hissettiğin rahatsızlık bir saplantı değil. Vicdanın sana “Yapma! Aldatma!” diyor. Eşinizi aldatıyorsun ve bu aldatmadan kendini rahatsız hissediyorsun. Sen bu asistan kızla ilişkini bitirmiş olsan da… Eşinin bir gün tüm yaptıklarından haberi olacağını tekrar sana hatırlatarak, işler çığırından çıkmadan bu maceraya bir son vermeni, aranızda olup bitenleri eşine anlatmanı tavsiye ediyorum. Bizler, eşlerimizle evlendikten sonra işte ya da başka yerlerdeki insanlarla flört etmiyoruz. Bu davranış bizlere ters gelir çünkü eşlerimiz sadakat bağıyla bağlı olduğumuz insanlardır. Bekar değilsin, bir kişiyle evlilik sözleşmen var ve yapman gerekeni yapmak en iyisi. Eşine odaklanmalı, onu sevmeli, onunla sohbet etmeli, ona sarılmalı, aranızdaki evlilik bağını ve evlilik ilişkinizi geliştirmenin ve güçlendirmenin yollarını aramalısın. Evliliğin dağılmak üzere. Bunun farkında olmanı tekrar tekrar hatırlatmak istiyorum. Duygusal aldatma da aldatmaktır.

Aldatma Belirtileri

Aldatma sadece seksle ilgili değildir. Yukarıdaki örnek, duygusal aldatmanın çarpıcı bir örneğidir. Duygusal flörtte başlangıçta cinsel aktivite yoktur, ancak beklenen cinsel aktivite zamanla mutlaka ortaya çıkar ve duygusal ilişki devam ederken cinsel ilişki bu duygusal ilişkiye eşlik eder.Aldatma böyle devam eder. Hiç kimse cinsel veya duygusal olarak aldatılmak istemez.

Sadakatsizliğin sonsuz yolu ve fırsatları vardır, ancak çoğu kadın ve erkek eşine sadık olmayı seçer. Sadakatsizler azınlık, sadık kalanlar çoğunluktadır. Erkeğin aldatmaları tam olarak filmde anlatıldığı gibi gerçekleşir. Adam her zamankinden daha dikkatli ve özenli bir hal alır. Öz bakımları için çok fazla zaman ve para harcar. Tek bir hedefe odaklanmış haldedir: Genç ve yakışıklı görünme, çekici ve etkileyici olma çabasıyla, etrafında olup bitenlerden habersizdir. Bu durumda eşin ihtiyaçları ve çocukların ihtiyaçları dikkate alınmaz. Çünkü artık konu değişmiştir.

Aldatan erkeklerin ve kadınların çoğu bunun bir “aldatma” olduğuna inanmıyor. Daha önce de belirtildiği gibi, “sadakat” ve “aldatma” kelimelerinin anlamını bilmeyen bu kişiler, bir “kaçamak” veya masum bir “yaramazlık” yaptıklarına inanmaktadırlar. Onlara göre sadakatsizlik denilen şey aslında tamamen normaldir. “Küçük bir kaçamaktan kimseye zarar gelmez” derler. Ne yazık ki, bu basit bir hata değildir, kimseye zarar vermeyen basit bir kaçamak da değildir. Aldatma, çifti ve ilişkiyi anlamsızlaştırır. Boş ve anlamsız ilişkiler eninde sonunda bozulup dağılacaktır. Bu ilişkileri sürekli izleyen bir profesyonel olarak her zaman toparlamak için ne yapılabileceğinin yollarını çiftle birlikte araştırıyorum. Gelinen noktada ilişkinin tümüyle bozulup dağıldığını gördüğümde üzülüyorum. Eşten veya çocuklardan çalınan zamanın bir yabancıya verilmesi haksızlıktır. dolandırıcılar bir eşin veya sevgilinin acısını hissetmez, eşi kaybetmekten korkmazlar.

Seks hayatın en basit yönlerinden biridir ve eğlenceli olabilir, ancak bazı insanlar eşlerinden başka biriyle cinsellik yaşamanın arayışı içerisindedirler. Bazı erkekler ve kadınlar bu heyecanı yaşamak ister. Bu erkek ve kadınlardan bazıları, hayatta sadece “ilişkiler” konusunda heyecanlandıkları için zaman zaman seks partneri ararlar. Bir eşin bu eğilimi varsa, aldatır. Bir ilişkisi olduğu öğrenilen, ilişkisi belgelerle ve somut delillerle desteklenen ve yaşam enerjisini aldatarak kazanan erkekler ve kadınlar, defalarca özür dileseler de tekrar aldatırlar.

Aldatan Eş Tekrar Aldatır mı?

Bu soruyu şöyle cevaplamak isterim… Aldatan eşin, yaptığı aldatma eylemi konusundaki düşünceleri değerlendirilerek bu konuda gerçekçi / mantıklı bir yorum yapılabilir kanaatindeyim. “Senin yüzünden yaptım. Kendine iyi bakmazsan ben de başka insanlarla birlikte olmak zorunda kalırım” mı diyor? Ya da, “Büyük bir hata yaptım. Yaptıklarımdan utanıyorum’ mu diyor? Verdiği cevaba bakarak, ilişkinizde/evliliğinizde bundan sonra nelerin olacağını tahmin edebilirsiniz. Bunlara dikkat etmezseniz, ilişkinizin hangi yöne ilerlediğini fark edemeyebilirsiniz.

Serhat DAMAR

Klinik Psikolog & Çift Terapisti

Yorum yapın