Kategoriler
Yeni

Online Psikolog Desteği

Online psikolog arıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu sayfa, internetten psikolog yardımı almak isteyen danışanlarımız için hazırlanmıştır. Bu konuda aklınıza gelebilecek sorulara cevap olması amacıyla yazmış olsam da bazı soruların cevabını burada bulamayabilirsiniz. Cevabını bulamadığınız sorularınızı bu sayfanın en alt kısmındaki soru bölümüne yazarsanız size en kısa sürede cevap veririm.

İstediğiniz An Yanınızda

Her gün yapmak zorunda olduğunuz onca işin yanında bir de psikologla görüşme yapmak için onun ofisine gitmek size zor gelebilir. Haklısınız. Gerçekten de bunu yapmak için zaman ve enerji bulamayabilirsiniz.

İnternetten gerçekleştirdiğiniz psikolog görüşmelerinde ise, evinizin sıcak atmosferinde çayınızı veya kahvenizi yudumlarken seansınızı gerçekleştirebiliyorsunuz. Bu, tek başına bile önemli bir avantaj olarak sayılabilir.

Yöntem teknolojinin farklı imkanlarından yararlanır ve karşılıklı mesajlaşma, telefonla görüşme, telefonda görüntülü ve sesli görüşme ve karşılıklı e-posta gönderme şeklinde uygulanır. Geçtiğimiz yıllarda çok da fazla talep görmeyen bu çalışmalar, günümüzde çok sayıda insan tarafından talep edilmektedir.

Online Çalışmalar Yararlı mı?

Online çalışmalar, aynen yüzyüze çalışmalar gibi yararlıdır. Doğru uygulandığında danışanın / danışanların yaşamlarında ortaya çıkacak olan değişim gerçekten de görülmeye değerdir.

Kimler İçin Uygundur?

Çoğunluk için uygundur. Zaman ayırmakta güçlük çeken, bulunduğu şehirde ya da kırsal bölgede deneyimli bir psikoloğa ulaşma şansı olmayan, koronavirüs salgını gibi geniş çaplı ve tüm dünyayı etkileyen salgın zamanlarında evin güvenli ortamında destek almak isteyen danışanlarımız için uygundur.

Kimler İçin Uygun Değildir?

Psikotik bozukluklar, özellikle şizofreni hastalığı bulunan kişiler, ve paranoid belirtileri bulunan, paranoid kişilik özellikleri bulunan kişilerin, aşırı seviyede şüphe duyan kişiler için uygun değildir. Bu kişiler şüphe duygusunu çok şiddetli hissederler ve aslen güvene dayalı ve gizlilik prensibiyle ilerleyen bir çalışma, terapi uygulayan uzmanla danışanı arasında ortaya çıkan yoğun şüpheler ve paranoid belirtiler nedeniyle terapi ilişkisi ve terapi ittifakı bozulacaktır. Bu nedenle de, bu kişilerin online terapiye uygun olmadıkları kanaati oluşmuştur.

Avantajları ve Dezavantajları

Avantajlar ve dezavantajlara değinelim.

  • Sessiz, sakin ve rahat olan herhangi bir ortamda çalışmalara katılabilirsiniz. Yüz yüze seansların zorunlu araçları olan ve karşılıklı olarak konmuş koltuklara oturmak zorunda değilsiniz.
  • Yüz yüze yapılan çalışmalarda daha hesaplı ve daha düşük maliyetli olan çalışmalardır.
  • Dezavantaj olarak özellikle şundan bahsedilmelidir: Katılmak isteyen danışanlar, belli bir yaşın üzerinde iseler, teknoloji ve internet kullanamadıkları için terapi sürecinde çok zorlanabileceklerdir ki bunlar terapi sürecinin yavaşlamasına, bazen de durmasına sebep olur.

Yardım Alınan Uzman Nasıl Olmalı?

Gündelik yaşamda yardım aldığımız bir psikoloğun deneyimli olması ve çok sayıda vaka tecrübesine sahip olması ne denli önemli ise, online çalışmaları düzenleyen psikoloğun deneyimli ve çok sayıda vaka tecrübesi bulunan bir psikolog olması da o denli önemlidir.

Online Psikolog Hangi Meslekten Olmalı?

İnternetten psikolog yardımı almayı düşünenlere bir tavsiyem var: deneyimli bir uzman klinik psikologdan yardım alın. Her konunun bir uzmanı olduğu gibi, bu konunun uzmanları da klinik psikologlardır.
Online destek sunan deneyimli bir klinik psikoloğa sizin yaptığınız gibi bir Google araması yaparak kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Konunun uzmanı olmayanlarla vakit kaybetmek yerine gerçek bir uzmanla çalışmanız en mantıklısıdır. Gerçek bir uzmanı aldığı eğitimden (Eğitim ve diploma aldığı üniversite, yaptığı uzmanlık) tanıyabilirsiniz. Bu alanda psikoloji eğitimi almadan bu işi yapanların da bulunduğunu hatırlatmama gerek yok sanırım. Bu yüzden, mümkünse yardım alacağınız uzmanın diplomasını görmeniz de mantıklıdır.

Doğru uygulandığında yararlı olan bu yöntemin geçekten işe yaradığı, bir sorunu ya da sorunun önemli bir kısmını ortadan kaldırdığı zaman görülür. İnternet üzerinden çalışmalarımızın tümü, Bilişsel Davranışçı ve PACT yaklaşımlarına bağlı kalınarak gerçekleştirilmektedir. Bilişsel Davranışçı yaklaşım, günümüzde kabul edilmiş, yararlı olduğu çok sayıda bilimsel araştırmanın sonuçlarıyla kanıtlanmış bir yöntemdir. PACT yöntemi de ilişki, çift ve evlilik sorunlarında etkili bir yöntem olarak öne çıkmaktadır.

Her iki yöntemin de yolları, yöntem ve teknikleri net, açık ve somuttur. Genel anlamda ifade edersek, Bilişsel Davranışçı yöntem, işlevsel olmayan düşüncelerinizi, davranışlarınızı ve duygularınızı tanımanıza ve bunların üstesinden gelmenize yardım eder. Online psikolog seansları Bilişsel Davranışçı yaklaşıma bağı kalınarak gerçekleştirildiğinden, her seans yapılandırılmış bir görüşme şeklinde yapılır.

İnternet üzerinden yapılan çalışmalar, yüz yüze çalışmaya göre ekonomik açıdan daha avantajlıdır.

Gizlilik ilkesi kesin olarak geçerlidir. Online psikolog seanslarında danışanlarımız tarafından paylaşılan tüm bilgiler gizli tutulur, sır olarak saklanır ve bu mesleki ilkemiz titizlikle uygulanır.

Her iki yöntem de, doğru uygulandığında yararlı olmaktadır. Durum tam da böyle olduğu için size önerimiz, ister yüz yüze psikolog desteği alın, ister online psikolog desteği alın, bu desteği kimden aldığınıza dikkat edin. Bunun için de, yardım alacağınız kişi “Psikoloji bölümü mezunu mu?” , “Klinik Psikoloji alanında uzmanlığı var mı?” gibi sorulara cevap bulmanızı öneririz.

İnternetten Psikolog Desteği Almak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Doğrudan iletişim telefonu olan 0532 322 1770 ‘i arayarak iletişime geçebilirsiniz. Her seans 50 dakika sürer. Seans ücreti hakkında iletişim telefonundan bilgi alabilirsiniz.

Seanslar genellikle haftada 1 kez yapılır. İlerleyen haftalarda problemin şiddetinin düşmesine bağlı olarak 2 haftada 1 seans yapılır. Daha sonrasında ise ayda 1 seans gerçekleştirilerek çalışmalar tamamlanır.

Online çalışmalarımızda sizlerle kararlaştırdığımız programa uyarak, seanslarımıza tam zamanında girerek çalışmalarımızın aynen istediğimiz gibi olumlu sonuçlar vermesine yardımcı olabiliriz.

Online Psikolog Serhat Damar

Online Psikolog Serhat Damar, 2002 yılından günümüze alanda aktif olarak çalışmakta olan bir Klinik Psikolog dur. Psikolojik sorunlar, travmatik çocukluk yaşantıları, olumsuz duygular, kaygı / anksiyete ve kişilik konuları, ilişki, çift ve evlilik konuları ve burada yer vermediğimiz ancak klinik psikoloji alanına giren çok sayıda sorun konusunda deneyimli bir uzmandır.

Kendisi ile iletişime geçerek yardım almak istediğiniz konuda bilgi alabilirsiniz. Online psikolog hizmeti tüm dünyadaki Türkçe konuşan danışanlarımıza verilmektedir. Yardıma ihtiyaç duyduğunuzda güvenilir bir uzman klinik psikolog dan destek almak için iletişim telefonumuzu arayınız. Size yardımcı olmak görevimizdir. Online psikolojik destek aynen yüzyüze psikolog yardımı gibi, gönüllülük ve güven esasına dayalıdır ve teorik, bilimsel bir temele dayalı olarak gerçekleştirilmektedir. Gündelik sohbet ya da dertleşme değildir.

Tavsiye ve Yorumlar

Online psikolog tavsiye, öneri ve yorumları bu sayfanın bu bölümünde ve alt ısımlarda yer almaktadır.

İnternetten psikolog yardımı almayı düşünüyorsanız, yardım alacağınız uzmanın kim olduğunu, gerçekten psikolog olup olmadığını ve eğer bir psikolog ise de Klinik Psikoloji uzmanlığı olup olmadığını sorgulayın. Alanda görev yapan arkadaşlarımız, melektaşlarımız Klinik Psikolog ünvanına sahip olmalıdırlar. Çalışmalarımız sırasında bazen şaşırtıcı şekilde başka mesleklerden kişilerin de “Psikolog” ve “Online Psikolog” ünvanları ile seanslar düzenlediklerini üzülerek duyuyoruz.

Her işi ehli olan yapmalıdır. Bir konuda sadece yüzeysel bilgiye sahip olan kişilerin yapacağı işler ne ölçüde başarılı olur, sizin takdirinize bırakıyorum. Bu alanda uzun yıllardır görev yapan deneyimli bir klinik psikolog olarak size tavsiyem iyi bir araştırma yaparak karar vermenizdir.

Bizim mesleğimizde insana saygı ve onun gelişmesine katkı sağlamak esastır. Size online seanslar sırasında talimatlar veren, manipüle etmeye çalışan kişilerden uzak durmanız yararınıza olacaktır. Bu mesleğin eğitimlerinden geçmiş olanlar çok iyi bilirler ki, amacımız asla insanları manipüle etmek ve yönlendirmek değil, insana ve hayatta zorlandığı noktalara saygıyla yaklaşarak, gelişip güçlenmesine yardım etmektir. Bu yardımı sağlarken bizlerin de sınırları vardır ve bu sınırların aşılmaması önemli bir kuralımızdır.

Alışverişin, yeni insanlarla tanışmanın, hatta eş bulmanın internetten yapıldığı günümüzde psikolojik yardımın internetten alınması da çok doğaldır. Bu konuda güvenilir uzman yardımı aramaktan ve memnun kalmadığınızda daha iyisini bulmak için arayışa devam etmekten vazgeçmeyin. Biz insanlar birbirimize yardım ediyoruz. Her birimizin farklı yetenekleri ve özellikleri var. İletişim ve uyum, bizim çalışmalarımızda çok önemlidir. Sağlıklı ve olumlu ilişkiler yaşamlarımızı olumlu yönde etkilerken ihtiyaçlarımıza doğru yol almamıza yardımcı olurlar. Sağlıksız ve olumsuz ilişkiler ise bizlerin yolumuzu kaybetmemize neden olurlar. Dilerim ki aradığınız yardımı bulur, amaçladığınız hedeflere ulaşabilirsiniz.

Klinik Psikolog Serhat Damar

Yazar Serhat Damar

Serhat Damar, 2002 yılında ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) Psikoloji bölümünden başarıyla mezun olduktan sonra devlet üniversitesi, özel hastane ve özel kliniklerde görev almıştır. Klinik Psikoloji alanında uzmanlık eğitimini tamamlayarak "Klinik Psikolog" ünvanını almaya hak kazanmıştır. 18 yıldır alanda aktif olarak çalışmaktadır. 10.000 den fazla sayıdaki yetişkin danışanına, bireysel, çift ve evlilik problemlerinde destek olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir