Online Psikolog Desteği
30 Eki 2017

Online Psikolog Desteği

Online psikolog desteği almak ister misiniz? Skype ile terapi olarak da bilinen bu yöntem hakkında merak edilen sorulara yanıt verdiğim bu yazımda sorularınıza yanıt bulabilirsiniz. Böyle bir çalışmadan 15-20 sene önce söz edilse, o zamanki uzmanlar “Yok artık” diyebilir, belki de internetten insanlara yardım verme düşüncesinin saçma olduğunu düşünürlerdi. Onların saçma buldukları o düşünce günümüzde gerçek oldu. Hem de yaygın olarak kabul gören bir uygulama halini aldı.

online psikolog - online psikolog desteği - skype ile terapi - psikolog online

Online Psikolog Hep Yanınızdadır

Merkezimize gelerek yardım alan danışanlarımız önceden bir hazırlık yaparlar, bir yol kat ederek gelirler. Gelmek ve gitmek hareket etmektir, güzel bir yanı vardır ancak bu durumda daha fazla zamana ihtiyaç duyulur. Online psikolog desteğinde ise, evde ya da iş yerinde bulunduğunuz, aynı zamanda da müsait olduğunuz bir 50 dakikada yardım alabilirsiniz. Yolda zaman geçirmek zorunda kalmadan her an istediğiniz zaman psikolog yardımı alabilmek merkeze gelerek yardım almaktan daha avantajlıdır.

Terapi Merkezine Gitmek Zorunda Değilsiniz

Online psikoterapi seansınız başladığında siz evinizin sıcaklığını ve konforunu hissederek karşınızdaki uzmanla sohbet ederek yardım almak istediğiniz konuları paylaşabilecek, size özel olarak oluşturulan program doğrultusunda online çalışmalara düzenli aralıklarla katılabileceksiniz. Kendi evinizde, güvenli ve konforlu mekanınızda yardım almaktan keyif alacaksınız.

Online Psikolog Bilgi ve Deneyim Sahibi Olmalı

Online psikolog desteği almayı düşünenlere bir tavsiyem var: deneyimli bir klinik psikologdan yardım alın. Her konunun bir uzmanı olduğu gibi, bu konunun uzmanları da klinik psikologlardır ve online psikoterapi uygulayan çok sayıda klinik psikoloğa ulaşabilirsiniz. Bunun için internette küçük bir Google araması yapmanız yeterlidir.

Konunun uzmanı olmayanlarla vakit kaybetmek yerine gerçek bir uzmanla çalışmanız en mantıklısıdır. Gerçek bir uzmanı aldığı eğitimden (Eğitim aldığı üniversite, yaptığı uzmanlık) tanıyabilirsiniz. Bu alanda psikoloji eğitimi almadan bu işi yapanların da bulunduğunu hatırlatmama gerek yok sanırım. Bu yüzden, mümkünse yardım alacağınız uzmanın diplomasını görmeniz de mantıklıdır.

İnternetten Psikolojik Destek Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Doğru uygulandığında yararlı olan bu yöntemin geçekten işe yaradığı, bir sorunu ya da sorunun önemli bir kısmını ortadan kaldırdığı zaman görülür. İnternet üzerinden çalışmalarımızın tümü, Bilişsel Davranışçı Terapi ekolüne bağlı kalınarak gerçekleştirilmektedir. Bilişsel Davranışçı Terapi, günümüzde kabul edilmiş, yararlı olduğu çok sayıda bilimsel araştırmanın sonuçlarıyla kanıtlanmış bir yöntemdir.

Yolları, yöntem ve teknikleri net, açık ve somuttur. Genel anlamda ifade edersek, Bilişsel Davranışçı Terapi işlevsel olmayan düşüncelerinizi, davranışlarınızı ve duygularınızı tanımanıza ve bunların üstesinden gelmenize yardım eder. Online psikolog seansları Bilişsel Davranışçı Terapi temeline bağı kalınarak gerçekleştirildiğinden, her seans yapılandırılmış bir görüşme şeklinde yapılır.

İnternet üzerinden yapılan çalışmalar, yüz yüze çalışmaya göre ekonomik açıdan daha avantajlıdır.

Gizlilik ilkesi kesin olarak geçerlidir. Online psikolog seanslarında danışanlarımız tarafından paylaşılan tüm bilgiler gizli tutulur, sır olarak saklanır ve bu mesleki ilkemiz titizlikle uygulanır.

Skype ile terapi seanslarımızda güvenli bir zemin olan Skype programını kullanıyor, sizlerle herhangi bir güvenlik ya da gizlilik sorunu ile karşılaşmadan görüşmelerimizi gerçekleştirebiliyoruz.

Her iki yöntem de, doğru uygulandığında yararlı olmaktadır. Durum tam da böyle olduğu için size önerimiz, ister yüzyüze psikolog desteği alın, ister online psikolog desteği alın, bu desteği kimden aldığınıza dikkat edin. Bunun için de, yardım alacağınız kişi “Psikoloji bölümü mezunu mu?” , “Klinik Psikoloji alanında uzmanlığı var mı?” gibi sorulara cevap bulmanızı öneririz.

Online Psikolog Ücretleri Neye Göre Belirlenir?

Online psikolog seans ücretleri  kimi psikologlar ve psikolojik danışmanlar tarafından 90TL olarak belirleniyor. Kimi deneyimli psikologlarsa 350 TL gibi ücretler talep ediyorlar. Bu ücretlerin neye göre belirlendiği sorusuna ise şu şekilde cevap verebilirim:

Online psikolog ücretleri de aynen yüzyüze terapi ücretleri gibi, hizmeti veren uzmanın bilgi, donanım, akademik geçmişi, uzmanlığı gibi temel kriterlere bağlı olarak belirleniyor. Alanda görev yapan psikologların ortaklaşa aldıkları bir karar yok, dolayısıyla “Online psikolog ücreti şu olsun” denilerek belirlenmiş bir fiyat da yok. Psikolojik danışmanların ortalama ücreti 100TL civarında iken, biz klinik psikologların online terapi ücretleri 150TL – 200TL aralığındadır.

Benden online seans almak istiyorsanız aşağıda belirtmiş olduğum noktalara dikkat etmenizin benim için önemli olduğunu ifade etmek istiyorum.

Online Psikolog Ücretleri Hakkında Hatırlatma

Önemli Nokta 1 Online seans ücreti seans başlamadan önce  http://serhatdamar.hesapno.com/ web adresinde yer alan bana ait hesap numarasına ödenmelidir.

Önemli Nokta 2 Sizinle beraber kararlaştırdığımız görüşme saatine özen göstermenizin benim için çok önemli olduğunu bilmenizi isterim. Seans saatlerine ben özen gösteriyorum. Kararlaştırdığımız saatte, tam saatinde bilgisayarımın başında oluyorum. Aynı özeni sizden de bekliyorum.

Online Psikolog Desteği Almak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Klinik Psikolog Serhat Damar’la görüşün. Doğrudan iletişim telefonu olan 0532 322 1770 ‘i arayarak iletişime geçebilirsiniz. İletişime geçtikten sonra seans ücretini http://serhatdamar.hesapno.com adresinde bulunan hesap numarasına yatırın. 1 seans 50 dakika sürer ve ücreti 150 TL dir.

Seans ücreti hesaba ulaştığında, mümkün olan en kısa sürede ve en uygun zamanda online seans randevusu oluşturulacaktır.

Seanslar genellikle haftada 1 kez yapılır. İlerleyen haftalarda problemin şiddetinin düşmesine bağlı olarak 2 haftada 1 seans yapılır. Daha sonrasında ise ayda 1 seans gerçekleştirilerek çalışmalar tamamlanır.
Online çalışmalarımızda sizlerle kararlaştırdığımız programa uyarak, seanslarımıza tam zamanında girerek çalışmalarımızın aynen istediğimiz gibi olumlu sonuçlar vermesine yardımcı olabiliriz.


Son Bölüm:

Online Psikolog Desteği Hakkında Sizlerden Gelen Sorular

Online seanslarda karşılaştığınız psikolog davranışları hakkında sitemize gönderdiğiniz yorumlara ve bunlara yine sitemiz üzerinden verilen cevaplara burada yer veriyoruz.

Psikolog Online Seans Saatlerine Uymuyor

Soru 1 :

Merhaba. Bir süredir depresyon tedavisi görüyorum ve bundan yaklaşık 1 ay önce internetten araştırma yaparak online terapi almaya karar verdim. Online terapi benim açımdan önemliydi çünkü bulunduğum yerde ne bir terapist ne de bir psikolog yok. İlaç tedavimin yanında psikologla görüşmemi tavsiye eden doktorumu dinledim ve bir psikologla çalışmaya başladım. Benim açımdan son derece olumsuz bir deneyim olduğunu belirtmek isterim. Olumsuz bir deneyim olması online terapistimin keyfi uygulamalarıydı. Kararlaştırdığımız seans saatlerine 1 kez bile uymadı. Her defasında en az yarım saat geç başlıyorduk, telafi etmek istemesi yüzünden de seanslarım bazen 2 saate kadar uzuyordu. Bu sebepten benim programım da alt üst oluyordu. Kendisine bu durumun beni rahatsız ettiğinden bahsetmeye çalıştığımda bana aynen şöyle söyledi: “Tek seans ücreti alıyorum ama sana 2 seans veriyorum daha ne istiyorsun ki?”. Aramızda bir normal bir iletişim olduğundan bile şüphe ettiğim psikoloğumla 4 seans yaptıktan sonra bırakmaya karar verdim. Online psikolojik danışmanlık denince benim zihnimde kuralsız, kuralsızlık nedeniyle de faydasız, psikoloğun keyfine göre yön verdiği bir danışmanlık canlanıyor. Benim başvurduğum psikolog randevu saatinin çok önemli olmadığını söylemişti. “Önemli olan sonuçtur. Sen sonuçla ilgilenmiyor, detaylara takılıyorsun” demişti. Sizce randevu saati önemsiz bir detay mıdır? Ben detaylara mı takıldım? Cevaplarsanız sevinirim.

Cevap :

Sizi anlıyorum. Yaşadığınız deneyim gerçekten olumsuz bir örnek olarak verilebilecek türden. Ben sizin randevu saatine uyulması konusundaki hassasiyetinizin gereksiz bir ayrıntıya takılmak olduğunu düşünmüyorum. Uyulması gereken önemli bir kurala psikoloğunuz uymamış, siz de bu durumdan duyduğunuz rahatsızlığı ifade etmişsiniz. Bence doğru olanı yapmışsınız. Bunu yapmak da hakkınız, seanslarınızın kararlaştırılmış olan saatte başlamasını istemek de hakkınız. Yapılan 4 seansın tümünde gecikme olması normal bir durum değil. Bizler çalışmalarımızda gecikme olmasını istemeyiz. Danışanlarımız seanslarına geciktiğinde programımız aksar ve sonraki seanslardaki danışanlarımızın da bu aksamadan zarar görmemesi için önlemler alırız. Bir psikoloğun zamana, randevu saatine uymaması ciddi bir kural ihlalidir. Sonuç önemlidir ancak bizi sonuca götüren önemli bir detayın atlanarak görmezden gelinmesi sonuca ulaşmayı imkansız hale getirir. Haklısınız.

Online Psikolog Seansta TV Seyreder Gibi Dinliyor

Soru 2 :

Hocam merhaba. Ben yurtdışında, İsviçre’de yaşıyorum. Geçtiğimiz günlerde bir psikolog arayışım oldu. Eşimle aramızdaki sıkıntılar nedeniyle kendim bireysel yardım almak istedim ve internetten görüşebileceğim bir psikolog buldum. Özgeçmişini inceledim ve bana uygun geldi. Kendisiyle görüşmelerimizde dikkatimi çeken bir şey oldu ve bunu sizinle paylaşmak istedim. Ben karşımdaki insanın beni dinleyip dinlemediğini anlayabilecek kapasitede olduğumu düşünüyorum. Kendisi beni dinliyor gibi yapıyor ama dinlemiyor. Hani eşinizle sohbet ediyor gibi yaparsınız ama gözünüz o esnada televizyondadır. Onun dediklerini işitirsiniz ve ona cevap verirsiniz. Ama aklınız TV de olaraktan yaparsınız. Ben öyle hissediyorum çünkü verdiği cevaplar beni hiç tatmin etmiyor. Öylesine konuşuyor gibime geliyor. Sizce ben mi önyargılıyım, yoksa psikoloğum mu hatalı?

Cevap :

Anlattıklarınızdan benim anladığım kadarıyla aranızda sizin anlaşıldığınızı hissettiren bir ilişki yok. Bu ilişkinin kurulmasında sorumluluğun önemli kısmı psikoloğunuza aittir. Sizi dinlemiyor gibi görünmesi, sorularınıza tatmin edici yanıtlar vermediğini hissetmeniz, onunla çalışmalarınızın çok verimli geçmediğini gösteriyor. Sizin mesajınızda belirtmiş olduğunuz ihtimallerin ikisi de mantıklı. Durumu daha iyi anlamak için psikoloğunuza bundan bahsetmenizi öneririm. Size vereceği yanıt önemli. Vereceği yanıt sizin soru işaretlerinizi giderirse, bir yanlış anlaşılma olduğunu anlamış oluruz. Bu sorunuza da tatmin edici bir cevap vermediğini düşünürseniz psikoloğunuzu değiştirmenizi öneririm. Sonuçta online psikoloğunuzu seçme hakkına sahipsiniz.

Skype üzerinden terapi çalışmalarına katılmak için iletişim telefonumu arayınız.

Klinik Psikolog Serhat Damar

Tavsiye Yazılar:

Paylaşın
 •  
 •  
 • 4
 • 26
 •  
 •  
 • 1
 • 1
 •  
 •  
 •  Yum
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  32
  Shares

Serhat Damar

Klinik Psikolog Serhat Damar, 2002 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuş, Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog ünvanı almaya hak kazanmıştır. 15 yıldan uzun süredir yetişkin danışanlarıyla bireysel ve çift çalışmalarını sürdürmektedir.

Yorumlar

 1. Serhat hocam merhaba sınav kaygısında online psikolog yardımı almak faydalı oluyor mu? Eğer faydalı oluyorsa ben sizden yardım almak istiyorum. Ben üniversite sınavlarına hazırlanıyorum, bu sene ilk kez sınava gireceğim ama bu heyecanım yüzünden kendime güvenemiyorum. Kazanacak mıyım bilemiyorum.

 2. Ömer diyor ki: Şubat 17, 2018 at 11:38 am

  Sayın hocam ben özel eğitim ögretmeniyim. Günümüzde çevremizde fazlasıyla çocuk istismarı yapıldığı için ogrencilerimle yakınlık kuramiyorum ve anlayacağınız üzere özel eğitim sevgiyle başlar bu konuda ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.

 3. Şengül diyor ki: Şubat 17, 2018 at 11:13 am

  Serhat hocam selam. Ben online psikolog görüşmesi yapmak istiyorum ancak bilgisayarım yok. Skype programını telefonuma kursam telefonumdan sizle görüntülü görüşme yapma imkanım olabilir mi? Yoksa bilgisayar olması şart mı? Eğer şart ise, bilgisayar temin edebilirim.

 4. filiz diyor ki: Şubat 14, 2018 at 9:02 pm

  Serhat bey ben büyük bir bunalima sürüklenmeye basladigimi hissediyorum guclu bir insan olmama ragmen artik zorlanmaya basladigim sartlardan dolayi bir hastalik veya bir kriz gecirmekten korkuyorum cocuklarim var ve onlar icin endiseliyim esim bir durumdan ceza evine girdi borc harc sikinti icersinde ortada kaldik kirada fatura cocuklarimin ihtiyaclari ve calisamamakda eklenince caresizligin beni yavas yavas urkutucu durumlara yoneltmeye basladigini goruyorum bazan hersey ust uste geliyor ve ben sinir krizleri uzuntu durumlari yasiyorum bu durumlar icersinde iken cocuklarim kucuk ve onlarin yaptiklari gucumu zorluyor sabirli olamiyorum korkuyorum bana veya cocuklarima bisey olmasina butun sosyal destek birimlerine basvurdum yardim icin ama bi yandan da psikolojik bir buhran icindeyim bu durumda yapayalniz olmakda cabasi durum itibariyle ucretli bir psikolog yardiminada basvuramiyorum bana bir yol gosterebilirseniz cok sevinirim .

 5. filiz diyor ki: Şubat 14, 2018 at 8:56 pm

  ???

 6. Yunus G. diyor ki: Şubat 14, 2018 at 3:16 pm

  Hocam merhaba. Ben iş sebebiyle yurt dışında yaşıyorum. Eşimin bir süredir panik atakları var. Onun hasta olması beni de çok kötü etkiledi hocam. Ben sizden online destek alabilir miyim?

 7. Hocam merhaba nasılsınız?

 8. dilan diyor ki: Ocak 29, 2018 at 4:12 pm

  merhaba hocam. ben size birşey danışmak istiyorum dda beni yönlendirirseniz çok sevinicem
  şimdi hocam ben bundan 3 ay önce psikolojik tedavi görüyordum sorunumda halüsülasyonlar görmemdi 2 arkadaşım vardı ve ben bunların hayali oldugunu biliyordum psikiyatriye gittim 4 seans falan gittim daha sonra gitmek istemedim neden derseniz biraz bilinçlendim onlarında hayali oldugunu düşünerek gitmek istemedim yanımdaki iki arkadasımlarımıda artık görmüyorm bide şöyle bişey farkettim ruh halim hep değişiyo bezen çok enerjik olabiliyoken kimi zaman cok ciddi sebepsiz depresyonlara giriyorm ve bu yüzdende iki kere intihar etmeye calıştım bi kere intihar ettim ama beceremedim şimdide sebepsiz yere ağlıyorum bazende sebepsizce gülüyorm geziyorm kendi kendime dans ediyorm depresyondayken yemek yemiyorm geç uyanıyorum surekli sigra içiyorum aglıyorum falan işyerinden yalandan izin alıp evde yatıyorum ama baazı anlar oluyo içim içime sığmıyo nedendir bilmiyorum hep bu yüzden kaybediyorum yanı kısaca hocam yorumu size bırakıyorum tekrar terapi görmeye ihtiyacım varmı gitmezsem daha da ilerlermi yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkurler.

  • Serhat Damar diyor ki: Ocak 29, 2018 at 4:52 pm

   Dilan merhaba. Yaşadığın durumla ilgili bir süre psikiyatri uzmanı hekim desteği almalısın. Psikoterapi yani psikolog desteği değil, farmakoterapi yani ilaç desteği almaya ihtiyacın olabilir ve bu konuda iyi bir psikiyatri uzmanı sana yardımcı olabilir. Benim sana tavsiyem online psikolog desteği almaman. Bunun yerine psikiyatri uzmanından yardım al, onun önerilerine harfiyen uy. Ailenin yaşadığın durumdan haberi var mı?

 9. Bengü diyor ki: Ocak 24, 2018 at 9:13 pm

  Online psikolog desteği yazınızda ayrıntılı olarak açıklamalar yapmışsınız, açıklamalar için teşekkürler. Ben de kendi durumumla ilgili sizden bilgi almak istiyorum. Benim yaşadığım problem ilişkimle alakalı. Erkeklerle ilişkimde her zaman yaşadığım bu sorun yüzünden evlenemiyorum. Evliliğe gitmesi gereken ilişkim bazen kısa sürede bazen de 2 sene içinde bitiyor ve ben yine yalnız bir kadın olarak kendi başıma kalıyorum. Hocam ben bir erkeğe duygularımı ifade etmekte zorlandığımı hissediyorum. Aslında benim sorunum bence bu. Çok düzgün insanlarla birlikte oluyorum ama kendimi ifade edemediğim için yaşadığım ilişki bir evliliğe dönüşmüyor. Evlenmek benim için çok önemli, ben evlenmeyi ve yuvamı kurmayı istiyorum ancak bunu bir türlü beceremiyorum. Bunu başaran kadınlara hem hayret, hem de gıpta ediyorum. Biraz da erkek arkadaşımla olan ilişkimden size bahsetmek istiyorum. Ben 34 yaşındayım, erkek arkadaşım 22 yaşında hocam. Sizce bu yaş farkı sorun yaratır mı, evlenmemiz açısından bir engel oluşturur mu? Erkek arkadaşım üniversiteden yeni mezun oldu, onu çok seviyorum o da beni çok sevdiğini söylüyor. “Ne zaman evleneceğiz?” diye sorduğumda bana “Asla” veya “Hiçbir zaman” diye cevaplar veriyor. Üzüldüğümü söyleyince de umursamıyor. “Ben senle evlenmeyeceğim bunu böyle kabul et” diyerek bana hakaret ediyor. Benim durumumu anlaması için, isteklerimi anlaması için ne yapmalıyım? Gerçi bu yaşadığım durumu sadece bu erkek arkadaşımla yaşamıyorum, daha önce de başıma geldi çünkü ben isteklerini erkeklere ifade edebilen bir kadın değilim. Hocam ben erkek arkadaşıma kendimi nasıl ifade edebilirim, onun beni anlamasını nasıl sağlayabilirim? Belki de en zor sorum olacak ama, “Benle evlenmeye nasıl ikna edebilirim?” Bir erkekte aradığım çok fazla şey yok. Aradığım temiz yüzlü olsun, yaşamı idame ettirecek para kazansın bir de temiz giyimli olsun bana yeter. Büyük kriterlerim ve büyük beklentilerim olmamasına rağmen kendimi, duygularımı iyi ifade edemediğim için erkekler benle evlenmek istemiyorlar. Benle evli bir kadının farkı nedir ve benim de evli bir kadın olup yuva kurmam için ihtiyacım olan şey nedir hocam? Erkeklere duygularımı ifade etmede yaşadığım zorl ukları aşmam için online psikolog desteği alsam bu problemi aşabilir miyim?

  • Serhat Damar diyor ki: Ocak 25, 2018 at 9:47 am

   “Evliliğe gitmesi gereken ilişkim” dediğin ilişkilere bu bahsettiğin ilişki de dahil mi? Bu ilişki evliliğe gidebilecek bir ilişki gibi durmuyor, daha çok “Bitmek zorunda olan ilişki”ye benziyor. Neden mi? Çünkü bu genç adam 22 yaşında ve senle evlenmeyi hiç istemediğini açık olarak ifade ediyor. 22 yaş çok küçük bir yaş ama onu bu açık sözlülüğü için tebrik etmek istiyorum. Normalde gençler utanır çekinir ve doğruları bu yüzden söyleyemezler. Evlenip yuva kurmayı çok istiyorsun ancak evlenip yuva kurabileceğin bir eş seçmiyorsun. Üniversiteden yeni mezun olmuş, senden yaşça çok küçük bir adamı eş adayın olarak belirlemişsin. Sana “Ben senle evlenmeyeceğim bunu böyle kabul et” diyor, sense “Onu nasıl ikna edebilirim?” diye soruyorsun. İkna edemezsin. Ve ikna etmek için çaba harcamamanı öneririm. Evlilik bir ikna müessesesi değildir. Evlilik iki insanın gönüllü olarak sonsuza dek bir arada kalma isteğini resmileştirmeleridir. Gönüllülük ve fedakarlık üzerine kurulan evlilikten beklentilerin “Temiz yüzlü olsun, biraz para kazansın, temiz giyimli olsun”. Bunlar çok basit kriterler. Bu özelliklere sahip milyonlarca adam bulabilirsin ama bulduğu kişi senle evlenir mi, evlense mutlu bir evliliğin olur mu? Senin düşünme biçiminin gelişmesi gerekiyor Bengü. Bir adamı senle evlenmeye ikna edemezsin. İki kişi de isterse evlilik olur, ve böylesi en iyisi, en doğrusudur. Sorun senin duygularını erkeklere iyi ifade edememen değil. Sorun kesinlikle bu değil, lütfen resmin bütününe bak. Sen duygularını, isteklerini çok net ifade ediyorsun ancak bence yanlış kişilere ifade ediyorsun. Senden çok küçük yaştaki, senle evlenmek gibi bir düşüncesi olmayan bir gence ifade ediyorsun. Bu genç evlenmek istediğini ifade ettiği halde sen yine onun peşindesin ve onu ikna etmenin yollarını araştırıyorsun. Sana sormak istiyorum, neden senin eş adayın bu 22 yaşındaki genç adam. Bu adamın özelliği ne ki senle evlenmek istemediğini söylediği halde ondan vazgeçmiyor, dahası onu ikna etmek için çırpınıyorsun? En sonda sorduğun sorunun cevabına gelirsek, şöyle cevap vermek isterim: Senle evli bir kadının en önemli farklarından biri, evli bir kadının evlenme düşüncesinde olan bir adamı eş adayı olarak belirlemiş olmasıdır diyebilirim. Evli bir kadın, evlilik kurma hedefine götürecek olan, kendisi de evlenmeyi can-ı gönülden isteyen bir adamı eş adayı olarak belirlemiş, doğru tercih yaptığı için de hedefine ulaşarak evlenmiştir, “Evli bir kadın” olmuştur. Sen ise evli kadının yolundan gitmiyorsun. “Senle evlenmek istemiyorum bunu böyle kabul et” diyen yanlış tercihler yapıyorsun. Bunu düzeltmek mümkündür. Beylikdüzü’nde ya da online psikolog desteği ile sana yardımcı olabilirim. Burada senin için yazdıklarımı bir kaç kez okumanı öneriyorum. Evlilik ve çift ilişkisi hakkında bol bol okumanı tavsiye ediyorum.

 10. Muhammet N. diyor ki: Ocak 24, 2018 at 8:39 pm

  Serhat hocam selamlar. Ben sizden gelecek cevaba göre online psikolog yardımı alacağım. Hocam bende aşırı sosyal korku var. İnsanlarla göz göze geleceğime ölsem iyi. Yaptığım görev gereği insanları yönetmem ve yönlendirmem gerekiyor ancak ben göz teması konusunda sıkıntı yaşadığım için insanlardan kaçıyorum. Aslında insanları her zaman sevdiğim halde şimdi kendimi bazen “İnsanlardan nefret ediyorum, keşke herkes ölü olsa” türünden psikopatça düşünceleri düşünürken yakalıyorum. Bu tür düşüncelerden nefret ediyorum hocam çünkü ben insanları çok seviyorum. Sanıyorum bu düşüncelerim benim içinde bulunduğum çaresizliğe duyduğum öfke ile alakalı. Sosyal fobiyi yenebilmek için bugüne dek attığım tek adım düzenli alkol kullanmak oldu. Alkol kullanarak sosyal fobiyle mücadele eden insanlar olduğunu internetten okumuştum ama tedavi edici bir etkisi olup olmadığını bilmeden yaklaşık 4 sene boyunca kullandım. Sonucunda geldiğim noktada çok açıkça söyleyebilirim ki, sosyal fobimde hiçbir azalma olmadı. Her zaman şiddetli bir korku olarak içimde yaşayan bu sorunum beni artık öyle tehdit ediyor ki, diğer insanların yanında nefes dahi alamıyorum. Toplantıda olmam gereken zamanlarda ya hasta olduğumu beyan edip odamda oturuyorum, ya da tuvalete çıkıp tuvalette yarım saat bir saat zaman geçiriyorum ancak elbette sonsuza dek tuvalette duramıyorum ve çıkmak zorunda kalıyorum. Çıktığımda var olmakta zorlanıyorum. Benim alt kadrom olan, benim yönetimimde olan insanların beni keşfettiklerini, benim sorunlu biri olduğumu çözdüklerini düşünüyorum. Bu düşüncem de beni bazen çıldırtıyor.Benden hiyerarşide daha aşağıda olan adamlar ve kadınlar “Bu nasıl yönetici? Baksana adamın özgüveni öyle zayıf ki kimsenin yüzüne bakamıyor” ya da “Eziğe bak” dediklerini kulaklarımda duyuyor gibiyim hocam. İşten istifa etmeyi de düşünüyorum, işe devam etmem gerektiğini de biliyorum çünkü yeni evliyim ve bana güvenen, hasta olduğumu bilerek benle evlenmeyi kabul eden, bana sahip çıkan ve yanımda duran dünya tatlısı bir eşim var. O bana sürekli moral veriyor, “Sen yaparsın” diyor,bana bir nevi cesaret aşısı yapıyor ve iş yerime gönderiyor. Onun verdiği moral ve cesaret beni bir süre iyi hissettiriyor ve içinde bulunduğum durumdaki zorlanmamı azaltıyor. “İnsanlarla göz teması kuramasam da işime gitmeye devam etmeliyim” diyorum. Ancak çöküşe geçtiğim zamanlarda bir enkaz halini alıyorum ve “En iyisi istifa etmek” diyorum. Bugünlerde bu düşünceye daha fazla inanmaya başladım ve size sormak istiyorum sayın hocam: online psikolog çalışmasından fayda görebilir miyim?

  • Serhat Damar diyor ki: Ocak 25, 2018 at 9:56 am

   Muhammet merhaba. Sosyal fobide bir psikolog veya psikiyatrist desteği almak yerine neden alkol kullandın? Alkol insan bedenine ve sinir sistemine zarar veren, iç organlarını zehirleyen bir madde. Tedavi edici hiçbir özelliği de yok. Alkol sinir hücrelerine zarar verdiği, güçlendirilmeye ihtiyacı olan sinir sistemini daha da zayıflatan, zararlı bir madde. Sosyal fobin seni zorluyor. İnsanlarla ilişkilerine zarar veriyor, senin sosyal ortamdan çekilmene, kaçınmalara başvurmana sebep oluyor. Seni anlıyorum, sen insanlar ölsün istemiyorsun, problemlerini insanlarla birlikte olmaktan doğru yaşadığın için hissettiğin çaresizlikle ve öfkeyle, yaşadığın duruma isyan ediyorsun. İnsanlardan nefret etmemene sevindim. İşine gitmeye devam etmelisin, yaşamdan kopmamalısın. Sana biraz daha detaylı yazacağım.

 11. Yeşim B. diyor ki: Ocak 23, 2018 at 8:30 pm

  Bir yazınıza yorum yazdım. Beylikdüzü’nde oturuyorum. İsterseniz Beylikdüzü’nde yüzyüze, isterseniz de online psikolog yöntemi ile sizden destek almak istiyorum. Acil olursa sevinirim.

 12. Baba diyor ki: Ocak 18, 2018 at 12:24 pm

  Serhat bey selam.
  Birkaç gündür web sitenizdeki yazılarınızı takip ediyorum. Oğlumda çok büyük bir test stresi bulunduğunu düşünüyorum. Okulda girdiği testlerde çok stress hisseden bir genç. Öğretmenleri sakin olmasını sınavın kötü sonuçlanmasının dünyanın sonu olmadığını söylüyorlar. Ben de aynı sözleri sarf ediyorum ancak bir faydası olmuyor. İnternet üzerinden psikolojik destek verebilir misiniz? Bir de, sonuç alabilir miyiz? Sonuç derken, oğlumun testlerine herhangi bir stress çekmeden girmesini kast ediyorum. Selamlar.

 13. Pelin diyor ki: Ocak 17, 2018 at 11:25 am

  Serhat hocam ben ABD de yaşıyorum. Sizin makalelerinizi buradan ilgiyle takip ediyoruz. Biz amerikada yaşayan Türkler arasında tanınıyorsunuz. Yazılarınız için çok teşekkür ediyorum hepsi de çok güzel. Ben size kendimle ilgili bir yardım almak istediğimden bir soru soracaktım. Son günlerde keyifsiz ve Üzgünüm. Bana internetten yardım verebilir misiniz?

 14. Elif diyor ki: Ocak 16, 2018 at 5:16 am

  Aslında merak ettiğim nokta şu: online psikolojik danışmanlık yüzyüze danışmanlıkla aynı sonuca götürüyor mu? Yoksa yüzyüze danışmanlık daha mı üstün? Bu konuda görüşünüzü merak ediyorum. Teşekkürler.

 15. Elif diyor ki: Ocak 16, 2018 at 5:14 am

  Merhaba Serhat Bey.
  İnternet üzerinden yardım almayı istiyorum ancak emin de olamıyorum. Siz bir uzman olarak önerir misiniz?

 16. Serhat Damar diyor ki: Aralık 24, 2017 at 11:35 pm

  Gökhan merhaba. Ben sigara bağımlılığı konusunu çalışmıyorum. Biz klinik psikologlar belli konulara odaklanır, belli konularda uzmanlaşırız. Sigara bağımlılığı konusunda uzmanlaşmış bir klinik psikolog bulmanı tavsiye diyorum. “Her konunun uzmanı” olduğunu iddia eden, her problemi çözdüğünü zanneden ancak insanları kandıran, aslında hiçbir konuda tecrübesi olmayan kişilerle karşılaşma ihtimaline karşı dikkatli ol…

 17. Büyük oğlum 21 yaşında üniversite 2. sınıfta okuyor. Evden ayrılmak istiyor. Paralı bir üniversitede olduğundan ve henüz onun için yalnız yaşamanın sakıncaları olduğunu düşündüğümüzden kabul etmiyoruz. Bu da aile içinde çatışmalara neden oluyor. Bize yol gösterir misiniz?

 18. Yasin diyor ki: Aralık 22, 2017 at 6:42 pm

  Serhat bey merhaba. 31 yaşındayım.Kendimi bildim bileli kolay endileşenen biriyim ve 4 yıldır da kaygı bozukluğu yaşıyorum. En büyük takıntımsa bu kaygılı halim yüzünden nabız ve tansyonumun ortalamanın hep üzerinde olduğundan gelecekte sağlığımın bundan olumsuz etkileyeceğini düşünmem. Gün içinde tansyon veya kalp rahatsızlığı yaşama ihtimalimi kafamdan bir türlü atamıyorum.Bu düşüncelerden kurtulma ve ihtiyacım olucak kadar kaygılı bir insan olma yani iyileşme ihtimalim var mı? Varsa nasıl bir yol izlemeliyim?

 19. ruhi yücesoy diyor ki: Aralık 20, 2017 at 5:41 pm

  merhaba Serhat bey Online psikolog yardımında bilgilerin başkasıyla paylaşılması zafiyeti olur mu ?

 20. Kubilay diyor ki: Aralık 20, 2017 at 7:49 am

  Mevsimsel mide ağrılarının psikoloji ile bağlantısı var mıdır?

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 24, 2017 at 11:38 pm

   Kubilay merhaba. Sorunun yanıtı evet. Mevsim geçişleri insan psikolojisini daha fazla stres yüküne maruz bırakıyor ve bu da mide ağrılarını tetikliyor, şiddetlendiriyor. Bu dönemlerde stresle başaçıkma konusunda destek almak, mide ağrılarının kontrol altına alınmasına ciddi anlamda fayda sağlayacaktır.

 21. Kemal diyor ki: Aralık 19, 2017 at 5:33 pm

  Psikolojik sorunların çözülmesi mümkün müdür? Ben uzun seneler boyunca panik atak sorunumla ilgili psikiyatrik tedaviler görmeme karşın bu dertten hiçbir zaman kurtulamadım. Hiç psikoterapi görmedim, bir psikologla hiçbir zaman görüşmedim. Benim mantığıma göre ilaç tedavisinin tedavi edemediği bir sorunu sadece psikolojik destekle çözmek imkansız görünüyor. Bu doğru mu? 34 yaşındayım, kendimi bildiğim tanıdığım 16-17 yaşlarımdan bugüne bu dertle uğraşıyorum. Hayatımın orta yerinde duran bu anksiyete bozukluğundan kurtulabilmem için online psikolog yardımı yararlı olabilir mi?

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 24, 2017 at 7:19 pm

   Panik atak gibi bir anksiyete bozukluğundan iyi bir psikolojik yardımla, psikoterapiyle özellikle de bilişsel davranışçı terapi ile kurtulabilirsiniz. 16-17 yaşlarınızdan bugüne devam eden bu sorunu daha yakından tanıdığınızda kurtulmanın mümkün olduğunu görürsünüz. Panik ataklarınızı kontrol altına almanızda deneyimli bir klinik psikoloğun vereceği online psikolog desteğinin kesinlikle faydalı olacağını düşünüyorum.

 22. Süleyman diyor ki: Aralık 19, 2017 at 2:18 pm

  İyi çalışmalar. Sigara bırakma konusunda internetten psikolojik destek verebilir misiniz?

 23. Aycan KAAN diyor ki: Aralık 19, 2017 at 1:59 pm

  Merhaba Serhat Hocam,
  5 yaşında ve 1 yaşında iki kızım var.
  Büyük kızım geçtiğimiz yaz 2 kez uyurgezerlik yaşadı. Bu durumun genetik olduğunu duymuştum doğru mudur? Gerçekten öyleyse eşimde küçükken bu durum varmış, şimdi ise yok. Kızımın halasında ise bu problem devam etmekteymiş.
  Kızımın ilk uyurgezerliği tatilde oldu. Tempolu, farklı mekanlarda konakladığımız, herhangi bir problemin yaşanmadığı, keyifli bir süreçti. İkinci uyurgezerlik ise anneannesinin ciddi bir kalp ameliyatı süreci vardı. Ben de evde kalamadım, bu dönemde eşim kızlarımızla ilgilendi ben ise 2-3 günde bir görebildim. Bu süreç yaklaşık 1 ay sürdü ve stresli kötü bir dönemdi. Çok şükür şimdi her şey yolunda.
  Merak ettiğim konu şu; kızıma kardeş gelmesi, değişik ortamlar veya stres altındayken mi ortaya çıkan bir durum bu. Yoksa daha da sıklığı artabilir mi? Bununla ilgili bir uzmana gitmem gerekiyor mu? Şimdiden teşekkür ederim.

 24. Sultan diyor ki: Aralık 12, 2017 at 3:02 pm

  Serhat bey merhaba ! Online psikolog yardımı da yüz yüze yaptığımız görüşmeler gibi faydalı olur mu? Bir de güvenlik açısından (bilgilerin paylaşılması gibi ) bir zafiyet olur mu ?

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 24, 2017 at 11:26 pm

   Sultan merhaba. Online psikolog yardımı da yüz yüze psikolog desteği gibi yararlı olan, doğru kişilerce ve doğru şekilde uygulandığında insanlara problemleri aşmaları içim yardımcı olan iyi bir yöntemdir. Yüz yüze seanslarımızda nasıl gizlilik ilkesine uygun olarak danışanlarımızın tüm bilgileri gizli tutuluyor ve hiç kimse ile paylaşılmıyorsa, aynı ilke online seanslarda da geçerlidir. Kullandığımız program görüşmelerimizin sadece iki kişi arasında gerçekleştirilen ve üçüncü kişilerce görülmesini engelleyen özel şifreleme teknolojisine sahiptir. Bu yüzden internetten psikolojik destek gizlilik açısından %100 güvenli ve güvenilir bir yöntemdir.

   • Rıdvan diyor ki: Ocak 3, 2018 at 9:23 am

    Serhat Bey Merhaba;
    2018 Nisan ayının sonunda Allahın izni ile evleneceğim.Evlilik psikolojisinde erkek ve kadın olarak bireylere düşen görevler nelerdir.

 25. Rasim diyor ki: Aralık 11, 2017 at 5:49 pm

  İyi aksamlar hocam, Ben depresyon geçiriyorum. Online psikolog desteği alabilir miyim? Sakinlesmek icin ne yapmaliyim bana tavsiyede bulunur musunuz?

 26. Cansu diyor ki: Aralık 10, 2017 at 1:28 pm

  Merhaba Serhat bey,
  Özel bir şirkette Pazarlama Temsilcisi olarak çalışıyorum. Çalıştığım şirket bir aile şirketi ve direk patrona bağlı bir çalışanım. Malesef patronum mobbing uyguluyor. Mobbing gördüğüm kişi müdür veya herhangi bir çalışan olmadığı, direk firma sahibi olduğu için sınırlarımı düzgün çizemiyorum. Çünkü herhangi bir tepki vermem durumunda işten çıkarılmaktan korkuyorum. Benim pozisyonumda çalışan birçok iş arkadaşım var ve çoğu zaman onlardan daha çok çaba sarfeden bir çalışan olduğumu bildiğim halde onların önünde çok rencide edici girişimlere maruz kalıyorum. İşime azami özen gösteriyor ve bir insan olarak işle ilgili hatalarım olsa da asgari düzeyde olması için çabalıyorum. Şahsi tacize varan bu davranışlara nasıl karşılık vermem gerektiğini bilmiyorum. İşe ihtiyacı olan ve işten çıkarılma tehdidi altında olan ben ve benim gibi birçok çalışanın bununla başedebilmesi gerekiyor. Bu konuda sizden online yardım almak istiyorum. Yol gösterebilirseniz çok memnun olurum.

  Teşekkürler

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 24, 2017 at 11:02 pm

   Cansu merhaba. İşten çıkarılma endişesiyle sizlere uygulanan mobbinge katlanmak zorunda olduğunu hissetmene üzüldüm. Mobbing insan haklarına ve evrensel insani değerlere ters, insanın ruhuna, bedenine, sağlığına aykırı hastalıklı bir davranıştır ve cezalandırılması gereken bir suçtur. Mobbing uygulayan kişiler kendi içinde ciddi sorunlar yaşayan, kendisiyle barışık olmayan insanlardır. Mobbingin zararlarından korunmak ve kurtulmak için işten çıkarılmayı göze almanı, diğer iş arkadaşlarınla birlikte hareket ederek, çalıştığın iş yerinde yaşanan mobbinge yüksek sesle “dur” demeni bir psikolog olarak tavsiye ediyorum. Yaşadığın mobbingin psikolojik etkilerinden kurtulman için online psikolojik yardım alabilirsin.

 27. Çağlar D. diyor ki: Aralık 10, 2017 at 1:21 pm

  Üniversiteye hazırlanan kardeşim var. Lise 3. sınıfa gidiyor. Derslerinde ve okuldaki kısa sınavlarında iyi puanlar aliyor. Ancak deneme sınavlarında biraz heyecan ve dikkat eksikliği yaşadığını düşünüyorum. Bunu engellemek için neler önerirsiniz hem kardeşime hem de bizlerle. Gerekirse online yardım da alabiliriz. Annem ve babam da katılabilirler. Teşekkürler.

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 23, 2017 at 6:56 pm

   Çağlar merhaba. Sınav kaygısı ve stresi öğrencilerin performanslarında bozulmalarına neden olur. Dikkatin dağılmasına da neden olur. Bir psikolog tavsiyesi olarak uzman yardımı almanız en iyisidir. Kardeşinle birebir çalışılmalı, ya da online psikolog desteği ile bireysel olarak destek verilmesi yararlı olacaktır.

 28. Serhat bey merhaba,
  Bir arkadasimin tavsiyesiyle size ulastim.
  Yalnız bir sorum olacak. Online terapi ile yüzyüze terapi arasinda çözüm anlamında bir fark var mıdır ?

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 23, 2017 at 6:53 pm

   Merhaba Mete. Online terapi ile yüzyüze terapi arasında çözüm anlamında hiçbir fark olmadığını söyleyebiliriz. İkisi de profesyonel yardımdır, ve doğru şekilde uygulandığında ikisi de faydalı, çözüme ulaştıran yöntemlerdir.

 29. Hocam bu arada bir ara sitenizde boşanma konusunda bir yazınızı okudum ancak şimdi baktığımda göremiyorum. Boşanma kararı almak için geçerli nedenler ile ilgiliydi. Benim sizden online psikolojik destek almak istediğim konu da boşanmaya karar vermekle ilgili. Bu konuda siz yardımcı oluyor musunuz? Teşekkürler.

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 10, 2017 at 4:42 am

   Sena online psikolojik destek alarak boşanma kararı vermek son yıllarda çok sık tercih edilen bir yol ve bence de mantıklı. Kararsızlık karşısında, evlilik konusunda ve evlilik ilişkileri / problemleri ve hatta boşanma konusunda tecrübeli bir online terapist ile çalışmak doğru bir karardır. Bahsettiğin yazıyı internet sitemde bulabilirsin. Boşanma kararı yazımın adresi: https://serhatdamar.com/bosanma-karari-almak/

   • Hocam yazınızı tekrar buldum. Aslında benim evliliğimde bu saydığınız 7 nedenin 5 tanesi mevcut. Yazınızı okuduğumda kendi kendime bu evliliği sürdürmemin anlamsız olduğunu görüyorum. Evlilik insanın psikolojisini bozmamalı değil mi? Hayattaki ve evlilikteki tek amacımız mutluluk olmamalı ama sahip olduğumuz küçük mutlulukları elimizden de almamalı. Aslında bir karar vermiş durumdayım ancak sizle online psikolog görüşmeleri yaparak kararımı netleştireceğim, sizin de fikrinizi alacağım inşallah.

 30. Online psikolog yardımı almak istiyorum ama internet üzerinden seanslara başlamadan önce sizle yüzyüze bir görüşme yapmak isterim. Tabi sizce uygunsa. Neden diye sorarsanız şunu ifade etmek isterim ki hem yazılarını okuduğum psikoloğu görüp onunla tanışmak isterim, hem de onun beni en azından bir kez yakından görüp tanımasını isterim. Ben daha önce hiç psikolog yardımı almadım. Hiç bir psikologla görüşmem de olmadı. Siz uygun bulursanız bu şekilde seanslara başlamak isterim hocam. İnşallah talebim saçma bir taleptir ve siz de kabul edersiniz. İyi çalışmalar dilerim.

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 10, 2017 at 4:36 am

   Online psikolog desteği doğrudan internet üzerinden çalışmalara başlanılarak da yapılabilir, senin talep ettiğin şekilde de yapılabilir. Online yardım alacağın psikoloğu tanımak istemeni, bundan önce ilk seansta görmek istemeni anlıyorum. Talebin saçma değil, kabul edilmeyecek bir talep de değil Sena. Bu şekilde seninle çalışabiliriz.

 31. Fadime diyor ki: Aralık 8, 2017 at 8:39 pm

  Serhat Bey ikinci sınıf öğretmeniyim.öğrencilerimin dikkatleri çabuk dağılıyor.Bu durumda ne yapabilirim?

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 10, 2017 at 5:21 am

   Merhaba. En kolay dikkati dağılan öğrencilerinizi (bunlar arasında dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olma ihtimali olduğundan, derslerde dikkat dağınıklığına çok sık şahit olduğunuz öğrencileri, anne babalarının çocuk psikiyatristi muayenesine götürmelerini tavsiye edebilirsiniz.Diğer yandan siz sınıfta belli yollar izleyebilirsiniz. Bu yolları şöyle özetleyebilirim: Dikkat süresi en kısa olan öğrenciler kapı ve pencerelerden en uzağa oturtulmalı, öğretmene en yakın sıralara yerleştirilmeli. Sınıf ortamında yumuşak, esnek ancak belirgin kurallar olmalı. Kurallar çocuk psikolojisine uygun olmalı ve çocuklardan mükemmel davranmaları beklenmemeli. Derslerde bu yaş gruplarında sık sık mola verilmeli. Okulların tüm öğrencileri için teneffüs ziliyle verdikleri molalara ek olarak, sizinkiler gibi küçük öğrencileri olan sınıfların eğitimcilerinin sınıflarında daha sık (Örneğin 10 dakikada bir) molalar vermeleri dağılan dikkatlerin tekrar toplanmasına yardımcı olacaktır. Yine bu yaş gruplarında çok sık dikkat dağılmaları olduğundan eğitimci dikkatin tekrar toplanması anlamına gelen ve tüm öğrencilerinin anladığı, bildiği bir parolayı ihtiyaç halinde söyleyerek öğrencilerinin toparlanmasına yardımcı olmasını öneriyorum. Bu yaşlardaki çocuklarla bir yandan kuralların belli ve net olduğu, kurala uymanın her defasında fark edilerek ödüllendirildiği, kurala uymamanın ise şefkatle karşılandığı eğlenceli bir eğitim ortamında çalışmak yararlı olmaktadır.

 32. Hocam
  Bize bir sorum olacaktı. Aşırı iş temposundan dolayı psikolojik açıdan stresli bir dönemden geçiyorum. Stres uyku problemi yapar mi?

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 10, 2017 at 5:28 am

   Uğur merhaba. Psikolojik açıdan stresli dönemlerde uyku problemleri artar. Stresin yokken kolayca uykuya dalıp dinlenmiş, yenilenmiş olarak kalkarsın. Stresliyken ise, uykuya dalmakta zorlanırsın. Stresin kaynağında yer alan olumsuz düşünceler, olumsuz senaryolar sen uyumak istesen de zihnini meşgul eder. Sorunun cevabını da vermiş olalım: İnsan psikolojisi stresten olumsuz etkilenir, gerginleşir ve stres altındaki kişilerde uyku bozuklukları görülür. Aşırı iş temposuna bağlı stres konusunda online psikolog desteği almanı tavsiye ediyorum.

 33. NURHAN diyor ki: Aralık 7, 2017 at 12:17 pm

  Merhaba Serhat bey, psikoloji yazilarinizi duzenli olarak takip ediyorum. Cocuk psikolojisi ve gelisimi ile ilgili yazilarinizi da heyecanla bekliyorum. Basarilarinizdan dolayi sizi kutluyorum.

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 10, 2017 at 5:33 am

   Nurhan merhaba. Çocuk psikolojisi benim uzun süredir üzerinde durmadığım bir konu. Ben yetişkin psikolojisi ve evlilik psikolojisi konularına odaklı çalışmalar yapıyorum. Çocuk ve bebek psikolojisini evlilik ilişkisi ve duygusal bağlanma içinde ele alıyorum. Yani, evlilik ve aile yaşantısı içinde çocuk psikolojisi hakkında yeni yazılarım olacak. Çocuk psikolojisi hakkında online psikolog desteği almak istersen yardımcı olabilirim.

 34. Tarık k. diyor ki: Aralık 5, 2017 at 2:08 pm

  Hocam evlilik terapisi hakkında bilgi verir misiniz?

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 10, 2017 at 5:52 am

   Evlilik terapisi, evli çiftlerle yapılan ve başlangıçta haftada bir seansla başlayan, çiftlerin sorunlarını çözerek daha derin bir duygusal bağ kurmalarını sağlamaya yönelik çalışan profesyonel uzman yardımıdır. Tarık, senin evlilik terapisi hakkında özellikle sormak istediğin bir şeyler varsa cevaplayabilirim.

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 11, 2017 at 4:44 pm

   Evlilik terapisi, evlilik sorunlarının çözümü amacıyla yapılan profesyonel bir çalışmadır. Çalışmaların en başından itibaren evli çift ve iletişim kalıpları doğru tanınmaya çalışılır, iletişimde bozulmaya ve çiftin birbirinden uzaklaşmasına neden olan ve bağlanmalarını engelleyen faktörler belirlenir ve bunları değiştirmek için çiftle birlikte çalışmalar yapılır. “İletişim” gibi görünen ancak iletişim olmayan ve kadın psikolojisi ve erkek psikolojisi üzerinde zararlı etkilere sahip davranışlar ve sözler belirlenerek bunlar yerine temelinde duyguların iletildiği ve derin bir duygusal bağlanmaya hizmet eden gerçek bir iletişim kurulması için çalışılır.

 35. Şeyda diyor ki: Aralık 5, 2017 at 12:22 pm

  Merhaba Serhat bey,
  Ben yaklaşık 3 yıldır önce bir proje için Almanya’ya geldim.Normal şartlarda proje bittikten Türkiye’ye dönecektim.Sonra bazı nedenlere bağlı olarak kararımı değiştirip Almanya’da yüksek lisans yapmaya başladım.Bu ne kadar güzel pozitif bir gelişme olarak görünsede başka bir ülkede yaşamak için hiç bir hazırlığım yoktu.(dil, ekonomi…vs) İlk bir sene ev, dil, burs, okul,adaptasyon Ve bürokratik sorunlarımı çözmekle geçti.Yaz tatili için Türkiye ye döndüğümde birden bire hiç bir şekilde yutkunamamaya başladım.Artık yemek yemek, su içmek bir işkenceye dönüşmüştü boğulmaktan korkuyordum ve yutkunma sorununun yanında herşeydende (köpek, asansör,karanlık sokaklar, insanlar…vs) korkmaya başlamıştım.(Fizyolojik olarak bir sağlık sorununa bağlı değildi yutkunma sorunum.)İki ay daha Türkiye’de kalacaktım Ve bu süreçte bir psikiyatriste gittim.Ve bana bazı ilaçlar verdi, Yanında terapi görmemi tavsiye etti.2 ay Sonra tekrar Almanya’ya gideceğim için terapiye Almanya’da başlamayı düşündüm.Almanyaya döndükten sonra evden çıkmama Ve günlerce uyumaya başladım.Artık hiç bir işimi halledemiyordum.Sürekli uyuyordum Ve zorunlu durumlar olmadığı zamanlarda dışarı çıkamıyordum.Ana dilimde terapi görebileceğim klinikleri araştırdım Ve bana yakın olan tek bir klinik bulmuştum sonunda .Hemen randevu alıp gitmeye başladım bu kişi 65 yaş üzeri ve psikiyatr idi.Haftada 3 gün terapiye gidiyordum Ancak terapistim beni hiç dinlemiyor Ve bana sürekli Almanya’daki kendi geçmiş yaşantılarından bahsediyordu.Mesela Uyku bozukluğumdan bahsettiğimde ise bana çalar saat hediye etmişti.Anlattıklarım ile beni yargılıyordu durmadan Ve bana faydadan daha çok zarar verdiğini farketmeye başlamıştım.Terapileri bıraktım ilaçları bıraktım.Yaklaşık bütün semptomlar 6 ay kadar sürdü Ve kendiliğinden azalmaya başlamıştı.Bitkisel ilaçlar almaya başladım kedi otu damlası, Bachblüten, Johanniskraut…vs Çantamda her daim bunlarla dışarı çıkıyordum.Bu şekilde kendimce geçici rahatlamalar sağlıyordum.En son bir akşam eve döndüğümde birden bire kalbim 150 atmaya başladı Ve o an kalp krizi geçirdiğimi düşündüm.Komşum ambulansı çağırdı bir gece hastanede kaldım.Kalp ile ilgili bütün tekiklerim yapıldı ancak hiçbir sorun olmadığı görüldü.Doktorlar sebebin psikolojik olduğunu bir panik atak krizi olabileceğini söyledi.Ama buna inanamıyordum bile.Sonra terapi için yeniden araştırma yapmaya başladım.Ancak ana dilimde psikologlar bulsamda çok dolu oldukları için Ancak 1 yıl sonraya randevu alabileceğimi söylediler.
  İnternet’ten araştırırken Online terapi olabileceğini gördüğümde çok sevindim bana yeniden bir umut oldu.Umarım bana yardımcı olabilirsiniz.
  Pozitif dönüşünüzü sabırsızlıkla bekler iyi çalışmalar dilerim.
  Şeyda

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 10, 2017 at 6:01 am

   Şeyda merhaba. Almanya’daki mücadelen için seni kutluyorum. Tüm olanaksızlıklara ve tüm imkansızlıklara rağmen hedefine ve hayallerine ulaşmak için tüm gücünle, yapabildiğinin en iyisini yaptığına inanıyorum. Panik bozukluğu insan yaşamını sınırlandırır. Panik atakları geçirilen ortamlar insana korkutucu gelir ve kişi bu ortamlarda bulunmaktan kaçınır. Almanya’daki psikoterapi deneyimini anlatmışsın. Kendi hayatından örneklerle seans süresini dolduran, danışanının yaşamında olan olayları pek de önemsemeyen uzmanlar İstanbul’da da var. Neyse ki, bunlardan daha dazla sayıda olumlu özelliğe sahip uzman var. Online psikolog desteği alabilirsin. Senle çalışarak panik bozukluğunu yenmeni, panik korkundan kurtulmanı sağlayabiliriz.

 36. Muzaffer diyor ki: Aralık 3, 2017 at 10:14 pm

  Merhaba Serhat bey, ben Almanya’da yaşayan, burda doğmuş büyümüş bir insanım. Beş senedir evliyim. Eşim Türkiye’den. Size yazmamın sebebi şu: Eşim ile ciddi sorunlar yaşıyoruz. Bence bazıları kültürel temelli, bazıları ise yaşanılanlarla ilgili. Burda aile danışmanına gittik. Fakat eşim kendini rahat bir şekilde ifade edemediği için, çok fazla verim alamadık. İfade etmekle kast ettiğim şey sadece dil ile ilgili değil, aynı zamanda kendisini kültürel anlamda anlayacak bir insana ihtiyaç var. Ben kendisini anlamaya çalışıyorum, fakat yaşadığım ülkenin kriterlerini temel aldığımda, sadece “histerik” kelimesi aklıma geliyor. Bu toplumun normlarına çok zıt bağırma çağırma sorunları yaşıyoruz. Yaşadığımız kentte Türk psikolog aradık. Fakat bulduğumuz doktor psikiyatrist ve ilaç tedavisi yağdığını söyledi, yani hastanede. Bizim ilaca değil, psikolojik yardıma ihtiyacımız var. Yanımda eşim kendisini serbestçe ifade edemiyordur büyük bir ihtimal. Yani bizim burada yanına gidip psikolojik destek alabileceğimiz kimse yok, fakat acilen kötüleşen duruma müdahaleye ihtiyacımız var. Eşim buraya geldikten sonra bir boşluğa düştü. Dili bilmiyor, çalışamıyor, çocuk doğdu, her şeyi ile bana bağımlı. Her sorunun sebebini bende arıyor. Bende kendimi bir yetişkin ile yaşıyor değil de, bir çocuk daha yetiştiriyor gibi hissediyorum. Bana küfür ediyor, bana bedensel olarak saldırıyor. Türkiye’de bir erkek farklı tepki verir bunlara, fakat ne erkek, ne de kadın tarafından şiddetin çözüm olmadığını biliyorum. Bana davrandığı gibi cevap versem, yani sokak ortasında bağırarak, küfür ederek, bedensel şiddet uygulayarak, o zaman zaten bu evlilik biter. Son şans evlilik terapisi ve bu anlamda da sizin sunabileceğiniz online psikolog yardımı, çünkü kasabamızda danışacak kimse yok.
  Sağolun.

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 10, 2017 at 9:24 am

   Muzaffer merhaba. Eşinle ilişkinde yaşadıkların, evli çiftlerin evlilikte bir anlam bulamamalarına neden olan, birbirlerinden uzaklaşmalarına neden olarak duygusal bağ kurmalarına engel olan durumlardır. Fiziksel şiddet, küfür, hakaret hiçbir kadının ve hiçbir erkeğin hak etmediği, insanlığa ve evrensel insani değerlere aykırı davranışlardır. Evlilik terapisi konusunda sizlere yardımcı olabilirim. Online psikolog hizmetinden yararlanabilirsiniz. Görüşmek dileğiyle.

 37. Hocam teşekkür etmek istedim, online psikolog desteğiniz için çok sağolun. Sayenizde kendime inancım geldi.

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 5, 2017 at 9:45 am

   Rica ederim Uğur. Kendine inancın için benim internetten yardımımın etkisi olmuştur ancak kendine inancını getiren sen kendinsin. Online psikolog desteği alma kararı da sana ait, mantıklı bir karar. Gönüllü olarak katıldığın için ben sana teşekkür ediyorum. Kendine iyi bak.

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 10, 2017 at 6:17 am

   Rica ederim Uğur. Sen her zaman çok gayretli bir öğrenciydin. Senin kendini keşfetmen, tanıman ve sonucunda kendine inancının gelmesi beni çok sevindirdi. İnternetten psikolog desteği ile amacına ulaşmış olman senin azminin ve mücadeleci ruhunun bir eseridir. Seni tebrik ediyorum. Kendine iyi bak.

 38. Serhat Bey merhaba,
  Ben üniversite öğrencisiyim ve hâlâ sınavlardan önce aşırı bir kaygı duyuyorum. Bu durum fiziksel olarak bana sınavdan önce:
  Karında ağrı, ellerde aşırı terleme ve kulaklarımın uğultu olarak yansıyor.
  Bu konu ile ilgili sizden online psikolog yardımı alabilir miyim?

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 23, 2017 at 6:50 pm

   Can, sınav kaygın nedeni ile hissettiğin ve mesajında ifade ettiğin belirtiler senin sınav performansını nasıl etkiliyor? Evet, bu konu ile ilgili olarak online psikolog yardımı alabilirsin.

 39. Şennur diyor ki: Aralık 3, 2017 at 3:52 pm

  Merhaba Serhat Bey,
  Ben beni stresse sokan durumlar sonrasında, sağ kulağımda bir uğultu ve devinim oluyor bu konu ile ilgili online psikolog yardımı alabilir miyim?

 40. Nuran diyor ki: Aralık 2, 2017 at 5:46 pm

  Merhaba Serhat bey. Psikoloji yazılarınızı okuyorum, çok faydalanıyorum. Ancak mevcut halimden hiç memnun değilim. Çarşıya giderken, daha apartmandan çıkmadan kaç komşumla karşılaşsam onlara nereye gittiğini, niçin gittiğimi anlatma gereği duyuyorum. Oysa onlar bana sadece merhaba veya iyi günler demek istiyorlar. Bende onların zamanlarını harcayıp açıklamalar yapmadan edemiyorum. Sonrasında bunun anlamsız olduğunu düşünürken o esnada karşımdan gelen tanıdığıma da aynısını yapıyorum. Ona da tüm detaylarıyla nereye gittiğini, neden gittiğimi tüm ayrıntıları ile anlatıyorum. Beni kötü hissettiren bu psikolojik sorunumdan kurtulmak için ne yapmalıyım? Bu konuda internet üzerinden psikolojik destek almak istiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz?

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 23, 2017 at 6:48 pm

   Nuran merhaba. Mesajında ifade ettiğin sorunlar bir anksiyete bozukluğunun belirtileri. Bu bir tür korku hastalığı. Yaşadığın problemle ilgili internet üzerinden psikolojik destek alabilirsin, sana yardımcı olabilirim.

 41. Burkay diyor ki: Aralık 1, 2017 at 7:46 am

  Serhat Hocam, işinde gerçekten gayet başarılı, mesleki olarak pek çok açıdan donanımlı, insan ilişkileri kuvvetli, oldukça ilgili ve anlayışlı bir uzman psikologdur. Yoğun iş tempomdan dolayı online seanslara başladık ve kısa zamanda faydasını görmek gerçekten çok sevindiriciydi. Herkese gönül rahatlığıyla kendisini tavsiye ediyorum. Hocam iyi ki varsınız.

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 1, 2017 at 10:58 am

   Burkay yorumların ve düşüncelerin için çok teşekkür ediyorum… Sağolasın. Online terapi çalışmaları gerçekten de iş ve koşuşturma tempomuzun bize ait bir an bırakmadığı günümüzde kendimize ait bir zaman ayırmamızı sağlıyor. Bazı zamanlarda bu zaman hayati önem taşıyor. Online çalışmalarda da sonuç alıyoruz, hedeflerimize ulaşıyoruz. Psikologla görüşmek isteyenlere ben bir klinik psikolog olarak tavsiye ediyorum.

 42. Serap diyor ki: Kasım 30, 2017 at 8:23 pm

  Merhaba Serhat bey benim 5 yaşında bir oğlum var yemek yedirmek bizim için problem bazen sıkıntılar yaşıyoruz ödül ve sürprizlerle denemelerimiz oldu ama pek istediğimiz gibi olmadı sizinlede aynı şehirde olmadığımız için yüzyüze danışma mümkün olmamaktadır online danışma uygun olur mu yada nasıl bir yol izlemeliyiz bize yol gösterirseniz sevinirim

 43. Serap ç. diyor ki: Kasım 30, 2017 at 6:07 pm

  Merhaba serhat bey benim kardeşimin eşi sigara konusunda son derece hassas ve kesinlikle müdahaleyi kabul etmiyor ve en ufak sigara mevzusu olduğunda büyük sorunlar yaşanıyor kardeşim artık çözümsüz kaldı ve sizinlede aynı şehirde olmadığımız için yüzyüze terapi mümkün olmamaktadır online terapi için bize yardımcı olursanız sevinirim

 44. Meryem diyor ki: Kasım 30, 2017 at 5:11 pm

  İyi akşamlar hojam, sitenizi hep izliyorum. Hangi kaç konularda açıklamalar yaptığınızı görüyorum. Siz evlilik konusunda yazılar yazıyor, bilgi veriyorsunuz. Benim bir sıkıntım var. 8 yıllık evli olduğum kocamdan çok memnunum ve onu çok seviyorum. Ben onun beni aldatmasından çok korkuyorum. Onun beni benim onu sevdiğim kadar sevdiğinden emin olmak istiyorum. Siz bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz hojam?

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 23, 2017 at 6:47 pm

   Düşüncelerin için teşekkürler Meryem. Evlilik konusunda 15 senedir yazılar yazıyorum, haklısın. Eşinden memnun olmana sevindim. Eşinin seni aldatmasından çok korkuyorsun, seni anlıyorum. Aldatılmayı hiç kimse istemez. Eşin eminim ki seni seviyordur. Peki seni senin onu sevdiğin kadar sevmeseydi bunun anlamı senin için ne olurdu? Bu konuda sana yardımcı olabilirim, bu konuda yüzyüze veya online olarak yardım edebilirim.

 45. Muammer S. diyor ki: Kasım 29, 2017 at 3:55 pm

  Sayın hocam, sitenizi internetten ilgiyle izliyorum,bilmediğim bir çok konuya da açıklık getirdiğinizi görüyorum. Benim sorum şu: Çok yakın bir arkadaşımın oğlunun uyku problemi var, 17 yaşında ve geceleri asla uyuyamıyor, aile ne yapacağını şaşırmış durumda. Çocuğun kesinlikle psikolojik desteğe ihtiyacı var,fakat çocuk çok inatçı,ben iyiyim diyor. Dün onu karşıma aldım ve sizin sitenizden bahsettim,biraz yumuşadı,ne yapmamız gerektiği konusunda size ihtiyacımız var,bize bir yol haritası belirlerseniz sevinirim,saygılarımla…

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 1, 2017 at 9:40 am

   Muammer merhaba. Arkadaşınızın 17 yaşındaki oğlu bence de psikolojik destek almalı. Online psikolog desteği almayı kabul ederse bundan yarar görür. Sizin konuşmanızla biraz yumuşamış olması, aslında doğru yaklaşım gösterildiğinde yardım almaya açık olduğunu gösteriyor. Gönüllü olarak psikolojik yardım alması için öncelikle onunla tanışmak isterim. Bizim çalışmalarımızda gönüllülük esastır ve umarım kendisi ile tanıştığımızda gönüllü olarak çalışmaya katılma konusundaki isteği daha da artar. Yol haritamızda ilk olarak onunla tanışmamız yer alıyor. Kendisi ile online yani internet üzerinde skype programını kullanarak tanışabiliriz, ya da Beylikdüzü’ndeki psikolojik destek merkezime gelerek yüzyüze seansıma katılabilir.

  • bur kay diyor ki: Aralık 1, 2017 at 9:45 am

   Serhat Hocam, işinde gerçekten gayet başarılı, mesleki olarak pek çok açıdan donanımlı, insan ilişkileri kuvvetli, oldukça ilgili ve anlayışlı bir uzman psikologdur. Yoğun iş tempomdan dolayı online seanslara başladık ve kısa zamanda faydasını görmek gerçekten çok sevindiriciydi. Herkese gönül rahatlığıyla kendisini tavsiye ediyorum. Hocam iyi ki varsınız.

 46. Ayşe diyor ki: Kasım 28, 2017 at 7:14 pm

  Merhaba. Ben geçtiğimiz yıllarda panik ve kaygı bozukluğu tedavisi görmüştüm yaklaşık altı ay ilaç kullandım sonra doktorumun tayini çıktığı için Doktorumu değiştirmek zorunda kaldım her şey yeniden başladı yanlış teşhis yanlış ilaç vs. Sonuçtan psikiyatra gitmeyi bıraktım. Çünkü yanlış teşhis yanlış ilaç yaşam standartlarını kötü etkilemeye başladı. yaklaşık iki senedir bu konuyla alakalı tedavi görmüyorum.Tedavim yarım kaldığı için kaygı bozukluğun sıklıkla tekrarlıyor. Bu durum iş ve sosyal hayatımı da olumsuz etkiliyor. Sağlıklı karar alma kriz durumunda sağlıklı düşünebilme kabiliyetimi kaybediyorum. Yoğun bir şekilde çalıştığım için tedaviye zaman ayıramıyorum. Açıkçası yeni bir psikiyatra gidip her şeyi en baştan başlamaya da gücüm olduğunu sanmıyorum. Ayrıca ilaçla tedavi bana bağımlılık gibi geliyor açıkçası. İş yoğunluğundan dolayı hafta içi tedavime devam edemiyorum ayrıca bununla alakalı hastane ya da klinik gibi soğuk bir yerde bulmak da bana hoş bir düşünce gibi gelmiyor. Bu nedenle bir süredir online psikolojik danışmanlık ile ilgili araştırma yapıyordum. Sayfanızla karşılaştım. Bana kaygılarımdan kurtulma konusunda destek olabileceğinizi ümit ediyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz?

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 23, 2017 at 6:42 pm

   Ayşe merhaba. Eğer gönüllü olarak çalışmalarımıza katılırsan sana internet üzerinden psikolojik destek verebilirim. Kaygıların konusunda bilişsel davranışçı yöntemleri uyguluyorum ve sana da tavsiye ediyorum.

 47. Pınar diyor ki: Kasım 28, 2017 at 5:27 pm

  Merhabalar Sayın Hocam, çocuklarda kaygı bozukluğunu gidermek için oyun terapileri yapılıyor. Bu tür durumlarda, online terapilerle çocuklara yardımcı olmak ve yüz yüze terapilerde olduğu gibi sonuç elde etmek mümkün müdür? Bir akraamızın 5 yaşındaki oğlunu oyun terapisine götürüyorlar. Çocuğun kaygıları var ve oyun terapisi ile bu kaygıları gidermeye çalışıyorlar. Bizim çevremizde bu tür çalışmalar yapan psikolog bulmak kolay olmuyor. Ben size Ankara’dan yazıyorum. Online psikolog yöntemini uygulayan bir psikolog olarak siz online oyun terapisi uyguluyor musunuz? İyi çalışmalar.

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 1, 2017 at 10:49 am

   Pınar merhaba. Kaygı bozukluklarını gidermek amacıyla çocuklar için uygulanan terapilerin büyük kısmı yüzyüze gerçekleştirilir. Çocuk terapilerinin yüzyüze ve terapistin çocuğu görerek, onunla oynayarak, iletişimi yüzyüze kurarak yapılma özelliği var. Çocuklarda internet üzerinden terapi pek tercih edilen bir yöntem değil. Online psikolog yardımı, yetişkinler için daha uygun bir yöntem. Ben online oyun terapisi uygulamıyorum. Dediğim gibi, çocuklar için internetten terapi değil de yüzyüze tercih edilmeli diye düşünüyorum. Çok teşekkürler.

 48. Sedef Y. diyor ki: Kasım 28, 2017 at 12:14 pm

  Merhaba Serhat Bey
  Size 7 yasindaki kızım ile ilgili bir problemden bahsetmek istiyorum. Ķızım konusmaya basladigindan itibaren k sesini t olarak cikariyor yani kuzu ya tuzu diyor. Ilkokula bu sene basladi ogretmeni ile gorusmem uzerine k sesini ogrenmeyi bekleyip sonuca gore harekete gecmeyi teklif etti. Sesi ogrendikten sonra da bir degisme olmadi. Son olarak terapi ile duzeltecegimize inaniyorum. Kucuk baska bir cocugum oldugundan yuzyuze terapi benim icin zorlayici olabilir. Ozellikle Online psikolog seansları ile bu konuyu duzeltme imkanimiz olabilir mi, fayda saglayacagini dusunuyorum. Bana bununla ilgili yardim edebilir misiniz?

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 23, 2017 at 6:39 pm

   Sedef merhaba.
   K seslerini T’ye dönüştürme problemi senin çocuklarda yaygın görülen bir durumdur. Bu duruma artikülasyon bozukluğu denir. Sadece K ve T seslerinin birbirine dönüşmesi ve ayırt edilememesi dahi çocuklarımızın konuşmalarının anlaşılamamasına yeter. Bu problemle ilgili olarak online psikolog seansları değil de yüzyüze konuşma terapisini tavsiye ederim. Bir terapist kızınla yüz yüze çalışmalar yaparak yaşadığı sorunu aşmasına yardımcı olacaktır. Artikülasyon bozuluğu konusunda endişelenme, kızın sesleri daha iyi tanıdıkça, büyüdükçe K ve T seslerini ayırt etme konusunda daha iyi olacaktır.

 49. Tuğçe C. diyor ki: Kasım 28, 2017 at 11:59 am

  Serhat Bey Merhaba.. Yazılarınızı okudum ve sizden yardım alan bir arkadaşım sizi tavsiye etti. Fakat yoğun çalışıyorum o yüzden internetten psikolog yardımı almayı düşünüyorum. Şöyle söyleyim: Uzun zamandır çok stresliyim ve bu hem işime hem özel hayatıma yansıyor. Stres yönetimim yok, stresimle başedemiyorum. İş gereği herkesle iyi geçinmem gerekiyor fakat bunu yapamıyorum. Çabuk sinirlenip çabuk demoralize oluyorum. Online terapi almayı düşünüyorum. Yaşadığım bu durumlarla ilgili bana yardımcı olabilir misiniz? Sizinle irtibata geçmek istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim…

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 23, 2017 at 6:34 pm

   Tuğçe merhaba. Stres yönetimin ve iş yerindeki ilişkilerinde kendini daha iyi hissetmek için online seanslara katılman yararlı olur. Sana yardımcı olabilirim.

 50. Damla B. diyor ki: Kasım 28, 2017 at 11:31 am

  Hocam Merhaba,
  Panik atağım var. Uzun süre tedavi gördüm. Ben İstanbul dışında, İzmir’de oturuyorum hocam. Burada birkaç psikoloğa gittim. Psikologlarla yüzyüze terapiye katıldım. Farklı terapistlerle çalıştım ancak bir düzelme olmadı. Kaygım, anksiyetem hep sürüyor. Bazı zamanlar durulsa da kaygı bende hiç bitmiyor. Sizin internetten psikolojik yardım konusundaki makalenizi de panik atak hakkındaki yazınızı da okudum. Benim işime çok yarayacak bilgiler sunmuşsunuzi teşekkür ederim. Size sormak istediğim şu olacak: Panik ataklarımda yüzyüze terapilerden hiçbir fayda göremedim. Peki internet ten psikolog yardımı alsam işe yarar mı? Benim kaygılarımdan, korkularımdan kurtulmama ve panik ataklarımdan özgürleşmeme bir yararı olur mu? İşe gidemiyorum, dışarıda özgürce yürüyemiyorum. Online psikolog yardımı alsam bunları başarabilir miyim?

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 23, 2017 at 6:32 pm

   Damla merhaba. Panik ataklarınla ilgili profesyonel yardım almaya devam et. Panik atak konusunda benden yardım almaya karar verirsen sana internetten psikolojik destek verebilirim.

 51. Özlem D. diyor ki: Kasım 27, 2017 at 7:47 pm

  Serhat bey yazılarınızı okuyorum ve internet sitenizden bilgi almaya çalışıyorum. Sizin yazılarınızdan fayda göreceğime inanıyorum ama tabii ki sizden psikolojik bir destek de almak isterim. Ben kendi problemimden biraz bahsetmek istiyorum hocam. Bende uzun süredir bitmek bilmeyen, ilaç tedavisi görmeme rağmen sürekli tekrarlayan bir panik atak problemi var hocam. Benim bu panik atak problemim ilk olarak orta son sınıfta başlamıştı ve ailem beni o yıllarda sık sık hastaneye götürüp acilde muayene ettirmek zorunda kalıyordu. Zaman içinde artık eskisi kadar sık bir şekilde hastaneye ve acile gitmek durumunda kalmıyorum hocam. Paniğin beni rahatsız eden tarafı seyahat konusunda ortaya çıkıyor. Ne zaman ki ben şehir içi bir yere gidecek olayım, o zaman terlemeye başlıyorum, kalbim hızlı hızlı atmaya başlıyor ve kendi kendime “Gidemem” diyorum. Gidemem desem de gütmek mecburiyetindeyim çünkü benim için masa başı bir iş değil, arabaya atlayıp şehir içi ve bazen şehirler arası yolculuk yapmamı gerektiren bir iş. Eskiden bir ara çalışmayı bırakmak istiyordum ama Allahtan şimdi “Çalışmalıyım” diyorum ve gidip işimi yapıyorum. Benim sormak istediğim, online terapi bana yararlı olur mu?

  • Serhat Damar diyor ki: Kasım 28, 2017 at 12:01 pm

   Özlem merhaba. Panik atakların senin seyahat etmeni zorlaştırsa da, bazen işi bırakmayı düşündürse de, sen yine de en doğru olanı yapıyor, paniğin üstüne gidiyorsun. Bu en sağlıklı ve en mantıklı olan yoldan hiç ayrılmadan ilerlemeni sürdür olur mu? Günümüzde sen paniğinle ilgili net başarılar kaydetmişsin. Örneğin, artık acile, hastaneye gitme ihtiyacı duymuyorsun. Eskiden panik nedeniyle sık sık hastane acillerine giderken bugün bunu yapmıyorsun ki, bu önemli bir başarıdır. Bu senin başarındır ve seni tebrik ediyorum. Paniğin seni korkuttuğu tüm durumlar için de aynı yoldan gidilmesi faydalı olacaktır. Seyahat etmeni zorlaştırdığı için, mutlaka ve mutlaka davranış hedeflerin arasında iş seyahatleri aşamalı olarak yer almalıdır. Bilişsel davranışçı terapi bu konuda çok iyi bir başarıya sahip bilimsel terapi yaklaşımıdır. Bilişsel davranışçı terapiden fayda görürsün. Yüzyüze de, online psikolog desteği şeklinde de sana yardımcı olabilirim. Başlamak istediğinde iletişim telefonum olan 0532 322 1770 ‘ten bana ulaşabilirsin.

 52. Ali U. diyor ki: Kasım 27, 2017 at 12:55 pm

  Online psikolojik seansın faydalı olduğunu düşünüyorum. Psikologla yüz yüze görüşme bazen zaman yetmezliği bazen trafik bazen hastanın durumunu tam olarak anlatamaması gibi durumları önleyeceğini düşünüyorum. Ben de psikolojik sorunumla ilgili sizden yardım almak istiyorum. Ben ilişkilerimde her zaman terk edilen taraf oluyorum. Her şeyin en mükemmelini yapmaya çalışıyorum, karşımdaki insana değer veriyorum, ancak aynısını karşı taraftan göremiyorum hocam. Bazı arkadaşlarım fazla iyi olmamın tez ayrılık getirdiğini söylüyorlar. Bu durumda ne yapacağımı bilemiyorum. İnsanlara kötü davranmak benim ruhuma aykırı. Kendimi belli bir statüde mi göstermeliyim, ya da olduğumdan farklı görünüp karşı tarafın ilgisini mi çekmeliyim? Belki de ben çift ilişkisine uygun bir insan değilim ve yalnız kalmayı hak ediyorumdur, bilemiyorum. İçinde bulunduğum durumdan kurtulabilir miyim? Bununla ilgili online psikolog çalışmalarından fayda görür müyüm? Selam ve saygılar.

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 23, 2017 at 6:30 pm

   Online psikolog çalışmaları hakkında başta ifade ettiğin düşüncelere katılıyorum ve sorduğun sorunun cevabı olarak şöyle söyleyebilirim ki, evet bu çalışmalardan yarar görürsün. İlişkilerinle ilgili bireysel online destek almanda yarar var. İlişkilerimizde insanlara kötü davranmayız, olduğumuzdan farklı görünüp karşı tarafın ilgisini çekmeye çalışmak da işlevsel olmayan bir davranış. Mesajının son bölümünde ifade ettiğin düşüncelerin gerçekliğini sorgula olur mu? Seni tanımıyorum ama bu düşünceleri iyi tanıdığımı düşünüyorum. Bunlar yararsız, hatta zararlı olumsuz düşünceler. Bu düşünceler senin yaşamını nasıl etkiliyor?

 53. Semiha K. diyor ki: Kasım 27, 2017 at 12:03 pm

  Online psikolog desteği almak istiyorum ancak size birkaç soru sorma ihtiyacı hissediyorum. Ben Beylikdüzü’nde çalışıyorum ve karşı tarafta oturuyorum. İşyerimle evim arasındaki mesafe çok uzak ve kendime ayırabildiğim zaman çok az olduğu için ancak internetten yardım alabiliyorum. Hocam ben 4 senedir süren problemli bir evliliği sürdürmeye çalışıyorum. Sizden beklentim bir karar almama yardımcı olmanız. Herhangi bir psikolojik sorunla ya da hastalıkla ilgili tedavi arayışında olmadığımı bilmenizi isterim. Eşimle 4 yıl önce evlendim, bu süre zarfında defalarca ayrıldık, tekrar barıştık. Tekrar ayrılıp küstüğümüzde artık benim içimde evliliğimin düzeleceğine dair herhangi bir umut oluşmuyor. Eşim klasik erkek düşüncesiyle hareket ediyor ve benim sorun çıkaran bir kadın olduğuma inanıyor. Aslında benim rahatsızlık duyduğum durumlarla ilgili bir adım atsa, inanın hissettiğim hayal kırıklığı da ortadan kalkacak bundan eminim. Aramızdaki temel sorunlar ile ilgili burada çok uzun bir mesaj yazarak değerli zamanınızı harcamak istemiyorum hocam. Sizden öğrenmek istediğim tek şey var: Online psikolog hizmeti benim evliliğimi sürdürme veya bitirme kararı vermemde bana yardımcı olabilir mi? Çünkü ya çok sorunlu bir ilişkiyi devam ettireceğim, ya da boşanıp kendime daha iyi bir hayat kuracağım. Mesajımı cevaplarsanız sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.

  • Serhat Damar diyor ki: Kasım 27, 2017 at 1:42 pm

   Semiha merhaba. Sorularına açıklayıcı cevaplar vereceğim. Mesafe uzun olduğunda merkezden randevu alarak gelmenin zorluğunu anlıyorum. Online seanslarımız bu noktada senin durumundaki danışanlarımızın kullanabileceği iyi bir alternatiftir. Problemli bir evliliğin olduğunu anlatmışsın. 4 senedir sürdürdüğün bu evliliğin devam etmesi ya da bitmesi için bir karar vermeye çalışıyorsun. Sorunlar hakkında senle çalışmaya başladığımızda detaylı olarak konuşuruz. Bunları mantık ve evliliğin temel ilkeleri, bağlanmanın evrensel değerleri üzerinden değerlendiririz ve online psikolog desteği ile senin bu zor kararı vermene yardımcı olabilirim. Problemli evlilikleri olan danışanlarım bana bazen “Sizce boşanmalı mıyım?” ya da “Ben ne yapayım?” sorularını soruyorlar. Bu sorulara benim cevap vermem doğru olmaz. Senin vereceğin kararı benim belirlemem de doğru olmaz. Ancak ben senin kendi kararını vermeni kolaylaştırmak için sana yardımcı olabilirim. Karar verme sürecinde daha geniş bir açıdan bakmana yardımcı olabilirim. Bu sayfada çalışmaları nasıl yaptığımızla ilgili detayları bulabilirsin. Bu yazımda cevap bulamadığın bir sorun olursa tekrardan buradan bana mesaj yazabilirsin, ya da telefon numaramı arayarak bana doğrudan ulaşabilirsin. Rica ederim. Görüşmek dileğiyle.

   • Tahsin diyor ki: Aralık 7, 2017 at 7:39 am

    Hocam evlilik terapisi bildiğim kadarıyla yüz yüze yapılıyor. Yani internetten terapi şeklinde yapılmıyor. Yanlış bilyorsam düzeltin lütfen.

    • Serhat Damar diyor ki: Aralık 10, 2017 at 5:48 am

     Doğru. Evlilik terapisi internet üzerinden uygulanması zor bir yöntem. Bireysel çalışmalarda hiçbir problem olmazken, çiftlerle yapılan seanslarda bizler için önemli olan eşler arasındaki bağın güçlendirilmesidir. Bunu online terapi ile yapabiliyorsak bence devam edilmelidir. Bazı çiftler online seanslardan fayda görmektedirler. Bununla birlikte iletişim problemleri çok şiddetli olan, bağ kurmakta zorlanan, evlilik sorunları sebebiyle artık boşanma noktasındaki çiftlere yüzyüze ya da online psikolog desteği almalarını öneriyorum.

    • Serhat Damar diyor ki: Aralık 11, 2017 at 4:37 pm

     Evlilik terapisi yüzyüze yapılabildiği gibi, eğer sağlıklı iletişim kurulabiliyorsa internetten terapi şeklinde de yapılabilir. Burada baktığımız en temel kriter, çiftin online çalışmaya uyum sağlayabilmesidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir