Kategoriler
Psikoloji

Online Psikolog

Online psikolog tavsiye ve bilgileri almak ister misiniz? Bu sayfada size artık tüm dünyada yaygın olarak kullanılan bu yöntem hakkında bilgi sunacağım.

Yaşamımızın en önemli konuları, günlük hayatın koşuşturması sırasında göz ardı edilir. En önemli ihtiyaçlarımız karşılanmadan hayatımızı sürdürürüz ve bunları karşılamak için uygun bir zaman bulmaya çalışırız.

Büyük şehirlerde yaşamak her geçen gün daha da zorlaşıyor. Bizler gibi büyük şehirlerde yaşayan insanlar, tüm işlerimizi önceden planlayarak, programlayarak hareket etmek zorundayız. Bu plan ve programlar olmasa büyük şehirlerde yaşamak çok zor bir hal alır. Bir diş hekimine muayene olmak için 1 ya da 2 hafta öncesinden randevu almamız gerekiyor (Biz ailemizin diş hekimiyle bu şekilde görüşebiliyoruz).

Psikolog görüşmeleri için de benzer bir durum söz konusu. Yüz yüze görüşmelerimizin randevuları birkaç gün öncesinden planlanıyor ve bu seanslar trafik, mesai, diğer işler nedeniyle ertelenebiliyor.

Yüz yüze psikolog seanslarına ulaşmanın önünde çok sayıda engel bulunurken, çevrimiçi psikolog seansları daha az engelle karşılaşıyor.

Bu yazımda, online psikolog seansları ile ilgili sorularınıza cevap vermeye çalışacağım.

Öncelikle belirtmek isterim ki internet üzerinden psikolog desteği aynen yüz yüze psikolog görüşmeleri gibi yararlı bir yöntemdir ve tüm dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu görüşmeler sesli ve görüntülü görüşme programları kullanılarak en kaliteli iletişim ortamı oluşturularak gerçekleştirilir.

Çevrimiçi psikolog desteği, yaygın olarak toplumda görülen hafif ve orta düzeydeki depresyon, kaygı / anksiyete bozuklukları, fobiler, panik atak ve panik bozukluğu, stres bozukluğu, TSSB (Travma sonrası stres bozukluğu) gibi durumları yaşayan kişiler için uygun bir yöntemdir.

Şizofreni ve hezeyanlı bozukluk gibi psikotik bozukluklar, psikotik özelliğe sahip ağır duygu durum bozuklukları (Majör Depresyon ve kriz döneminde bulunan bipolar bozukluk) durumları, çevrimiçi psikolog desteği almanın uygun olmadığı durumlardır. Bu kişiler, kendilerine en yakın hastanelere başvurarak hastanede muayene olup tedavilerini psikiyatri uzmanı hekimlerle sürdürmelidirler.

Çevrimiçi Psikolog Desteğinin Olumlu ve Olumsuz Yanları Nelerdir?

  • Kendi belirlediğiniz rahat ve güvenli ortamınızdan psikologla çalışmalara katılırken iyi hissedersiniz,
  • Online çalışmalarda çekindiğiniz konuları daha rahat anlatabilirsiniz,
  • Online çalışmalar çok daha kolay ulaşılabilir olma özelliğine sahiptir. Herhangi bir yol gitmeden, gidiş-dönüş süresi planlamak zorunda kalmadan evinizden rahatlıkla katılabilirsiniz,
  • Olumsuz tek yanı, internet ve görüntülü görüşme programları hakkında bilgi olmaması nedeniyle danışanlarımızın bir kısmının bu çalışmalara katılmakta yaşadıkları zorluklardır. Cep telefonuna ya da bilgisayarına görüntülü görüşme programı ya da Whatsapp gibi bir mesajlaşma / görüşme programını yüklemekte zorlanan danışanlarımız olmaktadır.

Online Psikolog Desteği Kimden Alınmalı?

Mesleki tecrübe, yani deneyim ve klinik psikoloji alanında yapılmış olan uzmanlık eğitimi, bizim işimizin olmazsa olmazlarıdır. Psikoloji bölümünden yeni mezun olmuş olan, haliyle mesleki tecrübesi bulunmayan bir psikoloğun verdiği destekle, mesleki tecrübeye sahip uzman bir klinik psikoloğun verdiği destek birbirinden çok farklı olacaktır. Bu nedenle de, yardım almayı düşündüğünüz kişinin gerçekten psikolog olduğundan, klinik psikoloji uzmanlığı bulunan bir “Klinik Psikolog” olduğundan, ve ilave olarak mesleki tecrübeye sahip olduğundan emin olduğunuz bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ediyorum.

Yardım için başvurduğunuz kişinin psikolog olduğundan emin olamıyorsanız ona diplomasını sorabilirsiniz. Eğitim durumunu internetten araştırarak da bulabilirsiniz ancak eğer bulamazsanız mutlaka diplomasını sorun.

Yazdığı yazılar, hakkında yazılan tavsiyeler gibi bir çok şeye bakabilirsiniz.

Bunlara ek olarak size bir diğer tavsiyem de şu olacak:

Yardım almayı düşündüğünüz uzmanla telefonda kısa da olsa bir görüşme yapın. Bazı uzmanlara ulaşamayabilirsiniz. Çoğu meslektaşımıza doğrudan ulaşamayabilirsiniz çünkü telefonu açan kişiler asistanlar olmaktadır. Asistandan doğrudan randevu almak yerine, psikologla görüşmek istediğinizi ifade edin. “Kısaca görüşmek istiyorum” dediğinizde size verilen cevap dahi karar vermenize yardımcı olabilir. Psikologla telefonda görüşürken sizin sorduğunuz sorulara verdiği cevaplar, size cevap verirken gösterdiği yaklaşım da karar verirken göz önünde bulundurmanızın yararlı olacağı önemli bilgilerdir.

Online seanslar sizi amaçlarınıza ulaştırma konusunda etkilidir ve gerçek bir Klinik Psikolog tarafından doğru yöntemler uygulanarak gerçekleştirildiğinde başarılı olacaktır. Ben çalışmalarım sırasında Bilişsel Davranışçı yöntemleri, PACT yöntemlerini ve IMAGO yöntemlerini uyguluyorum. Bunlar, belli bir bilimsel teoriye dayanan, yararlılığı bilimsel çalışmalarla gösterilmiş olan yöntemlerdir.

Online Psikolog Yardımı Almak İstiyorum

Benden online destek almaya karar verdiyseniz yapmanız gereken, iletişim telefonumdan bana ulaşarak bunu söylemenizdir. Beni aradığınızda telefonunuza cevap verememiş olursam bilin ki seanstayım ve en kısa sürede size dönüş sağlayacağım.

Uygulamalarımızda çoğunlukla 7 günde 1 veya 2 seans yapıyoruz. Bazen de danışanlarımız peş peşe 2 seans talep ediyorlar. Bunları sizlerle birlikte konuşarak bir karar veriyoruz. Sizin ihtiyacınıza ve imkanlarınıza göre seans programı oluşturuyoruz. Bazı danışanlarımız haftada 2 kez seans alırken, bazıları da ayda 1 seans alıyorlar.

Çok Önemli Kısa Bilgiler

İnternetten yardım alırken karşınızdaki kişinin sizi manipüle etmeye çalıştığını fark ederseniz bu uzmandan yardım almayı bırakmanızı öneririm. Siz ilişkinizi veya evliliğinizi daha iyi bir seviyeye çıkarmak için uzman yardımı alırken sizi boşanmaya veya ayrılmaya zorlayan bir uzman sizi manipüle etmiş olur ve zarar vermesine izin vermeden bu kişiyle çalışmalar sonlandırılmalıdır. Meslek hayatımın son bir kaç yılında bu örneklerle çok sık karşılaşıyorum. Yüz yüze ve online çalışmalar sırasında bu sözde “uzman” kişiler “Boşan gitsin”, “Ayrıl ondan”, “Hala ayrılmadın mı?” diyebilmektedirler. Bu kişiler çok önemli bir noktayı atlıyorlar. Bizim görevimiz insanları manipüle etmek, yönetmek, ne yapacaklarını söylemek, onların düzeltmek için çalıştıkları evliliklerini bitirmek değildir. Böyle bir uzmana denk geldiğinizde yanlış birinden yardım aldığınızdan emin olabilirsiniz.

Bizim mesleğimizde “Gizlilik” çok önemli bir ilkedir ve gizlilik ilkesinin ihlali suçtur.

Gizlilik ilkesine her psikolog uymak zorundadır. Bu ilkenin ihlali ile karşı karşıya kalırsanız, özel bilgileriniz ve kimlik bilgileriniz sizin izniniz alınmadan başka kişilerle paylaşılırsa mutlaka yasal haklarınızı kullanmanızı öneriyorum.

Online psikolog desteği almayı düşündüğünüz uzmanla çalışmalara başlamadan önce, sormak istediğiniz soruları, aydınlatılmasını istediğiniz konuları mutlaka sorun. Ne kadar az soru işaretiniz olursa, ne kadar emin olarak başlarsanız motivasyonunuz da o denli yüksek olur. Soru işaretleriniz, endişeleriniz ve şüpheleriniz çok yoğunsa bunların giderilmesi önemlidir. Güvenilir bir uzman bulmak için acele etmeyin, kendinize zaman tanıyın.

Yazar Serhat Damar

Klinik Psikolog Serhat Damar, 2002 yılında ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) Psikoloji bölümünden mezun olduktan sonra Klinik Psikoloji alanında uzmanlığını yaparak Klinik Psikolog ünvanı almaya hak kazanmıştır. 2002'den günümüze devlet üniversitesi, özel hastane ve kliniklerde görev yapmıştır. Bireysel konularda ve ilişki / evlilik konularında hizmet vermektedir.