Kategoriler
Yeni

Online Psikolog Desteği

online psikolog - online psikolog tavsiye - online psikolog yorumları - psikolog online - internet üzerinden psikolog yardımı

Online psikolog, yani internet psikoloğu size aradığınız, ihtiyaç duyduğunuz yardımı sunar.

Ona ulaşmak çok kolay…

Günlük hayatın hızlı akışı nedeniyle en acil olduğunu düşündüğünüz işlere bile zaman ayıramazsınız. Bazen yapmamız gereken, karşılanması konusunda acele etmemiz gereken önemli ihtiyaçlarımız vardır. İnsan yaşamının en önemli konularının ele alındığı psikolog seansları da bunlardan biridir.

Her şehrin kendine özgü koşulları vardır ve bizler İstanbul’da gerçekten yoğun ve yorucu bir büyük şehir ortamındayız. Peki Türkiye’nin diğer şehirlerinde durum farklı mı? Diğer şehirlerde yaşayan insanlarımız İstanbul kadar yoğun ve yorucu bir şehir yaşamıyla karşı karşıya olmasalar da, onlar da günlük yaşamın akışında çoğu zaman bir psikologdan randevu alıp gitme konusunda zorlanıyorlar.

Burada sizlere bilgi sunmaya çalışacağım Online Psikolog Desteği, günümüzün yoğun günlük yaşamında bizleri psikolojik desteğe ulaştırırken, günümüzün teknik imkanlarından en iyi şekilde yararlanan bir yöntemdir.

Skype, Whatsapp, Zoom ve kaliteli sesli ve görüntülü görüşme imkanı sağlayan tüm programlar bu yöntemde kullanılabilmektedir. Çalışmalarımızda neredeyse tümünü kullanmaktayız.

İnternet Üzerinden Psikolog Desteği Yararlı mı?

İnternetten görüntülü ve sesli olarak gerçekleştirilen çalışmalar yüzyüze psikologla yapılan çalışmalar gibi, aynı şekilde yararlı sonuçlar vermektedir.

Online Psikolog / Kimler İçindir?

Bu çalışmalar, Covid 19 gibi salgın dönemlerinde önemini çok daha iyi anladığımız, insanların evlerinden çıkmakta zorlandıkları, ya da evde kalmak zorunda oldukları dönemlerde büyük çoğunluğumuz için uygun bir yöntemdir. Genel ve yaygın görülen psikolojik problemler, depresif bozuklukların önemli bir kısmı, kaygı / anksiyete bozuklukları, kişilik konuları, çift ve evliliklerde yaşanan ilişkisel sorunların önemli bir kısmı bu çalışmalar için uygundur.

Online Psikolog / Kimler İçin Değildir?

Psikozlar, şizofreni hastalığı ve paranoid belirtileri bulunan kişiler için, paranoid kişilik özellikleri bulunan kişilerin, aşırı seviyede şüphe duyan kişiler için online psikolog desteği kesinlikle uygun bir yöntem değildir. Bu kişiler şüphe duygusunu çok şiddetli hissederler ve aslen güvene dayalı ve gizlilik prensibiyle ilerleyen bir çalışma, terapi uygulayan uzmanla danışanı arasında ortaya çıkan yoğun şüpheler ve paranoid belirtiler nedeniyle ilişki ve ittifak bozulacaktır. Bu nedenle de, yukarıda ifade ettiğimiz özellikteki kişilerin internet üzerinden yapılan çalışmalara katılmaması daha uygun olacaktır.

Artı ve Eksileri

 • Evinizin konforlu, size tanıdık gelen ortamında çayınızı / kahvenizi yudumlayarak karşınızdaki psikologla sohbet ederek ihtiyaç duyduğunuz konularda yardım alabilme özgürlüğüne sahipsiniz.
 • Ücret olarak çok daha uygundur
 • Ekstra programlar yapmadan, yolda gideceğiniz süreyi ve dönüş süresini de hesaplamak zorunda kalmadan, pratik bir şekilde psikologla görüşmenizi gerçekleştirirsiniz.
 • Eksi olarak şunu belirtmek gerekiyor: Belli bir yaşın üzerindeki danışanlarımız teknolojiyi, interneti ve programları kullanmakta zorlanabiliyorlar ve bu da bazen online çalışmaları olumsuz etkiliyor.

Kimden Destek Alınmalı?

Deneyim bizin mesleğimizin olmazsa olmazları arasında en üst sıralarda yer alır. Bilginin tecrübe edilmemesi, tekrar tekrar test edilmemiş olması, bir uzmanın gelişiminin yetersiz olmasına neden olur. Üniversiteden 20 yıl önce mezun olmuş ancak hiç vaka tecrübesi bulunmayan bir psikolog da aynen üniversiteden yeni mezun olmuş bir psikolog gibidir. Hatta ikincisi daha avantajlıdır. Online Psikolog desteği alınması düşünülen psikoloğun uzman olması, özellikle Klinik Psikolog ünvanı bulunması, çok sayıda vaka tecrübesine sahip, deneyimli, usta bir psikolog olması çalışmaların yararı açısından son derece önemlidir.

Psikolog mu, Başka Bir Meslek mi?

Google’a online psikolog yazdığınızda karşınıza farklı meslek gruplarından insanlar çıkıyor. Bunlardan bir bölümü psikologlar, bir bölümü uzman psikologlar, bir bölümü de psikoloji ile ilgili herhangi bir bilimsel eğitimi bulunmayan, bu alanda diploması olmayan kişiler. Elbette ki herkes istediği kişiden yardım almakta özgürdür. Bu konuda ülkemizde yardım veren kişilerin kimler olması gerektiğine dair bir düzenleme bulunmadığı için, bu alana herkes, inanın herkes girebiliyor.

Size yardımcı olabilecek bir uzman psikoloğu (klinik psikolog) üniversite mezuniyetinden, diplomasından, psikoloji konusunda yazdığı yazılardan, forumlardan, tavsiye sitelerinden tanıyabilirsiniz. Diplomaya ve yapılan işlere bakmak aslında değerlendirme yaparken doğru bir adımdır.

Yöntem gerçekten de yararlıdır ve doğru kişiler tarafından uygulanırsa arzu edilen sonuçlara ulaştıracaktır. Kendi uygulamalarımızda bireysel konular için Bilişsel Davranışçı yöntem uygulanmaktadır. Bilişsel Davranışçı yöntem,çok sayıda bilimsel araştırma ile yararlılığı ve etkili olduğu gösterilmiş olan, bilimsel bir yöntemdir. Yine kendi çalışmalarımızda çift ve evliliklerde yaşanan ilişkisel sorunlar için kullandığımız PACT yöntemi de gerçekten bilimsel, sonuçları net bir yöntemdir.

Gizlilik İlkesi

Yüz yüze psikolog çalışmaları gibi online psikolog çalışmaları da tam bir “Gizlilik İlkesi” ne bağlı kalınarak gerçekleştirilmektedir. Mesleğimizde bu ilk çok değerli ve önemli bir kaidedir ve uyulmaması halinde hem önemli bir etik ihlal ortaya çıkacaktır, hem de bir kişi yardım alırken hakları ihlal edilmiş olacaktır. İşte tam da bu yüzden, yardım alınan kişinin uzman bir psikolog olması (klinik psikolog) ve etik konularda özenli olması, son derece önemlidir.

Doğru kişi tarafından, doğru uygulandığında yararlı olan bir yöntem olduğu için, yardım alacağınız kişinin aşağıdaki özelliklere sahip olduğundan emin olun:

 • Psikolog mu? Psikoloji bölümünden mezun mu? Diploması var mı? Emin olamıyorsanız diplomasını sorun, görmek istediğinizi belirtin, ki böyle bir hakkınız var.
 • Vaka tecrübesi var mı? Ne kadar süredir alanda görev yapıyor?
 • Uzmanlığı var mı ve hangi alanda? Klinik Psikoloji alanında uzmanlığı olması, yani Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimi almış olması önemlidir.
 • Kararlaştırdığınız bir seansa katılamadığınızda, seansa giremediğinizde bunu telafi edecek mi, yoksa “Seansa giremediğin için hakkın yandı” mı diyecek? Bunları mutlaka konuşup netleştirmelisiniz.
Online Yardım İçin Ne Yapmalısınız?

İletişim telefonumuzu arayarak bilgi ve randevu almak istediğinizi söylemeniz yeterlidir.

Online seanslar çoğunlukla ve genel olarak haftada 1 seans şeklinde planlanmaktadır. Bazı istisnai durumlarda daha sık seans planlanabilir. Haftada 3 ya da 4 seans da gerekli durumlarda verilebilmektedir.

Klinik Psikolog Serhat Damar’dan Online Destek

Klinik Psikolog Serhat Damar, 2002’den günümüze üniversite, özel hastane ve klinikler ve danışmanlık merkezlerinde görev yapmaktadır. Yaygın görülen psikolojik durumlarda ve çift / evlilik ve ilişki sorunlarında danışanlarına destek olmaktadır.

Güvenilir uzman yardımı arıyorsanız, Serhat Damar’dan destek alın.

Online Psikolog Tavsiye / Yorumları

Online psikolog tavsiye ve önerileri bu bölümde ve yorumlar da sayfanın en alt bölümünde yer almaktadır.

 1. Online psikolog yardımı almayı düşünüyorsanız yardım alacağınız kişinin mesleğine dikkat edin. Diploması var mı, sorun ve hangi bölüm mezunu olduğuna bakın.
 2. Çok iyi araştırma yapın, acilen ve hızla online çalışmalara başlamak yerine birkaç gün gözlem yapın, çeşitli uzmanları arayıp onlarla yüz yüze görüşün. Bazı uzmanlara ulaşamayabilrisiniz. “Psikoloğumuz önceden sizle telefonda konuşmaz” gibi cevaplar alabilirsiniz. Size kısa da olsa zaman ayırabilen bir uzmanı tercih edebilirsiniz. Tercihinizi yaparken bunları da göz önünde bulundurun.
 3. Bizler üniversitede ve yüksek lisans eğitimlerimiz sırasında insanları zorlayıcı ya da onlara emir veren, manipüle eden bir yaklaşımı öğrenerek yetişmiyoruz. Bu saydığımız yaklaşımlar problemli, bozuk yaklaşımlardır ve bunlardan bizler uzak duruyoruz. Alanda görev yapan ancak üniversitede psikoloji eğitimi olmayan, haliyle psikolog olmayan kişilerin son derece zorlayıcı, emredici yaklaşımlarla insanlara yanlış yolları “doğru” olarak gösterdiklerine şahit oluyoruz. Manipülasyon yapan bu kişiler bizim mesleğimizin eğitimini almadıkları için bu yaptıkları onlara “tuhaf” gelmiyor. Onlara normal gelen, aslında anormaldir, problemlidir, daha da açık konuşmak gerekirse “Ahlaksızlık” tır. Bunlardan uzak durmanızı gerçek bir klinik psikolog olarak tavsiye ediyorum.

Online Psikolog Hizmeti Bilgi Notu

Online psikolog hizmeti almayı düşünen danışanlarımızla karşılıklı olarak hem danışanlarımıza hem de bize uygun bir seans planlaması yapıyoruz. ABD ve Kanada gibi ülkelerden online yardım almak isteyen danışanlarımıza saat dilimi farkları nedeni ile, özel durumları olduğu için Türkiye saati ile 24.00 veya 01.00 gibi bizim için gece saatleri olan saatlerde online seans verebiliyoruz. Pazar günü dışındaki tüm günler için bahsettiğimiz ülkelerdeki vatandaşlarımız seans alabilmektedirler. Özel durumu (İş, sağlık vd.) olan danışanlarımıza dünyanın hangi bölgesinde olursa olsun, elimizden gelen randevu kolaylığını sağlıyoruz.

İnternetten psikolog yardımı almayı düşünen vatandaşlarımızın sıklıkla sordukları sorular arasında “Siz gerçekten psikolog musunuz?” ve “Psikolog diplomanız var mı?” soruları yer alıyor. Bu soruları soran vatandaşlarımıza sitemizde bulunan “Hakkımda” sayfasından, Serhat Damar hakkında açık ve net olarak gerekli tüm bilgilere ve hatta ODTÜ diplomasına ulaşabileceklerini ifade etmek isteriz. Sormak, araştırmak çok önemlidir. Böylesine önemli bir konuda bu gibi araştırmalar yapan danışanlarımızı tebrik ediyoruz. Araştırmayan, sorup sorgulamayan insanlarımız yanlış insanlarla karşılaşabilmektedirler. Bu yazımızda üzerinde yeterince durmadığımız konulardan biri de, “Gizlilik” ilkesidir. Bu ilke çok önemlidir ve tüm danışanlarımızın bizle paylaştığı / paylaşacağı tüm bilgilerin istisnasız olarak gizli kalacağını, başka hiç bir kimse ile paylaşılmayacağını ifade eder. Evet, gizlilik ilkesi gereğince bizle paylaşılan her şey gizli kalır. Bundan emin olabilirsiniz.

Koronavirüs Salgını ve Psikolojimize Etkisi

Koronavirüs salgınının, psikolog desteği almak isteyen danışanlarımıza da, bizlere de önemli psikolojik etkileri oldu. Zaman algımız ve zaman yönetimi becerimiz salgından olumsuz etkilendi. Çevremdeki psikolog arkadaşlarım da benzer bir durumdan söz eder oldular. “Koronavirüs önlemleri hafifletildikten sonra yaptığımız seanslara danışanlarım geç katılıyorlar. Seans süreleri de sonraki seansları etkileyecek şekilde uzuyor” diyor meslektaşlarımız. Ben de benzer bir durumla karşı karşıya olduğumu söylemek istiyorum. Bireysel danışanlarım ve çift olarak katılan danışanlarım seanslara 15- 20 dakika geç geliyorlar. Sizlerden ricam, zamana ve randevu saatimize önem vermenizdir. Evet, koronavirüs bizleri derinden etkiledi ancak bizleri perişan etmesine izin vermeyelim. Zamanın değerini, yaşamımızın her anının kıymetini bilelim ve online seans randevularımıza da zamanında katılalım. Hassasiyetiniz ve özeniniz için teşekkürler…

Online Psikolog Yorumları

Online psikolog yorumları için özel bir bölüm ayırmış olduğumuz sitemize, bireysel psikolojik durumlarla ilgili ve ilişki, çift ve evlilik yaşamında ortaya çıkan ve çözüm bulmak istediğiniz durumlarla ilgili sorularınızı yazabilirsiniz. Bu yazının en alt kısmı bunun için ayrılmıştır. Yazmış olduğunuz yorumlardaki soyadı ve e-posta adresi gibi özel bilgiler kesinlikle yayınlanmamakta, gizli tutulmaktadır. Burada yazdığınız soru ve yorumlara verdiğimiz cevaplar bir seans olarak düşünülemez, sadece uzman görüşü veya önerisi olarak görülmelidir. Online psikolog yorumları bazen cevaplamanın zor olduğu konulara odaklansa da tüm sorularınıza herhangi bir ayrım yapmaksızın cevap verilmektedir. Önemli olan, cevapsız kalmış olan sorunun cevabını ihtiyaç sahibine ulaştırmaktır. Her soru önemlidir, her soru değerlidir çünkü bunların her biri bir insana aittir.

Sitemizin önceki halinde, bu yazımıza sizlerden gelen yüzlerce soru ve yorum yer alıyordu. Sitemizin önceki halinde sizlerden gelmiş olan yorumlar ne yazık ki yenileme sonrasında gösterilememektedir. Sitemize soru ve yorum yazan okurlarımızdan ricamız, bize olan sorularını ve yapmak istedikleri yorumları istedikleri zaman bu yazının en alt kısmında yer alan yorum bölümüne yazmalarıdır. Sizlerden gelen her soruya ve her yoruma mümkün olan en kısa sürede cevap verilmektedir. Amacımız bilgi ve tecrübe sahibi olduğumuz konularla ilgili sizlerle bu bilgi ve tecrübemizi paylaşmaktır. Bu paylaşımlara önem veriyor, her zaman bilgi akışını sürdürmeye çalışıyoruz.

Online Psikolog Desteği Almak İsteyenler İçin Ek Bilgiler

Online psikolog desteği gönüllü bir çalışmadır. Bu çalışmanın gönüllü olması, çalışmaya katılan kişinin kendi isteği ve rızası olarak seansa katılması anlamına gelmektedir. Özelikle yurt dışından arayan danışanlarımız “Eşim bir psikologla görüşmeye hiç sıcak bakmıyor ama onunla görüşebilir misiniz?” ya da “Çocuğumuzla ilgili bir konuda sizi arayalım ama siz konuyu evliliğe getirip bizi online evlilik danışmanlığına alın” gibi öneriler sunabiliyorlar. Bu öneriler iyi niyetle, yardımcı olmak ve sorunları çözmede destek sağlamak amacıyla yapılıyor ve bunda hiçbir kötü niyet olmadığını elbette ki biliyoruz. Ancak burada çalışma ilkelerimize aykırı olan bir durumu da görmek zorundayız. Bunlar ve bunlara benzer öneriler “Gönüllü olarak katılma” kuralına aykırıdır. Eğer katılmak istemiyorsa katılmamalıdır. Zorla ve zorlamayla veya bir senaryoya inandırılarak seansa getirilen bir kişi bu durumdan yarar görmez. Böyle bir durumda olmayı ben de istemem çünkü bizim amacımız her ne şekilde olursa olsun bir insanı seansa almak değil, gönüllü olarak ve değişimi gerçekten isteyen insanlarla çalışmaktır. Bu yazımda sizlerle bu önemli kırmızı çizgiyi paylaşmak istedim. Bu tür çabalara girmenizin yardımcı olmak istediğiniz yakınınıza hiçbir faydası olmayacağını da hatırlatmış olayım.

Klinik Psikolog Serhat Damar

Yazar Serhat Damar

2002 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümünden başarıyla mezun olmuş, Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans eğitimlerini tamamlayarak Klinik Psikolog ünvanı almaya hak kazanmıştır. 2002'den günümüze üniversite, özel hastane ve danışmanlık merkezlerinde çalışmalarını sürdürmektedir.

“Online Psikolog Desteği” için 6 yanıt

Bilal merhaba. Evde yapılabilecek aktiviteler kendi hobilerimiz, sevdiklerimizle mesafe ve maske kurallarına uyarak güzel vakit geçirip sohbetler etmek, dinlenmek, eğlenceli filmler izlemek, müzik dinlemek, kitap okumak ve hayal gücünü kullanarak bulabildiğin ve sağlıklı olan tüm etkinliklerdir. Umarım soruna cevap verebilmişimdir. Sağlıklı güzel günler dilerim….

Hocam Koronavirus salgını sebebiyle uzun süre evden dışarı çıkamadık, millet olarak çok emek verdik ama artık psikolojik olarak çok bunaldık. Hâlâ daha stresimiz devam ediyor. Bir konuda size danışmak istiyorum ama online seans için ne yapmamız gerekiyor? Yazıda okudum kısa bilgi verebilirseniz sevinirim.

Evet haklısınız bu salgın bizi alışkın olduğumuz hayattan aldı ve sosyal izolasyonun olduğu, sürekli evde kalmak zorunda olduğumuz dar bir alana sıkıştırdı. Aslında bu bir yorum ve yorumlarımızın bize ne hissettirdiği ve bizi nasıl etkilediği çok önemli bu yüzden de önceki yorumumdan daha ziyade ben bu dönemin bir geçiş dönemi olduğuna inanıyorum. Tekrar eskisi gibi, hatta daha aktif bir yaşamın içinde olacağımız günlerin geleceğini düşünüyorum. Sorunuza gelince şöyle cevap vermek isterim: Online seans ücretlidir. Her seans 50 dakika sürer. Seans hakkında bilgi ve online psikolog seansı randevusu almak için iletişim telefonumuzu aramanız yeterlidir. Yorumunuz için çok teşekkür ediyorum. Sağlıklı günler dilerim…

Serhat hocam ben online psikolog ararken sitenizi buldum. Benim durumumla ilgili yazılarınızı okuyunca sizden danışmanlık yardımı almaya karar verdim. Benim durumum eşimin sadakatsizliği sebebiyle çaresizlik. Boşanma kararı almak istiyorum ancak karar veremiyorum. Bu kararı almamda bana yardımcı olur musunuz?

Berat merhaba. Bu konuda yazmış olduğum yazılara bakmana sevindim. Sadakatsizlik hiçbir çift ilişkisinde olmasını istemediğimiz bir durumdur. Bunu bir “suç” veya “ihanet” gibi düşünmesek de gerçekten hiç kimsenin yaşamasını istemediğimiz, ısrarla devamı halinde çift ilişkisini bozan, evlilikleri bitiren bir davranıştır. Yazılarımda, tavsiye ve önerilerimde dikkatinizi çekmiştir… Yaptığı sadakatsizlikle ilgili ne hissediyor? Bu çok önemli sorunun cevabını kendinize verebiliyor musunuz? “Yaptım evet, çünkü sen hak etmiştin” mi diyor? “Senin suçundu. Ben yaptım ama senin yüzünden yaptım / yapmak zorunda kaldım” mı diyor? Yoksa “Çok üzgünüm, bu yaptığım ihanet için utanıyorum, utanç duyuyorum” mu diyor? Bunlardan yazılarımda ayrıntılı olarak bahsediyorum. Önce bu temel soruyu cevaplamanı tavsiye ediyorum. Bu soruya kendi içinde cevap verdikten sonra elbette online olarak görüşme yapabiliriz. Tabii ki online psikolog desteği veririm. Karar alman, kendi kararını netleştirmen ve kendin için doğru olan yolu belirlemende sana yardımcı olabilirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir