Ana sayfa » Yazılar » Online Psikolog

Online Psikolog

Online psikolog size aradığınız, ihtiyaç duyduğunuz yardımı sunar.Günlük hayatın hızlı akışı nedeniyle en acil olduğunu düşündüğünüz işlere bile zaman ayıramazsınız. Bazen yapmamız gereken, karşılanması konusunda acele etmemiz gereken önemli ihtiyaçlarımız vardır. İnsan yaşamının en önemli konularının ele alındığı psikolog seansları da bunlardan biridir.

online psikolog

Uzaktan yardım, günümüzün yoğun günlük yaşamında bizleri psikolojik desteğe ulaştırırken, günümüzün teknik imkanlarından en iyi şekilde yararlanan bir yöntemdir.

Her şehrin kendine özgü koşulları vardır ve bizler İstanbul’da gerçekten yoğun ve yorucu bir büyük şehir ortamındayız. Peki Türkiye’nin diğer şehirlerinde durum farklı mı? Diğer şehirlerde yaşayan insanlarımız İstanbul kadar yoğun ve yorucu bir şehir yaşamıyla karşı karşıya olmasalar da, onlar da günlük yaşamın akışında çoğu zaman bir psikologdan randevu alıp gitme konusunda zorlanıyorlar.

Skype, Whatsapp, Zoom ve kaliteli sesli ve görüntülü görüşme imkanı sağlayan tüm programlar bu yöntemde kullanılabilmektedir. Çalışmalarımızda neredeyse tümünü kullanmaktayız.

Kimler İçin?

Uzaktan yardım, Covid 19 gibi salgın dönemlerinde önemini çok daha iyi anladığımız, insanların evlerinden çıkmakta zorlandıkları, ya da evde kalmak zorunda oldukları dönemlerde büyük çoğunluğumuz için uygun bir yöntemdir. Genel ve yaygın görülen psikolojik problemler, depresif bozuklukların önemli bir kısmı, kaygı / anksiyete bozuklukları, kişilik konuları, çift ve evliliklerde yaşanan ilişkisel sorunların önemli bir kısmı bu çalışmalar için uygundur.

Kimler İçin Değildir?

Psikozlar, şizofreni hastalığı ve paranoid belirtileri bulunan kişiler için, paranoid kişilik özellikleri bulunan kişilerin, aşırı seviyede şüphe duyan kişiler için kesinlikle uygun bir yöntem değildir. Bu kişiler şüphe duygusunu çok şiddetli hissederler ve aslen güvene dayalı ve gizlilik prensibiyle ilerleyen bir çalışma, terapi uygulayan uzmanla danışanı arasında ortaya çıkan yoğun şüpheler ve paranoid belirtiler nedeniyle ilişki ve ittifak bozulacaktır. Bu nedenle de, yukarıda ifade ettiğimiz özellikteki kişilerin bu çalışmalara katılmaması daha uygun olacaktır.

Artı ve Eksileri

 • Evinizin konforlu, size tanıdık gelen ortamında çayınızı / kahvenizi yudumlayarak karşınızdaki psikologla sohbet ederek ihtiyaç duyduğunuz konularda yardım alabilme özgürlüğüne sahipsiniz.
 • Ücret olarak çok daha uygundur
 • Ekstra programlar yapmadan, yolda gideceğiniz süreyi ve dönüş süresini de hesaplamak zorunda kalmadan, pratik bir şekilde psikologla görüşmenizi gerçekleştirirsiniz.
 • Eksi olarak şunu belirtmek gerekiyor: Belli bir yaşın üzerindeki danışanlarımız teknolojiyi, interneti ve programları kullanmakta zorlanabiliyorlar ve bu da bazen çalışmaları olumsuz etkiliyor.

Kimden Destek Alınmalı?

Deneyim bizin mesleğimizin olmazsa olmazları arasında en üst sıralarda yer alır. Bilginin tecrübe edilmemesi, tekrar tekrar test edilmemiş olması, bir uzmanın gelişiminin yetersiz olmasına neden olur. Üniversiteden 20 yıl önce mezun olmuş ancak hiç vaka tecrübesi bulunmayan bir psikolog da aynen üniversiteden yeni mezun olmuş bir psikolog gibidir. Hatta ikincisi daha avantajlıdır. Yardım almayı düşündüğünüz psikoloğun uzman olması, özellikle Klinik Psikolog ünvanı bulunması, çok sayıda vaka tecrübesine sahip, deneyimli bir uzman olması çalışmaların yararı açısından son derece önemlidir.

Psikolog mu, Başka Bir Meslek mi?

Google’ da arama yaptığınızda karşınıza farklı meslek gruplarından insanlar çıkıyor. Bunlardan bir bölümü psikologlar, bir bölümü uzman psikologlar, bir bölümü de psikoloji ile ilgili herhangi bir bilimsel eğitimi bulunmayan, bu alanda diploması olmayan kişiler. Elbette ki herkes istediği kişiden yardım almakta özgürdür. Bu konuda ülkemizde yardım veren kişilerin kimler olması gerektiğine dair bir düzenleme bulunmadığı için, bu alana herkes, inanın herkes girebiliyor.

Size yardımcı olabilecek bir uzman psikoloğu (klinik psikolog) üniversite mezuniyetinden, diplomasından, psikoloji konusunda yazdığı yazılardan, forumlardan, tavsiye sitelerinden tanıyabilirsiniz. Diplomaya ve yapılan işlere bakmak aslında değerlendirme yaparken doğru bir adımdır.

Yöntem gerçekten de yararlıdır ve doğru kişiler tarafından uygulanırsa arzu edilen sonuçlara ulaştıracaktır. Kendi uygulamalarımızda bireysel konular için Bilişsel Davranışçı yöntem uygulanmaktadır. Bilişsel Davranışçı yöntem,çok sayıda bilimsel araştırma ile yararlılığı ve etkili olduğu gösterilmiş olan, bilimsel bir yöntemdir. Yine kendi çalışmalarımızda çift ve evliliklerde yaşanan ilişkisel sorunlar için kullandığımız PACT yöntemi de gerçekten bilimsel, sonuçları net bir yöntemdir.

Gizlilik İlkesi

Yüz yüze psikolog çalışmaları gibi uzaktan gerçekleştirilen çalışmalar da tam bir “Gizlilik İlkesi” ne bağlı kalınarak gerçekleştirilmektedir. Mesleğimizde bu ilk çok değerli ve önemli bir kaidedir ve uyulmaması halinde hem önemli bir etik ihlal ortaya çıkacaktır, hem de bir kişi yardım alırken hakları ihlal edilmiş olacaktır. İşte tam da bu yüzden, yardım alınan kişinin uzman bir psikolog olması (klinik psikolog) ve etik konularda özenli olması, son derece önemlidir.

Doğru kişi tarafından, doğru uygulandığında yararlı olan bir yöntem olduğu için, yardım alacağınız kişinin aşağıdaki özelliklere sahip olduğundan emin olun:

 • Psikolog mu? Psikoloji bölümünden mezun mu? Diploması var mı? Emin olamıyorsanız diplomasını sorun, görmek istediğinizi belirtin, ki böyle bir hakkınız var.
 • Vaka tecrübesi var mı? Ne kadar süredir alanda görev yapıyor?
 • Uzmanlığı var mı ve hangi alanda? Klinik Psikoloji alanında uzmanlığı olması, yani Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimi almış olması önemlidir.
 • Kararlaştırdığınız bir seansa katılamadığınızda, seansa giremediğinizde bunu telafi edecek mi, yoksa “Seansa giremediğin için hakkın yandı” mı diyecek? Bunları mutlaka konuşup netleştirmelisiniz.
Destek Almak İçin Ne Yapmalıyım?

İletişim telefonumuzu arayarak bilgi ve randevu almak istediğinizi söylemeniz yeterlidir.

Seanslar genel olarak haftada 1 seans şeklinde planlanmaktadır. Bazı istisnai durumlarda daha sık seans planlanabilir. Haftada 3 ya da 4 seans da gerekli durumlarda verilebilmektedir.

Serhat Damar Kimdir?

Klinik Psikolog Serhat Damar, 2002’den günümüze üniversite, özel hastane ve klinikler ve danışmanlık merkezlerinde görev yapmaktadır. Yaygın görülen psikolojik durumlarda ve çift / evlilik ve ilişki sorunlarında danışanlarına destek olmaktadır.

Güvenilir uzman yardımı arıyorsanız, Serhat Damar’dan destek alın.

Önerilerimiz:

 1. Yardım almayı düşünüyorsanız yardım alacağınız kişinin mesleğine dikkat edin. Diploması var mı, sorun ve hangi bölüm mezunu olduğuna bakın.
 2. Çok iyi araştırma yapın, acilen ve hızla çalışmalara başlamak yerine birkaç gün gözlem yapın, çeşitli uzmanları arayıp onlarla yüz yüze görüşün. Bazı uzmanlara ulaşamayabilrisiniz. “Psikoloğumuz önceden sizle telefonda konuşmaz” gibi cevaplar alabilirsiniz. Size kısa da olsa zaman ayırabilen bir uzmanı tercih edebilirsiniz. Tercihinizi yaparken bunları da göz önünde bulundurun.
 3. Bizler üniversitede ve yüksek lisans eğitimlerimiz sırasında insanları zorlayıcı ya da onlara emir veren, manipüle eden bir yaklaşımı öğrenerek yetişmiyoruz. Bu saydığımız yaklaşımlar problemli, bozuk yaklaşımlardır ve bunlardan bizler uzak duruyoruz. Alanda görev yapan ancak üniversitede psikoloji eğitimi olmayan, haliyle psikolog olmayan kişilerin son derece zorlayıcı, emredici yaklaşımlarla insanlara yanlış yolları “doğru” olarak gösterdiklerine şahit oluyoruz. Manipülasyon yapan bu kişiler bizim mesleğimizin eğitimini almadıkları için bu yaptıkları onlara “tuhaf” gelmiyor. Onlara normal gelen, aslında anormaldir, problemlidir, daha da açık konuşmak gerekirse “Ahlaksızlık” tır. Bunlardan uzak durmanızı gerçek bir klinik psikolog olarak tavsiye ediyorum.

Uzaktan destek almayı düşünen danışanlarımızla karşılıklı olarak hem danışanlarımıza hem de bize uygun bir seans planlaması yapıyoruz. ABD ve Kanada gibi ülkelerden yardım almak isteyen danışanlarımıza saat dilimi farkları nedeni ile özel durumları olduğu için Türkiye saati ile 24.00 veya 01.00 gibi bizim için gece saatleri olan saatlerde seans verebiliyoruz. Pazar günü dışındaki tüm günler için bahsettiğimiz ülkelerdeki vatandaşlarımız seans alabilmektedirler. Özel durumu (İş, sağlık vd.) olan danışanlarımıza dünyanın hangi bölgesinde olursa olsun, elimizden gelen randevu kolaylığını sağlıyoruz.

Sizlerden gelen yorumlar için özel bir bölüm ayırmış olduğumuz sitemize, bireysel psikolojik durumlarla ilgili ve ilişki, çift ve evlilik yaşamında ortaya çıkan ve çözüm bulmak istediğiniz durumlarla ilgili sorularınızı yazabilirsiniz.

Bu yazının en alt kısmı bunun için ayrılmıştır. Yazmış olduğunuz yorumlarda soyadı ve e-posta adresi gibi özel bilgiler kesinlikle yayımlanmamakta, gizli tutulmaktadır.

Burada yazdığınız soru ve yorumlara verdiğimiz cevaplar bir seans olarak düşünülemez, sadece uzman düşüncesi ya da önerisi olarak görülmelidir.

Sizlerden gelen soru ve yorumlardan bazıları zor da olsa, küfür, hakaret ve nefret içermeyen tüm soru ve yorumlarınız istisnasız olarak cevaplanmaktadır. Her sorunuz ve yorumunuz bizim için önemli ve de değerlidir. Sayfamıza yaptığınız ziyaret için teşekkür eder, sağlıklı günler dileriz…