Online Psikolog Desteği
30 Eki 2017

Online Psikolog Desteği

Online psikolog desteği almak ister misiniz? Skype psikolog ile internet üzerinden yardım almaya olanak sağlayan bir program ve sağlıklı, kesintisiz iletişimi destekliyor.

Böyle bir çalışmadan 15-20 sene önce söz edilse, o zamanki uzmanlar “Yok artık” diyebilir, belki de internetten insanlara yardım verme düşüncesinin saçma olduğunu düşünürlerdi. Onların saçma buldukları o düşünce günümüzde gerçek oldu. Hem de yaygın olarak kabul gören bir uygulama halini aldı.

online psikolog - online psikolog desteği - internetten psikolojik tedavi - skype ile terapi

Online Psikolog Hep Yanınızdadır

Merkezimize gelerek yardım alan danışanlarımız önceden bir hazırlık yaparlar, bir yol kat ederek gelirler. Gelmek ve gitmek hareket etmektir, güzel bir yanı vardır ancak bu durumda daha fazla zamana ihtiyaç duyulur. Online psikolog desteğinde ise, evde ya da iş yerinde bulunduğunuz, aynı zamanda da müsait olduğunuz bir 50 dakikada yardım alabilirsiniz. Yolda zaman geçirmek zorunda kalmadan her an istediğiniz zaman psikolog yardımı alabilmek merkeze gelerek yardım almaktan daha avantajlıdır.

Terapi Merkezine Gitmek Zorunda Değilsiniz

Online psikolog seansınız başladığında siz evinizin sıcaklığını ve konforunu hissederek karşınızdaki uzmanla sohbet ederek yardım almak istediğiniz konuları paylaşabilecek, size özel olarak oluşturulan program doğrultusunda online çalışmalara düzenli aralıklarla katılabileceksiniz. Kendi evinizde, güvenli ve konforlu mekanınızda yardım almaktan keyif alacaksınız.

Online Psikolog Bilgi ve Deneyim Sahibi Olmalı

Online psikolog desteği almayı düşünenlere bir tavsiyem var: deneyimli bir klinik psikolog yardımı alın. Her konunun bir uzmanı olduğu gibi, bu konunun uzmanları da klinik psikologlardır ve online psikoterapi uygulayan çok sayıda klinik psikoloğa ulaşabilirsiniz. Bunun için internette küçük bir Google araması yapmanız yeterlidir.

Konunun uzmanı olmayanlarla vakit kaybetmek yerine gerçek bir uzmanla çalışmanız en mantıklısıdır. Gerçek bir uzmanı aldığı eğitimden (Eğitim aldığı üniversite, yaptığı uzmanlık) tanıyabilirsiniz. Bu alanda psikoloji eğitimi almadan bu işi yapanların da bulunduğunu hatırlatmama gerek yok sanırım. Bu yüzden, mümkünse yardım alacağınız uzmanın diplomasını görmeniz de mantıklıdır.

İnternetten Psikolojik Destek Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Doğru uygulandığında yararlı olan bu yöntemin geçekten işe yaradığı, bir sorunu ya da sorunun önemli bir kısmını ortadan kaldırdığı zaman görülür. İnternet üzerinden çalışmalarımızın tümü, Bilişsel Davranışçı Terapi ekolüne bağlı kalınarak gerçekleştirilmektedir. Bilişsel Davranışçı Terapi, günümüzde kabul edilmiş, yararlı olduğu çok sayıda bilimsel araştırmanın sonuçlarıyla kanıtlanmış bir yöntemdir.

Yolları, yöntem ve teknikleri net, açık ve somuttur. Genel anlamda ifade edersek, Bilişsel Davranışçı Terapi işlevsel olmayan düşüncelerinizi, davranışlarınızı ve duygularınızı tanımanıza ve bunların üstesinden gelmenize yardım eder. Online psikolog seansları Bilişsel Davranışçı Terapi temeline bağı kalınarak gerçekleştirildiğinden, her seans yapılandırılmış bir görüşme şeklinde yapılır.

İnternet üzerinden yapılan çalışmalar, yüz yüze çalışmaya göre ekonomik açıdan daha avantajlıdır.

Gizlilik ilkesi kesin olarak geçerlidir. Online psikolog seanslarında danışanlarımız tarafından paylaşılan tüm bilgiler gizli tutulur, sır olarak saklanır ve bu mesleki ilkemiz titizlikle uygulanır.

Her iki yöntem de, doğru uygulandığında yararlı olmaktadır. Durum tam da böyle olduğu için size önerimiz, ister yüzyüze psikolog desteği alın, ister online psikolog desteği alın, bu desteği kimden aldığınıza dikkat edin. Bunun için de, yardım alacağınız kişi “Psikoloji bölümü mezunu mu?” , “Klinik Psikoloji alanında uzmanlığı var mı?” gibi sorulara cevap bulmanızı öneririz.

Online Psikolog Ücretleri Neye Göre Belirlenir?

Online psikolog seans ücretleri yeni mezun psikologlar ve psikolojik danışmanlar tarafından 90TL olarak belirleniyor. Deneyimli Klinik Psikolog meslektaşlarımız ise 200TL civarında ücret talep ediyorlar. Bu ücretlerin neye göre belirlendiği sorusuna ise şu şekilde cevap verebilirim:

Online psikolog ücretleri de aynen yüzyüze terapi ücretleri gibi, hizmeti veren uzmanın bilgi, donanım, akademik geçmişi, uzmanlığı gibi temel kriterlere bağlı olarak belirleniyor. Alanda görev yapan psikologların ortaklaşa aldıkları bir karar yok, dolayısıyla “Online psikolog ücreti şu olsun” denilerek belirlenmiş bir fiyat da yok.

Benden online seans almak istiyorsanız aşağıda belirtmiş olduğum noktalara dikkat etmenizin benim için önemli olduğunu ifade etmek istiyorum.

Online Psikolog Ücretleri Hakkında Hatırlatma

Önemli Nokta 1 Online seans ücreti seans saatinden önce havale edilmelidir.

Önemli Nokta 2 Sizinle beraber kararlaştırdığımız görüşme saatine özen göstermenizin benim için çok önemli olduğunu bilmenizi isterim. Seans saatlerine ben özen gösteriyorum. Kararlaştırdığımız saatte, tam saatinde bilgisayarımın başında oluyorum. Aynı özeni sizden de bekliyorum.

Online Psikolog Desteği Almak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Doğrudan iletişim telefonu olan 0532 322 1770 ‘i arayarak iletişime geçebilirsiniz. Her seans 50 dakika sürer. Seans ücreti hakkında iletişim telefonundan bilgi alabilirsiniz.

Seans ücreti hesaba ulaştığında, mümkün olan en kısa sürede ve en uygun zamanda online seans randevusu oluşturulacaktır.

Seanslar genellikle haftada 1 kez yapılır. İlerleyen haftalarda problemin şiddetinin düşmesine bağlı olarak 2 haftada 1 seans yapılır. Daha sonrasında ise ayda 1 seans gerçekleştirilerek çalışmalar tamamlanır.

Online çalışmalarımızda sizlerle kararlaştırdığımız programa uyarak, seanslarımıza tam zamanında girerek çalışmalarımızın aynen istediğimiz gibi olumlu sonuçlar vermesine yardımcı olabiliriz.

Online Psikolog Serhat Damar

Online Psikolog Serhat Damar, 2002 yılından günümüze alanda aktif olarak çalışmakta olan bir Klinik Psikolog dur. Psikolojik sorunlar, travmatik çocukluk yaşantıları, olumsuz duygular, kaygı / anksiyete ve kişilik konuları ve burada yer vermediğimiz birçok sorun konusunda deneyimli bir uzmandır. Kendisi ile iletişime geçerek yardım almak istediğiniz konuda bilgi alabilirsiniz. Online psikolog hizmeti tüm dünyadaki Türkçe konuşan danışanlarımıza verilmektedir. Yardıma ihtiyaç duyduğunuzda güvenilir bir uzman klinik psikolog dan destek almak için iletişim telefonumuzu arayınız. Size yardımcı olmak görevimizdir. Online psikolojik destek aynen yüzyüze psikolog yardımı gibi, gönüllülük ve güven esasına dayalıdır ve teorik, bilimsel bir temele dayalı olarak gerçekleştirilmektedir. Gündelik sohbet ya da dertleşme değildir.


Son Bölüm:

Online Psikolog Desteği Hakkında Sizlerden Gelen Sorular

Online seanslarda karşılaştığınız psikolog davranışları hakkında sitemize gönderdiğiniz yorumlara ve bunlara yine sitemiz üzerinden verilen cevaplara burada yer veriyoruz.

Psikolog Online Seans Saatlerine Uymuyor

Soru 1 :

Merhaba. Bir süredir depresyon tedavisi görüyorum ve bundan yaklaşık 1 ay önce internetten araştırma yaparak online terapi almaya karar verdim. Online terapi benim açımdan önemliydi çünkü bulunduğum yerde ne bir terapist ne de bir psikolog yok. İlaç tedavimin yanında psikologla görüşmemi tavsiye eden doktorumu dinledim ve bir psikologla çalışmaya başladım. Benim açımdan son derece olumsuz bir deneyim olduğunu belirtmek isterim. Olumsuz bir deneyim olması online terapistimin keyfi uygulamalarıydı. Kararlaştırdığımız seans saatlerine 1 kez bile uymadı. Her defasında en az yarım saat geç başlıyorduk, telafi etmek istemesi yüzünden de seanslarım bazen 2 saate kadar uzuyordu. Bu sebepten benim programım da alt üst oluyordu. Kendisine bu durumun beni rahatsız ettiğinden bahsetmeye çalıştığımda bana aynen şöyle söyledi: “Tek seans ücreti alıyorum ama sana 2 seans veriyorum daha ne istiyorsun ki?”. Aramızda bir normal bir iletişim olduğundan bile şüphe ettiğim psikoloğumla 4 seans yaptıktan sonra bırakmaya karar verdim. Online psikolojik danışmanlık denince benim zihnimde kuralsız, kuralsızlık nedeniyle de faydasız, psikoloğun keyfine göre yön verdiği bir danışmanlık canlanıyor. Benim başvurduğum psikolog randevu saatinin çok önemli olmadığını söylemişti. “Önemli olan sonuçtur. Sen sonuçla ilgilenmiyor, detaylara takılıyorsun” demişti. Sizce randevu saati önemsiz bir detay mıdır? Ben detaylara mı takıldım? Cevaplarsanız sevinirim.

Cevap :

Sizi anlıyorum. Yaşadığınız deneyim gerçekten olumsuz bir örnek olarak verilebilecek türden. Ben sizin randevu saatine uyulması konusundaki hassasiyetinizin gereksiz bir ayrıntıya takılmak olduğunu düşünmüyorum. Uyulması gereken önemli bir kurala psikoloğunuz uymamış, siz de bu durumdan duyduğunuz rahatsızlığı ifade etmişsiniz. Bence doğru olanı yapmışsınız. Bunu yapmak da hakkınız, seanslarınızın kararlaştırılmış olan saatte başlamasını istemek de hakkınız. Yapılan 4 seansın tümünde gecikme olması normal bir durum değil. Bizler çalışmalarımızda gecikme olmasını istemeyiz. Danışanlarımız seanslarına geciktiğinde programımız aksar ve sonraki seanslardaki danışanlarımızın da bu aksamadan zarar görmemesi için önlemler alırız. Bir psikoloğun zamana, randevu saatine uymaması ciddi bir kural ihlalidir. Sonuç önemlidir ancak bizi sonuca götüren önemli bir detayın atlanarak görmezden gelinmesi sonuca ulaşmayı imkansız hale getirir. Haklısınız.

Online Psikolog Seansta TV Seyreder Gibi Dinliyor

Soru 2 :

Hocam merhaba. Ben yurtdışında, İsviçre’de yaşıyorum. Geçtiğimiz günlerde bir psikolog arayışım oldu. Eşimle aramızdaki sıkıntılar nedeniyle kendim bireysel yardım almak istedim ve internetten görüşebileceğim bir psikolog buldum. Özgeçmişini inceledim ve bana uygun geldi. Kendisiyle görüşmelerimizde dikkatimi çeken bir şey oldu ve bunu sizinle paylaşmak istedim. Ben karşımdaki insanın beni dinleyip dinlemediğini anlayabilecek kapasitede olduğumu düşünüyorum. Kendisi beni dinliyor gibi yapıyor ama dinlemiyor. Hani eşinizle sohbet ediyor gibi yaparsınız ama gözünüz o esnada televizyondadır. Onun dediklerini işitirsiniz ve ona cevap verirsiniz. Ama aklınız TV de olaraktan yaparsınız. Ben öyle hissediyorum çünkü verdiği cevaplar beni hiç tatmin etmiyor. Öylesine konuşuyor gibime geliyor. Sizce ben mi önyargılıyım, yoksa psikoloğum mu hatalı?

Cevap :

Anlattıklarınızdan benim anladığım kadarıyla aranızda sizin anlaşıldığınızı hissettiren bir ilişki yok. Bu ilişkinin kurulmasında sorumluluğun önemli kısmı psikoloğunuza aittir. Sizi dinlemiyor gibi görünmesi, sorularınıza tatmin edici yanıtlar vermediğini hissetmeniz, onunla çalışmalarınızın çok verimli geçmediğini gösteriyor. Sizin mesajınızda belirtmiş olduğunuz ihtimallerin ikisi de mantıklı. Durumu daha iyi anlamak için psikoloğunuza bundan bahsetmenizi öneririm. Size vereceği yanıt önemli. Vereceği yanıt sizin soru işaretlerinizi giderirse, bir yanlış anlaşılma olduğunu anlamış oluruz. Bu sorunuza da tatmin edici bir cevap vermediğini düşünürseniz psikoloğunuzu değiştirmenizi öneririm. Sonuçta online psikoloğunuzu seçme hakkına sahipsiniz.

Klinik Psikolog Serhat Damar

İstanbul’da yüz yüze psikolog desteği hakkında bilgi ve randevu almak için tıklayınız: Psikolog İstanbul


Serhat Damar

Klinik Psikolog Serhat Damar, 2002 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuş, Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog ünvanı almaya hak kazanmıştır. 17 yıldan uzun süredir yetişkin danışanlarıyla bireysel ve çift çalışmalarını sürdürmektedir.

Yorumlar

 1. Asude diyor ki: Haziran 20, 2019 at 9:57 pm

  Merhabalar. Benim sorunum aslında bu toplumun sosyolojik yapısının bir sonucu aslında. Ben kendimi bildim bileli dini baskı altında yetiştim hep kapalıyım ve hiç bir şekilde bunun aksini savunup yaşamımda bunu gösteremedim. Özgürlüğüme ve tercih hakkıma saygı konusunda ozverili birisi olarak bu benim hayatım için bir problemdi. Fakat asıl problem oluşan baskının ben de patlaması doğru yanlış ayrımı yapamadan yasak olanları yaşamaya başlamam ve kötü niyetli çok fazla insanın suistimaline uğramam neticesinde hem ruhsal hem zihinsel sağlığımi kaybettim. Hep intiharı düşünüyorum. Yaşananlarin sonuçlarını atlatamıyorum ve sağlıklı düşünemiyorum. İçimde hep intikam ve öfke duyguları var. Fakat kimseden intikam alamıyorum. Bana zarar verenlerin her şey yanına kâr kaldı. Şu an çözüm olarak ne yapmalıyım bilmiyorum ?

 2. Turan diyor ki: Haziran 12, 2019 at 4:58 pm

  Merhabalar hocam ben yaklaşık 13 sene önce okb ilaçları kullanmaya başladım devamlı olarak yaptığım ritüeller vardı Allah’a çok şükür büyük bir kısmı geçti. Ancak yaz döneminin gelmesiyle birlikte böceklere karşı olan fobim nedeniyle yeniden başlıyor bazı şeyler insanlarla olan ilişkilerim, iş hayatım vs. Dışarı çıkıp dolaşırken çayır çimenin olmadığı yerlerde dolanmaya çalışıyorum. Ağaç altlarından bile geçerken endişeye kapılıyorum böcekler vs bana temas edecek diye üstüme felan kondukları zaman kaşınmaya başlıyorum ve epey sürüyor ne yapabilirim.

 3. Zeynep diyor ki: Haziran 11, 2019 at 1:57 am

  Merhaba,
  takinti derecesine gelmis hissettigim bir kiskancligim var. erkek arkadasimin -hatta yakinda evleniyoruz- isten bir kiz arkadasina isinamiyorum. kizinda ayni sekilde bir ilikisi var ve erkek arkadasi bu arkadasliktan hosnut degil. is yerlerindeki herkes birbirlerine asik olduklarini soyluyormus ve bunlari bana surekli anlatmasi beni rahatsiz ediyor. arkadasimi gizli tutmayacagim diyor, ihanet etmiycegini biliyorum, ona guveniyorum ama yine de kendimi o kizi kiskanmakran alikoyamiyorum. karnima agrilar saplaniyor ve nasil bunu yenebilicegim hakkinda bir fikrim yok. cirkin sayilmam, hatta o kiza gore oldukca guzelim ama neden kendimde bunu yenemiyorum?
  meditasyon yapiyorum, bu konuyu kendi icimde halletmek icin ama yine sonuc ayni oluyor. kizi her gorup duydugumda beynime kan sicriyor. cok caresizim

  • Serhat Damar diyor ki: Haziran 12, 2019 at 11:00 am

   Zeynep merhaba. Bu konu benim meslek yaşamım boyunca en çok karşılaştığım konular arasında yer alıyor. Eş / sevgili kıskançlığı konusunda sana yardımcı olabilirim. Bu konuyu kendi başına halledemediğini söylüyorsun. Yardım almanı tavsiye ediyorum. Benden ya da konuyu iyi bilen başka bir klinik psikolog uzmandan yardım alarak birkaç ay içerisinde sorunu çözebilirsin. Şiddetli kıskançlık birkaç aylık çalışma ile ortadan kaldırılabilir.

 4. Aynur diyor ki: Mayıs 5, 2019 at 1:54 am

  1 yıl 9 aydır birlikte olduğum erkek arkadaşım beni muhattap olduğum bütün erkeklerden kıskanıyor bu normal birsohbet de olsa yardım istesemde bununla ilgili kavga ettiğimizde bana ben böyleyim kabul edersen gibi cümleler kuruyor bana güvenmediğini söylüyorum sana değil çevreye güvenmiyorum diyor ikimizde farklı şehirlerde üniversite okuyoruz 1.5-2 ayda bir görüyoruz birbirimizi ben beni çok sıktığını aşırıya kaçtığını düşünüyorum bazen söylüyorum ben kıskanırım diyor onu değiştirmeye çalıştığım da beni değiştirmeye çalışma diyor ne yapacağımı bilmiyorum devam etmeli miyim yoksa böyle bir hayat çekilmez mi bilemiyorum

 5. Mehmet Akif K. diyor ki: Nisan 22, 2019 at 5:40 pm

  Hocam iyi günler. Sevdiğim kızı kayıp etme korkusu var hep. Kendi benim canımı sıktığında ağzımı açıp hiç bişey demiyorum acaba desem üzülürmü kırılırmı diye. Hep düşünüyorum ve bişe demiyorum içime atıyorum. Çok kıskanç biriyim herşeyden kıskanıyorum ama yapma giyme gitme dediğim herşeyi yapıyor yine susuyorum yine kalbim kırılıyor. Sizce bunu kendisine söylemelimiyim yüzüne karşı yoksa başka bir şekilde kalbimin kırıldığını ifademi etmeliyim

 6. Sadet diyor ki: Nisan 13, 2019 at 12:48 am

  Sürekli kendimle konusuyorum. Bazen konusdugumun farkina variyorum ve devam konusuyorum. Sürekli farkli insanlarla konusuyorum farkli dialoglar olusuyor. Bazen agliyorum. Bazen gülüyorum bazen tartisiyorum bazen anlatiyorum. Sürekli kendine ölmek isdemiyorum diyorum. Kokular yada sürekli devam eden sesler beni agresiv yapiyor. Agiz sapirtatmasini herzaman degil ama cocu zaman duyuyorum ve ailemle bile ayni masada yiyemiyorum Chips den cikan seslere dayanamiyorum. Aslinda cok güzel bir hayatim. Isim var okul da cok basariliyim von calisiyorum.basarilarim beni cok mutlu ediyor. Erkek arkadasimla da cok mutluyum. Ama sürekli onun duygularinla kendi duygularimi karisdiriyorum. Sürekli beni kimsenin sevmedigini düsünüyorum herkesin beni kandirmaya calisdiyini. Beynimdeki düsünceler durmuyor herseyi kirip dökmek kendimi yerden yere atmak geliyor. Aslinda hic bir sorunum yok ama sürekli düsünmekten kendimi böyle hissediyorum ve düsündügüm seyler önemsiz, gün boyunca yasadigim hadiseler basarilar bazen mutluluktan bile bu depresiv duruma düsebiliyorum. Kendini benim gibi hisseden kimse yokmu ?

 7. Akın diyor ki: Nisan 7, 2019 at 9:24 pm

  Söylemek istediklerimi kafamda toparlamaya çalışıyorum fakat ifade edemeyecegimden korktugumdan kagıda yazarak anlatmak istiyorum.bazen öyle doluyorum ki karşımdakini paramparça edesim geliyor fakat sabrediyorum ama ilerde çok fena patlamaktan korkuyorum hep mutsuzum içimden hiç birşey yapmak gelmiyor evden dışarı çıkmak istemiyorum kafamda alakasız seyler dolasıyor konuşmak istemiyorum cevap vermek istemiyorum ses istemiyorum gürültü istemiyorum insanlardan uzakta tek başıma yada ailemle yasamak sessiz biryerde yasamak istiyorum bir tartışma anında güzel sakin konusmalıyım derken birden agresifleşiyorum

 8. Nietzche diyor ki: Nisan 2, 2019 at 10:54 am

  Okuduğum anladığım gözlemlediğim kadarıyla ben tükenmişlik sendromunu ağır yaşıyorum. 4 senedir arkadaşlarımdan uzaklaştım görüşmüyorum evden işe işten eve kendime çok az vakit ayırıyorum. Her güne başlayıp bitirmek zor geliyor hiçbir aktivite zevk vermiyor. Bu durum tamamen sosyal kimliğim oldu, senede bir kaç ay dışında normalleşti.

  • Serhat Damar diyor ki: Nisan 2, 2019 at 1:48 pm

   Nietzsche çok haklısın. Monotonlaşmış ve tükenmişlik içinde süregiden yaşam bir süre sonra bir alışkanlık olmanın da ötesinde kimliğe, kişiliğe dönüşüyor. Bu durum size ne heissettiriyor, ne düşündürüyor?

 9. Ayşe diyor ki: Ocak 20, 2019 at 10:30 pm

  Hayırlı geceler hocam ben kpss ye çalışan bir öğretmen adayıyım başımdan çok kötü olaylar geçti kendimi toparlayamıyorum uçurumun kenarında hayata tutunmuş bir kızım düşmek değil hayata tutunmak istiyorum ama çok yalnızım destekçim yok psikoloğa gitme imkanım yok her gün dertlerimi düşünüp ağlıyorum hayata tutunacak sebep arıyorum beni uçurumun kenarından uzaklaştıracak bir ele ihtiyacım var lütfen bana biraz zaman ayırıp yolumu şaşırtmamam düşmemem için yardımcı olunuz

 10. Melek diyor ki: Aralık 15, 2018 at 2:26 am

  Merabalad bn 16 yasindayim ve cok sessiz ve icine kapanik bir kizim insanlarla iletim kuramiyorrum biri birsey sordugu zaman ne cevap verecegimi bilemiyorum heyecendan kekeliyorrum ve hic arkadas edinemiyorum cok yanlizim bu yuzen destek almak istiyorum

 11. Melek diyor ki: Aralık 15, 2018 at 2:21 am

  Iyi gunler ben 16 yasindayim cok sessiz ve icine kapanik bir kizim bu yuzden de hic arkadasim olmuyorum kimseyle iletisim kuramiyorum bir kisi soru sorunca bile heyecanlanip cewap veremiyorum kekeliyorum ve cevremde hic insan yok bu yuzden kendimi cok yanliz hissediyorum ve pskolojik olarak cok kotu bir haledeyim ne yapmam gerektigini bilmiyorum.

 12. Esra Nur diyor ki: Aralık 11, 2018 at 10:24 am

  Eşimi aşırı kıskanıyorum hocam bu konuda online psikolog hizmetinden yararlanabilir miyim, bu sorunumu çözebilir miyim? Cevap verebilirseniz çok sevinirim Serhat hocam.

 13. Merhaba hocam ben uzun zamandan beri okulda dışlamıyorum kucukken sesim ince olduğu için hep dalga geçerlerdi bazı istismarlara uğradım sonra istemsizce erkeklerden hoşlanmaya basladim bi durum liseye gelince daha karışık bir hal aldı yurtta kalıyorum ve hocalarla fazla takınamaya çalışıyorum fakat onlari fazla kıskanıyorum ilgi fazla istiyorum neden böyle duygular hissettiğimi bilmiyorum yardımda bulunun lütfen

 14. Müge diyor ki: Kasım 26, 2018 at 8:20 pm

  Yardım almak istiyorum depresyondayım

 15. Müge diyor ki: Kasım 26, 2018 at 8:14 pm

  Erkek arkadaşımla sorunlarımız var ve kendimi depresyonda hissediyorum yardım almak istiyorum

 16. Rabia diyor ki: Kasım 26, 2018 at 3:10 pm

  Ailemden biri çocukken göğsüme dokunurdu bu tacize girer mi aklımdan çıkmıyor ne yapmalıyım?

 17. Rabia diyor ki: Kasım 25, 2018 at 11:09 pm

  Merhaba iyi günler,öğrenciyim lütfen yardım edin…

 18. Enderidea diyor ki: Kasım 22, 2018 at 1:53 pm

  Merhaba. Benim acilen bu sorunuma çözüm bulmam lazım. Sorunum şu ki: Kendimi sürekli değişiyor olarak görüyorum. Tuhaf geldi değil mi? Ama gelmesin. Bazen çok yakışıklı, bazen aşırı çirkin olduğumu, bazen ise normal olarak görüyorum. Eskiden daha kötüydüm çünkü insanlar tarafından sürekli izlendiğimi, onların arkamdan konuştuklarını düşünüyordum. Tabi ilaçlar etkisini göstermeden önceydi. Bana inanamıyor olabilirsiniz ama inanmak zorundasınız.
  Not: Bu benim ‘Hikikomori’ olmama sebep oldu.

 19. Merhaba

 20. Baturay diyor ki: Kasım 13, 2018 at 3:38 am

  Merhaba hocam bu olay 1 2 ay öncede olmustu kendimi hepte yalnız hissederdim hayattan zevk almamaya basladım hiç bişey bana zevkli gelmemeye baslamıstı o sıralar basladı cok dusunme hastalıgı bende ve suan yine aynı konuya rasladım bu konuya raslamadan 1 hafta önce felan yine hiç bişeyden zevk alamıyodum yalnız hissediyodum kendimi ama dısarı cıkıp geziyorum bazen arkadaslarımın yanına gidiyorum ozaman düsünmüyorum ama bazen arkadaslarım kendi aralarında konusurken ben yine düsüncelere dalıyodum mesela böyle bişeyin bende basladıgı zaman anneme gidip bunu söyliyecegimi düsünüyodum doktora gittigimizde böyle böyle anlatmayı dusunuyodum bazen eski lere dönüyodum yorumlarsanız sevinirim

 21. MyBreath diyor ki: Kasım 11, 2018 at 8:14 pm

  Ben eşimden soğudum. İlgisiz biri ne yapmalıyım?

  • Serhat Damar diyor ki: Kasım 12, 2018 at 11:14 am

   Eşinizle bunu konuşun ve daha da fazlasını yapın: Bir uzman yardımı alın. Özellikle de evlilik terapisi desteği almanızı öneriyorum.

 22. Bertan diyor ki: Ekim 31, 2018 at 11:25 pm

  Merhaba hocam sızınle görüşmek ıstıyorum bendekı sorun ınsanları cok takmak ve bu huyumu hıc sevmıyorum yardımcı olun lutfen

 23. Ayla diyor ki: Ekim 27, 2018 at 12:07 pm

  3 yıldır anksiyete problemim var.Eskiden çok başarılı bir öğrenciyken artık okula bile istemeyerek gidiyorum.Çünkü dersleri iyi dinleyemiyorum,başım,boynum,çenem ağrıyor ve içimde sürekli korku var.Annem ders çalışmıyorsun diye kızıyor.Nasıl okuycam ne yapacağım bilmiyorum.Kendimde gelecek görmüyorum.Aklıma bir çözüm de gelmiyor.Ne yapmalıyım?

 24. Mehmet diyor ki: Ekim 15, 2018 at 7:22 pm

  Merhaba Hocam. Yaklaşık 15 yıldır anksiyete bozukluğu ile mücadele ediyorum, lakin her geçen yıl bir öncekini aratır durumda… Geçmiş yıllarda birkaç defa psikiyatri uzmanına gittim. Yıllarca antidepresan kullandım. İlk yıllarda yılın yarısı kısmen iyi diğer yarısı kötü geçerdi. Son 4 yıldır ilaç kullanmıyorum. Yararını görmedim. Son iki yıl sıkıntılarım arttı ve neredeyse vücudümu terk etmiyor! En son bir psikoloğa gittim. 8 seans sonrası elde avuçta koca bir hiç ile karşı karşı kaldım. Psikoloğun bakışları umutsuz vaka türündendi. Doktorum rahatsızlığımın ne olduğuna dair tek bir kelime etmedi. rahatsızlığımı kendim internetten araştırarak buldum. Kaygı bozukluğu kısa sürer geçer diyorsunuz lakin bende hiç geçmiyor! Kah azalıyor, kah artıyor.. Doktorumu bıraktım.. Şuan çaresiz kaderimi yaşıyorum. Derdimi kimseye anlatamıyorum! Doktorlara da umudum kalmadı!!

 25. Tuğçe diyor ki: Eylül 24, 2018 at 1:46 am

  Merhabalar Serhat Bey benim merak ettiğim konu OKB hastalığının tamamen çözümü var mı acaba? Erkek arkadaşım okb hastası ve bunun düzelebilmesi adına nasıl bir yol izlenmeli?

 26. Merhaba kendim için değil annem için buradayım panik atağı var korkuları var acıları var umutları yok gücü yok erken yaşta yüklendiği yükler var hayatla mücadele edebilmesi için yardıma ihtiyacı var

 27. Serdar Bey, yurtdışındayım sizden psikolojik danışmanlık almak istiyorum, mail atıp ne yapmam gerektiğini anlatmanızı rica ederim.

 28. Merhabalar online psikolog görüşmesi almak istiyorum.

 29. Kadrie mehmed diyor ki: Ağustos 13, 2018 at 3:32 pm

  Merhaba hocam ben 19 yasindayim ve yaklasik 2 yildir panik atak anksiyete rahatsizligim var ilacsiz atlatmak istiyorum yinede hayattdan zevk alabiliyodum ama son zamanlarda hicbirseyden zevk alamaz oldum umudum yok hicbiseyde cok mutsuz hissediyorum daha derindi bu duygularim biraz daha iyiyim ama tamamen iyilesmek istiyorum lutfen bana yardimci olurmusunuz bende diger insanlar gibi hayatdan zevk almak istiyorum eski gunlerimdeki gibi cok teşekkürler.

 30. merhaba hocam, kelimelere sigmicak seyler yasadimki 13 aylik evliyiz esimle 4 sene oncesinden tanisarak ve cok severek evlendik bizim sorunlarimiz yokken 2 ailenin sorunlari yuzunden esimin inatlasmasi yuzunden biz bu durumlara geldik ailesini cok temiz hic birseye karismayan mutlugmzu isteyen birileri olarak goruyor esim bana yaptiklarini yasattilarni gormuyor esim.yani kisaca kaynanam tarafindan istenilmene gelin olarak evlendim esim seviyorum deyip elimden tutup benimle evlendi.takilardi dugun salonuydu nisan salonuydu kisaca hepsi sorun oldu hic bir masrf etmeden dugun yapmak istiyorlar koy zihniyeti olan insanlar cunku esimin ailesi ben 10 yasimdan beri kendi parami kazanan biri olarak evlendigimden beri zorluklar cekiyorum calistirmiyor beni 28 yasindaym esim 29 yasinda annesi ne derse onu yapiyor bzim mutlugumz deilde ailesi neyi uygu goruyprsa onlar icin yasiyoruz suan 1+1apartta kaliyorum evimde camasir makinam dahi yok gardolabim dahi yok varlik icinde yokluk cekiyorum onlarin yuzunden yeni gelinim 1 kanepem ve bide yatagim var bunlara sukrederek mutlu oluyum ben ama rahat vermiyorlar esim onlarin dsuncelerinden cok etikelnip evimize yansiyor simdide 3 senedir islettigimiz dukkanimizi devrediyoruz.Is kurana kadae ailesinde yasamamiz istedi ole bir ailede yasayamam ben hocam yanyana oturmamizi bile istenilmiyor evde dusunun ailesi varken bz kari koca iliskimiz nasil olcak esim bana destek olmuyorsun diyor evlerinde kalmadigim icin baska sekilde destek olmak istyirom calisiyim ekmegmi kazaniyim sende calis ama o evde kalmayalm bu evde mutluyum diorum 10 gundur biz dukkan satma kararindan sonra kusuz alkol alip geliyor eve gec geliyor hep dun gece ise evde birseyleri kirdi elini kaldirdi daha cok seyler varki konudan konuya atlayarak yuzeysel gectim bana destek almak istiyorum acil bana nolur yardimci olurmsnz hocam?

 31. merve diyor ki: Temmuz 31, 2018 at 8:25 pm

  merhaba bipolar ve borderline hastalıklarını bir birey aynı anda yaşayabilir mi? bu hastalıklardan birine ya da ikisine sahip birisi yaşadığı olayları, konuştuğu şeyleri veya kişileri unutabilir mi? son olarak da bu kişiler birden fazla kişiliğe bürünebilir mi?

 32. Betül diyor ki: Temmuz 31, 2018 at 1:39 am

  Merhabalar. Nişanlımı herkesten kıskanıyorum bu durumdan rahatsızlık duyuyorum oda ona güvenmedigimi dusunuyor ve kavga ediyoruz evlenicez ama bu huyumdan vazgeçmek istiyorum yardımcı olur musunuz ne yapmalıyım?

 33. Merhaba serhat bey 18 yaşındayım kendi araştırmalarıma göre kleptomani hastasıyım bunu nasıl yenebilirim bana yardımcı olun lütfen kimsenin yüzüne bakamıyorum

  • Serhat Damar diyor ki: Temmuz 30, 2018 at 5:52 pm

   Emre merhaba. Bu konuda psikoterapi desteği almalısın. Kleptomani inatçı bir problemdir ve uzun süreli psikoterapiden fayda görürsün.

 34. ŞİRVAN diyor ki: Temmuz 27, 2018 at 5:29 pm

  Merhaba ben 20 yaşındayım yaklaşık 2 yıl süren bi ilişkim oldu ve 2 gün önce bitti sevgilim bana öfke halinde benim ona attığım tokat sonrası şiddet uyguladı 2 yıldır beni aldatmış olması onunla mecburi aynı evde kalmamız ve benim aşırı fazla olan sevgimden dolayi onu affetmek zorunda kaldım bi süre daha devam etti ilişkimiz ama son 4 5 aydır ilişkimizin bitmesi gerektiğini devam etmemesi gerektiğini söyledi ama sorun ben değildim daha fazla açıklamak istemiyorum kafamdan kendimi öldürmek geçiyor her dakika başka yolu yok gibi geliyor ciddi anlamda yardiminiza ihtiyacım var lütfen yardımcı olun

 35. nuray diyor ki: Temmuz 26, 2018 at 10:34 pm

  selemun aleyküm ben 21 yaşında bir kızım ne yapacağımı bilmiyorum lütfen bana yardımcı olabilir misiniz? Bizim şiddetli aile geçimsizliğimiz var babam beni liseden aldı açık liseye verdi ve kuaförde çalışıyordum kendim çabalayıp açık liseden mezun oldum fakat nasip ya ne yaptım ne ettiysemde 2 senedir üniversiteyi bir türlü kazanamadım bu senede babamın okulumu bulamamasıyla sınavı kaçırdım. maddi durumum yok dershaneye gidemem artık ailem beni evde istemiyor. annem sürekli ne zaman gidiyosun diyip duruyor kendimi yük gibi hissediyorum gidecek bir yerimde yok ne yapacağımı bilmiyorum. üniversite sınavına tekrar hazırlanmalımıyım bilmiyorum bütün gün evdeyim yapacak bir şeyim yok kafayı yicem ne yapmalıyım lütfen bana yön gösterin hayallerimden vazgeçmek istemiyorum ama bir yandan yaşım geçiyor. kendimi geliştirmek istiyorum, kendi ayakları üzerinde durmayı başaran bir kız olmak istiyorum. ne yapmam lazım artık kafayı yemek üzereyim..

 36. Duygusal diyor ki: Temmuz 23, 2018 at 10:57 pm

  Sayın hocam merhaba bende evliliğimde çok problem yaşıyorum eşimle iyice koptuk artık bağlanıyorum onu affedemiyorum o ne yapsa beni rahatsız ediyor.ikimizde boşanma istiyoruz ama ben bunu bir türlü yapamıyorum ortak evimiz var hep onu bahane ediyorum ev elimden gidicek diye korkuyorum.

 37. Leila diyor ki: Temmuz 23, 2018 at 12:31 am

  Merhaba.Ben 17 yaşındayım.Ve şu an derdimi nasıl anlatacağımı bilmiyorum.Çünki herkesin benim saçmaladığımı düşünmesinden çok korkuyorum ve birine bir şey söyledikden sonra kendimi nedense kötü hiss ediyorum.Benim derdim şöyle:Bende misafir bağımlılığı mı ve var anlamıyorum.Yani şöyle ki mesela eve bi misafir geliyo ve onlar benim çok sevdiğim birileriyse onlar gittikden sonra 1-2 gün kendimi çok kötü hiss ediyorum o güne dönmek istiyorum.Aslında genelde ben çok neşeli biriyim ama bazen kendimi sebepsizce çok mutli bazen de aşırı duygusal ve sebepsizce kötü hiss ediyorum ve bu beni ruhsal olarak çok yoruyor.Ailem de bir probllem olduğunu düşünürseniz,öyle bir şey de yok yani geçmişte bi travma’m da olmadı.Çok mutlu ailem var.Annemi Babamı kardeşlerimi çok seviyorum.Ama sevgimi onlara asla göstermek de istemiyorum.Genelde her şeyi içimde yaşayan biriyim.Hep soğukkanlı görünmeye çalışıyorum.Ama benim bu bağlanma “fobi” m beni delirtiyor.Bi keresinde doğum günümdü.30 arkadaşımı çağırmıştım okuldan.Doğum günü çok ama çok güzdl geçti.Zaten öbür gün ben okulda arkadaşlarımı yine görüyordum.Amma doğum günümden sonra 3 gün çok kötü hiss ediyordum kendimi.Sınıfta umursamasam da evde çok istuyordum o güne dönmek .Heryerde arkadaşlarımın izi kalmıştı sanki.Halbuki sınıfta görüyordum arkadaşlarımı yine.O gün anladım ki benim derdim arkadaşlarım değil.Ben mutlu olduöum anımı hep aynı şekilde yaşamak istiyorum ve 1 gün aşırı mutluysam diğer gün mutlaka çok kötü olucağımı biliyorum ve bu en az 2-3 gün devam ediyor.O da geçirdiğim mutluluöa bağlı.Ne kadar çok mutlu olursam daha sonra o kadar çok kötü hiss ediyprum kendimi.Umarım bu dediklerim size de çok saçma gelmemiştir.Bu arada eğer cümlelerimde bi yanlışlık olduysa özür dilerim ben azeriyim de o yüzden kusura bakmayın hocam

 38. hocam peki sosyal fobi için kaç seans alabilirim ? maddi durumum pek iyi değil ama emeğinizide almalısınız tabi.. işe girmek istiyorum stres ve sosyal fobi yüzünden giremiyorum hata yaparım rezil olurum korkusu mükkemmel olmak vs ilaçla düzelir mi ? psikiyatra mı gitmem gerekiyor ? yardımcı olursanız sevınırım

  • Serhat Damar diyor ki: Temmuz 20, 2018 at 2:35 pm

   Sosyal fobi için psikoterapi, ilaç tedavisi, ya da en mantıklısı her ikisini birden almak sizin hedefe ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Psikoterapiyi bu konuları iyi bilen bir klinik psikologdan, ilaç tedavisini ise Psikiyatri uzmanı bir hekimden almanız en doğrusu olur.

 39. Merve diyor ki: Temmuz 18, 2018 at 10:25 pm

  Merhaba,
  3 ay önce borderline+majör depresyon+psikoz+okb tanıları kondu.
  Duygu durumum çok fazla iniş çıkışlı
  dayanamıyorum.
  Kendime zarar vermek istemiyorum artık
  Yardım eder misiniz

 40. Zehra diyor ki: Temmuz 11, 2018 at 2:54 am

  Merhabalar ben evden kaçtım ve sevdiğim adamla imam nikahı kıydık sadece eşimin tarafı biliyordu kıydığımızı daha sonra kaçtığımızda bi tanıdığımızın evinde kaldık ailem çok endişelendi ve beni zor da olsa buldular geldiğimizde bizi evlendirdiler ev kurdular dayayıp döşediler ailem çok üzgün onları bıraktığım için ben de her gece ağlıyorum özlüyorum ailemi daha 18 yaşındayım hatamın farkındayım ama hiç bir şey değişmiyor böyle olmasını istemiyordum bi anlık gözümü karartıp yaptım bu durumun içinden çıkamıyorum eşime de çok belli etmemeye çalışıyorum ama o da farkında

 41. Merhabalar hocam 6-7 yıldır çektiğim bir sorunu söylemek istiyorum lütfen yardım edin cevap yazın bazı zamanlar konuşmada güçlük çekiyorum kekemelik sorunu yaşıyorum bu sorun ilk çıktığı zamanlar mutsuz olduğum üstüme gelindiği ezildiğim zamanlar olduğunu hatırlıyorum bu sorun hayatımı da etkiliyor kimi zaman çok düzgün konuşurken birden kekelemeye başlayınca çok sıkıtı çekiyorum ama kendime kekeme teşhisi koyup yardım almaktan çekiyorum bu durumu nasıl aşabilirim şimdiden teşekkürler

 42. İlayda diyor ki: Temmuz 6, 2018 at 9:07 pm

  Merhaba hocam ben 4 yıl önce babamı kaybettim ilk yıllar çok sık babamın öldüğü gün gözümün önünde canlanıyordu 2.Yılda hiç olmadı bu sene yani 4.Yılda tekrar başladı bu sefer daha çok yaşıyordum neredeyse hergün diyebilirim şuan azaldı ama sanki bi gölgenin beni takip ettiğini ve izlediğini hissediyorum bu neden olabilir…

 43. PINAR diyor ki: Temmuz 6, 2018 at 5:20 pm

  Merhaba, ben 19 yaşındayım ve 7 aylık (8 ocak 2018’den beri) bir ilişkim var.Her şey çok güzel giderken 5 nisan günü sevgilim, yakın erkek arkadaşlarından biriyle Antalya’ya tatile gitti.Tam 3.cü ayımızda (8 Nisan) yabancı uyruklu bir kadınla aldatıldığımı öğrendim.He şeyi geçip belki yapmaz diye affettim fakat zaman zaman aralarımız oldu ve ben zaman zaman yine bir şeyler yakaladım. Klüplere gitmemesini istememe rağmen beni hiç dinlemedi.Ve dün ben bir videoda gittiği klüplerden birinde bir kızla yakın olduğunu hatta kızın kulağına bir şeyler fısıldadığını gördüm.Gerçekten çok canım yanıyor ve ne yapacağımı bilmiyorum sürekli yalan konuşuyor, dayanamıyorum.Olaylar sadece bunlarla sınırlı değil, lütfen sorunum hakkında yardımcı olabilir misiniz?

 44. ayşegül diyor ki: Temmuz 5, 2018 at 8:36 pm

  iyi günler 17 yaşındayım ergenliğimi zor geçiriyorum 2 yıl önce babamın başka kadınla mesajlarını gördüm ama anneme söylemedim 2 gün önce babam bana ağır şiddet uyguladı canım çok yandı sinirlenip o mesajları anneme söyledim babam şuan benden nefret ediyor ne yapıcam ben bilmiyorum boşanma ihtimalleri bile var benim yüzümden

 45. Kimsunsen diyor ki: Temmuz 4, 2018 at 10:06 pm

  Soyleyeceginiz tek bir kelime bile benim için çok degerli cevap verirseniz çok sevinirim..

 46. Kimsunsen diyor ki: Temmuz 3, 2018 at 3:18 pm

  Merhabalar..Eşimle 2yıllık bir birliktelikten sonra evlendik şu an evliliğimizin 4. Senesi.ilk tanistigimizda eşim bir başkasıyla evliydi evli olduğu süre içerisinde ben sadece bir arkadaş olarak görüşüyordum zaten iş arkadaşıydık dışarda görüşmemiş olmadi.daha sonra bir iki ay içerisnde bana boşandığını aten evliliğinin formalite bir evlilik olduğunu söyledi ve bana olan ilgisini sevgisini göstermeye başladı gerçekten o kadar çok ilgi gösteriyordu ki buna kayıtsız kalamayıp teklifini kabul ettim.Bu şekilde 2yil bi birlikteliğimiz oldu ve bu süre içerisinde herhangi bir olumsuz durumunu görmedim ta ki evlenmeye karar verene kadar.evlenmeye karar verdikten sonra eşim agresif yalan söyleyen ilgisiz bir insan olmaya basladi. Ben istemiyorsa ayrilabilecegimizi söylememe rağmen kabul etmiyor konuşup tekrar dewam ediyorduk ilişkimize böylece 2gun iyi 5gun kötü giden bir ilişkiyi evliliğe dönüsturduk.evlenirken ailelerimizi hiç bir işe karıştırmasın eşimde gözümde hiç bir şeyi bırakmadı ta ki düğünümüze kadar düğün günümüzde bana çok küçük bi sebepten “istemediğini birlikte yaşayacağımız eve gitmememi “söyledi.durum böyle olunca bende düğünü bitirmek için ailemin yanına gitmeye kalktıgımda defalarca özür dileyip ikna etti böyle berbat bir günden sonra eve geldik.ilk zamanlar bi sıkıntımız yok gibiydi ama bir ay sonra çok büyük kavgalar etmeye başladık eşim sürekli bana yalan söylemeye başladı telefonunda defalarca erkek ismiyle kayıtlı bayanlar buldum hatta eski eşini internette nerde çalıştığını ararken buldum ve bütün bunlara karşılık hep beni suçladı benim yüzümden askere gitmek zorunda kaldığını benim yüzümden borca girdiğini söyledi ve bunları söylerken çok ağır ve hakaret içeren küfürler söyledi.hatta bir kaç kere karşılık vurusmalarimiz oldu evdeki eşyaları kırdı ama her kavganın sonunda bana söz verip bir daha olmayacağını söyleyip devam ettik.ve en son olayımız eşimin iş değişikliğinden dolayı çevre değişmesi görüştüğü bayan sayısının artması oldu.telefonunda iş yerinde bayanlarla yanyana çekilmiş bir çok fotoğraf görünce bir gün dayanamayıp sebebini sordum yanlış anladığımı söyledi bende bayan olarak trip attım bir kaç gün konuşmadım ayrı yattım ve bu durumdan faydalanıp eski çalıştığı yerdeki bir bayan arkadaşını yemeğe davet etmiş.o bayanın da kocası bu mesajı görüp rahatsız olduğu için benim iş yerime gelip böyle bir durum olduğunuve esimden bir an önce kendinizi kurtulmalı söyledi.tabi bunun üzerine akşam eşimle yine bir tartışma yaşadık tartışma bu sefer tek tarafıydı ben konuştum o sadece dinledi zaten bütün tartışmalarımız genelde sadece benim konuşmakla olur eşim sadece küfür edip kendini haklı çıkarma yolları arar.daha sonra eşime evden gitmesini söyledim ve ertesi gün dava açtım tabi ailesi girdi araya konuşmalar filan eşim bu arada sadece sensiz yaşamak istemiyorum diye mesaj attı bunun dışında aramadı mesaj atmadı 10 günlük bi ayrılıktan sonra tekrar denemeye karar verdik.denemeye başladığımızın ikinci haftasında yine büyük bir tartışma yaşadık sebebi benim bana yarattıklarından dolayı onu sorgulamamdi.sonuc olarak tekrar barıştık her zamanki gibi şu an birlikteyiz eşim elinden geldiğince ilgi göstermeye çalışıyor ama zaman zaman ilgisi düşüyor böyle olduğunda şüpheleniyorum aklımdaki sorular beni yiyor ve bende ona huzur vermiyorum boyle olunca da o da susuyor ilgilenmiyor konuşmuyor şu an tek düze bomboş bir ilişkimiz var eşime sorduğum hiç bir sorunun cevabını alamadığım bir ilişki düzeltmek için çaba harcadığımda bu böyle gidecek iste diyen yine eskisi gibi benim için yaptığı en ufak bir şeyi bile başıma kalkan bir eş. Çok uzun anlattım farkindayim ama ben şu an çok kararsızım bir yanım onsuz yapamayacağımı söylüyor şu an 27 yaşındayım başka bir ilişki düşünmem bu biterse ve böyle bi durumda yalnız yaşamamak için eşimin iyi taraflarını görüp bu evliliği devam ettirmek istiyor diğer tarafım kendi hayatımı yaşamak istiyor eşim beni gerçekten çok fazla kasıyor yaşamak istediğim hayatı engelliyor bu konuda yardım istiyorum eşim gidip ilişki terapistine filan başvurmaz gelmez bundan eminim diğer türlü tek başıma düzeltebilir miyim bilmiyorum lütfen karar vermem de yardımcı olun dewam edip tek başıma düzeltmeye mi çalışmalıyım yoksa kendime yalnız ve yeni bir hayat mi kurmalıyım.biliyorum bu böyle tek mesajla olacak bi iş değil ama yine de görüş bildirirseniz sevinirim.tesekkurler.

 47. Dursima diyor ki: Temmuz 3, 2018 at 12:07 am

  Lütfen yardımcı olur musunuz hocam çok düşündüm ve hiçbir çözüm bulamadım.Tam boşanmayı düşündüm ve sizin yazınızı gördüm yazmak istedim.Ben 4 yıldır evliyim eşimle severek isteyerek evlendik evliliğimizin ilk yıllarında ufak tefek sorunlarımız tartışmalarımız oluyordu ama o kadar büyük ve yıkıcı değildi bu son iki yıl çok fazla kavga ediyoruz ve çok kırıcı konuşmalar yapıyor bana karşı,iki de çocuğumuz var o il dışında çalışmaya gidiyor ve ikisi ile ben ilgileniyorum bütün evin ihtiyaçları işleriyle ben ilgileniyorum çocuklar çoğunlukla benimle büyüyor ve eşim izne gelince bana çok müdahale ediyor kavgalarımızın çoğu hep bunun için çocuklar için,bana ev içinde hiç yardımcı olmuyor, çünkü benim yardıma çok ihtiyacım var gerçekten ev içinde olmadığı gbi bana çok karışıyor en ufak bir tv programı izleyeyim hemen değiştir,kapat der,her zaman bana şöyle yap böyle yap der.en önemlisi benim anneliğime laf ediyor ve bu benim çok zoruma gidiyor sinirleniyorum ve çok hırçın davranıyorum bu kez o da bana fiziken sert davranıyor kolumu falan sıkıyor, bana böyle davranınca ben daha da hırçınlaşıyorum onun hal ve hareketlerine karşı kendimi hiç tanıyamıyorum bağırıyorum vuruyorum önüme gelen ne ise fırlatabiliyorum kendime hiç hakim olamıyorum,kendi kendime bana nasıl böyle davranır diyorum,bu durumu kendime yediremiyorum kendim de o kadar büyük krizlere girmeyi hiç istemiyorum ama elimde değil ne olur bir yol gösterin,bana taktikler verin sakinleşmek için nasıl yapmalıyım çok zor durumdayım

 48. aldatılmak
  başıma gelen en kötü şeylerden biridir. hatta ilk üçe girer. benimki farklıydı benim salaklığımdı. farklı olan öğrenme sürecimdi, salaklığım ise ilk süphelendiğimde ayrılmamaktı. hatta en başında başlamaktı ağır güvensizlik içeren ilişkiye. bu süreç aldanmak, göz göre göre kandırılmak ve en sonunda aldatılmakla sonuçlandı. bundan seneler önce şimdilerde herkesçe bilinen anonim bir sitede tanışmıştık. arkadaşlık güzeldi hoştu. onun sevgilileri oldu bana anlattı özellikle bir tanesi vardı ki ne kadar sevdiğini ben kendim gördüm gözlerimle. fotoğraflarını, planlarını, sevgilerini gördüm. sonra gel zaman git zaman esas kız bunu terketti – gerçi sürekli ediyordu-. biz hala arkadaştık ama hep bir mesafe olmuştu aramızda o mesafeyi de bilirsiniz işte asla ve asla bir gün beraber olmayacağızı hissetmiyordu iki tarafta. ben hala arkadaşız sanıyordum taa ki o gün bana duygularını-sahte duygularını- açana kadar. ilk zamanlar olmaz öyle şey şaka mı abi falan dedim. sonra sonra anladım ki ben “de” hoşlanıyormuşum. kandım ona aldandım. biz beraberdik- ben öyle sanıyormuşum- bu hala esas kızın doğumgunu kutluyor, ona hediyeler alıyor, arkadaşlarına hala ondan bahsediyor, onun dönmesi için çabalıyor, onu düşünüyordu. ama ben bir kere kaptırmıştım kendimi. beni de böyle sevecek çünkü çok güzel seviyor demiştim vazgeçmicektim geçmesini beklicektim. bekledim olmadı. esas kızımız geri dönmek istedi bu da bana hiç açamadığı kalbinin kapılarını sonsuza kadar ona açtı. fakat bana bunu soylemeye de nıyetı yoktu, ben biliyordum bir şekilde, ordan burdan duymuştum onun itiraf etmesini bekledim, olmadı en sonunda sordum buna “neden, ben bunu hakedecek naptım?” cevapsız kaldı sorularım. sonra ben bitti dedim artık yok hayatımda ama geldi, evime geldi görüşmek istedi. benimle flört etmeye çalıştı izin vermedim çünkü o kız vardı ve ertesi gün onun yanında olacaktı. bir gün beni arayıp ayşe beni terketti daha demin içim acıyo dedi. üzüldüm, hem sevdiğim insanın acı cekmesine üzüldüm hem de sevdiğim insanın çok sevdiği o kız için üzülmesine üzüldüm. ama noldu, ben aptalım ya ben sarıldm buna tekrar aldım kalbime, hayatıma ki aslında hiç çıkmamıştı. tekrar aynı şeyler yaşandı, kızın doğum gununu kutlamalar, ondan bahsetmeler, arkadaşlarıyla hep onu konuşmalar, fotoğraflar, anılar, o olsa böyle yapardı, aa o da bunu çok seviyordu demeler. ben bitirmek istedim bu sefer, bitsin yeter dedim bu bir ilişkiye benzemiyor dedim. ve şuana kadar yaşadıklarım o zamanlar bana o kadar ağır geliyordu ki yemeden içmeden kesilmiştim ben onu sevıyordum onunla birlikteydim ama onun kalbi aklı hep o kızdayı. sonra bişey oldu, sanırım kasım gibiydi, hissettim ayşe bitmişti tamamen bitmese de baya yokolmuştu onun kalbinde. artık onun boşluğunu benle doldurmaya çalışmayı bırakıp marketlerdeki etiket fiyatları ile doldurmaya başlamıştı- ben tabiki burdan anlamadım sadece hissettim kadınlar hisseder. bundan sonra her şey çok güzeldi. eskiden yanında kendim olamıyordum bastırıyordum şimdi olmaya başlamıştım. hayatımın en güzel anlarını yaşıyordum, bir çok şeyi ilk kez onunla yapmıştım. her şey beklediğimden çok daha güzeldi. çok mutluyuz falan sanıyordum sonra gel zaman git zaman bu benden biraz soğumaya başladı hissetmiştim onu fazla sıkıştırıyordum kızlarla olan münasebetlerinde. bu da yaşadığımız kandırılma aldanma olaylarından geliyor. ama yine de beni seviyor mutluyuz sanıyordum ben. sonra bu bana iyice alıştı bir dediğimi iki etmemeye başladı çok farklı davranıyordu olduğundan çok daha iyi. her şey yine çok güzeldi, o gece telefonuna baktım fırat diye biriyle konuşmalarını gördüm önemsemedim. sonra yanlışlıkla açtım ve ayrılma konuşmaları seni seviyorumlar falanlar filanlar. fırat kızmış bu arada ben farketmiyim diye oyle kaydetmiş. tabi bitti dedim ayrıldım. çok peşimden koştu affettirmek için çok şey yaptı kızla aralarında hiç bir şey olmadığını sadece kızın bundan hoslandıgını bu da onu başından savmak için elınden geleni yaptıgını iddia etti. kızı aradı telefon konuşmalarını attı bana sonradan öğrendiime göre başka kızmıs. neyse ben buna inanmak istedim affettim ama bu olayın açıklığa kavusturulmasını hep istedim. sonra bir gün kıza yazdım kız benden para istedi her şeyi anlatmak için sonra engelledi ben de buna soyledım kıza para atıyorum her seyı anlatmazsan o anlatıcak diye. bana evet onunla seviştim seni aldattım dedi. baya beraber olu bana aldıgı hedıyelerı ona almış, evler tutmus. o an her şey durdu dünya durdu boğazımda bir düğüm oluştu ağlayamadım. beynimin içi kaynadı o sıcaklığı hissettim, midem bulandı yemeden içmeden kesildim. o başkasının dudaklarını öpmüştü o başkasıyla sevişmişti. eksiğim neydi, suc bende mı diye dusunmeye başladım. yaklaşık iki gün su dısında mideme hiç bir şey girmedi. ölümle karşılaştırmak haddime değil ama sanırım öyle bişeydi. çünkü o ölmüştü, benim sevdiğim adam yoktu artık hatta hiç olmamıştı. kim bilir o başka bir kadınla sevişirken ben ne yapıyordum belki onu düşünüyordum belki ona bir şey alıyordum belki belki belki.. en kötüsü de cinsel ilişki dışında duygusal bir ilişki de yaşamalarıydı. o yaz, tüm yaz her gun telefonda konuşmuşlar ama her gun saatlerce.. bunları öğrenince beynim durdu ne yapacağımı bilemedim. üstüne ilişkimizin yalan olduğunu mutlu olmadığını söyledi. ben yaklaşık üç dört yıl boyunca kandırıldım, aldandım aldatıldım. şimdi bu noktadan sonra yaşadığım herhangi bir şeye ağır bir şüpheyle yaklaşmaktan başka elimden bir şey gelmiyor.

 49. İyi günler doktor bey öncelikle bu şekilde insanlara hizmet verdiğiniz için size teşekkür ve tebriklerimi iletir başarılarınızın devamını dilerim.Biraz uzun bir yazı olacak şimdiden özür diliyorum.Ben 30 yaşında bekar ailesiyle birlikte yaşayan bir kolluk görevlisiyim.Her gün intihar etme düşüncesiyle yaşıyorum ama inançlarım gereği bunu yapamıyorum.Mesleğim gereği terörle mücadele kapsamında terör örgütü mensuplarıyla birçok silahlı çatışmaya girdim.Bu çatışmalarda ölüm ve yaralanma korkum olmadı.Aksine yaşama arzum olmadığı için bu çatışmalarda tabiri caizse mermilerin, bombaların ve roketlerin üzerine üzerine atladım.Amacım bu dünyadan biran önce inançlarım gereği şehit olarak kurtulmaktı ama bu kutsal mertebe bana nasip olmadı.Hayatımın boyunca birgün bile bir kadınla karşılıklı gönül ilişkim olmadı hep platonik olarak kaldı.Kadınlarla ilişkimin bu şekilde olmasının muhafazakar hayat tarzına sahip olmamla birlikte çocuklukta aile içinde bu ilişkileri yürütecek şekilde yetiştirilmemeninde etkisi var.Bu iki temel durumdam ötürü olamsı gereken sınırlar dahilinde bile kadınlarla ilişkileri yürütemiyorum.Ailemle hiçbir zaman gerçek anlamda aile olamadım.Herkesin çeşitli ailevi problemleri vardır tartışmıyorum ancak ailecek hepimiz birbirmize yabancıyız.Gençlik yıllarımın en güzel zamanları olan 18 ile 30 yaş arasını ailevi ve kişisel sorunlardan dolayı yitirdim ve kaybettim.Çevremde özellikle iş hayatındaki çevremde olan yaşıtlarımın sorunlarına bakıyorum da gülüp geçiyorum ve bu yaşıtlarımın gençlik yıllarının en güzel zamanlarını hakkıyla yaşadıklarını bildiğim için onların sorunları bana çerez gibi geliyor.Yaşamak her anı işkence ve ıstıraba dönüşen bir eziyet manifestosuna dönüştü.Çevreme baktığımda gençliklerinin hakkını vererek yaşamış insanları görünce bu eziyet manifestosunun ıstırab dolu maddelerini yüzüme kendim bir hakim bir savcı bir mübaşir gibi çarpıyorum.Evlenemedin, sevdiğin kadınlara kendini ifade edemedin, bir araba alıp ailenle ve dostlarınla gençliğin ve hayatın hakkını veremedin, mesleğinde kariyer basamaklarını çıkamadın, paranı – enerjini – düşüncelerini hayatın için harcamadığın için bu kısır döngüye hapsolsun gibi bu acı ve ıstırab cümlelerini kendime sıralıyorum.Anti parantez gençliğin ve hayatın hakkını vermekten kastım ahlaksızlık ve hovardalık olarak algılamayın çünkü zaten hayat tarzım gereği bu tür yaşama karşıyım bu konuda da kimseyi eleştirmiyorum yadırgamıyorum.Monoton hayatı öylesine kanıksadım ki normal hayatı zulüm ve işkence olarak görüyorum.Olumsuz , kötü ve karamsar düşünceler hayatımın sınırlarını çizdi.Aldığım nefesi bile sorgulamaya başladığım için hayatımın her anına anlam yüklemeye çalışıyorum.Anlam yükleyemediğim için insanların günlük hayatta yaptıkları anlamsız ve değersiz oldu.Hislerim yok oldu ya da duygularım birbirleriyle yer değiştirdi.Beni affetsin ama RABBİM den bu dünya namına umudumu ve inancımı kestim.Öbür Dünya adına inancım sonsuz olduğu için ibadetlerimi düzenli olarak yapıyorum.Hemen hemen her gece kabus görüyorum sıçrayarak kan ter içinde uyanıyorum ve düzenli olarak uyuyamıyorum.Kabuslarımda bazen kendime bazen başkalarına zarar veriyorum.Akli melekelerim yerinde bu konuda bir sapma yok.Yıllardır bu hal durum içerisindeyim.Hayatımın her saniyesi ayrı bir zorluk, işkence, mutsuzluk ve huzursuzluk içerisinde geçiyor.Annemle birlikte hac ibadetimiz yerine getirmek için yıllardır kura bekliyoruz.Bu dünya namına son umudum oraya gidip edeeğim duaların kabul olması.Baştada söylediğim gibi inancım olmasaydı çoktan kendimi öldürmüştüm.Kendimi öldürme fikri aklımdan çıkmamasına rağmen inanç bekçisi buna izin vermiyor.Hem bir insan hem de bir uzman olarak ne yapmamı önerirsiniz?Biraz uzun tuttuğum için özür dilerim.

 50. Hocam merhaba 16 yasindayim. Surekli kotu seyler dusunuyorum kaybetme korkusu gibi ve bu olaylari dusundukce kendime vuruyorum ya da cimciriyorum nasil bu sorunun ustesinden gelirim ?

 51. Pinar diyor ki: Haziran 19, 2018 at 1:54 pm

  Hicbiseyi anlatamiyorum. İçimde büyük bilinmezlik ve mutsuzluk var. Esimin bna söylediği küçük yalanlardan kaynaklı ona güvenim kalmadı şimdi değişti ama eskisi gibi olamıyorum ve içimde hep eski haline dönecek korkusu varr.. geceleri devamlı rüya görüyorum hep bir sıkıntı içinde olduğum rüyalara ve uyandigimda hiç uyumamış gibi gördüklerim gerçekmiş gibi içimde ki sıkıntıyla günü geçiriyorum. Bunun yanında büyük bir baş ağrısı oluşuyor ellerim titriyor.. bütün vücudum kasılıyor sanki kendimi iyi hissedemediğim için günlük hayatima devam edemiyorum

 52. Hocam lutfen cevap verin

 53. Merhabalar hocam, ben küçüken eş cinsel bir olay yaşadım. Ve şimdi pişmanım. Hep bunalıyorum,strese giriyorum bunu düzeltmek istiyorum ama tek yolu geçmişe gitmek artık bıktım aradan 2 yıl geçti bi anlık karar şimdi 12 yaşındayım aileme söylesem mi bilmiyorum. Bana bir yol gösterin.

  • Serhat Damar diyor ki: Haziran 21, 2018 at 12:32 am

   Burak merhaba. 2 yıl önce böyle bir olay yaşadığında bunun ne olduğunu ailenle paylaşmalıydın. 12 yaşında da bu yaşadığın ne ise ailenle paylaşmanı ve sana zararlı olan, seni tehdit eden birileri varsa bundan anne ve babanı ya da senin bakımından sorumlu olan kimseleri haberdar etmen gerekir. Bu çok önemli bir konu ve lütfen anne babana, ya da seni korumakla yükümlü olan ailene bu durumu anlat.

 54. Merhaba.Çok uzun zamandır aşamadığım bir sorunum var.bir çeşit travma benzeri birşey sanırım.sorunumu çeşitli nedenlerle hep ertelediğimi fark ettim.Ancak yıllar geçtikçe içkmde büyümüş de dağlar kadar olmuş meğerse.Artık bu sorunu hatırlatacak en ufak bir çağrışım bile beni depresyonun dibindeki bir kişi gibi davranmaya sürüklüyor.Böyle bir anda intihar bile edebileceğimi fark ettim.Ben çözmedikçe beni bir ömür mutsuz edecek…Fakat nerden başlayacağım, ne yapmam gerek inanın ki bilmiyorum.Bu konu da acil bir yardım talebindeyim.Umarım dikkate alıp dönüş yapar ve bu konu da bana çare olursunuz.hayırlı günler

 55. Emine diyor ki: Haziran 15, 2018 at 6:27 pm

  Merhaba. Bir süredir bir psikolog ile görüşmek istiyorum ama açıkçası kararsızım da “gerçekten gerekli mi” diye.
  Ailemde özellikle annem ile çok problemli bir anne-kız ilişkimiz var. Kendisi biraz fazla agresif ve baskıcı. Özellikle uzun yıllardır bu şekilde olduğu için kendisine sevgi besleyemiyorum. Her söylediğine sinirleniyor, gıcık oluyorum. Dolayısıyla sıklıkla kavga ediyoruz. Bunu biraz da abime olan aşırı düşkünlüğü nedeniyle yaşadığımı düşünüyorum. Doğu toplumlarında sıklıkla görülen “erkek çocuk daha değerlidir” düşüncesi var kendisinde ama bu durum abime öfke duymama sebep olmuyor çok şükür. Bunun yanında yine çocuklukta kendisinden şiddet görmem de bence sebepler arasında.
  Çok sakin yapılı bir insan değilim ama onunla şakalaşamıyorum, ona sarılmak içimden gelmiyor mesela. Bazen o başka bir şeyle meşgulken ona bakıyorum ve içimde nefret beliriyor ve bunun önüne geçemiyorum. Bazen onunla geçirdiğim güzel anı var mı diye düşünüyorum ama 20 yaşında olmama rağmen 1-2 tane anı ancak geliyor aklıma.
  Yani aslında tartıştığım herkesle sonradan aramı düzeltebiliyorum ama anneme olan bu duygularım geçmiyor. Onu sevemiyorum.

 56. İsimsiz diyor ki: Haziran 13, 2018 at 2:00 am

  Hocam lütfen bana cevap verin lütfen.

  Çocukluğumdan beri sevdiğim bi hanjm vardı hayatımızda birbirimizden başka kimseyle konuşmadık oda beni çok severdi ama ailesi beni istemezdi. Yıllarca bu böyle devam etti en son sevdiğim hanım bi anda beni bırakıp kuzeniyle nişanlandı çok kötü günler geçirdim. Onları beraber gördüm onu onunla mutlu gördüm onu sevdiğini gördüm. Aradan bi sene geçtikten sonda nişanı geri oldu daha sonraki sene ise tekrar başladık ilişkimize şimdi evliliğin arefesindeyiz ama ben geçmişten olanları unutamıyorum bazen çok mutluyken bi anda onunla yaşadığı küçük ayrıntılar aklıma geliyor misal ( seni öperken sakalı batıyormuydu gibi ) bunun gibi binlerce ayrıntı çok huzursuz oluyorum bunalıyorum uykularım kaçıyor sözlümü çok sevşylrum ama o yaptıkları gelince aklıma bi anda soğuyorum.
  Evlenmek üzereyiz ama ikimizde çok korkuyoruz evliliğimiz kötü olur die bu yüzden düğün tarihini bi sene daha uzattım kendimden emin olamıyorum lütfen bana bi cevab verin lütfen 🙏🏻🙏🏻

  • Serhat Damar diyor ki: Haziran 22, 2018 at 12:53 am

   Bu konunun, yani evlenmeyi planladığınız hanımın önceki nişanı süresince yaşadıklarının sizin için anlam ve öneminin büyük olduğunu anlıyorum. Bu dönem bu denli önemli ise, bu dönemin ve bu dönemde yaşanılanların anlamının, olumsuz yanlarının ne olduğunun bir uzmanla görüşülerek netleştirilmesi ve çalışılması faydalı olacaktır. Aksi halde aynı konu ve aynı sorgulamalar evlilik ilişkisinde de devam eder ki, bu da evlilik ilişkisine hiç iyi gelmeyecektir. Bu nedenle de düğün tarihini ertelemeniz çok yerinde ve mantıklı bir karar olmuş.

 57. Hocam ben eşimden boşanma sürecindeyim. Defalarca aldatılmış ve herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayan bir kadın olarak daha önce hiçbir şekilde cesaret edemediğim boşanma başvurumu bu ramazan bayramı arifesinde gerçekleştirdim. Aldatılmak insanın içini acıtıyor. Bazen ölmek istiyor, bazense beni aldattığı için eşimi öldürmek istiyorum. Bazen eşim sanki suçsuzmuş, masummuş ve kadınlar tarafından kandırılmış gibi hissediyor ve bu kadınların hepsinden intikam almak istiyorum, planlar yapıyorum. Sonra kendi kendime kaldığımda “Hangi birinden intikam alacaksın?” diye soruyorum. Çünkü 1-2 kadın değil, 7-8 kadın var ve daha da fazla olma ihtimali var çünkü benim yakalayabildiklerim 7-8 tane. Bir 7-8 tane daha var ise ve eşim bunları ben yakalayamadığım için itiraf etmiyorsa kadın sayısı 15-20 leri bulabilir. Kısaca şunu sormak istiyorum: Boşanmaya hazırlanırken ve boşanma davamız devam ederken ben bu süreci mümkün olan en az acı ile atlatmak için sizden online psikolog desteği alabilir miyim?

 58. Asi Trabzonlu diyor ki: Haziran 8, 2018 at 8:03 pm

  Hocam ben eşimden boşanma sürecindeyim. Davayı o açtı ve ben boşanmak istemesem de uzun süre dirensem de pes ettim ve boşanmayı kabul ettim. Yalnız itiraf ediyorum ki boşanmaya tahammül göstermek çok zormuş. Zorlanıyorum, dayanamıyorum, bazen iç bunaltım bazen darlanmam bazen de ağlama krizlerim oluyor. Size sormak istediğim bu normal midir? Bir de bu konuda sizden online psikolog yardımı alabilir miyim? Saygılar, selamlar ve hayırlı Ramazanlar dilerim.

  • Serhat Damar diyor ki: Haziran 22, 2018 at 12:55 am

   Merhaba.

   Bahsettiğiniz konuda size online psikolog desteği verebilirim. Güzel dilekleriniz için de çok teşekkürler. Selam ve saygılarımla.

 59. turgut diyor ki: Haziran 5, 2018 at 5:28 pm

  iyi günler eşimin bir senedir aşırı telefon ve sosyal medyada takılması bende aşırı rahatsızlık vermekteydi ama kesinlikle biri ile yazışacağını helede bu kişinin erkek olacağını aklımın ucundan geçmezdi tamamen bir tesadüf üzeri hepsini öğrendim bundan sonra malum evliliğimiz ile ilgili sorunlar baş gösterdi bunun bir tasadüf olduğu beni sevdiğini sadece fantezi olarak kullandığını söğledi ama olayı tam öğrenince hiçte öğle olmadığı anlayınca birsürü sorunlar. Tabi bu durumda eşimin bana dürüslükle nasıyat vermesi ama onun birsürü yalanını yakalayınca şok oldum gözümün içine baka baka bana yalan söğlemesi ve bu yalanlara devamı işn cabası.Kendini çok akıllı görüp çevresindeki birsürü insana bu işlerden akıl vermesi ama bu kadar saçma kesinlikle birlikde olunması imkansız aşırı bir sorunlu karşı taraf bu kişiye bile çok sorunlu olduğundan tedavi alması gerektiğini söyleyip doktora bile göndermiş. gel görelim kendisi bu durumu hiç bir arkadaşına ve aile çevresine söğlememiş ve saklamış. tabi bunları bana ben yakalayınca söğledi.bu durumda ne yapılmalı artık ben tıkandım pisikolojik ve dışardan yardımsız aşılacak gibi değil durumumuz.biz 25 senelik evli 3 çocuklu aileyiz. bu kişi ile iki kese 1 saattlik bir görüşme olmuş hepsi bu kadar buda ylan değilse tabi.

 60. Aleyna diyor ki: Haziran 4, 2018 at 12:03 pm

  Merhaba ailem beni hiç anlamıyo napsam suç oluyor bende hata bulmaya çalışıyolar bir şeye izin vermiyolar çok üstüme geliyorlar bunun için öfkemi kontrol edemiyorum hemen sinirleniyorum

 61. Zeynep diyor ki: Haziran 4, 2018 at 12:20 am

  Merhaba ben Zeynep 14 yaşındayım
  Biranda kendimi çok kötü hissettiğim zamanlar oluyor sanki bir boşluğa düşüyorum
  Kendimi çok garip hissediyorum hem yanlış kalmak istiyorum hem de istemiyorum
  Hem arkadaşlarımla birşey yapmak istiyorum hemde istemiyorum
  Çok kafam karışık ne yapacağımı bilmiyorum

 62. Büşra diyor ki: Haziran 3, 2018 at 2:48 am

  Hocam, ben 21 yaşındayım üniversitede okuyorum ve benim 1.5 yıllık bir ilişkim var kendisiyle aynı sınıftayız..fakat sorunlu bir şekilde devam ediyor..sorunlarımız ailesiyle aramın açılmasından sonra başladı..erkek arkadaşım ilişkimizi son 1 yıldır ailesinden gizliyor.. ailesiyle barışmak istedim çünkü büyük çapta bir durum yoktu ortada..fakat erkek arkadaşım arayı düzeltmek adına herhangi bir girişimde bulunmadı..bu olaydan sonra hiçbir şey yolunda gitmedi okulda uzak duruyor sürekli tartışma çıkıyor herşeye kızıyor..bundan 1 ay önce kısa süreli bir ayrılık yaşadık ama olmadı tekrar konuşmaya başladık..aile içinde sıkıntıları vardı babasının işi dolayısıyla, bu yüzden çok üstüne gitmek istemedim ama bu durum onun davranışlarının değişmesiyle devam etti..ailesinin durumunu anlattıktan sonra daha samimi fakat daha öfkeli bir insan olmaya başladı..bu arada bana yalanlar söylemeye başladı..babasının işiyle ilgili ..ben babasının bahsettiği işte çalışmadığını öğrendim fakat onun haberi yok bildiğimden..bunu öğrenmemi istemiyor nedenini sorduğumda ezik düşerim karşında dedi..bi süre sonra bu yalanları babasıyla ilgili olanları normalleştirdi,sakince konuşmuyor ve sinirlendiğinde küfrediyor..görüştüğümüzde ya da yanında bulunduğum zamanlarda sakinleşiyor rahatça iletişim kurabiliyorum fakat uzaktayken iletişim kurmak imkansızlaşıyor..ilişkimizi ailesinden gizlemesinin bizi ve kendi davranışlarını etkilediğini düşünüyorum ama ne yapmam ve nasıl davranmam gerektiğini bilemiyorum..

 63. Zeynep diyor ki: Haziran 2, 2018 at 4:16 am

  ben küçüklüğümden beri hep eksiklik hissiyle büyüdüm sanki birini ya da birilerini bekliyormuşum gibi his var sanki binmek istediğim treni kaçırmışim da arkasından bakakalmisim gibi hissediyorum geçmişimi de affedemiyorum baba konusunda hep bir eksiğim vardı babam sorumsuz bir insandi ki hala öyle şu an 20 yasindayim hala bize dedem bakar babam çok kıskanç bir insandir küçükken annem kahvenin yanından geçerken baktığını idda edip dövdüğünü hatırlarım tabi ağlayınca bizde dayak yerdik biz eve gelirken pencerelere koşup birine bakıp bakmadığımiza bakardı bir kere kucukken dışarda benden küçük bir erkek cocukla oynadığımı gördüğü için baltanin sapiyla dövmeye kalkmışti büyüdüm sonra bu sefer de evin perdelerini hiç açamıyoduk korkudan görse yanlış anlar çünkü boş sokakta birine bakiyormuyum diye sürekli bana bakar eskiden ara sıra gelip birine bakıyormuyum diye kontrol ederdi bir kere babamdan gizli Facebook açmıştım öğrendi dövdü telefonumu parçaladı hattımı kırdı ve hiç unutamıyorum seni ayağımı öpersen affederim dedi bende ayağını öptüm ondan sonra babama olan bir gram sevgim de kayboldu kendimi yillarca artık eşya gibi hissettim mesela ben babamin koluna girip hiç gezmedim ya da ailecek hiç bir yere gitmedik bayram gezmesine bile gitmedim hiç pikniğede gitmedim ne zaman ailecek bişeyler yapan insanları görsem kalbim sızlar… babam geçen yillarda biraz daha olgunlaştı hareket leri biraz olsun normallesti ama olan bana oldu şimdi ne geçmişi mi affedebiliyorum ne de unutabiliyorum ilişkilerimde cok dengesizim sevgili konusunda da öyle bir gün sevsem ertesi gün sevmiyorum, sıkılıyorum. Ayrılsam sıkılıp mesaj atıyorum sonra mesaj attim diye pişman oluyorum kendimj anlamıyorum cok zorluyo bu hayatımi ne yapacağımı bilmiyorum yardımcı olun lütfen…😔

 64. hocam merhabalar,19 yaşın da bir genç kızım çoçukluğum çok sağlam geçmedi malesef annem babam sorululuğumu almamış insanlar annanem büyüttü ve annanem de 3 çocuğunu kaybetmiş biri olarak ileri derecede endişe bozukluluğu var sevgisiz ve ilgisiz büyüdüm 13 yaşında yine bir tavma geçti başımdan ve itihar girişime kalkıştım bir süre antideprasan kullandım hergun burnum kanıyordu ve kafama gore bıraktım şuan üni. hazırlanıyorum hayalim mühendis olmak ama çok umtsuzum o kadar umutsuzum ki yine kötü şeyler düşünüyorum etrafımda hiç birşey iyi gitmiyor ve hep böyle olcaığını düşünüyorum sınava 1 ay kaldı ve ben kendmi uyuşturmak istemiyorum ilaç kullanmak istemiyorum ne yapmalıyım hocam lütfen yardımcı olur musunuz ?

 65. mehpare diyor ki: Mayıs 25, 2018 at 4:41 pm

  merhaba,

  ben yurtdısından buraya dondukten sonra gercekten cok zor alıstım burada tekrar yasamaya. orada karsılastıgımdan cok daha fazla zorluklarla, talihsizliklerle, maddi manevi yaralanmalarla karsılastım. ozel hayatım olabilecek en kotu hale geldi. su anda ekrar gerı donmek istiyorum, her yıl daha cok alısmaya calıssam da bunu yapamıyorum, burada olmuyor. eskiden boyle diildi, burda insanlardan cidden cok zarar gordum. gercekten gerı donmek istiyorum, bunun ıcın doktora sınavlarını gecmem ve tekrar amerıka ıcın basvuru yapmam gereklı. su an 43 yasındayım ve bunun ıcın de enerjı bulamıyorum kendımde, ama bulmak ıcın zorluyorum. evlenmedım, birkac ılıskım olsa da cok kotu bitti hepsi de. bunların devamlı olması ustumde yalnızlık, terkedılmıslık, sevilmeme, stres, uzuntu, endıse, mutsuzluk ve umutsuzluk hissi uyandırdı. burda insanlar beni bir sekilde anlamıyor ve olaylara son derece cahılce ve onyargılarla yakasıyor. bu tavırlardan cooook sıkıldım, ailem dahil herkesten bıktım.

 66. Neslihan diyor ki: Mayıs 25, 2018 at 2:50 am

  yaptığım yorum gözükmüyor

 67. Hakan diyor ki: Mayıs 25, 2018 at 2:35 am

  Merhaba hocam benim sorunum işte çalışma korkusu 20 yaşına geldim dahayla evdeyim iç çalışmadım akşam işe gidicem diyorum sabah gidemiyorum telaş yepıyorum stres yapıyorum ama bir türlü işe gidemiyorum korkuyorum milletin yüzüne bakamıyorum bu yaşa gelmişim çalışmıyorum sizce ne yapmam lazım şimdiden teşekkür ederim

 68. Neslihan diyor ki: Mayıs 25, 2018 at 2:07 am

  Merhaba kolay gelsin ben 24 yaşındayım yaklaşık 2 yıldır çarpıntı problemim var ilk başladığında ağır bi üzüntü yaşadım aldatıldığımı öğrendim yediremedim nabzım 180 kere kadar çıktı hastanede her türlü kontrollerim yapıldığında psikolojik olduğunu söylediler bi süre kendi kendine geçti aradan bi sene sonda tekrar bi atak yaşadım ve o günden beri çarpıntılarım hiç geçmiyo ilk kardiyolojiden yardım aldım psikolojik dedi ritim düzenleyici dideral adında ilaç kullanmaya başladım fakat zamanla bunun üstüne göğüs daralmalarım sanki ölüyorum nefes alamıyorum hissi gelmeye başladı kimseye belli etmemeye çalışıyorum sosyal hiç bi aktivitem kalmadı dışarıya çıkamıyorum arabaya binemiyorum yemek yedikten sonra kötü olup kusuyorum problemlerim özellikle geceleri çok artıyo psikoloğa gittim paksera adında ilaç verdi 20 gün sonunda çıldırdığımı hissettim ilacı bana yaramadığını düşünerek bıraktım şimdi insanlardan uzak evimden işime giderek sessiz sakin yaşamaya çalışıyorum ama ite kaka bana bu konuda yardımcı olup yol göstere bilir misiniz İnan’ın ne yapıcağımı artık bilmiyorum

 69. hocam peki sosyal fobi için kaç seans alabilirim ? maddi durumum pek iyi değil ama emeğinizide almalısınız tabi.. işe girmek istiyorum stres ve sosyal fobi yüzünden giremiyorum hata yaparım rezil olurum korkusu mükkemmel olmak vs ilaçla düzelir mi ? psikiyatra mı gitmem gerekiyor ?

 70. Isımsız diyor ki: Mayıs 23, 2018 at 1:42 am

  Iyı aksamlar hocam ben 13 senelık evlıyım ve esimle aramızda bıraz buyuk sorunlarmız oldu eşim ayrılmatan bahsettı ıstemıyorum artık senı dedı ve bunda aldatma felan vs yok sadece bırkac kez agızdan cıkan kötü kelımelerım oldu eşimde bu agır kelımelerı kaldıramadıgı ıcın ayrılmak ıstıyorum dedı bende ayrılma taraftarı degılım gecen sene eylül ayından berı ayrı odalarda kalıyoruz ama esım bana söledıgı su bırak herseyı akısına olacaksa zaten düzelir dıyo ve cınsel iliskıdede cok sık olmasa bıle oluyo ama ben kendı yatagımda yatmak istiyorum ama esım busefer ıstemıyo ve senden artık soğudum dıyo hıcbır sey eskısı gıbı olmayacagını söylüyor bır erkek olarak yapmam gereken ne olabılır hocam ve esımın 2tane telefonu var bırısınde ben kahıtlıyım dıgerınde engellıyım söylüyorum neden benı engelledın dıye oda sen bunları haketıyorsun dedı neyapmam gerekır hocam evlılıgımı tekrardan nasıl toparlayabılırım yardımcı olursanız çok mınnettar olurum sımdıden tsk ederım ıyı aksamlar

 71. Ayten diyor ki: Mayıs 22, 2018 at 1:07 am

  İyi geceler hocam. 25 yaşındayım. Son on yıldır sürekli ağlama krizlerim tutuyor daha önce psikiyatri tedavisi aldım antidepresanlar kullandım ama işe yaramadı. İlaçları bıraktıktan sonra tekrar oldu. Bugün bir arkadaşıma denk geldi krizim ve bana sende acıyı sevme sürekli acıtasyon yaşama hastalığı var dedi. Daha kötü oldum. Gerçekten böyle bir şey olma ihtimali var mı varsa da nasıl atlatabilirim. Hastalık mı bu bilmiyorum ama eğer hastalıksa ben artık bundan kurtulmak istiyorum çünkü sadece bana değil çevremdeki insanlara da zarar veriyor. Devlet hastanelerinin bir faydasını göremedim özele gitmeye de yeterince param yok. Bir umut buraya yazdım. Normalde sürekli gülen kahkaha atan birisiyim. Ama bu krizler tuttuğu zaman başka biri oluyorum çevreme zarar veriyorum. Durduk yere olmuyor tabiki bu krizler bir şeye çok sinirlendiğim zaman oluyor ve geçmiyor. Napmam gerekiyor ben artık normal bir insan olmak istiyorum

 72. Merhaba,
  Ben insanların sarhoş olunca neden farklı bir insan gibi davranmaya başladığını öğrenmek istiyorum. Geçmişte iki ilişkimi sarhoş olup birini öptüğüm için bitirdim. Her sarhoş olduğumda etik olmayan şeyler yapmak istiyorum ve bunu yapmaktan o an için keyif aldığımı farkettim. Yani eğlence anlayışım sarhoş olup etik olmayan şeyler yapmak. Bu bir sorun ve bunu çözmek istiyorum. Bir kez daha aynı şey başıma gelsin istemiyorum. Her sarhoş olduğum gecenin sabahı acaba yanlış bir şey yaptım mı diye düşünmek veya yaptıysam bununla ilgili pişmanlık duymak istemiyorum. Yardım edebilirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler.

 73. Alpsungur diyor ki: Mayıs 20, 2018 at 8:54 am

  Merhaba ben 32 yaşındayım lise mezunuyum benim sorunum bugüne kadar hiç bir mesleğim olmadı, hiç bir işte tutunamadım.Evlenemedim.Küçüklüğünden beri hep horlandım,aşağılandım.ne yaptıysam hep başa döndüm.hayatım korkularla geçti.Yani hayatım değişmedikçe hep yerinde saydığı için umutsuzluk, karamsarlık, ümitsizlik başladı hayattan zevk almıyorum, hiç bir şey yapmak istemiyorum, insanlara güvenmiyorum ve evden dışarı çıkmak istemiyorum.uzun süredir kendimi eve kapatıyorum.kısa süreliğine işler düzelsede tekrardan yine evdeyim.

 74. Makbule diyor ki: Mayıs 19, 2018 at 10:47 am

  Mrb ben 27 yaşındayım normalde özgüveni yüksek biriyimdir yuz hatları bakışı gülüşü hep begenilen biri oldum fakat yaklaşık 2 ay önce hem sağlık hemde olmuşken estetik deformasyonlar gitsin diye bir burun ameliyatı oldum Aslında görüntü itibari ile büyük fakredilebilir bir degisiklik istemedim fakat şuan baktığımda burun ana hatlarm mimiklerim ifadem hepsi değişmiş kimseye görünmek kimseyle karşılaşmak konuşmak hatta işime gidip gelmek bile istemiyorum kendimi motive edip olan oldu mutlu olmalısın şükretmelisin diyorum fakat karşılaştırma yaptığım zamanda çok üzülüyorum ağlamak istiyorum pişmanlık duyabilcek bi beklentim olmamıştı aslında fakat şuan nerdeyse hic nefes almasaydmda böyle bir sonuca vesile olacak bir ameliyatta olmasaydım diyorum. 2 aydır öyle cok yoruldum ki yapmak istediğim ne varsa sürekli erteliyorum mutsuzluktan gece ansızın uykudan deli gibi çarpıntı ile uyanmaktan yoruldum ailem kendilerine göre şiddetli bir sorun olmadığını düşünerek benim kaygılarımı fazla bulabiliyor ama ben çok mutsuzum ve yıprandım ne yapmalıyım bilmiyorum..tşk ederim sevgi saygılar

  • Serhat Damar diyor ki: Mayıs 20, 2018 at 12:55 am

   Makbule merhaba.

   Gencecik bir insansın, estetik olarak kusurlardan kurtulmak ve eksiksiz bir güzelliğe kavuşmak çoğu gencimizin hayallerinde yer alır. Sen de bu amaçla işin içinde estetik müdahalenin de yer aldığı bir burun operasyonu geçirmişsin. Bu tür operasyonlar için işin ehli cerrahlar daha doğal, estetik olduğu kadar doğal görünen işler yapabiliyorlar. İşin ehli olmayan kişilerse bu başarıyı gösteremiyorlar. Yüzünün son halinin bir resmini [email protected] adresine mail atarsan sana daha net ve detaylı bir cevap vererek e-posta adresine gönderirim. Bana gönderdiğin mail ve resmin gizlilik ilkeleri gereği saklı tutulacak ve hiç kimseyle paylaşılmayacaktır. Bu konuda bana güvenebilirsin.

 75. Merve diyor ki: Mayıs 18, 2018 at 3:14 pm

  Tesekkür ederim serhat bey en kısa zamanda dediginiz gibi yapacam.

 76. Tuvana diyor ki: Mayıs 18, 2018 at 2:50 am

  Merhabalar diyalektik davranış terapisi yapıyor musunuz?

 77. Tegin diyor ki: Mayıs 15, 2018 at 12:52 pm

  Son dönemlerde popülerlik kazanan bir konu oldu bu, gözle görülür bir yükselişte. Ben de geçenlerde bir kez denedim. Gayet işleyen bir sistem online psikolog. İnternetin gücü ortada. Mobil uygulama olarak ilerlemek daha hızlı yükseliş sağlayacaktır.

 78. İsimsiz diyor ki: Mayıs 15, 2018 at 1:20 am

  Kendimi hic iyi hissetmiyorum evlenmeden oncede bazi tedirginliklerim vardi ama evlendikten sonra dahada cogaldi .ani ruh halleri yasiyorum mutluyken en ufak birseyde icim karariyo.bazen birseye kizdimmi azima geleni sayiyorum ofkemi kontrol edemiyorum bazenda sirf susuyorum beynim donuyo sanki bi film seridi gecer gozunuzun onunden sonra birden film kopar ya iste ben biriyle konusurken lap konunun ortasinda me anlattigimi unutuyorum yok sanki hic konusmamisim gibi oluyo .unutlanlik hatsafada .bunaliyorum herseyden bu hayattan kendimden.karsimdakiyle kavga ettigimde yediremiyorum bazen kendime onca soylencek sey varken ucup gidiyo hersey sonra gece yataga yatip uyumaya kalktigimda o anlar geliyo uykum kaciyo durduk yere agliyorum uyuyamiyorum migdeme agrilar giriyo .uyku duzensizligi yasiyorum bu yuzden .biri bana sana bi haberim var diyince kotu birsey soylicekmis gibi tedirgin oluyorum.toplumda konusamiyorum birsey oku denildiginde kelimeler birbirine giriyo sanki heceliyorum .baskalarinin en yakinlarimin yaninda dahi aglayamiyorum utaniyorum aglamaktan.cocugum var 1tane ona zarar vermekten cok korkuyorum bazen cok ofkeleniyorum onu inciticem kotu bir anne olucam diye aklim cikiyo.hic dostum arkadasim diye bilecegim kimsem yok .sevilmedigimi dusunuyorum cogu zaman . .kendimo aptal gibi hissediyorum ne yapmam gerek hic bilmiyorum ve bu belirsizlik beni delirtiyor bi akil verin lutfen

  • Serhat Damar diyor ki: Mayıs 18, 2018 at 1:32 am

   Bu konularla ilgili bir Klinik Psikolog ya da Psikiyatri Uzmanı Hekim ile görüşmen faydalı olur. Zihnin o kadar karışmış ki, mutlaka yüz yüze uzman desteği almanı öneririm. Online psikolog yardımı almanı önermiyorum.

 79. Merve diyor ki: Mayıs 14, 2018 at 10:12 pm

  Bundam 8 ay önce yasadigim bi olay var onu anlatmak istiyorum aylar gecti ama bi türlü atlatamıyorum napmam gerektiginide bilmiyorum benim bi sevgilim vardı ve ailem ögrendi bi şekilde daha sonra dayımla karşı karşıya geldik öldüresiye dövdüler beni erkek kardeşimle birlikte 5 6 kez bayılıp ayılmışım ona ragmen gecmemisti öfkeleri yani ciddi ciddi bi yabanciyi döver gibi attilar yere
  Tekmelemeye basladılar kafama falan tekme attilar bayılmışım ayak parmagimi kırmış baygındım hatirlamiyorum kendime geldim bi ara kolumu kırdı onu hatirliyorum unutamiyorum bi türlü daha sonra kemerle vuruyodu kardesim dayimda işte ne sekilde denk gelirse oyle tekmeliyodu hastaneye gittim kaburgada falan ezilme vardi kolumda ayagimda kırık catlak vardı bi bucuk ay alcidaydi kolum iyilesti yaralarim iyilesti fakat aklimdan atamiyorum bi turlu
  Ve sürekli o dayım rüyalarımda görüyorumm 3 güne bi 5 güne bi mesela ama o gunden sonra hep ruyamda gordüm bazen o yasadigim gunu bazen gecmis gunleri bazende daha da fazla yasanacak olanlarin ihtimalini gordum rüyamda eskiye dönmek istiyorum ama nasıl dönecegimi bilmiyorum ve bide eskiden degildi de şu 1 son 1 ay icinde suan ailemden de uzaktayim hep bi ölüm düşüncesi var nedense
  Kimi zaman ya ben ölürsem diyorum kimi zaman mesela annemle konusuyorum bi gün onun yok olacagiii aklima geliyo agliyorum veya ablama bakiyorum bi gun diyorum sesini dahi duyamiyacam yigenlerime falan bakinca hep ölüm aklıma geliyo yani ölüm herzaman insanin aklinin bi kösesinde olmalida su aralar hep aklimda bu durumda geriyo beni
  Ne yapmaliyim sizce

  • Serhat Damar diyor ki: Mayıs 18, 2018 at 1:36 am

   Acilen yüz yüze bir Klinik Psikolog ya da Psikiyatri Uzmanı Hekim yardımı almanı tavsiye ediyorum. Kendine zarar verme düşüncelerin üzerinde durulmalı, destek almalısın. Senin online psikolog desteği değil de, yüz yüze psikolog veya psikiyatr desteği almanı tavsiye ediyorum. Travma konusunda (Travma Sonrası Stres Bozukluğu) deneyimli bir uzman olması da şart.

 80. Kendimi hic iyi hissetmiyorum evlenmeden oncede bazi tedirginliklerim vardi ama evlendikten sonra dahada cogaldi .ani ruh halleri yasiyorum mutluyken en ufak birseyde icim karariyo.bazen birseye kizdimmi azima geleni sayiyorum ofkemi kontrol edemiyorum bazenda sirf susuyorum beynim donuyo sanki bi film seridi gecer gozunuzun onunden sonra birden film kopar ya iste ben biriyle konusurken lap konunun ortasinda me anlattigimi unutuyorum yok sanki hic konusmamisim gibi oluyo .unutlanlik hatsafada .bunaliyorum herseyden bu hayattan kendimden.karsimdakiyle kavga ettigimde yediremiyorum bazen kendime onca soylencek sey varken ucup gidiyo hersey sonra gece yataga yatip uyumaya kalktigimda o anlar geliyo uykum kaciyo durduk yere agliyorum uyuyamiyorum migdeme agrilar giriyo .uyku duzensizligi yasiyorum bu yuzden .biri bana sana bi haberim var diyince kotu birsey soylicekmis gibi tedirgin oluyorum.toplumda konusamiyorum birsey oku denildiginde kelimeler birbirine giriyo sanki heceliyorum .baskalarinin en yakinlarimin yaninda dahi aglayamiyorum utaniyorum aglamaktan.cocugum var 1tane ona zarar vermekten cok korkuyorum bazen cok ofkeleniyorum onu inciticem kotu bir anne olucam diye aklim cikiyo.hic dostum arkadasim diye bilecegim kimsem yok .sevilmedigimi dusunuyorum cogu zaman . .kendimo aptal gibi hissediyorum ne yapmam gerek hic bilmiyorum ve bu belirsizlik beni delirtiyor bi akil verin lutfen

 81. Büşra diyor ki: Mayıs 13, 2018 at 11:41 pm

  Hocam merhaba. 23 yaşındayım ailemden farklı bir şehirde üniversite okudum. Eve tekrar döndüğümde bu düzene alışamadım. Her sabah iç sıkıntısıyla uyanıyorum ve akşam saatlerine kadar geçmiyor.Geldiğimden beri yaklaşık 7 kilo verdim. Yemek yemekten keyif alamıyorum sürekli sağlık sorunlarım ortaya çıkıyor. Mesela ağzımda aft gibi yaralar çıkıyor. Bir yandan da kpss hazırlanıyorum onunda stresi var üzerimde. 1 yıl olcak geleli durum böyle. Ne yapmamı önerirsiniz?

 82. İsimsiz diyor ki: Mayıs 13, 2018 at 3:48 pm

  Merhaba sorunuza yanıt vericem ama ordan veremediğim için burdan yazıyorum. Öncelikle 18 yaşındayım size sormak istediğim zaten bitmiş olması değil benim takıntı yapmam ve kafamda bitirememem. Bunu nasıl yenebilirim diye sormuştum çünkü hayal kırıklığı yaşadım ve bana hak etmediğim davranişta bulundu özür dahi dilemedi o sebepten bu benim içime oturdu canımı çok yakıyor yakmaya da devam ediyor ve mesele şu ki sürekli aklıma geliyor ve beni üzüyor bu unutamama alışkanligindan nasil kurtulurum nasil unutabilirim diye sormuştum. bide ben o soruyla ilgili kaldırıldı sandım çünkü bi an sayfada göremedim o yüzden bi an fevri davrandığım için üzgünüm. Bu tarz bi yanit vermemin sebebi bu zamana kadar ben istemesemde beni herkesin her olaya dahil etmesinden kaynaklaniyor hiç suçum yokken suçlu seçmeleri ben bunu küçükken de yaşadım tıpkı bir büyükmüşüm gibi muamele edilip suçluluk yükünü yüklenmeye maruz kalışımdandır k.bakmayin

  • Serhat Damar diyor ki: Mayıs 18, 2018 at 1:44 am

   Ben de bunun cevabını sormuştum aslında. O sana zarar veren biri ve sana zarar veren birini sevmeyi neden sürdürüyorsun? Kötü davranıyor ve seviyorsun, unutamıyorsun sence bunun nedeni ne? Biz insanlar bize zarar veren kişi çok yakınımız olan biri de olsa ondan uzaklaşabiliriz ve uzaklaşmalıyız. Bu kişi senin erkek arkadaşın ve sana zararlı bir yaklaşımı var. Zarar veren ilişkiler konusundaki yazımı okumanı öneriyorum. Nasıl unuturum sorusu ile ilgili de yazılarıma bakabilirsin ancak bu konuda adım atması gereken kişi sensin. Unutmak için sihirli bir yöntem yok.

 83. Gökben diyor ki: Mayıs 13, 2018 at 1:25 pm

  Hocam iyi günler.kardeşim 18 yaşında.ama akşam olduğu Zaman göğsü batıyo.nefesi daralıyo.kalbi çarpıp başı dönüyo.aglıyo.ölcem mi diyo.sabahı buluyo.uyuyamıyo.gece yanında insan arıyo.annemin elini tutuyo.arkadaşlarını telefonla arıyo.kendini kaybediyor.hiç gündüz kı gibi olmuyo.biz ilaç istemiyoruz.nedir hocam bu ne yapmamız gerek?

  • Serhat Damar diyor ki: Mayıs 18, 2018 at 1:49 am

   Merhaba Gökben.
   Kardeşinin aksiyetesi var. Mesajında bahsettiğin belirtiler anksiyetenin bedensel ve düşünsel belirtileridir. Kardeşin bunu ne kadar süredir yaşıyor? Eğer yeni başladıysa, anksiyete hislerinin farklı olması ve çok farklı hissettirmesi nedeniyle şu ana panik halinde olabilir. Bir Klinik Psikolog ile görüşmenizi (Deneyimli, bu işleri bilen bir klinik psikolog olsun) tavsiye ediyorum. Online Psikolog desteği de alınabilir, yüz yüze de. Siz hangisini yapabiliyorsanız onu tercih edin ve kardeşinizin sıkıntısının gitmesi için mutlaka uzman yardımı alın.

 84. İsimsiz diyor ki: Mayıs 12, 2018 at 5:10 pm

  Merhaba az önceki sorum kaldırılmış ben de herkes gibi normal gereksiz olmayan dertlerimi anlattım neden herkesin bana garezi var ben kimseyi ne tanıyorum ne de bişey yaptım bunu bana neden yapıyorsunuz ben sadece Allaha havale ediyorum artık bişey demiyorum sevilmeyince kimse tarafından sevilmiyo insan bi insan. Olmayınca olmuyo onu anladım tanımadan bilmeden düşman gibi muamele yaptınız yazıklar olsun

  • Serhat Damar diyor ki: Mayıs 13, 2018 at 1:01 pm

   Merhaba.

   Senin mesajlarının hiçbiri silinmedi, bundan emin olabilirsin. Bu sitede siyasi içerikli, saldırı içerikli, hakaret içerikli mesajlar silinir. Senin mesajlarında bunların hiç biri yokken neden silinsin ki? Kendin de bakabilirsin, yazdığın her şey kelimesi kelimesine duruyor. Yanlış anlamalar olabiliyor, lütfen senle ilgili olmayan durumları kendi üzerine alınma, kişiselleştirme. Olur mu?

 85. İsimsiz diyor ki: Mayıs 12, 2018 at 4:28 pm

  Merhaba size anlatmak istediğim çok şey var bunalımdayım kötü bir durumdayım ben kimseye tam olarak içimi dökemiyorum çok şey yaşadım aile açısından bu yaşıma gelene kadar. geceleri ağlıyorum.bu aralar durduk yere geçmişte unuttuğum farklı farklı şeyler aklıma geliyor ben istemesemde ve daha çok üzüntü duyuyorum ben bu dünyaya daha farklı bir kişilik ve daha farklı bir hayatı olarak gelebilirdim diye düşünüyorum çünkü insan bir kere dünyaya geliyor.ben çok sorunlar yaşadım ve internetten biriyle tanıştım onu çok sevdim sıcak buldum kendime yakin hissettim cok kisa süreliğine tanışmış olarak kalsak bile ben ona çok bağlandim bütün odak noktamı ona vermiştim çünkü onu düşündükce diğer bütün dertlerimi hiç yokmuş gibi beynimde üstünü kapatiyordum o anlık ama sonra ben ona iyi davrandikca her şeyini alttan aldıkça o ilk günkü insan gitti yerine kırılıp kırılmayacagimi düşünmeden konuşan biri geldi ben onu terkettim sonra 1 ay sonra bana hiçbirşey yokmuş gibi yazdi ben onu affettim o yazdigi ilk günün gecesi eften puften bişeyde bana hakaret etti bende dayanamayip ettim sonra defol falan dedim bidaha bana yazarsan polise şikayet ederim falan dedim. bu sefer bana kufurler etmeye başladı çok canımı yaktı o an ondan nefret ettim ve engellemek zorunda kaldım aradan 2 ay geçti ama hiçbir özürünü çabasini görmedim bu benim canimi daha çok yaktı ve ben onu unutmak için whatsaptan koyduğum engeli kaldirdim numarasini gormiyim diye ve numarasini her yerden sildim ezberimde de yoktu zaten şimdi ben kendimi takıntılı hissediyorum neden böyleyim bi çare bulun benim zaten hayatım zor aynı evde yaşamak zorunda olduğun insanlarla imtihan olmak çok kötü hele ki biri öz annen değilse üvey annense. Ben öz annem tarafindan da sevilmedim zaten küçükken.bana bi çare bulun psikologa gidemiyorum o yüzden buradan ulaşıp yardım almak istedim nasıl kurtulurum takıntımdan

  • Serhat Damar diyor ki: Mayıs 13, 2018 at 1:10 pm

   Zor bir çocukluk yaşamışsın, bazı üvey anneler bazı öz anneden daha sıcak ve yakındır ama seninki sana sevildiğini hissettirmemiş. Kaç yaşındasın? Seninle burada bahsettiğin erkek arkadaşın arasındaki ilişki zarar veren özellikte bir ilişki ve aslında bitmesi senin yararına olmuş. Sana zarar verdiğini bildiğin bir ilişkiyi sürdürmenin sana ne yararı var, açıklayabilir misin?

 86. Selin diyor ki: Mayıs 12, 2018 at 12:55 pm

  Merhaba hocam.Kalbim ve beynim esir altında… Bir aşka kapıldım sürüklenip gidiyorum. Ve öyle ki o beni hiç sevmiyor, umursamıyor bile. Ben onu hala çok seviyorum. Onu sevdiğimi biliyor ama umursamıyor, görmezlikten geliyor. 5 dakika bile konuşmuyor benimle. Dinlemiyor. Sevgili yapmış. Gözümün önünde o şekilde olmaları canımı öyle acıtıyor ve kırıyor ki. Aynı okuldayız ve hep görüyorum onu. Canım acıyor be. Sevmek istemiyorum ama vazgeçemiyorum. Hak etmiyor sevgimi. Beni biraz sevsin istedim, biraz dinlesin konuşsun benimle, değer versin bana istedim. Ama hiçbirini yapmadı. Sevmedi ve sevmeyecek. Unutmak istiyorum ama her gün onu görerek nasıl unutacağımı, ona olan sevgimi nasıl bitirebileceğimi, içimdeki savaşı yenmek için ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Okul değiştiremem, yapamam. Ne yapmalıyım hocam? Onu kalbimden ve beynimden atmak için, rüya ve dualarımın sebebi olmaması için ne yapmalıyım? Ben bu çıkmazdan çıkamıyorum…

 87. Hocam gözlerimde ve norolojik sonuçlarda birsey çıkmadı az biraz hipermetrop varmış gizli ben ne yakını ne uzağı odaklanmış şekilde göremiyorum yıllarca bilgisayarla ugrastim bazen saatlerce bazen gece yatarken sabah kalktığımda sürekli baktım evden çok çıkmıyorum ışık rahatsız ediyor çok cabuk yoruluyorum insanlar üzerime geliyor sanki biriyle karşılıklı muhabbet edemez oldum iletisim kuramiyorum boş bakıyorum sürekli odaklanmıyor cam gibi bir görüntü yok B12 eksikliği çok vardı ilgili midir psikolojik midir çok mu bozuldu acaba diyorum psikolojim kapalı alandan korkar oldum sanki hep bişey düşünüyorum flu bakıyorum bos bakiyorum odaklanma sıfır ne olur yardım edin.

 88. Esra diyor ki: Mayıs 9, 2018 at 8:43 pm

  Merhaba. Ben 20 yaşındayım ve son 8 ay kadar süredir kendimde ruhsal dengesizlikler farkediyorum. Bu olaylar erkek arkadaşımla ayrılmamızla başladı birbirimizi 4 yıldır tanıyorduk. Farkettiğim ilk gariplik sanki zaman çok hızlı geçiyormuş gibi hissetmeye başladım sanki her an ölüme yaklaşıyordum ve bu dünyada için hayellerimi gerçekleştiremeden ölecektim. Saate bakmak istemiyordum, arkadaşlarıma vakit ayırmıyordum, insanları dinlerken odaklanamıyordum, stres yaptığım için bulantım oluyordu. 5 ay kadar bu durum devam etti sonra eski erkek arkadaşımla tekrar konuşmaya başladık. Bu sefer zaman çok hızlı akıyormuş hissinden kurtuldum fakat her şey istediğim gibi gittiği halde hayattan zevk alamamaya başladım. Çok severek seçtiğim bölümüme ilgimi kaybettim, eski erkek arkadaşıma da öyle. Kendimi bazen çok mutlu bazen çok depresif hissediyorum. Depresif zamanlarımda yemekler midemi bulandırıyor, çok yorgun oluyorum, etrafımdakileri kırıyorum. Bu depresyondan mutlu hale geçme durumu aynı gün içinde bile değişebiliyor ya da bir kaç gün sürebiliyor. Sorunlarımın erkek arkadaşımla ilgili olduğunu düşündüğümden bir süredir onunla arama mesafe koydum fakat aynı şeyler devam ediyor.
  Bana yardım eder misiniz?

 89. Merve diyor ki: Mayıs 7, 2018 at 10:38 pm

  Bundam 8 ay önce yasadigim bi olay var onu anlatmak istiyorum aylar gecti ama bi türlü atlatamıyorum napmam gerektiginide bilmiyorum benim bi sevgilim vardı ve ailem ögrendi bi şekilde daha sonra dayımla karşı karşıya geldik öldüresiye dövdüler beni erkek  kardeşimle birlikte 5 6 kez bayılıp ayılmışım ona ragmen gecmemisti öfkeleri yani ciddi ciddi bi yabanciyi döver gibi attilar yere
  Tekmelemeye basladılar kafama falan tekme attilar bayılmışım ayak parmagimi kırmış baygındım hatirlamiyorum kendime geldim bi ara kolumu kırdı onu hatirliyorum unutamiyorum bi türlü daha sonra kemerle vuruyodu kardesim dayimda işte ne sekilde denk gelirse oyle tekmeliyodu hastaneye gittim kaburgada falan ezilme vardi kolumda ayagimda kırık catlak vardı bi bucuk ay alcidaydi kolum iyilesti yaralarim iyilesti fakat aklimdan atamiyorum bi turlu
  Ve sürekli o dayım rüyalarımda görüyorumm 3 güne bi 5 güne bi mesela ama o gunden sonra hep ruyamda gordüm bazen o yasadigim gunu bazen gecmis gunleri bazende daha da fazla yasanacak olanlarin ihtimalini gordum rüyamda  eskiye dönmek istiyorum ama nasıl dönecegimi bilmiyorum ve bide eskiden degildi de şu 1 son 1 ay icinde suan ailemden de uzaktayim hep bi ölüm düşüncesi var nedense
  Kimi zaman ya ben ölürsem diyorum kimi zaman mesela annemle konusuyorum bi gün onun yok olacagiii aklima geliyo agliyorum veya ablama bakiyorum bi gun diyorum sesini dahi duyamiyacam yigenlerime falan bakinca hep ölüm aklıma geliyo yani ölüm herzaman insanin aklinin bi kösesinde olmalida su aralar hep aklimda bu durumda geriyo beni
  Ne yapmaliyim sizce

 90. Hocam cinsel konularda online psikolog yardımı alabiliyor muyuz? Ben de İngiltere’de yaşıyorum. Buradaki İngiliz psikologlarla anlaşamadık yani karşılıklı dil problemi oldu, yardımcı olmak isteseler de biz fayda görmedik. Size ulaştım ve ben yeni evliyim. Belki de bundan kaynaklanan bir cinsel sorun yaşıyorum. 21 yaşındayım, daha önce karşı cinsle bir cinsel yakınlaşmam hiç olmadı. Cinsel bir sorunum var ama bunu anlatırken de rahat olamıyorum hocam. Bunun yüzünden kendime olan bütün güvenimi kaybettim.

 91. Buse diyor ki: Mayıs 7, 2018 at 9:17 pm

  Hocam merhaba gerçekten çok değişik bir ruh halindeyim he yönden sıkıntıdayım. Gerek arkadaş çevresi gerek aile gerek aşk… Her konuda.
  Özellikle ailemle aram hiç iyi değil sınavlar dersler ve evdeki tembelliğim hep tartışma konusu ayrıca aile içi kavgalar oluyor evde hiç huzur yok.Bunlar da yetmiyormuş gibi birini seviyorum sonra gittim beni seven çocuğu reddettim başkasını sevdiğim için daha sonra kankam bana benden hoşlandığını dedi ben ise ben de hoşlanıyorum dedim ama yanılmışım. Bir de bu konu yüzünden hayatımdaki tek dostlarım şevin ve emine bana tavır yapıyor beni çok üzüyor, ben dayanamıyorum. Zaten şiddetli baş ağrım yüzünden doktora başvurdum MR sonuçlarım yarın açıklanacak. Ama ben eminim başımın içinde bir şeyler var , susmuyorlar, geceleri kafamın içinde olaylar var, birileri var, artık kendi fikrimi değil onları dinliyorum, zamanında tacize de uğradım bir kaç kişi tek biliyor (tacizcinin arkadaşları) ve sürekli iğneleme yapıyorlar. sinir sistemim çok bozuk. Durumumu açıklayıp çözüm önerir misiniz

 92. Yavuz diyor ki: Mayıs 7, 2018 at 2:36 am

  Hocam merhaba.

  Ben online psikolog desteği almayı istiyorum ancak sorunum konusunda internetten çalışmamız sizce uygun mudur? Daha önce psikiyatrik tedavi gördüm, birkaç başarısız psikoterapi girişimim oldu ama hiçbirine devam etmedim. Bana uygulanan kişilik testine göre Kaçıngan Kişilik Bozukluğu olduğum söylendi. Bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz? Ben de yurt dışında (İtalya) yaşayan bir Türk’üm hocam.

  • Serhat Damar diyor ki: Mayıs 7, 2018 at 10:51 am

   Yavuz merhaba.

   Kaçıngan kişilik bozukluğu gibi kaçınganlığın, çekingenliğin bir yaşam felsefesi halini aldığı durumları ben çalışıyorum. Bilişsel davranışçı terapi bu durumlarda gerçekten de iyi sonuçlar almamızı sağlayan bilimsel bir yöntem. Bununla beraber bir noktanın da altını çizmek isterim. Evet, bu yöntem gerçekten yararlı ancak kısa sürede hiçbir yöntem fayda sağlamaz. Birkaç başarısız psikoterapi girişimim oldu demişsin. Daha önce ne tür bir psikoterapi desteği aldın? Psikiyatrik tedaviyi neden bıraktın? Yarıda bırakmak, devamını getirmemek de kaçıngan kişiliğin özelliklerinden bir tanesidir. Sana ilk önerim, başladığın ne olursa olsun, ona devam etmendir. Bırakmak, kaçınmak ve kaçmak senin yaşadığın zorlanmanın en temel nedenleri arasında yer alıyor. Bu nedenle de, eğer benle çalışmaya başlarsan lütfen düzenli olarak çalışmalara katıl, ve süreci sonuna kadar (Hedeflerinin tümüne ulaşana dek) götür. Online psikolog desteği alabilirsin ve evet sana faydalı olur. Sormak istediğin başka bir şeyler var mı? Bu arada yaşını da yazabilir misin?

 93. Merhaba hocam bende çocukluğumdan beri cinsel istek arzusu var büyük ihtimalle internet ve arkadaş ortamından kaynaklanıyor ve hala bu pornografi bağımlılığından kurtulamadım sürekli istek geliyor çevreye sorduğumda evlen diyorlar ama durumum musait değil yaşım 23 bundan nasil kurtulabilirim bana ileride evlilikte bayağı sıkıntı çıkaracağını düşünüyorum yardımcı olursanız sevinirim

  • Serhat Damar diyor ki: Mayıs 7, 2018 at 10:58 am

   Umut merhaba.
   Cinsel yaşam ve arzular doğumdan mezara dek devam eden insani bir yanımızdır. Ancak pornografi izleme bir takıntıya dönüştüğünde ve pornografi karşısında uzun süre zaman geçirme durumuna gelindiğinde bir uzmandan yardım alman en doğrusudur. Cinsel isteğin sürekli gelmesi anormal bir durum değildir ancak bu istek her geldiğinde pornografi izlemek, ve bu durumlarda kendi bireysel kontrolünü kaybedip bir bağımlı gibi hareket etmek, senin değiştirmen gereken olumsuz bir alışkanlığındır. Evlenmek pornografi bağımlılığında işe yaramayabilir çünkü pornografi bağımlılığının önemli bir bölümü evli insanlardır. Doğrudan pornografi bağımlılığını hedef alan bir psikoterapi çalışmasından fayda görürsün. Bilişsel davranışçı terapi bu konuda sana istediğin sonucu almanda yardımcı olur. Yüzyüze ya da online yardım almak istersen beni iletişim telefonumdan arayabilirsin.

 94. Lara diyor ki: Mayıs 6, 2018 at 1:11 pm

  Merhaba ben yakında sınava gireceğim ama bu konuda çok kaygılıyım kendime güvenim yok ve ani ruh değişimlerim oluyor bir an mutlu olurken bir an içimi korku ve hüzün veya sinir kaplıyor kişiliğim değişmeye başladı geceleri kalkıp birini öldürme isteği bile duyup geri yatağıma yatıyormuşum annemin dediğine göre sizce ne yapmalıyım?

  • Serhat Damar diyor ki: Mayıs 7, 2018 at 11:00 am

   Sınav kaygısı psikolog desteği ile baş edebileceğin bir problemdir. Sen kaç yaşındasın? Sınav kaygısı ve stres senin yaşadığın belirtileri ortaya çıkarabiliyor. Bir sorum daha olacak: Hangi sınava hazırlanıyorsun? Sınav kaygısı için psikolog yardımı almanı sana bu konu üzerinde 16 yıldır çalışan bir psikolog olarak tavsiye ediyorum. Kaygın çok şiddetli olduğu için tek başına üstesinden gelmekte zorlanabilirsin.

 95. aslındaiyibiri diyor ki: Mayıs 6, 2018 at 4:56 am

  Serhat Bey benim Pornografi bağımlılığım var hayattan zevk alamiyorum birakmaya çalişsamda birkaç gün sonra tekrar bulaşıyorum tek sıkıntım bu lütfen bana yardimci olun.

  • Serhat Damar diyor ki: Mayıs 7, 2018 at 11:02 am

   Merhaba.
   Pornografi bağımlılığı için sistematik bir yaklaşımla, uzun süren bir psikolojik destek almanız gerekir. İnatçı ve tekrarlayıcı bir problem olduğu için bu sorunun üstesinden tek başınıza gelemeyebilirsiniz. Bu konuyu çalışan bir klinik psikolog ile çalışmanız yararlı olur, özellikle de bilişsel davranışçı terapi yönteminden fayda görürsünüz.

 96. Merhabalar saygıdeğer hocam benim sorunum eski sevgilimle aynı sınıftayız ve birbirimizi hala seviyoruz ilk sevgilim neticesinde barışma ihtimalimiz var ama benim değiştiğimi görmesi lazımmış onu sıkmayacak hareketlerde bunaltmayacak hareketlerde bulunmam gerekiyormuş benimde kafamda sürekli aldatma senaryoları, olmamış bir şey olmuş gibi kafamda canlanıyor en yakın arkadaşıma günaydın demesini bile kıskanıyorum zaten ayrılığımız benim yüzümdendi ve bana aynı konularla geliyorsun sürekli ve bu beni bunaltıyor diyor ne yapmam gerekiyor hocam derdime derman olun lütfen…

  • Serhat Damar diyor ki: Mayıs 7, 2018 at 11:07 am

   Ege merhaba.

   Aşırı kıskançlık ve güvensizlik çift ilişkisine zarar vererek zamanla ilişkinin tümüyle bozulmasına neden olan olumsuz duygulardır. Bu konuda psikoterapi desteği almanı öneriyorum. Aşırı kıskançlık ve güvensizlik hissettiğin durumların üzerinde tek tek çalışılmasından fayda görürsün. Bu durumdan kendi başına çıkabilmen zor olabilir. Bu konuda deneyim sahibi bir klinik psikolog her aşamada ne yapman gerektiğini, hangi yolları takip etmenin yararlı olacağını senle beraber kararlaştırır ve amacına ulaşmana yardım eder. Bu konuda benden yardım alabilirsin. Yüz yüze ya da online psikolog yardımı verebilirim.

 97. Ayhan diyor ki: Mayıs 2, 2018 at 11:13 pm

  Hocam merhabalar öncelikle çok teşekkür ederim.Ben sorunumu anlatmaya utandığım için ve param olmadığı için sizi aradım ve buldum.oncelikle benim sorunum ta 6 7 yaşlarımdan itibaren karşı cins kıyafetlerine ilgi ile başladı ben şuan 18 yaşındayım ve karşı cins kıyafetleri ilgimi çekiyor internette travestik fetişizm diyor ama ben kesinlikle hemcinsime ilgi duymuyorum ve orgazm sonrası hemen kıyafetleri uzaklastiriyorum…ve bu benim zamanimi çalmaya başladı

  • Serhat Damar diyor ki: Mayıs 7, 2018 at 12:05 pm

   Yaşadığın problem, karşı cinsin kıyafetlerini giyerek uyarılma şeklinde ortaya çıkan ve normal cinsel davranışların dışında olarak tanımlanan “transvestik fetişizm” ya da “transvestik bozukluk” olarak isimlendirilir. 18 yaşında genç bir insansın. Bu bozukluk senin yaşamına nasıl zarar veriyor, hangi konularda zorlanmana neden oluyor, biraz açabilir misin?

 98. Elif diyor ki: Mayıs 2, 2018 at 4:58 pm

  Benim yorumum gozukmuyor elif ismim

 99. Elif diyor ki: Mayıs 2, 2018 at 3:38 pm

  Merhaba suan esimle bosanma asamasindayiz bir cok sikinti cektim esimle internet uzerinden tanistik bir kac ay konustuk ben konyada yasiyorum esim istanbulda yasiyor bir kere geldi konya daha sonra evlenmeye karar verdik ailesi geldi her sey nisanlanana kadar cok iyiydi esim 10 yasindayken annesini kaybetmis onda hep bir eksiklik vardi babasiyla aralari hep kotuydu taki benimle kavgalari baslayana kadar babasi 4 evlilik gecirmis ve kendiside nisandan ayrilmis benden once bunun hicbirini demedi bana hayatinda hic kimse olmadigini ilk beni sevdigini soyledi nisandan sonra hep zorluk cikardi sonra evlemdik onun icin tek degerli olan ablalariydi evliligimiziin ilk gunu esimle beraber olamadik cinsel sorunlari vardi balayinda bir cok problem cikardi surekli vara yoga kavga ediyordu sonra doktora basladik doktor ilac verdi hep beni sucladi benim yuzumden benle beraber olamadigini o ilaclari benim icin ictigimi benden nefret ettigini dile getirdi 8 ay hep kavga etti benle sonra duzeldi ve hamile kaldim hamileligimdede hep kavga hastalik oldum yinede cektim o siralar da calisiyordum esim ailesinin evine bir cok masraf yaptigi icin onlari kendi oduyordu bense evi gecindiriyordum ben ailemin yaninda dogum yapcaktim 32 hafta ailemin yanina geldim dogum yapana kadar kavga etti yedigimi ictigimi aldiklarimi benimle kavgayla dile getirdi hep dogum yaptim 3 gun sonra istanbula dondu ablasinin cocugu olmadigi icin ablasi benden evladimi ister gibi bir mesaj atmisti ve onceki gunlerde bunu diger ablasina farkli sekillerde dile getirip ondan cocuk bile istemisti ablasinin cocugunuda istemisti ben buna tepki gosterince esim 3 ay boyunca ne cocugunu gordu nede beni aradi surekli kapaliydi telefonu ailesi surekli beni sucladi sonra ailemin aramasiyla geldi ve beni arayip evimize goturdu eve gittigimde ailesine guvenlik anahtarlarimizi evimizin kilidini herseyini yedek cikarttigini gordum ablasi kendi ev duzeni gibi bizim evimizin herseyini degistirmis sonra en ufak tartismamizda esim evi terk edip ablasinda kaldi 3 gun tl ve ablasinin tl kapatiyordu biz ulasakayalim diye hic bir birlikteligimiz ommadi bu sira tartismamizda babasini yollayip beni dovdurtmeye calisiyordu aileme hicbir sey demedim taki 3 ay boyle surdu herseferinde aileni ariycz defolup gitceksin diyorlardi bense annem gogus kanseri oldugu icin hicbir sey demedim ama artik dayanamiycktim esim hic konusmuyrdu benle ailemi aradim kendime ait herseyi topladim gorsunler diye aslinda amacim konyayada donmek degildiki babasi telefonda esyalarinida al cocugunuda defol git diyene kadar esyalarimida topladim esimle konusamiyrdum cunku herkes mudahale ediyordu enistesi bile konusmuycksin diye dovmeye kalkti beni evime dondum ertesi gun aglaya aglya dondu ben yine affetim bir ay ailemle kalip esyalarimida toplayip yine dondum esim esyalarimizin kalanini babasinin evinin alt katina tasimiz banadacorda oturcagini soyledi bende gidip bir daha denemek istedim ve gittim evimi yerlestirdim ailemle bayram gunu arifesi aksami ablasi geldi benimle kavgacetmek icin esimle ikisi uzerime yuklendi ve kovdular bana yapilan bi oyundu bu ve ertesi gun bayram gunu yani esyalarimi toplayip konyaua dondum ve 1 ay sonra bosanma davasi actim esim 1 ay sonra gelip yalvardi cocugu icin affetmemi soyledi bende dusunup davamami geri cektim yeni bir eve tasindik bu sirada esim yukseklisans yapmak icin canakkqleye gidiyordu 1 gun kalip donuyrdu evlendigimiz siralarda gitti hep sonra 1 ayimiz iyi gecti ama o siralarda hic kari koca degildik gene sorunlari oldu esimin ve yine bu cinsel sorununu benden bildi aglarak tedavi olmasini soyledim istemedi hep yalnizlik baslamisti esim telefonunda surekli gizli gizli birileriyle mesajliyor gece ucte telefonu elinde lavaboya gidiyor ve surekli ucak modunda telefonunun rehberini karistirdim iki tane bayan ismi bunjn icin benimle kavga etti evi terketti yine cocugumun masraflarina laf etmeye baslamisti bir iki ay boyle gecerken ilgisizligi cocuguna ve bana dayanilmaz hal almisti yalanlariyla bi aksam ablasini arayip benimle beraber olamama sebebinjni sucun bende oldugunj acikladi ozmn dunyam yikilmisti cocugu icin benim yanimda oldugunj soyledi rahatsizlansak bile umru olmadik benimle yine tartisip evi terk etmemi cocugu birakmami soyledi ve evi terk etti o gece ertesi gun mesaj cekti evi terk etmeyeyim doye yine yalvardi herseyi yalanladi bense dayanayip eve dondum ve ertesi gun bosanma davasi actim yine ama icim aciyor hala kurtulamadim bu piskolojiden oglum 1bucuk yasinda baba diye agladi aradim telefonu suratima kapatti sadece cocugunu gor bari diycektim icinde bi sucluluk var neden bilmiyorum bana yardimci olurmusunuz

  • Serhat Damar diyor ki: Mayıs 3, 2018 at 12:44 am

   Elif yaşadığın şeyi defalarca yaşamışsın. 1-2 kez değil, defalarca aynı şeyi yaşamışsın. Bu yaşadığın şeyin sana ne hissettirdiğine odaklan. Ancak lütfen hiç kimseye “Ben ne yapayım?” sorusunu sorma. Ya da “Ben boşanıyım mı?” diye de sorma. Bu gibi kararları kişi kendi başına vermeli. Anne baba veya akrabaların aklına göre hareket etmemeli. Defalarca hep aynı şeyi yaşamışsın ve bunların sana ne hissettirdiğine bakarak bir karar ver ve verdiğin kararı uygula.

 100. Hedefpsikoloji diyor ki: Nisan 26, 2018 at 7:37 pm

  Merhaba. Ben liseden mezun oldum ve durumum elvermedigi için bir dersaneye gidemedim. Evde sınava tekrar hazırlanıyorum. Psikoloji kazanmayı çok istiyorum. Benim sorunum ailem ile ilgili yani daha çok annem ile. Bana hiç iyi davranmiyor sürekli bana seni evlendirecegim sen okumazsin diyor. Yapmadığım bir şey için beni sucluyor. Sınavı kazanamadigim için beni sucluyor. Sürekli beni başka kişiler ile karşılaştırıyor.evde surekli ağlıyorum başım agriyor. İlçede yaşıyorum psikologa gidecek durumum yok o yüzden buraya yazıyorum.ilcede yaşadığım için sosyal aktivite yapacak yer de yok. Ders çalışmak için kütüphane de yok. Durum böyle olunca sürekli evde oluyorum. Benden sürekli kendisine hizmet etmemi bekliyor. Hizmet ediyorum ders çalışırken bile kalk evi temizle diyor.hicbir arkadaşım yok. Eylül 2017 den beri evdeyim en fazla bir iki kez bakkala gitmişimdir o kadar.babam beni anlıyor ve koruyor. Annem bunu bilerek yaptığımı düşünüyor. Kirmadigim bir sey için bana hakaretler ediyor. Sana kitap aldirmam,sana hiçbir şey aldirmam diyor. Ben sürekli agliyorum. Sınava hazırlanıyorum ve sabah 5 akşam 10 çalışıyorum yeterli uzak bir yer kazanayim diye. Ama intiharı bile düşündüm. Bunu sıklıkla dile getiriyorum. Bana öl gibi cümleler kuruyor. Sadece bu sene değil bana hep böyle davranmıştı. Diğer iki kardesimi koruyor bana hep kötü davranıyor. Ben kitap yazmak ile ilgileniyorum bana onu bile uygun görmüyor. Görüştüğüm arkadaşım yok derdimi anlatacak kimsem yok. Hergun evde ağlıyorum cidden bundan çok sıkıldım. Lütfen bana yardım edin. Belki de bu yüzden psikoloji kazanmak istiyorum.

  • Serhat Damar diyor ki: Mayıs 7, 2018 at 12:23 pm

   Merhaba.
   Sınavı kazanarak evden uzaklaşman, kendine güzel bir gelecek kurabileceğin sevdiğin bir bölümü okuman en iyisi. Sen de kendi kendine bu yola girmişsin. Annenden destek almadığını ifade etmişsin. Baban senin yanında ve seni koruyor ki bu çok büyük ve önemli bir destektir. Bu koşullar altında sınava hazırlığın nasıl gidiyor, çalışabiliyor musun? Psikoloji bölümünü inşallah kazanırsın ve senin yaşadığın durumları yaşayan insanları anlayarak, onları hissederek bu insanlara yardımcı olursun. Kendine zarar vermekle ilgili düşüncelerin neler söylüyor? Bu düşüncelerle mücadele et olur mu, ve annenin “Yap” demesini umursamadan sen kendi yaşamına odaklan. Önünde güzel bir gelecek var, güzel bir yaşam var. Sağlıklı, başarılı, mutlu bir hayatı herkes gibi sen de hak ediyorsun. Eğer çalışmalarını ve mücadeleni sürdürürsen buna ulaşabilirsin. Yaşadığın durumla ilgili babanla konuşuyor musun? Ona tüm olup bitenleri anlatmalısın…

 101. Sayın doktorum Takıntı yaptığım konularda cevabını lehine oldugunu bildiğim halde yaşadığım güven problemini nasıl aşabilirim ?

 102. Seren diyor ki: Nisan 26, 2018 at 11:30 am

  Merhaba erkek arkadasim istedigi zaman benimle rahatça yakinlasti sonra da beni terk etti gitti. Rahatlayamamanın ve kafanda sürekli bu sorunun olmasının nedeni, kesin olarak güvende olduğundan emin olma çaban olabilir mi? Demişsiniz doktorlar kızlık noktasında hiç bir sknti olmadığı söylüyor ancak ben yediremedigim için sürekli bunu düşünüyorum sanırım ne yapmam gerekiyor öneriniz nedir sayın hocam 🙁

 103. Serhat Damar diyor ki: Nisan 26, 2018 at 2:49 am

  Bu sitedeki yazılarım aracılığıyla tanıma fırsatı bulduğum danışanlarıma, sitemdeki yazılara ve emeğime değer verip yorum yazan dostlara, ve bunların yanında yazılarımı okunmaya değer bulan ve takip eden değerli okurlarıma söylemek istediklerim var. Geçtiğimiz 10 gün çok yoğun seanslar ve içinde yer aldığım diğer çalışmalarla geçti ve yorumlarınıza cevap vermekte geciktim. Benim için her biri ayrı ayrı değerli olan bu yorum ve sorularınıza bulduğum ilk fırsat olan şimdi cevap veriyorum.

 104. Kubra diyor ki: Nisan 26, 2018 at 1:46 am

  Merhaba, ben arkadas iliskilerinde ya da akraba ilskilerinde iyiyim ama toplum icinde ya da onunde konusamiyorum asiri heyecanlaniyorum ve kendime cok kiziyorum ve beni sessiz olarak taniyorlar, birileri birşey sorduğunda hızlı cevap vereyim diyorum kelimeler birbirine giriyor komik duruma düşüyorum, kalabalık arkadaş ortamlarında sıkılıyorum ben gibi davranamıyorum kendimi ifade edemiyorum ne yapmam lazım?

  • Serhat Damar diyor ki: Nisan 26, 2018 at 3:05 am

   Kübra merhaba. Anladığım kadarıyla tanıdığın insanlarla birlikteyken herhangi bir bunaltı / kaygı hissetmiyorsun ancak tanımadığın insanların yanında gerginleşiyor, bunaltı/kaygı hissediyorsun. Yabancıların yanında gerginleşmeni ve kendini rahat hissetmemeni anlıyorum. Ancak anlayamadığım bir nokta var ki cevabını senden bekliyorum: Birileri bir şey sorduğunda hızlı cevap vereyim derken kelimeler birbirine girdiğinde gerçekten komik duruma düşmüş oluyor musun? 2. sorum da, kalabalık arkadaş ortamlarında nasıl davranıyorsun?

 105. Seren diyor ki: Nisan 25, 2018 at 1:02 pm

  Merhaba 24 yaşındayım bundan 9 ay önce Erkek arkadaşımla bir yakınlaşmamız oldu kızlık bozulması noktasında huzursuz olduğum için üç kere farklı aralıklarla kadın doğum doktoruna muayene oldum üç seferde de herhangi bir sıkıntı olmadığını söylediler. Buna rağmen ileride evlendiğimde bir problem yaşar mıyım beklenen olmazsa bir sıkıntı çıkar mı Onun endişesini yaşıyorum Bir türlü rahatlayamıyorum sürekli kafamda bu sorun var

  • Serhat Damar diyor ki: Nisan 26, 2018 at 3:28 am

   Seren merhaba.
   Rahatlayamamanın ve kafanda sürekli bu sorunun olmasının nedeni, kesin olarak güvende olduğundan emin olma çaban olabilir mi? 3 kere farklı aralıklarla kadın doğum doktoruna muayene oluyorsun, “herhangi bir sıkıntı yok” diyorlar ancak sen tekrar güvence arayışına giriyorsun.

 106. Damla diyor ki: Nisan 23, 2018 at 6:52 pm

  Merhaba Serhat Bey,
  Ben cümlelerime nereden başlayacağımı açıkça bilemiyorum.Eğer anlatımda bir kusurum olursa lütfen affedin.Biz nişanlımla 2 senedir birlikteyiz.Ağustos ayında nikahımız olacak.Fakat benim bazı korkularım var.Bunların en başında nişanlımın sorumsuz olmasıdır.Kendisine sorumluluk verdiğimde devamlı olarak erteliyor.Yaparım,yapacağım,tamam diyor ama sonuç olarak ya üzerinden uzun zaman geçiyor yapıyor veya sonunda dayanamayıp ben müdahale ediyorum.Maddi konuda tutumlu olmamız gereken bir dönemdeyiz.Ailemizden desteğimiz yok.Buna rağmen eline para geçtiğinde gereksiz bir şeyler alıyor.Kredi kartı ben hiç kullanmadım.Kendisi kredi kartı aldı ısrarla istememe rağmen.Çok yüksek bir miktar oldu.Elime yardım eden birinden para geçince kapattım.Bir daha yapmayacağını söyledi.Ama her zaman eline ufak miktar geçtiğinde harcıyor tutumlu olması gerekirken.Ben tam tersi hemen onu kenara koyan biriyim.Söylediğimde suçlu ben oluyorum.Birde en ufak şeye bile çabuk sinirlenebilen bir yapıda.Ben daha sakinim ve onun bu durumlarının üstesinden nasıl geleceğimi şaşırdım.Defalarca konuşmama rağmen aynı devam ediyor ve bazen ufak şeylere sinirlendiğinde bana söylediğinde,ben ona bu konuda birşey dediğimde bana da kapat telefonu gerçekten sonra konuşalım diye ters tepki veriyor.Ben nasıl davranacağımı şaşırdım.Daima benim düşüncem iyi düşünelim iyi olsundur.Fakat o öyle değil.Lütfen bana anlattığım konularda yardımcı olursanız sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.İyi günler dilerim.Saygılarımla.

  • Serhat Damar diyor ki: Mayıs 7, 2018 at 12:33 pm

   Damla merhaba.
   Evlilik kararı alan çiftlerin büyük bir bölümü, bu bahsettiğin konularda farklı ve hatta birbirine zıt düşünceler içinde olmalarına ve birbirine zıt tutumları benimsemelerine rağmen bu konular üzerinde hiçbir şekilde konuşmadan evleniveriyorlar. Senin zihnindeki şüphe ve korkuların bir kısmı gerçekçi ve mantıklı bir temele dayanıyor. Gerçekten de mesajında yazdığın tüm soru işaretlerin gitmiş olarak, endişelendiğin konularla ilgili karşılıklı olarak uzlaştığınız ve ortak kararlara ulaştığınız bir hale geldikten sonra evlenmenizi öneriyorum. Tüm bu soru işaretleri, endişe ve şüpheler olduğu gibi dururken “Tarih geldi” deyip imza atmanızı önermiyorum. Evlilik kararı karşılıklı diyalog, iletişim ve ortak kararlar alınarak verildiğinde doğruluğundan emin olabileceğiniz bir karardır. Bu yüzden acele etmemenizi, sakin ve bahsettiğim adımları atarak ilerlemenizi, hatta bu konuda uzman bir psikologdan evlilik öncesi danışmanlık desteği almanızı öneriyorum. Yüz yüze ya da online psikolog yardımı ile size yardımcı olmamı isterseniz ben sizinle çalışabilirim.

 107. Ay Nur diyor ki: Nisan 19, 2018 at 8:51 pm

  Merhaba hocam. Bende güven korkusu var. Nasıl üstesinden gele bilirim?

  • Serhat Damar diyor ki: Mayıs 7, 2018 at 12:34 pm

   Aynur merhaba.
   Hissettiğin “güven korkusu” nu biraz açabilir misin? Güvenmekten mi korkuyorsun yoksa insanlara güvensizlik mi duyuyorsun anlamakta zorlanıyorum.

 108. Dila diyor ki: Nisan 17, 2018 at 3:21 am

  Yaklaşık 4 haftadır böyle ilk başlarda gelip gidiyordu şimdi tam oturdu hiç bişey yapmak gelmiyor içimden ruhen yorgun hissediyorum herkes bana gereksiz geliyo yaşamayı sorgulamaya başladım neden yaşıyoruz aynı şekilde bende neden yaşıyorum insanlar bişeyleri anlatırken susmaya başladım hiç bişeyden keyif almıyorum. Bi an geliyo kendimi öldürmek istiyorum herşey bitsin bu hayattan soğumam gitsin diye bişey almak istemiyorum yerimden kipirdayasim gelmiyor insanlar evlenince yada cocuk dogurduklarinda neden diye dusunuyorum bi gun ölücez bişey yapcakken vazgeçiyorum. Kimseyi istememeye başladım disari cikmak istemiyorum banyo yapmak sacimi yapmak keyifle yaptigim hic biseyi yapamiyorum erkek arkadasim var onun yanina gitmek istiyorum son anda vazgeçiyorum gitsem nolcak onla nolcak ki nereye kadar diye dusunuyorum telefonlari kapatasim geliyo soru soruldugunda cevap verememeye basladim kendimi bu hayata ait hissetmiyorum tek kurtulus yolum bu kafamdaki seyden ölüm diye düşünüyorum önceden bi cafeye gidip kahve içmekten disari cikmaktan keyif alirken hersey sacma herkes sacma gelmeye basladi yapamiyorum bunlari hayal kurup mutlu oluyordum artik hayalim de hic bisey yok ileriyi iyi dusunmuyorum hiç bişey bana cazip gelmiyor hareket etmek bile bu hayatta yaşamak çok gereksiz geliyor. Hiç geçmicek gibi geliyor kurtulamıcakmışım gibi geliyor ölmek istiyorum çok çaresiz hissediyorum kendimi.

  • Serhat Damar diyor ki: Mayıs 7, 2018 at 12:39 pm

   Buradaki mesajında bahsettiğin belirtiler, yaşamının senin istediğin gibi gitmediğini gösteriyor. Acilen ve en kısa zamanda iyi bir klinik psikolog ile ya da iyi bir psikiyatri uzmanı hekimle görüşmeni öneriyorum. İçinde bulunduğun durumdan çıkma konusunda her iki uzmanın desteğine ihtiyacın olabilir.

 109. Dila diyor ki: Nisan 17, 2018 at 3:20 am

  Yaklaşık 4 haftadır böyle ilk başlarda gelip gidiyordu şimdi tam oturdu hiç bişey yapmak gelmiyor içimden ruhen yorgun hissediyorum herkes bana gereksiz geliyo yaşamayı sorgulamaya başladım neden yaşıyoruz aynı şekilde bende neden yaşıyorum insanlar bişeyleri anlatırken susmaya başladım hiç bişeyden keyif almıyorum. Bi an geliyo kendimi öldürmek istiyorum herşey bitsin bu hayattan soğumam gitsin diye bişey almak istemiyorum yerimden kipirdayasim gelmiyor insanlar evlenince yada cocuk dogurduklarinda neden diye dusunuyorum bi gun ölücez bişey yapcakken vazgeçiyorum. Kimseyi istememeye başladım disari cikmak istemiyorum banyo yapmak sacimi yapmak keyifle yaptigim hic biseyi yapamiyorum erkek arkadasim var onun yanina gitmek istiyorum son anda vazgeçiyorum gitsem nolcak onla nolcak ki nereye kadar diye dusunuyorum telefonlari kapatasim geliyo soru soruldugunda cevap verememeye basladim kendimi bu hayata ait hissetmiyorum tek kurtulus yolum bu kafamdaki seyden ölüm diye düşünüyorum önceden bi cafeye gidip kahve içmekten disari cikmaktan keyif alirken hersey sacma herkes sacma gelmeye basladi yapamiyorum bunlari hayal kurup mutlu oluyordum artik hayalim de hic bisey yok ileriyi iyi dusunmuyorum hiç bişey bana cazip gelmiyor hareket etmek bile bu hayatta yaşamak çok gereksiz geliyor. Hiç geçmicek gibi geliyor kurtulamıcakmışım gibi geliyor ölmek istiyorum çok çaresiz hissediyorum kendimi. Pskologa gittim ilac kullaniyorum sanki biraz daha iyiyim ama dusunceler hersey sacma geliyor gecicek diyolar 16. Gunum prozac kullaniyorum sizce geçicek mi hiç geçmicekmiş gibi geliyor.

 110. Gözde Y. diyor ki: Nisan 15, 2018 at 6:03 am

  Merhabalar. Ben son dönemlerde zor ve stresli bi hayat yasadım ve yaşıyorum. Olabildiğince üstesinden gelmeye şükretmeye çalışıyorum fakat bazen ailemle özellikle ablamla o kadar çok kavga etmeye başladım ki. Oyle boyle degil ama birbirimizi sildik oyle soyliyim. Ufacik bisiden kavga cıkabiliyor onun dışinda hic konusmuyoruz zaten ve genellikle kavganin büyüme sebebi onun beni kışkırtıcı bazı laflar etmesi. Orn; seni kimse sevmiyor, seni herkes itici buluyor, sen kötüsün, arkandan söylenen seyleri soylesem altından kalkamazsin gibi laflar soylemesi. Baskalarinin adina konusmasi beni cildirtiyor ve surekli canımı yakmaya calisiyor. Onun beni dusmani gibi gordugunu dusunuyorum. O da ayni seyii bana soyluyor. Ve genelde kavfa ederken ben kendimi kanitlama cabasi icerisine giriyorum sanirim saatlerce konusup tartisabiliyorum bu son zamanlarda olan bir sey. Cunku soyledigi seyler beni gercekten cok uzuyor sanirim o yzden boyle oluyorum. Ailemle genel olarak anlasamiyoruz. Surekli arkamdan konusuyorlar. Ablam laf tasiyip soyledigi zaman o kisilere sordugum zaman biz senin dedikodunu yapmiyoruz oluyor genelde laflari. Ama benim hic bi guvenim kalmadi. Kendimi cok yalniz hissediyorum. Ozellikle son zamanlarda boyle sık kavgalar oldugu icin beni sucluyorlar evden bile kovdu annem. Hic bi zaman kabullenmediler beni hep elestiriyorlar. Surekli sikayetciler. Ailemle aram artik eskisi gibi degil. Hayatim alt ust olmus durumda. 19 yasindayim ben universite sinavina hazirlanmaya calisiyorum. Bi de ustune yumurtalsrimda yavaslama cikti 15 gundur ilac kullaniyorum. Stresten oluyormus sanirim o da. Bu ilacinda damar tikanikligi yapip kismi felc yapma olasiligi varmis bununda endisesi var. Inanin bi tek bende. Ben bu konuda gerekli arastirmalari yapiyorum size soyelememin sebebi, durumun psikolojik acisi. Ya da ilacin herhangi bi psikolojik etkisi de olma olasiligi. Hayırli sabahlar

  • Serhat Damar diyor ki: Mayıs 7, 2018 at 12:47 pm

   Gözde merhaba.
   Ablanla aranızdaki ilişki kardeşlik ilişkisine aykırı ve toksik (zehirleyici) bir ilişki. İlişkiniz neden bu hale geldi bilmiyorum ancak kardeşlik ilişkisinin bozulmasına neden olan bu davranışların ele alınması ve düzeltilmesi için ailece bir terapiye katılmanızı öneriyorum. Aile terapisi, aranızdaki zarar veren, zehirleyici ilişkinin neden bu halde olduğu ve nasıl düzeleceği ile ilgili sizlere yol gösterir. Tek başına ablanla mücadele edersin ancak sorunu tek başına çözmen, yani ablanla arandaki ilişkini hatta aile içi ilişkileri düzene koyman çok zordur. Uzman yardımını ailece almanız en doğrusu olur.

 111. Ailemle aramızda buz dağları var. 4 kız kardeşiz en küçükleri benim. En ezileni de. küçükken ablamdan şiddet gördüm neredeyse her gün. Beni arkadaşlarım akrabalar kim olursa bana sinirlendiğinde beni odaya kilitler hırsını alana kadar döverdi. Annem yada diğer ablamlar buna hiç engel olmadı. Ben büyüdüm büyümesine ama aramıza da engel koydum. Evde üç kişi gibiler evdeyken ses çıkarmamaya onlardan uzakta durmaya çalışıyorum. Ne zaman yanlarında dursam ağlayarak tarşıyorum. Akşam yemeğini onlar birlikte ben mutfakta tek yerim. Ve yemek yediğimde öfke sinir sanki diniyormuş gibi geliyor. Kiloluyum. Hastalandığımda hiç hastaneye götürülmedim ben kendim tek gittim
  Ayağım çatlamış ben hastaneye otobüste tek başıma ağlayarak gittim nasılım diye aranmadım bile. Evde ayağım sargıdayken bile benden birşeyler istediler. En son babam bana ağır bir küfür etti. Sırf markete gitmediğim için. Ablam ben duştayken gelip dışarıda kaldığı için bana hakaretler etti. Sırf o kendi anahtarlığını almadığı duştayken açamadığım için. Doğum günü kutlamalarında beni yanlarına çağırmazlar. Uzaktan izlerim ve artık buna dayanamıyoeum. Yaşadığım ev aile benim değil gibi. Sanki bu aileye ait değil mişim gibi. Artık yoruldum ben. 18 yaşında yorgun bir kızım. Ve ne yapacağımı bilmiyorum.

  • Serhat Damar diyor ki: Mayıs 7, 2018 at 12:52 pm

   Nil merhaba.
   Aile içi ilişkiler normal görünmüyor. Bu ilişkilerin böyle olmasının sorumlusu sen değilsin. Ailece bir terapiye katılın. Aile terapisi ailenizin içinde ortaya çıkan bu dengesizlikleri giderip her aile üyesinin iyiliğini gözeten dengeli bir yapıya kavuşmasına yardımcı olacaktır. Bunu ailece yapmanız gerekir. Tek başına yapabileceğin şey ise mücadele etmek ve bahsettiğin tüm durumlarla ilgili başetme becerilerini geliştirmek olabilir. Bunların her ikisinde de bir uzman desteği almak en mantıklısıdır.

 112. Burcu diyor ki: Nisan 11, 2018 at 8:03 pm

  İnsanlarla konuşurken zorlanıyorum bir şey sorduklarında mesela ne cevap vereceğimi bilemiyorum veya olmaması gereken bir cevap veriyorum ve bu durum gün boyunca kötü hissetmeme sebep oluyor. Bunun dışında hoşlanmadığım bir olay oldu geçen yıl ve bu olaydan haberdar olan birkaç kişi var gördüklerinde bakıyorlar ve sanki bu durumu başkalarına açıklayıp benimle dalga geçeceklermiş gibi geliyor. 16 yaşındayım lise 3e gidiyorum bir yandan üniversite sınavına hazırlanmaya çalışıyorum ama bu durum beni okulda çok yoruyor. 2 yıl önce de ailem yüzünden ağır bir depresyon süreci geçirdim. Şimdi sanki bu olayların içimde kaybolmuş gibiyim binlerce farklı ben var ve hiçbirisi bana ait değil gibi. Sizce ne yapmalıyım?

 113. hocam peki sosyal fobi için kaç seans alabilirim ? maddi durumum pek iyi değil.. işe girmek istiyorum stres ve sosyal fobi yüzünden giremiyorum hata yaparım korkusu vs ilaçla düzelir mi ? psikiyatri ile yani

 114. Müslüm diyor ki: Nisan 7, 2018 at 1:03 pm

  Dejavu yaşarken korkuyorum dejavu yaşamadan önce kafamda canlanıyor ve sonra o anı birebir yaşıyorum sonra tekrar beynimde ve tekrar yaşıyorum bu beni korkutuyor. Gerçek dışı düşüncelerim var bu esnalarda korkuyorum heyecanlanıyorum ama bunun panik atak olmadığını biliyorum

 115. Sedef diyor ki: Nisan 6, 2018 at 10:50 pm

  Merhaba hocam ailemle sorunlarım vardı sorunlar içimde aşmaya çalıştım sürekli kndime zararım oldu intihara kadar gitti çoğu sinirlerimi kontrol edemiyorum ne yapmam gerekiyor bilmiyorum yardımcı olur musunuz ?

  • Serhat Damar diyor ki: Nisan 10, 2018 at 7:49 am

   Sedef kaç yaşındasın? Sorun olarak yaşadıklarını paylaşabilir misin? Sinirlerimi kontrol edemiyorum derken, sen öfkeni kontrol etmekte zorlanıyor musun?

 116. Ahmet diyor ki: Nisan 6, 2018 at 6:52 pm

  Hocam aile içerisinde hiç huzurum yok lütfen yardım edin ya evliliğimi bitirip kalanlar beni bitirecek ya diğerlerini birakip karım beni bitirecek yardım lütfen usandım dırdırdan kavga gurultuden

  • Serhat Damar diyor ki: Nisan 10, 2018 at 7:48 am

   Ahmet biraz somut örneklerden anlatabilir misin? Kavga ve tartışmalardan artık yorulmuşsun, seni anlıyorum.

 117. Türkay diyor ki: Nisan 5, 2018 at 3:22 pm

  Online psikolog hizmeti almak istiyorum ama ben Skype programının yasak olduğu bir yabancı ülkede yaşıyorum. Biz burada yakınlarımızla Skype üzerinden görüşme yapamıyoruz çünkü Skype yasak. Whatsapp ile görüşme yapılabiliyor mu? Burada Türkiye ile görüntülü görüşme yapabildiğimiz tek program olduğu için sormak istedim.

  • Serhat Damar diyor ki: Nisan 10, 2018 at 7:47 am

   Skype programının yasak olduğu ülkelerde aslında Whatsapp da yasak. Ancak problemleri çözmeyi seven ama lüzumsuz yasaklardan hoşlanmayan vatandaşlarımız bulundukları ülkede çalışmayan programları çalıştırmanın bir yolunu buluyor ve benle online çalışmalara katılıyorlar. Benim açımdan her iki program da kullanışlıdır ve çalışmalarımızda kullanabiliriz.

  • Serhat Damar diyor ki: Mayıs 1, 2018 at 8:38 pm

   Türkay merhaba.
   Online görüşmelerimizde Skype kullanıyoruz ancak senin de çok yakından bildiğin gibi bazı ülkelerde görüntülü görüşme yapmak yasak. Psikolog desteği almak gibi meşru ve doğal bir durumda dahi bir esnekliğe sahip olmayan bu ülkelerde yaşayan vatandaşlarımız Whatsapp programını kullanıyorlar ki, bu programın kullanılmasında problem yaşanmıyor. Danışanlarımın bir bölümü ile Whatsapp üzerinden görüşme yapıyorum ve soruna cevap verdim diye düşünüyorum.

 118. Mağdur diyor ki: Mart 31, 2018 at 1:37 am

  Hocam Merhaba. Kesinlikle mitomani hastası olduğuma inanıyorum . Kendime engel olamıyorum . Evliyim bunu eşime açıklayamadığım için her geçen gün kahroluyorum . Her geçen saat durumum kötüye gidiyor . Daha da ilerlediğini düşünüyorum . İnanılmaz derece yalan söylüyorum . Buna kendim öyle inanıyorum ki gerçekten yaşamış gibi. Lakin engel olamıyorum. Ayrıca
  Histerik , narsistik ve hiperaktiflik olduğunuda düşünüyorum . Artık tahammül edemiyorum . Son 3 aydır pişmanlıktan öleceğim . Ama 3 aydır her saat yalan söylemeye devam ediyorum . Elimde değil. Arkadaşlarım ile muhabbet ederken bir bakıyorum ne anlatıyorum diyorum kendi kendime. İnanın yuhh onu da mı yaptın deyip kendim bile inanamıyorum. Karşımdaki insanlarda değerim düşüyor . Ne yapmam lazım . Eşime anlatamam . Çok korkuyorum .. aile sevgisi görmedim . Gösterdiklerini sandılar ancak hep kural ve baskılar vardı üzerimde . Çok başarılı bir öğrenciydim . Mitomani yüzünden okul hayatıma son vermek zorunda kaldım . Ne geldiyse başıma bu hastalık yüzünden geldi . Yağtığım şeylerin sonunu asla düşünemiyorum . En garip nokta ise kendimi dinleyip bayılmam . Bayılacağımı düşünüyorum ve 20. Dakikanın sonunda başımın ağrısı ile kalkıp kendimi yerde insanlar etrafımda buluyorum. Gerçekten bayılıyorum . Hatırlamıyor ve hissetmiyorum . Bunu nasıl yapabiliyorum hayretler içerisindeyim . Bir de en ufak bir depresyonda kendime zarar verme gibi berbat bir sorunum var . Lütfen yardımcı olun desteğinize çok ihtiyacım var …

  • Serhat Damar diyor ki: Nisan 4, 2018 at 7:21 am

   Merhaba. Yaşadığın zorluğu çok net ifade etmişsin. Durumu ve senin yaşamını berbat eden bir davranış örüntüsünü bu denli net görebildiğin için seni tebrik ediyorum. Farkında olman çok iyi bir şeydir. Bu durum ile ilgili bilişsel davranışçı terapi desteği almanı öneriyorum. Yüzyüze veya online psikolog yardımı şeklinde olabilir ama mutlaka bir uzman yardımı alarak bu durumdan kurtulman mümkündür.

 119. burcu diyor ki: Mart 30, 2018 at 9:50 pm

  merhabalar çok mutsuzum daha 17 yaşındayım çok zor şeyler yaşadım herşeyi içime attım küçüklüğümde yaşadığım bütün acılar hala içimde şuan kaşlarımı ve kirpiklerimi yolarak kendime zarar veriyorum ve terapi almak istiyorum lütfen yardım edin çok zor durumdayım

  • Serhat Damar diyor ki: Nisan 4, 2018 at 7:09 am

   Burcu merhaba. Bu hayatta zor şeyler yaşamışsın, evet gerçekten de bu hayatta acı şeyler de yaşanıyor. Senin yaşadığın sıkıntılarla ilgili yardım etmek isterim. 17 yaşında olduğun için ancak velinin bilgisi ve onayı ile sana yardımcı olabilirim.

 120. Melike diyor ki: Mart 30, 2018 at 8:15 pm

  hocam merhaba ben 60 yaşındayım sorunum genel olarak hiçbirşey yapmak istemiyorum alışverişe çıkmak bana eskisi kadar zevk vermiyor ve yoruluyorum kas ağrıları oluyor sebebi nedir acaba … iyi calısmalar

  • Serhat Damar diyor ki: Nisan 4, 2018 at 7:06 am

   Merhaba Melike hanım. Ne kadar zamandır böyle hissediyorsunuz? Uykunuz, iştahınız nasıl? Biraz da düşüncelerinizden bahseder misiniz, ya da biraz daha açabilir misiniz?

 121. hocam merhaba benim yaklasık 3 senedir sosyal fobim ve çekingenliğim var sosyal ortamlarda performans gösterirken zorlanıyorum fiziksel olarak belirtiler göstereceğimden endişeleniyorum bununla birlikte geriliyorum ve kalp atısım yükseliyor.. Bana online olarak yardım edebilir misiniz ? tesekkürler

  • Serhat Damar diyor ki: Nisan 4, 2018 at 7:05 am

   Merhaba. Online psikolog yardımı alabilirsin elbette. Sosyal fobi için ve sosyal anksiyetenin çeşitli düzeylerinde bilişsel davranışçı teknikler gerçekten işe yarıyor.

 122. Demet diyor ki: Mart 30, 2018 at 1:28 pm

  Ben kaybetme korkusu yaşıyorum sürekli sanki hep kötü birşeyler olacakmış gibi hissediyorum eşimi kızımı su anki hayatimi hep kötü birşeyler olacakmış gibi hissediyorum kızıma kötü birşeyler olacakmış gibi hissediyorum eşim beni aldatacak korkusu kıskançlık yada benim geçmişte yasadiklarimin şimdi önüme çıkmasından korkuyorum çok zor durumdayım kafamda hep kuruntu var

  • Serhat Damar diyor ki: Nisan 4, 2018 at 7:03 am

   Demet merhaba. Özellikle yaygın anksiyete bozukluğu senin hissettiğin endişeleri ve tasalanmayı içeren bir anksiyete bozukluğudur. Peki, bütün bu bahsettiğin, büyük bölümü senin kontrolün dışında olan felaket senaryolarının gerçekleşme ihtimali nedir? Tümü felaketten ibaret olan bu senaryolar sana abartılı gelmiyor mu?

 123. Feride diyor ki: Mart 28, 2018 at 12:24 pm

  Merhaba hocam. Sizinle psikoloji sorunumu konusmak istiyorum. Ben çocuklugumdan beri korku içinde büyudum. Yani aile kavgalari icerisinde.
  Şu an 21 yaşimdayim. Çok korkagim. Insanlar sesli konuşursalar cok korkuyorum. Ve kimse hakkinda iyi şey duşunemiyorum. Birini tanitmami soyleseler kotu yanini söyluyorum. Iyi olmaya calisiyorum ama kendime guvenemiyorum. Ben bu durumumdan rahatsizim. Lutfen yardim edin

  • Serhat Damar diyor ki: Nisan 4, 2018 at 6:53 am

   Feride merhaba. Bir psikolog tavsiyesi olarak ilk şunu söylemek istiyorum: Yaşadığın problemi ifade ederken acımasız olma, gerçekçi ol. “Çok korkağım” diyerek ifade ettiğin şeyin doğrusu aslında mesajına başlarken belirttiğin cümlede. “Ben çocukluğumdan beri korku içinde büyüdüm” demişsin ya, işte bu cümlede. Evet, sen çocukluğundan beri korku içinde büyüdün ve bu nedenle de korkuların var. İnsanların tehlikeli, korkunç ve kötü olduğuna inanan bir yanın var. Peki diğer yanın neye inanıyor? İşte bu diğer yan güçlendirilerek güzel ilerlemeler, gelişmeler sağlayabilirsin.

 124. Aslihan diyor ki: Mart 27, 2018 at 10:17 pm

  Merhaba , depresyon belirtileri gibi görünüyor endişeliyim ve gerçekten hiçbir şey yapasım gelmiyor. Yaklaşık üç haftadır devam eden bir durum ve kendimi gerçekten kötü hissetmeye basladim.

  • Serhat Damar diyor ki: Nisan 4, 2018 at 6:41 am

   Aslıhan merhaba. Kaç yaşındasın? Üç hafta veya bir ay önce olumsuz bir durum yaşadın mı? Üç hafta öncesinde kendini nasıl hissediyordun?

 125. Emre diyor ki: Mart 27, 2018 at 3:43 pm

  Hocam benimde sıkıntılarim var bi konuya cok takiyorum ve beni cok etkiliyor lutfen yardimci olur musunuz?

 126. Mahmut diyor ki: Mart 26, 2018 at 11:20 pm

  Merhaba..Ben psikolojik danışmanlık öğrencisiyim.Farklı bir şehirde yaşıyorum.Din ile iç içe olan sorunumdan burada bahsetmeyeyim.Terapi ücretlerinin öğrenci bütçesiyle karşılanmayacağı malumunuz.Ücret konusunda çizgileriniz ne kadar belirgindir?

  • Serhat Damar diyor ki: Nisan 4, 2018 at 6:37 am

   Mahmut merhaba.
   Mesajına cevap vermekte geciktiğim için üzgünüm. Çalışmalarımızın ücretleri bu sayfada belirtildiği şekildedir. Öğrenci bütçesiyle özel psikolog desteği almak senin de ifade ettiğin gibi çok zordur. Bu durumda, kamu tarafından sağlanan ücretsiz psikolojik yardım hizmetlerinden yararlanılabilir. Belediyelerimizin ve devletimizin bu konuda sunduğu imkanlardan faydalanarak yaşadığın probleme çözüm aramanı öneriyorum. Bildiğin gibi psikolojik yardım ve psikoterapi uzun süreli bir yardım sürecidir ve belli bir maliyeti vardır.

 127. Hasibe diyor ki: Mart 25, 2018 at 1:02 am

  Merhaba hocam , benim sorunumdan size bahsetmek istiyorum.Ben şu an 18 yaşındayım 16 yaşımda çok değer verdiğim , sevdiğim bir insanla arkadaşlarım aramı bozdu.Ve o kişi 3 yıldır benden nefret ediyor. Bu yüzden hep canımı yaktı benimle uğraştı.Ama ben onun bunda suçlu olduğunu düşünmüyorum.Çünkü arkadaşlarım bana iftira attılar ve o değer verdiğim kişide onlara inandı.O kadar çok haksızlığa uğradım ki canım çok yandı. Ve o günlerden beri asla mutlu olamıyorum.3 yıldır sürekli ağlıyorum.Geceleri uyuyamıyorum.Beni dinlese herşeyin düzeliceğini biliyorum.Bu yüzden onunla konuşup gerçekleri anlatmak istiyorum fakat beni bir yerde görünce bile sırtını dönüyor.Onunla konuşabilsem iyi olacağımı mutlu olacağımı biliyorum ama o benden nefret ediyor. Onunla nasıl konuşabilirim. Nasıl inandırabilirim onu.Çünkü bunu yapmazsam ömrüm boyunca acı çekicem onu hiçbir suçum yokken kaybettiğim için.Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler..

  • Serhat Damar diyor ki: Mart 26, 2018 at 11:32 am

   Hasibe merhaba. Onunla konuşmanı öneririm. Bunu yapsaydın 3 yıldır sürekli ağlamazdın. Sana sırtını da dönse onunla konuşmanın bir yolunu bulmaya çalış. Diyelim ki onunla konuşamadın ve gerçeği ona anlatamadın. O zaman ne kaybedersin? Gerçekçi düşün, onu inandıramadın diye ömrün boyunca acı çeker misin?

 128. Merve diyor ki: Mart 24, 2018 at 4:38 pm

  Merhaba neredeyse 1 yıllık erkek arkadaşımın sosyal medya hesaplarında eski kız arkadaşını takip ettiğini öğrendim ve sordum kabul etti.Ona çok güvendiğim için üstelemedim pek. Bir de konusunu devam ettirip o kızı hatırlamasını istemedim. Fakat günlerdir aklımdan çıkmıyor. Erkek arkadaşımla normal aynı konuşuyoruz fakat bu durum beni kötü yapıyor her gün. Tekrar o kızı hatırlamasını istemediğim için de bir daha konusunu açamıyorum ne yapmalıyım ? İkimizde çok hassas insanlarız.

 129. Hazal diyor ki: Mart 19, 2018 at 3:25 am

  Hocam merhaba. Online psikolog desteği almak istiyorum ama size sormadan da edemiyorum: Ben eşimi çok kıskanıyorum ve bununla ilgili bir yardım veriyor musunuz? Eşimle bir aradayken sürekli nereye baktığını kontrol ediyorum. Mağazalara girdiğimizde benim için kabus başlıyor. Kime baktığını görebilmek için çırpınıyorum adeta ancak her gezmemiz bu yüzden tartışmayla bitiyor. Eşim dün akşam “Artık senle yapamıyorum, bir süre ayrı kalalım” deyince size ulaştım.

  • Serhat Damar diyor ki: Mart 22, 2018 at 6:46 am

   Kıskançlık konusunda bilişsel davranışçı terapinin çok etkili uygulamaları var. Kıskançlıkla doğru yoldan giderek çalıştığımızda eşin için hissettiğin kıskançlığın iyice azaldığını görürsün ve eskiden tartışma ve kavga yaşanan durumlar dengeli ve barış içinde geçer. Bu konuda çözüm araman en sağlıklı ve en mantıklısı. Eşin bir süre ayrı kalmak istemiş, sen de çözüm bulmak için çaba gösteriyorsun. Soruna cevabım evet. Görüşmek dileğiyle.

 130. Bahriye Y. diyor ki: Mart 18, 2018 at 6:07 pm

  Omuz ameliyatimla ilgili yorum yazdim hocam. Cevabınızı bekliyorum.

 131. Mihriban diyor ki: Mart 14, 2018 at 10:46 pm

  hiç iyi degilim yani çoğu yaşadığım panik atak belirtileri ama bazıları değil yani benim panik atak şeyim korku ölüm Çok fenayım bı haftadır Uyuyamiyorum Saçma sapan şeyler düşünüyorum deliricek gibi oluyorum Diğer panik hastalari gibi ortama çıkmaktan kormuyorum ama bu dediklerim var ben bundan iki hafta önce yumurtalıklarimda ki kislerden dolayı kadın doğum kontrol hapı kullanmaya başladım ondan öncede biraz sıkıntılarım vardı ama bu kadar kötü değildi hemde hiç kötü değildi ilacı kullanmaya başladıktan sonra çok kötü oldum ve bıraktım ama bu düşüncelerim geçmiyor çok fenayım nefes alamıyorum bazen atak geçiriyorum ama sosyal ortamını bozmuyorum ise gidebiliyorum insanlardan kaçıyorum yada sokakta öleceğimi düşünmüyorum neden böyle oldu ne zaman geçer ilaç kullanmak istemiyorum

  • Serhat Damar diyor ki: Mart 18, 2018 at 9:42 am

   Mihriban merhaba. Kaç yaşındasın? Senin kaygıların bir süre önce tetiklenmiş ve sinir sistemindeki alarm mekanizması çalışmaya başlamış. Bahsettiğin hislerin tümü panik belirtileri olmakla birlikte, evet haklısın bazı panik belirtileri özellikle bedensel hisler kişiden kişiye değişebiliyor. Düşünceler de, kişinin zihnindeki felaket senaryoları da farklılık gösterebiliyor. İstanbul’da oturuyorsan senle birlikte bir değerlendirme yapabiliriz. Bilişsel davranışçı terapi senin yaşadığın panik durumunda ve anksiyete ile başetme konusunda sana yardımcı olması için çok sayıda araca sahiptir. Sorduğum sorulara cevap verebilirsen sevinirim.

 132. Nurgül diyor ki: Mart 14, 2018 at 6:48 pm

  Merhaba. Ben eşimden ayrılalı beş yıl oluyor görücü usulü evlenmiştik ilk zamanlar seni çok seviyorum falan derdi sonra beni aldattı çok çektirdi kendinden nefret ettirtti oysaki dokuz yıl boyunca hiç sevmemiş neyse ben iki çocuğumun velayeti bende yaşamımda bir şekilde devam ettim eşimden ayrılınca kimseyle birlikte olmadım eşimden hemen ayrılınca markette çalışmaya başladım. tabi erkeklerin hepsinden nefret ediyorum marketteki müdürüm bana çok ilgili davranıyordu abi diyordum hiç bir kötü hareketini görmemiştim son bir yıldır daha çok şeyler paylaşmaya başlamıştık iş yerinde ama dışarıda hiç görüşmemiştik. hep benim için çok değerlisin derdi evliydi tabi ama ona karşı hep sıkıntılarımı dinlediği için ilgim vardı. bir gün ben evdeyken mesaj attı buluşalım mı diye. Bende tabi abi dedim bir kahve içtik falan neyse kaç sene sonra benimle dertleşecek arkadaş olalım dedi ben evli olduğu için yanlış geldi sonra deli hislerimle kabul ettim iki kez dışarıda buluştuktan sonra birlikte olduk ben çok utandım namussuz olduğumu düşündüm seviyeli bir birliktelik, ben seni çok seviyorum senin hep yanında olucam dedi ama o gün birlikte olduktan sonra suratıma bile bakmadı hep mesaj yazan zorla yazıyordu tabi bu ilişkiyi onaylamıyorum çok ahlaksızca bir şey ama benim dertlerimi dinleyip kendimi şuan kullanılmış çok değersiz ve basit hissediyorum hayatımda ilk defa böyle oluyor bu müdürüm tabi markette başka biriyle de yakınmış çok sonra öğrendim şuan arkadaş bile değiliz sanki bana alaycı gözlerle merhaba diyor işe gelince kendimden çok utanıyorum çocuklarımın yanına yaklaşıp onları öpemiyorum bu olay hayatıma mal olabilir saygılarımla.

  • Serhat Damar diyor ki: Mart 18, 2018 at 10:08 am

   Nurgül merhaba. Eşinden boşandıktan sonra yaşadıkların için kendini suçluyorsun, suçluluk, utanç ve pişmanlık hissediyorsun. Seni anlıyorum. Yorumunda bahsettiğin “Müdür” gibi erkekler çok sık karşılaşılan bir erkek modeli. Başlangıçta tutkulu bir aşık ve yer yüzünün gelmiş geçmiş en güvenilir adamı iken daha sonraları umursamaz bir serseriye dönüşen bu erkek tipini iyi tanımalısın. Bu tip insanlarla görüşmemeni öneriyorum. Sana gerçekten değer veren arkadaşlarınla görüş. Bir de, sınırların olmalı. Sınırların seni hem bu tip insanlardan korur, böylece, bu tip insanlarla kurulan ilişkiden sonra ortaya çıkacak olan perişanlığı da önler. Amacı senle arkadaş olmak da değil, uzun süreli bir ilişki kurmak da değil, evlenmek hiç değil. Kendine ve çocuklarına odaklan. Allah korusun, neden hayatına mal olsun? Kendine zarar vermek gibi düşüncelerin olsa da, lütfen çocuklarını düşün ve onların sana çok ihtiyaçları olduğunu unutma olur mu? Bu yaşadığın olumsuzluk senin “kötü” bir erkek modelini tanıman için vesile olsun, burada yaşadıklarının muhasebesini yap ve aynı yanlışı bir daha yapma olur mu?

 133. Adil diyor ki: Mart 9, 2018 at 1:56 pm

  Selam. Ben online psikolog yardımı almak istiyorum. Problemim alkol. Alkolü sık kullandığımı kabul ediyorum ama kesinlikle bağımlı olmadığımdan eminim. İstersem de bırakabilirim. Bu konuda online yardım istiyorum.Alkol problemimi bu şekilde ne kadar sürede çözebiliriz, bir süre verebilir misiniz?

  • Serhat Damar diyor ki: Mart 18, 2018 at 9:47 am

   Adil merhaba. Alkol bağımlıları genellikle bağımlı olduklarını kabul etmezler. Bu durum aslında tüm bağımlılıklarda böyledir. Madde bağımlıları da, kumar bağımlıları da “Ben bağımlı değilim” derler. Bağımlılıktan kurtulmanın ilk adımı, bağımlı olduğunu kabul etmektir. Alkol bağımlılığı yatarak tedavi edilebilen, inatçı ve kronik bir sorundur. Ayaktan tedavisi sonuç vermez. Bağımlılık konusunda yeterli olanağa sahip, donanımlı bir hastanede “Yatarak” tedavi görmen gerekiyor. Alkol bağımlılığın için yüz yüze psikolog desteği almanı da, online psikolog yardımı (internetten) almanı da tavsiye etmiyorum.

 134. Erden diyor ki: Mart 8, 2018 at 11:24 am

  Hocam merhaba,

  anladığım kadarıyla çok uzun süredir depresyondayım ve ayrıca özgüven eksikliği hayatımın tüm alanlarını etkiliyor. Tabi bunların tespitini sizin uzmanlığınıza bırakacağım. Seanslara başlamamız halinde nasıl bir terapi uygulayacaksınız onu merak etmiştim. Sadece sorunların tespiti ve bunların temelleri değil ama hangi müdahale yöntemi gereklidir sizce? İlginize şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla

 135. Gençkız diyor ki: Mart 4, 2018 at 1:40 am

  Merhaba hocam , ben üniversitemi dereceyle bitirdim , İstanbulda çok iyi bir şirkette işe başladım , ailemden ilk defa ayrı kalmıştım , ilk 2 ay çok güzel geçti , ailemi hiç özlemedim bile , daha sonra iş yerindeki pozisyonum değişti , bu sefer başımdaki müdür üstüme çok geldi , zaten beni işe 6 ay boyunca eğitmek için almışlardı , o adamın ekibine geçtikten sonra sürekli ağlamaya başladım , işi de bırakamadım çünkü böyle bir fırsat kimsenin eline geçmezdi , ilaç kullanmaya başladım , adamdan tiksindim zamanla , midem bulanıyodu gittikçe içime kapandım , en sonda performans görüşmesi yaptık ve üstüme daha çok geldi görüşmede , ağlama krizine girdim nefese alamadım ve istifa ettim , geri memleketime döndüm , anksiyetem devam ediyor , çocukluğuma dönmek istiyorum , ablam doktor tayini çıktı başka ile gitti kardeşim üniversite için başka ile gitti , gitmesinler istiyorum , çocuk olalım istiyorum , evlenmek falan istemiyorum sürekli ağlıyorum , çocukluğum bitmiş gibi , mesleğimi yapmak istemiyorum

  • Serhat Damar diyor ki: Mart 4, 2018 at 7:10 pm

   Merhaba. İstanbulda başladığın iş yaşamının böyle bitmesine üzüldüm. Çalıştığın iş yerinde yaşadığın olumsuzluklar senin kaygını, anksiyeteni tetiklemiş ve senin yaşamında önemli bir yere sahip olan işinden vazgeçmişsin. İlk iş deneyimin olumlu olsaydı kendi kendine “Ben başarabiliyorum” diyebilecektin ancak olumsuz olduğu için bunu diyemedin. Bu yaşadıklarına rağmen, dereceyle bitirdiğin üniversite diplomanla daha da iyi iş fırsatlarıyla karşılaşabilirsin. O zamana dek kendini daha güçlü hissetmeni sağlayacak adımlar atmanı tavsiye ediyorum. Bu adımlar arasında psikolog yardımı alman da var. Eğer online psikolog desteği almak istersen sana yardımcı olabilirim.

 136. Hakan diyor ki: Mart 2, 2018 at 10:00 pm

  Serhat bey ben kumar bağımlılığım sebebiyle eşimle ayrılma noktasına geldim. Psikolojik açıdan ikimiz de tükenmiş bir durumdayız. Artık boşanmayı konuşmaya başladık.sizden yardımı alabilir miyiz? Daha önce buraya yazdığım bir mesajla durumumdan size bahsetmiştim hocam.

 137. Ahsen diyor ki: Mart 1, 2018 at 9:30 pm

  Ben Fransa’da yaşıyorum. Burada halimi anlatabileceğim ve anadilim Türkçe konuşan bir psikolog bulmakta zorlanıyorum. Fransız psikologlar millet olarak farkımızdan dolayı ne hissettiğimi anlayamıyorlar ya da ben öyle hissediyorum.Duygular evrensel ama farklı milletler olduğumuzdan belki de beni anlayamadıklarını düşünüyorum. Çevirmen aracılığıyla yaptığım görüşmelerde rahat olamıyorum çünkü sırlarımın bazılarını anlatamıyorum.Sizden online psikolog desteği almak istiyorum.

 138. Nevin diyor ki: Şubat 28, 2018 at 10:42 pm

  Diplomanızın hakkı için cevaplayın

 139. Nevin diyor ki: Şubat 28, 2018 at 10:40 pm

  Ben nevin hocam size soru sordum 28 şubat 2018 de Allah aşkına cevaplayın lütfen lütfen

 140. Nevin diyor ki: Şubat 28, 2018 at 12:59 pm

  Çok kötüyüm ne olur yardım edin.Bunalımdayım.Hergün ağlıyorum.Aklımı oynatıcam.Ben bşr evlilik yaptım. Maalesef gay çıktı.İmza üzerinde bşr evlilik olduAldatıldım kandırıldım bunalım yaşadım. Daha sonra aracı vasıtasıyla biriyle tanışyım.Bir kere söz atmış bir kerede evlenmiş 6 ay öncede boşanmış. İlk hafta çok iyiydi. Ikinci hafta ise soğuk davranmaya başladı.Yemeğe gittik bana soğuk davranmaya başladı.sebebini soruncada 2 yıllık geçmişim var sana ısınmamı bekleme dedi. Eli titriyor agzından sigara düşmüyordu.Bana da öyle anlatmamıştı.Eşi buna 100.000 masraf yaptırmış. Çocuk istememiş.Annesini babasını istememiş.Ailesine düşkün bir kadın olduğunu.buna hep hakaret ettiklerini söyledi. Bense ona tatmadığı yuva sıcaklığını vereceğimi söyledim.Ama malesef ilk hafta denemiş eşinide unutamayıncada ondan soğuk davranmış.Kalsın deyince kalırsa kalsınddiyor.Kendini çok beğeniyordu.Ayrıldım.Ama iyi niyetimin kurbanı oldum.Beni denemiş meğerse.Bense saf gibi evliliğe hazır biri diye ummuştum onu.Aptal yerine konuldum.Zaten bana hep derdiki az insan çok huzur.Babamı sevmiyorum. Yalnız yaşıyordu zaten yalnız yaşamayı sevdiğini söylerdi.Ailesinin yanından sıkıldığını. Hatta abisine kızdığını çünkü eşiyle abisi geçinemezmiş. Çocuk içinde olsa asla boşanmanın en iyisi olduğunu söylerdi.Çocuk hayali kurdğunda ise oğlumla çapkınlık turuna çıkacağım derdi.Eşini getirir mi getirmez mi bilmiyorum yalnız yaşar mı yaşamaz mı ilgilenmiyorum ama aptal yerine koydu beni kandırdı çok Üzgünüm şuan

 141. Nevin diyor ki: Şubat 28, 2018 at 12:30 pm

  Hocam merhabalar.Ben çok kötü bunalımdayım.Lütfen bu yazımı cevaplamadan geçmeyin. Ben bir evlilik yaptım. Evlendiğim kişi gay çıktı.Aldatıldım.Bunalımlara girdim.Son olarak da kendimi tam toparlamışken beni üzen başka bir olay daha oldu. Aracı vasıtasıyla biriyle tanıştım.Bir kere söz atmış bir kere de evlenip 6 ay önce boşanmış. İlk hafta çok iyiydik. İkinci hafta soğuk davranmaya başladı.Yemeğe çıktık eli titriyor yüzüme bakmıyor.Sebebini soruncada 2 yıllık geçmişim var sana ısınmamı bekleme dedi.Halbuki öyle dememişti. Eski eşi buna 100.000 masraf yaptırmış. Çocuk istememiş.Annesini babasını yanına yakıştırmamış.Kendi ailesine düşkün bir kadın olduğunu.Hatta karşı tarafın bunu hep aşağıladığını söyledi. Meğerse ilk hafta denemiş sonraki hafta ise onu unutamayınca da soğuk davranmış.Beni kandırdı bana yalan söyledi. Beni denemiş meğerse.Hep az insan çok huzur derdi. Babasını sevmediğini. Ailesiyle yaşamayı sevmediğini derdi.Zaten tek yaşıyor. Abisine çok kızardı. Çünkü eşiyle kavga ettiğini iki çocuk için bile çekilmez evlilik derdi.Evlat hayali kur dediğimde oğlumla çapkınlık turuna çıkacağım derdi.Ayrıldım ondan. Zaten kalsın deyince kalırsa kalsın diyordu.Eşini getirir mi yalnız yaşar mı ilgilenmiyorum.Ama beni denemiş kandırmış ya en çok ona üzülüyorum. Aptal gibi hissediyorum kendimi.Mutluluk vaad edersin ama hayatını zehir eden ve terk eden bir insani arzular. İyi olmak suç mu?

  • Serhat Damar diyor ki: Mart 2, 2018 at 2:35 am

   Yaşadıklarınızı üzülerek okudum. Karşınıza çıkan her iki kişi de sizin evlenme ve yuva kurma özleminizi gerçekleştirebilecek insanlar olmaktan çok uzaklar. Size tavsiyem şu olacak: “Yaşadığınız olay ve karşılaştığınız durumlar ne olursa olsun hayallerinizden vazgeçmeyin. Evlenip sıcak bir yuva kurmak için ihtiyacınız olan güvenilir, samimi ve dürüst bir eş. Onu aramaktan vazgeçmeyin, hayalinizi canlı tutun çünkü biz insanlar hayallerimizle yaşarız. Masum ve meşru bir hayal olan sıcak bir yuva kurmak, masum insanların hayalidir. Bir gün doğru adamla karşılaşmanızı ve hayalinizin gerçekleşmesini gönülden diliyorum.

 142. Zeynep diyor ki: Şubat 25, 2018 at 1:46 am

  Merhaba hocam. 22 yaşındayım 1.5 senelik bir ilişkim var.Sevgilimin ilişkimizin başından beri psikolojik sorunları,uyku sorunları ve takıntı sorunları vardı. 2 kere antidepresan kullanıp bıraktı çocukken de OKB teşhisi konmuş. Geçen seneki teşhisi bipolardı fakat geçen ay tekrar doktora gitti ve sınırda kişilik bozukluğu olduğunu öğrendi. Araştırmalarımız sonucu bipoların aksine sevgilim sınırda kişilik bozukluğuna daha çok uyuyor.Doktor ilaç ve psikotedavi önermiş ama psikoterapiye maddi açıdan gücü yetmiyor ve istemiyor. Okuduğum okulda psikolojik danışma merkezi var.Ona nasıl davranmalıyım nasıl atlatabiliriz diye yardım alsam sizce başa çıkabilir miyiz? Nasıl bir yol izlemeliyim? Şimdiden çok teşekkürler.

 143. Mrb hocam ben 20 yasındayım . Ilk defa bir cocuk benden hoşlandı. 2 hafta yazıştık . Cok mutluydum . Sonra buluştuk ve o gun aslinda onun cok nazik ve bir kavga çıksa benle kavgaya girebileceğini fark ettim . Ona daha fazla yakınlaşmak istemedigimi arkadas kalmak istedigimi soyledm . Ama arkadasligimi kabul etmedi . Şimdi ben sürekli onun yazmasini bekliyorum . Fotolarina bakiyorum . Aşırı uzgunum . Gerçekten bende ondan hoslandım mı yoksa ona üzüldüm mü anlamıyorum . Ona yazmak istiyorum. Gerçekten ne yapacağimi hiç bilmiyorum.

 144. BÜSRA diyor ki: Şubat 19, 2018 at 10:22 am

  Merhaba serhat bey ben Ms hastasiyim bir suredirde iyi sekilde devam ediyorum fakat uyku problemi yasadim bunun icin panik atak ilaci verdi doktrm fakat bir ay kullandm bi etki goremedim ve mide agrilarim bulantilarm oldu icemedim ve son zamanlarda evden çıkmak istemiyorm kafamdaki dusuncelerde kendimi alamiyorum farkindayim destek almayi psikiyatri gideceğim fakat online destekde gereklimi ama biraz bana kulfetli gelebilir sadece psikiyatri destegide yeterli olurmu

  • Serhat Damar diyor ki: Şubat 19, 2018 at 3:33 pm

   Büşra merhaba. Kaç yaşındasın? Doktorunun verdiği ilacın bahsettiğin etkileri bir süre devam eder, sonra ortadan kalkar. Bir ay boyunca sürekli mide ağrıların aynı şiddette deva ettiyse, doktoruna tekrar giderek bu durumdan bahsetmeni ve onun önereceği yeni tedaviyi ve yanında da online psikolog yardımı almanı öneririm. İlaç desteği ve online psikolog desteğini bir süre aldıktan sonra olumsuz düşüncelerinde fark edilir düzeyde azalma olması gerekir. Online yardım senin bütçene uygun olacak şekilde düzenlenebilir, senin ihtiyacın olan başaçıkma ve olumsuz düşüncelerle mücadele konusunda gerekli donanıma sahip olacağın şekilde, başlangıçta 2 haftada 1 yapılabilir. Daha sonra bu sıklık ayda 1 seans olarak belirlenir.Benim tavsiyem ilaç desteği ve online psikolog yardımını birlikte almandır. Geçmiş olsun Büşra, kendine iyi bak.

 145. Serhat hocam merhaba sınav kaygısında online psikolog yardımı almak faydalı oluyor mu? Eğer faydalı oluyorsa ben sizden yardım almak istiyorum. Ben üniversite sınavlarına hazırlanıyorum, bu sene ilk kez sınava gireceğim ama bu heyecanım yüzünden kendime güvenemiyorum. Kazanacak mıyım bilemiyorum.

  • Serhat Damar diyor ki: Şubat 19, 2018 at 3:37 pm

   Merhaba Nur. Online psikolog yardımı sınav kaygısında senin ihtiyacın olan rahatlığa ulaşmana yardımcı olur. Eğer seanslarında sana gösterdiğimiz yoldan gidersen, düşünce ödevlerini ve bilişsel davranışçı yaklaşımın önerdiği başaçıkma yöntemlerini öğrenirsen heyecanınla başetmen eskisine göre çok daha kolay olacaktır. Sonuç olarak da üniversite sınavından ihtiyaç duyduğun puana ulaşman kolaylaşacaktır. Derslerine çalışırsan, sınav kaygınla başaçıkmayı da aynen sana gösterdiğimiz şekilde yaparsan sınavında amaçladığın hedefe ulaşırsın. Başarılar dilerim. Kendine iyi bak.

 146. Ömer diyor ki: Şubat 17, 2018 at 11:38 am

  Sayın hocam ben özel eğitim ögretmeniyim. Günümüzde çevremizde fazlasıyla çocuk istismarı yapıldığı için ogrencilerimle yakınlık kuramiyorum ve anlayacağınız üzere özel eğitim sevgiyle başlar bu konuda ne yapmam gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.

  • Serhat Damar diyor ki: Şubat 19, 2018 at 3:47 pm

   Ömer merhaba. Ne yazık ki haklısın, çocuk istismarı vicdanlarımızın kabul etmediği, tespit edildiğinde devletin kanunları ölçüsünde cezaya çarptırılan bir insanlık suçu. Senin görevin öğretmenlik ve mesajından çocukları çok sevdiğini anlıyorum. İstismara maruz kalan bir çocukla karşılaştığında bunu adli mercilere ya da doğrudan polise ihbar ederek istismarın önlenmesine katkıda bulunabilirsin. Öğrencilerinle, duyarlı bir eğitimci olarak ve onları severek yakınlık kurmana engel olunamaz ve vicdanlı insanlar bunu çocuk istismarından kolayca ayırır. Çocuk istismarı gibi bir kavramın varlığının senin öğrencilerini sevmene, onlara yakın olmana (elbette belli sınırlar dahilinde) engel olmasına izin verme.

 147. Şengül diyor ki: Şubat 17, 2018 at 11:13 am

  Serhat hocam selam. Ben online psikolog görüşmesi yapmak istiyorum ancak bilgisayarım yok. Skype programını telefonuma kursam telefonumdan sizle görüntülü görüşme yapma imkanım olabilir mi? Yoksa bilgisayar olması şart mı? Eğer şart ise, bilgisayar temin edebilirim.

 148. filiz diyor ki: Şubat 14, 2018 at 9:02 pm

  Serhat bey ben büyük bir bunalima sürüklenmeye basladigimi hissediyorum guclu bir insan olmama ragmen artik zorlanmaya basladigim sartlardan dolayi bir hastalik veya bir kriz gecirmekten korkuyorum cocuklarim var ve onlar icin endiseliyim esim bir durumdan ceza evine girdi borc harc sikinti icersinde ortada kaldik kirada fatura cocuklarimin ihtiyaclari ve calisamamakda eklenince caresizligin beni yavas yavas urkutucu durumlara yoneltmeye basladigini goruyorum bazan hersey ust uste geliyor ve ben sinir krizleri uzuntu durumlari yasiyorum bu durumlar icersinde iken cocuklarim kucuk ve onlarin yaptiklari gucumu zorluyor sabirli olamiyorum korkuyorum bana veya cocuklarima bisey olmasina butun sosyal destek birimlerine basvurdum yardim icin ama bi yandan da psikolojik bir buhran icindeyim bu durumda yapayalniz olmakda cabasi durum itibariyle ucretli bir psikolog yardiminada basvuramiyorum bana bir yol gosterebilirseniz cok sevinirim .

 149. filiz diyor ki: Şubat 14, 2018 at 8:56 pm

  ???

 150. Yunus G. diyor ki: Şubat 14, 2018 at 3:16 pm

  Hocam merhaba. Ben iş sebebiyle yurt dışında yaşıyorum. Eşimin bir süredir panik atakları var. Onun hasta olması beni de çok kötü etkiledi hocam. Ben sizden online destek alabilir miyim?

 151. Hocam merhaba nasılsınız?

 152. dilan diyor ki: Ocak 29, 2018 at 4:12 pm

  merhaba hocam. ben size birşey danışmak istiyorum dda beni yönlendirirseniz çok sevinicem
  şimdi hocam ben bundan 3 ay önce psikolojik tedavi görüyordum sorunumda halüsülasyonlar görmemdi 2 arkadaşım vardı ve ben bunların hayali oldugunu biliyordum psikiyatriye gittim 4 seans falan gittim daha sonra gitmek istemedim neden derseniz biraz bilinçlendim onlarında hayali oldugunu düşünerek gitmek istemedim yanımdaki iki arkadasımlarımıda artık görmüyorm bide şöyle bişey farkettim ruh halim hep değişiyo bezen çok enerjik olabiliyoken kimi zaman cok ciddi sebepsiz depresyonlara giriyorm ve bu yüzdende iki kere intihar etmeye calıştım bi kere intihar ettim ama beceremedim şimdide sebepsiz yere ağlıyorum bazende sebepsizce gülüyorm geziyorm kendi kendime dans ediyorm depresyondayken yemek yemiyorm geç uyanıyorum surekli sigra içiyorum aglıyorum falan işyerinden yalandan izin alıp evde yatıyorum ama baazı anlar oluyo içim içime sığmıyo nedendir bilmiyorum hep bu yüzden kaybediyorum yanı kısaca hocam yorumu size bırakıyorum tekrar terapi görmeye ihtiyacım varmı gitmezsem daha da ilerlermi yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkurler.

  • Serhat Damar diyor ki: Ocak 29, 2018 at 4:52 pm

   Dilan merhaba. Yaşadığın durumla ilgili bir süre psikiyatri uzmanı hekim desteği almalısın. Psikoterapi yani psikolog desteği değil, farmakoterapi yani ilaç desteği almaya ihtiyacın olabilir ve bu konuda iyi bir psikiyatri uzmanı sana yardımcı olabilir. Benim sana tavsiyem online psikolog desteği almaman. Bunun yerine psikiyatri uzmanından yardım al, onun önerilerine harfiyen uy. Ailenin yaşadığın durumdan haberi var mı?

 153. Bengü diyor ki: Ocak 24, 2018 at 9:13 pm

  Online psikolog desteği yazınızda ayrıntılı olarak açıklamalar yapmışsınız, açıklamalar için teşekkürler. Ben de kendi durumumla ilgili sizden bilgi almak istiyorum. Benim yaşadığım problem ilişkimle alakalı. Erkeklerle ilişkimde her zaman yaşadığım bu sorun yüzünden evlenemiyorum. Evliliğe gitmesi gereken ilişkim bazen kısa sürede bazen de 2 sene içinde bitiyor ve ben yine yalnız bir kadın olarak kendi başıma kalıyorum. Hocam ben bir erkeğe duygularımı ifade etmekte zorlandığımı hissediyorum. Aslında benim sorunum bence bu. Çok düzgün insanlarla birlikte oluyorum ama kendimi ifade edemediğim için yaşadığım ilişki bir evliliğe dönüşmüyor. Evlenmek benim için çok önemli, ben evlenmeyi ve yuvamı kurmayı istiyorum ancak bunu bir türlü beceremiyorum. Bunu başaran kadınlara hem hayret, hem de gıpta ediyorum. Biraz da erkek arkadaşımla olan ilişkimden size bahsetmek istiyorum. Ben 34 yaşındayım, erkek arkadaşım 22 yaşında hocam. Sizce bu yaş farkı sorun yaratır mı, evlenmemiz açısından bir engel oluşturur mu? Erkek arkadaşım üniversiteden yeni mezun oldu, onu çok seviyorum o da beni çok sevdiğini söylüyor. “Ne zaman evleneceğiz?” diye sorduğumda bana “Asla” veya “Hiçbir zaman” diye cevaplar veriyor. Üzüldüğümü söyleyince de umursamıyor. “Ben senle evlenmeyeceğim bunu böyle kabul et” diyerek bana hakaret ediyor. Benim durumumu anlaması için, isteklerimi anlaması için ne yapmalıyım? Gerçi bu yaşadığım durumu sadece bu erkek arkadaşımla yaşamıyorum, daha önce de başıma geldi çünkü ben isteklerini erkeklere ifade edebilen bir kadın değilim. Hocam ben erkek arkadaşıma kendimi nasıl ifade edebilirim, onun beni anlamasını nasıl sağlayabilirim? Belki de en zor sorum olacak ama, “Benle evlenmeye nasıl ikna edebilirim?” Bir erkekte aradığım çok fazla şey yok. Aradığım temiz yüzlü olsun, yaşamı idame ettirecek para kazansın bir de temiz giyimli olsun bana yeter. Büyük kriterlerim ve büyük beklentilerim olmamasına rağmen kendimi, duygularımı iyi ifade edemediğim için erkekler benle evlenmek istemiyorlar. Benle evli bir kadının farkı nedir ve benim de evli bir kadın olup yuva kurmam için ihtiyacım olan şey nedir hocam? Erkeklere duygularımı ifade etmede yaşadığım zorl ukları aşmam için online psikolog desteği alsam bu problemi aşabilir miyim?

  • Serhat Damar diyor ki: Ocak 25, 2018 at 9:47 am

   “Evliliğe gitmesi gereken ilişkim” dediğin ilişkilere bu bahsettiğin ilişki de dahil mi? Bu ilişki evliliğe gidebilecek bir ilişki gibi durmuyor, daha çok “Bitmek zorunda olan ilişki”ye benziyor. Neden mi? Çünkü bu genç adam 22 yaşında ve senle evlenmeyi hiç istemediğini açık olarak ifade ediyor. 22 yaş çok küçük bir yaş ama onu bu açık sözlülüğü için tebrik etmek istiyorum. Normalde gençler utanır çekinir ve doğruları bu yüzden söyleyemezler. Evlenip yuva kurmayı çok istiyorsun ancak evlenip yuva kurabileceğin bir eş seçmiyorsun. Üniversiteden yeni mezun olmuş, senden yaşça çok küçük bir adamı eş adayın olarak belirlemişsin. Sana “Ben senle evlenmeyeceğim bunu böyle kabul et” diyor, sense “Onu nasıl ikna edebilirim?” diye soruyorsun. İkna edemezsin. Ve ikna etmek için çaba harcamamanı öneririm. Evlilik bir ikna müessesesi değildir. Evlilik iki insanın gönüllü olarak sonsuza dek bir arada kalma isteğini resmileştirmeleridir. Gönüllülük ve fedakarlık üzerine kurulan evlilikten beklentilerin “Temiz yüzlü olsun, biraz para kazansın, temiz giyimli olsun”. Bunlar çok basit kriterler. Bu özelliklere sahip milyonlarca adam bulabilirsin ama bulduğu kişi senle evlenir mi, evlense mutlu bir evliliğin olur mu? Senin düşünme biçiminin gelişmesi gerekiyor Bengü. Bir adamı senle evlenmeye ikna edemezsin. İki kişi de isterse evlilik olur, ve böylesi en iyisi, en doğrusudur. Sorun senin duygularını erkeklere iyi ifade edememen değil. Sorun kesinlikle bu değil, lütfen resmin bütününe bak. Sen duygularını, isteklerini çok net ifade ediyorsun ancak bence yanlış kişilere ifade ediyorsun. Senden çok küçük yaştaki, senle evlenmek gibi bir düşüncesi olmayan bir gence ifade ediyorsun. Bu genç evlenmek istediğini ifade ettiği halde sen yine onun peşindesin ve onu ikna etmenin yollarını araştırıyorsun. Sana sormak istiyorum, neden senin eş adayın bu 22 yaşındaki genç adam. Bu adamın özelliği ne ki senle evlenmek istemediğini söylediği halde ondan vazgeçmiyor, dahası onu ikna etmek için çırpınıyorsun? En sonda sorduğun sorunun cevabına gelirsek, şöyle cevap vermek isterim: Senle evli bir kadının en önemli farklarından biri, evli bir kadının evlenme düşüncesinde olan bir adamı eş adayı olarak belirlemiş olmasıdır diyebilirim. Evli bir kadın, evlilik kurma hedefine götürecek olan, kendisi de evlenmeyi can-ı gönülden isteyen bir adamı eş adayı olarak belirlemiş, doğru tercih yaptığı için de hedefine ulaşarak evlenmiştir, “Evli bir kadın” olmuştur. Sen ise evli kadının yolundan gitmiyorsun. “Senle evlenmek istemiyorum bunu böyle kabul et” diyen yanlış tercihler yapıyorsun. Bunu düzeltmek mümkündür. Beylikdüzü’nde ya da online psikolog desteği ile sana yardımcı olabilirim. Burada senin için yazdıklarımı bir kaç kez okumanı öneriyorum. Evlilik ve çift ilişkisi hakkında bol bol okumanı tavsiye ediyorum.

 154. Muhammet N. diyor ki: Ocak 24, 2018 at 8:39 pm

  Serhat hocam selamlar. Ben sizden gelecek cevaba göre online psikolog yardımı alacağım. Hocam bende aşırı sosyal korku var. İnsanlarla göz göze geleceğime ölsem iyi. Yaptığım görev gereği insanları yönetmem ve yönlendirmem gerekiyor ancak ben göz teması konusunda sıkıntı yaşadığım için insanlardan kaçıyorum. Aslında insanları her zaman sevdiğim halde şimdi kendimi bazen “İnsanlardan nefret ediyorum, keşke herkes ölü olsa” türünden psikopatça düşünceleri düşünürken yakalıyorum. Bu tür düşüncelerden nefret ediyorum hocam çünkü ben insanları çok seviyorum. Sanıyorum bu düşüncelerim benim içinde bulunduğum çaresizliğe duyduğum öfke ile alakalı. Sosyal fobiyi yenebilmek için bugüne dek attığım tek adım düzenli alkol kullanmak oldu. Alkol kullanarak sosyal fobiyle mücadele eden insanlar olduğunu internetten okumuştum ama tedavi edici bir etkisi olup olmadığını bilmeden yaklaşık 4 sene boyunca kullandım. Sonucunda geldiğim noktada çok açıkça söyleyebilirim ki, sosyal fobimde hiçbir azalma olmadı. Her zaman şiddetli bir korku olarak içimde yaşayan bu sorunum beni artık öyle tehdit ediyor ki, diğer insanların yanında nefes dahi alamıyorum. Toplantıda olmam gereken zamanlarda ya hasta olduğumu beyan edip odamda oturuyorum, ya da tuvalete çıkıp tuvalette yarım saat bir saat zaman geçiriyorum ancak elbette sonsuza dek tuvalette duramıyorum ve çıkmak zorunda kalıyorum. Çıktığımda var olmakta zorlanıyorum. Benim alt kadrom olan, benim yönetimimde olan insanların beni keşfettiklerini, benim sorunlu biri olduğumu çözdüklerini düşünüyorum. Bu düşüncem de beni bazen çıldırtıyor.Benden hiyerarşide daha aşağıda olan adamlar ve kadınlar “Bu nasıl yönetici? Baksana adamın özgüveni öyle zayıf ki kimsenin yüzüne bakamıyor” ya da “Eziğe bak” dediklerini kulaklarımda duyuyor gibiyim hocam. İşten istifa etmeyi de düşünüyorum, işe devam etmem gerektiğini de biliyorum çünkü yeni evliyim ve bana güvenen, hasta olduğumu bilerek benle evlenmeyi kabul eden, bana sahip çıkan ve yanımda duran dünya tatlısı bir eşim var. O bana sürekli moral veriyor, “Sen yaparsın” diyor,bana bir nevi cesaret aşısı yapıyor ve iş yerime gönderiyor. Onun verdiği moral ve cesaret beni bir süre iyi hissettiriyor ve içinde bulunduğum durumdaki zorlanmamı azaltıyor. “İnsanlarla göz teması kuramasam da işime gitmeye devam etmeliyim” diyorum. Ancak çöküşe geçtiğim zamanlarda bir enkaz halini alıyorum ve “En iyisi istifa etmek” diyorum. Bugünlerde bu düşünceye daha fazla inanmaya başladım ve size sormak istiyorum sayın hocam: online psikolog çalışmasından fayda görebilir miyim?

  • Serhat Damar diyor ki: Ocak 25, 2018 at 9:56 am

   Muhammet merhaba. Sosyal fobide bir psikolog veya psikiyatrist desteği almak yerine neden alkol kullandın? Alkol insan bedenine ve sinir sistemine zarar veren, iç organlarını zehirleyen bir madde. Tedavi edici hiçbir özelliği de yok. Alkol sinir hücrelerine zarar verdiği, güçlendirilmeye ihtiyacı olan sinir sistemini daha da zayıflatan, zararlı bir madde. Sosyal fobin seni zorluyor. İnsanlarla ilişkilerine zarar veriyor, senin sosyal ortamdan çekilmene, kaçınmalara başvurmana sebep oluyor. Seni anlıyorum, sen insanlar ölsün istemiyorsun, problemlerini insanlarla birlikte olmaktan doğru yaşadığın için hissettiğin çaresizlikle ve öfkeyle, yaşadığın duruma isyan ediyorsun. İnsanlardan nefret etmemene sevindim. İşine gitmeye devam etmelisin, yaşamdan kopmamalısın. Sana biraz daha detaylı yazacağım.

 155. Yeşim B. diyor ki: Ocak 23, 2018 at 8:30 pm

  Bir yazınıza yorum yazdım. Beylikdüzü’nde oturuyorum. İsterseniz Beylikdüzü’nde yüzyüze, isterseniz de online psikolog yöntemi ile sizden destek almak istiyorum. Acil olursa sevinirim.

 156. Baba diyor ki: Ocak 18, 2018 at 12:24 pm

  Serhat bey selam.
  Birkaç gündür web sitenizdeki yazılarınızı takip ediyorum. Oğlumda çok büyük bir test stresi bulunduğunu düşünüyorum. Okulda girdiği testlerde çok stress hisseden bir genç. Öğretmenleri sakin olmasını sınavın kötü sonuçlanmasının dünyanın sonu olmadığını söylüyorlar. Ben de aynı sözleri sarf ediyorum ancak bir faydası olmuyor. İnternet üzerinden psikolojik destek verebilir misiniz? Bir de, sonuç alabilir miyiz? Sonuç derken, oğlumun testlerine herhangi bir stress çekmeden girmesini kast ediyorum. Selamlar.

 157. Pelin diyor ki: Ocak 17, 2018 at 11:25 am

  Serhat hocam ben ABD de yaşıyorum. Sizin makalelerinizi buradan ilgiyle takip ediyoruz. Biz amerikada yaşayan Türkler arasında tanınıyorsunuz. Yazılarınız için çok teşekkür ediyorum hepsi de çok güzel. Ben size kendimle ilgili bir yardım almak istediğimden bir soru soracaktım. Son günlerde keyifsiz ve Üzgünüm. Bana internetten yardım verebilir misiniz?

 158. Elif diyor ki: Ocak 16, 2018 at 5:16 am

  Aslında merak ettiğim nokta şu: online psikolojik danışmanlık yüzyüze danışmanlıkla aynı sonuca götürüyor mu? Yoksa yüzyüze danışmanlık daha mı üstün? Bu konuda görüşünüzü merak ediyorum. Teşekkürler.

 159. Elif diyor ki: Ocak 16, 2018 at 5:14 am

  Merhaba Serhat Bey.
  İnternet üzerinden yardım almayı istiyorum ancak emin de olamıyorum. Siz bir uzman olarak önerir misiniz?

 160. Serhat Damar diyor ki: Aralık 24, 2017 at 11:35 pm

  Gökhan merhaba. Ben sigara bağımlılığı konusunu çalışmıyorum. Biz klinik psikologlar belli konulara odaklanır, belli konularda uzmanlaşırız. Sigara bağımlılığı konusunda uzmanlaşmış bir klinik psikolog bulmanı tavsiye diyorum. “Her konunun uzmanı” olduğunu iddia eden, her problemi çözdüğünü zanneden ancak insanları kandıran, aslında hiçbir konuda tecrübesi olmayan kişilerle karşılaşma ihtimaline karşı dikkatli ol…

 161. Büyük oğlum 21 yaşında üniversite 2. sınıfta okuyor. Evden ayrılmak istiyor. Paralı bir üniversitede olduğundan ve henüz onun için yalnız yaşamanın sakıncaları olduğunu düşündüğümüzden kabul etmiyoruz. Bu da aile içinde çatışmalara neden oluyor. Bize yol gösterir misiniz?

 162. Yasin diyor ki: Aralık 22, 2017 at 6:42 pm

  Serhat bey merhaba. 31 yaşındayım.Kendimi bildim bileli kolay endileşenen biriyim ve 4 yıldır da kaygı bozukluğu yaşıyorum. En büyük takıntımsa bu kaygılı halim yüzünden nabız ve tansyonumun ortalamanın hep üzerinde olduğundan gelecekte sağlığımın bundan olumsuz etkileyeceğini düşünmem. Gün içinde tansyon veya kalp rahatsızlığı yaşama ihtimalimi kafamdan bir türlü atamıyorum.Bu düşüncelerden kurtulma ve ihtiyacım olucak kadar kaygılı bir insan olma yani iyileşme ihtimalim var mı? Varsa nasıl bir yol izlemeliyim?

 163. ruhi yücesoy diyor ki: Aralık 20, 2017 at 5:41 pm

  merhaba Serhat bey Online psikolog yardımında bilgilerin başkasıyla paylaşılması zafiyeti olur mu ?

 164. Kubilay diyor ki: Aralık 20, 2017 at 7:49 am

  Mevsimsel mide ağrılarının psikoloji ile bağlantısı var mıdır?

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 24, 2017 at 11:38 pm

   Kubilay merhaba. Sorunun yanıtı evet. Mevsim geçişleri insan psikolojisini daha fazla stres yüküne maruz bırakıyor ve bu da mide ağrılarını tetikliyor, şiddetlendiriyor. Bu dönemlerde stresle başaçıkma konusunda destek almak, mide ağrılarının kontrol altına alınmasına ciddi anlamda fayda sağlayacaktır.

 165. Kemal diyor ki: Aralık 19, 2017 at 5:33 pm

  Psikolojik sorunların çözülmesi mümkün müdür? Ben uzun seneler boyunca panik atak sorunumla ilgili psikiyatrik tedaviler görmeme karşın bu dertten hiçbir zaman kurtulamadım. Hiç psikoterapi görmedim, bir psikologla hiçbir zaman görüşmedim. Benim mantığıma göre ilaç tedavisinin tedavi edemediği bir sorunu sadece psikolojik destekle çözmek imkansız görünüyor. Bu doğru mu? 34 yaşındayım, kendimi bildiğim tanıdığım 16-17 yaşlarımdan bugüne bu dertle uğraşıyorum. Hayatımın orta yerinde duran bu anksiyete bozukluğundan kurtulabilmem için online psikolog yardımı yararlı olabilir mi?

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 24, 2017 at 7:19 pm

   Panik atak gibi bir anksiyete bozukluğundan iyi bir psikolojik yardımla, psikoterapiyle özellikle de bilişsel davranışçı terapi ile kurtulabilirsiniz. 16-17 yaşlarınızdan bugüne devam eden bu sorunu daha yakından tanıdığınızda kurtulmanın mümkün olduğunu görürsünüz. Panik ataklarınızı kontrol altına almanızda deneyimli bir klinik psikoloğun vereceği online psikolog desteğinin kesinlikle faydalı olacağını düşünüyorum.

 166. Süleyman diyor ki: Aralık 19, 2017 at 2:18 pm

  İyi çalışmalar. Sigara bırakma konusunda internetten psikolojik destek verebilir misiniz?

 167. Aycan KAAN diyor ki: Aralık 19, 2017 at 1:59 pm

  Merhaba Serhat Hocam,
  5 yaşında ve 1 yaşında iki kızım var.
  Büyük kızım geçtiğimiz yaz 2 kez uyurgezerlik yaşadı. Bu durumun genetik olduğunu duymuştum doğru mudur? Gerçekten öyleyse eşimde küçükken bu durum varmış, şimdi ise yok. Kızımın halasında ise bu problem devam etmekteymiş.
  Kızımın ilk uyurgezerliği tatilde oldu. Tempolu, farklı mekanlarda konakladığımız, herhangi bir problemin yaşanmadığı, keyifli bir süreçti. İkinci uyurgezerlik ise anneannesinin ciddi bir kalp ameliyatı süreci vardı. Ben de evde kalamadım, bu dönemde eşim kızlarımızla ilgilendi ben ise 2-3 günde bir görebildim. Bu süreç yaklaşık 1 ay sürdü ve stresli kötü bir dönemdi. Çok şükür şimdi her şey yolunda.
  Merak ettiğim konu şu; kızıma kardeş gelmesi, değişik ortamlar veya stres altındayken mi ortaya çıkan bir durum bu. Yoksa daha da sıklığı artabilir mi? Bununla ilgili bir uzmana gitmem gerekiyor mu? Şimdiden teşekkür ederim.

 168. Sultan diyor ki: Aralık 12, 2017 at 3:02 pm

  Serhat bey merhaba ! Online psikolog yardımı da yüz yüze yaptığımız görüşmeler gibi faydalı olur mu? Bir de güvenlik açısından (bilgilerin paylaşılması gibi ) bir zafiyet olur mu ?

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 24, 2017 at 11:26 pm

   Sultan merhaba. Online psikolog yardımı da yüz yüze psikolog desteği gibi yararlı olan, doğru kişilerce ve doğru şekilde uygulandığında insanlara problemleri aşmaları içim yardımcı olan iyi bir yöntemdir. Yüz yüze seanslarımızda nasıl gizlilik ilkesine uygun olarak danışanlarımızın tüm bilgileri gizli tutuluyor ve hiç kimse ile paylaşılmıyorsa, aynı ilke online seanslarda da geçerlidir. Kullandığımız program görüşmelerimizin sadece iki kişi arasında gerçekleştirilen ve üçüncü kişilerce görülmesini engelleyen özel şifreleme teknolojisine sahiptir. Bu yüzden internetten psikolojik destek gizlilik açısından %100 güvenli ve güvenilir bir yöntemdir.

   • Rıdvan diyor ki: Ocak 3, 2018 at 9:23 am

    Serhat Bey Merhaba;
    2018 Nisan ayının sonunda Allahın izni ile evleneceğim.Evlilik psikolojisinde erkek ve kadın olarak bireylere düşen görevler nelerdir.

 169. Rasim diyor ki: Aralık 11, 2017 at 5:49 pm

  İyi aksamlar hocam, Ben depresyon geçiriyorum. Online psikolog desteği alabilir miyim? Sakinlesmek icin ne yapmaliyim bana tavsiyede bulunur musunuz?

 170. Cansu diyor ki: Aralık 10, 2017 at 1:28 pm

  Merhaba Serhat bey,
  Özel bir şirkette Pazarlama Temsilcisi olarak çalışıyorum. Çalıştığım şirket bir aile şirketi ve direk patrona bağlı bir çalışanım. Malesef patronum mobbing uyguluyor. Mobbing gördüğüm kişi müdür veya herhangi bir çalışan olmadığı, direk firma sahibi olduğu için sınırlarımı düzgün çizemiyorum. Çünkü herhangi bir tepki vermem durumunda işten çıkarılmaktan korkuyorum. Benim pozisyonumda çalışan birçok iş arkadaşım var ve çoğu zaman onlardan daha çok çaba sarfeden bir çalışan olduğumu bildiğim halde onların önünde çok rencide edici girişimlere maruz kalıyorum. İşime azami özen gösteriyor ve bir insan olarak işle ilgili hatalarım olsa da asgari düzeyde olması için çabalıyorum. Şahsi tacize varan bu davranışlara nasıl karşılık vermem gerektiğini bilmiyorum. İşe ihtiyacı olan ve işten çıkarılma tehdidi altında olan ben ve benim gibi birçok çalışanın bununla başedebilmesi gerekiyor. Bu konuda sizden online yardım almak istiyorum. Yol gösterebilirseniz çok memnun olurum.

  Teşekkürler

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 24, 2017 at 11:02 pm

   Cansu merhaba. İşten çıkarılma endişesiyle sizlere uygulanan mobbinge katlanmak zorunda olduğunu hissetmene üzüldüm. Mobbing insan haklarına ve evrensel insani değerlere ters, insanın ruhuna, bedenine, sağlığına aykırı hastalıklı bir davranıştır ve cezalandırılması gereken bir suçtur. Mobbing uygulayan kişiler kendi içinde ciddi sorunlar yaşayan, kendisiyle barışık olmayan insanlardır. Mobbingin zararlarından korunmak ve kurtulmak için işten çıkarılmayı göze almanı, diğer iş arkadaşlarınla birlikte hareket ederek, çalıştığın iş yerinde yaşanan mobbinge yüksek sesle “dur” demeni bir psikolog olarak tavsiye ediyorum. Yaşadığın mobbingin psikolojik etkilerinden kurtulman için online psikolojik yardım alabilirsin.

 171. Çağlar D. diyor ki: Aralık 10, 2017 at 1:21 pm

  Üniversiteye hazırlanan kardeşim var. Lise 3. sınıfa gidiyor. Derslerinde ve okuldaki kısa sınavlarında iyi puanlar aliyor. Ancak deneme sınavlarında biraz heyecan ve dikkat eksikliği yaşadığını düşünüyorum. Bunu engellemek için neler önerirsiniz hem kardeşime hem de bizlerle. Gerekirse online yardım da alabiliriz. Annem ve babam da katılabilirler. Teşekkürler.

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 23, 2017 at 6:56 pm

   Çağlar merhaba. Sınav kaygısı ve stresi öğrencilerin performanslarında bozulmalarına neden olur. Dikkatin dağılmasına da neden olur. Bir psikolog tavsiyesi olarak uzman yardımı almanız en iyisidir. Kardeşinle birebir çalışılmalı, ya da online psikolog desteği ile bireysel olarak destek verilmesi yararlı olacaktır.

 172. Serhat bey merhaba,
  Bir arkadasimin tavsiyesiyle size ulastim.
  Yalnız bir sorum olacak. Online terapi ile yüzyüze terapi arasinda çözüm anlamında bir fark var mıdır ?

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 23, 2017 at 6:53 pm

   Merhaba Mete. Online terapi ile yüzyüze terapi arasında çözüm anlamında hiçbir fark olmadığını söyleyebiliriz. İkisi de profesyonel yardımdır, ve doğru şekilde uygulandığında ikisi de faydalı, çözüme ulaştıran yöntemlerdir.

 173. Hocam bu arada bir ara sitenizde boşanma konusunda bir yazınızı okudum ancak şimdi baktığımda göremiyorum. Boşanma kararı almak için geçerli nedenler ile ilgiliydi. Benim sizden online psikolojik destek almak istediğim konu da boşanmaya karar vermekle ilgili. Bu konuda siz yardımcı oluyor musunuz? Teşekkürler.

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 10, 2017 at 4:42 am

   Sena online psikolojik destek alarak boşanma kararı vermek son yıllarda çok sık tercih edilen bir yol ve bence de mantıklı. Kararsızlık karşısında, evlilik konusunda ve evlilik ilişkileri / problemleri ve hatta boşanma konusunda tecrübeli bir online terapist ile çalışmak doğru bir karardır. Bahsettiğin yazıyı internet sitemde bulabilirsin. Boşanma kararı yazımın adresi: https://serhatdamar.com/bosanma-karari-almak/

   • Hocam yazınızı tekrar buldum. Aslında benim evliliğimde bu saydığınız 7 nedenin 5 tanesi mevcut. Yazınızı okuduğumda kendi kendime bu evliliği sürdürmemin anlamsız olduğunu görüyorum. Evlilik insanın psikolojisini bozmamalı değil mi? Hayattaki ve evlilikteki tek amacımız mutluluk olmamalı ama sahip olduğumuz küçük mutlulukları elimizden de almamalı. Aslında bir karar vermiş durumdayım ancak sizle online psikolog görüşmeleri yaparak kararımı netleştireceğim, sizin de fikrinizi alacağım inşallah.

 174. Online psikolog yardımı almak istiyorum ama internet üzerinden seanslara başlamadan önce sizle yüzyüze bir görüşme yapmak isterim. Tabi sizce uygunsa. Neden diye sorarsanız şunu ifade etmek isterim ki hem yazılarını okuduğum psikoloğu görüp onunla tanışmak isterim, hem de onun beni en azından bir kez yakından görüp tanımasını isterim. Ben daha önce hiç psikolog yardımı almadım. Hiç bir psikologla görüşmem de olmadı. Siz uygun bulursanız bu şekilde seanslara başlamak isterim hocam. İnşallah talebim saçma bir taleptir ve siz de kabul edersiniz. İyi çalışmalar dilerim.

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 10, 2017 at 4:36 am

   Online psikolog desteği doğrudan internet üzerinden çalışmalara başlanılarak da yapılabilir, senin talep ettiğin şekilde de yapılabilir. Online yardım alacağın psikoloğu tanımak istemeni, bundan önce ilk seansta görmek istemeni anlıyorum. Talebin saçma değil, kabul edilmeyecek bir talep de değil Sena. Bu şekilde seninle çalışabiliriz.

 175. Fadime diyor ki: Aralık 8, 2017 at 8:39 pm

  Serhat Bey ikinci sınıf öğretmeniyim.öğrencilerimin dikkatleri çabuk dağılıyor.Bu durumda ne yapabilirim?

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 10, 2017 at 5:21 am

   Merhaba. En kolay dikkati dağılan öğrencilerinizi (bunlar arasında dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olma ihtimali olduğundan, derslerde dikkat dağınıklığına çok sık şahit olduğunuz öğrencileri, anne babalarının çocuk psikiyatristi muayenesine götürmelerini tavsiye edebilirsiniz.Diğer yandan siz sınıfta belli yollar izleyebilirsiniz. Bu yolları şöyle özetleyebilirim: Dikkat süresi en kısa olan öğrenciler kapı ve pencerelerden en uzağa oturtulmalı, öğretmene en yakın sıralara yerleştirilmeli. Sınıf ortamında yumuşak, esnek ancak belirgin kurallar olmalı. Kurallar çocuk psikolojisine uygun olmalı ve çocuklardan mükemmel davranmaları beklenmemeli. Derslerde bu yaş gruplarında sık sık mola verilmeli. Okulların tüm öğrencileri için teneffüs ziliyle verdikleri molalara ek olarak, sizinkiler gibi küçük öğrencileri olan sınıfların eğitimcilerinin sınıflarında daha sık (Örneğin 10 dakikada bir) molalar vermeleri dağılan dikkatlerin tekrar toplanmasına yardımcı olacaktır. Yine bu yaş gruplarında çok sık dikkat dağılmaları olduğundan eğitimci dikkatin tekrar toplanması anlamına gelen ve tüm öğrencilerinin anladığı, bildiği bir parolayı ihtiyaç halinde söyleyerek öğrencilerinin toparlanmasına yardımcı olmasını öneriyorum. Bu yaşlardaki çocuklarla bir yandan kuralların belli ve net olduğu, kurala uymanın her defasında fark edilerek ödüllendirildiği, kurala uymamanın ise şefkatle karşılandığı eğlenceli bir eğitim ortamında çalışmak yararlı olmaktadır.

 176. Hocam
  Bize bir sorum olacaktı. Aşırı iş temposundan dolayı psikolojik açıdan stresli bir dönemden geçiyorum. Stres uyku problemi yapar mi?

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 10, 2017 at 5:28 am

   Uğur merhaba. Psikolojik açıdan stresli dönemlerde uyku problemleri artar. Stresin yokken kolayca uykuya dalıp dinlenmiş, yenilenmiş olarak kalkarsın. Stresliyken ise, uykuya dalmakta zorlanırsın. Stresin kaynağında yer alan olumsuz düşünceler, olumsuz senaryolar sen uyumak istesen de zihnini meşgul eder. Sorunun cevabını da vermiş olalım: İnsan psikolojisi stresten olumsuz etkilenir, gerginleşir ve stres altındaki kişilerde uyku bozuklukları görülür. Aşırı iş temposuna bağlı stres konusunda online psikolog desteği almanı tavsiye ediyorum.

 177. NURHAN diyor ki: Aralık 7, 2017 at 12:17 pm

  Merhaba Serhat bey, psikoloji yazilarinizi duzenli olarak takip ediyorum. Cocuk psikolojisi ve gelisimi ile ilgili yazilarinizi da heyecanla bekliyorum. Basarilarinizdan dolayi sizi kutluyorum.

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 10, 2017 at 5:33 am

   Nurhan merhaba. Çocuk psikolojisi benim uzun süredir üzerinde durmadığım bir konu. Ben yetişkin psikolojisi ve evlilik psikolojisi konularına odaklı çalışmalar yapıyorum. Çocuk ve bebek psikolojisini evlilik ilişkisi ve duygusal bağlanma içinde ele alıyorum. Yani, evlilik ve aile yaşantısı içinde çocuk psikolojisi hakkında yeni yazılarım olacak. Çocuk psikolojisi hakkında online psikolog desteği almak istersen yardımcı olabilirim.

 178. Tarık k. diyor ki: Aralık 5, 2017 at 2:08 pm

  Hocam evlilik terapisi hakkında bilgi verir misiniz?

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 10, 2017 at 5:52 am

   Evlilik terapisi, evli çiftlerle yapılan ve başlangıçta haftada bir seansla başlayan, çiftlerin sorunlarını çözerek daha derin bir duygusal bağ kurmalarını sağlamaya yönelik çalışan profesyonel uzman yardımıdır. Tarık, senin evlilik terapisi hakkında özellikle sormak istediğin bir şeyler varsa cevaplayabilirim.

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 11, 2017 at 4:44 pm

   Evlilik terapisi, evlilik sorunlarının çözümü amacıyla yapılan profesyonel bir çalışmadır. Çalışmaların en başından itibaren evli çift ve iletişim kalıpları doğru tanınmaya çalışılır, iletişimde bozulmaya ve çiftin birbirinden uzaklaşmasına neden olan ve bağlanmalarını engelleyen faktörler belirlenir ve bunları değiştirmek için çiftle birlikte çalışmalar yapılır. “İletişim” gibi görünen ancak iletişim olmayan ve kadın psikolojisi ve erkek psikolojisi üzerinde zararlı etkilere sahip davranışlar ve sözler belirlenerek bunlar yerine temelinde duyguların iletildiği ve derin bir duygusal bağlanmaya hizmet eden gerçek bir iletişim kurulması için çalışılır.

 179. Şeyda diyor ki: Aralık 5, 2017 at 12:22 pm

  Merhaba Serhat bey,
  Ben yaklaşık 3 yıldır önce bir proje için Almanya’ya geldim.Normal şartlarda proje bittikten Türkiye’ye dönecektim.Sonra bazı nedenlere bağlı olarak kararımı değiştirip Almanya’da yüksek lisans yapmaya başladım.Bu ne kadar güzel pozitif bir gelişme olarak görünsede başka bir ülkede yaşamak için hiç bir hazırlığım yoktu.(dil, ekonomi…vs) İlk bir sene ev, dil, burs, okul,adaptasyon Ve bürokratik sorunlarımı çözmekle geçti.Yaz tatili için Türkiye ye döndüğümde birden bire hiç bir şekilde yutkunamamaya başladım.Artık yemek yemek, su içmek bir işkenceye dönüşmüştü boğulmaktan korkuyordum ve yutkunma sorununun yanında herşeydende (köpek, asansör,karanlık sokaklar, insanlar…vs) korkmaya başlamıştım.(Fizyolojik olarak bir sağlık sorununa bağlı değildi yutkunma sorunum.)İki ay daha Türkiye’de kalacaktım Ve bu süreçte bir psikiyatriste gittim.Ve bana bazı ilaçlar verdi, Yanında terapi görmemi tavsiye etti.2 ay Sonra tekrar Almanya’ya gideceğim için terapiye Almanya’da başlamayı düşündüm.Almanyaya döndükten sonra evden çıkmama Ve günlerce uyumaya başladım.Artık hiç bir işimi halledemiyordum.Sürekli uyuyordum Ve zorunlu durumlar olmadığı zamanlarda dışarı çıkamıyordum.Ana dilimde terapi görebileceğim klinikleri araştırdım Ve bana yakın olan tek bir klinik bulmuştum sonunda .Hemen randevu alıp gitmeye başladım bu kişi 65 yaş üzeri ve psikiyatr idi.Haftada 3 gün terapiye gidiyordum Ancak terapistim beni hiç dinlemiyor Ve bana sürekli Almanya’daki kendi geçmiş yaşantılarından bahsediyordu.Mesela Uyku bozukluğumdan bahsettiğimde ise bana çalar saat hediye etmişti.Anlattıklarım ile beni yargılıyordu durmadan Ve bana faydadan daha çok zarar verdiğini farketmeye başlamıştım.Terapileri bıraktım ilaçları bıraktım.Yaklaşık bütün semptomlar 6 ay kadar sürdü Ve kendiliğinden azalmaya başlamıştı.Bitkisel ilaçlar almaya başladım kedi otu damlası, Bachblüten, Johanniskraut…vs Çantamda her daim bunlarla dışarı çıkıyordum.Bu şekilde kendimce geçici rahatlamalar sağlıyordum.En son bir akşam eve döndüğümde birden bire kalbim 150 atmaya başladı Ve o an kalp krizi geçirdiğimi düşündüm.Komşum ambulansı çağırdı bir gece hastanede kaldım.Kalp ile ilgili bütün tekiklerim yapıldı ancak hiçbir sorun olmadığı görüldü.Doktorlar sebebin psikolojik olduğunu bir panik atak krizi olabileceğini söyledi.Ama buna inanamıyordum bile.Sonra terapi için yeniden araştırma yapmaya başladım.Ancak ana dilimde psikologlar bulsamda çok dolu oldukları için Ancak 1 yıl sonraya randevu alabileceğimi söylediler.
  İnternet’ten araştırırken Online terapi olabileceğini gördüğümde çok sevindim bana yeniden bir umut oldu.Umarım bana yardımcı olabilirsiniz.
  Pozitif dönüşünüzü sabırsızlıkla bekler iyi çalışmalar dilerim.
  Şeyda

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 10, 2017 at 6:01 am

   Şeyda merhaba. Almanya’daki mücadelen için seni kutluyorum. Tüm olanaksızlıklara ve tüm imkansızlıklara rağmen hedefine ve hayallerine ulaşmak için tüm gücünle, yapabildiğinin en iyisini yaptığına inanıyorum. Panik bozukluğu insan yaşamını sınırlandırır. Panik atakları geçirilen ortamlar insana korkutucu gelir ve kişi bu ortamlarda bulunmaktan kaçınır. Almanya’daki psikoterapi deneyimini anlatmışsın. Kendi hayatından örneklerle seans süresini dolduran, danışanının yaşamında olan olayları pek de önemsemeyen uzmanlar İstanbul’da da var. Neyse ki, bunlardan daha dazla sayıda olumlu özelliğe sahip uzman var. Online psikolog desteği alabilirsin. Senle çalışarak panik bozukluğunu yenmeni, panik korkundan kurtulmanı sağlayabiliriz.

 180. Muzaffer diyor ki: Aralık 3, 2017 at 10:14 pm

  Merhaba Serhat bey, ben Almanya’da yaşayan, burda doğmuş büyümüş bir insanım. Beş senedir evliyim. Eşim Türkiye’den. Size yazmamın sebebi şu: Eşim ile ciddi sorunlar yaşıyoruz. Bence bazıları kültürel temelli, bazıları ise yaşanılanlarla ilgili. Burda aile danışmanına gittik. Fakat eşim kendini rahat bir şekilde ifade edemediği için, çok fazla verim alamadık. İfade etmekle kast ettiğim şey sadece dil ile ilgili değil, aynı zamanda kendisini kültürel anlamda anlayacak bir insana ihtiyaç var. Ben kendisini anlamaya çalışıyorum, fakat yaşadığım ülkenin kriterlerini temel aldığımda, sadece “histerik” kelimesi aklıma geliyor. Bu toplumun normlarına çok zıt bağırma çağırma sorunları yaşıyoruz. Yaşadığımız kentte Türk psikolog aradık. Fakat bulduğumuz doktor psikiyatrist ve ilaç tedavisi yağdığını söyledi, yani hastanede. Bizim ilaca değil, psikolojik yardıma ihtiyacımız var. Yanımda eşim kendisini serbestçe ifade edemiyordur büyük bir ihtimal. Yani bizim burada yanına gidip psikolojik destek alabileceğimiz kimse yok, fakat acilen kötüleşen duruma müdahaleye ihtiyacımız var. Eşim buraya geldikten sonra bir boşluğa düştü. Dili bilmiyor, çalışamıyor, çocuk doğdu, her şeyi ile bana bağımlı. Her sorunun sebebini bende arıyor. Bende kendimi bir yetişkin ile yaşıyor değil de, bir çocuk daha yetiştiriyor gibi hissediyorum. Bana küfür ediyor, bana bedensel olarak saldırıyor. Türkiye’de bir erkek farklı tepki verir bunlara, fakat ne erkek, ne de kadın tarafından şiddetin çözüm olmadığını biliyorum. Bana davrandığı gibi cevap versem, yani sokak ortasında bağırarak, küfür ederek, bedensel şiddet uygulayarak, o zaman zaten bu evlilik biter. Son şans evlilik terapisi ve bu anlamda da sizin sunabileceğiniz online psikolog yardımı, çünkü kasabamızda danışacak kimse yok.
  Sağolun.

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 10, 2017 at 9:24 am

   Muzaffer merhaba. Eşinle ilişkinde yaşadıkların, evli çiftlerin evlilikte bir anlam bulamamalarına neden olan, birbirlerinden uzaklaşmalarına neden olarak duygusal bağ kurmalarına engel olan durumlardır. Fiziksel şiddet, küfür, hakaret hiçbir kadının ve hiçbir erkeğin hak etmediği, insanlığa ve evrensel insani değerlere aykırı davranışlardır. Evlilik terapisi konusunda sizlere yardımcı olabilirim. Online psikolog hizmetinden yararlanabilirsiniz. Görüşmek dileğiyle.

 181. Hocam teşekkür etmek istedim, online psikolog desteğiniz için çok sağolun. Sayenizde kendime inancım geldi.

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 5, 2017 at 9:45 am

   Rica ederim Uğur. Kendine inancın için benim internetten yardımımın etkisi olmuştur ancak kendine inancını getiren sen kendinsin. Online psikolog desteği alma kararı da sana ait, mantıklı bir karar. Gönüllü olarak katıldığın için ben sana teşekkür ediyorum. Kendine iyi bak.

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 10, 2017 at 6:17 am

   Rica ederim Uğur. Sen her zaman çok gayretli bir öğrenciydin. Senin kendini keşfetmen, tanıman ve sonucunda kendine inancının gelmesi beni çok sevindirdi. İnternetten psikolog desteği ile amacına ulaşmış olman senin azminin ve mücadeleci ruhunun bir eseridir. Seni tebrik ediyorum. Kendine iyi bak.

 182. Serhat Bey merhaba,
  Ben üniversite öğrencisiyim ve hâlâ sınavlardan önce aşırı bir kaygı duyuyorum. Bu durum fiziksel olarak bana sınavdan önce:
  Karında ağrı, ellerde aşırı terleme ve kulaklarımın uğultu olarak yansıyor.
  Bu konu ile ilgili sizden online psikolog yardımı alabilir miyim?

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 23, 2017 at 6:50 pm

   Can, sınav kaygın nedeni ile hissettiğin ve mesajında ifade ettiğin belirtiler senin sınav performansını nasıl etkiliyor? Evet, bu konu ile ilgili olarak online psikolog yardımı alabilirsin.

 183. Şennur diyor ki: Aralık 3, 2017 at 3:52 pm

  Merhaba Serhat Bey,
  Ben beni stresse sokan durumlar sonrasında, sağ kulağımda bir uğultu ve devinim oluyor bu konu ile ilgili online psikolog yardımı alabilir miyim?

 184. Nuran diyor ki: Aralık 2, 2017 at 5:46 pm

  Merhaba Serhat bey. Psikoloji yazılarınızı okuyorum, çok faydalanıyorum. Ancak mevcut halimden hiç memnun değilim. Çarşıya giderken, daha apartmandan çıkmadan kaç komşumla karşılaşsam onlara nereye gittiğini, niçin gittiğimi anlatma gereği duyuyorum. Oysa onlar bana sadece merhaba veya iyi günler demek istiyorlar. Bende onların zamanlarını harcayıp açıklamalar yapmadan edemiyorum. Sonrasında bunun anlamsız olduğunu düşünürken o esnada karşımdan gelen tanıdığıma da aynısını yapıyorum. Ona da tüm detaylarıyla nereye gittiğini, neden gittiğimi tüm ayrıntıları ile anlatıyorum. Beni kötü hissettiren bu psikolojik sorunumdan kurtulmak için ne yapmalıyım? Bu konuda internet üzerinden psikolojik destek almak istiyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz?

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 23, 2017 at 6:48 pm

   Nuran merhaba. Mesajında ifade ettiğin sorunlar bir anksiyete bozukluğunun belirtileri. Bu bir tür korku hastalığı. Yaşadığın problemle ilgili internet üzerinden psikolojik destek alabilirsin, sana yardımcı olabilirim.

 185. Burkay diyor ki: Aralık 1, 2017 at 7:46 am

  Serhat Hocam, işinde gerçekten gayet başarılı, mesleki olarak pek çok açıdan donanımlı, insan ilişkileri kuvvetli, oldukça ilgili ve anlayışlı bir uzman psikologdur. Yoğun iş tempomdan dolayı online seanslara başladık ve kısa zamanda faydasını görmek gerçekten çok sevindiriciydi. Herkese gönül rahatlığıyla kendisini tavsiye ediyorum. Hocam iyi ki varsınız.

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 1, 2017 at 10:58 am

   Burkay yorumların ve düşüncelerin için çok teşekkür ediyorum… Sağolasın. Online terapi çalışmaları gerçekten de iş ve koşuşturma tempomuzun bize ait bir an bırakmadığı günümüzde kendimize ait bir zaman ayırmamızı sağlıyor. Bazı zamanlarda bu zaman hayati önem taşıyor. Online çalışmalarda da sonuç alıyoruz, hedeflerimize ulaşıyoruz. Psikologla görüşmek isteyenlere ben bir klinik psikolog olarak tavsiye ediyorum.

 186. Serap diyor ki: Kasım 30, 2017 at 8:23 pm

  Merhaba Serhat bey benim 5 yaşında bir oğlum var yemek yedirmek bizim için problem bazen sıkıntılar yaşıyoruz ödül ve sürprizlerle denemelerimiz oldu ama pek istediğimiz gibi olmadı sizinlede aynı şehirde olmadığımız için yüzyüze danışma mümkün olmamaktadır online danışma uygun olur mu yada nasıl bir yol izlemeliyiz bize yol gösterirseniz sevinirim

 187. Serap ç. diyor ki: Kasım 30, 2017 at 6:07 pm

  Merhaba serhat bey benim kardeşimin eşi sigara konusunda son derece hassas ve kesinlikle müdahaleyi kabul etmiyor ve en ufak sigara mevzusu olduğunda büyük sorunlar yaşanıyor kardeşim artık çözümsüz kaldı ve sizinlede aynı şehirde olmadığımız için yüzyüze terapi mümkün olmamaktadır online terapi için bize yardımcı olursanız sevinirim

 188. Meryem diyor ki: Kasım 30, 2017 at 5:11 pm

  İyi akşamlar hojam, sitenizi hep izliyorum. Hangi kaç konularda açıklamalar yaptığınızı görüyorum. Siz evlilik konusunda yazılar yazıyor, bilgi veriyorsunuz. Benim bir sıkıntım var. 8 yıllık evli olduğum kocamdan çok memnunum ve onu çok seviyorum. Ben onun beni aldatmasından çok korkuyorum. Onun beni benim onu sevdiğim kadar sevdiğinden emin olmak istiyorum. Siz bu konuda bana yardımcı olabilir misiniz hojam?

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 23, 2017 at 6:47 pm

   Düşüncelerin için teşekkürler Meryem. Evlilik konusunda 15 senedir yazılar yazıyorum, haklısın. Eşinden memnun olmana sevindim. Eşinin seni aldatmasından çok korkuyorsun, seni anlıyorum. Aldatılmayı hiç kimse istemez. Eşin eminim ki seni seviyordur. Peki seni senin onu sevdiğin kadar sevmeseydi bunun anlamı senin için ne olurdu? Bu konuda sana yardımcı olabilirim, bu konuda yüzyüze veya online olarak yardım edebilirim.

 189. Muammer S. diyor ki: Kasım 29, 2017 at 3:55 pm

  Sayın hocam, sitenizi internetten ilgiyle izliyorum,bilmediğim bir çok konuya da açıklık getirdiğinizi görüyorum. Benim sorum şu: Çok yakın bir arkadaşımın oğlunun uyku problemi var, 17 yaşında ve geceleri asla uyuyamıyor, aile ne yapacağını şaşırmış durumda. Çocuğun kesinlikle psikolojik desteğe ihtiyacı var,fakat çocuk çok inatçı,ben iyiyim diyor. Dün onu karşıma aldım ve sizin sitenizden bahsettim,biraz yumuşadı,ne yapmamız gerektiği konusunda size ihtiyacımız var,bize bir yol haritası belirlerseniz sevinirim,saygılarımla…

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 1, 2017 at 9:40 am

   Muammer merhaba. Arkadaşınızın 17 yaşındaki oğlu bence de psikolojik destek almalı. Online psikolog desteği almayı kabul ederse bundan yarar görür. Sizin konuşmanızla biraz yumuşamış olması, aslında doğru yaklaşım gösterildiğinde yardım almaya açık olduğunu gösteriyor. Gönüllü olarak psikolojik yardım alması için öncelikle onunla tanışmak isterim. Bizim çalışmalarımızda gönüllülük esastır ve umarım kendisi ile tanıştığımızda gönüllü olarak çalışmaya katılma konusundaki isteği daha da artar. Yol haritamızda ilk olarak onunla tanışmamız yer alıyor. Kendisi ile online yani internet üzerinde skype programını kullanarak tanışabiliriz, ya da Beylikdüzü’ndeki psikolojik destek merkezime gelerek yüzyüze seansıma katılabilir.

  • bur kay diyor ki: Aralık 1, 2017 at 9:45 am

   Serhat Hocam, işinde gerçekten gayet başarılı, mesleki olarak pek çok açıdan donanımlı, insan ilişkileri kuvvetli, oldukça ilgili ve anlayışlı bir uzman psikologdur. Yoğun iş tempomdan dolayı online seanslara başladık ve kısa zamanda faydasını görmek gerçekten çok sevindiriciydi. Herkese gönül rahatlığıyla kendisini tavsiye ediyorum. Hocam iyi ki varsınız.

 190. Ayşe diyor ki: Kasım 28, 2017 at 7:14 pm

  Merhaba. Ben geçtiğimiz yıllarda panik ve kaygı bozukluğu tedavisi görmüştüm yaklaşık altı ay ilaç kullandım sonra doktorumun tayini çıktığı için Doktorumu değiştirmek zorunda kaldım her şey yeniden başladı yanlış teşhis yanlış ilaç vs. Sonuçtan psikiyatra gitmeyi bıraktım. Çünkü yanlış teşhis yanlış ilaç yaşam standartlarını kötü etkilemeye başladı. yaklaşık iki senedir bu konuyla alakalı tedavi görmüyorum.Tedavim yarım kaldığı için kaygı bozukluğun sıklıkla tekrarlıyor. Bu durum iş ve sosyal hayatımı da olumsuz etkiliyor. Sağlıklı karar alma kriz durumunda sağlıklı düşünebilme kabiliyetimi kaybediyorum. Yoğun bir şekilde çalıştığım için tedaviye zaman ayıramıyorum. Açıkçası yeni bir psikiyatra gidip her şeyi en baştan başlamaya da gücüm olduğunu sanmıyorum. Ayrıca ilaçla tedavi bana bağımlılık gibi geliyor açıkçası. İş yoğunluğundan dolayı hafta içi tedavime devam edemiyorum ayrıca bununla alakalı hastane ya da klinik gibi soğuk bir yerde bulmak da bana hoş bir düşünce gibi gelmiyor. Bu nedenle bir süredir online psikolojik danışmanlık ile ilgili araştırma yapıyordum. Sayfanızla karşılaştım. Bana kaygılarımdan kurtulma konusunda destek olabileceğinizi ümit ediyorum. Bana yardımcı olabilir misiniz?

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 23, 2017 at 6:42 pm

   Ayşe merhaba. Eğer gönüllü olarak çalışmalarımıza katılırsan sana internet üzerinden psikolojik destek verebilirim. Kaygıların konusunda bilişsel davranışçı yöntemleri uyguluyorum ve sana da tavsiye ediyorum.

 191. Pınar diyor ki: Kasım 28, 2017 at 5:27 pm

  Merhabalar Sayın Hocam, çocuklarda kaygı bozukluğunu gidermek için oyun terapileri yapılıyor. Bu tür durumlarda, online terapilerle çocuklara yardımcı olmak ve yüz yüze terapilerde olduğu gibi sonuç elde etmek mümkün müdür? Bir akraamızın 5 yaşındaki oğlunu oyun terapisine götürüyorlar. Çocuğun kaygıları var ve oyun terapisi ile bu kaygıları gidermeye çalışıyorlar. Bizim çevremizde bu tür çalışmalar yapan psikolog bulmak kolay olmuyor. Ben size Ankara’dan yazıyorum. Online psikolog yöntemini uygulayan bir psikolog olarak siz online oyun terapisi uyguluyor musunuz? İyi çalışmalar.

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 1, 2017 at 10:49 am

   Pınar merhaba. Kaygı bozukluklarını gidermek amacıyla çocuklar için uygulanan terapilerin büyük kısmı yüzyüze gerçekleştirilir. Çocuk terapilerinin yüzyüze ve terapistin çocuğu görerek, onunla oynayarak, iletişimi yüzyüze kurarak yapılma özelliği var. Çocuklarda internet üzerinden terapi pek tercih edilen bir yöntem değil. Online psikolog yardımı, yetişkinler için daha uygun bir yöntem. Ben online oyun terapisi uygulamıyorum. Dediğim gibi, çocuklar için internetten terapi değil de yüzyüze tercih edilmeli diye düşünüyorum. Çok teşekkürler.

 192. Sedef Y. diyor ki: Kasım 28, 2017 at 12:14 pm

  Merhaba Serhat Bey
  Size 7 yasindaki kızım ile ilgili bir problemden bahsetmek istiyorum. Ķızım konusmaya basladigindan itibaren k sesini t olarak cikariyor yani kuzu ya tuzu diyor. Ilkokula bu sene basladi ogretmeni ile gorusmem uzerine k sesini ogrenmeyi bekleyip sonuca gore harekete gecmeyi teklif etti. Sesi ogrendikten sonra da bir degisme olmadi. Son olarak terapi ile duzeltecegimize inaniyorum. Kucuk baska bir cocugum oldugundan yuzyuze terapi benim icin zorlayici olabilir. Ozellikle Online psikolog seansları ile bu konuyu duzeltme imkanimiz olabilir mi, fayda saglayacagini dusunuyorum. Bana bununla ilgili yardim edebilir misiniz?

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 23, 2017 at 6:39 pm

   Sedef merhaba.
   K seslerini T’ye dönüştürme problemi senin çocuklarda yaygın görülen bir durumdur. Bu duruma artikülasyon bozukluğu denir. Sadece K ve T seslerinin birbirine dönüşmesi ve ayırt edilememesi dahi çocuklarımızın konuşmalarının anlaşılamamasına yeter. Bu problemle ilgili olarak online psikolog seansları değil de yüzyüze konuşma terapisini tavsiye ederim. Bir terapist kızınla yüz yüze çalışmalar yaparak yaşadığı sorunu aşmasına yardımcı olacaktır. Artikülasyon bozuluğu konusunda endişelenme, kızın sesleri daha iyi tanıdıkça, büyüdükçe K ve T seslerini ayırt etme konusunda daha iyi olacaktır.

 193. Tuğçe C. diyor ki: Kasım 28, 2017 at 11:59 am

  Serhat Bey Merhaba.. Yazılarınızı okudum ve sizden yardım alan bir arkadaşım sizi tavsiye etti. Fakat yoğun çalışıyorum o yüzden internetten psikolog yardımı almayı düşünüyorum. Şöyle söyleyim: Uzun zamandır çok stresliyim ve bu hem işime hem özel hayatıma yansıyor. Stres yönetimim yok, stresimle başedemiyorum. İş gereği herkesle iyi geçinmem gerekiyor fakat bunu yapamıyorum. Çabuk sinirlenip çabuk demoralize oluyorum. Online terapi almayı düşünüyorum. Yaşadığım bu durumlarla ilgili bana yardımcı olabilir misiniz? Sizinle irtibata geçmek istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim…

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 23, 2017 at 6:34 pm

   Tuğçe merhaba. Stres yönetimin ve iş yerindeki ilişkilerinde kendini daha iyi hissetmek için online seanslara katılman yararlı olur. Sana yardımcı olabilirim.

 194. Damla B. diyor ki: Kasım 28, 2017 at 11:31 am

  Hocam Merhaba,
  Panik atağım var. Uzun süre tedavi gördüm. Ben İstanbul dışında, İzmir’de oturuyorum hocam. Burada birkaç psikoloğa gittim. Psikologlarla yüzyüze terapiye katıldım. Farklı terapistlerle çalıştım ancak bir düzelme olmadı. Kaygım, anksiyetem hep sürüyor. Bazı zamanlar durulsa da kaygı bende hiç bitmiyor. Sizin internetten psikolojik yardım konusundaki makalenizi de panik atak hakkındaki yazınızı da okudum. Benim işime çok yarayacak bilgiler sunmuşsunuzi teşekkür ederim. Size sormak istediğim şu olacak: Panik ataklarımda yüzyüze terapilerden hiçbir fayda göremedim. Peki internet ten psikolog yardımı alsam işe yarar mı? Benim kaygılarımdan, korkularımdan kurtulmama ve panik ataklarımdan özgürleşmeme bir yararı olur mu? İşe gidemiyorum, dışarıda özgürce yürüyemiyorum. Online psikolog yardımı alsam bunları başarabilir miyim?

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 23, 2017 at 6:32 pm

   Damla merhaba. Panik ataklarınla ilgili profesyonel yardım almaya devam et. Panik atak konusunda benden yardım almaya karar verirsen sana internetten psikolojik destek verebilirim.

 195. Özlem D. diyor ki: Kasım 27, 2017 at 7:47 pm

  Serhat bey yazılarınızı okuyorum ve internet sitenizden bilgi almaya çalışıyorum. Sizin yazılarınızdan fayda göreceğime inanıyorum ama tabii ki sizden psikolojik bir destek de almak isterim. Ben kendi problemimden biraz bahsetmek istiyorum hocam. Bende uzun süredir bitmek bilmeyen, ilaç tedavisi görmeme rağmen sürekli tekrarlayan bir panik atak problemi var hocam. Benim bu panik atak problemim ilk olarak orta son sınıfta başlamıştı ve ailem beni o yıllarda sık sık hastaneye götürüp acilde muayene ettirmek zorunda kalıyordu. Zaman içinde artık eskisi kadar sık bir şekilde hastaneye ve acile gitmek durumunda kalmıyorum hocam. Paniğin beni rahatsız eden tarafı seyahat konusunda ortaya çıkıyor. Ne zaman ki ben şehir içi bir yere gidecek olayım, o zaman terlemeye başlıyorum, kalbim hızlı hızlı atmaya başlıyor ve kendi kendime “Gidemem” diyorum. Gidemem desem de gütmek mecburiyetindeyim çünkü benim için masa başı bir iş değil, arabaya atlayıp şehir içi ve bazen şehirler arası yolculuk yapmamı gerektiren bir iş. Eskiden bir ara çalışmayı bırakmak istiyordum ama Allahtan şimdi “Çalışmalıyım” diyorum ve gidip işimi yapıyorum. Benim sormak istediğim, online terapi bana yararlı olur mu?

  • Serhat Damar diyor ki: Kasım 28, 2017 at 12:01 pm

   Özlem merhaba. Panik atakların senin seyahat etmeni zorlaştırsa da, bazen işi bırakmayı düşündürse de, sen yine de en doğru olanı yapıyor, paniğin üstüne gidiyorsun. Bu en sağlıklı ve en mantıklı olan yoldan hiç ayrılmadan ilerlemeni sürdür olur mu? Günümüzde sen paniğinle ilgili net başarılar kaydetmişsin. Örneğin, artık acile, hastaneye gitme ihtiyacı duymuyorsun. Eskiden panik nedeniyle sık sık hastane acillerine giderken bugün bunu yapmıyorsun ki, bu önemli bir başarıdır. Bu senin başarındır ve seni tebrik ediyorum. Paniğin seni korkuttuğu tüm durumlar için de aynı yoldan gidilmesi faydalı olacaktır. Seyahat etmeni zorlaştırdığı için, mutlaka ve mutlaka davranış hedeflerin arasında iş seyahatleri aşamalı olarak yer almalıdır. Bilişsel davranışçı terapi bu konuda çok iyi bir başarıya sahip bilimsel terapi yaklaşımıdır. Bilişsel davranışçı terapiden fayda görürsün. Yüzyüze de, online psikolog desteği şeklinde de sana yardımcı olabilirim. Başlamak istediğinde iletişim telefonum olan 0532 322 1770 ‘ten bana ulaşabilirsin.

 196. Ali U. diyor ki: Kasım 27, 2017 at 12:55 pm

  Online psikolojik seansın faydalı olduğunu düşünüyorum. Psikologla yüz yüze görüşme bazen zaman yetmezliği bazen trafik bazen hastanın durumunu tam olarak anlatamaması gibi durumları önleyeceğini düşünüyorum. Ben de psikolojik sorunumla ilgili sizden yardım almak istiyorum. Ben ilişkilerimde her zaman terk edilen taraf oluyorum. Her şeyin en mükemmelini yapmaya çalışıyorum, karşımdaki insana değer veriyorum, ancak aynısını karşı taraftan göremiyorum hocam. Bazı arkadaşlarım fazla iyi olmamın tez ayrılık getirdiğini söylüyorlar. Bu durumda ne yapacağımı bilemiyorum. İnsanlara kötü davranmak benim ruhuma aykırı. Kendimi belli bir statüde mi göstermeliyim, ya da olduğumdan farklı görünüp karşı tarafın ilgisini mi çekmeliyim? Belki de ben çift ilişkisine uygun bir insan değilim ve yalnız kalmayı hak ediyorumdur, bilemiyorum. İçinde bulunduğum durumdan kurtulabilir miyim? Bununla ilgili online psikolog çalışmalarından fayda görür müyüm? Selam ve saygılar.

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 23, 2017 at 6:30 pm

   Online psikolog çalışmaları hakkında başta ifade ettiğin düşüncelere katılıyorum ve sorduğun sorunun cevabı olarak şöyle söyleyebilirim ki, evet bu çalışmalardan yarar görürsün. İlişkilerinle ilgili bireysel online destek almanda yarar var. İlişkilerimizde insanlara kötü davranmayız, olduğumuzdan farklı görünüp karşı tarafın ilgisini çekmeye çalışmak da işlevsel olmayan bir davranış. Mesajının son bölümünde ifade ettiğin düşüncelerin gerçekliğini sorgula olur mu? Seni tanımıyorum ama bu düşünceleri iyi tanıdığımı düşünüyorum. Bunlar yararsız, hatta zararlı olumsuz düşünceler. Bu düşünceler senin yaşamını nasıl etkiliyor?

 197. Semiha K. diyor ki: Kasım 27, 2017 at 12:03 pm

  Online psikolog desteği almak istiyorum ancak size birkaç soru sorma ihtiyacı hissediyorum. Ben Beylikdüzü’nde çalışıyorum ve karşı tarafta oturuyorum. İşyerimle evim arasındaki mesafe çok uzak ve kendime ayırabildiğim zaman çok az olduğu için ancak internetten yardım alabiliyorum. Hocam ben 4 senedir süren problemli bir evliliği sürdürmeye çalışıyorum. Sizden beklentim bir karar almama yardımcı olmanız. Herhangi bir psikolojik sorunla ya da hastalıkla ilgili tedavi arayışında olmadığımı bilmenizi isterim. Eşimle 4 yıl önce evlendim, bu süre zarfında defalarca ayrıldık, tekrar barıştık. Tekrar ayrılıp küstüğümüzde artık benim içimde evliliğimin düzeleceğine dair herhangi bir umut oluşmuyor. Eşim klasik erkek düşüncesiyle hareket ediyor ve benim sorun çıkaran bir kadın olduğuma inanıyor. Aslında benim rahatsızlık duyduğum durumlarla ilgili bir adım atsa, inanın hissettiğim hayal kırıklığı da ortadan kalkacak bundan eminim. Aramızdaki temel sorunlar ile ilgili burada çok uzun bir mesaj yazarak değerli zamanınızı harcamak istemiyorum hocam. Sizden öğrenmek istediğim tek şey var: Online psikolog hizmeti benim evliliğimi sürdürme veya bitirme kararı vermemde bana yardımcı olabilir mi? Çünkü ya çok sorunlu bir ilişkiyi devam ettireceğim, ya da boşanıp kendime daha iyi bir hayat kuracağım. Mesajımı cevaplarsanız sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.

  • Serhat Damar diyor ki: Kasım 27, 2017 at 1:42 pm

   Semiha merhaba. Sorularına açıklayıcı cevaplar vereceğim. Mesafe uzun olduğunda merkezden randevu alarak gelmenin zorluğunu anlıyorum. Online seanslarımız bu noktada senin durumundaki danışanlarımızın kullanabileceği iyi bir alternatiftir. Problemli bir evliliğin olduğunu anlatmışsın. 4 senedir sürdürdüğün bu evliliğin devam etmesi ya da bitmesi için bir karar vermeye çalışıyorsun. Sorunlar hakkında senle çalışmaya başladığımızda detaylı olarak konuşuruz. Bunları mantık ve evliliğin temel ilkeleri, bağlanmanın evrensel değerleri üzerinden değerlendiririz ve online psikolog desteği ile senin bu zor kararı vermene yardımcı olabilirim. Problemli evlilikleri olan danışanlarım bana bazen “Sizce boşanmalı mıyım?” ya da “Ben ne yapayım?” sorularını soruyorlar. Bu sorulara benim cevap vermem doğru olmaz. Senin vereceğin kararı benim belirlemem de doğru olmaz. Ancak ben senin kendi kararını vermeni kolaylaştırmak için sana yardımcı olabilirim. Karar verme sürecinde daha geniş bir açıdan bakmana yardımcı olabilirim. Bu sayfada çalışmaları nasıl yaptığımızla ilgili detayları bulabilirsin. Bu yazımda cevap bulamadığın bir sorun olursa tekrardan buradan bana mesaj yazabilirsin, ya da telefon numaramı arayarak bana doğrudan ulaşabilirsin. Rica ederim. Görüşmek dileğiyle.

   • Tahsin diyor ki: Aralık 7, 2017 at 7:39 am

    Hocam evlilik terapisi bildiğim kadarıyla yüz yüze yapılıyor. Yani internetten terapi şeklinde yapılmıyor. Yanlış bilyorsam düzeltin lütfen.

    • Serhat Damar diyor ki: Aralık 10, 2017 at 5:48 am

     Doğru. Evlilik terapisi internet üzerinden uygulanması zor bir yöntem. Bireysel çalışmalarda hiçbir problem olmazken, çiftlerle yapılan seanslarda bizler için önemli olan eşler arasındaki bağın güçlendirilmesidir. Bunu online terapi ile yapabiliyorsak bence devam edilmelidir. Bazı çiftler online seanslardan fayda görmektedirler. Bununla birlikte iletişim problemleri çok şiddetli olan, bağ kurmakta zorlanan, evlilik sorunları sebebiyle artık boşanma noktasındaki çiftlere yüzyüze ya da online psikolog desteği almalarını öneriyorum.

    • Serhat Damar diyor ki: Aralık 11, 2017 at 4:37 pm

     Evlilik terapisi yüzyüze yapılabildiği gibi, eğer sağlıklı iletişim kurulabiliyorsa internetten terapi şeklinde de yapılabilir. Burada baktığımız en temel kriter, çiftin online çalışmaya uyum sağlayabilmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.