abone olun
instagramyoutube
Anasayfa » İlişki Terapisi » Sevgilim Beni Seviyor mu? Ciddi Düşünen ve Aldatan Sevgili Neler Yapar?

Sevgilim Beni Seviyor mu? Ciddi Düşünen ve Aldatan Sevgili Neler Yapar?

“Sevgilim beni seviyor mu?” sorusu önemlidir çünkü değer verdiğimiz, en kıymetlimiz olan sevgilimizin bizi sevmesi, onunla hep bir arada kalmamız açısından önemli bir ayrıntıdır. Bizi sevmesi, birlikte olmamızı ve bir nevi ilişkimizin garantisi gibidir. Yanımızda olmasını garanti eden bir duygusal rahatlık sağlar onun bizi sevmesi. İnsan, sevdiğinin yanında olmak isterken sevmediklerinden uzak olmayı tercih eder.

Çoğumuz ömür boyu sürecek bir ilişki isteriz. Gündelik ilişkilerden ve günübirlik yaşantılardan hiçbir şey beklemeyiz ve bu tür ilişkiler bizler için bir anlam ifade etmez. Bu yazımda başlıkla bağlantılı olrak sık sorulan soruları yanıtlamayı amaçlıyorum.

Ömrümüzü yalnız geçirmek istemiyoruz. Biz insanlar bu hayatı bir eş ya da sevgili ile birlikte yaşamak istiyoruz. Bazılarımız, sevgi dolu bir aşk ve bize bağlılığını ifade eden bir sevgili buldukları için gerçekten şanslılar. Aşkı arıyoruz. Onu bulduğumuzda ise, uzun ömürlü aşkı aradığımızı fark ediyoruz. Sevgiyi aramamız ve sevgiyle dolu bir yaşam bulmak için mücadele etmemiz gerçekten önemli. Bu, kendimizi daha iyi ve güvende hissetmek için bu dünyada yaptığımız önemli davranışlarımız.

Bu yazımızda aşkı ve sevgiyi gerçekten arayan ve bulan insanların özelliklerini ele alacağız. Sevgiliyle uzun süren, hatta bir ömür boyu bizle birlikte yaşayan bir ilişki istiyoruz. “Aşk” ve “sevgi” sözcükleri kendi başlarına yalnızca birer sözcüktür ve eyleme dökülmediğinde kendi dar sınırları içinde birer sözcük olmayı sürdürürler. Biz insanlar bu kavramları kendi yaşamlarımızda görmek isteriz. İlişkimizde bunların bulunduğundan emin olmak isteriz. “Kız arkadaşım beni seviyor mu?” diye sorarız. “Evet, beni seviyor” veya “Beni sevmiyor” şeklinde verebiliriz.

Sevgilim Beni Seviyor mu?

Onun sizi gerçekten sevdiğinden emin olmak istiyorsanız, aranızdaki ilişkide şu özelliklerin bulunup bulunmadığına dikkatle bakmanızı tavsiye ediyorum:

Size Saygı Duyar

Kişiliğinize, zevklerinize ve fikirlerinize içten bir saygı duyar. Onunla konuştuğunuzda, düşüncelerinizi ifade ettiğinizde ve kararlaştırdığınız buluşmalara zamanında geldiğinde bu saygıyı görebilirsiniz. Saygı soyut bir kavramdır, ancak saygının davranışsal ifadeleri çok somuttur. Buluşmalarınıza zamandında gelmesi, onun size saygısının somut ve net bir ifadesidir. Buluşmalarınıza sık sık geç kalması da bir ifadedir. Fikrinize saygı duymayan bir sevgili veya eş: “Sen bilmiyorsun ve anlamıyorsun. Zaten sen neyi blirsin ki?” der. İnançlarınıza saygı duyup duymadığını, sözleriyle ve beden diliyle ifade eder. Size saygı duymayan bir sevgili genellikle randevulara geç kalır, sık sık bahaneler üretir.

Size Yardım Eder

Yardıma ihtiyacınız olduğunda, sorun ne olursa olsun, desteğiyle yanınızda olduğunu hissettirir. Valizinizi taşımanıza yardım eder. İş yerindeki bir soruna kızdığınızda, rahatlamanız için elinden geleni yapmaya çalışır. Konuşarak moralinizi yükseltmeye çalışır. Başka bir gün, sizi üzgün gördüğünde yine iyi hissetmeniz için bir şeyler yapmaya çalışır.

İyi Hissettirir

Güzel veya yakışıklı olduğunuzu söyler. Bunu gözleri, sözleri ve ilgisiyle yapar. Sizi gördüğünde yüzünü çevirmez, ilgisiz ve umursamaz davranmaz. Kendiniz hakkında iyi hissetmenize yardımcı olur. Fiziksel özelliklerinizi yargılamaz, eleştirmez ve sizden bir dizi estetik ameliyat geçirmenizi istemez.

Sizi Düşünür

Sizi gerçekten düşünür. Yemekte neleri sevdiğinizi, çayı nasıl içtiğinizi bilir, hatırlar ve size sevdiğiniz şekilde sunmaya özen gösterir.Tek başına tatil planları yapmak yerine sizle bir tatil planlamayı tercih eder. Yalnız kalmaya çalışmaz, yalnız olmak istemez. Evet, yalnız kalmanız gereken zamanlar olur ama gerçekten seven bir sevgili sizden sürekli olarak uzaklaşma çabası göstermez. Aksine, size yakın olmak için çaba gösterir. Eğer sevgiliyseniz ayda bir, veya 2-3 haftada bir birbirinizi görmek yerine çok daha sık, yani haftada bir kaç kez görüşmeniz daha mantıklı olacaktır. Haftada en az 2-3 kez birbirlerini görmek isteyen sevgililerin bu hali doğal ve içtendir.

Sevgilim Beni Aldatıyor mu

Bazılarımız, sevgilinin sevgisini sorgularken, bazılarımız ise çok daha zor ve zorlayıcı bir soruyla karşı karşıya kalıyoruz. Bu sorunun cevabını arayan danışanlarıma sakin olmalarını ve sakin davranmalarını söylüyorum.. Bu soru, kız sevgilinin aldatıp aldatmadığına dair bir soru. Doğrulanması çok zor görünen, ancak ilişkinin kalitesi ve çiftin duygusal bağı ile emin olunabilecek bir durum…. Biz insanlar genellikle sadakatin çok önemli olduğuna inanırız. Bazı sevgililer ve eşler aldatmayı normalleştirirken, “Aldatmak insanın doğasında var” derler. Şunu unutmayalım ki, bunlardan çok daha fazla sevgili ve eş asla aldatmayacağını söyler, sadakatin önemine vurgu yaparlar.

Sevgililer genellikle ayrı evlerde yaşadıklarından, sadakatsizliğin gizlenmesi daha kolay olmaktadır.

Aldatan Kadın Belirtileri

Aldatan Kadın İlgilenmez

Bir kadının aldatmasının başlıca belirtilerinden biri ilgiyi kesmesidir. Sevgiliye veya eşe odaklanıp odaklanmadığını, onu dinleyip dinlemediğini anlamak zordur. Başka şeyler görür ve başka şeylere konsantre olur. Bazen farkında olmadan, bazen de bilerek ve isteyerek bunu yapar. Sevgiliyi / eşi ilgi alanından çıkarmaya çalışır. Bu çabasının nedeni, bir süre sonra açıklamayı planladığı ayrılık kararının kendisi için daha kolay baş edilebilir olmasını sağlamaya çalışmak olabilir. Bu şekilde, kararı açıklarken veya uygulama aşamasına geçildiğinde hissettiği olumsuz duygular nispeten hafif olacaktır.

Kendine Odaklanır

Sizinle ilgilenmeyi ve vakit geçirmeyi bırakmıştır. Hobilerine, eğlencelerine ve aktivitelerine kendini derinden kaptırır. Bu arada, “Artık umurumda değilsin”, ya da “Seni umursamıyorum” diyen mesajını da başlangıçta ara sıra verir. Bu mesaj gitgide daha sık ve yüksek sesle ifade edilecektir. Tek başına, başka bir ilişkisi olmadan sakin ve rahat bir hayat yaşamak istediğini söylemeye çalışır. Kadınlar genellikle “Başka biri var ve ben onunla çok daha mutlu ve keyifliyim, o yüzden sen artık gitmelisin” anlamına gelen sözleri söylemeyi sevmezler. İlgiyi ve değer vermeyi keserek sevgilinin uzaklaşmasını beklerler.

Uzun Vadeli Planlardan ve Gelecekten Konuşmak İstemez

Her çiftin kısa, orta ve uzun vadeli planları vardır. Bu planlar ve amaçlar sevgilileri bir arada tutar ve ilişkiyi anlamlı hale getirir. Aldatan kadınlar uzun vadeli planlar hakkında konuşmak istemezler. Bir erkek konuştuğunda bundan hoşlanmaz, rahatsız olur ve konuyu kapatırlar. Uzun vadeli planlar onun için anlamsızdır. Bir süre sonra açıklanacak olan ayrılık kararını vermeye hazırlanırken, uzun vadeli planlar ve gelecek hakkında konuşmak ona cidden anlamsız gelir.

Yalanlar Söyler

Başka bir erkekle birlikteyken bunu saklaması gerekir. Sevgilisine onu aldattığını söyleyemezken, ilişkinin şimdilik bir sır olarak kalması gerektiğini düşünür ve bu sırrı saklar. Çok profesyonel şekilde yalan söyleyerek, 3. kişi gizlenir. Bir süre sonra ayrılmak istediğini, ilişkiyi yürütmek istemediğini ilan ederken sevgiliyi de kafasındaki sorular ve yoğun bir güvensizlikle bırakarak terk edecektir.Çok daha olumsuz bir senaryoda, kadın sevgilisini aldatmaya devam eder. Aldatmak ve sadakatsizlik gerçekten uzun süre fark edilmeden devam ettirilmesi çok zor işlerdir ama bu zorluğu yıllarca çeken kadınlar da vardır. Elbette sevgilisini aldatsa da, ondan ve onunla kurulan ilişkiden vazgeçmek istemeyen kadınlar yalan söylemeye devam ederler.

Sohbetten ve Fiziksel Yakınlıktan Kaçar

Aldatan kadın, el ele tutuşmaktan, sevgiliye yakın mesafede bulunmaktan dahası fiziksel yakınlıktan ve sohbet etmekten kaçar. Aldatan bir eş kaçar, kaçmak ister ve kaçmak için de ciddi bir nedeni vardır. Eğer kaçmazsa, aldatılan sevgiliyle konuşmalar ve fiziksel yakınlık suçluluk ve utanç duygusuna neden olabilir. Kaçmak ise bu problem için geçici olsa da pratik ve kesin bir çözüm olarak görülür. bir çözüm bulur. Kendilerine sorulduğunda “Kaçma ihtiyacı duymuyorum çünkü aldatmıyorum” derler. Düşünce dünyalarında derinlere inildiğinde yaptıklarını aldatma olarak görmedikleri, kendilerini yargılama düşüncelerine temas etmeden bunlardan da kaçındıkları kolayca fark edilit. Bu zihniyete sahip bir kadın, aynı zaman diliminde 10 erkekle birlikte olsa da “Sevgilimi aldatmıyorum” der. Aldatmayı kendisi için farklı tanımladığı için suçluluk veya utanç duymaz. Bu arada aldatma ve sadakatsizlikten suçluluk duymayan ve de utanmayan çok az kadın vardır.

Aldatan Erkek Belirtileri

Sizden Uzak Durur

Aldatma söz konusu olduğunda, bunlar kadınları erkeklerden ayıran özellikler olarak sayılabilir.

Sizinle vakit geçirmekten kaçınır. Sabahları, ve akşamları belirgin biçimde beraber geçirdiğiniz zamanın azaldığını fark edersiniz. Hafta sonları birbirinizle öylesine bir aradaymışsınız gibi hissedersiniz. Gün içinde ve yatmadan önce sohbetiniz yok denecek kadar azalmıştır. Ondaki isteksizlik sizin aklınıza “Acaba beni aldatıyor mu?” sorusunu sık sık getirir. Her eylemi sizi daha zor sorular sormaya sevk eder. Henüz aldatma aşamasına geçilmemiş de olabilir. Sevgiliye ayrılan sürenin ve ilginin fark edilir düzeyde azalmış olması, aldatma sürecinin başlangıcına bir hazırlık olarak da düşünülebilir. Bir erkek, sevgilisini aldatmaya başlayınca ona “Her şey yolunda” mesajı vermek için bazı girişimlerde bulunur. Bu çabaların ana teması “Her şey yolunda. İlişkimizde bir problem olduğunu düşünme” gibi olumlu bir algı oluşturmaktır. Tatil planları yapar, dışarıda yemek planı yapar, yemek hazırlar, hediyeler alır, sevgilisini daha sık görmek istermiş gibi yapar. Bu tür organizasyonlar, seyrek olarak yapılır ve “Bak mutluyuz işte” hissiyatı yaratmaya yöneliktir. Bu planlar sevgiliyle yakın olmak ve onunla temas etmek, yakınlaşmak amacını taşımaz.

Cep Telefonundan Asla Ayrılmaz

Uzun süre cep telefonunu elinde tutan, elinden düşürmeyen ya da yanından ayırmayan erkekler de aldatılma şüphesi uyandırırlar. Duş alırken dahi telefonunu yanında banyoya götüren, telefona ve telefon içindeki programlara şifreler koyan erkekler bu şüpheyi daha da güçlendirirler.Telefonuyla uğraşmasından rahatsız olduğunuzda ya da telefonuna bakmak istediğinizde sert tepkiler verirler. Bu tepkiler genellikle gizlilik isteyen, özgürlük talep eden erkeklerin davranışsal tepkileri olarak düşünülür.

Başka birileriyle bağlantısı olmayan bir erkeğin böyle bir çaba göstermesine gerek yoktur. Fark edebileceğiniz en belirgin davranış değişikliği, sürekli telefonuna bakıyor olması ve onu telefonuna bakarken görgüğünüzde gerginleşmesidir.

Terk Edilmiş Ortak Hedefler

Onunla paylaştığınız ve üzerinde anlaştığınız ortak hedefler artık önemsizdir. Bu ortak amaçlardan biri nişan ve evliliktir. “Nişan” ve “evlilik” gibi kelimeler anlamını yitirmiştir ve erkek tek taraflı olarak bu amaçlardan vazgeçmiştir. Nişan gibi, evlilik gibi konulardan urumdan hiç bahsetmez ve her şeyin yolunda olduğu mesajını göndermeye devam ederse, kadınların bir bölümü bu durumda bir problem görmez. ‘Nişanı erteleyelim’ ya da ‘Evliliği biraz daha düşünelim’ dediğinde ise, kadın işlerin gerçekten yolunda gitmediğini fark eder.

Ciddi İlişki Nasıl Anlaşılır?

Bazen ilişkinizin ciddi bir ilişki mi, yoksa yüzeysel yani geçici, kısa süreli bir ilişki mi olduğunu, anlamak çok kolaydır. Karşınızdaki kişinin mesajınıza 3 gün içinde cevap vermesi, sizin ihtiyaçlarınızı umursamaması yani sizle ilgili konulara kayıtsız kalması buna örnek olarak verilebilir. Sizinle yüz yüze veya telefonda konuşurken bunu hissettirir. Umursamazlık, ilişkinizin ciddi olup olmadığı hakkında çok önemli bilgiler sunar. Birine bu şekilde davrandığınızda, ilişki konusunda ciddi olmadığınızı hissedecektir. Ciddi bir ilişkide, eylemlerinize ve sözlerinize dikkat edersiniz, özenli davranırsınız. Ayrıca sevgilinin size verdiği tepkilere karşı da daha hassas ve duyarlı olursunuz.

Kadın psikolojisi “Güçlü erkek” ten yanadır. Güçlü erkek sadece kas gücü ya da parasal güç olarak düşünüldüğünde yanlış bir seçin yapma olasılığı artar. Kadınlara “güçlü bir erkek” görünümü veren sevgili ve eş adayları yanıltıcı olabilir. “Eşim ve çocuklarım için pazarda hamallık yapıyorum” diyen birini düşünün. Bu sözler gerçekten iddialıdır. Aslında, ailesini geçindirmek için zor görevleri göze alabilen bir erkek, iyi bir eş ve baba olabilir.

Bazı erkekler ve kadınlar, bu zor görevleri yapmayı asla göze almazlar. Onların temel beklentisi “Karşımdakinden ne alırım?” dır. “Ona ne verebilirim?” sorusunu kendilerine sormazlar. İyi ve konforlu bir işleri olsa dahi işi bırakırlar. İlişkinin ya da evliliğin devam etmesini umursadıklarını söyleyebilmek zordur.

Sevgilim Benimle Evlenmek İstiyor mu?

İnsanları kendileri hakkındaki sözleriyle değil, ilişkideki eylemleri ile tanımak mümkündür. Bir erkeğin ve bir kadının ilişki içindeki davranışları önemlidir.

Erkek arkadaşım / kız arkadaşım benimle evlenmek istiyor mu? sorusunu kendinize soruyor olabilirsiniz. Çoğu insan yaşamda olgunluğa ulaştıkları bir dönemde bunu bilmek ister. Bir ilişkinin kesin olarak evlilikle sonuçlanacağını ya da tam tersine, bir ilişkinin kesinlikle kısa süreceğini önceden söylemek mümkün değildir. Buraya eklemek istediğim bir ipucu size bir fikir verebilir. 20 yıldır çiftlerle çalışıyorum. Bu çiftlerin bazıları evlidir, bazıları evlenmek isteyen ancak henüz bu amaca ulaşamamış çiftlerdir. Bir bölümü de, evlilik kelimesini duyunca gerginleşen çiftlerdir. Evlilik hedeflerine ulaşan çiftler arasında yer alan ve mutlu evlilik dediğimiz evlilik ilişkisini yaşayan çiftlerin büyük bölümünde aşağıdaki özellikleri görebilirsiniz:

Birbirlerinin aileleri ile olumlu ve dengeli ilişkiler geliştirirler, birbirlerinin sınırlarına saygı gösterirler, Ebeveynlerine, kardeşlerine, kuzenlerine, akrabalarına ve arkadaşlarına karşı düşünceli ve duyarlıdırlar. Bunlara bakarak, evliliğe giden ilişkiyi tanıyabilirsiniz.

İlişkinizle ilgili benden yardım almak isterseniz size internet üzerinden veya yüz yüze yardım etmeye hazırım. Çiftlerle yapmakta olduğum çalışmalar hakkında bilgi için şu yazıma göz atabilirsiniz: İlişki Danışmanlığı

Serhat DAMAR

Klinik Psikolog & Çift Terapisti

Yorum yapın