Evlilik Öncesi Kararsızlık Sendromu

Evlilik Öncesi Kararsızlık Sendromu Nedir?

Evlilik öncesi kararsızlık sendromu olan çiftler, bu durumun baskısı altında çeşitli zorluklarla karşılaşacaklardır. Bir çift terapisti olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki… Evlenme teklifinden evliliğe kadar geçen süreçte çift birçok hazırlığı birlikte gerçekleştiriyor. Aslında, çoğu çift hazırlanmadan kendilerini evlenirken buluyor. Bu süreçte çoğu zaman evlenmeye hazır değilken evliliğe koşar adım ilerlemenin yarattığı gerilim, endişe ve baskı. Bir yandan, bekar yaşam alışkanlığından kopmak ve tümüyle özgür olmaktan ayrılmak. Öte yandan, evliliğin sorumlulukları ve henüz adapte olunamamış olan evlilik yaşamına yum sağlayamama. Eş adayının güvenilirliğine ve gelmekte olan yeni yaşam biçimine ilişkin derin korkular, çiftlerin evlenmeye karar verdiklerinde sıklıkla karşılaştıkları durumlardır.

Onunla Evlenmeli miyim?

Eşlerinin güvenilirliğinden endişe duyan kişiler kendilerine bazı sorular soracaktır. “Onunla evlenmeli miyim?” Bu sorulardan biridir. “Ne yapıyorum?”, “Doğru olanı mı yapıyorum?” Sorusu da mutlaka akıllardan geçer. Aslında evlilik kavramı ve bu yöndeki ilk adım, gerçek bir stres kaynağıdır.

Çoğu çift, evliliğe hazırlanmanın meşguliyetinden ve gerginliğinden muazzam bir baskı altındadır. Çoğumuz için evlenmeye hazırlanmak yorucu bir dönemdir. Çiftler için bu zamanı birbirini tanımak için harcamak çok önemlidir. Birbirlerini tanıyarak, korkularını hissederek ve karşılıklı destek olarak birbirlerinin endişelerini gidermelerini öneriyoruz. Böylelikle evliliklerine ilk adımı atarken hissettikleri endişe ve korku azalmış olur. Her çift, beyaz eşya alışverişi, provalar ve evlendiklerinde yerleşecek bir ev bulma gibi şeylerle uğraşmak zorundadır. Bunlar da önemli hazırlıklardır ve yapılması gerekmektedir.

Birbirine duygusal destek veren çiftlerde evlilik öncesi kararsızlık sendromu çok daha hafif atlatılır. Bu dönemde, çoğu çiftin gündeminde önemli konular ve ve eşle ilgili sarsıcı sorular vardır.

Evlilik Öncesi Kararsızlık Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Kaygı ve endişe en önemli belirtilerdir. Uyku bozukluğu ve konsantrasyon güçlüğü de yaygın semptomlardır. Zaman zaman kalp çarpıntısı ve bunaltı (anksiyete) olur.

Kalpteki çarpıntı hisleri, şiddetli anksiyete, göğüs ağrısı ve nefes darlığı kişiyi gün boyu rahatsız edebilir. Kaygı ve endişe, kişinin uykuya dalmasını engelleyecek düzeyde yükselebilir. Uykusuzluk gerginliği artırabilir. Bu durum geçici olmakla birlikte, insan yaşamının kritik bir döneminde ortaya çıkan bu kaygı ve endişeler, önemli bir ihtiyaç olan uykunun kalitesini bozmaktadır. Diğer bir semptom, iştah azalmasıdır. İştahsızlık da şiddetli kaygı duymaktan kaynaklanır. Bu süre zarfında gerekli besinlerden mahrum kalmak, zarar verebilir. Yemeden ve içmeden tümüyle kesilmek, kişinin evlilik öncesi kararsızlığını ve endişesini daha da artıracaktır. Bu nedenle kişi mümkün olduğu kadar sevdiği, canının çektiği yemeklerden yemeli, öncekinden daha az beslense bile vücudun ve organların ihtiyaç duyduğu besinleri mutlaka almalıdır.

Yenmek İçin Neler Yapılmalı?

Egzersiz / spor yaparak bedensel ve psikolojik olarak rahatlamak ve uyku kalitesini tekrar yükseltmek çok önemlidir. Uyku kalitesini artırmak ve uykuya dalmayı kolaylaştırmak için gevşeme ve nefes egzersizleri yapılabilir. Bunlar, faydalı sonuçlar sağlayan bilişsel davranışçı yöntemlerdir ve bunların düzenli olarak uygulanması yarar sağlayacaktır. Sıcak bir banyo yapmak ve yatmadan önce bir bardak ılık süt içmek, uykuya dalmayı ve rahat uyumayı kolaylaştırmak için bilinen diğer yöntemler arasında sayılabilir. Bahsetmem gereken önemli bir ayrıntı da, uykuya dalma güçlüğü ve uyku bozukluğunun bu dönemde devam edecek olmasına rağmen bu durumun uzun yıllar sürmeyecek olmasıdır. Kısacası, bu durum geçicidir.

Kişi büyük zorlanma altında hissederek sürekli endişeli olduğunda, tıpkı uykudaki, konsantrasyon da bozulmaya başlar. Verdiği kararla ilgili olarak sürekli kendini sorgulasa da, daha sert bir şekilde evlenme kararını ve evleneceği kişiyi sorgular. Sorgulama sürecindeki düşünceler gündelik işlere konsantre olmayı zorlaştırır. Zihni biraz boşaldığında konsantre olması daha kolay olacaktır. Bununla birlikte, bu dönemde konsantre olmanın zorluğunun da geçici olduğunu da kendinize hatırlatın.

“Evlilik öncesi kararsızlık nedeniyle ayrılma noktasına geldik” diyorsanız… Her iki nişanlı da yorgun, stresli ve endişeli haldedir. Bu nedenle, evlilik hazırlığı görevlerini yerine getirirken sıklıkla birbirlerini anlayamadıkları ve hissedemedikleri durumlarla karşılaşırlar ve şiddetli çatışmalar yaşarlar. Bu da çok normal bir durumdur. Bu bakımdan yavaşlamalı ve birbirlerini anlamaya ve sakinleştirmeye çalışmalıdırlar. Ani tepkilere aniden ve sert tepki vermek yerine, sakince birbirinizi dinleyin.

Evlilik öncesi kararsızlık sendromu ile ilgili çiftler karşılıklı olarak ne yapmalı? Aslında bununla ilgili bir çok şey yapabilirsiniz. En başından, evlenmeye hazırlanırken kendinizi ve nişanlınızı desteklemeye önem vermelisiniz. Birlikte vakit geçirmek, sohbet etmek ve bu süreçte endişelenmek doğaldır. Önemli olan ve sağlamanız gereken hiç endişelenmemek değil, bu endişenizi gerektiği şekilde karşılıklı olarak paylaşmaktır. Nişanlınıza sormak istediğiniz soruların arasında bir eleme yapın. Bunların gerçekten sorulması gerektiğine inandığınız kısmını belirleyin. Bunları kendisine açmanızı öneririm. Her soru işareti ve her şüphenin tek tek sorulması yorucu olacağından bir eleme yapmanızın daha iyi sonuç vereceğini düşünüyorum.

Ancak bu konuşmaları gergin ve kızgın bir anınızda değil, sakin bir anınızda yapın. Eğlencenizden asla vazgeçmeyin. Birbirinize karşı nazik olun. “Nişanlımın uygun bir eş adayı olup olmadığını bilmek istiyorum” demeniz son derece normal ve haklı bir sorudur. Olumsuz düşüncelerin olması normaldir. Bu fikirlerin gerçekliğini sorgulayın ve nişanlınızla çözmeye çalıştığınız soruların yanıtlarını verin. Nişanlınız gerçekten evlenmek istediğiniz kişi mi, bundan emin olmak istiyorsunuz.

Bu kişiden korkulmalı ve evlenilmemeli mi? Bu soruyu anlayarak cevaplayın. Korkunç, felaketleştiren senaryolar üreterek stresi azaltabilir misiniz? Aksine, bu senaryolar sizin stresinizi ve endişelerinizi daha fazla artıracaktır, bu yüzden lütfen facia senaryoları yazmayın ve ona bu yönde sorular sormayın.

Nişanlılık döneminde sizde hayal kırıklığı veya endişe uyandıran durumlar yaşadığınızda, aklınızdaki önemli soru şudur: “Bu doğru kişi mi?”. Onu gerginleşmenin etkisi ile şiddetli biçimde yargılamaktan kaçının. Bu soruyu kendi içinizde sormanızın hiçbir zararı yoktur. Onun yardımı ile cevabı bulun ve endişelerinizi ve sizi rahatsız eden ana noktaları anlatın. Endişeleri paylaşmak ve şüphelerden birlikte kurtulmak çok önemlidir bu yüzden de sürecin sürekli onu köşeye sıkıştırdığınız veya yanlış bir davranışını yakalamaya çalıştığınız bir seviyeye gelmemesine özen gösterin. Çünkü bu tür yollar ilişkinizi bozabilir ve kurmak istediğiniz evliliği yok edebilir.

İlişkide güveni ve iletişimi güçlendirin. Karşılıklı güven ve iletişimin evliliğin çok önemli değerleri olduğunu unutmayın. Hakkında hiçbir şey bilmediğiniz bir yerde yargılanmak, onu suçlamak ve onu mahkum etmek nişanlınızla ilişkinize ve ilişkinize zarar verecektir.

Endişe ve şüpheleri açıkça paylaşıp ifade edebilmeniz en sağlıklısıdır. Onları kendi içinizde saklar ve daha sonra bu korku, endişe ve şüphelerin hakim olduğu ruh halinde evlenirseniz…. Evleneceğiniz kişi bunlar hakkında hiç bir şey bilmiyorsa, o zaman evliliğiniz baştan etkilenir. Evliliğiniz sarsıntılar eşliğinde kurulur, çünkü hem şüphe uyandıran durumlar, hem de yoğun şüpheler evliliği sarsacaktır. Oturun ve sahip olduğunuz anlaşmazlıklar hakkında konuşun. Bu sorunlardan bazıları gerçekten karmaşık olabilir. Evlilik kurulurken eşler arasında bulunan farklılıklar, eşlerin birbirleriyle anlaşmazlık yaşamasına ve farklı fikirlere sahip olmasına neden olur. İki eş çift olarak çözüm sağlayamazsa başka bir yöntem denenmelidir. Bir çift terapisti ile düzenli aralıklar dahilinde görüşmek, en iyi çözümü bulmanıza yardımcı olacaktır.

Evlilik Öncesi Kararsızlığınızı Ciddiye Almanız Gereken Durumlar

Evliliğe hazır olmayabilirsiniz. Evlilik öncesi kararsızlık sendromu bazı durumlarda ciddi bir sinyal niteliğindedir ve eğer bu sinyal doğru değerlendirilirse geleceğinizle ilgili doğru bir karar almanız mümkün olur. Aksi halde, yanlış evlilik dediğimiz, mutsuz evlilik dediğimiz ve seneler süren problemli bir evlilik süreci yaşamanız kaçınılmaz olacaktır.

Evlilik öncesi kararsızlığınızı tetikleyen somut ve anlamlı nedenleriniz varsa, bu durumda evlilik öncesi kararsızlık sendromu değil de geleceğinize ilişkin gerçekçi bir endişe yaşıyor olabilirsiniz. Bir örnekle devam edelim… Eş adayınız “Ben çalışmayı sevmiyorum” diyor ve onun yaşamında sürekli bitmemiş işler, yarıda bırakılmış eğitimler ve diploma almadan kesilmiş bir okul hayatı görüyorsunuz. Bu durumda, çok gerçekçi bir endişe hissedersiniz.

Çalışmayı sevmeyen, daha önce her şeyi yarıda bırakmış bir insanla evlilik gibi zor bir yola girmeli misiniz, yoksa emin olmak için bir süre daha onu yakından tanımayı mı tercih etmelisiniz? Bu durum gibi, eş adayınızla ilgili emin olmanıza mani olan bir çok gerçek ve size kaygı veren durumla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda karşınızdaki insanla bir çok konuyu daha derinden ve daha detaylı olarak konuşmalı, sormalı, soru işaretlerinize cevap aramalısınız.

Evlilik öncesi kararsızlık yaşıyor, doğru karar almak istiyorsanız… Size merkezimde yüz yüze ya da online sesli ve görüntülü olarak doğru karar almanızda yardımcı olabilirim. Bilgi için tıklayınız: Online Çift Terapisi

Yeni Yazım: Evlilik Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Serhat DAMAR, Klinik Psikolog / Çift Terapisti (PACT)

Yorum yapın