Eski Eşle Tekrar Evlenmek Doğru mu?

Eski eşle tekrar evlenmek doğru mu sorusu, tekrar eski eşiyle bir araya gelmeyi planlayan kişilerin bana sıkça sordukları sorulardandır. Bu yazımda, bu çerçevede yer alan tüm soruları yanıtlamaya çalışacağım.

Bu soruya kendi cevaplarımı vermeden önce halkın cevaplarına değinmek isterim. Eski eşle tekrar evlenmek konusunda halk ne düşünüyor?

Eski Eşle Tekrar Evlenmek Doğru mu?

Halktan insanlarımıza sorduğumuzda, “Eski eşler tekrar evlenmeli mi?” ya da “Eski eşle tekrar evlenmek doğru mu?” sorusuna doğal yanıtlar verirler. Bu soruya verilen yanıtlar arasında genellikle “Eski eşle yeniden evlenilmez” anlamına gelen farklı cevaplar yer alır. Bir taraftan da, “Koşullu olarak evet” anlamına gelen “Eski eşle yeniden evlenilecek durumlar vardır, evlenilmesi uygun olmayacak durumlar vardır” cevabı verilir.

Eski eşle tekrar evlenmek doğru mu sorusuna koşullu olarak “Evet” diyenler ise şu durumlar dışında eski eşle evlenilebileceğini düşünürler:

  • Aldatma durumu,
  • Büyük kriz durumları,
  • Çok büyük kavgalar,
  • Eşler arasındaki güveni ortadan tümüyle kaldıran travmatik durumlar.

22 yıl gibi uzun bir süredir yapmakta olduğum evlilik terapisi çalışmalarında, boşandıktan sonra tekrar birleşen onlarca çift gördüm. Bu yazıyı yazarken de, temel olarak özellikle bu çiftleri göz önünde bulunduruyorum. Size sunacağım bu yazıda, birbirini severek evlenen birbirini, tanıyıp en başından “Evet ben bu insanla evlenmeliyim” diyen bu çiftlere odaklanacağız. Severek evlenen ve birbirine bağlanan, ancak evliliği yürütemeyip boşanan çiftleri iki başlıkta ele alabiliriz ve bunları örneklendirebiliriz.

1000 Kere Evlense 1001. Kez Boşanacak Çiftler

Evlenip boşanan çiftlerden bir bölümü ilişkide yapılan hatalardan kendilerine dersler çıkarmazlar. Diğer yazılarımda çok kere anlatmış olduğum inkar, direnç gösterme ve duvar örme gibi olumsuz davranışlarla karşılıklı olarak iletişimsizliği tercih ederler. Bu çiftlerin sahip oldukları genel özelliklerden bir tanesi, önemli sorunlar hakkında hiç konuşmamalarıdır. Eşlerden birini rahatsız eden ve gerçekten dile getirilmesi gerekli olan konuların hiç açılmadan halının altına süpürülmesi tercih edilir. Bu şekilde evlilik ilişkisinin sorunlu bir şekilde sürdürülmeye çalışılıp bir süre sonra da bu şekilde sürdürülmesinin imkansız olduğu anlaşıldığında boşanma yolu tercih edilmiştir.

Gördüğüm kadarıyla bu başlıkta yani bu kategoride bulunan çiftlerin önemli bir kısmı tekrar evlendiklerinde hiçbir şeyin değişmediğini görürler. Sorunları tekrar ve aynen eskiden olduğu gibi yaşamaya devam ederler.

Sorunların ortaya çıkış biçiminde ve sorunlar ortaya çıktığında eşlerin verdiği tepkilerde hiçbir farklılık olmadığı görülür. Bu kategoride yer alan az sayıda çift ise önceki evlilik deneyiminden kazanılan bilgi ve tecrübelerden yararlanırlar. Bu az sayıda çiftteki eşlerin her ikisi de, sorunlar ortaya çıkmadan sorunları engelleyici stratejiler geliştirirler. Sorunlar ortaya çıktığında da sorunun çözümü için yetişkin insanların atması gereken adımları atarlar. Karşılıklı olarak böyle davranmaları, onların boşanma ile sonuçlanan önceki evliliklerinin yerine geleceği çok daha aydınlık olan ve eşlerin umutla birbirine bağlandıkları daha sağlıklı bir evlilik ilişkisi kurmalarını sağlar. Bu çiftler daha az sayıdadır ve ne yazık ki daha çok sayıdaki çift, aynı döngüyü devam ettirme eğiliminden kendilerini kurtaramazlar.

Boşanmadan Dersler Çıkararak Evliliği Öğrenen Çiftler

Boşanmadan dersler çıkararak evliliği öğrenen çiftler ise ilk evlilikten ve boşanmadan çok şey öğrenmişlerdir. Öğrendikleri ilk şey, muhtemelen evliliğin gerçekte ne olduğudur. Bu çiftler kendilerine “Sen önceki evliliğinde neyi yanlış yaptın?” sorusu sorulduğunda çok net cevaplar verirler. Örneğin, “Ben eşimi hiç ciddiye almamışım” derler. Ya da, “Ben eşimin çok umursamaz bir insan olduğuna inanmıştım halbuki hiç de öyle değilmiş” veya “Aslında o ince, kibar bir insanmış” derler. Bu kişiler hem kendi davranışlarındaki yanlışları fark ederler, hem de eşlerinin davranışlarında olumlu ya da nötr olan, ancak kendilerinin olumsuz, hatta son derece düşmanca algıladıkları davranışları ve özellikleri daha iyi tanırlar.

Boşanmış çiftlerden bir bölümü boşanmayı aceleyle seçmiş ve sorunlu evlilikten kurtuluş yolu olarak boşanmayı görmüş olan çiftlerdir. Bir diğer bölümü ise, aslında boşanmanın aradıkları şey olmadığını, evlilik için kendilerine düşen sorumlulukları yerine getiremediklerini fark eden çiftlerdir.

Boşanmış olan çiftler arasındaki 3. bir grup daha vardır. Bu grupta yer alan çiftler, evlilik sürecinde yaşanan bütün çatışmaların, bütün problemli diyalogların ve bütün incinmişliklerin onarılması için tek yolun boşanma olduğuna inandığı için boşanmayı tercih etmiştir.

Boşanmış Çiftler Neden Tekrar Evleniyor?

Boşanmış çiftlerin tekrar evlenmek için bazı nedenleri vardır ve bu nedenleri bir liste halinde sizlerle paylaşmak istiyorum:

– Boşanma sonrasında, eşler boşanma sürecinin stresinden kurtulmak için çeşitli yöntemler denerler. Bu yöntemlerden bir kısmı kendi kendine bu stresle baş etmek amacıyla psikoloji kitapları okumak, kişisel gelişim kitapları okumak ve birçok hobiyle ilgilenmektir. Bir bölümü de daha ileri giderek uzman yardımı almayı tercih ederler. Özellikle de bir uzman yardımı almalarıyla gerçekleştirdikleri kişisel gelişim ve olgunlaşma sonucu “Ben evliliğimde daha iyisini yapabilirdim” düşüncesi belirginleşmeye başlar ve eski eşle bir kez daha denemek isterler.

– Eski eşin çevresi, akrabaları, kardeşleri ve diğer yakınlarıyla olumlu ilişkiler geliştirilmiş olması ve bu ilişkilerin bir bölümünün boşanma sonrasında da devam etmesi de kişinin aklında sık sık “Neden tekrar bir araya gelip daha iyisini yapmayı denemiyoruz?” sorusunun uyanmasına neden olur.

– Evlilik yaşamından sonra bekar hayatının zorlukları ile yüzleşmenin yarattığı stres kişiyi tanıdığı, bildiği eski eşe yöneltir. Özellikle de “Evliydim, boşandım ve eski günlere döndüm” düşüncesi, kişiye bu hayatta geriye gitmiş gibi hissettirir. Biz insanlar hep ileri gitmeyi, gelişmeyi, ilerlemeyi isteriz. Geri gitmek, başarısız olmak, kurulmuş olan yuvayı dağıtmak biz insanlara iyi hissettirmez. Tüm bu geri gidişi durdurup, yazılmış olan tarihi silip baştan yazma isteği de eski eşe geri dönme kararı alınmasında son derece etkili olmaktadır.

– Boşanmak için yeterli sebep bulunmamasına rağmen boşanmış olduğunu fark etmek de eski eşe dönüş için ilk adım olmaktadır.

Sadece boşanmış olan eşlerde değil, aynı zamanda yasal olarak boşanmamış olan ancak senelerce ayrı yaşayan çiftler de aynı sebeplerle tekrar bir araya gelerek aynı çatı altında yaşamayı tercih ederler.

Bütün bu maddeleri saydıktan sonra boşanmış olduğu eski eşle tekrar evlenmek doğru mu sorusuna cevap arayan okurlarımıza hatırlatmak istediğim bazı noktalar var.

Öncelikle tamamen sıradan bir düşünceyle ve düz bir mantıkla baktığımızda, bir kez denemiş olan ve bunu sürdürmede çok zorlanmış, bu nedenle de boşanmış olan bir çiftin tekrar aynı döngünün içine girmesi halinde tekrar başarısız olma olasılığı çok yüksektir. Aynı durumlarda aynı olumsuz tepkileri vermiş, aynı olumsuz sözleri söyleyip birbirini kırmış olan iki insan tekrar aynı olayları yaşadığında verecekleri tepkilerin neler olacağını tahmin edebilirsiniz. Buradan baktığınızda, artı olarak boşanma istatistiklerine baktığınızda ikinci evliliklerde boşanma olasılığının ilk evliliklerden çok daha yüksek olduğunu görürüz.  Eski eşle tekrardan ilişkiye başlamadan önce şunları göz önünde bulundurun ve kendinize hatırlatın:

1.Eski eşle tekrar aynı evin içinde aynı çatının altında bir yaşam kurmak için acele etmeyin.

2.İkinci kez bir araya geldiğinizde her şeyin yolunda olmasını istersiniz ama sadece isteklerle ve dileklerle mutlu bir evlilik kurmanız mümkün değildir. Bunun için gerçekten çaba göstermelisiniz ve bu çaba sadece size ait bir çaba olmaktan ötesi olmalı ve eski eşiniz de işin içine girmelidir. Eski eşiniz “Bütün problemler senden kaynaklanıyordu. Sen bunları hallettiğinde zaten otomatikman mutlu oluruz” diyorsa bilin ki mutlu olamayacaksınız. Eski eşiniz “Evet sen hatalıydın ama benim de hatalarım vardı” diyen biri ise o zaman ikinci kez bir araya geldiğinizde evliliğinizi sürdürmek için daha büyük şansa sahip olduğunuzu söyleyebiliriz.

3.Eğer eski eşle tekrar evlenme kararı aldıysanız mutlaka bir evlilik terapisti yardımı alın. Bu yol gerçekten zor bir yoldur ve bu yolda size bir uzmanın yardımcı olması işinizi kolaylaştırır. Evlilik terapisi çalışmalarında, boşanmış olan ancak tekrardan evlenmeyi ve bunun için doğru adımlar atmayı planlayan çiftler için somut ve net çözümler sunulur. Boşanma sonrasında tekrar bir araya gelmenin sağlıklı yöntemleri paylaşılır. Bunlar yapılırken asla acele edilmemelidir.

Acele edilmesi, tekrar bir araya gelmeyi isteyen ve bunun için gerçekten emek veren iki insanın çabalarının boşa gitmesine sebep olur. İkinci denemede başarılı olmak için gerçekten her iki eş de çok çaba göstermelidir. “Biz ilkinde neden başaramadık? Neden evliliğimizi sürdürememedik?” sorusuna cevap vermelidirler. “İnsanlar çekemedi, o yüzden boşandık” dememelidirler. Çünkü insanlar çekemese de çiftler boşanmazlar, evliliklerini sürdürmeyi tercih ederler. “Gerçekten de biz neden boşandık?” sorusuna düzgün cevap verebilmelidirler. Eğer bunu yapabilirlerse, ilişkinin bozulmasında evliliğin bitmesinde kendi sorumluluklarını, kendi hatalarını çok daha iyi anlayabilirler.

Aksi halde, “İnsanlar çekemediler”, “Nazarları değdi”, “Öyle oldu, böyle oldu” diyerek, hikayeler yazarak ikinci kere de tekrar aynı yanlış yaklaşımları ortaya koyarlar. Böyle olduğunda ise evlilik tekrar bitmek zorunda kalır. Bu nedenle, problemin ne olduğu anlaşılmadan, ve problemlere çözüm bulunmadan tekrar evlenilmemelidir.

Örneğin anne-babalık yani ebeveynlik davranışlarında problemler olduğu ve bundan dolayı bir boşanma tercih yapıldıysa ebeveynlik davranışları geliştirilmelidir. İyi bir ebeveyn davranışlarını göstermenin yollarını bulmak için anne baba eğitimleri alınmalı, alanla ilgili ne tür ilerlemeler ne tür gelişmeler sağlanabiliyorsa sonuna kadar yapılmalıdır.

Konu eşlerden birinin para harcama davranışları ise para harcama davranışlarını çok daha dikkatli yapabildiği bu konuda kendini eğittiği bir gelişim sürecinden geçtikten sonra evlilik gerçekleştirilmelidir. Benzer şekilde, konu aldatma / sadakatsizlik dediğimiz bir durumsa, hem aynı davranışın tekrarlanmayacağının garantisi verilmeli, hem de burada yapılan sadakatsizliğin oluşturduğu güvensizlik giderilmeli ve tekrar güven kazanılmalıdır. Bu amaçla evlenmeden önce çiftin bir evlilik terapisi sürecinden geçmesini tavsiye ediyorum.

Eski eşle tekrar evlenmek doğru mu sorusuna cevap vermeye çalıştığım yazımın sonuna geldik. Soru ve yorumlarınızı aşağıdaki bölüme yazabilirsiniz. Tüm soru ve cevaplarınızı cevaplayacağım.

Eski eşinizle 2. kez evlenmeyi planlıyorsanız, ya da 2. kez evlendiniz ve bu kez her şey yolunda gitsin istiyorsanız size yardımcı olabilirim. Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden internet üzerinden seanslarıma katılabilirsiniz. Bilgi için: : Online Çift Terapisi

Serhat DAMAR

Klinik Psikolog / Çift Terapisti (PACT)