Aldatılma acısı kolay geçer mi?
30 Eki 2017

Aldatılma Psikolojisinden Kurtulma Yolları

Aldatılma psikolojisinden kurtulmak için yapılması gerekenleri ele aldığım bu yazımda, sadakatsizlik hakkındaki bazı noktalara değinmek istiyorum. Sadakatsizlik, sebebi ne olursa olsun çift arasında aşılması zor büyük bir uçurum yaratır. Aldatılan erkek ve kadın şiddetli bir deprem hisseder ve güven hissi zarar görür. Çift arasındaki duygusal bağ ve ilişki telafisi çok zor olan hasarlar alır. Eşin sadakatsizliğini de, aldatılma durumunun yarattığı karmaşık duyguları anlamak kişiye çok zor gelir ve gerçekten de zordur.

Aldatılma Psikolojisi Nasıl Atlatılır?

Kadın da, erkek de tarifi zor olan bir hayal kırıklığı yaşar, çoğu durumda derin bir üzüntü, yalnızlık ve değersizlik hisseder.

Çiftlerin bir bölümü aldatmanın yaralarını karşılıklı konuşarak ve belli yolları takip ederek çözerken, bazıları ise ilişkiyi bitirme, ayrılma veya boşanma kararı vermek üzere hareket ederler.

Aldatıldığınızı ilk öğrendiğiniz andan itibaren olumsuz duyguları (üzüntü, öfke, değersizlik, çaresizlik) yaşamaya hazırlıklı olun. Bu duygular ve diğer olumsuz hisler aldatılma ya da sadakatsizlikle karşılaşan her insanın hissettiği normal duygular ve hislerdir.

aldatılma psikolojisi nasıl atlatılır, aldatılma psikolojisinden kurtulma yolları, aldatılan eş ne yapmalı, aldatılma acısı nasıl geçer

Aldatılma acısı kolay geçer mi?

Aldatılma Acısı Nasıl Geçer?

İlk adım, tüm olumsuz durumlarda yaptığımız gibi “Kabul” dür. Eşiniz inkar etse ve sizin elinizde sadakatsizliğe dair somut kanıtlar bulunmasına rağmen itiraf etme konusunda isteksiz olsa da, siz durumu kabul edin. Bu hayatta bazen istemediğimiz şeyler olur. Bazen işler bizim istediğimizin tam tersi yönde gelişir ve yapabileceğimiz en iyi şey, gerçeği kabul etmektir. Kabul etmeniz, eşinizin yaptığı aldatmayı ve ihaneti doğru bulduğunuz anlamına gelmemektedir. Kabul, sadece olmuş olanın gerçekliğini kabul etmek anlamındadır.

İnsan zihni tehlike ve tehdit oluşturan durumlara odaklanma eğilimi gösterir. Bunları anlamaya, tanımlamaya, bazen de değiştirmeye yönelir. Sizin zihniniz de aldatılma durumuna ve konunun detaylarına odaklanmaya doğru bir yönelim gösterecektir. Unutmayın ki, sürekli olarak bu konunun gündem olması ve tümüyle bu konuya odaklanmak ve bu sevimsiz konuya dalıp gitmek size hiçbir fayda sağlamaz. Sürekli aldatılmaya odaklanmak sadece hissettiğiniz acıyı ve olumsuz hislerinizi şiddetlendirmekten başka bir işe yaramaz. Üzüntünüz, bunaltınız, öfkeniz ve çaresizlik hisleriniz şiddetlenir.

Aldatılan Eş Ne Yapmalı?

Zihniniz bu sevimsiz konuya odaklanmaya yöneldiğinde, siz şimdi ve burada olana, yani şu an yapmakta olduğunuz eyleme odaklanın. Çalışıyorsanız dikkatinizi işinize odaklayın. Arkadaşlarınızla bir aradaysanız sohbete odaklanın. Çocuklarınızla ilgileniyorsanız onlara yönelin ve size ihtiyaçları olduğu gerçeğinden hareketle çocuklarınıza odaklanın. Düşüncelerinizi, duygularınızı ve hislerinizi bastırmaya çalışmayın, tam tersine bunların tümüne izin verin ancak bunlara dalıp gitmeyin. Şimdi ve burada olmakta olana odaklanarak kendi gündeminizi kendiniz belirleyin, aldatma konusunun sürekli olarak gündem haline gelmesine izin vermeyin.

Çift ilişkiniz dışında kalan aktivitelere odaklanarak ilerleyin. Dikkatinizi daha nötr konulara odaklayıp diğer insanlarla, arkadaşlarınızla, yakın akrabalarınızla, çocuklarınızla vakit geçirin. Onlarla sizin sevdiğiniz ve iyi hissettiğiniz paylaşımlara önem verin. Onlara zaman ayırın. Aldatma konusu sizin zihninizi ve gündeminizi işgal etmek istese de buna izin vermeyin. Düşüncelere, duygulara ve hislere izin vermekle bunların sizi işgal ederek tüm gündeminizi ele geçirmesine izin vermek aynı şey değildir.

Aldatılma durumunun gerçekleştiğini, olduğunu kabul ederken, neye odaklanacağınıza kendiniz karar verin. Acı veren olumsuz hisler ve olumsuz duygular (özellikle de üzüntü, bunaltı hisleri, öfke, değersizlik ve çaresizlik) aldatma konusuna odaklandığınızda şiddetlenir.

Kendinizle konuşmalarınız bu dönemde özellikle önemlidir. Kendinizle konuşmanızda (düşüncelerinizde) kendinizi suçlamayın. Kendinize çok iyi bir arkadaşınıza nasıl konuşuyorsanız öyle konuşun ve yol gösterin. Biz insanlar, yakın arkadaşlarımıza, samimi dostlarımıza doğruları, gerçekleri hem samimi hem de iyi hissettiren bir üslupla söyleriz. Buna özellikle dikkat edin ve kendinize de bu samimi ve aynı zamanda iyi hissettiren üslupla konuşun.

Eşinize güveninizi kaybetmiş olsanız da, kendinize güveninizi kaybetmeyin. Bunun için de, kendinizle gerçekçi, mantıklı ve güzel konuşun. Kendinize olan güveniniz, bu konuşmalarla ve kendinize olan saygınızla güçlenir.

Aldatılma Psikolojisinden Kurtulmak : Nefes Egzersizi, Gevşeme Egzersizi ve Yürüyüş Yapın

Bunaltınız şiddetlendiğinde, derin nefes egzersizi yapın. Nefes egzersizi ile ilgili internette çok sayıda kaynak bulabilirsiniz. Benim önerim, 3 dakika süreyle burundan alınan derin nefesle ciğerleri havayla tamamen doldurmak ve ardından nefesi uzatarak ağızdan yavaşça vermektir. 3 saniye gibi bir sürede burnunuzdan aldığınız nefesi, daha uzun bir sürede (uzatarak) 5 saniyede ağzınızdan yavaşça verin.

Gevşeme egzersizleri yapın. Gevşeme egzersizi bedeninizdeki kasların gevşeyip rahatlamasını sağlayarak daha iyi hissetmenize yardımcı olur. Gevşeme ve rahatlamanın tüm bedeninize yayılmasına izin verin.

Her gün düzenli olarak yürüyüş yapın. Günde 15-20 dakika veya yarım saat süren yürüyüşler yapmanız sizi rahatlatacaktır.

Özet olarak söylemek gerekirse, kendinize eskisinden daha fazla zaman ayırın ve daha iyi hissetmek için kendinize zaman tanıyın.

Aldatılma psikolojisinden kurtulmak için internetten psikolog yardımı : Online Psikolog

Klinik Psikolog Serhat Damar


Tavsiye Yazılar:

Aldatmak Nedir

Aldatan Eş Nasıl Affedilir

Evlenmeden Önce Konuşulması Gerekenler

İdeal Bir Evlilik Nasıl Olmalı

Kadın Psikolojisini Anlamak

Evlilikte Mutluluk ve Aile Huzuru İçin Öneriler


Serhat Damar

Klinik Psikolog Serhat Damar, 2002 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuş, Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog ünvanı almaya hak kazanmıştır. 17 yıldan uzun süredir yetişkin danışanlarıyla bireysel ve çift çalışmalarını sürdürmektedir.

Yorumlar

  1. Fatma diyor ki: Eylül 30, 2019 at 1:41 am

    Çok güzel bir yazı olmuş.emeginize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.