Beylikdüzü psikolog yardımı almak isteyenlere çok sayıda seçeneği sunan bir semttir. Ben de çalışma zamanımın büyük bölümünü Beylikdüzü’nde geçiriyorum. Sitemde yer verdiğim yazılarımın tümü orijinal ve yenidir. Kaleme almış olduğum tüm makaleler sizler için hazırlanmaktadır. Bu sitede sizlerle 14 yıllık psikolojik danışmanlık ve evlilik danışmanlığı bilgi ve deneyimlerimi paylaşmak istiyorum. 2002 yılında tamamladığım Psikoloji eğitimimi Orta Doğu Teknik Üniversitesi (Ankara) Psikoloji Bölümünde aldım. Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nden mezun olduğum 2002 yılında görev yapmaya başladığım devlet üniversitesinde (İnönü Üniversitesi) Psikolog ünvanımla mesleki çalışmalarıma başladım. 2002′ den bu yana psikoterapi ve psikolojik danışmanlık çalışmalarımda hep aynı modeli, bilişsel davranışçı yaklaşımı uyguladım. Bu yaklaşımın en beğendiğim yanı, insanın yapmak istediği şeyleri yapabilmesine, olmak istediğini olabilmesine gerçekten yardımcı olması. Beylikdüzü psikolog seçeneklerinin çok olduğu bir bölge ve ben de uzun süredir burada görev yapıyorum.

beylikdüzü psikolog
Klinik Psikolog Serhat Damar

Beylikdüzü’nde Klinik Psikolog Desteği

Psikolog Desteği Nedir ve Amaç Nedir

Terapilerin ve psikolojik danışmanlığın amacı sadece konuşmak değildir. Danışanın terapistle konuşması sadece konuşma olarak kalırsa, onu hedefine ulaştırma işlevinden kopar. Odak noktası bugün olan, işlevsel davranışlara ve gerçekçi düşüncelere ulaşmayı hedefleyen, bunun için yeri geldiğinde etkili müdahale yöntemleri olan bilişsel davranışçı yöntemleri uygulayan bir psikolog olduğum için mutluyum. Bu yöntemin insanların korkularını yenmesine, depresyondan kurtulmasına, ve diğer kaygı, endişe durumlarından güçlenerek çıkmalarında etkili olduğunu gördüğüm her danışanım mutluluğumu daha da artırıyor.

Yetişkinler için psikolojik danışmanlık, çift ve evlilik danışmanlığı konularında ve ergenlerle (12 yaş ve üzeri gençlerle) çalışıyorum.

beylikdüzü psikolog
Beylikdüzü Psikolog

ODTÜ’den mezun olduğum günden günümüze görmüş olduğum vaka sayısı 8000’e ulaşmış durumdadır. İstanbul’da psikolojik danışmanlık merkezlerimde yaptığım çalışmalar, sizlerin yoğun ilgisi ile karşılanmaktadır. Özellikle Beylikdüzü’ndeki çalışmalarıma gösterdiğiniz ilgi sayesinde çok yoğun bir çalışma programım var. Mecidiyeköy / Şişli ofisimdeki çalışmalarım daha düşük yoğunluklu olarak geçtiğinden, haftalık programımın büyük bölümü Beylikdüzü’ne ayrılmıştır.

Çalışmalarımı İstanbul’da sürdürüyorum. Yazılarım aracılığıyla size misafir olabiliyorsam, yaşamlarınızda karşılaştığınız bir zorlukla ilgili size yardımı olabilecek bir bilgi, ya da fikir verebiliyorsam ne mutlu bana. Sizi zorlayan bir soruya cevap vermenizde ufak da olsa yardımı olabiliyorsa yazılarımın, o zaman ne mutlu bana. Verdiğim emekler amacına ulaşmış demektir.

beylikdüzü psikolog
Beylikdüzü Psikolog

Beylikdüzü Psikolog

Benim çalışmalarıma katılmak için, bana doğrudan ulaşabileceğiniz telefon numaramı aramanız yeterlidir. Asistanlarım sadece seans programlarımın takibini ve kaydını yaparlar. Seans randevusu verirken, telefonda yaptığımız görüşme sırasında size bazı sorular soruyorum ve sizin bana sormak istediğiniz soruları cevaplıyorum. Bu görüşme çok uzun sürmez ancak sizle yaptığımız kısa ve işlevsel bir değerlendirme görüşmesi olma özelliğine sahiptir.

beylikdüzü psikolog
Beylikdüzü Psikolog

Telefonda yaptığımız görüşmenin amacı sizin sorularınızı cevaplamak, benim sizi ve yaşadığınız durumu tanımamı sağlamak ve benle çalışmalara katılmanızın uygunluğunu birlikte değerlendirmektir. Bu uygunluğa beraber bakarken, sizin sorularınıza cevap veririm ve benim sorularım için de sizden cevap beklerim. Karşılıklı iletişim bizim birbirimizi anlamamızın ve birbirimize yardım etmemizin en önemli yollarından biridir. Psikolojik yardım sürecinde de, sizle ilk konuştuğumuz an’dan çalışmalarımızın sonucuna ulaşana dek sürekli olarak net bir biçimde kurmamız gereken, her şeyin belirlenmiş ve net olduğu içten bir iletişimdir.

Siteme yaptığınız ziyaretle beni ve düşüncelerimi misafir ettiğiniz için size teşekkür ediyorum.

Klinik Psikolog Serhat DAMAR

beylikdüzü psikolog
Beylikdüzü Psikolog

“Psikolojik Destek Almak İstiyorum”

Psikolog Kime Yardımcı Olamaz?

Biz psikologlar, bir konuda ihtiyaç hisseden ve yardım almanın yararlı olabileceğine inanan insanlara yardımcı oluruz. Siz de bir yardıma ihtiyacınız olduğunu hissediyor, yardım almanızın size yararlı olabileceğine inanıyorsanız bir psikologla yapacağınız çalışmalardan yarar görmeyi bekleyebilirsiniz. Çok sık karşılaştığım üç durum hakkında düşüncelerimi ifade etmek istiyorum.

Psikolog Bana Nasıl Yardımcı Olacak?

“Size gelmek istiyorum ama ne için geleceğimi ve amacımın ne olduğunu bilmiyorum”

İhtiyaç duyduğumuz şeyin ne olduğunu, amacımızın ne olduğunu bilmeden yol alabilir miyiz? İstisnai olarak, ya da tesadüfi olarak yol alabilenler olsa da, bu durumdaki insan yol alamaz. Bir yardım almaya gidiyor ama bu öylesine bir gidiş gibidir. “Neden ihtiyacım var bilmiyorum, amacımın ne olduğunu da bilmiyorum ama bir gidelim bakalım” denilerek gidilen bir psikolog size yardım edemez. Ben bu durumdaki kişilerin henüz yardım almaya hazır olmadıklarını düşünüyorum. Bu kişilerin bir uzman yardımı almaya karar vermeden önce “bir psikoloğun yardımına gerçekten ihtiyacım var mı?” ve “bir psikoloğa gittiğimde ulaşmak istediğim amaç ne?” sorusuna kendi içlerinde cevap veremiyor olmalarının, yapılacak çalışmalarla amaçlanan (bu durumda “amaçlanan”la anlatmak istediğim, “psikolog tarafından amaçlanan” dır. Danışana ait bir amaç bulunmamasına bağlı olarak amaçlar psikoloğun amaçları olacaktır) değişime ulaşılamayacaktır.

beylikdüzü psikolog
Beylikdüzü Psikolog
Psikolog Bana Yardım Edemez

“Ben psikoloğun bana yardımcı olabileceğine inanmıyorum. Bana işe yarar bir şey yaptığını ispat etsin, güç kudret gösterisi yapsın, mucize göstersin ya da garanti versin”

İkinci durumda yer alanlar ise, biz psikologların bir ispat yapma mecburiyetinde olduğunu düşünen danışanlardır. Bu danışanlar, psikologdan bir sihirli değnek (sanki bizler büyücülermişiz gibi), bir güç kudret gösterisi, bir mucize (peygamberlerden beklendiğine benzer bir biçimde) göstermemizi beklerler. “Bana bu yapılan çalışmaların sonucuyla ilgili garanti verebilir misiniz?” diye sorarlar. Bu kişiler elbette bu ve bunun gibi sorular soracaklardır ve sormaya devam etmelidirler. Ancak atladıkları çok önemli bir detay vardır ki, o detay hem yaşamın hem de psikolojik yardımın ana merkezidir. Bu “duygu” dur. İspat bekleyen, güç kudret gösterisi sunmamızı isteyen, mucize göstermemizi bekleyen, hikmetli sözler söyleyerek kendisine sorulan her soruya en mükemmel cevabı bekleyen insanlar. Mantık önemlidir ancak mantıkçılık peşinde koşmak, çok daha önemli olan duygulardan kopmamıza neden olur. Sadece mantık sorgulamaları yapan, “garanti belgesi” isteyen, kanıt ve ispat bekleyen, diğer yandan da mucizeler görmek isteyen insanlar oluruz.

Bu iki durum, benim bugüne dek yaptığım çalışmalar sonucu psikolog  yardımından fayda görme olasılığının çok düşük olduğunu gördüğüm durumlardır. Ben bu iki durumdaki insanlarımızla çalışmıyorum. Bunu da kendilerine en başından ifade ediyorum ki, boş yere vakit kaybetmeyelim, kıymetli olan zamanı israf etmeyelim.

beylikdüzü psikolog
Beylikdüzü Psikolog
Online Psikolog Yardımı

“Psikolojik destek almak istiyorum ama bir psikolog ile görüşmek için zamanım ve bedensel gücüm yok”

Bu durumdaki danışanlarımız, psikolojik yardım almak istiyorlarsa internet üzerinden yardım almayı deneyebilirler. Online psikolog desteği, bu insanlarımıza yardımcı olan önemli bir yöntemdir. Bazen zaman ve fiziksel güç bulmakta zorlandığımızda, yardıma daha kolay ulaşmaya ihtiyaç duyarız. Benden yıllar önce, 1o sene önce psikolojik yardım almış olan danışanlarım bugün kilometrelerce ötedeki bir şehrimizden hatta yurtdışından bana ulaşabilmektedirler. Bulundukları yerde bir psikoloğa ya da evlilik danışmanına ulaşabilseler de benden yardım almak isteyen danışanlarımla internetten, Skype programı ile iletişim kurabiliyoruz. Birbirimizi tanıdığımız ve karşılıklı güven ve samimiyete dayanan ilişkiler kurduğumuz danışanlarımla bağlantımız hiç kopmuyor. Yeni danışanlarım da ister İstanbul’dan, isterse başka şehirlerden hatta ülkelerden bana kolaylıkla ulaşabiliyorlar. Online psikolojik yardım bu kolaylığı sağlıyor ve ihtiyaç halinde siz de bana bu yoldan kolaylıkla ulaşabiliyorsunuz.

Hasta mı Danışan mı

Psikolojik yardım alan insanlarımız hasta mıdır, danışan mı? Özel bir hastanede görev yaptığım yıllarda danışanımın geldiğini haber veren hemşiremiz “Hocam hastalarınız geldi” dediğinde bu söz bana tuhaf gelirdi. Sağlıklı insanlara “hasta” demek… Düşünsenize, evli bir çiftle çalışıyorum, benden evlilik terapisi alıyorlar, son derece sağlıklılar ve hastaneye gittikleri için bir anda bu sapasağlam insanlar “Hasta” oluyor. Bana bu “hasta” sözü tuhaf geldiğinden, görevli hemşiremize “danışan” kelimesini kullanmasını, bu kelimenin bana başvuran insanları daha iyi anlattığını söyledim ve o da “danışan” kelimesini kullanmaya başladı. Böylesi daha iyiydi çünkü aslında benden yardım almayı düşünen insanlar gerçekten sağlıklı insanlardı ve “danışan” kelimesi de bu insanları anlatan güzel bir kelimeydi.

beylikdüzü psikolog
Beylikdüzü Psikolog

Psikolog İlaç Önerir mi?

Bu soruya çok net bir şekilde “hayır” diyebiliriz çünkü biz psikologlar ve psikoterapistler ilaç tedavisi yani farmakoterapi uygulamıyoruz. Psikoterapi, çift ve evlilik terapileri konusunda yaptığımız uygulamaların tümü ilaçsız, hiçbir madde kullanılmadan gerçekleştirilen çalışmalardır. İlaç tedavilerini tıp doktorları olan psikiyatri uzmanları uygular ve siz de yardım alırken bunu göz önünde bulundurun. Kesinlikle ilaç kullanmanız gereken bir durumunuz olduğunu düşünüyorsanız ve ilaç kullanarak tedavi görmek istiyorsanız bir psikiyatri uzmanıyla görüşmeniz daha yararlı olur. İlaç kullanmadan psikolojik destek ve psikoterapi görmek için bu konuda deneyim sahibi bir klinik psikologla görüşebilirsiniz. İlaç tedaviniz devam ederken aynı zamanda psikolojik destek ve psikoterapi görmek de mantıklı bir karardır ve yine yaşadığınız durumla ilgili deneyim sahibi bir klinik psikologdan yardım almanız, problemi aşmanızı kolaylaştıracaktır.

Beylikdüzü’nde Psikolog Desteği Almak İçin

Beylikdüzü’nde psikolog yardımı almak için iletişim sayfasındaki telefon numaramı ararsanız bana doğrudan ulaşabilirsiniz.  Ben sizlere yardım ederken bana doğrudan ulaşmanızı istiyorum. Yardım sürecinde danışanlarımla telefonda konuşarak beraber değerlendirme yapmak bence en iyisidir. Problem hakkında değerlendirme yapmamızın yanı sıra teknik konularda bilgi verme imkanımız da oluyor. Bu arada ben Beylikdüzü’nde Özel Psikolog olarak görev yapıyorum. Sadece bu işi yapıyorum. Alanda görevli diğer bazı arkadaşlarımız gibi hem devlette, hem özelde çalışmıyorum. Bu nedenle de bana “Devlette nerede görevlisiniz?” sorusu sorulduğunda “Ben devlet hastanesinde veya belediyede görev yapmıyorum. Sadece özel çalışıyorum” cevabını veriyorum. Size yardımcı olacak bir özel psikolog arıyorsanız beni arayıp bilgi alabilirsiniz.

 Klinik Psikolog Serhat Damar

Beylikdüzü Psikolojik Danışmanlık

Beylikdüzü Evlilik Terapisti

Beylikdüzü Psikolog

8 Yorum

 1. Serhat Bey gibi mesleğini iyi yapan tecrübeli psikologlar sayesinde insan perişanlıktan kurtulup düştüğü yerden kalkabiliyor. Hayatımın çok zor ve sıkıntılı zamanlarında benim perişanlıktan ve çaresizlikten kurtulmama yardım eden dürüst, güvenilir ve dost insan Serhat DAMAR’ı tavsiye ediyorum.

  • Azer beni tavsiye ettiğin için çok teşekkürler. Çok incesin. Bir teşekkür ve tavsiye sayfası hazırlıyoruz ve bana gelen teşekkür ve tavsiye mesajlarını o sayfamızda yayımlayacağız. Şimdiden bunu da haber vermiş olayım Azer. Kendine iyi bak.

 2. Merhaba hocam. Ben büyük bir depresyon yaşıyorum. Sebebi 5 yıldır canımdan çok sevdiğim erkek arkadaşım vardı. Ben onu çok seviyorum. O da beni seviyor diye kendimi kandırmışım. Belki de aşkım gözlerimi kapatmış. Ama bana öyle davranıyordu ki. Çok sey yasadık, mutlu da olduk huzursuz da. Defalarca bana ihanet etti affettim. Ondan ayrı kalamıyordum. Beni başka birileri istediğinde ona soylüyordum, bana: “Biz bir olamayız, aile olmayız git” derdi. Haftalarca üzülürdüm, ağlıyordum. Böylece 5 yıl geçti. 3 ay ayrı kaldık. Hiç beklemediğim anda. O gun bugündür ki 1 saniye bile aklımdan çıkmadı. Hep onu sevdim. Ama nefret de ediyorum, kızıyorum. Bir başkası girdi hayatıma. Nefretden onunla evlenicem dedim. Oylece yuzuk takildi. Ama hep mutsuz huzursuz. Yureyimde hep o. Nereye baksam onu goruyorum. Katlanamadim aradim konusduk. Buluştuk, sarıldım ve ağladım. Kokusunu özledim. Ve hayatında birileri olduğunu fark ettim. Bu sefer ben sessiz gittim. Stres beni mahfediyor göz yaşlarımla.1 hafta var ki yine konuştuk, devam da ediyor konuşma. Yine benden uzak, başkasının olduğunu söyledi ama sevmiyormuş. Ben inanmadım. Beni kandırıyor. En acısı da bile bile kabulleniyorum. Bilirim doğru değil, beni sevene haksızlıktır etdiğim ama, dayanamıyorum yüreğim parçalanıyo. Hep göz yaşı hep mutsuzluk. Hocam ne yapacağımı bilmiyorum. Ne yapıcam ne edicem bilmiyorum. Onunla olmuyo onsuz da olmuyo. Bana yardım edin. Şimdiden teşekkürler…

  • Aynur merhaba. Seni anlıyorum. Sen, sana zarar veren bir ilişkiden kopamıyorsun. Çok duygulu ve hassas bir insansın o nedenle de kendini düşünerek hareket etmen senin için en yararlısı olur. Çift ilişkisi ve evlilik bizleri iyi hissettirip gelişmemize yardımcı olduğunda, bize olumlu, faydalı bir şeyler kattığında anlamlıdır. Diğer türlü anlamsız ve gereksizdir. Senin bu kişiyle ilişkin 2. kategoride yer alıyor. Seni istemiyor, sana “Git” diyor. O sana git demesine rağmen tekrar tekrar ona geri dönüyorsun. “Git” diyen birine geri dönmek sana ne hissettiriyor? Eminim ki iyi hissettirmiyor. Çünkü onunla kurduğun ilişki toksik bir ilişki, zararlı ve zehirleyici. Seni umursamıyor, seni duygusal olarak ihmal ediyor, sana zarar veriyor. Peki sen bunu hak ediyor musun?
   Kendine iyi bak Aynur. Buradan başka sorun olursa yine yazabilirsin, cevaplarım.

   • Hocam çok teşekkür ederim cevapladığınız için. Onun ettikleri beni ezik rezil faydasız güçsüz ve zavallı gibi hissettiriyor. En acısı da düşündüğüm halde gidemiyorum. Hocam ben ne yapmalıyım bu durumda? Nasıl kendime gelebilirim? Nasıl bir şeyler yapıyım da bana iyi gelsin, uzaklaşıyım, unutuyum gitsin? Kendimi çaresiz hissediyorum.

    • Aynur rica ederim. Cevaplarım senin daha işlevsel (adaptif) düşünmene ve daha adaptif davranmana yardımcı olabilirse ne mutlu bana. Onunla ilişkin sana zarar veriyor. Dediğim gibi bu ilişki zehirleyici bir ilişki. Günümüz insanı bir ilişkide zehirlense de ilişkiyi sürdürmeyi tercih ediyor. İlişkiyi sürdürmek sana zarar verir ve senin hem bugününü hem de gelecek günlerini berbat eder. Bu konuda yazdığım İlişki Ne Zaman Bitirilmeli başlıklı yazıma göz atabilirsin. Sana yol gösterici olacaktır. Aynur sen kaç yaşındasın?

     • Merhaba hocam. Çok teşekkur ederim. Ben 27 yaşındayım. Çok doğru söylüyorsunuz. Yalnız ben bu ilişkimi ve aşkımı kalbimden koparıp atana kadar çok üzülücem, gündüzler geceler haram olacak. Bilmem kendimi nasıl ne zaman toparlıcam. Lakin etmeliyim başka seçeneğim yok. Size çok minnettarım hocam.

     • Aynur rica ederim. Çok haklısın, sen bu ilişkiyi bitirdiğinde çok üzüleceksin, uykuların kaçacak. Bunu bir süre yaşayacaksın ve üzüntünü, ayrılmanın acısını yaşa kardeşim. Bu üzüntüyü yaşamak için kendine izin ver. Gencecik bir insansın ve senin sevmene değecek, senin sevgini hak edecek bir insanı ara. Sana acı veren, sana değer vermeyen, sana “git” diyen ve seni mutlu etmeyen bir adamın yanında kalmak zorunda değilsin. Acını ve üzüntünü bir süre yaşayıp bu dönemi atlattıktan sonra ömür boyu yanında olup seni mutlu edecek birini bulmanı gönülden diliyorum.

Cevap Yazın

Eposta adresiniz görünmeyecektir


*