Evliliğin ilk zamanları yaşanan sorunlar ilişkiye zarar veriyor.
29 Eki 2017

Yeni Evli Çiftlerin Sorunları

Yeni evli çiftlerin sorunları yaşamın farklı alanlarından kaynaklanır. Yeni evliliklerde karşılaşılan temel sorunlardan en sık karşılaştıklarımızı bu yazıda ele alacağız.

Yeni evli çiftlerin sorunları genel olarak, eşlerin birbirleri ile yeni başlattıkları evlilik ilişkisine henüz uyum sağlayamamış olmalarından kaynaklanır. Eşleri bekleyen yeni durumlar, yeni görev ve sorumluluklar, yeni beklentilerle birlikte yeni evli çiftleri yepyeni sorunlar bekler. Bu sorunlar gözümüzü korkutmamalıdır çünkü uyum süreci tamamlandığında, bu döneme özgü sorunlar daha fazla sıkıntıya neden olmamaktadır.

yeni evli çiftlerin sorunları - yeni evli çiftlerin yaşadığı sorunlar - evliliğin ilk zamanları yaşanan sorunlar

Evliliğin ilk zamanları yaşanan sorunlar ilişkiye zarar veriyor.

Yeni Evli Çiftlerin Sorunları Neden Kaynaklanıyor?

Yeni evli çiftlerin sorunları arasında yer alan çatışmaların önemli bir kısmı, eşlerin yapışık olma isteğinden kaynaklanır. Yapışık kelimesi, her şeyi birlikte yapma, her yere birlikte gitme ve eşle her saniyeyi bir arada geçirme durumu için kullandığımız kelimedir. “Yapışık” kelimesi bu bahsettiğimiz durumu çok iyi anlatır. Yapışık olma çabası, son derece sıkıcı, bunaltıcı ve zorlayıcıdır. Eşlerin kısa sürede ilişkiden ve birbirlerinden sıkılmalarına ve uzaklık aramalarına yol açar. Yapışıklık hayali ile ilgili evlilik terapisi seanslarında destek verdiğimiz çiftlerdeki gözlemimize göre, yapışık olma durumunu sürdürmeye çalışan çiftler zamanla daha büyük çatışmalarla karşı karşıya kalmaktadırlar.

Anne babalar evlenen evlatları ile bağlarının ve ilişkilerinin sürmesini isterler. Evlatlar da evlendikten sonra eskiden olduğu gibi anne babalarıyla, kardeş ve akrabalarıyla bağlantıda olmak, ilişkilerini sürdürmek isterler ki bunların tümü meşru isteklerdir. Bu ilişkilerin devamı elbette ki meşrudur ancak eskisinden farklı bir düzeyde devam etmesi beklenirken aynen eskiden olduğu gibi, yani bekarlık yıllarındaki gibi bir ilişki biçimini sürdürme çabası, eşle ciddi problemlere neden olur. Bu durumda eş dışlandığını, sevilmediğini, umursanmadığını hissederek uzaklaşır.

Çok sık duyduğumuz bir söz vardır. “Biz evlenmeden önce eşim farklıydı. Yüzük takıldıktan sonra tamamen değişti”. Aslında bu söz biraz abartılıdır. Çoğu erkek ve kadın “tamamen” değişmez. Sadece bazı davranışlarda evlilikle birlikte bazı değişimler olur. Önceden, yani yüzük takılmadan önce daha sık jest yapan, daha  sık yemeğe çıkaran bir eş, yüzükten sonra bu davranışlarını azalttığında bu değişim büyük bir hayal kırıklığına sebep olur. Hayal kırıklığı ile birlikte çok sert tepkiler verilebilir, ya da duygusal olarak uzaklaşma ve kendi kabuğuna çekilme durumu görülür. Bunlar ise ilişkinin daha uzak ve duygusuz bir hal almasına sebep olur.

Yeni evli çiftlerde yaygın görülen bir durum da kıskançlıktır. Eşi aşırı kıskanma ve onun başka biriyle ilişkisi olduğundan şüphelenme durumunda yeni evli çiftin ilişkisinde önemli hasarlar oluşur. Kendisinden şüphe duyulan eş “Eşim beni çok sevdiği için kıskanıyor” demez, çünkü sevgiye bağlı kıskançlığın şiddeti bu kadar büyük değildir, şüpheyi içinde barındırmaz, daha saf bir duygudur. Okumak için tıklayınız: Kıskançlık Krizlerinden Kurtulmanın Yolları

Eşlerin düşünceleri, fikirleri aynı olmak zorunda değildir. Eşlerin evlilikle birlikte ortak hareket etmeleri, ortak beklentiler ve ortak amaçlar etrafında birleşmeleri beklenir. Bu sırada, ortak amaçlara ulaşılmaya çalışılırken, her iki eşin de farklı fikirleri ve “doğru yol budur” dedikleri yollar daha da netleşir. Bazı çiftlerde eşler birbirlerinin fikirlerini duymak istemez, birbirlerini susturmaya ya da püskürtmeye çalışırlar. Bu tür çabalar, çift arasında ciddi problemlere neden olur. Bazen de “Nasıl olsa benim düşüncemi umursamıyor” denilerek eşler birbirlerinden düşüncelerini, duygularını ve fikirlerini gizlerler. Bu tür davranışlar da evlilik ilişkisine zarar vererek eşleri birbirinden duygusal olarak uzaklaştırır.

Klinik Psikolog Serhat Damar

Tavsiye Yazılar:

Yeni Evli Çiftlerin Yaşadığı Sorunlar

Evlilikte Karşılıklı Sadakat ve Güven Nedir

İlişki Ne Zaman Bitirilmeli

Boşanma Kararı Almak


Serhat Damar

Klinik Psikolog Serhat Damar, 2002 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuş, Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog ünvanı almaya hak kazanmıştır. 17 yıldan uzun süredir yetişkin danışanlarıyla bireysel ve çift çalışmalarını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.