Aşırı düşünme hastalığından kurtulmak ister misiniz?
30 Eki 2017

Sürekli Düşünüyorum Ne Yapmalıyım?

Sürekli düşünüyorum ne yapmalıyım dediğimizde rahatsızlık duyduğumuz durum zihnimizin olumsuz düşünceleri veya hiçbir faydası olmayan düşünceleri sürekli olarak döndürmesidir. Olumsuz ya da işlevsiz düşünceler bazen zihnimizde hiç aralıksız döner. Kendi kuyruğunu ısıran bir kedi gibi hiç durmadan ve sonu gelmeksizin düşünce zihnimizde kalır ve gitmesini istesek de gitmez. Bir psikolog olarak bana en sık karşılaştığım sorulardan biri “düşüncelerden nasıl kurtuluruz?” sorusudur.

Çok Düşünmek Zararlı mı?

Çok düşünmek, çoğu durumda zararsızdır. Sadece depresyonun şiddetli olduğu durumlarda kişinin yaşamdan aldığı zevkin neredeyse tükendiği bir zamanda bunaltıcı olmaktadır. Bunun dışında düşüncelerin biz insanlara herhangi bir zararı yoktur.

Herhangi bir iş ya da aktivite yapmadığımız bir anda, kendi kendimizle kaldığımız anlarda kendimizle konuşmaya başlarız. Bu biz insanların evrensel bir özelliğidir. Bazen bir hatırlatıcı gibi, bize eksik kalan bir işi, bir diyalog içinde söylememiz gereken bir sözü, bazense gün içindeki bir planımızı hatırlatır düşüncelerimiz. Bazen geçmişten bir anı çıkıp gelir. Bu anı bazen bir düşünce halinde, bazen bir resmin karesi olarak, bazense bir film şeridi olarak geçer zihnimizden. Bunu durdurmaya çalışmak işe yaramaz. Zihnimiz, sinir sistemimiz milyonlarca nöronun çalışmasıyla, bağlantılar kurarak çağrışımlar yapmasıyla işlevlerini yerine getirir. Özetle, bir görev ya da etkinlikle meşgul olmadığında insan zihni içine döner ve nerede olduğu fark etmeksizin düşünce akışı kendiliğinden başlar.

Çocukluk yıllarımda kuzenim Seçkin’le yaz tatilinde büyükbabamızın yanına giderdik. Büyükbabamız, bize kendi yaşamından örnekler anlatırdı ve anlattıklarını uzun süre dikkatle takip ederdik. Anlattığı yaşam olayları da, bu yaşama dair anılarını bizimle paylaşması da gerçekten keyifliydi ve ondan bu hayata dair çok şeyler öğrendik. Sağolsun, Allah hayırlı ve uzun ömürler versin (Bu arada anneannemizi geçtiğimiz hafta kaybettik ve toprağa verdik. 60 yıllık hayat arkadaşını kaybetmenin tarifsiz acısını yaşayan büyükbabamıza sabırlar diliyorum). İnşallah bu acıya dayanır ve yasını yaşadıktan sonra yine eskiden olduğu gibi yaşam deneyimlerini biz torunlarıyla paylaşmaya devam eder.

Çocukluğumuz boyunca büyükbabamızın bize anlattığı yaşam olaylarını ve anıları uzun süre ilgiyle takip ederdik. Bir süre sonra dikkatimin dağıldığını ve düşüncelere dalmaya başladığımı fark ederdim. Ben bu dikkat dağılması sırasında futbolu düşünmeye başlardım. Futbol o günlerde en çok ilgimi çeken ve en eğlenceli bulduğum aktivitelerden biriydi. Büyükbabamızla sohbet sırasında dikkatim dağıldığında zihnimden milli takımımızı favori gördüğüm oyunculardan oluştururdum. O zamanın da şimdinin de üç büyükleri olan Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray’da oynayan as oyunculardan bir Türk milli futbol takımı oluştururdum. Bu benim hayalimdeki milli takımımızdı. Aynı anda kuzenim de benim yaptığıma benzer bir şey yapardı. Kuzenim Seçkin de koyu bir Beşiktaşlı olarak hayalindeki Beşiktaş takımını en favori oyuncularla kurardı. Başlangıçta Seçkin de ben de bunu sadece zihnimizden, düşüncelerimizle yapıyorduk ancak gün geçtikçe bu eylem daha somut ve gözlemlenebilir bir hal aldı.

Kağıt Üstünde 3 Büyükler ve Milli Takımımız

Zaman içinde, büyükbabamızla sohbetlerimiz sırasında masada hem benim hem de kuzenim Seçkin’in önünde birer kalem ve birer kağıt belirdi. Bunları sohbet başlamadan hemen öncesinde masaya koyuyorduk. Dikkatimizi verebildiğimiz süre boyunca büyükbabamızı dinliyorduk. Bir noktada, dikkatlerimiz dağılıp da büyükbabamızın anlattıklarından koptuğumuzda ise, kendi içimize dönüyorduk ve ben hayalimdeki milli takımımızı düşünüyor, bir yandan da önümdeki kağıda yazıyordum. Aynı şekilde kuzenim Seçkin de hayalindeki Beşiktaş takımını kuruyor ve kağıda yazıyordu. Büyükbabamız ise, bizle paylaştığı yaşam olayları ile ilgili notlar aldığımızı düşünerek mutlu oluyor, anılarını çok daha keyifli bir şekilde anlatıyordu.

Seneler sonra bir gün, ben 18 yaşımda üniversite sınavına girmeden birkaç gün önce büyükbabamı ziyaret ettim ve yanımda kuzenim Seçkin de vardı. Bu kez konu benim üniversite sınavında yapacağım tercihlerdi. Büyükbabam emekli bir öğretmendi ve onun gençlik yılları, ülkemizin zor yıllarıydı. İmkanlar son derece sınırlıydı ve halkımızın yokluk çektiği yılardı. Bu yaşam deneyiminin etkisiyle büyükbabam bana: “ODTÜ’yü tercih etme” diyordu. Sonrasında “Psikoloji bölümünü tercih etme” diyordu ve kendi bakış açısından haklıydı. Büyükbabam benim “garanti” bir işim olmasını istiyordu. “Asker ya da öğretmen ol ki, ataman hemen olsun. Devletin güvencesinde çalışmak en iyisidir” diyordu.

ODTÜ’de Psikoloji Okumak

Büyükbabamızın bu önerilerini saygıyla ve ilgiyle dinliyordum. Bu arada bu önerilerini paylarşırken bir süre sonra dikkatim dağılıp gitmişti, çünkü ODTÜ Psikoloji bölümünü okumak benim için en önemli hedeflerden bir tanesiydi. Bu hedefime ulaşabilmek için sürekli ders çalışmış, gecemi gündüzüme katmıştım. Çok emek vermiştim ve hem üniversite hem de bölüm tercihim net bir biçimde belliydi. Öğretmenlik de, askerlik de kutsal mesleklerdi elbette ancak benim hayalim ODTÜ’de Psikoloji okuyarak gelecekte iyi bir psikolog olmaktı.

Büyükbabamın tavsiyelerini dinlerken zihnim hayalimdeki üniversiteyle büyükbabamın “Öğretmen ol, asker ol” sözleri arasında gidip geliyordu. “Garanti bir işin olsun” dediğinde ben bir an kendimi hayalini kurduğum üniversitenin, ODTÜ’nün kampüsünde bulmuştum. Kampüsten içeri girmiştim ve iki yanında büyük ağaçlar uzanan kampüs yolundan Psikoloji bölümüne yürüyordum. Bölüm binasının önünde durup binayı seyrediyordum. Sonra içeri giriyor, binanın -1 inci katında bulunan amfide ders dinlediğimi hayal ediyordum. Sohbetimizin devam ettiği o anlarda bir yandan da büyükbabamızı takip ediyordum. Sohbetimiz bittiğinde önümdeki kağıtta ODTÜ Psikoloji bölümüne girmek için ihtiyaç duyduğum matematik, Türkçe ve sosyal netleri yazıyordu.

Çocukluğumda ve 18 yaşımda dikkatimin dağıldığı anlarda bunları yapmıştım. Bu anlar kısa süreli olduğundan ve keyif verdiğinden zararsızdı. Burada yer verdiğim örnekte yapmış olduğum içe dönüşler kendi isteğimle yaptığım ve kontrolün bende olduğu durumlar olduğu için bunlardan zevk aldım.

sürekli düşünüyorum ne yapmalıyım - beynim kendi kendine konuşuyor - kafamın içinde sürekli kendimle konuşuyorum - aşırı düşünme alışkanlığı ve çözümü - aşırı düşünme hastalığı

Aşırı düşünme hastalığından kurtulmak ister misiniz?

Kafamın İçinde Biri Konuşuyor ve Susmuyor

İçe dönüşler istemsiz olduğunda, bizim kontrolümüz dışında geliştiğinde ve otomatikleştiğinde ise kendimizi kötü hissederiz. Duygularımızı, hislerimizi, algılarımızı gölgeler. Gerçekdışılık, yabancılaşma ve anlamsızlık hissi yaratır. “Boşluk” olarak da tarif edilen bu his, yaşamın gerçekliğinden uzaklaştığımızı hissetmemize sebep olur.

Bizim kontrolümüz dışında ortaya çıkan ve otomatikleşen düşüncelerimiz “olumsuz” olduğunda, hissettiğimiz duygular da üzüntü, kaygı, endişe gibi olumsuz duygular olur.

Yaşamlarımızda dalıp gittiğimiz ve bizi rahatsız eden, peşpeşe gelen ve kesilmeyen düşüncelerimiz olduğunda bunlarla baş edebilir miyiz? Cevabımız evettir.

Beynim Kendi Kendine Konuşuyor Diyorsanız

Beynim kendi kendine konuşuyor demek, aslında ardı arkası kesilmeyen düşünceleri anlatan bir cümledir. Buna toplum içinde çok düşünme hastalığı da denir. Aşağıda ele aldığım yöntemleri günlük yaşamınızda uygulamaya gayret edin. Unutmayın ki, burada ifade ettiğim yöntemler siz uyguladıkça ve zamanla etki gösterecektir. Düşünceleri kazıyıp atmak veya yok etmek mümkün değildir ancak bu yöntemlerle rahatsız edici olma özelliği belirgin olarak azalacaktır.

Aşırı Düşünme Alışkanlığı ve Çözümü İçin Psikolog Tavsiyeleri

“Bu düşünce gerçekten önemli mi?”, “Bu düşünce benim hangi ihtiyacımı gideriyor?” sorularına cevap vererek gerçek ihtiyaçlarınıza odaklanın.

İşle ilgili konularda düşüncelere dalıp gitmeyi önlemek için kendinize belirli bir düşünme süresi tanıyın. Sürekli düşünüp, düşüncelere dalmak yerine belirlediğiniz süre boyunca düşünüp ardından da eyleme geçin ve işi yapmaya başlayın.

Düşünceden eyleme geçin. Düşünmek, düşüncelere dalmak ve düşüncelere aşırı odaklanmak eylemden kaçınma ve kendi ayağına çelme takma anlamına gelir. İşlerinizi bitirmenizi sağlayan şey düşünmek değil, yapmaktır yani eylemlerinizdir.

En iyi şekilde yapma düşüncesinden, sadece ve sadece işi yapmak ve bitirmek için bir adım atmaya indirgeyin. Uzun yollar, ufak adımlar atarak, hatta bebek adımlarıyla aşılır. O bebek adımını atın. “En doğru adımı atmak” ya da “En büyük hamleyi yapmak” ya da “Bir an önce en iyi şekilde bitirmek” yerine sadece küçük bir adım atmanız daha gerçekçi ve daha faydalıdır.

Kendinize Hatırlatın : Tüm Duygular ve Hisler Gibi, Düşünceler de Geçici ve Süreksizdir.

Aynı anda birçok şey yapmaya çalışmak yerine tek bir göreve odaklanın. Görevleri, işleri listeleyin ve listenizdeki görevlerin üstüne tek tek gidin. Görev ve işlerinizin devasa bir yüke dönüşerek gözünüzü korkutmasına izin vermeyin. “Böl ve bitir” şeklinden özetleyebileceğimiz bir felsefe ile, görevlerinizi tek tek, küçük adımlarla ilerleyerek bitirin.

Hızlanmaya çalışmak yerine yavaşlayın. Hızlanmak sizin daha çok gerginleşmenize neden olurken odaklanma becerinizi olumsuz etkiler. Bir an önce bitirme çabası performansı düşürür. Hızlanma gayretinizi fark edin ve kendinizi ve eylemlerinizi yavaşlatın.

Yürüyüş ya da spor yapın. Kaslarınızı, tüm bedeninizi çalıştırın ve bu yolla bedeninizin, sinir sisteminizin ihtiyaç duyduğu nörokimyasalların kendi bedeninizde üretilmesine yardım edin.

Bol bol kitap okuyun, film seyredin, sinemaya gidin, kalabalık yerlerde bulunmaya çalışın ve uzun süre yalnız kalmayın. Bu tür etkinlikler zihninize düşüncelere kapılma ve bunlara dalıp gitmenin karşısında odaklanabileceği ikinci bir alan sunar. Bu fırsatı ya da alanı zihninize sunun. Belki bir süre bu fırsatı değerlendirmese de bir noktadan sonra fırsatı değerlendirmeyi ve sizin sunduğunuz alana odaklanmayı sağlayabilecektir. Bu yöntemi sık sık tekrarlayın.

İyi hissettiren müzikler dinleyin. Müzik, içeriği neşeli ve yaşam sevinci yaratan melodilerden ve sözlerden oluşuyorsa sizin duygu durumunuzu olumlu etkileyecektir. Hüzünlü, melankolik şarkılar dinlemenizi önermiyorum çünkü bunlar sizi iyi hissettirmediği gibi, sürekli zihnimizi meşgul eden düşüncelerin gitmesine de yardımcı olmaz.

Sosyalleşin. Yanında kendinizi iyi hissettiğiniz, sizi motive eden ve mantıklı düşünceleri olan (detaylarla uğraşmayan, düşünceler dalmak yerine işlevsel davranışlarla ilerleyen) arkadaşlarınızla görüşmek için zaman ayırın.

Diğer insanlarla birlikteyken içinize dönmemeye özen gösterin. İçinize döndüğünüzde dikkatinizi nazikçe tekrar dış dünyaya yöneltme konusunda pratikleşin. Dikkatiniz tekrar içe dönmeye başlayacaktır. Bu kez de yanınızda bulunan insanlarla sohbete odaklanın ve içinizden geçen düşünceleri fark etseniz de bunlara odaklanmayın.

İnternet üzerinden psikolog desteği almak ister misiniz? Bilgi almak için tıklayınız: Online Psikolog

Klinik Psikolog Serhat Damar

Tavsiye Yazılar:

Psikoloğa Ne Zaman Gidilir

Tükenmişlik Sendromu Çözümü


Serhat Damar

Klinik Psikolog Serhat Damar, 2002 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuş, Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog ünvanı almaya hak kazanmıştır. 17 yıldan uzun süredir yetişkin danışanlarıyla bireysel ve çift çalışmalarını sürdürmektedir.

Yorumlar

 1. aslı diyor ki: Mayıs 29, 2019 at 12:31 pm

  hocam merhaba, ben 39 yaşındayım yeni evlendim yani geç evlilik sayılır. 9 ay oldu evleneli ve bebek yapmaya çalışıyoruz. doktora gittim tüp bebek önerdiler ama enfeksiyondan dolayı yapamıyoruz beklememiz gerekiyormuş. fakat bu süre zarfında sürekli bebeğim olacak mı? düşüncesi beynimi yeyip kemiriyor. ve çoğunlukla da dediğiniz gibi olmayacak benim bebeğim düşüncesi galip geliyor. daha öncede psikolog yardımı almıştım. bu umutsuzluk denizinde yüzüp duruyorum, eşimle konuştuğumuzda benden daha rahat tavır sergiliyor ama bana yansıtmadığını düşünüyorum. şu sıralar sürekli ağlıyorum da. napcam bilemiyorum hocam?

 2. Ayşegül diyor ki: Mayıs 22, 2019 at 3:53 am

  Merhabalar,
  Bu yazıyı açıp okuma sebebim beynimin en küçük tetikleyici bir kelime okuduğunda ya da bir nesne gördüğünde onun eskiden yaşadığım, özellikle de iş yaşamında yaşadığım haksızlıkları hatırlatması oldu. Öyle ki spor yapıp film izliyorum düşüncelerimden kurtulabilmek için. Ama bir nebze olsun rahatlatıyor. Sonra yine bir tetikleyici ve yine beynimde dönen düşünceler. Bu arada 28 yaşındayım. Şu anda işsizim. Hayatımı gerektiği gibi yaşamamam da etkili tabi bu düşüncelerde. Başım o kadar ağrıyor ki Jim kerry’nin filmindeki gibi unutmak için geçmişimi sildirebilseydim keşke diye bile düşündüğüm oluyor. Sizi meşgul ediyorum ama bi öneriniz var mı?

 3. Pınar diyor ki: Mayıs 17, 2019 at 11:49 am

  Merhaba hocam ben 21 yaşındayım sınava hazırlanıyorum 2 ay gibi kısa bir sürem kaldı ama çalışamıyorum her çalışmaya başlıycam dediğimde aklıma yaşadığım olaylar geliyor ama mutlu olduğum olaylar ben bunları günde 5 6 defa aklıma geliyor mutlu olduğum olaylar olduğu için yüzüm gülüyor ama zihnim yoruluyor halsiz düşüyorum ders çalışamıyorum zihnim hep dolu hep yorgun olduğu için derse odaklanamıyorum evde sevgi görmediğim için dışarda bana söylenen güzel sözler tekrar tekrar aklıma geliyor sevgi eksikliğimi bu düşüncelerle mi gidermeye çalışıyorum bende bilmiyorum lütfen bana yardım edin uygulayacağım bir yöntem önerir misiniz bu düşüncelerden nasıl kurtulucam bilmiyorum

 4. Baturay diyor ki: Mart 28, 2019 at 2:33 am

  merhaba hocam 17 yaşıma girmek üzere başladk çok düşünme hastalığı bendede bir gün işteyken mola vermek için dışarıya çıktım sigara içmek için birden bire aklıma çalıştıgım yerin patronu babamı görse tanırmı tanırsa birbirlerine selam verirler öyle öyle düşünmeye başladım ve o an saçma şeyler düşündügümü hissettim sonra beynim hepte farklı farklı şeyler düşünmeye başladı kendime çok fazla düşünüyosun demistim hersey orada baslamıstı 3 4 gün geçti bu düşünme hastalığının benden uzaklaştıgını farkettim sonra tekrar aynı sorunla karsılastım örnek veriyorum 1 hafta düşünüyorum sonra düzeliyorum 4 5 gün sonra tekrar düşüncelere dalıyorum böyle böyle geçer demiştim ama geçmedi bu sefer yakamk tutmuş bırakmıyormuş gibi hissediyorum sürekli düşüncelerdeyim arkadaslarım la muhabbet etmesini seven birisiyim ama bir ortamdayken çok konusan ben düşüncelerimden dolayı konusamıyorum pek fazla mesela arkadasım birsey diyor odaklanamıyorum arada kelimeleri sapıtıyorum ve hayaf çok sıkıcı geliyor düşüncelerimde olumlu olumsuz mutlu mutsuz amaçlı amaçsız düşünceler bu birşeye odaklanmak istiyorum yapamıyorum telefonda sosyal öedayada gezerken bazen odaklana biliyorum kafamdaki düşünceleri hissetmiyorum arada çalışırken öyle geriye kalan zamanlarda sürekli aklımda düşünceler var bundan nasıl kurtulabilirim kafamdaki düşüncelere değil hayata yaşadığım her saniyeye odaklanmak istiyorum ama olmuyor ve bu bu düşünme hastalığı başladığından beri çok sinirli birisi oldum bununda farkındayım bir örnek daha vereyim mesela bu durumdan dolayı psikologa gitmeyi düşündüm hepte doktora gidersem böyle söylerim sunları söylerim bu konuyu aileme söylemeden önce böyle anlatırım su kelimeyi söylerim diye düşünüyordum cevaplarsanız sevinirim

 5. Okur diyor ki: Mart 27, 2019 at 11:02 am

  Farklı bir bakış açısı olması için şu ses kaydını dinleyebilirsiniz.

 6. 24 yaşında bi kızım. Yakın zamanda nişanlanacağım inşallah ama durum bu noktaya gelmeden önce çok da iyi olduğum söylenemezdi yani sağlıklı düşünerek karar vermedim, kendimi salıvermiştim ve hiç birşey önemli değildi benim için, kim ne derse tamam diyordum sanki
  Talip olan kişi çok iyi tanıdığım biri olduğu için ve olumsuz herhangi birşeyin görmediğim için kabul ettim ama hiçbirşey hissetmiyordum oma karşı ve uzun bir süre böyle oldu sözlendiğim zaman birşeyler hissettiğimi düşündüm, şimdi de öyle düşünüyorum. Her gün olmasada sıksık bir anda sevmediğimi düşünüyorum ve bu beni korkutuyor, bu tarz düşünceler çok sık gerçekleşmeye başladı. Sözlüme kesinlikle hissetirmemeye çalışyorum ama kafamda sürekli ikimizin birbirine uymadığını düşüncesi geliyor tedirgin oluyorum hep
  Yazdıklarınızı okudum faydalı oldu benim için teşekkür ederim
  Bana ne önerisiniz? Lütfen cevap verirseniz çok sevinirim

  • Serhat Damar diyor ki: Mart 25, 2019 at 8:13 pm

   Evlenme kararı almadan önce bir psikoterapistle bireysel olarak ya da bir evlilik / çift terapisti ile nişanlınla birlikte çalışmalara katılabilirsin. Kendini, nişanlını ve aranızdaki ilişkiyi tanıyarak daha doğru karar verebilirsin. Acele bir evlilik ya da ayrılık kararı vermemeni tavsiye ediyorum.

 7. Fatma diyor ki: Mart 20, 2019 at 6:01 pm

  Merhaba Serhat bey esim tip doktoru romatolog 48 yasinda bir bayan hastasi esime 1-2 hafta boyunca gece 12 de hastaligina uzuldugunden ve alakasiz bir kac mesaj daha atmis esim bana ilgi duydugunu hissettim hergun yazinca dedi ama benden kaynakli bir durum yok rahat ol hasta bipolar dedi ama ben bunu kendime yinede yediremiyorum 2 aydir cok kotuyum 8 kg verdim hicbirseyden zevk alamiyorum.Icimde bir ses ya esimde ona ilgi duyduda konuşurlarsa diyor surekli vesvese geliyor napacagim bilmiyorum.Esimde bende 36 yasindayiz.

 8. Tahir diyor ki: Mart 11, 2019 at 12:53 am

  Merhaba Sürekli düşünüyorum geçmişi bugünü dünü heran ne yaşadıysam herşeyi söyleyemedigim veremediğim cevaplari düşünüyorum. Üst üste geliyor herşey kendimi o kadar yanlız hissediyorum ki bi odaya kapatıp aylarca cikmamak istiyorum ağlamak istiyorum günlerce üstümdeki sorumluluklardan korkuyorum ve ben korktukca bu sorumluluklar artıyor herşey üst üste geliyor. Geceleri dışarıya cikmaya korkmayan 3 de 4 de dışarda gezen ben şimdi 12 den sonra çıkmak istemiyorum korkuyorum çok korkuyorum yanlızım çevremde arkadaşlarim dostlarim sevgilim var belki ama yanımdan gittikleri an ben yanlızım bir insan durup saatlerce duvarı izleyebilirmi yada saatlerce iç sesiyle konusabilir mi kulağımda bi çınlama var sanki beynimi yok ediyor öyle bir çınlama hocam kötüyüm ben çökmüş hissediyorum kendimi dibe batmış gibi mutlu olmaya çalışıyorum yalandan gülüyorum sinirleniyorum bişeylere ama içime atıyorum haa bide bazen öyle patlamalar yaşıyorum. Ki sinir kirizleri kendimi tokatliyorum ne yapmalıyım hocam ne yapmalıyım

 9. Ömer diyor ki: Şubat 1, 2019 at 12:43 am

  Çok teşekkür ederim.. Elinize Kolunuza Sağlık Gerçekten Benim Yaptiğım Hataların Bire Bir…Çözum Yolu Icin Dediklerinizi Uygulayacam..

 10. Deniz diyor ki: Ocak 24, 2019 at 2:36 am

  HOCAM MERHABA ÖNCELİKLE YAZINIZI OKUDUM EMEGINIZ IÇIN TEŞEKKÜR EDERİM. BEN SÜREKLİ BEYNIMDE BİRŞEYLER KURUYORUM HEP OLUMSUZ ŞEYLER DÜŞÜNÜYORUM ŞUAN EVLENMEYI DÜŞÜNÜYORUM BEYNIMDE SÜREKLİ YA BİSEY OLURSALAR GEZİYOR VE BUNUN ÖNÜNE GEÇEMİYORUM HER SÖYLENEN CÜMLENIN YADA OLAYIN ALTINDA BİRŞEYLER ARIYORUM YAPMAK ISTEMIYORUM AMA ARKA ARKAYA BEYNIMDE PEMBE DIZILER OLUŞTURUYORUM.BUNU KİMSEYE SOYLEYEMIYORUM ÇÜNKÜ IÇİM RAHAT ETSIN DIYE BILE SORDUĞUMDA HASTALIKLIYMISIM GIBI CEVAPLAR ALIYORUM.. NE YAPMALIYIM ?

 11. Mrb lar hocam 13 yıllık anksiyete hastasıyım yazdıklarınızın hemen hemen hepsini yaşadım yaşıyorumda hele birde şimdi ikiz gebelik yaşıyorum ilk iki ay depresyonla mücadele etmek zorunda kaldım yıllarca bu hastalıkla mücadele etmenin yıpranmışlığını yaşıyorum beynimde sürekli olumsuz düşünceler herşeyin en kötüsü ve kötü senaryolar ilaç kullanamıyorum sadece terapi almaya çalışıyorum oda maddi durumum el verdiğince her an tetikte yaşamaktan atak gelirse ne yaparım en iyisi tetikte olmak düşünceleriyle boğuşuyorum eskiden olduğu gibi deliksiz bir uyku uyumayı özledim

 12. ibolar pozuk diyor ki: Aralık 5, 2018 at 1:08 pm

  Hocam merhaba öncelikle ben bir bipolarım 21 yaşındayım. Çevremde fiziken beğendiğim kızlar oluyor ve doğal olarak evrimsel süreçten miras kalan dürtüler adı altında bakıyorum. Ama bakmak istemiyorum çünkü sevgilim var ve bundan ötesinde o baktığım kızların yüzü istemsizce gözümün önüne geliyor. Gerçekten gün boyunca sürekli geliyor. Bunun nedeni ve çözümü ne olabilir? Düşündüğüm için değil sanki o an baktığım yerde o yüz gerçekten varmış gibi oluyor ve sevgilime karşı vicdanen rahatsız hissediyorum…

 13. Hatice diyor ki: Aralık 1, 2018 at 4:35 pm

  Hocam merhaba yazınızda bahsettiginiz durumlari sıklıkla yaşıyorum. Yaklaşık 6 ay önce bir ilişkim bitti. 3 4 aydır zihnimin sürekli konustuğunun farkındayım ve beni cok rahatsız ediyor. Ders çalışırken, kitap okurken, derste istemsizce kendimi düşüncelere dalmış buluyorum farkettiğimde kendimi toparlamaya çalışıyorum ama sonra yine aynı şey. Biten ilişkimle ilgili bir şeyler düşünüyorum geçmişte ailevi yasadığımız olayları düşünüyorum kimi zamanda olmayan bir şeyler canlandırıyorum zihnimde bundan nasıl kurtulabilirim bu bir psikolojik rahatsızlık mıdır geçici bir süreç mi? Cevaplarsanız çok sevinirim

 14. Acabamı diyor ki: Kasım 18, 2018 at 11:24 am

  Hocam ben çok büyük bir zihin karışıklığı yaşıyorum. Nedeni ve nasıl başladığını bilmiyorum ama iç sesime yabancılaşıyorum. Bazen iç sesimi sürekli şarkı söylediğini fark ediyorum her dakika. Iç ses denen şeyin düşünmek mi yoksa başka bir şey mi olacağını anlamıyorum. Aileme soruyorum aklımdan iç sesimle cümle kurduğumu dua okuduğumu sayı saydiğimi söylüyorum onlar garipsiyorlar. Birşey düşünemez oldum ya da düşündüklerimin farkina varmaz oldum. Hersey karma karisik uyularim duzensiz heveslerim zevklerim yok oldu. Ruh gibi yaşiyorum. Aklımızdan konuşmak noluyor her saniye olan birşey mi yoksa olursa kotu mu. Yardimci olursaniz cok sevincegim. Teşekkurler.

 15. Özge diyor ki: Kasım 2, 2018 at 3:18 pm

  Merhabalar yaşım 28 iki yaşında kızım var doğumdan sonra çok fazla iç sıkıntılarım oldu kızımda kolik bi bebekti çok zor zamanlar geçirdik ama şimdi herşey yolunda sıkıntı bende temizliği kızımın bakımını çok takıyorum sürekli yapmam gereken şeyler var gibi geliyor yapmadan önce gergin sonrasında rahat oluyorum çok düşünür oldum her an kötü bişey olursa diye panik içindeyim hasta olmaktan ona bakamamaktan korkuyorum ve sık sık hastalanır oldum mide ağrıları baş ağrıları ne yapmalıyım mutlu olmak ve kızımı mutlu etmek ona bişey yansıtmak istemiyorum o büyüyene kadar korkularmn panik halimin geçmesini istiyorum

 16. Nur diyor ki: Ekim 17, 2018 at 5:40 pm

  Hocam merhaba umarım yazımı görürsünüz.Guzel bir ailem var sevgilim var ve okulum var.Her sey yolunda giderken karamsar dusunmeye her seyi cok takmaya basladim.Icimdeki sesi susturamiyorum.Icimdeki ses surekli sevgilimden ayrilmam gerektigini soyluyor ama sevgilimi cok seviyorum.Lutfen yardimci olun bana.

 17. Beyza diyor ki: Ekim 17, 2018 at 4:27 pm

  Serhat hocan Merhaba yasim 22 kpssye cok emek harcadim ve basarisiz oldum kpssye izmirde hazirlanmistim izmir benim icin olumsuz duygular barindiran bir yer oldu bazen izmir aklima gelincr icim sikiliyor veya tam tersi mutlu oldugum anlar ve onlarin gecmiste kaldigini dusunup uzuluyorum

  • Serhat Damar diyor ki: Ekim 23, 2018 at 10:56 am

   Beyza merhaba. KPSS’ye İzmir’de hazırlandın ve amacına ulaşamadın ancak gerçekçi ve mantıklı düşündüğümüzde, ülkemizin tüm diğer şehirleri gibi İzmir de çok güzel bir şehirdir. İstanbul’da yaşayan biri olarak İzmir’in, Ankara’nın, Samsun’un sakinliğine hayranlık duyuyorum. İzmir’de çok güzel anıların da var, evet geçmişte kaldılar ama bu güzel anıları yaşadın. Burasına dikkat et: “Olumsuz düşünmek sana ne kazandırıyor, bunu çok iyi fark et. Olumsuz düşünmek mutlu olmana engel olurken, senin gelişmene engel de oluyor”.

 18. Kajol diyor ki: Ekim 17, 2018 at 4:15 pm

  Merhaba hocam ben kafamın içinde kendi kendime konuşuyorum kafamın içinde senaryolar dönüyor olumsuz şeyler düşünüyorum bir doktora gitsem hemen kafam senaryo kuruyor şöyle böyle diyecekler diyor. Ben ağır trafik kazası geçirdikten sonra böyle oldun psikologa gittim citol yazmıştı sonra bırakmıştım 8 sene önceydi 2 sene öncede bagırsaklarımdan rahatsızlık yaşayıp kafaya çok takmıştım hep olumsuz düşünüyordum dok gittim Antidepresan vermişti ama içmedim kendi çabalarına atlattım ama kafaya çok takan biriyim stresliyim ve kafamın içinde kendi kendime konuşurken senaryolar kurgular şeklinde bir şeyler dönüyor bu sizce ilaçsız nasıl tedavi edilebilir ilaç kullanmak istemiyorum yardımcı olur musunuz lütfen şimdiden teşekkür ederim

 19. Mehmet diyor ki: Eylül 5, 2018 at 11:35 am

  Hocam iyi günler.Bendede ölum kavramı aklıma yerlesmis cıkmiyor.Ölüm ve ölumden sonra bana ne olacak diye dusunuyorum surekli.Varlıgımi sirgulamaya basladım.Özellikle aksam saatlerinde bir korku geliyor ve delirecekmisim govi hissediyorum

 20. İsimsiz diyor ki: Ağustos 27, 2018 at 4:26 am

  Öncelikle merhabalar
  Bende sürekli düşünüyorum bazen dalıyorum geçmişe ama genelde anlık düşünüyorum ve anında içimden bir ses başka bir şey ekliyor ve konuşuyorum karşılıklı ek olarak dışarıda, evde herhangi bir yerde örneğin ocağı açıyorum anlık patladığını hissediyorum, kapıyı açarken beynime silah doğrultulcak gibi, kaldırımda yürüdüğüm halde arabalar bana çarpacak gibi hissediyorum, bunlar doğal mıdır hocam teşekkürler şimdiden

 21. Merhaba serhat bey benim derdim insanlar veya yeni tanistigim arkadaslar beni izlerken col heycanlaniyorum mesela ben okulda top oynarken herkes guzel oynuyorum diyor ama futbola yazildim ve okuldaki gibi oynayamiyorum cunku cok heycanlaniyorum lutfen cevaplayin.

 22. İyi günler Serhat bey. Benim şöyle bir sıkıntım var her an başıma birşey gelecek gibi hissediyorum. Aşırı derecede korkuyorum sokağa çıkamaz hale geldim sürekli başıma bir şey gelecek gibi hissediyorum.Birinden dayak yemekten aşırı korkuyorum ama bu acıttığı için değil rezil olmaktan çekiniyorum .Birisiyle tartışırken bayılacak gibi hissediyorum.Kız arkadaşlarımla(sevgilim değil)yürürken biri laf atacak diye aşırı korkuyorum.Babam işe gittiğinde arkasından neredeyse hatim indirme durumundayım.Hayvanlardan korkuyorum.Kendimi muhallebi çocuğu gibi hissediyorum.Günümün her dakikasını bunu düşünerek geçiriyorum.yatarken sinirden uyuyamıyorum.Korkuyu yenmek için dövüş sporu yapmak istedim fakat VSD(kalp) yapmama izin vermiyorlar(Günlük yaşantıma pek etkisi yok). Bu arada biraz kekemeyim(2 yıl önce tedavi ile %75 azaldı. 17 yaşındayım.
  (Yazım yanlışlarımdan dolayı özür diliyorum ve en kısa zamanda cevaplamanız beni mutlu eder.)

  • Serhat Damar diyor ki: Ağustos 10, 2018 at 12:59 am

   Can merhaba. Genç bir yaştasın ve bu yaşadığın korkularla ilgili yapabileceğin çok şey var. Eğer doğru yoldan gidersen beynin yeni bağlantılar kurarak, daha korkusuz olman yönünde gelişebilir. Bunun gerçekleşmesi için psikoterapilerde sistematik çalışmalar yapılır. Bugünkü yaşam, geçmiş ve önemli olan her nokta danışanımızla birlikte gözden geçirilir. Bu iletişim bir süre, bazen birkaç ay boyunca sürer ve böylelikle kalıcı bir değişim gerçekleşir. Buradan bu bahsettiğin konuyla ilgili sana söyleyebileceklerim bunlardır. Bulunduğun şehirde bir klinik psikologla görüşmeni tavsiye ediyorum.

 23. Gözde diyor ki: Ağustos 8, 2018 at 9:08 pm

  Hocam merhaba benım de içimde beynim de kendi kendine konuşan biri var sanki en çokta akşam saat lerinde oluyor kendi kendime konuşup hep olumsuz şeyleri düşünüyorum ve en kötüsüde her an kötü bir şey olucak hissi toplumda ise susuyorum ve anlatılan konuya hakim olamıyorum bir noktaya dalıp gidiyorum bu hastalik mı bilmiyorum ama beni rahatsız etmeye başladı ve etrafım da ki insanlar da farketmiş.. Lütfen gerı dönüş yaparmısınız.. 😢😢

  • Serhat Damar diyor ki: Ağustos 10, 2018 at 1:03 am

   Anksiyete ve kaygılar akşam saatlerinde ağırlaşır, şiddetlenir. Bu bahsettiğiniz şey anksiyetedir ve bununla başetmeyi öğrenmeniz gerekir. Anksiyete bir hastalık değildir ancak baş etmenin öğrenilmediği durumda insan yaşamını zorlaştıran doğal bir durumdur. Psikoterapi, özellikle bilişsel davranışçı terapi bu konuda size yardımcı olacaktır.

 24. Lazkızi diyor ki: Ağustos 3, 2018 at 2:49 am

  Hocam merhabalar oncelikle tesekkur ederim yazilariniz icin…ben uzun zamandir gece uyku nedir unuttum beynim susmuyor herseyi kafaya takiyorum hatta bazen sabahliyorum kurup duruyorum beynimde kurdukca sinirleniyorum yillarca esimin psikolojik baskisina ugradim. son donemler artik beynim buhale geldi susmuyor artik dayanamiyorum sabahlari gozumu actigimda takintilar halen kafamda oluyor ve yorgun mutsuz halsiz kimseyle gorusmek istemiyorum. hic bisey zevk vermiyor hemen yoruluyorum bi seye uzulunce gunlerce kafamda dolaniyor ben onemsemeyen biriydim gunluk rutin yapmam gerekenleri bile yapmak gelmiyor icimden. kizimla bile ilgilenirken sıkılıyorum ben boyle degildim ofkem sinirim lutfen ne yapmam gerekiyor yardim edin ben kafaya takmak istemiyorum ben herseyi kendime dert etmek istemiyorum ben gercekten icten gülmek istiyorum …. simdiden tesekkurler

 25. Volkan diyor ki: Ağustos 2, 2018 at 8:19 pm

  Hocam merhaba,
  Eşime yaklaşık 6 sene önce bipolar bozukluk teşhisi konuldu. Maddi olanaksızlıklar yüzünden devlet hastanelerinde tedavi gördü, devlet hastanesindeki son doktorumuz ise ilacın dozunu yavaş yavaş azaltıyordu. Çocuğumuz olması düşüncesiyle araştırmamız sonucu özel bir klinikte çalışan uzman hekime başvurduk yeni doktorumuz ilaçla yaşamanın yanlış olduğunu söyledi ve yaklaşık 2 hafta sonra ilacı tamamiyle bıraktırdı.
  20 gün sonunda eşimde sürekli düşüncelerin olduğu düşünmelerin önüne geçemediği için ağladı ve 1 gece tamamiyle uykusuz durumda kaldı. Klinik doktoru da rexapin 2.5 mgve paxil ilaç yazdı.
  Hocam özetle sorum şu bi polar kadınlar çocuk sahibi olabilir mi? ayrıca bu hastalık tamamiyle geçici mi ?
  Balşarılqr dilerim.

 26. ayşe diyor ki: Ağustos 1, 2018 at 1:31 pm

  merhaba hocam. ben 25 yaşındayım. ve beynim hiç durmuyor. eskiden sorunlar karşında sadece ağlayarak duruyordum. şimdiyse daha sinirli ve agresifim. kafamdaki ses hep konuşuyor. bir an bile susmuyor ve hep olumsuz. sanki herkes bana karşıymış gibi hissediyorum. en kötüsü artık bu düşüncelerden dolayı kendime ve çevreme zarar verme korkusu. delirecem nerdeyse yada bana öyle geliyor. of çok karışık. bi cvp yazarsanız cok memnun olurum.

 27. sibel diyor ki: Temmuz 26, 2018 at 10:40 pm

  Ayrıca 3 4 ay önce taşındık.Sanırım hala alışamadım.Uykusuzluk problemim uzun süredir var ama taşınmamızla daha da arttı.Bahsettiğim düşüncelerden dolayı beynim yoruluyor bu yüzden sabahta yorgun uyanıyorum.Planladıklarımı yapamıyorum.

 28. sibel diyor ki: Temmuz 26, 2018 at 10:33 pm

  Merhabalar 23 yaşındayım.Benimde iç sesim özellikle akşam uymaya çalışırken sürekli konuşup duruyor.2 3 saat sürdüğü oluyor.Bazen yarın için şunu şunu yapayım diyorum.Fakat sabah uyandığımda yapamıyorum.Yorgun bir şekilde uyanıyorum.Bazende gün içinde ya da geçmiste olan olayları kafaya takıp keşke şunu söyleseydim diyorum.
  Bazen dizi izlerken kendimce yeni karakter ekliyorum.Burda bunu desin şunu desin diye zihnimde canlandırıyorum.Ya da kendim yeni hikaye düşünüyorum.Düşündüğüm hikayeye üzülüyorum.Ama hikayeyi yazıya pek dökemiyorum.
  Günlük hayatta boş olduğum da gelecekte şunu yapacağım diye hep düşünüyorum.Genelde sanırım hiçbir zaman gerçek olmayacak uçuk hayaller oluyor.Kitap okurken ya da iş yapıyorken de düşünmeye dalıyorum.İç sesim kimi zaman ingilizce bile konuşuyor.Sorunum nedir acaba çok ciddi bir durum var mı?

 29. ZeynepK diyor ki: Temmuz 21, 2018 at 8:57 pm

  Serhat Bey merhaba,
  Surekli gecmiste yasadigim bazi olaylara geri donup o olayi yeniden yasayip o zaman soylemedigim icimde kalan seyleri soyluyorum soyle yapsaydim daha iyi olurdu diye dusunuyorum fakat bunu yapinca rahatlamiyorum.Bu yaptigimin gecmisi degisgirmeyecegini de biliyorum ama surekli kendimi suclu buluyorum gecmiste yasadigim olaylari degistirdigim farkli sozler soyleyip farkli sonuclar aldigim senaryolar yaziyorum bu arada hayal ederken soyledigim replikleri de bazen yuksek sesle tekrarliyorum.Tavsiyeniz benim icin cok onemli.Bana ne onerirsiniz? Simdiden tesekkurler.

 30. MustafaC diyor ki: Temmuz 4, 2018 at 5:30 am

  Hocam merhaba. Bende diğer arkadaşların sorunlarına benzer sorunlar yaşıyorum. Bir ben var benden iceri denilen kısımdayım ve o diğer ben , beni cok rahatsız ediyor. Beynim sürekli fonksiyon gösteriyor. Uyumakta zorluk yaşıyorum, arkadaşlarımla yada bir başkalarıyla bir ortamda bulunduğumda sohbete dahil, konuşulan konuya hakim olamıyorum. Dolayısıyla bu beni kötü etkiliyor ,suskun kalmayı tercih ediyorum ve aptal olduğumu düşünüyorum. İşe yaramaz biri olduğumu hissediyorum. Hayatta yaptığım birçok başarıya rağmen bunların çok değersiz oldugunu düşünüyorum. İnsanlardan sürekli uzak durmak istiyorum. Yalniz kalmak istiyorum. Kendimle konusmak bana daha mantıklı geliyor. Ama bu durumdan cok rahatsızım. Geçmişe ve geleceğe yönelik kaygılarım hic bitmiyor, senden hicbirsey olmaz diyorum. Bu lanet durumdan kurtulmak istiyorum.. Lütfen yardım edin🙏

 31. Ömer diyor ki: Haziran 27, 2018 at 8:17 pm

  hocam surekli nasi bir kisilikde olacagimi planlayip duruyom ve daha bir suru seyi… islerimi, konusmalarimi, yuruyusumu.. daha say say bitmez..
  iclerinden en rahatsiz edeni kendi kisiligimi planlayip durmak.bazen cok korkuyom lutfen bana yardim edin cok kotu karmakarisik bir haldeyim cozulemiyorum.

 32. Betül diyor ki: Haziran 21, 2018 at 4:15 am

  Merhaba hocam Kafamda surekli yapacagim işleri planliyorum. Kafamin içini bi türlü bosaltamiyorum. Sirf kafam rahatlasin diye ve gercekten sevdigimden cesitli hobilerle ugrasiyorum bu sefer de kendimi surekli onun planlamasi tasarimi vs dusunurken buluyorum. Dinlenemiyorum her daim çok yorgun hissediyorum.

  • Serhat Damar diyor ki: Haziran 22, 2018 at 12:17 am

   Betül hanım merhaba.

   Minik adımlarla, yavaş yürüyerek gidilebilen bir yolu bir çırpıda yürüyemezsiniz. Telaş halindesiniz. Plan yapıyor, işleri ve hobileri planlıyorsunuz. Bir yere yetişmeye çalışmak yerine her anın tadını çıkarmanızı öneriyorum. Hobiler yerine tek bir hobiyle, daha fazla odaklanarak ve her anın tadını çıkararak yavaş yavaş, keyif alarak ilgilenin. Hobiler ve işler yerine 1 hobi ve 1 iş gibi çok daha az etkinlik yapmaya gayret edin. Yavaşlayın, azaltın, sadeleştirin.

 33. Hocam merhaba bu yaziyi okuduğumda bir parca rahatladim gercekten , cunku kafami duvara carpmak istiyorum artik sussun diye okadar gereksiz seyler dusunuyorum ki ve icimde adeta birisi daha var hic susmuyor surekli olumu dusunuyor yada yasamin anlamini sonunu ve ozellikle iki hafta sonra sinavim var ve kaybetme olasiligi beni cildirtiyor lutfen bir tavsiyede bulunun yada birseyler soyleyin yonlendirme olarak gercekten cok kotuyum yanliz kimsesiz ve beynimin tehlikeli oldugunu dusunuyorm sayfalarca gunluk yaziyorum ama nafile …

 34. ozlem diyor ki: Haziran 7, 2018 at 8:19 am

  hocam benzer şeyleri bende yaşıyorum sürekli bi olacak olayların olmadan sanrilarini kuruyorum kafamda şöyle mi yapsak böyle mi yapsam gibi bi çok soru soruyorum kendime sonra hep bi onyargi ile hep olumsuz olacakmış gibi geliyor bilişsel davranışci terapiden bahsetmissiniz acaba benim için de faydası olur mu

  • Serhat Damar diyor ki: Haziran 22, 2018 at 12:31 am

   Özlem hanım merhaba.
   Bilişsel davranışçı terapinin faydası olur. Bu gibi tahmin ve planlama alışkanlıklarından kurtulma konusunda bilişsel davranışçı terapi yaklaşımının sistematik çalışmaları var ve gerçekten de etkili. Spontanlığı geliştirip yaşamdan keyif almanıza yardımcı olacak bu çalışmaya katılmanızı tavsiye ediyorum. Bununla birlikte aynı anda birçok iş ve etkinlik planlayıp her biri için koşturmak yerine tek iş ya da tek etkinliği iyice yavaşlayıp anın keyfini çıkararak, içinde bulunduğunuz ana odaklanıp bir sonraki an için acele etmeden minik adımlar atarak ilerlemek suretiyle bu durumdan kurtulabilirsiniz. Unutmayın ki ne kadar çok plan yapar, ve o planları uygulamak için acele ederseniz o kadar olumsuz hissedersiniz.

 35. Zeycan diyor ki: Haziran 5, 2018 at 2:14 am

  İyi gece ler diliyorum herkese şu an da düşünmekten uyuyamadığım için yazıyorum çoğu zaman düşüncelerimi. Kontrol altına alsam da genellikle farkında olmadan fazla ve gereksiz şeyleri tekrar tekrar düşünüyorum hatta uykumda bile tam dalacağımda gözümü kapatıp uyumaya çalışsamda sanki kafamıniçinde biri gözü açık bakıyo
  Uyanıkken de sanki bi yerde takılıp kalıyo ve tekrar başa sarıyo aslında düşünmek düşünebilmek bi yerde iyi bişey beynin çalıştığını gösteriyor düşünememek kötü deskartes düşünüyorum öyleyse varım demiş var olduğumuzu hissediyoruz bence çok üstüne düşmek yerine bazı şeyleri normal karşılamak gerekiyo sanırım kendimi bu şekilde odaklıyorum ve bişeylerle meşgul olmak çnkü yalnızken insan daha çok düşünüyo bi de bişey sormak istiyorum bi yerde okudum bulmaca çözmek alzaymır riskini önlüyomuş onun gibi çok düşün mek ve sınav çalışmak da önler mi acaba yıllardır kpss vs çalışmak sonuçta beyin çalışıyo ve yoruluyo sabredip yazımı okudysanız şimdiden teşekkürlerimi sunarım

 36. Muhammet D. diyor ki: Haziran 1, 2018 at 4:34 am

  Yasadigim her hangi bir seyi kafamda tektarlayip kurarken o an yaptigim el hareketini yapiyorum mesela biriyle tartismisim isaret parmagimi kaldirmisim ve o an aklima gelip aklimdan gecirdigimde istemsizce elim kalkiyor.bu sekilde ki konusmalar sirasinda duygularimi destekleyen hareket ve mimikleri o anlari kafamda kurarken istemsizce yapiyorum. Bunun farkina ilk vardigimda gulup gectim ama gecen gun arkadasimla oturuyordum ne oldu dedi bana meger iki kolumu yana acmisim kafami sallamisim ama yaptigim hareketin farkinda degilim o an ne dudunuyorsam kendimi oyle bir soyutlamisim ki ne dusundugumu hatirlayamadim. Bu bir sorun mu neden boyle oluyor hastalik mi nedir yardimci olun lutfen

 37. Merhaba. Yaşadıklarım hastalık mı bilmiyorum ama çok düşünüyorum. Yaptıklarım, yapacaklarım üzerine, insanların yaptıkları üzerine defalarca düşünüyorum ve artık düşünmekten konuşamaz hale geldim. Örnek vermek gerekirse bir sohbet içerisindeyken bile 1 cümle kuruyorsam 10 cümle düşünüyorum kafamdan. Özellikle kalabalık gruplarda kouşamadığımı farkettim çünkü sohbet akışı içerisinde bir konudan bahsedilirken ben konuya o kadar odaklanıyorum ki düşünüp tartıp bir şeyler söylemek istediğimde konu çoktan değişmiş oluyor. Sadece gün içerisinde değil uyurken de ne yazık ki böyle. Her gece istisnasız saçma sapan rüyalar görüyorum. Sanki beynim hiç durmuyor gibi ve artık bu çok yorucu olmaya başladı. Her şeyi enine boyuna düşünüyor olmak bir yerden sonra güzelliğini yitirip yorucu yıpratıcı bir hal alıyor ne yazık ki..

 38. Gizli diyor ki: Mayıs 9, 2018 at 2:17 am

  Lütfen zor durumdayım bana yardım edebilirmisiniz beynim yemin ederim hiç bir saniye susmuyor tekken biriyleyken birden fazla kisiyleyken eskiden hic biseyi takmazdim simdi elime kalsam dahi bunu buraya koysam nolur oraya bolur ondan o olsa nolur ve hep nagatif şeyler durmuyor herseyden hersey aklima gelip konusuyor konusmayinca daha çok baskı yapıyor gibi sizden rica etsem size nerden ulaşıp konuşabilirim telefon numaranız falan var mı

 39. Nurr diyor ki: Mayıs 8, 2018 at 2:52 pm

  Merhaba. Bende sürekli olumsuz düşünen bir insanım . Daha önce anksiyete tadavisi gördüm fakat bu olumsuz düşüncelerin önüne ne yazık ki geçemedim. Sürekli olan olayları olumsuz yoruyorum. Mesela rüyalarımın etkisinde çok kalıyorum. Hayatım yolundayken bile gelişen olayların olumsuz olacağını düşünüyorum. Aklımda hep kuruyorum ne yapmalıyım?

  • Serhat Damar diyor ki: Mayıs 9, 2018 at 12:59 am

   Nur merhaba.

   Mesajında anlattığın belirtiler Yaygın Anksiyete Bozukluğu belirtileri arasındadır. Anksiyete için ne tür bir tedavi gördün? İlaç tedavisi mi, psikoterapi mi? Anksiyete bozukluklarında özellikle Bilişsel Davranışçı Terapi tekniği yararlı bir psikoterapi olarak tüm dünyada kabul görmektedir. Daha önce almadıysan bu yaklaşımı benimseyen bir psikoterapistten yardım almanı öneririm.

 40. Mesut diyor ki: Mayıs 3, 2018 at 3:12 pm

  Cok düsünüyorum kendime birsey olacak saniyorum icimde sanki biri konuşuyor kendimi ne yaptımı biliyom ama rıhat degilim aklım hep düşüncelerde kurtulmak istiyom bu şeyden olmuyor lutfen yardım edin.

  • Serhat Damar diyor ki: Mayıs 7, 2018 at 11:56 am

   Mesut merhaba.
   Düşüncelerinden biraz bahsedebilir misin? Biraz açabilir misin? Aklından geçen düşünceler neler? İçinde konuşan senin kendi iç sesin mi, yoksa başka birinin senle ilgi yaptığı yorumlar şeklinde mi ortaya çıkıyor? Kaç yaşındasın? Sorularıma cevap verirsen sana yardımcı olabilirim.

 41. uriel diyor ki: Nisan 23, 2018 at 1:34 pm

  Serhat bey merhaba,

  Ne zaman başladığını bilmiyorum fakat kendimi çok yalnız hissediyorum ailem yanımda olmasına rağmen 1 senelik evliyim yaşadığım ülkeyi bırakıp eşimle onun yaşadığı ülkeye yerleştim. Burada huzurluyum ama ne bir yere gidiyoruz ne bir arkadaşım var. zaten normalde susmayan br beynim varken şimdi bazen kendimi iyi hissetmediğimin farkına varıyorum. ölümü düşünüyorum o zaman herşey anlamsız ve boş geliyor. hiçbirşeyden tat almıyorum geceleri uyuyamıyorum geç saatlere kadar. uçaktan korkuyorum bu yüzden kendimi çok baskılıyorum hatta.
  ne yapmalıyım.

 42. Şeyma diyor ki: Nisan 20, 2018 at 5:42 am

  Merhaba hocam. 25 yaşındayım. Somut bir örnek istemişsiniz. Mesela eşim uyumadan önce benimle çok uğraşır şakalaşır. Bazen o uyumaya çalıştığı sırada bile benimle uğraşıp şakalaştığını düşünürüm. Halbuki o sadece kımıldamaktadır yada nefesini kontrol etmeye çalışmaktadır, uyumak için rahat birpozisyonun aramaktadır. Yani benimle ilgili olmayan davranışlarını bazen üstüme alınıyorum. Bunu aklımda sürekli senaryolar kurmama bağlıyorum. Yaşadığım an hakkında gereksizce düşünüyorum. Şu anda böyle miyiz, şöyleyiz, şunu yapıyoruz vs. Şimdiye çok takılıyorum bu yüzden yaşantım akmıyor gibi hissediyorum. Umarım anlatabilmişidir. Teşekkürler..

 43. Şeyma diyor ki: Nisan 16, 2018 at 1:18 am

  Hocam merhabalar. Öncelikle Yazınız için teşekkür ederim. Ben de sürekli içimde konuşuyorum. Sanki beynim Sürekli varsayımlar yapıyor ve bunları düşünüp bir bir eleyerek bir varsayımı kanıtlamayı amaçlıyor. Bir de şu var; Bazen bir düşünceyi o kadar şiddetli kabul ediyorum ki, karşımdaki insanın da bunu düşündüğüne kuvvetli bir şekilde inanıyorum. Düşündüğüm şeyin çok bariz net bir şey olduğu hissine kapılıyorum yani. Sonra aniden gülüyor karşımdakine “sen de bunu düşündün değil mi” dediğimde aynı şey olmadıgını farkediyorum. Bunu yaptığımı farkettiğim anlarım oldu. Ben gerçeklikten uzaklaşıyor muyum? Bunu farkettiğim günden beri kaygılarım daha çok arttı. Bu halde olmak beni çok yıprattığı gibi yaşantımı ve bütün ilişkilerimi kötü etkiliyor. Önerilerinizi bekliyorum. Umarım kısa zamanda cevap alırım :((

 44. Sedat diyor ki: Nisan 15, 2018 at 11:37 am

  Serhat bey geçmişimde uyuşturucu tedavisi gördüm ve şuan adım atmaya korkuyorum.Sürekli olumsuz düşünceler ve değişmeyecegi konusunda tedirginlik,mutsuzluk gitmiyo.Bu konuda napabilirim,gerçekten artık herşey üstüme gelmeyi başladı.

 45. Esra diyor ki: Mart 29, 2018 at 9:50 am

  Slm serhat bey.bendede kaygı bozukluğu ve takıntı var bıktım artık her sabah uyandığında v gece uykuya dalarken ıcımdekı ses sürekli kotu bısey olucak uyursam uyanamazsam yada uyanfıgımdada bugün bısey olur dıye hep kaygılı bır ruh halındeyım tespıtlerınız çok güzel çok başarılı sankı yaşamış gıbı anlatmıssınz denıycem çok sagolun bıde onerebulecegjnız kıtap yada bılgı okuyup bıraz olsun rahatlayabılecegmz tavsıyenız varmı ıyı calusmalar

  • Serhat Damar diyor ki: Nisan 4, 2018 at 6:59 am

   Esra merhaba. Tespitlerim hakkındaki güzel yorumun için teşekkürler. Kaygı, yani anksiyete bozuklukları konusunda bana danışan insanlara hep söylediğim bir şey var: Anksiyete nedir, iyi öğrenin. Ancak bunu doğru öğrenmeniz gerekiyor. Anksiyetenin düşüncelerle ilişkisi, davranışlarla ilişkisi gibi konular bilinmeden başetmek çok zordur.

 46. Mehmet diyor ki: Mart 28, 2018 at 8:28 am

  Hocam 22 Yaşındayım 6 Ay Önce Büyük Bir şey Yaşamadım Aniden Oluştu Ve Şuan Dahi Devam Ediyor.
  Akşam Oluyor Peşi Sıra Gelen Düşünceler Anılar Objeler Konuşmalar Durduramıyorum En az 1.2 Saat Uyuyamıyorum. Bir Ayrılık Olayım Oldu Pekte Ona Baglamıyorum. Herşeyden Etkilenen Biriyim İnternete Bir Yazı Okumuştum Okudugum Yazından Sonra Bu Hale Geldim Hayat Cok Cok Zorlaştırıyor.
  Cok Teşekkür Ediyorum.

  • Serhat Damar diyor ki: Nisan 4, 2018 at 6:47 am

   Kaygı ve bunaltıların akşamları yoğunlaşıyor ve senin huzurunu kaçırıyor. Düşünceleri durdurmaya çalışmak işe yaramaz. Onları bastırmak veya kazımak imkansızdır. Bu yazıda sunduğum yoldan gitmeyi deniyor musun? Bir yandan düşünceleri kabul eden, diğer yandan da senin ilgini çeken, eğlenceli gelen, ya da sadece bir meşguliyet olan bir etkinliğe odaklanarak başaçıkmak en doğrusudur.

 47. Oğuz Kaan diyor ki: Mart 24, 2018 at 12:00 pm

  Hocam yazınız için teşekkürler. Ben bu yazınızdan çok yarar gördüm sağolun.

  • Serhat Damar diyor ki: Mart 26, 2018 at 11:34 am

   Rica ederim Oğuz. Yazımın yararlı olmasına sevindim, zaten tüm yazı, öneri ve tavsiyelerimin amacı insanımıza yararlı olmak.

 48. Hakan diyor ki: Mart 20, 2018 at 4:35 pm

  Hocam

 49. Mesut diyor ki: Mart 16, 2018 at 8:06 pm

  Serhat bey bu konu ile bir kaç yazı okudum ama kendimi bir türlü konuların içinde bulamadım. Bu yazınızi okuduğumda tespitleriniz bire bir bende olan düşünceler bu güzel tespit ve gerçekler bir değil on kez okunmalı teşekkür ederim.

 50. Mehmet diyor ki: Mart 5, 2018 at 4:05 pm

  Hocam Birde Neden Sürekli Uyumaya Çalıştıgım Zaman Sürekli Araklısız Alaksız Hatıra Obje Resim Söz Vb Geliyor 6 Aydır Beni Baya rahatsız Ediyor Akşam oldugunda En az 1. 1.5 saate Zor uyuyorum Bunun Sebebi Piskolojikte Nasıl Kurtulabilirim.

 51. Mehmet diyor ki: Mart 5, 2018 at 3:55 pm

  Merhabalar Yaklaşık 6 Ay önce Aniden Gelişen Bir Düşünce hastalıgna Yakalandım Yani aksam Olugunda Yatma Çalıştıgımda Kendilinginden Gelen Düşünceler O kadar anlamsız Film Repliginde Bir konuşmamdan Bir Anı dan Bir Görüntüye Arda arda Kesilmeden Gelen düşünceler Beni cok sıkıntıya Sokuyor Araştırdım İnternete Okb Genelde Cıkıyor Kendimi Dizginleme Uyumak İçin çeşitli Yollara Başvuruyorum Bu Yazınızda Büyük İlham Kaynagı Oldu Birazda Herşeyi Dert Eden Bir Tipim Bu Yazı cok iyi geldi…

  • Serhat Damar diyor ki: Mart 18, 2018 at 10:21 am

   Mehmet merhaba.Kaç yaşındasın? 6 ay önce ne yaşadın, önemli bir şey oldu mu hayatında? Yazım hakkındaki düşüncelerin için teşekkür ederim.

 52. Yiğit diyor ki: Şubat 28, 2018 at 4:03 pm

  Değerli hocam, 1 senelik Lustral’in sonuna geldim. Psikiyatra giderek başladığım 50 mg’lik dozu kademeli olarak 1 ay içerisinde terk ettim. Bugün 2-3 gün kadar oldu tamamen bırakalı. Kaygı bozukluğu ve panik atak yaşadığım için, fasit daire bir düzen oluşturmuştum kendime. Kork, panikle, yatışmayı bekle ve de yeni atakları bekle. Lustral’in bana kattığı tek şey ; yersiz korkmamayı öğrenmem oldu. Bunu da onun sayesinde değil, onun verdiği fırsatla kendi çabamla fark ederek düzelttim. Fakat benim temeldeki sorunum öyle sanıyorum ki mükemmeliyetçi olmam. Trafikte araç kullanırken misal, hata yapmamaya ve dikkatli olmaya özen gösteririm. İnsanların rahatlığı ve bencilliği beni o kadar rahatsız ediyor ki, iş-ev arası seyahatlerimin neredeyse tamamında sinir harbi yaşıyorum. Psikiyatrların şekerleme gibi reçete ettiği uyuşturucular, bu sorunları kesinlikle çözmüyor. Sadece üzerini örtüyor. Beynimizin tıpkı bir makine gibi programlandığını ve resetlenip tekrar programlanması gerektiği kanısındayım. Başka bir çözüm göremiyorum. Değerli makalenizi dikkatle okudum. Fakat tavsiyelerinizi yerine getirebilecek kadar bile müsaade etmiyor beynim. O kadar aktif ki, uyumakta yıllardır çok zorlanıyorum. Telkin yolunu deneyerek hiçbir şey elde edemedim. Çünkü telkin ettiğim şeylere beynim direnç gösteriyor. Kabul etmiyor. Uymuyor. Değerli hocam önerebileceğiniz daha extrem bir metot var mıdır? Teşekkürler.

 53. Yaziniz icin tesekkurler. Benim de hic susmayan sabah kalktiktan uyuyana kadar susmayan bir ic sesim var ustelik buna ayni zmaan da OKB de eslik etmekte. Hayati seven bir insan olsam da bu durum benim yasam kalitemi cok olumsuz etkiliyor. gunun tamamini takintilar ve bu dusuncelerle gecirmek zor bir durum. Umarim bunlarin farkinda olan biri olarak en kisa zamanda atlatirim.

  • Serhat Damar diyor ki: Şubat 26, 2018 at 1:53 am

   Rica ederim Ezgi. Sen kaç yaşındasın? OKB ile mücadele için neler yapıyorsun? Hayatı seven bir insan olmana sevindim. Hayatı, bu hayatın içindeki mutluluğu susmak bilmeyen düşüncelerimizin ve OKB nin gölgesinden çıkarak yaşamak en güzeli. Bunu yapabiliyor musun? Umarım yapabiliyorsundur.

 54. Sultan diyor ki: Şubat 9, 2018 at 5:49 pm

  Sürekli konuşan ,çok geveze bir iç sese sahibim bu yazınız benim için çok faydalı olucak eminim. Çok teşekkür ederim

 55. akın diyor ki: Şubat 8, 2018 at 8:46 am

  teşekkürler.

 56. Çok teşekkür ederim. Gerçekten çok yardımcı oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.