Klinik Psikolog Serhat Damar, İstanbul.
29 Kas 2017

İstanbul’da Klinik Psikolog Desteği

Psikolog İstanbul

Psikolog kelimesinin anlamını her birimiz farklı tanımlayabilir. Bu yazımda hem “psikolog” kelimesinin anlamını, hem de “İstanbul psikolog”, “psikolog İstanbul“, “İstanbul klinik psikolog” ya da bazen sadece “psikolog” yazarak google araması yapanlar için yardımcı birkaç ipucuna yer vereceğim.

psikolog İstanbul - psikolog tavsiye ediyorum - psikolog İstanbul Avrupa yakası - psikolog ücretleri - psikolog İstanbul tavsiye, İstanbul psikolog

Klinik Psikolog Serhat Damar, İstanbul.

Psikolog Nedir?

Psikolog İstanbul” araması yapan bir kişi, bu arama ile tam olarak neyi arıyor olabilir diye sorarsak, karşılık olarak birçok cevap alabiliriz. Yaşadığı panik bozukluk problemi için kendisine yardımcı olacak bir psikolog arıyor olabilir. Ya da eşi ile yaşadığı herhangi bir sorun için problemleri çözmeye yardımcı olabilecek bir psikolog arıyor da olabilir. Biliyorsunuz ki bizim mesleğimiz çalışma hayatında sadece sağlık alanında görev almıyor, endüstri alanında da aktif rol oynuyor. “Psikolog İstanbul” araması ile bir fabrika çalışanlarının motivasyonu ve verim artışı gibi konularda yardım almak üzere bir psikolog arıyor olabilir. Bu bilgiler ışığında sorumuzu soralım: Bu terimleri arayan bir kişi belirgin ve net bir biçimde tek bir şeyi arıyor olabilir mi? Elbette hayır.

Psikolog, üniversite lisans programını psikoloji bölümünde yapan meslektaşlarımızın kullandığı, kullanmaya hak kazandıkları bir ünvandır. Bölüm klasik olarak 4 sene sürer ve temel dersler verilir.

Psikolojide lisans eğitimi genellikle temel bir bilgi edinilmesini sağlar ve İngilizce eğitim veren üniversitelerde undergraduate terimi ile tanımlanan ve “psikolog” ünvanı almaya hak kazanan mezunlar yetiştirir. Mezun olan bir psikolog herhangi bir alanda, örneğin psikolojik yardım alanında da, endüstri ve örgüt psikolojisi alanında da çalışmaya henüz yetkinlik kazanabilmiş değildir.

Psikolojik destek arayışındaki kişiler psikolog terimi ile arama yapsalar da en önemlisi, ihtiyaç duyulan psikoloğun hangi yetkinliklere sahip olduğudur.

İstanbul’da Psikolog Arayanlara Tavsiyeler

 • Psikolog olmadığı halde psikolog ünvanını kullanmakta hiçbir sakınca görmeyenlere dikkat etmelisiniz. Psikolog arıyorum diyorsanız, önce bulacağınız uzmanın gerçek bir psikolog olduğundan, ardından da iyi bir psikolog olduğundan emin olun. Başvuracağınız uzmanın diplomasını görmek istemek sizin hakkınızdır ve bu hakkınızı kullanabilirsiniz.
 • Psikolog, doktor, psikolojik danışman gibi meslekleri yapan her insan size yardımcı olamayabilir. Evlilik ve çift ilişkileri bir uzmanlık alanıdır. Psikopatoloji ve psikoterapi de bir uzmanlık alanıdır. Bunlarla ilgili eğitimi ve donanımı yeterli olan bir psikolog problemlerin çözülmesine yardım edebilir.
 • Psikoterapi almayı düşündüğünüz uzmanla telefonda kısa bir görüşme yaparak sorularınızı sormanızı ve onun yaklaşımını değerlendirmenizi tavsiye ediyorum. Sizi gerçekten dinliyor ve sorularınıza cevap veriyor mu, yoksa dinlemiyor ve öylesine cevaplarla sorularınızı geçiştiriyor mu? İyi bir psikolog size telefonda ayırdığı zamanı da, yüzyüze psikoterapide ayırdığı zamanı da en iyi şekilde kullanır ve size yararlı olmaya çalışır.
 • Psikolojinin bireysel sorunları değerlendiren ve bunların çözümünü amaçlayan uzmanlık dalı Klinik Psikoloji dalıdır. Klinik Psikoloji dışındaki uzmanlık dallarının psikolojik sorunların değerlendirilmesi ve terapisi ile ilgisi yoktur. Bildiğimiz gibi çok sayıda farklı uzmanlık dalına sahip olan büyük bir bilim olan psikoloji insan yaşamının farklı alanlarında yaptığı çalışmaları ile yaşamı kolaylaştırmaya çalışır. Siz de bireysel sorunlarınızın üstesinden gelmek istiyorsanız iyi bir psikolog, daha doğrusu yetenekli bir klinik psikolog bulmakla işe başlayabilirsiniz.

İstanbul’da Psikolog Ücretleri Ne Kadar? 2019 Ücretleri

Psikolog ücretleri, psikoloğun görev yaptığı şehre ve şehir içerisinde görev yaptığı semte göre çeşitlilik ve farklılık gösterir. Bu arada ifade etmek isterim ki size yararlı olabilecek olan bir psikolog ücretsiz psikolojik destek sunmadığı gibi, yüksek / uçuk ücretler de talep etmez. Yararlı olacak psikolog normal piyasadaki psikolog fiyatları ya da ücretleri neyse onu talep eder. Piyasada seans ücreti 200 TL iken sizden 700 TL talep eden bir psikologdan yardım alabilirsiniz de, almayabilirsiniz de. Bu kararı siz vermelisiniz.

Psikolog ücretleri, alınan hizmetin türüne göre farklılık gösterebilmektedir. Örneğin, bireysel psikolojik danışmanlık ile psikoterapi arasında ücret farkı olduğu gibi, psikoterapi ile evlilik terapisi ve cinsel terapi arasında da ücret / fiyat farkı görülmektedir. Bu fark belirli ve üzerinde mutabakat sağlanmış bir kurala bağlı olarak ortaya çıkmamaktadır. Farkın nedeni, bu tür hizmetleri sunan kurumların belirledikleri ücretlendirme politikasıdır.

Psikolog Ücretleri İstanbul’da 2018’de Ne Kadar?

İstanbul’da psikolog ücretleri ile ilgili somut bilgiler sunacağım. İstanbul’daki psikolog ücretleri Türkiye geneline göre daha yüksek olsa da, ücretlerin düzeyi merkezin bulunduğu semte ve merkezin fiziki koşullarına bağlı olarak belirlenmektedir.

Pakua Psikoloji ve Gelişim Akademisi

Merkezin Beylikdüzü ve Ataşehir şubelerinde danışan kabul edilmektedir. Beylikdüzü’nde psikolog ücreti KDV hariç 250 TL’dir. Daha detaylı bilgi almak isterseniz, merkezin web sayfası olan  www.pakuapsikoloji.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Dengeli Yaşam Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Dengeli Yaşam Psikolojik Danışmanlık Merkezi, İstanbul Mecidiyeköy’de tek bir merkezde faaliyet göstermektedir. Mecidiyeköy’de psikolog ücreti KDV hariç 200 TL dir. Merkez, fiziksel koşullarını iyileştirmek amacıyla adres değiştirmiş olup, web sitesi de henüz yapım aşamasındadır.

İstanbul’da uzman klinik psikolog desteği için 0532 322 1770‘ten bana ulaşabilirsiniz.

Psikolog aramanıza dair ve İstanbul’daki psikolog ücretleri hakkında düşünce, yorum ve tavsiyelerinizi allta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Klinik Psikolog Serhat Damar, İstanbul.

İnternetten klinik psikolog desteği hakkında bilgi için tıklayınız:

Online Psikolog


Serhat Damar

Klinik Psikolog Serhat Damar, 2002 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuş, Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog ünvanı almaya hak kazanmıştır. 17 yıldan uzun süredir yetişkin danışanlarıyla bireysel ve çift çalışmalarını sürdürmektedir.

Yorumlar

 1. Yusuf diyor ki: Ekim 18, 2019 at 9:37 pm

  Merhaba Serhat hocam. Eşimin eski sevgilisi sürekli arayıp mesaj atıyormuş eski günleri konuşmak icin aradığını söylemiş. Aralarında aşk sevgi yok ama ben bu durumu kaldıramıyorum zoruma gidiyor ne yapmam gerek arama kayıtlarını buldum mesaj kayıtlarını buldum ama ne yazıldı ne konuşuldu bilinmiyor.

 2. Yusuf diyor ki: Ekim 18, 2019 at 8:37 pm

  Merhaba hocam eşime eski sevgilisi sürekli arayıp mesaj atıyormuş eski günleri konuşmak icin cok ısrar etmis eşim bana söylemekten utanmış eşimde onu uyarmak icin sürekli aramış beni bir daha arama diye bende güveniyorum esime ama aramalar zoruma gidiyor sürekli eşimi sıkıştırıyorum aramızda aşk sevgi yok diyor benimde zoruma gidiyor eşimi ailemi cok seviyorum ama zoruma gidiyor ne yapmalıyım?

 3. Merhaba. Ben dini baskı altında yetiştim. Kendimi bildim bileli kapalıyim ve dini emirlerine uyan birisi oldum. Bu benim istediğim bir yaşam tarzı olmadığı halde tüm hayatım bunun üzerine kurulu. Daha sonra bu baskı ben de tam aksi yönde gizli bir şekilde yaşamama neden oldu. Doğru veya yanlış diye kontrol etmiyor sadece yasak olanları yaşamak için yaşıyordum. Ve bu bana çok pahalıya patladı. Tüm mental sağlığım bozuldu. Psikolojim bozuldu. Intihar düşünceleri oluşmaya başladı. Olanları değiştiremiyor ve aynı zamanda bunları yaşamış olmayı da kaldıramıyorum. Bu konuda ne yapmalıyım

 4. Zeynep diyor ki: Haziran 18, 2019 at 4:37 am

  Hocam merhaba benim kızım 14 yaşındave hırzıklık yapmaya basladı önce evden ufak paralar kayboldu önemsemedim birkere 100 tl kayboldu ozamanda cocuguma konduramadım ama dün bir sey oldu bsbası mutfaga 40 tl kpymuş 10 dakika sonra 20 tl si yok eßim soruyor para nerde diger kardesi ile ben almadım diyor o an aklıma bir cinlik geldi dedim ki ben mutfaga kalem kamera koymuştum daha önce para çalındı diye bilgisayardan bakalım dedim çıkar dedim bir an panikledi odasına gitti anne belki tezgahîn altına düşmüştür bir bakayım dedi muhtemelen parayı ordan bulmuş gibi işte buraya düşmüş bide bide bize kizıyorsun dedi bende bir şey demedim birde 4 gün önce evden pırlanta yüzüğüm kayboldu bukadarına cesaret edemez diye düşüyorum o gün ev kalabaliktı sordum kendine kızlar çocuklar yatakodasına girdimi dye yok dedi oglumda kimse girmedi anne dedi hocam yakıştıramıyorum kizıma ne yapacağımı nasıl konuşacağımı inanın bilmiyorum şoktayım hala neilur yardım edin nasıl konuşmalıyım onunla

 5. Cengiz diyor ki: Nisan 17, 2019 at 11:03 am

  Merhaba hocam

  16 yaşında kızım var son dönemlerde kendisine ve bize yaşattıkları artık dayanılmaz bir hale geldi.
  Kızım uzun bir süre Cerrahpaşa çocuk nöroloji bölümünde epilepsi tedavisi gördü ve Depakin,karbalex gibi ilaçlar kullandı.Sonra doktor bu mart ayı içinde ilaçları kesti aynı zamanda yine aynı hastanede çocuk psiyatri bölümünde tedaviye devam etmekte.Her randevuda gidip terapiye giriyor.Yalnız ne yaptıysak bir düzelme göremedik.Okul olarak staj şeklinde eğitime devam etmekte haftanın bir günü okul diğer günler iş şeklinde fakat hem okumak hem de çalışmak konusunda çok isteksiz iş bulsak staja gitmemekte diretiyor.Sürekli evde kalınca da sıkıldığından gezmeye veya cafeye gidiyor söylediğimiz anlaştığımız saatte eve gelmiyor.Bize yalan söyleyerek her türlü bizi oyalyor.Anne ve babaya küfür tarzında konuşabiliyor bir süre geçtiğinde de hiç birşey yokmuş gibi normal davranışlar sergiliyor.Sevdiği bir erkek akadaşı var ve arası bozuldu intihara kalkıştı .Anlayacağınız zor bi süreçteyiz bu konuda nasıl bir yol izlemeliyiz.Bir psikolog yardımına ihtiyacımız var.
  teşekkürler

 6. Serhat Damar diyor ki: Mart 25, 2019 at 8:21 pm

  Aldatma durumunda her iki eşin özelliklerine ve hissettikleri duygulara göre bir çözüm bulmaları ve bunun kendi seçimleri olması en doğrusudur. Aldatma yani sadakatsizlik temel bir bağlanma problemidir ve bu durumla karşılaşan çiftlerin problemi nasıl gördükleri, aralarındaki ilişkinin özelliği, aldatan eşin ve aldatılan eşin ne hissettikleri karar alınmasında etkili olduğunu düşündüğümüz faktörlerin bir bölümüdür. Karar alırken nelere bakılabilir sorusuna cevap verdiğim yazıma bu siteden ulaşabilirsiniz.

 7. Aldatma durumunda ne öneriyorsunuz? Boşanmak ve evliliği bitirmek gerekir mi hocam?

 8. Serhat Damar diyor ki: Aralık 13, 2018 at 3:14 pm

  Merhaba Ayşe hanım.Paranoyalar konusunda öncelikle bir psikiyatri uzmanı hekime başvurun ve onun uygulayacağı tedaviyi harfiyen takip edin. Paranoyalar kontrol altına alındıktan sonra uzman klinik psikolog desteği ve psikoeğitim alabilir.

 9. Ayşe diyor ki: Aralık 13, 2018 at 2:18 pm

  Merhaba Serhat Bey,
  Eşimde paranoya başladı. Çok ileri boyuta gittiği, kendisinin öldürülmesinden kortuğunu söylediği zamanlar oluyor. Bana olan güveni de azaldığı için ilişkimizde sorunlar başladı. Bu hususta ne yapabilirim? Uzaman bir psikolog ile ilaç kullanmadan, terapiler vasıtasıyla tedavi mümkün müdür?

 10. Serhat Damar diyor ki: Aralık 11, 2018 at 7:06 am

  Mjora merhaba. Mesajında hem umut var, hem de umutsuzluk ve çaresizlik. Arkadaşın ve eşine yardımcı olabildiğime sevindim. Sana ve eşine de yardımcı olmak isterim. Erkeklerin bir bölümü, eşi “Ben bıktım artık boşanmak istiyorum” demeden evlilik terapistine gitmeyi düşünmez, gerekli ve yararlı olduğuna da. inanmaz. Bu kişilerin bir bölümü evlilik terapisinden yarar görürken, bir kısmı değişime öyle güçlü direnir ki hiçbir şeyin değişmesine, farklılaşmasına izin vermez. Umarım sizin eşiniz ilk gruptaki erkeklerdendir ve çalışmalarımıza katıldığınızda istediğiniz sonuca ulaşırsınız.

 11. Serhat Damar diyor ki: Aralık 11, 2018 at 6:49 am

  Otizm psikoterapi ile değil, otizme yönelik sistemli bir eğitim programı ile ilerleme sağlanabilen bir durumdur. Otizm için, bu konuyu çalışan deneyimli eğitimcilerin bulunduğu iyi bir özel eğitim merkezi bulmanızı tavsiye ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.