Klinik Psikolog Serhat Damar, İstanbul.
29 Kas 2017

İstanbul’da Klinik Psikolog Desteği

Psikolog İstanbul

Psikolog kelimesinin anlamını her birimiz farklı tanımlayabilir. Bu yazımda hem “psikolog” kelimesinin anlamını, hem de “İstanbul psikolog”, “psikolog İstanbul“, “İstanbul klinik psikolog” ya da bazen sadece “psikolog” yazarak google araması yapanlar için yardımcı birkaç ipucuna yer vereceğim.

psikolog İstanbul - psikolog tavsiye ediyorum - psikolog İstanbul Avrupa yakası - psikolog ücretleri - psikolog İstanbul tavsiye, İstanbul psikolog

Klinik Psikolog Serhat Damar, İstanbul.

Psikolog Nedir?

Psikolog İstanbul” araması yapan bir kişi, bu arama ile tam olarak neyi arıyor olabilir diye sorarsak, karşılık olarak birçok cevap alabiliriz. Yaşadığı panik bozukluk problemi için kendisine yardımcı olacak bir psikolog arıyor olabilir. Ya da eşi ile yaşadığı herhangi bir sorun için problemleri çözmeye yardımcı olabilecek bir psikolog arıyor da olabilir. Biliyorsunuz ki bizim mesleğimiz çalışma hayatında sadece sağlık alanında görev almıyor, endüstri alanında da aktif rol oynuyor. “Psikolog İstanbul” araması ile bir fabrika çalışanlarının motivasyonu ve verim artışı gibi konularda yardım almak üzere bir psikolog arıyor olabilir. Bu bilgiler ışığında sorumuzu soralım: Bu terimleri arayan bir kişi belirgin ve net bir biçimde tek bir şeyi arıyor olabilir mi? Elbette hayır.

Psikolog, üniversite lisans programını psikoloji bölümünde yapan meslektaşlarımızın kullandığı, kullanmaya hak kazandıkları bir ünvandır. Bölüm klasik olarak 4 sene sürer ve temel dersler verilir.

Psikolojide lisans eğitimi genellikle temel bir bilgi edinilmesini sağlar ve İngilizce eğitim veren üniversitelerde undergraduate terimi ile tanımlanan ve “psikolog” ünvanı almaya hak kazanan mezunlar yetiştirir. Mezun olan bir psikolog herhangi bir alanda, örneğin psikolojik yardım alanında da, endüstri ve örgüt psikolojisi alanında da çalışmaya henüz yetkinlik kazanabilmiş değildir.

Psikolojik destek arayışındaki kişiler psikolog terimi ile arama yapsalar da en önemlisi, ihtiyaç duyulan psikoloğun hangi yetkinliklere sahip olduğudur.

İstanbul’da Psikolog Arayanlara Tavsiyeler

 • Psikolog olmadığı halde psikolog ünvanını kullanmakta hiçbir sakınca görmeyenlere dikkat etmelisiniz. Psikolog arıyorum diyorsanız, önce bulacağınız uzmanın gerçek bir psikolog olduğundan, ardından da iyi bir psikolog olduğundan emin olun. Başvuracağınız uzmanın diplomasını görmek istemek sizin hakkınızdır ve bu hakkınızı kullanabilirsiniz.
 • Psikolog, doktor, psikolojik danışman gibi meslekleri yapan her insan size yardımcı olamayabilir. Evlilik ve çift ilişkileri bir uzmanlık alanıdır. Psikopatoloji ve psikoterapi de bir uzmanlık alanıdır. Bunlarla ilgili eğitimi ve donanımı yeterli olan bir psikolog problemlerin çözülmesine yardım edebilir.
 • Psikoterapi almayı düşündüğünüz uzmanla telefonda kısa bir görüşme yaparak sorularınızı sormanızı ve onun yaklaşımını değerlendirmenizi tavsiye ediyorum. Sizi gerçekten dinliyor ve sorularınıza cevap veriyor mu, yoksa dinlemiyor ve öylesine cevaplarla sorularınızı geçiştiriyor mu? İyi bir psikolog size telefonda ayırdığı zamanı da, yüzyüze psikoterapide ayırdığı zamanı da en iyi şekilde kullanır ve size yararlı olmaya çalışır.
 • Psikolojinin bireysel sorunları değerlendiren ve bunların çözümünü amaçlayan uzmanlık dalı Klinik Psikoloji dalıdır. Klinik Psikoloji dışındaki uzmanlık dallarının psikolojik sorunların değerlendirilmesi ve terapisi ile ilgisi yoktur. Bildiğimiz gibi çok sayıda farklı uzmanlık dalına sahip olan büyük bir bilim olan psikoloji insan yaşamının farklı alanlarında yaptığı çalışmaları ile yaşamı kolaylaştırmaya çalışır. Siz de bireysel sorunlarınızın üstesinden gelmek istiyorsanız iyi bir psikolog, daha doğrusu yetenekli bir klinik psikolog bulmakla işe başlayabilirsiniz.

Psikolog Ücretleri Ne Kadar?

Psikolog ücretleri, psikoloğun görev yaptığı şehre ve şehir içerisinde görev yaptığı semte göre çeşitlilik ve farklılık gösterir. Bu arada ifade etmek isterim ki size yararlı olabilecek olan bir psikolog ücretsiz psikolojik destek sunmadığı gibi, yüksek / uçuk ücretler de talep etmez. Yararlı olacak psikolog normal piyasadaki psikolog fiyatları ya da ücretleri neyse onu talep eder. Piyasada seans ücreti 200 TL iken sizden 700 TL talep eden bir psikologdan yardım alabilirsiniz de, almayabilirsiniz de. Bu kararı siz vermelisiniz.

Psikolog ücretleri, alınan hizmetin türüne göre farklılık gösterebilmektedir. Örneğin, bireysel psikolojik danışmanlık ile psikoterapi arasında ücret farkı olduğu gibi, psikoterapi ile evlilik terapisi ve cinsel terapi arasında da ücret / fiyat farkı görülmektedir. Bu fark belirli ve üzerinde mutabakat sağlanmış bir kurala bağlı olarak ortaya çıkmamaktadır. Farkın nedeni, bu tür hizmetleri sunan kurumların belirledikleri ücretlendirme politikasıdır.

Psikolog Ücretleri İstanbul’da 2018’de Ne Kadar?

İstanbul’da psikolog ücretleri ile ilgili somut bilgiler sunacağım. İstanbul’daki psikolog ücretleri Türkiye geneline göre daha yüksek olsa da, ücretlerin düzeyi merkezin bulunduğu semte ve merkezin fiziki koşullarına bağlı olarak belirlenmektedir.

Pakua Psikoloji ve Gelişim Akademisi

Merkezin Beylikdüzü ve Ataşehir şubelerinde danışan kabul edilmektedir. Beylikdüzü’nde psikolog ücreti KDV hariç 250 TL’dir. Daha detaylı bilgi almak isterseniz, merkezin web sayfası olan  www.pakuapsikoloji.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Dengeli Yaşam Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Dengeli Yaşam Psikolojik Danışmanlık Merkezi, İstanbul Mecidiyeköy’de tek bir merkezde faaliyet göstermektedir. Mecidiyeköy’de psikolog ücreti KDV hariç 200 TL dir. Merkez, fiziksel koşullarını iyileştirmek amacıyla adres değiştirmiş olup, web sitesi de henüz yapım aşamasındadır.

İstanbul’da uzman klinik psikolog desteği için 0532 322 1770‘ten bana ulaşabilirsiniz.

Psikolog aramanıza dair ve İstanbul’daki psikolog ücretleri hakkında düşünce, yorum ve tavsiyelerinizi allta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Klinik Psikolog Serhat Damar, İstanbul.


Tavsiye Bağlantılar:

İnternetten uzman psikolog desteği hakkında bilgi için tıklayınız:

Online Psikolog


Serhat Damar

Klinik Psikolog Serhat Damar, 2002 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuş, Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog ünvanı almaya hak kazanmıştır. 17 yıldan uzun süredir yetişkin danışanlarıyla bireysel ve çift çalışmalarını sürdürmektedir.

Yorumlar

 1. Merhaba. Ben dini baskı altında yetiştim. Kendimi bildim bileli kapalıyim ve dini emirlerine uyan birisi oldum. Bu benim istediğim bir yaşam tarzı olmadığı halde tüm hayatım bunun üzerine kurulu. Daha sonra bu baskı ben de tam aksi yönde gizli bir şekilde yaşamama neden oldu. Doğru veya yanlış diye kontrol etmiyor sadece yasak olanları yaşamak için yaşıyordum. Ve bu bana çok pahalıya patladı. Tüm mental sağlığım bozuldu. Psikolojim bozuldu. Intihar düşünceleri oluşmaya başladı. Olanları değiştiremiyor ve aynı zamanda bunları yaşamış olmayı da kaldıramıyorum. Bu konuda ne yapmalıyım

 2. Zeynep diyor ki: Haziran 18, 2019 at 4:37 am

  Hocam merhaba benim kızım 14 yaşındave hırzıklık yapmaya basladı önce evden ufak paralar kayboldu önemsemedim birkere 100 tl kayboldu ozamanda cocuguma konduramadım ama dün bir sey oldu bsbası mutfaga 40 tl kpymuş 10 dakika sonra 20 tl si yok eßim soruyor para nerde diger kardesi ile ben almadım diyor o an aklıma bir cinlik geldi dedim ki ben mutfaga kalem kamera koymuştum daha önce para çalındı diye bilgisayardan bakalım dedim çıkar dedim bir an panikledi odasına gitti anne belki tezgahîn altına düşmüştür bir bakayım dedi muhtemelen parayı ordan bulmuş gibi işte buraya düşmüş bide bide bize kizıyorsun dedi bende bir şey demedim birde 4 gün önce evden pırlanta yüzüğüm kayboldu bukadarına cesaret edemez diye düşüyorum o gün ev kalabaliktı sordum kendine kızlar çocuklar yatakodasına girdimi dye yok dedi oglumda kimse girmedi anne dedi hocam yakıştıramıyorum kizıma ne yapacağımı nasıl konuşacağımı inanın bilmiyorum şoktayım hala neilur yardım edin nasıl konuşmalıyım onunla

 3. Cengiz diyor ki: Nisan 17, 2019 at 11:03 am

  Merhaba hocam

  16 yaşında kızım var son dönemlerde kendisine ve bize yaşattıkları artık dayanılmaz bir hale geldi.
  Kızım uzun bir süre Cerrahpaşa çocuk nöroloji bölümünde epilepsi tedavisi gördü ve Depakin,karbalex gibi ilaçlar kullandı.Sonra doktor bu mart ayı içinde ilaçları kesti aynı zamanda yine aynı hastanede çocuk psiyatri bölümünde tedaviye devam etmekte.Her randevuda gidip terapiye giriyor.Yalnız ne yaptıysak bir düzelme göremedik.Okul olarak staj şeklinde eğitime devam etmekte haftanın bir günü okul diğer günler iş şeklinde fakat hem okumak hem de çalışmak konusunda çok isteksiz iş bulsak staja gitmemekte diretiyor.Sürekli evde kalınca da sıkıldığından gezmeye veya cafeye gidiyor söylediğimiz anlaştığımız saatte eve gelmiyor.Bize yalan söyleyerek her türlü bizi oyalyor.Anne ve babaya küfür tarzında konuşabiliyor bir süre geçtiğinde de hiç birşey yokmuş gibi normal davranışlar sergiliyor.Sevdiği bir erkek akadaşı var ve arası bozuldu intihara kalkıştı .Anlayacağınız zor bi süreçteyiz bu konuda nasıl bir yol izlemeliyiz.Bir psikolog yardımına ihtiyacımız var.
  teşekkürler

 4. Aldatma durumunda ne öneriyorsunuz? Boşanmak ve evliliği bitirmek gerekir mi hocam?

  • Serhat Damar diyor ki: Mart 25, 2019 at 8:21 pm

   Aldatma durumunda her iki eşin özelliklerine ve hissettikleri duygulara göre bir çözüm bulmaları ve bunun kendi seçimleri olması en doğrusudur. Aldatma yani sadakatsizlik temel bir bağlanma problemidir ve bu durumla karşılaşan çiftlerin problemi nasıl gördükleri, aralarındaki ilişkinin özelliği, aldatan eşin ve aldatılan eşin ne hissettikleri karar alınmasında etkili olduğunu düşündüğümüz faktörlerin bir bölümüdür. Karar alırken nelere bakılabilir sorusuna cevap verdiğim yazıma bu siteden ulaşabilirsiniz.

 5. Ayşe diyor ki: Aralık 13, 2018 at 2:18 pm

  Merhaba Serhat Bey,
  Eşimde paranoya başladı. Çok ileri boyuta gittiği, kendisinin öldürülmesinden kortuğunu söylediği zamanlar oluyor. Bana olan güveni de azaldığı için ilişkimizde sorunlar başladı. Bu hususta ne yapabilirim? Uzaman bir psikolog ile ilaç kullanmadan, terapiler vasıtasıyla tedavi mümkün müdür?

  • Serhat Damar diyor ki: Aralık 13, 2018 at 3:14 pm

   Merhaba Ayşe hanım.Paranoyalar konusunda öncelikle bir psikiyatri uzmanı hekime başvurun ve onun uygulayacağı tedaviyi harfiyen takip edin. Paranoyalar kontrol altına alındıktan sonra uzman klinik psikolog desteği ve psikoeğitim alabilir.

 6. Serhat Damar diyor ki: Aralık 11, 2018 at 7:06 am

  Mjora merhaba. Mesajında hem umut var, hem de umutsuzluk ve çaresizlik. Arkadaşın ve eşine yardımcı olabildiğime sevindim. Sana ve eşine de yardımcı olmak isterim. Erkeklerin bir bölümü, eşi “Ben bıktım artık boşanmak istiyorum” demeden evlilik terapistine gitmeyi düşünmez, gerekli ve yararlı olduğuna da. inanmaz. Bu kişilerin bir bölümü evlilik terapisinden yarar görürken, bir kısmı değişime öyle güçlü direnir ki hiçbir şeyin değişmesine, farklılaşmasına izin vermez. Umarım sizin eşiniz ilk gruptaki erkeklerdendir ve çalışmalarımıza katıldığınızda istediğiniz sonuca ulaşırsınız.

 7. Serhat Damar diyor ki: Aralık 11, 2018 at 6:54 am

  Gaye hanım merhaba. Evliliğiniz için online psikolog yardımı almak isterseniz ben size yardımcı olurum. Türkçe bilen bir uzman size yardımcı olabilir. Sizin konuştuğunuz dili bilmezse sizle iletişim kuramaz. Bizim terapi dediğimiz şey bu iletişimdir.

 8. Serhat Damar diyor ki: Aralık 11, 2018 at 6:49 am

  Otizm psikoterapi ile değil, otizme yönelik sistemli bir eğitim programı ile ilerleme sağlanabilen bir durumdur. Otizm için, bu konuyu çalışan deneyimli eğitimcilerin bulunduğu iyi bir özel eğitim merkezi bulmanızı tavsiye ediyorum.

 9. Tuğba diyor ki: Kasım 7, 2018 at 10:16 am

  Boşanma davam var ama bunu bide uzman birinden oluru var mi diye duymak istiyorum çalışyorum ve bulumduğum yer iraya çok uzak mesajda yazsam yardmci olurmusunuz

  • Serhat Damar diyor ki: Kasım 12, 2018 at 11:19 am

   Sizi, eşinizi ve ilişkinizi tanımadan size nasıl yardımcı olabilirim? Size bu şekilde yardımcı olamam. Bir bilgi olarak ifade etmek isterim ki bizim işimiz insanlara hızlı ve basit çözümler söylemek değildir. Tanımak, anlamak ve doğru karar verilmesinde tarafsız bir kişi olarak destek olmak. Siz “Oluru var mı” diye soruyorsunuz ancak bu soru basit bir soru değil ve öylece cevaplanabilecek bir soru da değil, inanın.

 10. Mjora diyor ki: Eylül 4, 2018 at 8:36 pm

  Hocam bir arkadaşım eşiyle birlikte size geldiğinden ve bir süre sizinle çalıştığından bu yana iliskilerinin daha iyiye gittiğini söyledi. Benim evliliğimdede aynı düzelme olur mu merak ediyorum ve umutsuzum çünkü yardım almakta çok geç kaldığımızı hissediyorum. Ben “Artık boşanmak istiyorum bıktım bu evlilikten” dedikten sonra eşim bir evlilik terapistine gitmeye ikna oldu. Düzelmesini istediğim ama düzeleceğine zerre kadar inanmadığım bir evliliğim var.

 11. Merhaba
  17 yaşındayım 1 sene önce kuzenimi kaybettim kötü bir şekilde ve ondan 3 ay sonra ona benzer Bi durumda arkadaşımı kaybettim. O günler çok kötüydüm. Ama sonra unuttum sandım. Geceleri kafamı yastığa koyuyorum aklıma sürekli o günler geliyor aynı olayları yaşıyorum sanki bir film şeridi gibi gözümün önünden geçiyor. Aynı sahneler. İstemsizce bin bir türlü şey kuruyorum kafamda.
  O günlerden beri sürekli başım ağrıyor ben sigaraya bşlmıştım annemler öğrenince mecbur bir anda kestim. Hastaneye gittik baş ağrım için her yere en son norolojiye gittik daha sonuçlar belli değil ama %80 psikolojik dedi. Ve ben bilmiyorum gitmek istemiyorum. Napmam gerekiyor bu düşüncelerden nasıl kurtulacam

 12. Merhaba hocam,

  Ben bir defa bir kitap okumuştum ismi Sır ve bu kitap hayatımı çok kötü etkiledi. Kitapta ne düşünürseniz başınıza geliyor yazıyordu. Ve bu beni inanılmaz derecede çok korkuttu. Ya uyuyamıyacağımı düşününce uyuyamazsam gibi şeyler aklıma takılmaya başladı ve ya başıma kötü şeyler gelirse, uykularım etkileniyor. Bu kitapta yazılı olan doğru olabilirmi diye düşünmekten kendimi alamıyorum. Çok kötü hissediyorum, aklımdan hep nefatif şeyler geçiyor ve başıma gelirmi diye çok korkuyorum. Sizce benim neyim var? Takıntı mı yaptım? Bu şeyler doğru olabilirmi? Ne yapmam gerekiyor. Lütfen yardım edin. Sağlığım kötü etkileniyor. İnsanlar bana gülüyor nasıl saçma şeyler düşünebilirsin diye ama yinede durduramıyorum. Çok çaresizim.

 13. Aysegül diyor ki: Haziran 18, 2018 at 8:31 pm

  Merhabalar!

  Size birtürlü geçmek bilmeyen sıkıntılarım yüzünden yazıyorum.
  İçimde geçmek bilmeyen korkular var. Sanki günden güne eriyorum ve çabaladıkça daha da çok bir çukurun içine batıyor gibi hissediyorum. Tam olarak olayın başlaması şöyleydi: bir gün kendi kendine acaip şeyler konuşan bir insan gördüm farklı sayılar söylüyordu ve garipti. O günden sonra içime anlatılamaz derecede bir korku girdi. Ya delirirsem diye okadar çok korkuyorum ki anlatamam, ya kontrolümü kaybedersem, ya birine bir zarar verirsem, ya kendime bir zarar verirsem. Aklımdan bu sorular çıkmıyor ve tarifi anlatılamaz bir korku giriyor içime. Aglamaktan kendimi alamıyorum. Mahvoldum, bittim sanki. İnternette birsürü şeyler okuyorum ve daha çok korkuyorum ya şizofren olursam ya başka kötü bir şey başıma gelirse. Yemekten içmekten kesildim. Herşey bitti sanki ve boğuluyorum. Bu durumda ne yapabilirim. Nolursunuz yardım edin.

 14. Zübeyde diyor ki: Haziran 15, 2018 at 11:10 pm

  Hocam Merhaba bir çok sorun var hayatımda fakat benim için ilk sırada eşimle olan evlilik hayatımız geliyor. Ben her şeyi kafasına takan bir karaktere sahibim. Ve eşimi çok kıskanırım. En ufak bir şeyde hemen TARTIŞIYORUZ.özellikle kıskançlıktan ve eşimin benim söylediklerimi umursamayıp kafasına gòre hareket etmesinden dolayı. İstiyorum ki ben ne dersem onu yapsın. Çünkü sezgilerime güveniyorum onu olabilecek tehlikelerden uzak tutmaya çalışıyorum. Yapma dediğim şeyi yaptığı çok oluyor o an çok üzülüyorum Ağlıyorum bunu hiç unutmayacağım çünkü beni çok üzdü diyorum ama o napıyor ediyor geç de olsa kendini affettiriyor sevdiriyor. Ben çok unutuyorum geçmişteki tartışmalarımızı fakat yine üzülüyorum yine kırılıyorum. Benimle vakit gecirmektense arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi tercih ediyor.7 senedir evliyiz. Çoğunlukla her gün yorgun olurum ve masaj yaptırmak isterim çoğu zaman yapmaz bazen kabaca yapar bazen iyi yapar. Ama ona dil Dökmektep yoruldum. Beni reddettiği zaman bütün hayatım alt üst oluyor.bütün mutlululugum huzurum yok oluyor MUTSUZ bir şekilde yatıyorum çoğu zaman. Yardım edin bana. Ne olur kocam beni dinlese ve kizlardan hep uzak dursa.

 15. Orhan diyor ki: Haziran 15, 2018 at 1:25 am

  Sorunum bugün yaptığım bir şeyi ertesi gün beğenmeme veya ondan utanma gibi şeyler hissediyorum örnek olarak sosyal medyada paylaştığım bir resim söz veya şarkıyı ertesi gün neden böyle birşey yaptım Ne gerek vardı diye kendi kendime sorun yapıyorum

 16. Cevher diyor ki: Mayıs 16, 2018 at 12:09 pm

  Merhaba.
  Ben yeni evliyim, cinsel yaşamımız benden dolayı gerçekleşmiyor. Problem benden kaynaklandığı için çözüm arıyorum, eşimin bundan haberi yok. 6 ay oldu evleneli ancak cinsel olarak başarısız oluyorum. Yaşadığım sorun sertleşme ile ilgili ortaya çıkıyor. Hiç olmuyor. Bana yardımcı olabilir misiniz? Ben İstanbul’da Avrupa Yakasında oturuyorum hocam.

  • Serhat Damar diyor ki: Mayıs 18, 2018 at 1:27 am

   Cevher merhaba.
   Yeni evli olduğunuza göre genç olduğunuzu düşünüyorum. Problemin senden kaynaklı olduğunu ve sertleşmenin hiç olmadığını belirtmişsin. Bu sorunla ilgili sana yardımcı olabilirim. Problemin ortaya çıkış biçimi ve ne kadar süredir senin yaşamında etkili olduğu gibi bir çok önemli noktayı senle çalışmalarımız sonucunda bularak bu problemin ortadan kalkması için sana en uygun, yararlı teknikleri kullanarak bu sorundan kurtulmana yardımcı olmamı istersen İstanbul Beylikdüzü ofisimde seninle çalışabiliriz. Bunun için benle iletişime geçebilirsin.

 17. Hatice diyor ki: Mayıs 3, 2018 at 1:36 pm

  Benim sınav kaygım ve başarısızlık korkum var deneme sınavlarına bile giremiyorum hep erteliyorum kendimi hiç hazır hissetmiyorum son günlerde artık hiç ders çalışamaz oldum lütfen yardım edin

  • Serhat Damar diyor ki: Mayıs 7, 2018 at 11:58 am

   Hatice merhaba.
   Sınav kaygın şiddetlenmiş durumda. Deneme sınavlarından kaçınmana neden olacak kadar şiddetli kaygı duyuyorsun. Ders çalışmana da engel olmaya başlamış. Hangi sınava hazırlanıyorsun, kaç yaşındasın? Sınav kaygın hakkında biraz bilgi verebilir misin?

 18. Pelin diyor ki: Nisan 24, 2018 at 1:48 pm

  merhabalar hocam ben 2015 yılında bır evlılık yaptım.aslında evlılık sayılmaz.sadece nıkahım oldu.ve karşı taraf hakkında kötü bır şeyler duyunca sadece ımza uzerınde bır evlılık oldu denılebılır.şımdı de görüştüğüm bırı var.suan öğretmen adayı ve işsiz.kpss ye çalışıyorum dıyor bana. 2 senedır kpss ye çalışıyorum dıyor…gorusmemızden benım aılemın tümünün haberı var.fakat aılesıne nedense söylemek istemiyor çocuk.ben dıyorum kı benım aılemın haberi var senınkılerınde haberı olsun dıyorum.sımdı vaktı zamanı değıl dıyor. benım nıkahımdan haberı var.herseyımı anlattım.evet ıstıyorum dıyor.fakat aılesınden saklıyor.ısı yok.evı yok.parası yok.28 yaşında aılesıne bağlı maddı olarak yaşıyor.aılene söyle dememe rağmen bana aılem benım sadece kpss çalışmamı söylüyor.kafan karışmasın dıyorlar.bana o yüzden soylemedıgını söylüyor. benımle telefonda konusacagı zaman sokaga cıkıyor öyle konusuyor.bırde bana dıyor kı hocam annemle bırlıkte otururmusun.aynı mahallede yasarmısın.tayınım çıkarsa aılemde bızımle gelsin dıyor. ben hayır dedıgım zaman bana o zaman beraber çalışalım düğünü beraber yapalım.sımdıkten bana.dıyorkı bulaşık makınesını sız alır mısınız.bende hayır dedım.elınle yıkarsın.sonra alırız dıyor.bende.kızdım bu devırde nasıl bir mantık bu okumuş ınsansın çalışırsın çabalarsın elınden gelenı yaparsın dedım.senı bırakacam dedıgımde olmaz dıyor.ozur dılıyor.bunların maddı durumu o kadar kötü ki bulaşık makınemız bıle yok dıyor ama bız öyle degılız.hamdolsun maddı durumumuz ıyı çok şükür. korkuyorum hocam.bır daha yanlış bır tercıh yapmaktan ya da mısal 4 ay sonra ailem ıstemıyor veya kendımı hazır hıssetmıyorum der benımle dalga gecmesınden çok korkuyorum.karısık duygular ıcerısındeyım ve çıkmazdayım yardım edersenız sevınırım hocam.(bu arada ben de okumuş bir insanım lısans mezunuyum.kpssye hazırlanıyorum). tesekkur ederim.

  • Serhat Damar diyor ki: Nisan 28, 2018 at 8:02 am

   Pelin merhaba. Sen ve nişanlın kaç yaşındasınız? İş sahibi olmak, yani geçimi sağlayacak geliri getiren bir işte çalışıyor olmak evliliğin önemli kurallarından biridir. Bir çift parasal ihtiyaçlarının giderilmesi ve gerekli ihtiyaçların alınabilmesi için gereken parayı kazanamıyorlarsa, hem çift ilişkisini hem de önemli bir ilişki biçimi olan evliliği sürdürmekte çok zorlanacaklardır. Birçok evlilik kuruluş aşamasında erkeğin iş sahibi olmaması sebebiyle yıkılıyor. Sorun kadının çalışması erkeğin çalışmaması değil, yanlış anlaşılmasın. Erkek böyle bir işe girişirken bir işe, geçim sağlama konusunda yeterli parayı kazanma durumuna sahip olmalı. İşsiz bir insan önce iş bulmalı. Zaten mantıksal olarak da doğrusu bu değil midir? Karnın aç olduğunda gidip tatlı yemezsin, önce yemek yersin. Senin görüştüğün bu insanla yaşadığın diyaloglar aslında ilerisi için ikinizin de problemler yaşayabileceğini gösteriyor. Problemlerin yaşanabileceği alan tamamen parasal alandır. Para kazanmayan bir erkek durumdan kendisi de memnun değildir, evlilik açısından da zararlı olmaktadır. Görüştüğün arkadaşının bir işe sahip olması gerekiyor. Aranızdaki diyaloglarda “espri” gibi duran bazı sözlere karşılıklı olarak açıklık getirmenizi öneriyorum. Psikolog olarak tavsiyem açıkça konuşmanızdır. Senin için önemli olan, hayati olan konularda espri yapar gibi, yani umursamaz bir şekilde konuşuyorsa evlilik konusunu biraz daha düşün derim. Başka sormak istediğin soru var mı? Cevabımdaki gecikme için üzgünüm. Yüz yüze seanslarım son günlerde çok yoğun o yüzden ancak şimdi cevap yazabiliyorum.

 19. Elif diyor ki: Nisan 9, 2018 at 3:34 pm

  Almanya’dan 2017 yılında Türkiye’ye döndüm ve İstanbul’a yerleştim. Almanya’daki iş ortamım buradakinden çok farklıydı. Orda disipline çok diķkat ediliyor, her şey zamanında yapılıyor. Ülkemizde insanlar daha anlayışlı ve bir problem olduğunda veya geç kaldığınızda bir ceza alınmıyor. Bunlar hoşuma gitti açıkçası ama bizde de bazen sınırlar bilinmeden hareket edilebiliyor. Örneğin patronum “Seni daha becerikli sanmıştım, beceriksiz olduğunu bilsem almazdım” veya “Bu şirketten ilk çıkarılacak eleman sensin” diyor. Bu durum bana anormal geliyor. Yoksa ben mi abartıyorum?;

 20. Emine A. diyor ki: Mart 20, 2018 at 10:02 pm

  Serhat bey merhaba.İstanbul Anadolu yakasında seans yapabilir miyiz? Ben eşimle boşanma karati aldım ancak aldığım karardan emin değilim. Eşimde tüm kötü davranışlar var… Aldatma, alkol, kumar vesaire. Nihayet ben boşanma kararı aldım ama boşanma sonrası pişmanlık duyar mıyım size danışmak istiyorum.

 21. Elvan K. diyor ki: Mart 9, 2018 at 12:47 pm

  İstanbulda psikolog ararken sizin sitenizi gördüm. Sosyal fobi konusunda sizden yardım alabilir miyim? Ben anne ve babam haricinde insanların yanında rahat olamıyorum. Size şöyle söyleyeyim, diğer insanların yani yabancıların yanında nefesi dahi zor alıyorum. 28 yaşındayım insanlar evlilikten yuva kurmaktan filan bahsediyorlar. Bu konular açılınca da daralıyorum içim bunalıyor kalbim hızlı hızlı çarpmaya başlıyor.Bilişsel terapi bunu aşmama yardım eder mi ?

  • Serhat Damar diyor ki: Mart 18, 2018 at 10:15 am

   Elvan sosyal fobi konusunda bilişsel davranışçı terapi etkilidir. Sosyal fobi ve anksiyete ile başaçıkma konularında sana yardımcı olabilirim. Daha önce bir psikolog veya psikiyatrist desteği aldın mı?

 22. Feride C. diyor ki: Ocak 18, 2018 at 12:50 pm

  Otizm için online psikolog hizmeti mi daha faydalı olur, yüzyüze terapi mi? Sizden gelen cevaba göre ablamı yönlendireceğim. Şimdiden teşekkürler.

 23. Gaye diyor ki: Ocak 17, 2018 at 11:37 am

  Hocam eşimle evlilik terapisi almak istiyoruz ama yurtdisinda Turkce konuşan iyi blr uzman bulamiyoruz. İki seçeneğimiz var. Ya anadilimiz olmayan, bizimde iyi konusamadigimiz bir dil konuşan terapistle evlilik terapisine gireceğiz ya da online psikolog yardimi alarak Turkce konuşan bir evlilik terapistinden yardim alacagiz. Siz hangisini tavsiye edersiniz?

 24. Elif diyor ki: Ocak 16, 2018 at 5:19 am

  Hocam merhaba. Sizden ya online psikolog yardımı almak istiyorum ya da İstanbul’a geldiğimde yüz yüze sizle görüşmek istiyorum. İstanbul’da Beylikdüzü’ndesiniz sanırım. Sitenizdeki adreste öyle görünüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.