Klinik Psikolog Serhat Damar, İstanbul.
29 Kas 2017

İstanbul’da Klinik Psikolog Desteği

Psikolog İstanbul

Psikolog kelimesinin anlamını her birimiz farklı tanımlayabilir. Bu yazımda hem “psikolog” kelimesinin anlamını, hem de “İstanbul psikolog”, “psikolog İstanbul“, “İstanbul klinik psikolog” ya da bazen sadece “psikolog” yazarak google araması yapanlar için yardımcı birkaç ipucuna yer vereceğim.

psikolog İstanbul - psikolog tavsiye ediyorum - psikolog İstanbul Avrupa yakası - psikolog ücretleri - psikolog İstanbul tavsiye, İstanbul psikolog

Klinik Psikolog Serhat Damar, İstanbul.

Psikolog Nedir?

Psikolog İstanbul” araması yapan bir kişi, bu arama ile tam olarak neyi arıyor olabilir diye sorarsak, karşılık olarak birçok cevap alabiliriz. Yaşadığı panik bozukluk problemi için kendisine yardımcı olacak bir psikolog arıyor olabilir. Ya da eşi ile yaşadığı herhangi bir sorun için problemleri çözmeye yardımcı olabilecek bir psikolog arıyor da olabilir. Biliyorsunuz ki bizim mesleğimiz çalışma hayatında sadece sağlık alanında görev almıyor, endüstri alanında da aktif rol oynuyor. “Psikolog İstanbul” araması ile bir fabrika çalışanlarının motivasyonu ve verim artışı gibi konularda yardım almak üzere bir psikolog arıyor olabilir. Bu bilgiler ışığında sorumuzu soralım: Bu terimleri arayan bir kişi belirgin ve net bir biçimde tek bir şeyi arıyor olabilir mi? Elbette hayır.

Psikolog, üniversite lisans programını psikoloji bölümünde yapan meslektaşlarımızın kullandığı, kullanmaya hak kazandıkları bir ünvandır. Bölüm klasik olarak 4 sene sürer ve temel dersler verilir.

Psikolojide lisans eğitimi genellikle temel bir bilgi edinilmesini sağlar ve İngilizce eğitim veren üniversitelerde undergraduate terimi ile tanımlanan ve “psikolog” ünvanı almaya hak kazanan mezunlar yetiştirir. Mezun olan bir psikolog herhangi bir alanda, örneğin psikolojik yardım alanında da, endüstri ve örgüt psikolojisi alanında da çalışmaya henüz yetkinlik kazanabilmiş değildir.

Psikolojik destek arayışındaki kişiler psikolog terimi ile arama yapsalar da en önemlisi, ihtiyaç duyulan psikoloğun hangi yetkinliklere sahip olduğudur.

İstanbul’da Psikolog Arayanlara Tavsiyeler

 • Psikolog olmadığı halde psikolog ünvanını kullanmakta hiçbir sakınca görmeyenlere dikkat etmelisiniz. Psikolog arıyorum diyorsanız, önce bulacağınız uzmanın gerçek bir psikolog olduğundan, ardından da iyi bir psikolog olduğundan emin olun. Başvuracağınız uzmanın diplomasını görmek istemek sizin hakkınızdır ve bu hakkınızı kullanabilirsiniz.
 • Psikolog, doktor, psikolojik danışman gibi meslekleri yapan her insan size yardımcı olamayabilir. Evlilik ve çift ilişkileri bir uzmanlık alanıdır. Psikopatoloji ve psikoterapi de bir uzmanlık alanıdır. Bunlarla ilgili eğitimi ve donanımı yeterli olan bir psikolog problemlerin çözülmesine yardım edebilir.
 • Psikoterapi almayı düşündüğünüz uzmanla telefonda kısa bir görüşme yaparak sorularınızı sormanızı ve onun yaklaşımını değerlendirmenizi tavsiye ediyorum. Sizi gerçekten dinliyor ve sorularınıza cevap veriyor mu, yoksa dinlemiyor ve öylesine cevaplarla sorularınızı geçiştiriyor mu? İyi bir psikolog size telefonda ayırdığı zamanı da, yüzyüze psikoterapide ayırdığı zamanı da en iyi şekilde kullanır ve size yararlı olmaya çalışır.
 • Psikolojinin bireysel sorunları değerlendiren ve bunların çözümünü amaçlayan uzmanlık dalı Klinik Psikoloji dalıdır. Klinik Psikoloji dışındaki uzmanlık dallarının psikolojik sorunların değerlendirilmesi ve terapisi ile ilgisi yoktur. Bildiğimiz gibi çok sayıda farklı uzmanlık dalına sahip olan büyük bir bilim olan psikoloji insan yaşamının farklı alanlarında yaptığı çalışmaları ile yaşamı kolaylaştırmaya çalışır. Siz de bireysel sorunlarınızın üstesinden gelmek istiyorsanız iyi bir psikolog, daha doğrusu yetenekli bir klinik psikolog bulmakla işe başlayabilirsiniz.

Psikolog Ücretleri Ne Kadar?

Psikolog ücretleri, psikoloğun görev yaptığı şehre ve şehir içerisinde görev yaptığı semte göre çeşitlilik ve farklılık gösterir. Bu arada ifade etmek isterim ki size yararlı olabilecek olan bir psikolog ücretsiz psikolojik destek sunmadığı gibi, yüksek / uçuk ücretler de talep etmez. Yararlı olacak psikolog normal piyasadaki psikolog fiyatları ya da ücretleri neyse onu talep eder. Piyasada seans ücreti 200 TL iken sizden 700 TL talep eden bir psikologdan yardım alabilirsiniz de, almayabilirsiniz de. Bu kararı siz vermelisiniz.

Psikolog ücretleri, alınan hizmetin türüne göre farklılık gösterebilmektedir. Örneğin, bireysel psikolojik danışmanlık ile psikoterapi arasında ücret farkı olduğu gibi, psikoterapi ile evlilik terapisi ve cinsel terapi arasında da ücret / fiyat farkı görülmektedir. Bu fark belirli ve üzerinde mutabakat sağlanmış bir kurala bağlı olarak ortaya çıkmamaktadır. Farkın nedeni, bu tür hizmetleri sunan kurumların belirledikleri ücretlendirme politikasıdır.

Psikolog Ücretleri İstanbul’da 2018’de Ne Kadar?

İstanbul’da psikolog ücretleri ile ilgili somut bilgiler sunacağım. İstanbul’daki psikolog ücretleri Türkiye geneline göre daha yüksek olsa da, ücretlerin düzeyi merkezin bulunduğu semte ve merkezin fiziki koşullarına bağlı olarak belirlenmektedir.

Pakua Psikoloji ve Gelişim Akademisi

Merkezin Beylikdüzü ve Ataşehir şubelerinde danışan kabul edilmektedir. Beylikdüzü’nde psikolog ücreti KDV hariç 200 TL’dir. Daha detaylı bilgi almak isterseniz, merkezin web sayfası olan  www.pakuapsikoloji.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Dengeli Yaşam Psikolojik Danışmanlık Merkezi

Dengeli Yaşam Psikolojik Danışmanlık Merkezi, İstanbul Mecidiyeköy’de tek bir merkezde faaliyet göstermektedir. Mecidiyeköy’de psikolog ücreti KDV hariç 200 TL dir. Merkez, fiziksel koşullarını iyileştirmek amacıyla adres değiştirmiş olup, web sitesi de henüz yapım aşamasındadır.

İstanbul’da uzman klinik psikolog desteği için 0532 322 1770‘ten bana ulaşabilirsiniz.

Psikolog aramanıza dair ve İstanbul’daki psikolog ücretleri hakkında düşünce, yorum ve tavsiyelerinizi allta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz.

Klinik Psikolog Serhat Damar, İstanbul.


Tavsiye Bağlantılar:

Online Psikolog

Paylaşın
 •  
 •  
 • 1
 • 1
 •  
 •  
 •  
 • 1
 •  
 •  
 •  Yum
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Shares

Serhat Damar

Klinik Psikolog Serhat Damar, 2002 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuş, Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog ünvanı almaya hak kazanmıştır. 15 yıldan uzun süredir yetişkin danışanlarıyla bireysel ve çift çalışmalarını sürdürmektedir.

Yorumlar

 1. Elif diyor ki: Nisan 9, 2018 at 3:34 pm

  Almanya’dan 2017 yılında Türkiye’ye döndüm ve İstanbul’a yerleştim. Almanya’daki iş ortamım buradakinden çok farklıydı. Orda disipline çok diķkat ediliyor, her şey zamanında yapılıyor. Ülkemizde insanlar daha anlayışlı ve bir problem olduğunda veya geç kaldığınızda bir ceza alınmıyor. Bunlar hoşuma gitti açıkçası ama bizde de bazen sınırlar bilinmeden hareket edilebiliyor. Örneğin patronum “Seni daha becerikli sanmıştım, beceriksiz olduğunu bilsem almazdım” veya “Bu şirketten ilk çıkarılacak eleman sensin” diyor. Bu durum bana anormal geliyor. Yoksa ben mi abartıyorum?;

 2. Emine A. diyor ki: Mart 20, 2018 at 10:02 pm

  Serhat bey merhaba.İstanbul Anadolu yakasında seans yapabilir miyiz? Ben eşimle boşanma karati aldım ancak aldığım karardan emin değilim. Eşimde tüm kötü davranışlar var… Aldatma, alkol, kumar vesaire. Nihayet ben boşanma kararı aldım ama boşanma sonrası pişmanlık duyar mıyım size danışmak istiyorum.

 3. Elvan K. diyor ki: Mart 9, 2018 at 12:47 pm

  İstanbulda psikolog ararken sizin sitenizi gördüm. Sosyal fobi konusunda sizden yardım alabilir miyim? Ben anne ve babam haricinde insanların yanında rahat olamıyorum. Size şöyle söyleyeyim, diğer insanların yani yabancıların yanında nefesi dahi zor alıyorum. 28 yaşındayım insanlar evlilikten yuva kurmaktan filan bahsediyorlar. Bu konular açılınca da daralıyorum içim bunalıyor kalbim hızlı hızlı çarpmaya başlıyor.Bilişsel terapi bunu aşmama yardım eder mi ?

  • Serhat Damar diyor ki: Mart 18, 2018 at 10:15 am

   Elvan sosyal fobi konusunda bilişsel davranışçı terapi etkilidir. Sosyal fobi ve anksiyete ile başaçıkma konularında sana yardımcı olabilirim. Daha önce bir psikolog veya psikiyatrist desteği aldın mı?

 4. Feride C. diyor ki: Ocak 18, 2018 at 12:50 pm

  Otizm için online psikolog hizmeti mi daha faydalı olur, yüzyüze terapi mi? Sizden gelen cevaba göre ablamı yönlendireceğim. Şimdiden teşekkürler.

 5. Gaye diyor ki: Ocak 17, 2018 at 11:37 am

  Hocam eşimle evlilik terapisi almak istiyoruz ama yurtdisinda Turkce konuşan iyi blr uzman bulamiyoruz. İki seçeneğimiz var. Ya anadilimiz olmayan, bizimde iyi konusamadigimiz bir dil konuşan terapistle evlilik terapisine gireceğiz ya da online psikolog yardimi alarak Turkce konuşan bir evlilik terapistinden yardim alacagiz. Siz hangisini tavsiye edersiniz?

 6. Elif diyor ki: Ocak 16, 2018 at 5:19 am

  Hocam merhaba. Sizden ya online psikolog yardımı almak istiyorum ya da İstanbul’a geldiğimde yüz yüze sizle görüşmek istiyorum. İstanbul’da Beylikdüzü’ndesiniz sanırım. Sitenizdeki adreste öyle görünüyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir