Panik Atak Psikolog Desteğiyle Yenilir mi?
29 Eki 2017

Panik Atak Psikolog Desteğiyle Yenilir mi?

Panik atak kişinin görünen herhangi bir neden bulunmaksızın yoğun kaygı ve korku hissetmesine, kaygı ve korku haline kişinin bedeninde hissettiği hislerin de eşlik ettiği ve hem kaygı ve korkunun birden şiddetlendiği, hem de bedensel belirtilerin şiddetinin arttığı ve kişinin kendisini rahatsız hissettiği bir durumdur. Panik atak nedir ve neden olur, nasıl geçer ve panik atak psikolog yardımıyla yenilebilir mi sorularına cevap vereceğimiz yazımıza siz de yorumlarınızla katkıda bulunabilirsiniz.

Panik Atak Psikolog Desteğiyle Yenilebilir mi?

Panik atak yaşanan kriz anını anlatır. Panik atak kaygı ve korkunun bir anda şiddetinin artmasıyla ortaya çıktığı için panik atak bazen “panik krizi” ya da “panik nöbeti” şeklinde de isimlendirilmektedir. Bu isimlendirme genellikle panik atak geçiren danışanlarımız tarafından yapılmaktadır.

Başlıktaki soruya cevabımız evettir. Panik atak konuyu iyi bilen ve anksiyete bozukluklarının psikolojik yöntemlerle giderilmesi konusunda deneyimli bir klinik psikologdan alınacak yardımla yenilebilecektir.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Panik atak ya da panik atağı, birtakım bedensel hislerle birlikte ortaya çıkmaktadır. Bu bedensel hisler kişiden kişiye hem hislerin ortaya çıkma biçimi, hem de hislerin şiddeti yönünden farklılık göstermektedir.

– Kalp atışlarının hızlanması ve çarpıntı hisleri (göğüste kalp atımlarının neredeyse sesini duymak diye tarif edillmektedir)

– Nefessiz, soluksuz kalma hissi ve nefes almada güçlük,

– Titreme ve sarsılma hisleri,

– Mide bulantısı ve karın bölgesinde rahatsızlık hisleri,

-Baş dönmesi,

– Gerçek dışılık hissi,

– Ateş basması/sıcaklık hisleri, veya ürperme hissi,

-Uyuşma hisleri.

Panik Bozukluk Nedir?

Panik bozukluğu, panik atakların belli bir sıklıkta ve belirli sürelerle görülmesi sonucu ortaya çıkan ve kişinin yaşamında zorlanmaya neden olan anksiyete bozukluğunun adıdır.

Panik bozukluğu birden ve herhangi bir nesne ya da duruma bağlı olmadan panik atakları yaşama durumudur. Kaygı bozuklukları arasında sınıflandırılan panik bozukluğu bulunan insanların panik atak geçirme sıklıkları ve atak şiddeti kişiden kişiye farklılıklar gösterir.

Agorafobi Nedir ve Özelliği Nedir?

Agorafobi, panik atağı geçirme ihtimali bulunan yerlere gitme ve bu yerlerde bulunmaktan korkma anlamına gelir. Kişi daha önce belli bir yerde panik atağı geçirmiştir ve o esnada korkuyu en şiddetli haliyle hissetmiştir. Aynı şekilde atağa eşlik eden bedensel hisleri de en şiddetli ve rahatsız edici şekliyle yaşamıştır. Bu sebeple artık o yere gitmek kişiyi korkutur, kaygılandırır ve gerginleştirir. Yardım almaya ihtiyaç duyup yardımın kendisine ulaştırılamamasından korku duyar. Yardım almaya ihtiyaç duymasa dahi, o ortamda çok daha şiddetli bir panik atağı geçirmekten ve mevcut durumunun çok daha olumsuz bir hale gerilemesinden korkar.

Panik atak, görünen hiçbir nedeni olmaksızın birden ortaya çıkan ve seviyesi aniden yükselen korku nedeniyle olur. Kişi, şiddetli ve derin bir korkuyla sarsılır. Korku duygusu birden yükselip kişinin kontrolü kaybedeceğini düşünmesine neden olurken, bedensel hisler de bunu doğrulayacak şekilde seyreder. Kalp atışları normalden çok daha hızlı ve neredeyse kişinin atımları kendi kulaklarıyla duyduğunu hissedercesine farklı hissedilir. Kalp atımlarındaki bu değişimi fark eden birçok kişi kalp krizi geçirme riski ile karşı karşıya olduğuna kesin olarak inanır.

Baş dönmesi, kişinin kontrolü kaybetmek üzere olduğuna olan inancını güçlendirir. “Bayılıyorum” düşüncesine inanmasına sebep olur. Bayılmaz ancak bayılacağına yüzde yüz inanır ve buna inanması için de yeterli kanıta sahip olduğuna emindir.

Panik atak psikolog desteğiyle, fiziksel belirtilerin daha gerçekçi yorumlanmasının da öğrenilmesinin etkisi ile yenilir.

panik atak nedir - panik atak nasıl olur - panik atak neden olur - panik atak nasıl geçer - panik atak nasıl geçer - panik bozukluk nasıl yenilir

Panik Atak Neden Olur?

Panik atak neden olur sorusuna vereceğimiz diğer cevaplarda şu şekilde özetlenebilir:

Ailesinde panik bozukluğu bulunan kişilerde panik atak görülme olasılığı daha yüksek olarak değerlendirilir. Bu ifadeden “Ailesinde panik bozukluk olan kesin panik atak geçirir” gibi bir sonuç çıkarılmamalıdır. Bu tür kesin yargılar, durumu açıklama ve kişinin panik ataklarını tanıma yönünden bir fayda sağlamamaktadır. Her insan ailesel genetik özelliklerle dünyaya gelse de, her bireyin kaygısı da, panik atağı da farklı olur. Ailesinde panik bozukluğu geçmişi bulunan çoğu insan ömrü boyunca hiç panik atak geçirmeyebilir. Bu konuda yapılan araştırmalar, panik ataklarının toplumda yaygın olduğunu ortaya koyar.

Stres, panik atak geçirme konusunda önemli etkenlerden biridir. İnsan hayatında yeni durumların ortaya çıkması, beraberinde stresi getirir. Nişanlanmak, evlenmek, düğün yapmak, bebek sahibi olmak gibi bizleri mutlu eden durumlar dahi, yanında getirdiği stresle beraber panik ataklarını da getirebilmektedir. Bu, insani bir durumdur. Yeni evlenen biri, evlilik hazırlıkları yaparken karşılaştığı zorluklar, problemler, sıkıntılar bir araya geldiğinde ortaya çıkan strese bedeni ve ruhu kaygı ve anksiyete tepkisi verebilir. Bu kaygı ve anksiyete bir panik atağa dönüşebilmektedir.

Panik Atak Nasıl Geçer Sorusunun Cevabı

Panik atak nasıl geçer sorusunun cevabı, genel anlamda yine panik atak kavramının içinde gizlidir. Panik atak nedir, neden olur, neden belli bir dönemde ortaya çıkmıştır, nasıl ortaya çıkıp bir atağa nasıl dönüşür sorularına cevap verilebilmelidir. Bu cevabı biz psikologlar veriyoruz ancak, önemli olan cevabı panik atakları geçiren ve bundan dolayı yaşamlarında sıkıntı hisseden danışanlarımızın verebilmesidir. Bu konuda bilgilenmeleri son derece önemlidir. Panik atağı çok iyi tanımak zorundasınız. Bunu yapmadan panik atak geçmez. Tanımadan, bilmeden olmuyor. Bunu ben yaklaşık 15 senedir danışanlarıma söylüyorum. Panik atağı araştıran, öğrenen, bu konuda gerçek ve bilimsel bilgi sahibi olan insanlarımızın panik ataklarıyla başaçıktıklarını ve sorunu aştıklarını görüyorum.

Panik atak nedir, nasıl olur, nasıl geçer sorularının her biri değerli sorulardır. Bu sorulara cevap veremeyen (Burada anlatmak istediğim cevap, bilimsel bir cevaptır) ve sürekli hastane acilleri gitme ihtiyacı hisseden ve bundan başka bir yol aramayan kişiler panik ataklarını daha zor ve daha uzun sürede yenebiliyorlar.

“Panik atak nedir?” sorusuna gerçek bir cevap vermek en önemli ilk adımınızdır.

Önce bilmek ve panik atağı “okumak” gerek. Ondan sonra, panik atak için başaçıkma egzersizlerine, çalışmalara ve diğer fiziksel aktivitelere aşamalı olarak geçilir.

Tek başınıza aşmakta zorlandığınızda mutlaka bir uzman yardımı alın. Size yol gösteren bir uzmanın rehberliğinde ilerlemek işinizi kolaylaştıracaktır.

Panik atak için internetten psikolog desteği: Online Psikolog

Klinik Psikolog Serhat DAMAR

Tavsiye Bağlantılar:

Anksiyete Nasıl Geçer

Panik Atak Nedir

Stres Nedir

Sınav Kaygısı Nasıl Yenilir


Serhat Damar

Klinik Psikolog Serhat Damar, 2002 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuş, Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog ünvanı almaya hak kazanmıştır. 17 yıldan uzun süredir yetişkin danışanlarıyla bireysel ve çift çalışmalarını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.