Narsist Eşle Nasıl Yaşanır?

narsist eşle nasıl yaşanır - narsist eş

Narsist eşle nasıl yaşanır sorusuna cevap vereceğim yazımda, narsistik kişilik özelliklerine sahip eşle baş etmenin yollarına yer yereceğim. Narsist bir eşi olanlar, geçen yıllar boyunca ruhsal olarak yıpranıyor, sık sık çaresiz ve değersiz hissediyor, bazen de artık dayanamayacaklarını düşünerek ayrılık planları yapıyorlar.

Narsistler, diğer insanlardan çok farklı olduklarına, diğer insanlardan farklı özelliklerle ve haklarla donatıldıklarına derin bir inanç geliştirmişlerdir. Dünyadaki herkesin ve her şeyin kusurları olduğuna, eksik ve sorunlu olduğuna da inanmışlardır. Eleştiri ve yargılama arada bir ve seyrek olarak görüldüğünde, ilişkide bir sorun yaratmaz. Narsist eşin eleştirelliği ve yargılayıcı yaklaşımı ise sürekli sistematik şekilde ortaya çıkar.  

Eleştiri, yargılama, suçlama ve değersizleştirme sürekli ve sistematik hale geldiğinde ise eş üzerinde mobbing veya sözlü istismar halini alır. Bunlar, öfke patlamaları ve tahammülsüzlükle birleştiğinde ise eş çok daha zor bir döngünün içine girer. Kendisini köşeye sıkıştırılmış, veya kapana kısılmış gibi çaresiz hisseder.

Narsist Eşle Nasıl Yaşanır?

Narsist Eş İçin Herkes Değersizdir

Narsist insanlar, kendilerine de, diğer insanlara da değer vermezler. Yakınlarndaki insanları sürekli ve sistematik olarak eksik, problemli ve kusurlu olarak algılasalar da, kendilerine derin bir saygı duyuyor ve kendilerine değer veriyor gibi görünürler. Gerçekte durum çok farklıdır ve narsist kişilik özelliklerine sahip kişiler genellikle kendilerine, iyi olmaya, genel olarak iyi hissetmeye ve sağlıklarına hiç özen göstermezler. Sadece dış görünüşlerine ve kıyafetlerine önem verirler. Onların bakımlı hallerini görenler de “Kendine ne kadar iyi bakıyor” diye düşünseler de, aslında gerçek çok farklıdır. Narsistlerin büyük bölümü sağlıklı beslenmez, bedensel sağlıklarına özen göstermez, sigara ve içkiyi yoğun olarak tüketirler.

Evet, çok fazla tütün ve alkol tüketirler, uykusuz kalsalar ve sağlıklı kalmak için uykuya ihtiyaç duysalar da bu ihtiyaçlarını umursamazlar, senelerce kendilerine uykusuzluk çektirirler. Sağlıklarını önemsemedikleri gibi cinsel sağlıklarını da umursamazlar. Sağlık problemleri onların bakımsız yaşamları nedeniyle sık sık görülür, bazı hastalıkları kronikleşmiş şiddetli sorunlardır. Sık sık hastalanırlar ve yaşamlarında çalışamadıkları dönemler sıklıkla görülür. Narsistlerin aileleri de bu durumdan olumsuz etkilenirler çünkü işten sık sık ücretsiz izin alma veya ayrılma, bazen de işten çıkarılma nedeniyle aile ekonomisi çok sık zorluklarla ve yokluklarla karşı karşıya kalacaktır.

Narsist eşler ne ister?

Narsist kişiliğe sahip insanlar genel olarak bir “şov” ve gösteriş arayışındadırlar. Normalde bir kişi ailesinin, evinin ihtiyaçlarına odaklanır ama narsist erkekler ve kadınlar her zaman birilerine şov yapma gayretindedirler.

Sürekli olarak iyi insanlar olduklarını, hatta “mükemmel” olduklarını kanıtlamaya çalışırlar. Hatalarından dolayı eleştirilmekten ve suçlanmaktan hiç hoşlanmazlar, çünkü bu tür olumsuz durumlar bir nevi “Şovun yolunda gitmediğinin” bir kanıtıdır. Bu gibi durumlarda çok sert tepkiler verebilirler.

Narsist erkekler ve kadınlar, eşleri ve çocukları ile genel olarak hiçbir şeyi paylaşamazlar. Sevgiyi, ilgiyi ve o çok değerli zamanlarıyla birlikte paralarını da eşlerinden ve çocuklarından saklamayı ve paylaşmamayı tercih ederler. Şöyle de denebilir: çok cüzi bir miktar paylaşılsa da sevgi, ilgi, zaman ve paranın büyük bölümü bu insanlardan esirgenir.

Narsistler başarı ve zenginlik peşindedirler ve çoğunlukla da bu hedeflerini tam 12 den vururlar. Narsistik kişilik bozukluğu bulunan kişiler ise, zenginlik ve parayı cüzi miktarlarda dahi paylaşmaktan kaçınırlar. “Bu benim param. Ben kazandım ve kendime kazandım. Ne eşimin ne de çocuklarımın bunda emeği yok” düşüncesine körü körüne inanırlar. Bu körü körüne inanmış oldukları düşünce ve benzer düşünceler nedeniyle “Narsist eşle nasıl yaşanır?” sorusuna cevap vermek gerçekten de zordur…

Hissetmek ya da Hissetmemek Bütün Mesele Bu!

Çevremizdeki insanları, çiftleri, aileleri gözlemlerken bir şeyi fark ederiz. Bazı insanlar bir arada yaşadıkları, beraber zaman geçirdikleri insanları ve onların ihtiyaçlarını hissederler. Bazıları hissetme konusunda öyle hassaslaşmıştır ki, bir yakınının neye ihtiyacı olduğunu neredeyse gözünden anlarlar. Burada abarttığımı düşünebilirsiniz ama inanın insanların bir kısmı gerçekten de son derece duyarlıdır. Bu özelliğe sahip olan insanlar sadece yakınlarına değil, iletişim kurdukları tüm insanlara duyarlıdırlar. Bu duyarlılık, büyük ölçüde yanında büyüdükleri, model aldıkları insanlardan öğrenilmiştir. Her duyarlı insan ihtiyacınızı gözünüzden anlamasa da, duyarlı insanlar bir ihtiyacı, ya da zor bir durumu hisseder ve yardım ederler.

Bu dünyada sadece duyarlı insanlar yok. Sevgilisini veya eşini hissetmeyen / hissedemeyenler de var elbette. Sevgilinin veya eşin duyguları, hisleri, düşünceleri hissedilmediğinde… Hissedilmeyen için yaşam zordur. 20 yıldan uzun süredir çalıştığım çift terapisi alanında “hissedilmeyen” lerin karşılaştığı zorluklara çok kez şahit oldum. Hissedilmeyenler zorluklarla karşılaşırken hissetmeyenler çok mu mutlu ve huzurlu derseniz… Onlar da bir o kadar üzgün ve huzursuz aslında. Ancak bir şekilde hissetme haline geçemediklerini görüyoruz. Pek çoğu, eşini hissedemediği için aşırı kıskançlıkla onun anne babasıyla dahi görüşmesini engelliyor. Yine pek çoğu evden dışarı çıkmasına izin vermiyor. Bunun kadın hali ise, eşinin bir yanlış yapmadığını bile bile ona nefes aldırmıyor, onu bunaltıp yaşamını zindana çeviriyor. Hissedebilseydi bunları yapar mıydı sizce?

Narsist insanlarla ilgili şunları söylersek yanlış olmaz… Hem onlarla birlikte yaşamak çok zordur, hem de birlikte yaşadıkları insanın duygularını, düşüncelerini, hislerini anlamaları çok zordur. Bu zorluk temel olarak iki ayrı başlıkla özetlenebilir:

  1. Narsistin ilişkilenme biçiminin zorluğu, gösteriş çabaları ve yüzeysel yaklaşımları,
  2. Narsistin empati yoksunluğu, eşin veya sevgilinin hissedilmesinde, anlaşılmasında zorluklar, karşı tarafın duygu ve düşüncelerinin görmezden gelinmesi / umursanmaması.

Narsist Eşle Nasıl Yaşanır? Bu soruya verebileceğim en kısa ve öz cevap “Zor” dur. Gerçekten de zor insanlardır. Renkli, iniş ve çıkışlı, siyahların ve beyazların çok yoğun olarak görüldüğü bir hayatları vardır ve sizi de aynı zor kalıplara sokmaya çalışırlar.

Narsist Kişilik Hangi Özelliklere Sahiptir?

-Diğer insanlara karşı empati yoksunluğu / başkalarının düşünce ve duygularını hissedememek,

-Kişide kendi önem ve değerine ilişkin abartılı bir algı / his bulunması,

-Aşırı bir dikkat çekme isteği ve kendisine yönelik hayranlık uyandırma ihtiyacı bulunması

şeklinde kısaca özetleyebileceğimiz 3 temel özellik gözlemlenir.

Önemli olduğunu düşündüğüm bir detayı paylaşmak isterim. Narsistler gördüğümüz kadarı ile diğer insanların ihtiyaçlarını, düşünce ve duygularını umursamazlar ancak bunca umursamazlık yanında bir şeyi son derece umursarlar… O da, diğer insanların kendileri hakkındaki düşünceleridir. Diğer insanlara da, kendilerine de değer vermezler ancak diğer insanların gözündeki kendi değerlerine aşırı bir şekilde odaklanmışlardır.

Narsist Eşle Nasıl Yaşanır Sorusuna 5 Cevap

1 Narsistle Savaşmayın

Narsistle savaşırsanız kesinlikle kaybedersiniz çünkü narsistler için sözlü ve düşünsel savaşlar önemlidir. Altta kalmamak için kırk dereden su getirirler. Narsist, savaşları “Ben doğruyum” diyebilmek için kazanmak zorundadırlar. Onu eleştirdiğiniz durumda yaptığınız “düşmanca” algılanır ve bunun bedelini değersizleştirilerek / aşağılanarak ödemek zorunda kalırsınız. Bu nedenle de narsistle savaşmayın, ona meydan okumayın.

2 Kendinizi Kandırmayın

“Aslında o da beni çok önemsiyor, çok iyi hissediyor” demeyin çünkü bunu demeniz bu düşünceyi gerçek yapmıyor. İnsana iyi gelen şey, sadece gerçeklerdir. Gerçek, “Ana kucağı” gibidir. Polyannacılık ise insanın kendi kendini aldatmasıdır. Polyannacılık yapmak işe yarasaydı, narsist eşle evli olan insanlara bunu önerirdik. Bizler, bunun yerine daha gerçekçi olanı öneririz. “Kendini kandırma. Kendini, seni çok iyi hissettiğine inandırmaya zorlama. Ortada olan gerçek ne ise ona inan onu kabullen”.

3 Sorgulayın

Size yönelik suçlamaları, utandırma ve aşağılama girişimlerinin amacı sizi yanlıştan doğruya çevirmek değildir. Bunlar size kendinizi sorgulatma ve sizin kendinize olan güveninizi yıpratmaya yönelik girişimlerdir. Eğer bunları ciddiye almaz, umursamazsanız size hiçbir zarar vermez. Ancak ciddiye alır, doğruluk payı olduğuna inanır ve “Aslında haklı olduğu noktalar ver benim gerçekten de çok kötü yanlarım var” demeye başlarsanız… O zaman kendinize de, ilişkinize de kötülük etmiş olursunuz. Narsistin, size yaşattığı çöküntüden ve evliliğe vurduğu darbeden çıkışa dair herhangi bir fikri olmadığından, bu görevleri de sizin yapmanız gerekecektir. Bu nedenle de, siz onun saldırı ve aşağılamalarına inanarak kendinizi suçlamak yerine, onun suçlamalarını sorgulayın.

4 Onun Her Tepkisini Önemsemeyin

Narsist eşle nasıl yaşanır sorusuna en önemli cevaplardan biri de bu cevaptır. Çok önemli bir amacı sizi manipüle etmek ve kontrol altına almak olduğu için, verdiği abartılı tepkileri mümkün olduğunca umursamayın. Onun oynadığı oyunlara kendinizi kaptırdığınızda ona tümüyle teslim olma durumuna gelirsiniz. Bazen sizi sarsan sözler ve davranışlar gördüğünüzde, kendinizi toplamak için bir süre uzaklaşın. Bunu yapmayıp sürekli yanında olmaya ve onun aşırı tepkilerini anlamlandırmaya çalışırsanız, ve bunların her birini ciddiye alırsanız… O zaman hem kendiniz hem de evliliğiniz için yanlış olanı yapmış olursunuz.

Narsist eşle nasıl yaşanır sorusuna bu yazımda cevap bulabildiniz mi?İlişkinizin yolunda gitmeyen yanları olduğunu düşünüyor, bunlar için uzman yardım almak mı istiyorsunuz? Bilgi için: Online Çift Terapisi

Serhat DAMAR

Klinik Psikolog / Çift Terapisti (PACT)

Yayım tarihi
İlişkiler olarak sınıflandırılmış

Serhat Damar tarafından

Serhat Damar, 2002 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans eğitimini tamamlayarak Klinik Psikolog ünvanı almaya hak kazanmıştır. Dünyaca ünlü çift terapistleri ile çalışarak bu uzmanlardan çift terapisi eğitimleri almıştır. İstanbul'da Çift Terapisti olarak görev yapmaktadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.