Mutsuz evliliklerde eşler birbirinden kopuktur.
30 Eki 2017

Mutsuz Evliliklerin 9 Belirtisi

Mutsuz evlilik belirtileri, evli çiftlerin en temel insani değerler doğrultusunda davranmadıkları durumlarda ya da ihtiyaçları evlilik ilişkisi içinde giderilmediğinde ortaya çıkar. Bu belirtilerin neden ortaya çıktığı sorusu, bir başka yazı konusudur. Bu yazım, daha iyi anlaşılması amacı ile mutsuz evlilik belirtilerine odaklanacak.

Mutsuz Evlilik Nasıl Anlaşılır?

Mutsuz evlilik, aşağıda ele aldığımız belirtiler fark edildiğinde anlaşılabilen, çevreye “mutlu çift” rolü oynansa da, bu rolü sürdürmenin zor olduğu bir ilişkidir. Mutsuz evlilikler eşlerin ihtiyaçlarını gidermekten uzaktır ve eşlerin “Mutsuz evliliğimi neden sürdürüyorum?” diyerek evliliği sorguladıkları duygusal yoksunluk içeren evliliklerdir.

Mutsuz Evlilik Belirtileri

Mutsuz Evlilikte Eleştiri / Yargılama / Suçlama

Mutsuz evliliklerde görülen belirtilerden biri, eleştiri/yargılama/suçlama şeklinde ortaya çıkar. Eleştiri, yargılama ve suçlama gibi davranışlar çiftin duygusal bağ kurmasına engel olur, ilişkinin yüzeysel ve uzak olmasına neden olur. Eleştiren / yargılayan / suçlayan bir eş, asıl yanışın eleştirme /yargılama / suçlama olduğunu fark etmez. Bu yaklaşımları, “Ben suçluyorsam demek ki eşim suçlu” şeklinde, ya da “Ben eşimi boş yere suçlamam. Suçladığımda gerçekten suçludur”  sözleriyle ifade ettikleri bir düşünceye dayanır ki, bu tür düşünceler gerçekdışıdır. Gerçekdışılığı dışarıdan biri tarafından ifade edildiğinde bazıları hatanın kendilerinde olduğunu kabul edip kendi davranışlarını düzeltirken, bazıları ise, kendilerinde hiçbir hata olmadığına inanarak, aynı eleştiri/yargılama/suçlama davranışlarını sürdürürler.

İletişimsizlik

Mutsuz evlilikleri olan çiftlerin önemli bir bölümü iletişim kurmazlar. Birbirlerinin sözlerini anlama çabası göstermezler. Düz, yüzeysel ve duygusuz bir ilişki kurarlar.Karşılıklı olarak konuşan ancak birbiriyle hiçbir ilişki kurmayan bir tarzları vardır. Bu çiftlerin evlilik yaşamlarında karşılıklı olarak empati yaparak, birbirlerinin hislerine, duygularına dokunmak bulunmaz. Tam tersine, ayrı kalarak, eşler birbirinin ne düşündüğünü, ne hissettiğini bilmeden ve bunları çok da umursamadan yaşarlar. Bu eksik olan kısımların evlilik hayatının asıl önemli kısmı olduğunu öğrendiklerinde ise şaşırırlar.

Saçma Kurallar

Mutsuz evliliklerin bir bölümünde eşlerden biri kendine göre kurallar koyar. Bu kurallar, kuralı koyan kişi açısından önemli olan, ancak çiftlerin çoğunun yaşamlarında hiç önem vermedikleri durumlardır. “Yemek yerken ağızdan asla ses gelmeyecek” kuralı ile, “Parkelere çıplak ayakla basılmayacak çünkü iz kalıyor” kuralı birbirine benzer ve saçma kurallardır. İnsanlar evlenmeden önceki yaşamlarında “doğru” kabul ettikleri ancak diğer insanlar tarafından doğru kabul edilmeyen bazı kuralları evliliğe de taşıdıklarında, bu durum mutsuz bir evlilik belirtisi haline gelmektedir.

çok mutsuz bir evliliğim var - mutsuz bir evliliğim var ne yapmalıyım - mutsuz evlilik belirtileri - mutsuz evlilik nasıl anlaşılır

Mutsuz evliliklerde eşler birbirinden kopuktur.

Mutsuz Evlilikte Sınırlar

Eşlerin birbirlerinin varlığına ve yaşamına müdahalelerinin bir sınırı vardır. Evli olan insanların varlıkları, bu sınır tarafından korunur. Sınır kavramı, eşlerin yaşamlarında girmemeleri gereken belli alanları koruyan önemli bir kavramdır. Kadın ve erkek, belli sınırları aşamaz ve aşmamalıdır. “Eşim benle mutlu olmak istiyorsa annesi ile görüşmeyecek” şeklinde ifade edilen bir beklenti çok açık bir sınır ihlalidir. Hiç kimse bir insanın annesi ile ilişkisini bitirmesini beklememelidir. Belli sınırlar, insanın bireysel varlığını ve benliğini korumaya yöneliktir ve çift ilişkisinde olmazsa olmazdır. “Senle evliliğimi sürdürmem için şu estetik ameliyatları olmak zorundasın” şeklindeki bir beklenti son yıllarda karşılaştığımız bir sınır ihlali girişimidir ve bu tür beklentiler yerine getirilmemelidir. Evli çiftler arasında sınır kavramı umursanmadığında ilişkideki eşlerden birinin ihmal edilmesi ve istismar edilmesi kolaylaşmaktadır. Mutsuz evlilikleri olan çiftlerin bir bölümünde sınır ihlalleri çok önemli bir belirti olarak göze çarpmaktadır.

Para

Mutsuz evlilik belirtileri arasında para ve paranın harcanması konusu da önemli bir yere sahiptir. Para, ailenin ihtiyaçlarını karşılamakta kullanılan bir araçtır. Mutsuz evlilerde para harcama davranışı ailenin ihtiyacını karşılamak için değil, eşlerden birinin kendi istediklerini yerine getirmesi içindir. Kumar oynayan bir adam ya da kadın, para harcama konusundaki özensizliğini evlilik ilişkisi içinde de, çocukları ile ilişkisi içinde de benzer şekilde gösterir. Bazı eşler, çok para kazanır ve kesinlikle paylaşmadan kendine ait bir hesapta biriktirirken, bazıları da kazanılmış olanı kumar gibi, içki ya da uyuşturucu madde satın almak gibi gereksiz ve zararlı işler için kullanırlar. Bazı mutsuz evliliklerde erkek ya  da kadın, kendi ailesine eşinin haberi olmadan para gönderir. Eşin haberi olmaması gerçekten de bir tür aldatmadır ve ortaya çıktığında eşin büyük bir güven kaybı yaşamasına neden olacaktır.

Anne Babalar ve Kardeşlerle İlişkiler

Mutsuz evliliklerde anne babalar ve kardeşlerle ilişkilerde belirgin bir orantısızlık görülür. Erkek ya da kadın, izinli ya da tatilde olduğu 2 haftalık bir sürenin tamamını kendi anne babasıyla geçirir. Yeni doğum yapmış olan eş, yeni doğan birkaç günlük bebekle yalnız başına evde bırakılıp memlekete akraba ziyaretine gidildiğinde, aslında mutsuz evlilik için önemli bir neden oluşmuş olur. Eşlerin birbiriyle ilişkisi ve yakınlığı çok önemlidir ve hele de eş yeni doğum yapmışken onun yalnız bırakılarak memlekete akraba ziyaretine gidilmesi çok açık bir biçimde “yanlış”, evlilik ilişkisine aykırı bir davranıştır.

Diğer İnsanlarla Yakınlık ve Samimiyet

Mutsuz evlilik belirtilerinden biri de, eşlerin diğer insanlarla samimiyet konusundaki aşırı davranışlarıdır. Erkek ya da kadın, hiç tanımadığı kişilerle birden çok samimi olup aniden yakınlaşıyorsa bu durum eşin rahatsız olmasına neden olur. Normalde insanlarla samimi olmada yavaş adımlarla ilerleriz. Adım adım, yavaş yavaş samimiyetin ve güvenin zamanla oluşmasını bekleriz. Bazı erkekler ve bazı kadınlarsa tanımadıkları insanlarla samimi olma konusunda “hızlı” ve “aceleci” davranırlar. Bu durum, yani eşin bir yabancı ile birden ve aşırı samimi bir ilişki kuruyor olması rahatsız eder, kişi endişelenir, öfkelenir ve bu duyguları ifade etmesiyle eşler birbirinden daha da uzaklaşır.

Ev İşlerinde Yardımlaşma

Çoğu erkek, ev işlerinin kadına ait görevler olduğunu öğrenerek büyür. Çoğu kadın da aynı şeyi öğrenir. Bu tür bir yaklaşımda, kadın gerek ev işlerinde gerekse bebeklerin bakımında çoğunlukla yalnız başınadır. Tek başına işlerin bir bölümünü yapabilse de, bazen eşinin yardımına ihtiyaç duyar.Kadın bu yardıma bazen ev temizliğinde, bazen bulaşıkların yıkanmasında, bazen de bebeğin beslenmesi ya da altının değiştirilmesinde ihtiyaç duyar. “Ben bu işlere karışmam” diyen bir eş, aslında belli ihtiyaç hallerinde eşine yardımcı olmamayı benimsemiştir. Bu ise, eşle karşılıklı yardımlaşmanın önemli bir değer olduğu evlilik ilişkisine aykırıdır. Ev işlerinde yardım bekleyen bir eş varken diğer eş “Ben karışmam” dediğinde mutsuz bir evlilik için önemli bir belirtinin var olduğundan söz edilebilir.

Cinsellik

Mutsuz evlilik belirtileri cinsellik alanında da ortaya çıkar. Çoğunlukla cinsellik yaşanmadan günler, haftalar, hatta aylar geçer. Bu durum yeni evli genç çiftlerde de aynıdır. Cinsel istek çok azdır ya da hiç yoktur. Eşe karşı cinsel ilgi ve arzu ya çok az hissedilir, ya da hiç hissedilmez. Bu durumun devamı evlilik ilişkisinin zarar görmesine neden olmaktadır. Cinsel yaşam insanın fiziksel ihtiyaçlarından biridir ve bu ihtiyacı evli olunan eşle tatmin olmayan kadınlar ve erkekler yokluğunu hissedecek ve “Mutsuz bir evliliğim var ne yapmalıyım?” sorusunu kendilerine soracaklardır.

Klinik Psikolog Serhat Damar


Tavsiye Yazılar:

Evlilikte Mutluluk ve Aile Huzuru İçin Öneriler

Evlenmeden Önce Konuşulması Gerekenler

İdeal Bir Evlilik Nasıl Olmalı

Kadın Psikolojisini Anlamak

Yanlış Eş Seçimi


Serhat Damar

Klinik Psikolog Serhat Damar, 2002 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuş, Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog ünvanı almaya hak kazanmıştır. 17 yıldan uzun süredir yetişkin danışanlarıyla bireysel ve çift çalışmalarını sürdürmektedir.

Yorumlar

 1. Ramazan diyor ki: Ekim 1, 2019 at 12:39 am

  Merhabalar. Sizlere öncelikle teşekkür eder ve yardımlarınızı beklerim. 2 yıllık evliyim. Eşimle birbirimizi severek ve isteyerek bir çok imkansızlıklara rağmen evlendik. Evlilik sürecinde ailelerimiz kendi adetleri konusunda çok çatışma yaşadı ve bu doğal olarak bize de düğün de dahil olmak üzere yansıdı. Eşimin ailesi hep gönülsüzdü bana karşı ve ben bunu bildiğim için sıcak davranmadım. Fakat eşimin ailesi olması sebebiyle fazlasıyla yakınlık gösterdim. Eşimde ilk başlarda kendi aileme karşı çok iyiydi fakat zamanla annemi kıskanma kız kardeşimi kıskanma derken olumsuz bakış açısı oluştu. 20 gün yıllık iznim var ise bunu birlikte planlayarak ailemin yanında ve ayrica birlikte geçirdik. Eşim hep böyle takdir edilmek hep övülmek istiyor. Ben bunu her zaman yapmıyorum fakat kendisi sürekli bun7 sorun yapıyor. Ailemle uzakta eşimin ailesi ile yakında yaşıyoruz. Benim ailem bize 2 yilda yada yilda bir geldiginde hep bir mutsuz surati asik memnuniyetsiz. Bugün de yine ailem geldi kendilerine karşı ne sohbet etti nede yanlarında oturdu. Gece oldu ışıklardan rahatsız olduğu için ışıkların hepsini kapattı. Aileminde kapısını kapatti. Bende aileme açıklamak zorunda kaldım kendisi ışıktan uyuyamıyor diye. Hoşnut olmadılar tabi hapis gibi odada. 2. Gün bulaşık makinesini o kadar sert yerleştirdik sanki kafalarina vurur gibi. Bizimkiler de kalktılar gittiler. Kendisi ile aramızda saygı yok kalmadı zaten sevgi deseniz belki çok az. Katlandık karşılıklı birçok soruna çünkü emek verdik 2 yıl boyunca. Mutlu değiliz olmaya çalışıyoruz sadece. Kendisi ile boşanma konusunu düzgün bir dille konuşmak istedim hep ağlıyor ve istemediğini kendisini düzelteceğini söylüyor fakat değişen hiç birşey yok. Hep başa sarıyoruz. Her iki ailemizde bizim mutsuz olduğumuzu biliyor. Çocuk dahi düşünmüyoruz fakat evli gibi yaşıyoruz. Kendisi ile boşanmak istesem anlamıyor düzeltme desek oda olmuyor. Yardımlarınızi bekliyorum

 2. Özlem diyor ki: Haziran 21, 2019 at 10:20 pm

  Merhaba agustos 27 de 2 yıllık evli olacağım suan hamileyim 7 aylık eşim cok ilgisiz hep tek basına zaman gecirmekten keyif alıyor. Severek evlendik eskiden ilgili bir insandı. Herşeyi birlikte yapmaktan keyif alırdı simdi beni hiç düşünmüyor sadece kendini düşünüyor bazen karnımda ki cocugu bile unutuyor. 2 yıl sevgililik dönemi gecirdik bir an bile yalnız bırakmadı hep yanımda her konuda ilgili davrandı. Suan böyle olmasına anlam veremiyorum. İkimizde calısıyoruz eve geliyoruz yemek yiyoruz sonra telefonu eline alıyor geciyor bir köşeye saatlerce oyun oynuyor bende ya tek basım TV izliyorum ya anneme gidiyorum sıkılıyorum artık. Konusmayı deniyorum iletişim kuramıyorum lütfen bNa Bi yol gösterin ayrılmayı bile düşünüyorum

 3. Selam. ben de 25 Yıldır evliyim. 3 çocuğum var, çocuklarım da kavganın, mutsuz bir evliliğin içinde büyüdüler. Küçük evlendim iki aile de memnun değildi. Ailesi beddua bile etti bize. Yapmadıkları kötülükler kalmadı, hiç bir zaman da mutlu olmadık hala da aynı. Boşanmaya da cesaret edemedim, ailem sahip çıkmadı . Bazen kendimi suçluyorum acaba ben mi yanlış yapıyorum benim yüzümden mi her şey? iki yakamız bir araya gelmiyor. Aşağı tükürsem sakal, yukarı tükürsem bıyık.

 4. Merhaba 8 aylık evliyiz.eşimle çok sorun yaşıyoruz.Cok ciddi kavgalar etmesekte hep bir huzursuzluk var.Cocuk gibi davranıyor.Ben karşımda kadın görmek istiyorum,söylediğim de darılıyor bana,6 gün boyunca çalışıyorum kendisi 4 gün evde ama her işi beraber yapalim yardımcı ol bana diyo,oluyorum ama bazen yorgun olduğumda hissediyorum bozuluyor buna bulaşık v.s bana kaldi yine diye,bende sinirleniyorum çok dile getirmiyorum.Bazen işten geliyorum kendisi evde olmasina rağmen beni bekliyor yoruluyorum yapamam diyerek,temizliği yapıyoruz,üstüne yemek yapiyorum ama bir gün sonra masadan bulaşıkları kaldirmadim diye tavir yapiyo daha da büyümesin diye susuyorun.Benim yapacağım herşeyle alakalı bir fikri var kendisi olmadan bisey yapmamı,dışarı cikmami istemiyor.Hep yaninda olmami ve aşırı ilgi bekliyor.Cok fazla ilgi bekliyor hemde çok sürekli sarilmami istiyor cocuk gibi sevmemi istiyor.Elim aciyo öp,kolum agriyo öp ilgilen diyo ne yapacagimi şaşırdım.Cok yoruyor beni,nasıl davranacağımı bilemiyorum.Es en büyük sırdaş,destekçi olmasi gerekken ben çoğu şeyi paylaşamıyorum.Kiziyor,sinirleniyor ve bazen ne dediğini bilmiyor,en doğrusu kendisi ve çevresinin söyledikleri yaptıkları gibi bi tavrı var.Ailemi seviyor biliyorum ama bazen çok elestiriyor ve saçma nedenlerden dolayı eleştiriyor kırıcı oluyor bazen üzülüyorum ,sinirleniyorum, uyarıyorum.Neden evlendim diye düşünüyorum çoğu zaman bazı şeyleri yikmak kolay olmuyo ailemin üzülmesini yaşanacak zorlukları alabileceğimizi kestirebilsem,boşanmayı çok düşünüyorum.çünkü çok narin en küçük seyi çok buyutuyo hasta olsun yada bi yeri cizilsin kanasın,günlerce onu çekiyoruz ortada bu kadar büyütülecek bisey yok ama gercekten.Dusunuyorum sonuçta Anne olacak birgün hamilelik geçmez bitmez çok çile çeker ve cektirir gözüm kesmiyor o yüzden çocuğumuz sıkıntı yaşar ben ve kendisi sıkıntı yaşar açıkçası baba olmayı çok ama çok istiyrm yalniz bunları gördükçe erteliyorum.Ne yapmalıyım lütfen bana bi akıl verin.

 5. Pınar diyor ki: Nisan 20, 2019 at 3:36 pm

  Merhabalar
  Eşimle çocuğumuz olana kadar daha mutluyduk haliyle 2 yıldır çocukla daha çok ilgileniyoruz.
  Fakat sıkıntım şu hocam eşime bir yerden gelecek yüklü bir para var sürekli bunu kafasına takıyor,
  Sürekli bunu konuşuyor ve artk kendi kendini mutsuz ediyor bu durum.
  Hep canı sıkkın hep mutsuz. Bir yere misafirliğe gittiğimizde ya da geldiklerinde mutlu, o insanlar gidince yine kendi kabuğuna çekiliyor. Bazen büyük tartışmalar yaşıyoruz

 6. Serhat Damar diyor ki: Nisan 15, 2019 at 11:50 pm

  Çok zor geçen bir 19 yılı anlatmışsınız. Ancak ifade ederken ve yazarken dile getirdiğiniz gibi “Siz kendiniz affediyorsunuz”. Affetmeniz kötü bir davranış değil elbette. Eşler birbirini affedebilmeli ancak eski hatalar da artık yapılmamalı. İntihar etmeyi düşünmenize üzüldüm. Kendinize zarar vermek durumu düzeltir mi? En yakın arkadaşlarınızdan ve bir uzmandan yardım almanızı tavsiye ediyorum. Bir klinik psikolog, çift terapisti ya da bir psikiyatri uzmanı hekim size yardımcı olabilecektir. Bu 19 yılın muhasebesini tek başınıza yapmakta zorlanıyorsunuz.

 7. Serhat Damar diyor ki: Mart 26, 2019 at 3:41 pm

  Evlilik terapisini istemezse siz bireysel olarak yardım alabilir evliliğinizle ilgili ne yapabileceğinizi netleştirebilirsiniz.

 8. Yasemin yıldırım diyor ki: Mart 26, 2019 at 2:58 pm

  Peki hocam istemezse evlilik terapisini ne yapabilirim bu araaa çok teşekkür ederim

 9. Serhat Damar diyor ki: Mart 26, 2019 at 9:21 am

  Yasemin hanım çıkış yolunu bulmak için iyi bir evlilik terapist ile çalışmalısınız. Siz, eşiniz ve aranızdaki ilişki daha iyi tanınarak size yardımcı olunabilir. Devam etme ya da bitirme kararını verirken bir uzman yardımı almanız en mantıklısı olacaktır.

 10. Yasemin diyor ki: Mart 26, 2019 at 1:48 am

  Ben çok zordayım bugün yarın eşimle boşanacağım bir oğlum var iki yaşında ben eşimi çok severek eşime kaçtım ama eşim altı senelik evliligimizde en ufak bir tartışmada dahi kaçtığım icin beni suçladı ben sana gel dedim senin aklın yokmuydu gelmeseydin dedi ve her tartışmada ayrılmak istedi sürekli kufur ediyor sinirlensin kufur ediyor beni assagiliyor ve sürekli benim yüzümden bu evlilikte sorun olduğunu ve suçlunun hep benim olduğumu çok konuştuğumu söyleyerek dile getiriyor ben eşimi seviyorum ama eşim sinirlendiğinde aileme ve bana kufur etmelerini devam ettiriyor mesela geçen gün bir konuşmada ben seni dövüp aileni aradığımda kızınızı dovdum gelin alın dediğimde ailen gelip seni alacaktı bana icraat lazım diyor sonra boşanmaya karar veriyoruz bir kaç gün geçiyor sarılıyor bana söylediklerini söyleme dediğimde sinirlenince söylerim ben diyor mesela çocuğum bir yaşındayken bir kavgamızda ben ailemin yanında istanbuldaydim mesajla tartışırken benden çocuk icin DNA istedi ve bu çocuk benden çıkmazsa diye kötü kufurler etti sonra iyi olduk bir şekilde baristik ama ben nasıl olurda bunu bana söylersin dediğimde ben sinirlenince söylerim sinirle söyledim diyor böyle ne olacak diye konuşmak istiyorum zorla oturup konuşuyoruz ben de yoruldum biz duzelsekte en fazla bir ay sonra yine ayni oluyor diyor evliliğe dair birşey bilmediğini söylüyor boşanalım diye karar verince bir kaç gün sonra sarılıyor ama artık sinirlenince bitmesini isteyecek olmasından kufur edecek assagilayacak olmasından kormuyorum çünkü ağzıyla sinirlenince söylerim diyor ben çok çıkmazdayım sağlığım çok kötü hal aldı ama ben ne yapacağımı bilmiyorum alışkanlık mi sevgi mi bilmiyorum bitirmekten de korkuyorum böyle devam etmekten de yalvarıyorum birşey söyleyin çok çaresizim mahkemeye gideceğiz ama bir bunun doğru olup oynayamasi bir istiyor gibi yaklaşmaya çalısması beni bitiriyor benim içim ona karşı vicdan yapıyor onu arkada bırakmaya çok korkuyorum toplanıp gidemiyorum ama böyle ne yapacağımı da bilmiyorum birlikte hicbirsey yapmıyoruz ailesinin yanına gidebiliyoruz falan ama bir cay içmeye dahi cikmiyoruz parası yokmuş hep mi olmaz benle birşey yapacağı zman ben neden bunca şey yasıyorum ve hala çok üzülüyorum onu bırakmaya gelince ama evdede yalnız bir hayat yasamak sevgi görmemek sadece isteğini gidermek için aay da bir iki uç haftada bir bana yanaşması çok zoruma gidiyor çok kötüyüm ben olur bir çıkış yolu gösterin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.