Mobbinge maruz kalan kişiler etkisinden uzun süre kurtulamazlar.
29 Eki 2017

Mobbing Nedir, Nasıl Yapılır, Nasıl Anlaşılır? Mobbing Örnekleri

“Mobbing” İngilizce bir kavram ve Türkçe’ye olduğu gibi geçmiş bir kelime. Mobbing kelimesinin kökündeki “Mob” kelimesinin İngilizcede çok sayıda anlamı var ve bunlardan ikisi “Başına üşüşmek” ve “Hücum etmek”. Mobbing kavramı ise, “İş yerinde psikolojik şiddet”i anlatıyor.İş yerinde rahatsız etmek, aşağılamak, taciz etmek gibi olumsuz bir dizi anlama sahip bir kavram mobbing.

Mobbing Nedir?

Mobbing, aynı iş yerinde görev yapan bir ya da daha fazla sayıdaki kişiye, bir kişi ya da grup tarafından yapılan ve normal insani ilişkilere aykırı, düşmanca davranışlardır. Mobbing yapan kişi bazen bir yöneticidir, bazense işyerinde kişiyle aynı pozisyonda bulunan biridir. Mobbingi iş yerlerindeki olağan iletişim sorunlarından ayıran en önemli özelliklerinden biri sürekli ve sistemli olmasıdır. Her iş yerinde çalışanlar arasında zaman zaman problemler olması normaldir. Bu problemler bazen iş arkadaşlarının yardımlarıyla, bazen bir orta yolun bulunmasıyla tatlıya bağlanır. Bazen de bir orta yol bulunamaz ve problemi yaşayan kişiler birbirlerinden uzaklaşarak sorunun daha fazla büyümesini önlerler.

Mobbing kavramı en çok duygusal taciz ve psikolojik baskı kavramlarıyla ilişkilidir. Amaç bıktırmak, hedefteki kişiyi kötü hissettirmek, çökertmek ve pes edip gitmesini sağlamaktır. Mobbing, bir kişi ya da gruba karşı gerçekleştirilen kötü davranışların belli bir sistematik davranış örüntüsü oluşturmasını ve bu davranışların sürekli halde yapılıyor olmasını gerektirir. İş ortamında verilen her olumsuz davranış ya da olumsuz her söz mobbing değildir. Sistemli ve sürekli olarak, hedef alınan kişi ya da kişileri aşağılayıcı, rencide edici, ötekileştirici, aşağılayıcı davranışların yapılması şeklinde tanınır. İş ortamının olağan sorunları, her ilişkide görülebilen ilişkisel sorunlardır. Mobbingde ise durum farklıdır. Bariz ve çok net bir biçimde, mobbing kötü niyetli bir planın ürünüdür. Mobbing yapan kişinin bu eylemleriyle ulaşmak istediği ne olursa olsun hem kötü niyetli, hem saldırgan, çoğunlukla da vicdansız birinin yapacağı davranışlar sergiler. Kendi amacına ulaşabilmek için bir başkasına eziyet eder ve buna izin verildiği müddetçe bu vicdansızlığına devam eder.

Mobbing suçunu işleyenler, güç ve otorite konularında takıntılı kişilerdir. Güçlü ve kontrolün kendilerinde olduğunu hissetmek için bazı gruplara ait olma ihtiyacı duyarlar. Bu sayede işledikleri suçun sorgulanamayacağını düşünürler.

İnsanlar samimi ve içten ilişkiler kurarak iş yerinde daha verimli olurlar. Bu sayede motivasyonları yükselir. Mobbing suçlusu kişilerse, anormal davranarak insanların motivasyonunu kırarlar. Hedef aldıkları kişilerin kendilerini değersiz hissetmesine, utanç, kızgınlık, öfke gibi duygular hissetmesine neden olurlar.

Mobbing, normal ve samimi insan ilişkilerine aykırı bir durumdur ve mobbing yapan kişilerin kendi gündelik yaşamlarında da benzer şekilde (otoriter, baskıcı ve taciz eden) ilişki kurma eğiliminde olduklarını düşünüyorum. İş yerinde mobbing yapan biri, kendi çocuğuyla arasında da bir tür mobbing ilişkisi kurma eğilimindedir. Eşiyle de bir duygusal ihmal ve istismar ilişkisi kurma olasılığı çok yüksektir. Mobbing yapan kişilerin hakim oldukları alanlarda huzursuz ve gergin ilişkilere sebep olduklarını söyleyebiliriz.

mobbing nedir - mobbing örnekleri - mobbing yapan kişinin özellikleri - mobbing mağdurlarının özellikleri

Mobbinge maruz kalan kişiler etkisinden uzun süre kurtulamazlar.

Mobbinge Maruz Kalan Kişiler ve Mobbing Yapan Kişiler

Mobbinge maruz kalan kişiler aslında sebepsiz yere ve haksız bir biçimde mobbing suçlusunun saldırılarına uğrarlar. Kurallara, görev ve sorumluluklara uygun davranan bu kişilerin bir bölümü kendilerini çok iyi ifade eden insanlardır. Bazıları ise içedönüktür ve mobbing suçluları bu insanları da hedef alırlar. İçedönük insanlara saldırdıklarında karşılık gelmemesi, mobbing suçlusunun iştahını kabartır. Saldırıların şiddetini daha da artırır. Mobbinge maruz kalan kişinin kendisini savunmaması, mobbing suçlusunun yaptıklarının “meşru” olduğu ve insanlara kötü davranma hakkına sahip olduğu yönündeki sapkın inancını güçlendirir.

Mobbinge maruz kalan kişiler mobbing ile ilk karşılaştıklarında bir şok hissederler ve daha sonrasında bunu aşmak için mantıklı bir yol ararlar. Bazen amaçlarına ulaşırlar ve mobbing bir son bulur. Bazense mobbing suçlusu galip gelir ve yaptığı kötü plan gerçekleşir. Hedef alınan kişi işten ayrılmak zorunda kalır.

Mobbing Örnekleri

1.Örnek

“Bir şirkette görev yapıyorum ve görev yaptığım birim tümüyle kadınlardan oluşuyor. Birim amirimiz de bir kadın ve ben şu anda işten ayrılmakla kalmak arasında gidip geliyorum. Ayrılmak istiyorum çünkü artık psikolojim o iş ortamını kaldırmıyor. Devam etmek zorundayım, çünkü bir çocuğumuz var ve eşimin maaşıyla geçinmemiz imkansız.

Yaşadıklarım mobbing midir, yoksa bizler mi çok hassasız siz karar verin. Kendisi de bir kadın olan amirimiz her gün o kadar psikolojik baskı yapıyor ki bazen çıldıracakmışım gibi hissediyorum.

Daha iyi anlaşılması için yaptıklarını yazmak istiyorum: Görevlerimizle ilgili psikolojik baskı yapıyor. Bunu hepimize yapıyor. Bir görev veriyor ve onun yapılmasıyla ilgili talimatlar verirken bize söylediği sözler aşağılayan, yüksekten bakan bir tarzda. ‘Bunu düzgün yapın yoksa kendinize yeni iş bakmaya başlayın’ diyor.

Hepimiz işimize sımsıkı sarılıyoruz ki aman işimizi kaybetmeyelim diye en iyi şekilde görevimizi yapıyoruz. İşten ayrılmak gibi bir lüksümüz olamaz, işten ayrılırsak nasıl geçinebiliriz ki? Bu düşünceyle en iyi şekilde işleri bitirdiğimizde yüzümüze bakmıyor. Bir işle ilgili soru sorduğumuzda cevap verirken de yüzümüze bakmıyor. Sorumuzu bile düzgün soramıyoruz çünkü istediği zaman sözümüzü bölüp kendisi ne istiyorsa onu söylüyor. Ben ve birimde görevli diğer arkadaşlarım kendimizi o kadar değersiz, o kadar kötü hissediyoruz ki, inanın hepimiz istifa etmeyi düşünüyoruz. Ancak mecburiyetten istifa edemiyoruz. Eşime yaşadıklarımı anlattığımda bana istifa etmemi söylüyor ama ben bu zor zamanımızda istifa edemem”

2.Örnek

“Yaşadığım şeyin nasıl olduğunu anlatabileceğim kelimeleri bulmakta zorlanıyorum. Bana yapılan şeyin ne olduğunu da, kendimi de tanımakta çok zorluk çekiyorum inanın. Bir patronun nasıl böyle acımasız bir insan olabileceğini nasıl ifade edebileceğimi de bilmiyorum. İstifa ettim, çünkü artık tahammül edebilecek gücüm kalmamıştı. Hiçbir dava açmadım, şikayette de bulunmadım. O kişiyi sadece yüce Allah’a havale ediyorum. O benim hayatımı mahfetti, inşallah yaptıklarının bedelini rabbim ona ödetsin. Bana yaptıklarının içinde beni en çok kahreden, taciziydi. Bana diğer elemanlarına davrandığından çok kötü davranıyordu. Beni yemeğe götürmek istiyordu, ‘Ben evliyim’ dediğimde ‘Kocana söylemezsin olur biter’ diyordu. O, kendisini benim sahibim gibi görüyordu. Ama ben evliyim ve evime ekmek parası götürmek için çalışıyorum. Eşimi seviyorum, o da beni çok seviyor. Ben ona nasıl ihanet ederim?

Bana yaptığı teklifleri reddettikçe bana yönelik baskısı da arttı. Ben ruhen çöktüm. Bana öyle aşağılayıcı sözler söylüyordu ki, ben o sözleri eşime söylesem, eşim onu öldürürdü. Gururuma yediremediğim bir olay oldu. Bir gün patronun bir arkadaşı gelmiş, beni yanlarına çağırdı. Gittim. Arkadaşına döndü ve beni işaret ederek ‘İşte beni reddeden bu. Şu tipsizliğiyle beni reddediyor, bir de kocam var falan diye bana hava atmaya kalkıyor. Kocana falan güvenme, belki kocan ölür seni alırım’ dedi. Orada sinir krizi geçirmişim ve bu olaydan sonra tüm vücudun kilitlendi. Günlerce kendime gelemedim. Bu yaşadığım bana çok ağır geldi, halen depresyon tedavisi görüyorum ve iyileşmeye çalışıyorum”

Mobbing nedir sorusuna cevap verdiğimiz yazımızda, mobbing örneklerine bu sayfada yer vermeye devam edeceğiz. Sizin de paylaşmak istediğiniz bir mobbing yaşantınız varsa, bu sayfada yer vermem için bana [email protected] adresinden mail olarak yazabilirsiniz. İsminiz ve görev yaptığınız yer, etik ilkeler gereği gizli tutulacaktır.

Mobbing gördüyseniz ve “psikolog desteği almak istiyorum” diyorsanız, size yardımcı olabilirim.


Serhat Damar

Klinik Psikolog Serhat Damar, 2002 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuş, Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog ünvanı almaya hak kazanmıştır. 17 yıldan uzun süredir yetişkin danışanlarıyla bireysel ve çift çalışmalarını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.