Evlilikte Mutluluk ve Aile Huzuru İçin Psikolog Tavsiyeleri

Evlilikte mutluluk ve aile huzuru için bazı tavsiyeler sunacağım bu yazım, evlilik ilişkisinde mutluluğu yakalamak, ya da huzurlu bir evlilik yapmak isteyen çiftler için yazılmıştır. Evli çiftlerin bir bölümü, mutlu evlilik psikolojisi içinde keyifli bir yaşam sürerken bazı çiftler bunu sağlamakta zorlanırlar. Zorluk, bu çiftlerin düşüncelerinden, yorumlarından ve özellikle de ön yargılarından kaynaklanır. Mutsuz evlilik yaşayan çiftler bu ön yargılara ve olumsuz düşüncelere daha çok inanırlar.

Evlilikte mutluluk konusunda aradığını bulamayan çiftler genel olarak ifade edersek birbirinden kopuk bir yaşam sürerler. Evlilik sorunları yaşayan eşlerin her biri ayrı dünyaların insanı gibidirler. Erkek, mutluluk için ya tek başına ve kendi arkadaşlarıyla vakit geçirme yolunu seçer. Bu erkeklerin bazıları aileleriyle bir arada olmak istemezler ve eşleriyle baş başa hiç zaman geçirmezler. Bazıları ise, her zaman başka insanların (arkadaşlar ya da akrabalar) bulunduğu durumlarda eşleriyle ve aileleriyle zaman geçirirler. Bunun olmadığı durumlarda sıkılırlar, zevk almazlar ve ortamda bulunmak istemezler.

Bu erkeklerin eşleri de, sürekli olarak derin bir yalnızlık hissederler ve “Eşim kendi hayatını yaşıyorsa ben de kendi hayatımı yaşayarak mutlu olabilirim” diye düşünürler. Ancak bu düşünce tümüyle yanlış bir düşüncedir ve çok bilinen tabirle “İki yanlış bir doğru etmez”.

Erkek eşinden ve ailesinden kopuk bir yaşam sürerken, kadın da evlilikte mutlululuğu bulamadığı için çözümü sosyalleşmekte ve ev dışında aradığında bağlar daha da zayıflayacaktır.

“O dışarda gezip eğleniyorsa ben de aynısını yaparım” demek sorunu çözmediği gibi, sorunun daha da büyümesine neden olur. İşin kötü yanı, bu durumu yaşayan kadınlara aileleri ve arkadaşları genellikle hep aynı tavsiyede bulunurlar: “Sen de hayatını yaşa ve mutlu ol! Bak o nasıl da mutlu” derler. Bu tavsiye, işlerin düzelmesine ve evliliğin mutlu bir evliliğe dönüşmesine yardım etmez.

Bu şekilde verilen yanlış tavsiyelerle, çift birbirinden daha da uzaklaştığında, ayrılıklar görülebildiği gibi, zayıflamış olan bağ tümden koparak boşanmaya da gidilebilmektedir.

Evlilikte Mutluluk Nasıl Sağlanır?

Evlilikte mutluluk ve ideal evlilik koparak ve uzaklaşarak değil, bağlanarak, bağları güçlendirip derinleştirerek ve yakınlaşarak sağlanır. Evlilik terapisi çalışmalarında yapılmaya çalışılan da esasen budur. Birbiri ile görünürde “eş” olan, resmi evlilik bağıyla bağlı olan, ancak aralarında hiçbir paylaşım ve duygusal bağ bulunmayan insanların tekrar ve yepyeni bir bağla bağlanması sağlanmaya çalışılır.

Çift ve evlilik terapisi çalışmaları uzun süreli ve kalıcı sonuç alınabilmesi için devamlılık gerektiren çalışmalardır. Bir ya da birkaç seanstan fayda görülmesi beklenmemelidir. Eşler arasındaki ilişkinin değişmesi, eşle ilgili algıların, düşünce ve önyargıların düzelmesi bir süreç içinde gerçekleşir. Bu süreçte herhangi bir aksama olmaması için de düzenli ve belli aralıklarla seanslara katılmak zorunludur. Aksi halde evlilik birbirinden kopuk iki insanın ilişkisinden oluşan mutsuz ve huzursuz bir evlilik olarak sürer.

Mutlu Çift Olmanın Sırları

Bir evlilik psikoloğu olarak ben de mutlu çift nasıl olunur sorusuyla ilgili olarak kendi düşüncelerimi bu yazıda ifade etmek istiyorum.

Mutlu çift olmak, ilişkideki her iki eşin de yararınadır ve her ikisinin gelişimini sağlar. Esasen, biz insanların tek yaşarken gelişimimiz, ilerlememiz neredeyse durmuş gibidir. Çift ilişkisi ve evlilik ise bunun tam aksine, gelişimimiz için gereklidir.  Mutlu evlilik hiç çatışma yaşanmayan sorunsuz bir ilişki yaşamak anlamına gelmez. Mutlu çift ilişkilerinde zaman zaman anlaşmazlıklar olur, zaman zaman kırgınlıklar ve yanlış anlaşılmalar görülür. Çift ilişkisinde ve evlilikte mutluluk aşağıda ele aldığımız değerlerin yaşanmasına bağlıdır.

Mutlu Bir Evlilik İçin Kadın ve Erkek Ne Yapmalı?

Kabul

Bir çifti oluşturan eşler, birbirlerini karşılıklı olarak “kabul” ederler. Bu kabul, öylesine söylenen bir sözden çok daha fazlasıdır ve gerçekten kabul etmek anlamına gelir. Kabule tüm meşru durumlar ve kişinin değiştiremeyeceği özellikleri dahildir. Örneğin, fiziksel görünüme dair özellikler, konuşma biçimi, ses özelliği, espri anlayışı, esprili olmak ya da olmamak gibi kişinin büyük bölümü doğuştan gelen ve kendi elinde olmadan var olan özelliklerini kabul ederler. Peki eşin yaptığı her şey kabul edilmeli mi? Bunda meşru ve gayrı meşru ayrımının ya da başka başlıklar altında bir ayrım yapılmasının yararlı olacağını düşünüyoruz. Gayrı meşru davranışlar, eşten gizlenerek yapılan ve eşin haberi olması durumunda rahatsızlık duyacağı, istemeyeceği eylemlerdir. Bu davranışların en sık görülenleri sadakatsizlik eylemleri, kumar bağımlılığı, madde bağımlılığı gibi olumsuz davranışlardır. Bu davranışları hiçbir eş kabul etmek zorunda değildir.

İletişim

Çiftin günlük yaşamı içinde birbirlerini anlamalarının ve eş tarafından anlaşıldıklarını hissetmelerinin yegane yolu iletişimden geçmektedir. Ne yazık ki çiftlerin önemli bir bölümü iletişim kurmamakta, sadece karşılıklı olarak konuşma ve duyduğu sözlere uygun cevaplar vermeyi tercih etmektedirler. “Hocam biz zaten iletişim kuruyoruz ki, sonuçta cahil insanlar değiliz” deseler de, hiç iletişim kurmamaktadırlar. İletişi kurmak, karşıdakini dinleyip ona uygun cevap üretmek olsaydı, bu çiftlerin iletişim kurduklarını kabul edebilirdik ama iletişimde karşıdakini anlama çabası da vardır, mantık da, duygu da. Mutlu çift olmak için eşler birbirini anlama çabası içindedirler, belli bir mantık çerçevesinde, ve duyguları temel alan derin bir bağla iletişim kurarlar.

Saygı

Mutlu çiftler birbirlerinin sahip olduğu özelliklere ve kişisel değere olumlu hislerle yaklaşırlar. Saygı dışında bir yaklaşımı, örneğin ötekileştiren bir yaklaşım göstermekten özenle kaçınırlar. Mutlu çiftlerin birbirine duydukları saygı hissi, samimi ve içten gelen bir histir.

Sınırlar

Mutlu çiftler sınırlarının farkındadırlar. Birbirlerinin sınırlarına dikkatle ve özenle yaklaşırlar. Eşlerin birbirlerinin varlığına ve yaşamlarına müdahale etmemeleri gereken alanlar sınırlarla korunmuştur. Çift ilişkisinde sınırlar, kişilerin bireysel varlığını korumaya yöneliktir ve son derece önemlidirler. Mutlu çiftler arasında sınır ihlali ve yersiz müdahaleler çok nadiren görülür.

Güven ve Sadakat

Mutlu çiftler arasında karşılıklı güven ve sadakate dayalı sağlam bir ilişki bulunur. Bu ilişkide güven ve sadakat aradaki duygusal bağı kuvvetlendiren çok önemli kavramlardır. Mutsuz çiftlerde güven ve sadakat belirsizdir bu nedenle çifti oluşturan eşler kendilerini boşlukta hissederler ya da kendi içlerinde büyük bir boşluk ve yalnızlık hissederler.

Çatışma – Uzlaşma – Denge

İdeal bir evlilik ilişkisine sahip mutlu çiftler de zaman zaman evlilikte güç mücadelesi yaparlar. Çatışmalar mutsuz çiftlerde uzlaşmaya varılamadan bir süre küs bir biçimde sürerken, mutlu evlilik psikolojisine sahip çiftler çatışmaların ardından uzlaşma ve bozulan dengeyi tekrar kurma becerisine sahiptirler. Çiftlerin her durumda ve her ortamda mükemmel ve çatışmasız bir ilişkiye sahip olması beklentisi hayaldir. Daha gerçekçi olan ise, her çiftin mutlaka anlaşamadığı anlar ve durumlar olsa da bunların büyük bölümünde uzlaşma ve çözümün sağlanarak eşler arasındaki ilişkinin dengesinin tekrardan sağlanabilmesidir. Mutlu çiftler bu saydığımız becerileri ortaya koyabilmektedirler.

Evlilikte mutluluk yukarıda yer verdiğimiz önemli ilkelere dikkat etmemiş olan çiftlere bir hayal gibi gelebilir. Onlara hayal gibi gelse ve çift ilişkisi istenen düzeyde olmasa da yine de yapılabilecek çok şey vardır. Bunlardan bir tanesi de bir uzman desteği alınmasıdır. İyi bir evlilik danışmanı size evlilik ilişkinizde yolunda gitmeyen noktalara ışık tutmanızda ve problemleri aşmanızda yardımcı olabilir. Evliliğinizin mutlu evlilik olmaması sizi üzüyorsa yapılabilecek en mantıklı hareket çözüm için doğru bir yol aramak olacaktır. Sağlıksız ilişkiden kurtulmak da yollardan bir tanesidir elbette ancak en son adım olarak düşünülmelidir. Önce elinizden geleni yapmanızı ve pes etmemenizi tavsiye ediyorum.

Klinik Psikolog Serhat Damar

Başa dön