Evlilikte Karşılıklı Sadakat ve Güven Nedir?

Evlilikte karşılıklı sadakat ve güven konusundaki bu yazımı yazmaya karar verdiğim geçen hafta boyunca seanslarına katıldığım çiftlere “Sadakat nedir?” sorusunu sordum ve onlardan gelen cevapları kaydettim. Verilen cevaplardan bir kısmını, danışanlarımın izni ile ve isim vermeden burada paylaşıyorum.

Sadakat Nedir?” Sorusuna Evli Erkeklerin Verdikleri Cevaplar:

“Sadakat her evlilikte bulunması gereken, kadının ve erkeğin uyması gereken dini bir kuraldır”

“Evlilikte karşılıklı güveni oluşturan, eşe güven sağlayan bağlılıktır”

“Evliliğin lüzumsuz dayatmasıdır. O yüzden de sadakat hikayesine kimse inanmaz ve uymaz. Kadın da erkek de fırsat bulduğunda bir ‘kaçış’ yaşar”

“Eşimle karşılıklı doğruluk üzere olmamızdır. Birbirimize “rağmen” ve birbirimiz aleyhinde iş yapmamaktır. İki eşin sürekli olarak birbirini koruması prensibine dayanan ve çok önemli olduğuna inandığım bir kuraldır”

“Sadakat Nedir?” Sorusuna Evli Kadınların Verdikleri Cevaplar:

“Bir erkekle kadın çift olduğunda her ikisinin de titizlikle çiğnemekten kaçınması gereken kırmızı çizgidir”

“Eşimle aramızda birbirimize özel olma halinin yaşanması anlamına gelen, bizim birbirimize güvenimizi güçlendiren ve ilişkimizi ayakta tutan büyük kaide”

“Kadınların daha özen gösterdiği ancak erkeklerin çoğunun uymadığı bir evlilik kuralı. Toplum kurallarımız sadakat kuralına uymayı kadından bekliyor. Haliyle sadakate uygun davrananlar da kadınlar oluyor. Sadakat bu sebeple, daha çok biz kadınlar tarafından önemsenen bir evlilik kuralıyken, erkekler sadakatin ne olduğunu pek bilmiyor”

“Aslında eşimle aramızdaki mahremiyetin saygı, sevgi ve bağlılıkla bütünleşmesi ve bizi diğer insanlardan ayırarak evlilik dairesi içinde tutan, her ikimizi ve evlilik ilişkimizi koruyan ve dağılmasını önleyen ahlaki değer veya ilkedir”

Evlilikte sadakat önemli bir değerdir, aldatmak ise büyük bir kayıptır.

Evlilikte Sadakat ve Güven: Yemine Bağlılıktan Ötesi

Evlilikte sadakat, eşle karşılıklı olarak edilen yemine ve kurallara bağlılık anlamına gelir. Sadakat kelimesi evlilik ve çift ilişkisinin çok önemli bir bileşenidir. Benim kanaatimce en önemlilerinden bir tanesidir ve sadakat, ilişkinin kalitesini ve derinliğini gösteren bir özelliğidir.

Evlilik ilişkisinde ve en temel insan ilişkisi olan çift ilişkisinde sadakat önemlidir. Şöyle ifade edersek daha doğru olur: Toplumu oluşturan çiftlerin büyük bölümü için sadakat çok önemli bir kavramdır. Sadakat kavramıyla ifade edilmek istenen çoğunlukla “cinsel sadakat” tir. Kişinin eşinden başkasıyla cinsel ilişkide bulunmaması anlamına gelen ve çift ilişkisindeki en temel kavramlardan biridir.

Sadık olmak, kişinin içinden gelerek eşine bağlılığını, vefasını sürdürmesi, ona verdiği söze uygun davranması, beraber aldıkları ya da belirledikleri kurallara gönüllü olarak uymasıdır. Sadık insanlar bunu kendi içlerinden gelerek yaparlar. Sadık olmayan, yani aldatan insanlar da eşlerini aldatırlar çünkü içlerinden gelen bir “sadık kalma” hissi, eşe bağlı kalma, vefayı sürdürme ve ona verdiği söze uygun davranma isteği görülmez.

Evlilikte Sadakat ve Güven: Evrensel Bir Değer

Toplumun büyük bölümü, hatta sadece bizim toplumumuz değil, dünyanın tüm toplumları evrensel olarak sadakat kavramına önem verir. İnsanlığımızın büyük bölümü sadakat ve eşe vefayı önemli görür. Çok az sayıda insan sadakat ve eşe vefanın önemsiz olduğuna inanırken, neredeyse tüm insanlık bu iki kavramın önemli olduğuna inanmaktadır.

Evlilikte sadakat ve güven, evlilik ilişkisinin en temel kavramlarındandır. Tüm çift ilişkilerinde ve evliliklerde güven mutlaka bulunması gereken kavramlar arasında yer alır. Bir yandan çiftin birbirine bağlanmasını kolaylaştırıp eşleri birbirine yakınlaştırırken, diğer yandan da eşlerin kendi kişisel özel yaşamlarını yaşamalarına olanak sağlar. Güven, bizim kendi özel alanımızı yaşamamızı sağlayan bir kavramdır.

Güvenin bulunmadığı ilişkilerde insanlar birbirlerine şüpheyle bakarlar, birbirlerini zorlarlar, birbirlerinin yaşamında sürekli olarak kısıtlayıcı ve engelleyici bir duvar etkisi yaparlar. Halbuki eşlerin birbirlerinin yaşamlarında yapmaları gerekenin bu olmadığı çok açıktır.

Sadakatsizlik, eşi aldatmak anlamına gelir. Çoğunlukla eşi cinsel yönden başka biri ile birlikte olarak aldatma anlamını içerse de, eşe verilen sözü tutmama, beraber verilen kararlara uymama ve eşe vefa göstermeme anlamlarına da gelmektedir. Sadakatsiz insanlar, başka insanlarla herhangi bir cinsel eylemde bulunmaktan çekinmezler. Bunu bir aldatma olarak görmeyen ve normal olduğunu düşünen insanlar olduğu gibi, bazıları da bunu kendi hakkı olarak görür ve aldatmayı sürdürür.

Sadakatsizlik henüz diğer eş bilmiyorken de, eş sadakatsizliği öğrendiğinde de ilişkiye zarar verir. Eşin öğrenmesine kadar geçen sürede, bazı insanlar yaptıklarından vicdani bir rahatsızlık hissederler. Bunu eşe anlatmak isteseler de yapamazlar. Sadakatsizlik, yanlışlığı evrensel olarak bilinen bir durum olduğu içindir ki, aldatan eş gizlemeye çalışır. Gizlemeyi sürdürebilirse, eşin hiçbir zaman haberi olmayabilir.

Aldatmayı ve sadakatsizliği bu isimleriyle değil de “Çapkınlık” gibi, ya da “Özel yaşam” gibi daha masum adlandıran kişilerin bir bölümü ise bunu yapmayı alışkanlık haline getirirler. Bu da aynen madde bağımlılıkları gibi, artık değiştirilemez bir zararlı alışkanlığa dönüşür. Bu tür evliliklerde sadakatsizliğe ve ihanete uğrayan eş evliliği bitirme kararı alabilmektedir. Tekrar tekrar ve defalarca görüldüğünde kişi eşinin bu ciddi hatasını affedebilir, ya da affetmeyebilir. Bu konudaki kararı kendisi düşünüp değerlendirerek vermelidir.

Sadakatsiz Eş Örneği 1

Serhat hocam ben eşimle 16 yıllık evliliğim boyunca kendisine her zaman güvendim. 3 sene önce ilk kez bir ilişkisini yakaladım ve ona “Beni aldatıyor musun?” diye sordum. Bana sürekli “Hayır, ne aldatması ben öyle şey yapar mıyım?” diyordu. Ben de kendisine inanmadım ve sürekli cep telefonundan görüştüğü numarayı aradım.

Telefonu bir kadın açtı ve kadınla telefonda konuştuk. Bu konuşmada ben titriyordum çünkü bir taraftan kadına ne soracağımı düşünürken, bir taraftan da kadın eşimle ilişkisi olduğunu itiraf edince sinir krizi geçirdim. İlk başta normal konuşurken ben ona, o bana küfürler yağdırdığımız bir telefon konuşması yaptık. Ben bu konuşmayı yaptığımı eşime söylediğimde sanki ben hayal görüyormuşum ve kendisi haklıymış gibi beni suçladı. Ben o yaptığını asla affetmedim ve aklımda hep aynı soru vardı : “Bu adam beni aldatmış. Hala aldatmaya devam ediyor mu?”. Bu kadınla ne yaşadığını her açtığımda fevkalade sakin bir duruşla konuyu kapatmayı başardı. Daha sonrasında cep telefonunu, maillerini kontrol ediyordum ve başka ilişkilerini de yakaladım. İçimde hissettiğim yıkımı, ona verdiğim emekleri, onunla geçirdiğim zamanları boşa harcadığım için üzülüyorum. Beni aldatması bir yana, tam da bir hayat arkadaşına en çok ihtiyacım olduğu bir zamanda yalnız kalmak zorundayım onun çocukça hevesleri yüzünden”.

Sadakatsiz Eş Örneği 2

“Hocam ben eşimin iş yerinde bilgisayarından bayanlarla görüntülü olarak sohbet ettiğini tespit ettim. Onun sürekli kullandığı siteye ben de üye oldum ve kendisiyle yabancı bir kadınmış gibi konuştum. Eşim orada öyle diller döküyor, öyle bir adam oluyor ki inanın şaşırdım kaldım. Bana son 4-5 yıldır hiç söylemediği sözleri internette başka bayanlara nasıl söylediğine inanamadım. Kendisiyle internetteki sohbet sırasında zaman geçtikçe seviyesizliği iyice arttı ve yaklaşık 3 saat boyunca benle ilk kez konuşmasına rağmen hep belden aşağı konuşmalar yaptı. Bu rezilliği benim midemi bulandırdı ama ben asıl iş yerinde nasıl 3 saat bir bayanla internetten sohbet edebiliyor ona da hayret ediyorum.

Kendisi özel bir iş yerinde çalışıyor. Demek ki takip edilmiyor. Neyse, ben kendisine “Beni aldatıyorsun, internette kadınlarla konuşuyorsun” dediğimde “Seni asla aldatmadım. Yalan. Kim uyduruyorsa Allah belasını versin” diyerek bana cevap verdi. Yeminlerle yapmadığını söyledi. Ona “Emin misin?” diye sordum birkaç kez. “Evet, eminim” diye cevap verdi. Ben de bu arkadaşlık sitesinde kullandığım kadın adını söyledim. “Sen benle sohbet ettin hem de 3 saat” dedim. Ona, diğer detayları anlatmadım çünkü onu bu konularda uzman birine takip ettiriyordum. Elimde neredeyse bir dosya dolusu kanıtla boşanma davası açmaya hazırlanıyorum. O benim babamdan sonra tanıdığım ve en çok güvendiğim erkekti. Bu güvenimi yıktı. Şimdi ben de onu hayatımdan sonsuza dek çıkarmak için yasal hakkımı kullanacağım”.

Güvensiz çiftler, yukarıdaki örneklerde gördüğümüz gibi, ilişkinin gergin olduğu ve insanların artık özgürce hareket edemedikleri bir hayat yaşarlar. Sadakatle ilgili soru işaretlerini kendi eylemleri ile yaratan eşler, güvensizliğin oluşmasında bazense güvenin tümüyle kaybolmasına neden olurlar. Sadakat ve güven birbiri ile çok sıkı bağları olan iki kavramdır. Sadakatin olmadığı bir ilişkide güvenin de bulunması beklenemez. Benzer bir biçimde, güvenin olmadığı ilişkide de, sadakat risk altında olur. Evlilikte sadakat ve güven bir evliliğin sağlam bir zemine oturmasında çok önemlidir.

Evli bir çiftin birbirlerine sadakatleri, güvenin oluşmasında çok önemli değerdir. Sadakat yoksa güveni inşa etmek çok zor olacaktır. Benzer şekilde, güvenin olmadığı yerde sadakatin de tehlike altında olacağını belirtmemiz gerekir. Sadakat ve güven dengeli çift ve evlilik ilişkilerinde hem birbirini, hem ilişkiyi, hem de çifti oluşturan iki bireyi koruyan, değerli ve güçlü hissettiren önemli değerlerdir. Derin bir bağla bağlı evli olan ya da olmayan tüm çiftler için geçerli olan bu değerleri kaybetmek çok kolay, kazanmak ve geliştirmekse kaybetmekten daha zordur. Zor olmasının nedeni ise, emek, sabır ve sebat gerektirmesindendir.

Klinik Psikolog Serhat Damar

Başa dön