Evlilikte En Önemli 3 Şey

“Evlilikte en önemli 3 şey” denince, aklıma hemen bir takım halinde evlilik ilişkisinin temelini oluşturan 3 kavram geliyor. “En önemliler” arasında başka kavramlar da sayılabilir ancak ben bu yazımda özellikle önemli olduğuna inandığım üçlüye yer vermek istiyorum.

Evlilikte En Önemli 3 Şey

Güvenli Bağlanma

Bizler “Güvenli bağlanmayı” arıyoruz. Güvenli bağlanmayı anne babamızdan, ya da bizleri yetiştiren yakınlarımızla olan ilişkimizden alıp öğreniyoruz. Bizle güvenli bir bağlanma ilişkisi kurmamış olsalar, güvenli bağlanmanın ne olduğunu da, kendimizin o ilişkideki konumumuzun ne olduğunu da, eşimizin değerini de anlayamazdık. Bize verdikleri en önemli şey bağlanmadır. Yaşamlarımızda bizi ve yakın ilişkide olduğumuz insanları yaşam boyu en derinden etkileyecek olan da, nasıl bağlandığımızdır.

Güvenli bağlanma çift ilişkisinde şu anlama gelir: “Çift ilişkisinde bir yandan eşimizle karşılıklı olarak derin bir bağ (karşılıklı olarak bağlılık ve bağımlılık), kurarken, diğer yandan da kendimize dair sahip olduğumuz güçlü benlik algımızı korumak”.

Evlilik ilişkisini ve çift ilişkisini bitiren nedenler olarak her ne kadar “Bitmek bilmeyen ve çözülemeyen sorunlar” ve “İletişim sorunları” görülse de, aslında ilişkimizi bitiren nedenler bunların dışındaki bir nedendir. İlişkiyi bitiren, eşlerin birbirinden uzaklaşmasıdır. Eşlerin birbirinden uzaklaşmasının zaman içinde, yavaş yavaş ve fark edilmeden bir “duygusal mesafe” nin oluşmasıdır.

Zaman içinde oluşan bu duygusal mesafeyle birlikte eşler birbirine yabancılaşırlar. “10 yıl önce evlendiğim adamdan geriye hiç bir şey kalmamış. Sanki ben 10 yıl önce başka biriyle evlenmiştim, şimdi ise yanımda bambaşka biri var” diyen kişiler haklıdırlar. 10 yıl önce evlendikleri adamın şu an evli oldukları adamdan çok farklı olmasının nedeni, ilişkide duygusal yakınlık olmamasına bağlı olarak her iki eşin birbirinden bağımsız bir gelişim göstermiş olmalarıdır.

Eşler arasındaki duygusal mesafe, duygusal bağın zayıflamasına ve yavaş yavaş aralarındaki yakınlık, samimiyet ve güvene zarar vermesiyle ilişkinin çok önemli ve derin değerlerine geri dönülemez hasarlar verir.

Eşler arasındaki bağ, her zaman özen ister. Bu konuda ilişkinin ihtiyaç duyduğu özen gösterilmediğinde, evlilik ilişkisi zaman içinde yavaş yavaş çözülür ve bozularak yok olur. 10 yıl önceki eş gibi, evlilik de değişir ve anlamsızlaşır.

Duyarlılık

Mutlu bir evlilik isteyen çiftlerin eşlerine ve eşlerinin ihtiyaçlarına duyarlı olmaları gerekir. Çift ilişkisinde sevgi ve saygı hepimiz için önemlidir. Peki zaman içinde eşimize sevgi ve saygımızı, dahası ona karşı duyarlılığımızı nasıl kaybediyoruz?

“İletişim sorunları ve bitmek bilmeyen tartışmalar” diyorsunuz. İletişim sorunları aşılabilir, bitmek bilmeyen tartışmalar da, daha çözüm odaklı bir yoldan gidilerek sonlandırılabilir. Evliliğinizi ya da çift ilişkinizi bitiren gerçekten sorunlar ve tartışmalar mı? Bunu yazımı okuduktan sonra bir kez daha düşünmenizi öneririm.

Sorunların çözümünden kaçmak, duvar örmek, küsmek, yaşadığınız sorunun aranızdaki duygusal mesafeyi artırmasına neden olur.

Eleştiri, suçlama, umursamazlık, duvar örme gibi yaklaşımlar, ilişkide saygının, nezaketin ve eşler arasında duyarlılığın bulunmadığının kanıtlarıdır.

Eşlerin istek, talep ve ihtiyaçlarını ifade etmemeleri, yanlış yollardan ifade etmeleri, bunun nedenleri arasındadır. Bazı ilişkilerde ise istek ve ihtiyaçlar ifade edilse de, eş duyarsız ve umursamaz davranabilmektedir.

Eşlerin birbirine duyarlılığı, evliliklerine çok net bir etki yapar. Hatta şunu da söylesek yanlış olmaz: “Eşlerin birbirine duyarlı olması, istek ve ihtiyaç anında ona koşarak gidilmesi, hem evlilik ilişkisinin kalitesini, hem de ömrünü belirler”.

İşte böyle. Nasıl bir evlilik yaptığınız, (mutlu ya da mutsuz bir evlilik) tamamen sizin ve eşinizin karşılıklı duyarlılığınıza bağlı. Eşine duyarsız olan insanlar, çatışma ve sorunları, ondan uzaklaşmak, evlilikten uzaklaşmak için bir fırsat olarak görürler. Aslında karşılaşılan her sorun, yaşanan her zorluk, birbirimize sarılmamız ve daha güçlü bağlanmamız için kaçırılmaması gereken birer fırsattır. Bu fırsatları iyi değerlendirebilirsek, ilişkimiz karşılaştığı her sorundan güçlenerek çıkacaktır.

Empati

Çiftlerle çalışırken bazen eşlerden biri bir şey söylediğinde, söylediklerinin eşine ne hissettirdiğini sorarım. Soruyu sorduğum eş bana döner ve “Eşim burada hocam, ne hissettiğini kendisine soralım”. Empati yapabilen insanlar, söylediği sözlerin eşte yaratacağı duygusal etkiyi hissedebilirler. Sadece sözlerle sınırlı değildir elbette empati becerisi. Empati yapabilen bir insan, bir davranışı yaptığında ve başka bir davranışı yapmadığında eşinin ne hissedeceğini, ne düşüneceğini anlayabilir. Evlilik, karşılıklı olarak her iki eşin de empati becerisine sahip olması gereken bir çift ilişkisidir. Hissetmek ve anlamak evliliğin olmazsa olmazıdır. Bunun eksik olması, yetersiz olması ya da hiç olmaması, evliliğin çıkmaz bir yola girmesi anlamına gelir.

Empati, genel anlamıyla, insanların sosyal alanda birbirleriyle bağlantılar kurmalarını sağlayan öz bir beceridir. Çevremizdeki insanların neyi neden yaptıkları, ya da yapmadıkları bizim için önemlidir ve bunlar karşısında uygun sözel ve davranışsal tepkileri vermemiz de önemlidir. Empati yapamadığımızda, sosyal ortamda kimin neyi neden yaptığını anlayamaz, yapılan bir davranışa uygun cevaplar veremeyiz. Bizim için iyilik yapma niyetiyle yapılan bir davranışı düşmanca algılarsak, sosyal ortamda var olmamız çok zor olacaktır.

Sosyal ortamdaki anlamına benzer şekilde empati evlilik ve çift ilişkisinde de eşlerin birbirini anlamasını sağlar. Eşlerden birinin bir davranışı neden yaptığını diğer eş doğru anlayamazsa ilişki yolunda gitmeyecektir. Empati becerisi iki eşin birbirini, karşılıklı olarak duyguları, düşünceleri ve niyetleri düzgün ve doğru anlamalarını, hissetmelerini sağlayan çok temel bir beceridir. Empati olmadan bir ilişkinin yürütülmesi, uzun yıllar sürdürülmesi imkansızdır.

Evlilikte en önemli 3 şey başlıklı yazımın sonuna geldik. Yeni yazılar için sitemi ziyaret etmeyi unutmayın. Çift ilişkisi ve evlilik hakkında en kapsamlı ve yeni yazılar burada.

Evliliğinizde, yukarıdaki satırlarda bahsettiğim en önemli 3 şeyi yaşamakta zorlanıyor musunuz? Bana internet üzerinden ulaşabilir, çift olarak ya da tek olarak benle görüşebilirsiniz. Bilgi için tıklayınız : Online Çift Terapisi

Serhat DAMAR, Klinik Psikolog / Çift Terapisti (PACT)

“Evlilikte En Önemli 3 Şey” üzerine bir yorum

  1. Çiftin arasındaki diğer kişilerle ilişkilerin sonlandırılması da bence çok önemli. Çift arasında eşlerden biri için önemli olan konu diğeri için de önemli olmalı.

    Cevapla

Yorum yapın