Evlilik Nedir?

Evlilik nedir sorusuna cevap bulacağınız bu yazıda başka evlilik sorularını da yanıtlayacağız. Bu soru için farklı cevaplar verebiliriz. Farklı kültürel, sosyal ve dini inanışlar için değişken yanıtlar verilebilir. Yaygın olarak kabul edilen tanıma göre evlilik, iki kişi arasındaki resmi bir sözleşmedir. Bu resmi sözleşmenin hem yasal hem de sosyal önemi vardır.

Evlilik Nedir Sorusuna Cevap

Bugün evliliğin soyu sürdürme işlevinden çok daha fazla işlevi var. Bu işlevlerden bazıları şunlardır:

⦁ Aile üyelerinin (anne, baba ve çocuk) tüm ihtiyaçlarını karşılamak,

⦁ Çocuklar için sağlıklı ve güvenli bir büyüme ortamı sağlamak,

⦁Çocukların sosyal kuralları öğrenmesinin sağlanması.

Evliliğin işlevlerini bu saydıklarımızla sınırlamak doğru olmayacağından ifade etmeliyiz ki evlilik burada yer vermediğimiz başka işlevleri de yerine getirir.

Evlilik Bağı Nedir?

Evlilik ve evlilikle birlikte kurulmuş olan evlilik bağı, uyulması gereken belirli kuralları ve ortak kısıtlamaları içerir. Evli çiftler birbirlerine kopmaz bir bağla bağlıdırlar ve birbirlerine duygusal olarak bağlanacaklarının farkındadırlar. Evlilik, yukarıda bahsedilen, bir ömür boyu sürmesi amaçlanan bir ilişki şeklidir.

Bu, evlilik boyunca yasal, duygusal ve finansal ilişkilerin var olmaya devam ettiği bir ilişki şeklidir. Evli insanlar ilişkilerinin meşruiyetini resmi olarak ilan etmiştirler. Evlilik bağı, yalnızca evliliğin ilk birkaç yılı için geçerli olan geçici bir bağ değildir. Bu, çiftin asla unutamayacağı bir bağdır. Boşanırsa bu bağlantı kopar. İki eş arasındaki sağlam bağın koptuğu bir başka durum da ölüm halidir.

Evlilik, bu dünyada hayatta kalmanın en sağlıklı yollarından biridir. Evlendikten sonra çocukların dünyaya gelmesi planlanır. Bazılarımız çocuk sahibi oluruz, bazılarımız bu konuda şanssızdır. Çocuklarımız olsa da, olmasa da, her iki durumda da evlilik çoğumuzun sevdiği bir yaşam biçimi olan aile hayatının tadını çıkarmanın en güvenli yolu olarak kabul edilir.

Evli hayat bekar hayattan daha zordur. Bunun nedenlerinden biri evlilik ilişkisinde pek çok sorumluluğun olmasıdır. Diğer neden, iki eş arasındaki sorunlara ilişkindir. Sorunlar ortaya çıktığında, etkili çözümler bulmak için birlikte çalışırız. Evlilik bağına zarar vermemek ve koparmamak için ortaya çıkan tüm sorunlar dikkatlice çözülmelidir. Çözüm, eşlerin uzlaşmasını sağlayabilmelidir. Çözülemeyen sorunlar ilişkiye ve eşler arasındaki bağa zarar verebilir. Bir eşe veya eşlerden biri üzerinde yük oluşturan, rahatsız eden bir durum, ilişkiyi bozabilir. Bu, dengeli ve kalıcı bir ilişkiyi engeller. Evli insanlar bekarlardan farklıdır ve davranışları bekarlardan farklıdır.

Evlenilecek Eş Nasıl Olmalı?

İnsanlar genellikle evlenecek eşleri nasıl seçecekleri ve bir eşle nasıl evlenecekleri hakkında sorular sorarlar. Kesin bir cevap aranmasına rağmen, bilimsel açıdan kesin olarak “doğru” bir cevap vermek imkansızdır.

Evlenilecek kişiyi bulmanın ya da seçmenin % 100 kesin olarak doğru bir yöntemi yoktur. Kiminle evleneceğini seçmenin net kuralları da yoktur. Evlenmek üzere olan insanların ortak özelliği, iyi bir evlilik için güvenilir bir standarttır. Aslında bu özellikler karşılıklı anlayışla anlaşılabilir.

  • Sınırlar konusuna yaklaşım,
  • Görev ve sorumluluklara yaklaşım,
  • İş tutumları,
  • Para kazanma ve harcama alışkanlık ve tutumları,
  • Eş adaylarının aile geçmişleri,
  • Aile ilişkileri tanınarak evlilik konusunda doğru karar verilebilir.

Çok Eşli Evlilik Nedir?

Evlilik nedir sorusuna cevap verdiğimizde, her zaman tek eşli bir evliliği tanımlarız. Tek eşli bir evliliği tanımlamak, çok eşli bir evliliği tanımlamaktan daha kolaydır. Bugün ülkemizde ve hatta dünyada yaygın olarak kabul gören evlilikler tek eşli evliliklerdir. Hem erkekler hem de kadınlar tek eşle evlidir ve ömür boyu eşe sadık kalırlar. Tek eşli evlilikler dünyadaki çoğu ülkede yasaldır. Çok eşlilik çoğu ülkede yasal olarak kabul edilmez. Çok eşli evlilikler tek eşli evlilikler kadar yaygın olmasa da çok eşli evlilikler de görülebilir. Çok eşli evliliklerde çoğunlukla bir erkek birden fazla sayıdaki kadınla evlilik gerçekleştirir. Çok eşli bir evliliğin sürdürülmesi tek eşli evliliğe göre daha zordur.

Evlilikte Yaş Önemli mi?

Toplumumuzda, evlenecek olan kadınların erkeklerden daha genç olması genellikle en çok tercih edilen durumdur. Bu genel olarak toplumumuzda kabul edilen bir durumdur. 20 yıllık çalışmamda yüzlerce evli çiftle tanıştım. Yaş farkı 5, 10 hatta 15 olan çiftlerin mutlu evliliklerine şahit oldum. Kesinlikle söyleyebiliriz ki mutlu ve ömür boyu sürecek bir evliliğe sahip olmak için kadının erkekten yaşça küçük olması gerekmez.

Nişanlılık Süresi Ne Kadar Olmalı?

Nişan dönemi, çiftlerin birbirini tanıması için önemli bir dönemdir. Ancak sürenin uzatılması, çiftin evlilik aşamasına girmesine engel olabilir.

2-4 yıldır nişanlı olan çiftler karşılıklı birbirini tanıma sürecini tamamlayıp ilişkilerini olgunlaştırabilirler. Uzun nişanlılık süreci yaşayan çiftler öte yandan evlilik kararı verip nikah masasına oturmayı zor bulurlar. Bazen kararsızlık, çekimserlik ve uzun bir nişan sırasında evlenmeye isteksizlik beklenmedik sonuçlara yol açabilir. Çekimserlik ve isteksizlik evlenmeyi planlayan çiftin ilişkisinde bozulmalara neden olabilmektedir. Bu nedenle, nişanlı kalma süresini toplumumuz tarafından genel olarak kabul edilen bir aralıkla sınırlamak mantıklıdır. Çoğu çift için bu süre 6 ay ile 1 yıl arasındadır.

Nişanlılık Süresi Eşi Tanımak İçin Yeterli mi?

Bir insanı tanımak için 6 ay – 1 yıl gibi süreler aslında yeterli olmadığı gibi, nişanlı olma durumu da eş adayını tanımayı zorlaştırır. Nişanlılık süreci, nişanlılık öncesi tanışma süreci gibi, eş adayı ile aranızda belli bir mesafenin bulunduğu bir süreçtir. Nasıl bir adamla ya da kadınla evlendiğinizi daha iyi anlayabilmeniz için, onu yakından tanımanız gerekir. Evlenmeyi planlayan bir çiftin birbirini gerçekten tanımaları, evlendiklerinde aynı evde yaşamaya başladıktan bir süre sonra gerçekleşecektir.

Nişanlılık süreci ve ondan önceki tüm süreçler iki insanın birbirini uzaktan tanıma girişiminden ibarettir. Bu nedenle de bu uzaktan tanıma girişimleri sırasında gözleri ve kulakları açık tutmak en mantıklısıdır. Eş adayının sözleri, tavırları, tutum ve davranışları iyi gözlemlenip değerlendirilmelidir. Elbette ki insan eş seçiminde yanılabilir ancak dikkatli olunduğunda hata yapma ihtimaliniz azalacaktır. Nişanlılık öncesi dönem ve nişanlılık süreci sizin evlenmeyi planladığınız insanı uzaktan da olsa tanımanız için büyük bir fırsattır ve bu fırsatı iyi değerlendirmenizi bir çift terapisti olarak tavsiye ediyorum.

Bu yazımda evlilik nedir sorusuna cevap vermeye çalıştım.

İlişkinizde ya da evliliğinizde yaşadığınız sorunlar için benden destek almak isterseniz, size merkezimde yüz yüze ya da online (sesli ve görüntülü) olarak yardımcı olabilirim. Bilgi için tıklayınız: Online Çift Terapisi

Peki evliliğe hazır mısınız? 

Evlilik öncesi danışmanlık hakkında detaylı bilgi almak ister misiniz? Tıklayınız: Evlilik Öncesi Danışmanlık Nedir

Serhat DAMAR, Klinik Psikolog / Çift Terapisti (PACT)

Yorum yapın