Evlenmeden Önce Bunları Mutlaka Konuşun

Evlenmeden önce mutlaka konuşulması gereken konular, evliliğin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi açısından son derece önemlidir. Bu konular açık ve net olarak konuşulmalı, dile getirilmeli. Gerekli olduğunu hissederseniz bunları evlilik konusunda deneyimli bir psikolog eşliğinde konuşun. Bunlar ile ilgili herhangi bir olumsuzluk hissederseniz bunun da mutlaka eş adayınızla paylaşılması gerekir. Yeni evli çiftlerin sorunları olarak ortaya çıkan konular, genellikle burada ele aldığımız ve evlenmeden önce çiftin hiç konuşmadıkları önemli konulardır. Evlenmeden önce bunları mutlaka konuşun diyebileceğimiz konuları aşağıda ele alıyoruz.

Evlenmeden Önce Konuşulması Gerekenler

Evlilik toz pembe bir hayalden ve pembe panjurlu bir evden ibaret donuk bir resimden çok dinamik, canlı, karşılıklılık içeren, etki ve tepkiyi içinde barındıran bir ilişki biçimidir. Evlilik ilişkiniz her zaman düğününüzde olduğu gibi renkli mutlu mesut karelerle geçmeyecek. Her evlilikte olduğu gibi sizin evliliğinizde de sıkıntılı zamanlarınız olacak. Bazen ekonomik konular sizin canınızı sıkacak, bazen eşinizin bir sözü sizi üzecek, bazen de sizin bir sözünüz eşinizi incitecek. Bazen akrabalar konusunda tartışacaksnız, bazen kapıyı çarpıp çıkmak isteyeceksiniz. Evlilik psikolojisinde burada anlattığımız tartışmalar olsa da ayrılıp gitmek yoktur. Eşi bunlar sebebiyle terk etmek de bulunmaz. Peki, zor zamanlar olduğunda, sıkıntılı dönemler olduğunda siz ve eş adayınız evlilik psikolojisine uygun davranabilecek misiniz? Yoksa pek çoklarının yaptığı gibi, “Yanlış eş seçmişim. Keşke senle evlenmeseymişim” mi diyeceksiniz?

Evlenmeden Önce Mutlaka Sorulması Gereken Sorular

“Bizim çocuğun içkisi kumarı yoktur” sözü eskiden günümüze kız istemede söylenen geleneksel sözler arasındadır. Eskiden de bugün de halen söylenen bu söz, aslında evlilik ilişkisini ciddi anlamda tehdit eden iki zararlı alışkanlık hakkındadır. Evli çiftlerin önemli bir bölümünde çözümsüzlük ve çaresizlik kaynağı olan içki ve kumar bağımlılığı, evlenmeden önce eş adayına sorulması gereken sorular arasında yer alır. “İçkiyle aran nasıl?” “Kumarla aran nasıl?” soruları eş adayına mutlaka sorulmalıdır. Çoğu evlilikte evliliği bitme noktasına getiren, eşlerden birinin artık daha fazla devam edemeyeceğini anlayıp boşanma kararı almasına neden olan bu iki alışkanlık, evlenmeden önce de aynı şiddette görülür. Evlendikten sonra ortaya çıktığı söylense de, alkoliklerin ve kumar bağımlılarının yaşamlarına bakıldığında aslında bu alışkanlıkların uzun süredir ve evlilikten çok önceleri de kendilerinde bulunduğu görülecektir. Evlenmeye hazırlanan bir kadın da erkek de, evleneceği kişinin bir alkolik ya da patolojik kumar bağımlısı olduğunu bilme hakkı vardır. Bu nedenle de evlilik hazırlığı yapan çiftler bu iki bağımlılığı sorup sorgulamalıdırlar.

Evlenmeden Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Evlenmeden önce dikkat edilmesi gereken konulardan biri, zamanı değerlendirme biçimleridir. Evlenildiğinde eşlerin her biri nasıl vakit geçirecek? Bazı insanlar daha fazla yalnızlık isterken, bazıları da daha fazla birlikte vakit geçirmek isterler. Bu farklılıklara bakılarak “şöylesi daha iyi” ve “şöylesi daha kötü” denemez. Birlikte ve yalnız vakit geçirme tercihleri kişiden kişiye değişir ve evlilik öncesinde dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alır. “Evlendiğimizde nasıl vakite geçireceğiz?” sorusunu sormak ve sorunun altında yatan yalnız vakit geçirme, ya da arkadaşlarla birlikte dışarı çıkarken eşin evde yalnız kalması şeklindeki planların süresi ve sıklığı netleştirilmelidir. Eğer karşılıklı saygı ve kabul varsa, bu konu evlilik ilişkisinde sorun yaratmayacaktır.

Evlenirken Önce Nelere Bakılır?

Evlenirken önce nelere bakılır sorusuna farklı cevaplar verilebilse de, biz mutlu evlilik hayatı ve sağlam bir yuva kurmak için bakılan özelliklere odaklanmayı uygun buluyoruz. Evlenirken önce bakılması gereken önemli özellikleri sunarak yazımı tamamlayacağım. Burada ele almış olduğum noktalar, evlilik öncesinde her çiftin “Biz zaten yapıyoruz” ya da “Bizde zaten var” dedikleri ancak bazılarının hiç yapmadıkları, hiç sahip olmadıkları özelliklerdir. İyi bir evlilik için bunlar mutlaka bakılması gereken önemli özelliklerdir.

İletişim

Evlilikte ve aile içinde iletişim konusuna çok sayıda yazımda değindim çünkü bu konu gerçekten sorunlu evliliklerde aşılması en zor olan problemlerden biri. Basit gibi görünür, “İletişim mi? Tabii ki de iletişim kuracağız. İletişim olmadan zaten olmaz ki!” diyebilirsiniz.

İlişki danışmanlığı seanslarında bu konu en önemli gündem maddelerinden biridir, çiftlerin sahip olmadıkları en önemli becerilerin başında gelir. İşin ilginci, çiftlerin iletişim kuramadıklarını, daha doğrusu iletişim yerine başka şeyler yaptıklarını görüp bu durumdan kendilerine bahsettiğiniz zaman da kendilerini savunmaya geçerler. “Biz zaten konuşuyoruz” derler ki, bu sözleri de durumu en iyi biçimde özetler. Konuşmak yetmez, dinlemek konuşmaktan daha anlamlıdır evlilik ilişkisinde. Evlilik aslında kulak kesilmektir. En iyisi, iletişimdir. Peki, siz evlendiğinizde düşüncelerinizi, duygularınızı, hislerinizi, fikirlerinizi paylaşmak istediğinizde eş adayınız ne yapacak? İletişim kuracak mı yoksa pek çoklarının yaptığı gibi duymazdan mı gelecek, canı sıkıldığı için kapıyı çarpıp gidecek mi, yoksa düşüncelerinizi duyup öfkelendiği için size şiddet mi uygulayacak?

Ekonomi

Evlenirken en az konuşulan konulardan biri ekonomi konusudur. Parasal konularda konuşulması genellikle bizleri rahatsız eder. Evlendirme programlarında bu konudaki sorular nezaket kuralları hiçe sayılarak, saygısızca sorulur. Geçenlerde izlediğim evlilik konulu bir TV programında bir gelin adayı damat adayına aynen şu soruları sordu: “Maaşım var dedin, ne kadar maaş alıyorsun?”, “Evin var mı, araban var mı?”, “Evini satsan ne kadar eder”, “Arabanın markası ne, satsan ne kadar eder?” ve soru listesi uzayıp gidiyordu. Nezaket sıfırdı ve ben rahatsız olup televizyonu kapattım.

Evlenmeden önce bu konu bu şekilde konuşulmamalı ancak daha düzgün ve edepli bir biçimde ele alınmalı. Eşlerin para kazanma durumu ortaya konmalı. Para harcama tutumları çok net konuşulmalı. Bu konudaki tutumlar ve düşünceler gizlenmemeli. Bazı eşler tutumlu olmayı, para biriktirmeyi tercih ederken, bazıları ise eline geçen tüm parayı son kuruşuna kadar harcayıp bitirmeyi, hatta borç yapmayı tercih ederler. Bunlar ifade edilirse çok daha dürüst davranılmış olur.

Reddedilmekten Korksanız da Gerçekleri Söyleyin

Para kazanma ve harcama tutumları eşler arasında ilişkisel problemlere neden olan konular arasında yer alır. Evlenmeden önce bu tutumlar netleştirilmelidir. Bazı insanlar evlenirken bunlarla ilgili gerçekleri söylemekten kaçınırlar. Alışveriş bağımlısı bir kadın bundan eş adayına söz etmez. Ya da düzenli işi olmayan bir adam evlenmek üzere olduğu kadına bundan bahsetmez. Bu insanlar “Reddedilmeyeyim” gibi bir düşünceyle gerçek durumlarını gizleseler de gerçekler bir gün mutlaka ortaya çıkar ve ortaya çıktığında yaratacağı tahribat da çok büyük olur. Gerçekler konuşulsa herkes gerçekleri bilerek adım atsa çok daha adil davranılmış olur. Gerçeklerden kaçmak da, mevcut gerçekleri gizlemek de hiç kimseye fayda sağlamaz. Bu gerçekten hareketle herkesin evlilik öncesinde kendini olduğu gibi ortaya koymasının çok önemli olduğunu bir kez daha hatırlatalım.

Klinik Psikolog Serhat Damar

Başa dön