Evlenirken neleri bilmelisiniz?
05 Kas 2017

Evlenmeden Önce Bunları Mutlaka Konuşun

Evlenmeden önce mutlaka konuşulması gereken konular, evliliğin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi açısından son derece önemlidir. Bu konular açık ve net olarak konuşulmalı, dile getirilmeli. Gerekli olduğunu hissederseniz bunları evlilik konusunda deneyimli bir psikolog eşliğinde konuşun. Bunlar ile ilgili herhangi bir olumsuzluk hissederseniz bunun da mutlaka eş adayınızla paylaşılması gerekir. Yeni evli çiftlerin sorunları olarak ortaya çıkan konular, genellikle burada ele aldığımız ve evlenmeden önce çiftin hiç konuşmadıkları önemli konulardır. Evlenmeden önce bunları mutlaka konuşun diyebileceğimiz konuları aşağıda ele alıyoruz.

Evlenmeden Önce Konuşulması Gerekenler

Evlilik toz pembe bir hayalden ve pembe panjurlu bir evden ibaret donuk bir resimden çok dinamik, canlı, karşılıklılık içeren, etki ve tepkiyi içinde barındıran bir ilişki biçimidir. Evlilik ilişkiniz her zaman düğününüzde olduğu gibi renkli mutlu mesut karelerle geçmeyecek. Her evlilikte olduğu gibi sizin evliliğinizde de sıkıntılı zamanlarınız olacak. Bazen ekonomik konular sizin canınızı sıkacak, bazen eşinizin bir sözü sizi üzecek, bazen de sizin bir sözünüz eşinizi incitecek. Bazen akrabalar konusunda tartışacaksnız, bazen kapıyı çarpıp çıkmak isteyeceksiniz. Evlilik psikolojisinde burada anlattığımız tartışmalar olsa da ayrılıp gitmek yoktur. Eşi bunlar sebebiyle terk etmek de bulunmaz. Peki, zor zamanlar olduğunda, sıkıntılı dönemler olduğunda siz ve eş adayınız evlilik psikolojisine uygun davranabilecek misiniz? Yoksa pek çoklarının yaptığı gibi, “Yanlış eş seçmişim. Keşke senle evlenmeseymişim” mi diyeceksiniz?

Evlenmeden Önce Mutlaka Sorulması Gereken Sorular

“Bizim çocuğun içkisi kumarı yoktur” sözü eskiden günümüze kız istemede söylenen geleneksel sözler arasındadır. Eskiden de bugün de halen söylenen bu söz, aslında evlilik ilişkisini ciddi anlamda tehdit eden iki zararlı alışkanlık hakkındadır. Evli çiftlerin önemli bir bölümünde çözümsüzlük ve çaresizlik kaynağı olan içki ve kumar bağımlılığı, evlenmeden önce eş adayına sorulması gereken sorular arasında yer alır. “İçkiyle aran nasıl?” “Kumarla aran nasıl?” soruları eş adayına mutlaka sorulmalıdır. Çoğu evlilikte evliliği bitme noktasına getiren, eşlerden birinin artık daha fazla devam edemeyeceğini anlayıp boşanma kararı almasına neden olan bu iki alışkanlık, evlenmeden önce de aynı şiddette görülür. Evlendikten sonra ortaya çıktığı söylense de, alkoliklerin ve kumar bağımlılarının yaşamlarına bakıldığında aslında bu alışkanlıkların uzun süredir ve evlilikten çok önceleri de kendilerinde bulunduğu görülecektir. Evlenmeye hazırlanan bir kadın da erkek de, evleneceği kişinin bir alkolik ya da patolojik kumar bağımlısı olduğunu bilme hakkı vardır. Bu nedenle de evlilik hazırlığı yapan çiftler bu iki bağımlılığı sorup sorgulamalıdırlar.

Evlenmeden Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Evlenmeden önce dikkat edilmesi gereken konulardan biri, zamanı değerlendirme biçimleridir. Evlenildiğinde eşlerin her biri nasıl vakit geçirecek? Bazı insanlar daha fazla yalnızlık isterken, bazıları da daha fazla birlikte vakit geçirmek isterler. Bu farklılıklara bakılarak “şöylesi daha iyi” ve “şöylesi daha kötü” denemez. Birlikte ve yalnız vakit geçirme tercihleri kişiden kişiye değişir ve evlilik öncesinde dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alır. “Evlendiğimizde nasıl vakite geçireceğiz?” sorusunu sormak ve sorunun altında yatan yalnız vakit geçirme, ya da arkadaşlarla birlikte dışarı çıkarken eşin evde yalnız kalması şeklindeki planların süresi ve sıklığı netleştirilmelidir. Eğer karşılıklı saygı ve kabul varsa, bu konu evlilik ilişkisinde sorun yaratmayacaktır.

evlenmeden önce bunları mutlaka konuşun - evlenmeden önce bilinmesi gerekenler - evlenmeden önce nelere dikkat edilmeli - evlenirken önce nelere bakılır

Evlenirken neleri bilmelisiniz?

Evlenirken Önce Nelere Bakılır?

Evlenirken önce nelere bakılır sorusuna farklı cevaplar verilebilse de, biz mutlu evlilik hayatı ve sağlam bir yuva kurmak için bakılan özelliklere odaklanmayı uygun buluyoruz. Evlenirken önce bakılması gereken önemli özellikleri sunarak yazımı tamamlayacağım. Burada ele almış olduğum noktalar, evlilik öncesinde her çiftin “Biz zaten yapıyoruz” ya da “Bizde zaten var” dedikleri ancak bazılarının hiç yapmadıkları, hiç sahip olmadıkları özelliklerdir. İyi bir evlilik için bunlar mutlaka bakılması gereken önemli özelliklerdir.

İletişim

Evlilikte ve aile içinde iletişim konusuna çok sayıda yazımda değindim çünkü bu konu gerçekten sorunlu evliliklerde aşılması en zor olan problemlerden biri. Basit gibi görünür, “İletişim mi? Tabii ki de iletişim kuracağız. İletişim olmadan zaten olmaz ki!” diyebilirsiniz.

İlişki terapisi seanslarında bu konu en önemli gündem maddelerinden biridir, çiftlerin sahip olmadıkları en önemli becerilerin başında gelir. İşin ilginci, çiftlerin iletişim kuramadıklarını, daha doğrusu iletişim yerine başka şeyler yaptıklarını görüp bu durumdan kendilerine bahsettiğiniz zaman da kendilerini savunmaya geçerler. “Biz zaten konuşuyoruz” derler ki, bu sözleri de durumu en iyi biçimde özetler. Konuşmak yetmez, dinlemek konuşmaktan daha anlamlıdır evlilik ilişkisinde. Evlilik aslında kulak kesilmektir. En iyisi, iletişimdir. Peki, siz evlendiğinizde düşüncelerinizi, duygularınızı, hislerinizi, fikirlerinizi paylaşmak istediğinizde eş adayınız ne yapacak? İletişim kuracak mı yoksa pek çoklarının yaptığı gibi duymazdan mı gelecek, canı sıkıldığı için kapıyı çarpıp gidecek mi, yoksa düşüncelerinizi duyup öfkelendiği için size şiddet mi uygulayacak?

Ekonomi

Evlenirken en az konuşulan konulardan biri ekonomi konusudur. Parasal konularda konuşulması genellikle bizleri rahatsız eder. Evlendirme programlarında bu konudaki sorular nezaket kuralları hiçe sayılarak, saygısızca sorulur. Geçenlerde bir gelin adayı damat adayına aynen şu soruları sordu: “Maaşım var dedin, ne kadar maaş alıyorsun?”, “Evin var mı, araban var mı?”, “Evini satsan ne kadar eder”, “Arabanın markası ne, satsan ne kadar eder?” ve soru listesi uzayıp gidiyordu. Nezaket sıfırdı ve ben rahatsız olup televizyonu kapattım.

Evlenmeden önce bu konu bu şekilde konuşulmamalı ancak daha düzgün ve edepli bir biçimde ele alınmalı. Eşlerin para kazanma durumu ortaya konmalı. Para harcama tutumları çok net konuşulmalı. Bu konudaki tutumlar ve düşünceler gizlenmemeli. Bazı eşler tutumlu olmayı, para biriktirmeyi tercih ederken, bazıları ise eline geçen tüm parayı son kuruşuna kadar harcayıp bitirmeyi, hatta borç yapmayı tercih ederler. Bunlar ifade edilirse çok daha dürüst davranılmış olur.

Evlilik öncesinde cevap bulmak istediğiniz sorular için internetten psikolog desteği almak için tıklayınız: Online Psikolog

Klinik Psikolog Serhat Damar


Tavsiye Yazılar:

Evlilikte Mutluluk ve Aile Huzuru İçin Öneriler

İdeal Bir Evlilik Nasıl Olmalı

Kadın Psikolojisini Anlamak

Yanlış Eş Seçimi


Serhat Damar

Klinik Psikolog Serhat Damar, 2002 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuş, Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog ünvanı almaya hak kazanmıştır. 17 yıldan uzun süredir yetişkin danışanlarıyla bireysel ve çift çalışmalarını sürdürmektedir.

Yorumlar

 1. Asu diyor ki: Ekim 31, 2019 at 2:24 am

  Serhat bey müşfik merhametli biri olduğunu nasıl anlarız? Mesela hayvanları travma yaşadığı için sevmiyorsa başka neye bakıp bunun kararını verebiliriz? Kişilik bozukluğu var mı yok mu neye göre anlarız?

 2. Dilek diyor ki: Mayıs 19, 2019 at 1:51 pm

  Merhaba hocam kolay gelsin ben çok kıskancım sevdiğim adamı ablalarından ailedeki diğer kadın ve kızlardan bile kıskanıyorum onlarla birlikte bir şeyler yapmaları eğlenmeleri bile beni mutsuz ediyor ve bunu da sevdiğim kişiye ayarlı mesajlar atarak soğuk davranarak ifade etmeye çalışıyorum bazen. Anlamadığında daha da çok sinirleniyorum sanki dediklerimi umursamıyor önemsemiyor gibi geliyor ne yapmam gerektiğini bilmiyorum beni sevdiğinden eminim bana değere veriyor ilgili alakalı çok düşünceli ama gel gelelim beynim bu durumuma en basiti normalde pazar günleri tatili 10 kere ararım kalkmaz utanamaz ama ablası gelmiş hemen kalkmış baş belam falan diyor ablasına çıldırıyorum sinir oluyorum çok kıskanıyorum bir an önce bi çare bulup kurtulmam gerek bu durumdan çok huzursuz oluyoruz kavga edip tartışıyoruz, sürekli sabır taşı oldu benim sayemde ama bir gün patlak verecek diye korkuyorum lütfen yardımcı olur musunuz çok acil.

 3. Serhat Damar diyor ki: Nisan 15, 2019 at 11:58 pm

  Seyit merhaba. Kaç yaşındasın? Görüşeceğin bayanla bu şekilde görüşmelerin olacak mı? Bir iki görüşmede onu tanıman ve onun da seni tanıması imkansızdır. İşin aslı şudur ki, evli çiftlerle çalışmalar yaparken, birbirini 10 senedir tanıyarak evlenen bir çiftte erkek veya kadın “Ben eşimi hiç tanımamışım” diyebiliyor. Mantıklı olan, mümkün olduğu kadar paylaşımda ve bağlantıda olmak, konuşmak, sohbet etmek. Bir iki görüşmede tanımak çok zor olacaktır. En iyisi bu görüşmelerin bir süre devam etmesidir. Yazımda belirttiğim noktalara girmeni, bunlarla ilgili düşüncelerinizi mutlaka paylaşmanızı tavsiye ederim. Bunların yanında, müşfik, merhametli bir insanla evlendiğinden emin olarak evlenmeni tavsiye ediyorum.

 4. Seyit S. diyor ki: Nisan 13, 2019 at 10:56 pm

  merhaba hocam. hayırlı akşamlar.
  Allah nasip ederse bu hafta içinde görücü usulü ile ailemin uygun gördüğü bayan ile ilk kez görüşeceğim.
  bildiğiniz üzere bir takım soru cevap alış verişi olacaktır .
  ben ilk defa görüşeceğim den dolayı ne konuşacak ve ne soracağımı pek bilemiyorum.
  benimle bu konudaki değeri düşünce ve önerilerinizi paylaşırsanız çok mutlu olurum.
  saygılarım .
  şimdiden vereceğiniz değerli görüş ve önerileriniz için teşekkür eder. yolunuzda başarılar dilerim …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.