Kategoriler
Yeni

Eş Seçiminde Yapılan Hatalar Nelerdir?

Eş seçimi ve evlilik kararı yaşamınızın en önemli kararlarından biridir. Doğru karar önünüzde sizi bekleyen yılların mutlu ve huzurlu geçmesini sağlarken, yanlış karar ise yıllar süren bir mutsuzluğa ve huzursuzluğa ilk adım olacaktır. Eş seçiminde yapılan hatalar çiftlerin yanlış seçimler sonucu mutsuz evlilikler yapmasına neden olur ve iyi tanınmalıdır.

Eş Seçimi Nasıl Olmalı başlıklı yazımda, hata yapmamak ve olabildiğince mantıklı evlilik kararı verebilmek için önemli olan noktalara dikkat edilmesini öneriyorum. Bu yazıma da göz atabilirsiniz.

Eş Seçiminde Yapılan Hatalar

Zengin Eş Seçmek


Çok parası olan bir erkek, kadınların ilgisini çeker. “Parası çok olsun, beni bolluk içine yaşatsın. Elimi sıcak sudan soğuk suya sokturmasın” düşüncesi, yanlış eş seçimi yaptıran bir düşünme biçimidir. Bir adamın zenginliği gelip geçici olduğu gibi, o zenginliği eşiyle paylaşacağının hiçbir garantisi de yoktur.

Nice insanlar vardır ki parasal anlamda herkesten zengindirler ancak evlerine bir ekmeği dahi çok görürler. Bu tip insanlar eşlerini ve çocuklarını tatile götürmezler, tek başlarına başka kadınlarla tatil yaparlar. Parayı kendilerine ait bir varlık olarak düşünür, paylaşmaz, bencilce davranırlar. Bu nedenle de bir insanı sırf zenginliğine aldanarak eş olarak seçmek, eş seçiminde yapılan en önemli yanlışlardan biridir ve çok sık yapılan bir yanlıştır.

Yararlanılacak Eş Seçmek

Zengin eş seçmeye benzer bir biçimde, yararlanılacak eş seçmek de en sık yapılan yanlışlardan biridir. Eşin herhangi bir yönünden yararlanma amacı güdülerek yapılan eş seçimi, mutsuz bir evliliğin ilk adımı olacaktır. “Bu insan benim işime yarar. Ben bunu kullanırım” düşüncesi son derece bencil ve faydacı bir düşünce olduğu gibi, bu şekilde yapılan eş seçimi de amaçlanılan “yararlanma” hayallerini boşa çıkaracaktır. Yanlış eş seçimi sonucu evlilik kolaylıkla dağılacaktır.

Ailenin Onayı İçin Eş Seçmek

Anne babanın ya da aile büyüklerinin onayını almaktan başka bir amacı olmayan eş seçimidir. Aile büyükleri “Tam bizim ailemize göre birini seçtin. Aferin sana” desinler diye, ve başka bir mantığı olmayan bu tür eş seçimlerinin sonucu genellikle mutsuz evlilikler olmaktadır. Kişinin kendi seveceği, bir ömür boyu birlikte olacağı insanı seçmek yerine kupkuru bir “onay” için eş seçmesi büyük bir hatadır.

Mutlu Edecek Eş Seçmek

Eş seçiminde bakılması gereken çok sayıda özellik varken, bazı insanlar kendilerini mutlu edecek bir eş seçerler. Seçilen bu eşin ciddi anlamda çaba göstermesi gerekecektir çünkü mutluluk bu türden evliliklerde eşlerin birlikte yarattıkları bir duygu değildir. Karşılıklı bir çaba ve emek yerine, eşlerden birinin çabaları ve emekleri amacına ulaşırsa, diğer eş mutlu olacaktır. Genellikle mutlu olamayan insanların kendilerini mutlu edecek bir eş seçmeleri onların mutlu olmalarına yetmeyeceği gibi, evlilik de mutlu bir evlilik olmayacaktır.

Cinsel Tatmin ve Haz İçin Eş Seçmek

Cinsel tatmine odaklı eş seçimi, son derece problemli bir eş seçimidir. İnsan yaşamının çok sayıda alanı ve boyutu varken sadece “seks” odaklı bir tercih yapmak, sıkça yapılan yanlışlardan biridir. Yaşamın çok daha önemli diğer alanlarında önemli eksikler varken cinsel tatmin mutlu bir evlilik için yeterli olmayacaktır. Cinsel tatmine odaklı eş seçimi de yüzeysel, derinliği olmayan bir düşünme biçimi olup, bu şekilde eş seçimi yapan kişilerin büyük bölümü evlilikte mutluluğu bulamamaktadırlar.

Şifa Kaynağı Olacak Eş Seçmek

Mutlu edecek eş seçmeye benzer bir seçimdir. Bu eş seçiminde de kişi kendisi için ve eşi için hiçbir şey yapmadan eşi tarafından her derdine bir deva bulunmasını bekler. Kendisini iyileşmez bir “hasta” olarak gören kişiler, ömür boyu yanlarında olarak kendilerine iyi gelen reçeteler yazacak olan bir hekim ya da bir şifacı arayışındadırlar. Doktor-hasta ilişkisi, evlilik ilişkisine zıttır. Evlilikte eşlerin karşılıklı olarak birbirlerine mutluluk ve şifa vermeleri, birbirlerinin sağlığı için emek vermeleri gerekir. Bu nedenle, şifa kaynağı olacak eş seçmek, tek taraflı olarak verilen yardımı ve bencil bir ilişki biçimini temsil eder. Bu şekilde kurulan evlilikler de yine mutsuz evlilikler olur.

Aile Baskısı İle Eş Seçmek

Ailenin “Bununla evleneceksin” dediği kişiyle evlenmek de eş seçiminde yapılan yanlışlar arasındadır. Burada yanlışı yapan ailedir ancak durumu kabul ederek, ailenin baskısına boyun eğerek eş seçen kişi yanlışın sonuçlarını uzun yıllar boyunca çekmek zorunda kalacaktır. Aile baskısı halen günümüzde de sürmektedir. Evlatlarını birer birey olarak değil de kendi ev eşyası gibi gören anne babalar bu tür baskılar yaparak evlatlarını eş seçimine zorlarlar. Acısını ise bu şekilde evlenenler çekerler.

Flört Bağımlılığından Kurtulmak İçin Eş Seçmek

Flört bağımlısı insanlar, sürekli sevgili değiştiren (kıyafet değiştirir gibi sevgili değiştirmek sözü bunlar için söylenmektedir) ve bu şekilde yaşamlarını sürdüren insanlardır. Flört bağımlıları, sürekli sevgili değiştirirken, bu sevgililerden hiçbiri ile duygusal bağ kurmazlar. Hatta bağ kurmaktan özenle kaçınır, kopuk ilişkiler kurmayı tercih ederler. Bir gün, bu yoldan gitmenin kendilerine zarar verdiğini ve aslında çok değerli olan zamanlarını boşa harcadıklarını fark ederler. Bu farkındalık, anlıktır ve bir anda evlenme kararı alırlar. Düşünüp taşınmadan, sorup sorgulamadan, aynen günübirlik ilişkide bulunulan kişileri seçerken yaptıkları gibi, alelacele bir eş seçerler. Amaç evlenmek ve evlilik ilişkisi kurmak değil, flört bağımlılığından kendilerini kurtarmaktır. Elbette ki evlilik insan gelişimi, insan ruhu ve bedeni için en sağlıklısıdır ancak flört bağımlılığından kurtulmak için eş seçmek ve apar topar bu kişiyle evlenmek işe yaramayacaktır. Sonuç, eş seçiminde yapılan diğer yanlışlarda olduğu gibi, mutsuz bir evlilik ve hüsran olacaktır.

Anne ve Babaya İsyan Etmek İçin Eş Seçmek

Anne ve babayla sağlıklı bir ilişkisi olmayan kişiler bu tür seçimler yaparlar. Her zaman ifade ettiğim gibi, anne babalar evlatlarıyla derin bir duygusal bağ kurmalıdırlar. Bu bağ, hem aradaki ilişkinin zeminini oluşturur hem de evlatların hayatları boyu atacağı adımları, gideceği yolları, yapacakları seçimleri etkileyecektir. Evlatları ile güzel bir bağ kuramamış anne babaları bu tür durumlar bekler.

Evlat, anne ve babanın hiçbir biçimde kabul etmeyeceği, dahası, en şiddetli biçimde reddedeceği kişiyi kendisine eş olarak seçer. Buradaki seçimde kendi mutluluğunu, kendi geleceğini, ileriki yıllarda yaşayacaklarını düşünmeden, sırf “isyan” ve “başkaldırma” olarak eş seçer. Bu seçimin sonucu büyük bir hüsrandır çünkü eş seçimi birilerine başkaldırmak için yapıldığında, bakılması gereken onca önemli nokta gözden kaçmış olur. Kişi kendi isteklerini, ihtiyaçlarını ve eş adayı olacak kişinin isteklerini, ihtiyaçlarını görmezden gelip “başkaldırı” peşinde koştuğunda çok büyük mutsuzluklarla karşı karşıya kalır. Bu tür evlilikler de mutsuz evlilikler olarak devam eder. Yanlış eş seçimi üzerinde durulması gereken bir konudur çünkü sorunlu ve mutsuz evliliklerin başlıca nedenleri arasında yer almaktadır.

Eş seçiminde yapılan hatalar evliliklerin başlangıcından devamına ve sonlanmasına her aşamada etkili olmaktadır. Eşler arasındaki uyumsuzluk, kültürel farklılıklar, beklenti uyuşmazlıkları ve diğer konulardan daha güçlü ve bağımsız bir etkiye sahiptir. Hatalar, bazen geri dönüşü çok zor olan problemler yaratır ve telafisi çok zor olmaktadır. Yukarıdaki satırlarda ele almış olduğumuz noktalara dikkat edilmesini tavsiye ediyor, eş seçiminin ciddiye alınması gereken bir konu olduğunu tekrar hatırlatıyoruz.

Klinik Psikolog Serhat Damar

online psikolog - online psikolog tavsiye - online psikolog yorumları - psikolog online - internet üzerinden psikolog yardımı

İnternet üzerinden görüntülü ve sesli olarak bana danışmak ister misiniz? Online psikolog desteği hakkında bilgi için tıklayınız: Online Psikolog

Yazar Serhat Damar

2002 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümünden başarıyla mezun olmuş, Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans eğitimlerini tamamlayarak Klinik Psikolog ünvanı almaya hak kazanmıştır. 2002'den günümüze üniversite, özel hastane ve danışmanlık merkezlerinde çalışmalarını sürdürmektedir.