Kategoriler
Yeni

Eş Seçimi Nasıl Olmalı?

Doğru eş seçimi nasıl olmalı? Bu soru evlenmeyi düşünen tüm çiftler için gerçekten önemlidir. Çoğu çift, bu soruyu sormadan evlense de, aslında bu soruda aradığımız bazı özellikler eş seçimini doğru yapmamıza yardımcıdır.

Evli çiftler sorunlarla karşılaştıklarında eşlerden biri “Eşimin kişiliğiyle benim kişiliğim uyumsuz” der. Uyumsuzluk yaratan şey, aslında iki insanın kişiliklerinin farklılığı değil, çiftin ortak bir hedef ve beklentiye sahip olmamalarıdır. Hedef ve beklentilerin uyumsuzluğunu kişilik özellikleri aynı olan çiftlerde de görüyoruz. Her ikisi de aynı ya da birbirine çok yakın kişilik özelliklerine sahip bir erkek ve kadın da evliliğinde sorunlar yaşıyor. Bu çiftlerin uyumsuzluk yaşamalarının nedeni ortak bir hedefe sahip olmamalarıdır. Siz de eş seçimi nasıl olmalı sorusunun cevabını arıyorsanız yazımı sonuna kadar okumanızı tavsiye ediyorum.

İyi Eş Seçimi Nasıl Yapılır?

Evli çiftler, evlilikten çok farklı anlamlar çıkarıyorlar. Bazı kadınlar evliliği bütün ihtiyaçlarının (parasal, duygusal, vs.) giderilmesini anlıyor. Bazı erkeklerse problemsiz, hiç bir uyuşmazlığın bulunmadığı ve hiçbir olumsuz düşüncenin ortaya çıkmadığı tam bir uyum beklentisine giriyorlar. Evliliği bazı kadınlar ve bazı erkekler ev arkadaşlığıyla karıştırırken, bazıları ise ev arkadaşlığından daha uzak iki arkadaşın soğuk ilişkisi olarak düşünüyorlar. Evlilik sanki resmi bir sözleşmeden sonra bir arada yaşamaya zorlanan iki insanın birbirinden kopuk ilişkisi olarak düşünülüyor. Bazılarına göre evlilik, evlendiği insana istediğini yapma özgürlüğüdür. Bu insanlara göre hakaret, küfür ve fiziksel şiddet evlilikte görülen normal durumlardır. Bazılarına göre evlilik eşi değiştirme çabasının adıdır. Sigara içen eşe sigara bıraktırılmalı, hoşlanılmayan ne varsa düzeltilmelidir. Bazen bu durum eşin önüne bir liste koyup : “Bu estetik cerrahi operasyonlarını geçirmek zorundasın, yoksa senden boşanırım” demeye kadar varan bir duygusuzluk halini alır.

İnsan ilişkileri yaşam boyu sürmek üzere kurulur. Temel çift ilişkisinin daha kalıcı ve anlamlı hali olan evlilik de aynı özelliği taşır. Evlilik de yaşam boyu sürecek çift ilişkisinin yasal zeminde, hukuksal açıdan somut bir bağla bağlanarak ilanıdır. Evlilik iki insanın duygusal bağını resmi ve hukuksal bir temele taşımasıdır.

Evlilik şu özelliklere sahip olmasını beklediğimiz bir çift ilişkisidir:

İki eşin de birbirine duygusal açıdan derin bir bağla bağlanmasıdır. Bu bağlanmada eşler birbirlerinin ne hissettiğiyle ilgilidirler. Birbirlerinin duygularına, hislerine hem saygı duyarlar ve anlamaya çalışırlar, hem de birbirlerini daha iyi hissettirmeyi amaçlarlar.

Evlilik ilişkisinde eşler birbirlerini zor zamanlarında terk edip bırakmazlar. Erkek de kadın da zor bir anında eşi tarafından terk edilip bırakılmayacağından emin olmaya ihtiyaç duyar. Evliliğin bu ihtiyacı gidermesini bekleriz. Zor bir anımızda, düştüğümüz bir zamanda eşimizin yanımızda olmasına hepimiz ihtiyaç duyarız ve evlilikte bu ihtiyaca karşılık bulmak isteriz.

Duygusal Yakınlık

Evlilik ilişkisinde eşler duygusal açıdan yakındırlar ve benzer duygusal tepkiler verirler. Eşlerden biri için acı veren bir olay diğer eş için de acılıdır. Evli çiftler beraber gülebilen ve yeri geldiğinde de beraber göz yaşı dökebilen insanlardır.

Evlilik eşlerin bazen tartıştığı bir ilişkidir. Evliliğin ilk yıllarında tartışmalar ve anlaşmazlıklar olsa da ideal bir evlilik içinde çiftler zamanla daha dengeli tartışmayı, birbirini incitmeden fikirlerini ifade etmeyi, eşe hak vermeyi, haksız olduğunu kabul etmeyi ve özür dilemeyi öğrenirler. Evli çiftler ilk zamanlarında şiddetli çatışmalara neden olan problemleri her iki eşi de memnun edecek bir çözüm bulmayı öğrenirler. Çözüm ve tatmin edici sonuçlar üretmelerini evli çiftlerden bekleriz.

Evlilik ilişkisi eleştirme, yargılama ve yadırgama gibi davranışların alışkanlığa dönüşmesini istemediğimiz bir ilişkidir. Bunların hiçbiri sıradan insan ilişkilerinde olumlu sonuçlar doğurmaz. Evlilik ilişkisinde de bu davranışlardan iyi bir sonuç beklenmemelidir. Eleştiri, yargılama, yadırgama ve suçlama bizim evlilik ilişkisinde olmasını beklediğimiz duygusal bağa zarar verir. Evlilik ilişkisinde övgü, mutluluk veren paylaşımlar ve takdir olmasını bekleriz. Evli çifti oluşturan kadın ve erkek eşini mutlu eden sözleri ve davranışları aramalı, bunları alışkanlığa dönüştürmelidir. Elbette ki bu davranışlar karşılıklı olarak yapılmalıdır.

Doğru Eş Seçimi Nasıl Olmalı?

Güzellik Ne Kadar Önemli?

Kadınların bir bölümü, toplumun yarattığı kadın psikolojisi ile, eş seçerken “zengin” olmasını ister. Zengin olmalı ki rahat bir hayat sürebilsin. Bazı kadınlarsa kariyer sahibi bir eş arar. Bu sayede hem zengin, hem de kültürlü bir eşe sahip olmuş olacaklarına inanırlar.

Erkeklerin bir bölümü “güzel” eş ister. Toplum tarafından oluşturulan erkek psikolojisi başka istekleri de barındırır. Fiziksel açıdan çekici olsun, yüzü güzel olsun isterler.Eş seçimi ve evlilik kararında para, kariyer ve güzellik kriterine göre hareket eden insanların mutlu bir çift olmaları ciddi anlamda risk altındadır. Bu kriterler son derece yüzeysel ve aldatıcı olabilmektedir. Zenginlik de, güzellik de zamanla kaybolup giden değerlerdir. Zenginlik bir iflasla, güzellikse her canlının doğası olan yaşlanma sonucunda kaybedilir. Çift ilişkisi bir ömür boyu bir arada olmak üzere kurulan bir ilişki olduğundan, çok daha önemli kriterler gözetilmelidir. Tavsiye Bağlantı: Eş Seçiminde En Sık Yapılan Yanlışlar

Beklentilerin Karşılanması Yerine İhtiyaçların Giderilmesi

Evlilik kararı alacağınız zaman hem kendi beklentilerinizi, hem de eş adayınızın beklentilerini gözden geçirin. Beklentileriniz gerçekçi mi, yoksa gerçek dışı mı? Ulaşılması çok güç beklentiler mi, yoksa makul ve ulaşılabilir mi? Bunlara dikkat etmenizi öneririm. Benim evlenmeyi düşünen çiftlere de, evli çiftlere de önerim beklentilerden ziyade ihtiyaçlarına odaklanmaları. Çok zengin bir eş parasal ihtiyaçları giderebilir ancak her insanın en önemli ihtiyaçlarından biri olan saygı ihtiyacını gidermiyorsa, o zaman doğru aday olmayabilir. Saygı duyan bir eş, evin geçimi için çalışmıyor ve evine ekmek götürmüyorsa, o zaman da çok önemli olan beslenme ihtiyacını giderme görevi yerine getirilmiyordur ve bu kişi de doğru aday olmayabilir.

Doğru eş seçimi yapmak zordur çünkü bir yandan duygularımız, hislerimiz bize hoşlandığımız eşe doğru gitmemizi söylerken, diğer yandan mantığımız “Evet hoşlanıyorsun ama bazı özellikleri seni korkutuyor” der. Duyguları ve mantığı dengede tutarak doğru eş seçimi yapabilirsiniz. Sizi korkutan özellikler evlendikten sonra gerçekten de korkmakta haklı olduğunuzu gösterebilir. Bu nedenle sadece hisler ve duygular sizin için yeter sebep olmamalı. Hisler ve duygular “Hayır” diye bağırırken sırf mantığınız “Olur” dediği için bir insanla evlenmek de sizi seneler süren mutsuz ve huzursuz bir evlilikle karşı karşıya bırakabilir. Bu nedenle siz hem duygularınızı hem de mantığınızı göz önünde bulundurun ve ikisine de değer verin.

Klinik Psikolog Serhat Damar

online psikolog - online psikolog tavsiye - online psikolog yorumları - psikolog online - internet üzerinden psikolog yardımı

İnternet üzerinden görüntülü ve sesli olarak bana danışmak ister misiniz? Online psikolog desteği hakkında bilgi için tıklayınız: Online Psikolog

Yazar Serhat Damar

2002 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümünden başarıyla mezun olmuş, Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans eğitimlerini tamamlayarak Klinik Psikolog ünvanı almaya hak kazanmıştır. 2002'den günümüze üniversite, özel hastane ve danışmanlık merkezlerinde çalışmalarını sürdürmektedir.