Çok Kıskancım, Nasıl Yenerim?
27 Şub 2018

Çok Kıskancım, Nasıl Yenerim?

Eşimi Aşırı Kıskanıyorum

“Serhat hocam merhaba. Ben 24 yaşında, çalışan bir kadınım. 5 ay önce evlendim ve evliliğimizde çok büyük bir sorunumuz var.Eşimi aşırı şekilde kıskanıyorum hocam.  Çok kıskancım nasıl yenerim sorusunu sorarken size yazmaya karar verdim.

Onun bazı şeyleri yapmasına dayanamıyorum. Misal, eşimle dışarı çıktık ve o bir kadına baktı.  O zaman kıyametleri koparıyorum. “Sen niye baktın?” diyorum, kızıp bağırıyorum. Eşim bazen baktığını kabul ediyor.

“Evet baktım bunda ne var ki? Kötü bişey mi yaptım” diyor. Ben o an aşırı kıskançlık ve öfke sebebiyle onun dediklerini hiç duymuyorum. Sonra ablamla konuştuğumda yaptığımın yanlış olduğunu anlıyorum. Ablam “O birine baktığında suçlu muamelesi yapıyorsun. Seni aldatmış gibi davranıyorsun. Böyle yapma, böyle yaparsan evliliğine zarar verirsin” dediği zaman yaptığımdan utanıyorum.

Aşırı kıskançlığım sadece bir kadına bakmakla ilgili değil. Aynı şeyi televizyon izlerken de hissediyorum. Onun güzel bir kadına daha farklı bir gözle baktığını düşünüyorum. Farklı baktığını görüyorum. Sıradan bir kadına aynı şekilde bakmıyor. Televizyondaki güzel kadınlara bakması nedeniyle de tartışıyoruz ve ben yine onu suçluyorum, hakaret ediyorum. O beni suçsuzluğuna inandırmaya çalışıyor ama her zamanki gibi başarısız oluyor. Benim o sırada öfkem tavan yapıyor ve onu hiç duymuyorum.

Sorun bende, biliyorum ama yine aynı durum olsa ben yine eşimi suçlamaktan korkuyorum. Aslında en çok korktuğum şey beni bırakıp gitmesi ama bir yandan onu suçlayarak beni bırakıp gitmesi için elimden geleni yapıyorum.

Eşimi Kıskanmak İstemiyorum

Bu durumdan, daha doğrusu kendi durumumdan memnun değilim. Sevdiğim insanı kaybetmek istemiyorum ve elimden de hiçbir şey gelmiyor. Eşim “Sen değişmezsin” diyor. Kıskançlığın iyileşmeyen bir hastalık olduğunu düşünüyor. Bense değişebileceğime inanmak istiyorum ve gerçekten değişmek istiyorum. Bunun için psikolog yardımı almak da dahil olmak üzere bir çok yoldan çaba göstereceğim.

Eşimi kıskanmak istemiyorum ve bunun için de değişmem gerekiyor. Değişmeliyim çünkü değişmezsem aynı şeyleri yapmaya devam edeceğim. Eşim benim ilk çıktığım insan, ben de onun ilk çıktığı insanım. Bu beni eskiden mutlu ediyordu, şimdiyse kıskançlık, öfke ve kaybetme korkusuna yenik bir haldeyim. Bu duygularımı nasıl yenebilirim? Özellikle de aşırı kıskançlığımı yenebilir miyim? İnşallah kıskançlık geçmeyen bir hastalık değildir çünkü geçmeyen bir hastalığım olması beni hep korkutmuştur. Eşimi çok seviyorum, onunla ömür boyu, Allah ne kadar ömür verdiyse bir arada olmak en büyük dileğim. Kıskançlıktan nasıl kurtulabilirim?

Sorunumuzu ailelerimiz bilmiyor. Bana göre bilmemeleri en iyisi, eşime göreyse artık onlara anlatmamız gerekiyor. Ailelerimize anlatmak bizi nasıl etkiler bilmiyorum ancak ben sorunu çözebileceğimize inanmak istiyorum. Hocam gerçekten çok kıskancım nasıl yenerim? Bana cevap verebilirseniz çok sevinirim. Sitenizde size soru sorabileceğimiz bir yer ayırdığınız için ve cevabınız için çok teşekkürler Serhat hocam. Allah’a emanet olun”.   G. M.  İstanbul

Kıskançlık Psikolojisi

Çift ve evlilik ilişkisi kıskançlık sebebiyle ciddi zarar görür. Eşlerin birbirlerine karşı hissettikleri olumlu duygular yerini olumsuz duygulara bırakır. Bu nedenle de aşırı kıskançlık hisseden eş, bu durumun normal olmadığının farkında olmalıdır.

çok kıskancım nasıl yenerim - kocamı aşırı kıskanıyorum - eşimi aşırı kıskanıyorum - eşimi kıskanmak istemiyorum

Senin hissettiğin kıskançlık, ifade ettiğin gibi aşırı kıskançlık olarak adlandırdığımız, şiddetli duygusal tepkiler içeren öfkeli bir durum. Bu durumun senden kaynaklı olduğunu bilmen çok iyi. Bunun farkında olman senin sağlığın ve evliliğinin sağlığı açısından çok önemli ve senin bu konudaki farkındalığına sevindim.

Kıskançlıktan nasıl kurtulabilirim diye sormuşsun. Hemen sorunu cevaplamaya geçebiliriz.

Çok Kıskancım Nasıl Yenerim Sorusunun Cevabı

İlk adımın, sorunun kaynağının sende olduğunu kabul etmendir. Eşin bazen, istisnai olarak (nadiren) seni kıskandırma ihtimali olan ve her kadının kıskanabileceği şeyler de yapabilir. Bizim odak noktamız bunlar değil. Nadiren görülen durumlara bakarak “Benim eşimin gözü başka kadınlarda” demek sence ne kadar mantıklı? “Hiç de mantıklı değil” diyorsun. Haklısın.

Bizim odak noktamız, kıskançlığın kaynağının eşinde değil, sende olduğunu kabul etmen. “Kabul etmek”, hem onun suçsuzluğunu ve masumiyetini, hem de kendi çocukça (ama aşırı olan ve problem yaratan) kıskançlığını kabul etmen ve hem eşine hem de kendine daha şefkatli yaklaşman anlamına gelir. Çok kıskancım nasıl yenerim sorusuna cevap bulabilmen için en baştan bu gerçeği kabullenmeni öneriyorum.

Sen kendini özellikle güven konusunda geliştir. Kendini güçlendir. Kendini güçlendir derken,  2 alanda kendini geliştirmenin faydalı olacağını söylemek istiyorum. Kendine duyduğun güveni geliştirmen gerekiyor. Kendine güvenmediğin özelliklerin neler? “Eşim güzel kadınlara bakıyor” diyorsun. Güzel kadın ne demek? Bazı kadınlara güzel kadın diyorsun. Peki sen kendini hangi kategoriye koyuyorsun? Bunları sorgula, netleştir ve bunlarla yüzleş. Kendini zayıf ve yetersiz hissettiğin yanlarını tanı, bunları sorgula ve eğer geliştirilebilir özelliklerse bunları nasıl geliştireceğini keşfet.

“Eşle ilişkide güven” alanında da ilerlemen ve gelişmen gerekiyor. Güvensizliğini yenmek için, bu güvensizliğini yaratan ve eşine güvenmene mani olan düşüncelerini sorgula. Eşinle ve evliliğinle ilgili hangi gerçekdışı düşüncelere ve beklentilere sahip olduğuna bir bak. Eşinden neleri almaya gerçekten ihtiyaç duyuyorsun ve eşin senden neleri almaya ihtiyaç duyuyor? Gerçek ihtiyaçlarınız neler, bunlara odaklanman en mantıklısıdır.

Kıskançlığı Yenmek İstiyorsan Duygularını Paylaş

Eşinle duygularını paylaş. Duygularını paylaş dediğimde bazen insanlar beni yanlış anlayabiliyor. “Senden nefret ediyorum” demek duyguyu paylaşmak değil, doğrudan saldırıdır. “Sokakta, televizyonda nerde güzel bir kadın görsen hayran hayran bakıyorsun, aşık oluyorsun” sözü de hem çarpıtılmış, hem de gerçekdışı bir düşünceni yansıtıyor. Bunları ona söylemenin hiçbir faydası olmadığını, aksine, evliliğinize zarar verdiğini gördüğü için, sen bu sözleri söylemekten vazgeç. Ona sadece hissettiğin duyguları söyle. Şöyle bir cümle kurmanı öneririm: “Sen başka kadınlara baktığında seni kıskanıyorum. Onları beğeneceğini düşünüyorum. Onları benden daha güzel bulduğunu düşünüp üzülüyorum, bir yandan da seni kaybetmekten çok korkuyorum çünkü seni seviyorum”.

Bu sözleri söylediğinde, eşinin senin daha iyi hissetmen için neler yaptığını görebileceksin. Senin kıskançlığın ve üzüntün geçsin diye sana sımsıkı sarılabilir. Belki de bu dediklerimi yapmakta zorlanır, ama yine de senin iyi hissetmen için elinden geldiğince çaba gösterir.

Bak, bu sözlerde hiçbir suçlama yok. Hiçbir saldırı, hakaret ve incitici hiçbir söz yok. Düşüncelerini, eşine söylediğin sözleri bu dengeli terazide tutman ikiniz için de, evliliğiniz için de daha yararlıdır. Kötü sözler ve aşırı sert tepkiler, senin kıskançlıktan kurtulmana hiç yardımcı olmaz. Tam tersine, daha da fazla kıskanmana, eşinden daha da fazla uzaklaşmana neden olur ki buna hiç ihtiyacın yok.

Çok kıskancım nasıl yenerim sorusunu soruyorsanız bir uzman yardımı almanızı tavsiye ediyorum.

Kıskançlık için İstanbul’da psikolog desteği almak için tıklayınız: Psikolog İstanbul

Kıskançlık için internet üzerinden psikolojik yardım almak için tıklayınız: Online Psikolog

Klinik Psikolog Serhat Damar


Serhat Damar

Klinik Psikolog Serhat Damar, 2002 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuş, Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog ünvanı almaya hak kazanmıştır. 17 yıldan uzun süredir yetişkin danışanlarıyla bireysel ve çift çalışmalarını sürdürmektedir.

Yorumlar

 1. Melike diyor ki: Nisan 18, 2019 at 10:53 pm

  Ben çok kıskanç bı insanım aşırı kıskanıyorum ama istemeyerek yapıyorum bunu kıskanmak istemiyorum sanki bişey beni hapsetmiş gibi dayanamıyorum her kiskandigimda hastalaniyorum lütfen yardım edin teşekkür ederim

 2. Hazel diyor ki: Nisan 2, 2019 at 9:19 pm

  Merhaba hocam sevgilimi aşırı kıskanıyorum ve sahipleniyorum. 2.5 yıllık ilişkimiz var artık bir şeyleri aşalım diyor eskiden atıyorum yengesi ile olan bir şeyi söylerken şimdi aşalım diye söylemiyor bunun bu kelimesini bile kaldıramıyorum çıldırıyorum gerçekten kıskanmak istemiyorum hiçbir şekilde ne yapmam gerekiyor?

  • Serhat Damar diyor ki: Nisan 3, 2019 at 1:32 am

   Hazel merhaba. Bu yaşadığın sorunun bir bölümü kendine duyduğun güvensizlikten, bir kısmı da sevgiline duyduğun güvensizlikten kaynaklanıyor. Aşırı kıskançlıktan kurtulmayı psikolojik destek alarak başarabilirsin. Düzenli olarak katılacağın seanslarla bir süre bu desteği alarak bahsettiğim 2 tip güvensizlikten güçlenerek kurtulabilirsin. Benim bir klinik psikolog olarak tavsiyem budur.

 3. Zeliha diyor ki: Mart 21, 2019 at 5:05 pm

  Mrb hocam ben bir yıllık evliyim ve eşimi aşırı derecede kıskaniyorum sokakta veya tv de güzel bir kadına baktiğinda ben o kadar sinirleniyorum ve tartişmaya başliyoruz yani ben eşimle rahat rahat gezemiyorum tv izleyemiyorum çunku kadın var diye sürekli aryrm onu kimseye bakmamasıni söylüyorum ve sürekli ona yeminler ettiriyorum aramız sürekli buzuk büyuk kavgalar ediyoruz hata benim ama kendime engel olamiyorum sürekli ağliyorum onun yüzünden çok zor bunu yaşayanlar sadece anlar ne öneriyorsunuz bana hocam ne yapmaliyim?

  • Serhat Damar diyor ki: Mart 25, 2019 at 8:16 pm

   Merhaba. Bu konu evlilik terapisinin ve çift terapisinin önemli konularından biridir. Bir klinik psikolog tavsiyesi olarak şunları yapabilirsiniz:
   Bir evlilik terapisti ile çift halinde, ya da bir psikoterapist ile bireysel olarak (kendiniz) çalışarak problemi çözebilirsiniz. Bunun için zamana da ihtiyacınız olacak çünkü bu bahsettiğiniz sorun birkaç ay süren bir terapi süreci ile çözülebilen bir durumdur.

 4. Merhaba benim eşimle hiç bir problemim yok aslında herşey çok güzel 16 yasinda bir kızı var kiz bana karşı ıyi bende iyiyim aslında ama küslerdi yeni barıştılar şimdi görüşüyorlar ama ben eşim için o mutlu olsun diye iyiyim yoksa kızıyla her konuşmamda ona güvenmiyorum eşimle bunu ileride problem haline grtirmrkten korkuyorum nasıl kabullenirim bilmiyorum çok üzülüyorum kimseyle paylaşamıyorum içime attıkça da hastalanıyorum ne yapmam gerek ne yapabilirim

 5. Canan diyor ki: Eylül 26, 2018 at 10:54 am

  Merhabalar…
  1 yıllık bir ilişkim var ve sevdiğim adamı o kadar çok kıskanıyorum ki artık kendi yiğenini sevmesinden bile kıskanıyorum. Onu ailesinden çok kıskanıyorum. Başkasına değer vermesinden hiç haz duymuyorum. Kendime engel olamıyorum sadece beni sevip bana değer vermesini istiyorum. Çok bencilim bu konuda😞 Her ne kadar ben seni herkesten ayrı tutuyorum ve seviyorum dese de onu kıskanmaktan kendimi alıkoyamıyorum. Ne olur bir yardım da bulunun ne yapmam gerekiyor bu düşüncelerimden kurtulup mutlu olmak istiyorum.

  • Serhat Damar diyor ki: Eylül 26, 2018 at 1:05 pm

   Bu konuda gerçek bir yardım almak istiyorsanız, bir uzmanla bir süreliğine bu kıskançlık / güvensizlik konusunu çalışmalısınız. Bir sözle bu duygunuzdan kurtulamazsınız bu yüzden de birkaç ay süren bir terapi çalışmasına katılmalısınız.

 6. Sevgilim daha sevgili olduğumuz ilk gün başka kızlarla fiziksel olarak birlikte olabileceğini bunu kabul ediyorsam hayatına girmemi istedi aşık olduğum için kabul ettim sonra öyle birşey yapmadı ama güvenemiyorum ilk zamanlarda eski sevgilisiyle bile hala heryerden takipleşiyordu hatta konuşuyordu 5 ay sonra sildi hala hayatında bir sürü kız var arkadaşlarının evine girip çıkıyor benim erkek arkadaşım bile yok ve sosyal medyada vs sürekli kızlarla takipleşiyor evlenince düzeleceğini söylüyor adımı kıskanca çıkarttılar benle geçirdiği saatleri çok görürken arkadaşlarının yanından ayrılmıyor kız ortamlarına da hep arkadaşları sayesinde giriyor birde şimdi çalıştığı şirkete bayan mühendis aldılar sürekli dip dibeler sizce ne yapmalıyım?

  • Serhat Damar diyor ki: Ağustos 10, 2018 at 1:14 am

   Bu konular, evlilik öncesi danışmanlıkta ele aldığımız başlıca konular arasında yer alır. Bu konularda ortak bir noktada buluşmanız, evliliğinizin sağlıklı bir evlilik olması açısından önemlidir. Bu konu hassas bir konu olmakla birlikte, bu konuda birbirine ters olan iki düşünceye sahip olmanız evlilik ilişkinizde şiddetli sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

 7. Merhaba hocam bundan birkaç ay önce eşimin fabrikasına yeni bir bekar bayan eleman alınmış.bu kız o kadar samimi konuyor ki konuşurken eşile anlamadım ilk başka. Aradan watsap mesajlarını gördüm. Tebrik mesajları Cuma, kandil mesajlarını aklıma takildi. Kimse diye sordum. Eşim faklı ı sende yeni giren bir dedi ama içim rahat değildi. Samimiyetinden iki fabrika normalde kız başka şehirde. Sürekli telefonlasiyorlar. Geliyor Araba ile eşim alıyor. Bunlar beni iyice delirtti. En son bayramda ilk gün bekar biri evli birini saat 10 da arar mı?. Samimi bir şekilde ne yapıyorsun iyi bayramlar diye.esim benim Yanımda olduğunu söyledi beni tanıştırmak istedi. Uyuz oldum. Kız ben genelde mert beyle samimiyim dedi. Sinirlendim. Bende Sonra onu aradım. İyi bir dille ben sizin arayisinizdan rahatsız oldum yarın evlenirseniz beni anlarsınız gibi laflar ettim tamam dedi kapattı. Arkasından aradı beni bu kız sen kocanı böyle mi aldatıyorsun sen kimsin. Gibi bir sürü hakaretli laflar etti kapattı. Eşime dedim bana bağırdı senin adına özür dileyeceğim size koyacağım telefonuma. Sen görürsün ya gibi kızı koruyucu sözler söyledi kendime engel olamıyorum ne yapmalıyım. Kızı görsem elimden alamazlar. O derece sinirliyim her günümüz bu kız yüzünde bir kavgalı. Eşim de bana simdi çok soğuk.ilgisiz. Bir şey yok diyor ama ben giyinişinden davranışlarından şüphe ediyorum.

  • O nasıl iştir esinde de iş yokmuş ayrıl gitsin. Saygısız adam seni degil de baskalarını savunuyor. Sen boyle birisi icin hayatini tuketmemelisin. Omur geciyor bir daha bu hayata gelmeyecegiz.

 8. Leyla diyor ki: Haziran 3, 2018 at 10:32 pm

  Merhaba hocam.Benim sorunum da ayni kiskanclik ve guvensizlik.Guven sorunu daha cok agir basiyor ve ardindan kafam bi takim seyler geliyor ve hele ki sevgilimde yanimda olunca tepkisi sinirli ve gitek isterse ozaman cildiriyorum ve krizlere giriyorum sonradan pishman olsamda o anda dushunemiyorum.Bu durumdan cok rahatsiziz ve bi cozum ariyorum ashiri derecede guvensizlik ilk bashta var bundan 12 yil once psikologa gittmishtim fakat tedavimi yarida biraktim ve o zamandan bu duygu bende kaldigina inaniyorum.Bana yardimci olutsaniz cok minnetar olurum.

  • Serhat Damar diyor ki: Haziran 4, 2018 at 12:41 am

   Leyla merhaba. Kıskançlık ve güvensizlik için bilişsel davranışçı terapi görmeni öneriyorum. Birkaç ayda kendin ve sevgilin tarafından fark edilecek ölçüde ilerleme sağlanabiliyor. Bilişsel davranışçı terapiye güvendiğin bir klinik psikologla başlayıp terapi sürecinin sonuna kadar devam etmeni tavsiye ediyorum. Aksi hallerde, yani konudan anlamayan bir kişiden yardım aldığında ve terapi sürecini yarıda bıraktığında terapinin sana hiçbiri faydası olmayacaktır. Doğru kişiyle çalışırsan ve terapi sürecini sonuna kadar götürürsen bu kıskançlık ve güvensizlik sorunlarından kurtulabilirsin.

 9. Aslan05 diyor ki: Nisan 7, 2018 at 10:20 am

  Eşim uzun süredir “Bir psikoloğa git” diye ısrar ediyordu ve ben eşimin bu ısrarını görmezden geliyordum ta ki geçtiğimiz hafta sonu benim iş arkadaşlarımla ailecek bir araya gelene kadar. Benim problemim delilik mi yoksa ben normal miyim onu da bilmiyorum da, 2 veya daha fazla aile olarak bir arada sohbet ederken, eşimin bazı erkeklerle karşılıklı bakıştığını görüyorum. Belki de yanılıyorumdur ama benim gördüğüm şu ki eşim özellikle bazı erkek arkadaşlarımda göz göze bakışıyor, ben fark edince de geriliyor belki utanıyor. Şimdi bu konuda ben kendimi haklı görüyorum çünkü bir bakışma durumu var. Sizin yazınızda anlattığınız yoldan mı gitmeliyim, kıskançlığım saçma mı, yoksa boşanmalı mıyım çünkü ben eşimden, eşim benden iyice soğuduk. Eşim “Bana güvenmiyor musun?” diyor, ben de güvenmediğimi söylüyorum zaten.

  • Serhat Damar diyor ki: Mayıs 1, 2018 at 8:44 pm

   Bazı erkek arkadaşlarınla göz göze geliyor olabilir, herkes herkesle göz göze gelebilir değil mi? Göz göze gelmek tesadüfi bir durumdur. Göz göze gelmek, bir insanın sürekli gözünün içine bakmak, ve bunu sürdürme çabası olmaktan çok farklı, son derece normal bir durumdur. “Göz göze bakışıyor” şeklinde yorumladığın şey, “Göz göze gelmek” ise yorumundaki yanlışa lütfen dikkat et. Sana eşin “Yine benim arkadaşlarımla göz göze bakışıyorsun, yazıklar olsun sana!” deseydi, bunu sadece ima etseydi sen ne hissederdin? Sen de gerilirdin. Göz göze gelme durumunu “Bakışma” olarak yorumladığında şüphelenmen de, kıskanman da, öfkelenmen de kaçınılmazdır. Bunu aşmak için bireysel olarak ya da eşinle beraber bir uzman yardımı (klinik psikolog veya evlilik terapisti) almanı sana tavsiye ediyorum. Boşanmak ya da eşini suçlamak yerine bu yoldan gitmen en sağlıklısıdır.

   • Şebnem diyor ki: Eylül 20, 2018 at 10:52 pm

    Bende eşimle daha yeni evlendık 3 ay oldu onu kıskanıyorum çok hemde ben kendımle baş edemiyorum beni sevdıgını bılıyorum ama belkide beni kıskandırmak için yapıyor ben ona bakıyorum o başka kadına bakar beni farkedince Yemin bile ediyor bakmıyorum dıyor akşamlar arkadaşlarıyla dışarı cıkmak istiyor ve ben izin vermrıyorum ve kavga oluyor ve gıdıyor kırılıyorum yanlış oldugunun hatta cok saçma oldugunun farkındayım ama elimde degil yaptıycam bıdaha dıyor umm ve aynı şeyi bidaha yapıyorum kızıyorum ağlıyorum ve oda uzuluyor ben ne yapmalıyım

    • Serhat Damar diyor ki: Eylül 21, 2018 at 10:42 am

     Bu konuda uzman yardımı almalısınız. Bu konuyu bilen bir klinik psikologla birkaç ay çalışmanızı tavsiye ediyorum. Problemi aşabilmeniz için bu şart. Yardım almadığınız süre boyunca aynı kısır döngü sürer.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.