Anksiyeteden ilaçsız kurtulmak mümkün mü?
28 Eki 2017

Anksiyeteden Kurtulmanın En Etkili Yolları

Anksiyete nasıl geçer sorusuna cevap vereceğim bu yazımda, anksiyete ile baş etmenin yollarını anlatacağım.Anksiyeteyi Tanıyın : Anksiyetenin ne olduğunu öğrenin, neden ortaya çıktığını bilin. Anksiyetenin bedensel, zihinsel ve duygusal bileşenlerini tanıyın. Bunlar hakkında bilgi edinin. Bu bilgi sayesinde anksiyeteden korkmamayı öğrenin. Anksiyeteyi kabul etmek ve anksiyetenizi yaşamak için kendinize izin vermeniz, eski tepkileriniz olan ondan rahatsız olma ve korkma tepkilerini yavaş yavaş bırakmanız anlamına gelmektedir. “Ben anksiyetemi kabul ediyorum ve onu yaşamak için kendime izin veriyorum” demek, ansiyete nasıl geçer sorusunun ilk cevaplarından biridir.

anksiyete nasıl geçer - anksiyete bitermi - anksiyeteden nasıl kurtulunur - anksiyete tamamen nasıl geçer - anksiyeteden ilaçsız nasıl kurtulunur - anksiyeteden kurtulmak istiyorum

Anksiyeteden ilaçsız kurtulmak mümkün mü?

Anksiyete Nasıl Geçer?

Nefes Egzersizi Yapın : Derin ve yavaş nefes alacak şekilde nefesinizi kontrol altına alın. Derin ve yavaş nefes anlamına gelen nefes egzersizi, bedeninizde anksiyetenin yarattığı gerginliği giderir. Eğer doğru uygulanırsa, nefes egzersizi kesik kesik ve yüzeyel nefesin derin ve sürekli bir nefes haline dönmesini sağlar ve rahatlatır. Nefes egzersizinin bazı türleri yararlı olmamaktadır ve bu tür egzersizler bazılarımızın “Ben nefes egzersizi yapsam da hiç işe yaramıyor” demesine neden olmaktadır. Danışanlarımıza özellikle kesik kesik, kısa süreli nefes almaya ve yüzeyel özellikteki nefes egzersizlerini hiç önermiyoruz. Derin nefes çok karmaşık ve anlaşılmaz özelliklere sahip olmayan, bazı temel özelliklere sahip yararlı bir tekniktir.

Gevşeme Egzersizi Yapın : Bedeninizdeki tüm kasları baştan başlayıp sırayla ilerleyerek ayak parmaklarınıza kadar tek tek gerip gevşetin. Bu egzersizleri her gün 1 kez düzenli olarak uygulayın ve bedeninizdeki gevşeme ve rahatlama hislerini fark edin.

Dikkat Odağınızı Değiştirin : Keyif aldığınız bir aktiviteye katılmak, bir arkadaşınızla buluşmak, evinizde hoşunuza giden düzenlemeler yapmak, bir film seyretmek gibi bir çok etkinlik, farklı bir çok aktiviteden yararlanabilirsiniz.

Kendinize Hatırlatın : Tüm Olumsuz Hisler ve Duygular Geçicidir : Tüm olumsuz hisler ve duygular geçici olduğu gibi, anksiyeteniz de geçicidir. Bir süre anksiyeteyi ve bedensel hislerini hissederiz, bir süre sonra ise geçip gittiğini görürüz. Hiçbirimizin hissettiği anksiyete sonsuza dek sürmez. Birkaç dakikadan birkaç saate kadar sürebilir. Bazen de gün boyu artan ve azalan ama her daim şiddetli olmayan anksiyete hissedersiniz. Tümü geçici ve süreksizdir. Bu gerçekleri kendinize hatırlatmanız yararlıdır.

Alışkanlıklarınızdan Kurtulun : Sigara ve alkol gibi alışkanlıklarınızı bırakmayı deneyin. Her ikisi de “kaçınma” davranışları sınıfında yer alır ve anksiyetenizin sürmesine neden olur. Alkol ve sigara içen insanlar, alkol ve sigaranın çok kısa bir süreliğine anksiyete düzeyini düşürdüğünü hissederler. Aksiyete düzeyinde görülen kısa süreli düşüş ve rahatlama hali hem çok kısa sürer, hem de ertesi gün yada günlerde daha şiddetli anksiyete hissedilmesine neden olur. Alkol, hücrelerimiz için yarar sağlamadığı gibi, olumsuz ve bozucu etkileriyle hem hücrelerimize hem de sağlığımıza zarar verir.

Bütçe Yapın : Ekonomik nedenler ve ekonomik problemler insanların önemli stres kaynaklarındandır. Ekonomik sıkıntılarınızın sürmesine sebep olan harcamalarınızı kısmaya gayret edin. Sigara, alkol, kumar gibi bağımlılıklar ve aşırı harcama ve aşırı alışveriş, gece hayatı, dışarıda çok sık yemek yeme, dışarıda çok uzun süre vakit geçirme gibi alışkanlıklarınızı fark edin. Özellikle bu grupta yer alan masrafları bir deftere yazın ki bunlara ne kadar para harcadığınızı net bir biçimde görün. Bunlar sizin hiçbir ihtiyacınızı gidermez, sadece size para harcatır. Bunlar için yaptığınız masrafları önce kayıt altına alın, daha sonra ise azaltıp kontrol altına alın.

Beslenmenize Dikkat Edin : Sabah kahvaltınıza, öğle ve akşam yemeklerinize özen gösterin. Yediğiniz tüm öğünlerin sağlıklı ve besleyici olmasına önem verin. Sağlıksız, hazır ve poşetlenmiş yiyeceklerle fast food türlerinden mümkün olduğunca uzak durun.

Uykunuza Dikkat Edin : Her gün uyku saatlerinize dikkat ederek, ihtiyaç duyduğunuz yeterli uykuyu alarak güne başlayın. Her akşam belli bir saatte başınızı yastığa koyun ve her sabah erken kalkarak güne başlayın. Her gün geç yatmak gibi, gece hayatı gibi alışkanlıklar ihtiyaç duyduğunuz uykuyu almanıza engel olur. Uyuma ve uykudan uyanmayı her gün belli saatlerde yani bir program dahilinde yaparsanız, sağlığınız için en iyisini yapmış olursunuz. Anksiyete nasıl geçer sorusuna verilebilecek olan en önemli cevaplar arasında “uykunuza özen göstermeniz” yer alır.

Kafeinden Uzak Durun : Çay ve kahve, kola ve gazlı içecekler hem genel sağlığınıza olumsuz etki eder, hem de anksiyete düzeyinizi yükseltir. Kafein hakkında uzun süredir bilinen bir etki olsa da insanlar günlük yaşamlarında kahve ve demli çay içme alışkanlıklarını sürdürmeyi tercih ederler. Bunlardan uzak kalmaksa, anksiyete nasıl geçer sorusunda verilebilecek güzel bir cevap olacaktır. Kafeinden uzak durmak, hissettiğiniz anksiyete düzeyini düşürmeniz için yararlı bir adım olacaktır.

Kabul Edin : Hayatta bazı şeyleri kontrol edemeyeceğiniz gerçeğini kabul edin. Biz insanların gücü belli konularda, belli alanlarda değişiklikler yapmaya yetse de bazı konularda ve alanlarda değişiklik yapmamıza yetmez. Dahası, kontrol sağlamak istediğimiz bazı alanlarla ilgili bu beklentimiz de boşa çıkar. Bu durum anksiyete için de geçerlidir. Hiç anksiyeteniz olmasın istersiniz ama her insanda doğuştan bulunan bir mekanizmayı yok edemezsiniz. Nasıl sindirim sisteminizi ya da dolaşım sisteminizi yok edemiyorsanız, anksiyete mekanizmasını da yok edemezsiniz. Sizin anksiyetenizi ortaya çıkaran bazı önemli noktaları tespit edip kontrol altına alabilirsiniz ama bunların bazılarını tespit de edemezsiniz, kontrol de. Bu nedenle, her şeyi kontrol edemeyeceğiniz gerçeğini kabul edin ve bu yazıda yer verdiğim teknikleri uyguladıktan sonra hissettiğiniz anksiyeteye izin verin. Anksiyeteyi yaşamak için kendinize izin verin ve yaşayın anksiyetenizi. Hiçbir his ve hiçbir duygu sürekli değildir. Bu evrensel gerçeği kendinize sık sık hatırlatın.

Günlük Tutun : Anksiyetenizi neyin tetiklediğini tespit etmek için bir günlük tuttun. Anksiyete hissettiğiniz, kendinizi stres altında hissettiğiniz durumları anlamak için bu günlük size yardımcı olacaktır.

Düşüncelerinizi Gözden Geçirin : Olumsuz düşüncelerinize göz atın. Olumsuz düşüncelerinizi tespit edin. Tespit ettiğiniz bu olumsuz düşüncelerin size ne hissettiğine bir bakın. Olumsuz düşünceler olumsuz duygular yaratır. Gerçekçi ve dengeli düşünceler ise iyi hissetttirir. Siz de olumsuz düşüncelerinizi daha dengeli ve daha gerçekçi düşüncelere dönüştürerek kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Bunu deneyin.

Yürüyüş ve Spor Yapın : Anksiyeteden nasıl kurtulunur sorusuna cevap vermeye çalıştığım bu yazımda belki de daha başlarda ifade edilmeyi hak eden bir yol da yürüyüş ve spor yapmaktır. Hem yürüyüş hem de spor (hangi sporu yaptığınız fark etmez) insan bedeninin çalışması, kasların ve bedenim hareketinde görevli tüm yapıların görev yapması yönüyle çok faydalı bir aktivitedir. Bedenin aktive edilmesi, anksiyeteyi gideren ve sakinlik, mutluluk ve halinden memnun olma gibi olumlu duyguları daha çok hissetmemizi sağlayan hormonların vücutta salgılanmasına yardımcı olur.

Klinik Psikolog Serhat Damar

Anksiyete için internet üzerinden psikolog yardımı almak için tıklayınız: Online Psikolog

Anksiyete Nasıl Geçer

Panik Atak Nedir

Stres Nedir


Tavsiye Bağlantılar:

Psikolog İstanbul

Beylikdüzü Psikolog

 

Paylaşın
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  Yum
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Serhat Damar

Klinik Psikolog Serhat Damar, 2002 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuş, Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog ünvanı almaya hak kazanmıştır. 15 yıldan uzun süredir yetişkin danışanlarıyla bireysel ve çift çalışmalarını sürdürmektedir.

Yorumlar

 1. Ayetullah diyor ki: Nisan 18, 2018 at 7:16 pm

  Çok teşekkürler verdiğiniz bilgiler için

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir