Aldatmanın Belirtileri Kolayca Anlaşılabilir mi?
29 Eki 2017

Aldatmak Nedir ve Aldatma Belirtileri Nelerdir?

Aldatmak, çift ve evlilik ilişkisi açısından “kandırma”, “ihanet etme”, “eşin beklemediği bir davranışta bulunma” anlamlarına gelir ve hiçbir insan ihanete ve sadakatsizliğe uğratılmayı istemez. Aldatmak nedir sorusuna verilen cevap, gerçeğin bir ya da birkaç yönünü anlatabilse de, aldatılmanın insana hissettirdiği duygusal acıyı tarif edebilmek gerçekten zordur.

Eşini Aldatanlar Aldatılmayı Asla İstemez

Eşini aldatanlar asla aldatılmak istemezler. “Eşim yapsa ben de çok üzülürdüm” derler ama yine de yapmışlardır bir kere.

Çok hassas insanlar, özellikle ihmal edilmeye şiddetli duygusal tepkiler veren kadınlar ve erkekler için, eşin bir başkasına doğru bakması dahi rahatsız eder. Bakmak çoğu çift için aldatma olarak değerlendirilmese de, aldatma ve sadakatsizlik kavramları herkes için farklı yorumları olan kavramlardır.

Bazı insanlar, eşleriyle sohbet etmezler ve sohbet edip dertleşmek için karşı cinsten biriyle konuşmayı tercih ederler. Bu durum kimi çiftlere normal gelir. Sohbetten zarar gelmeyeceği düşünülür. Ancak unutulan bir nokta vardır ki, dertleşmek, dert ortağı olmak ve evli bir insanın özelini, duygu dünyasını ve o duygu dünyasının derinliklerini eşi dışındaki birine açması ne kadar mantıklı, ne kadar vicdanlıdır? Bir soru ile devam edelim:

“Evliliğimin 2. yılını geçtiğimiz günlerde doldurduk. 2 yıl boyunca eşimle iyi ve özenilen bir ilişkimiz oldu. Benimki bir aldatma olarak değerlendirilebilir mi bilmiyorum ama yeni işe başlayan bir kızla birkaç aydır konuşuyorum. Kendisi bana o kadar sıcak ve yakın davranıyor ki, onunla sohbet ederken zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorum. Her öğle yemeğini onunla birlikte yiyoruz. Yemekte de sürekli sohbet ediyoruz ve o bana ‘Abi’ diyor. Ben ona adıyla hitap ediyorum. Onun işe başladığı ilk günden bu yana gerçekten mutlu olduğumu hissediyorum. Aramızda farklı bir iletişim var. Bu, benim eşimle kurduğum iletişimden çok farklı, iki arkadaş gibi. Eşim eve gittiğimde beni kapıda yüzü asık ve mutsuz karşılarken bu kız bana hep gülüyor. Aramızda cinsel anlamda hiçbir şey yok. Saf ve son derece masum bir ilişki ve ikimizi de iyi hissettiriyor. Sadece bazen vicdanım rahatsız oluyor. Onu aldatmadığımı bildiğim halde suçluluk hissediyorum. Onunla aramızda olanlar aldatma mıdır?”

Cevap:

Aldatmak, Kandırmaktır

Aldatmak nedir sorusunun cevabını yazımın giriş kısmında verdim. Aldatmanın tanımında “kandırma” ve “eşin beklemediği bir davranışta bulunma” yer alır. İş yerindeki davranışınızı aldatmanın tanımında bulunan bu özellikler açısından bir değerlendirin. Eşiniz sizi görse ne hisseder? Ya da birileri sizin her gün iş yerinizde ve yemekte yaptıklarınızı eşinize anlatsa ne hisseder? Onun hissedeceği duyguları hissetmeye çalışın.

Evliliğin 2. yılında, kurduğunuz evliliğe odaklanmanın hem sizin, hem eşinizin, hem de evlilik ilişkinizin daha fazla yararına olacağı bir dönemde başka bir kadınla duygusal yakınlaşma içine girmişsiniz. Eşinizin bundan haberi yok.

Amacım sizi suçlamak ve yadırgamak değil. Sadece şunu ifade etmek istiyorum: Evlilik ilişkisi, özel duygusal paylaşımların ve derinleşmenin eşle yaşandığı bir ilişki biçimidir. Evli çiftlerin ilişkisi bu duygusal paylaşımlarla ve duygusal paylaşımların gitgide daha da derinleşerek çiftin birbirine daha güçlü bağlarla bağlanması ile güçlenir. Sizin yaptığınız ise, bu gerçeğe aykırı bir örnek oluşturuyor. Çok açıkça söylemek isterim ki, evliliğinizi bitirmek üzeresiniz. Evliliğinizi çok büyük riske atmış durumdasınız. Eşiniz bu kızla olan duygusal paylaşımlarınızı öğrendiğinde size nasıl tepki verir? Bir de şuradan bakın: Eşiniz sizin yaptıklarınızı bir başkası ile yapsaydı siz nasıl tepki verirdiniz?

Doğrudur, siz o kişiyle cinsel bir paylaşımda bulunmuyorsunuz ama aslen eşinizle paylaşmanız gereken derin duygularınızı bir yabancıyla paylaşıyorsunuz. Ona açıyorsunuz içinizi. Onunla dertleşiyorsunuz. Peki bunu eşinizle neden yapmıyorsunuz? Sizi anlamaz mı? Sizinle dertleşmek istemez mi? Bu yüzden mi duygularınızı ondan gizleyip bir yabancıya güveniyorsunuz? Evliliğinizin dışında geliştirip ilerlettiğiniz bu ilişkiyi bir an önce bitirmeniz ve tekrardan eşinize, evliliğinize odaklanmanız en doğrusu gibi görünüyor. Sizin yazdıklarınızı okurken zihnimde ağlayan ve aldatıldığı için eşine güvenini kaybetmiş bir kadın resmi canlandı. O kadının ağlaması bir son bulduğunda belki de eşinden boşanmak isteyecek. Bu kötü sonla karşılaşmamak ve eşinize yaptığınız yanlıştan dönmek için acele etmenizi, eşinize yönelmenizi ve dışarıdaki kişilerle ilişkilerinizde sınırları korumanızı bir kez daha size söylemek istiyorum. Karar sizin, tercih sizindir.

Aldatma sadece cinsel ilişki ile olmamaktadır. Yukarıda ele aldığımız örnek, duygusal aldatmaya örnek olarak verilebilir. İçerisinde hiçbir cinsel eylemin bulunmadığı, ancak zamanla cinsel eylemlerin de görülmesinin beklendiği ve duygusal ilişki yaşanan durumlardır duygusal aldatma durumları.

İster cinsel aldatma olsun, isterse duygusal, hiçbir insan eşi tarafından aldatılmak istemez. Kadınlar da, erkeklerde her iki aldatma yolunu seçme özgürlüğüne sahiptirler. Herkes ihanetini gerçekleştirmek için fırsatlara sahip olur ancak çoğu insan bunu yapmamayı tercih eder. Aldatanlar azınlıkta, sadakatli olanlarsa çoğunluktadırlar.

Erkeklerin bir bölümü, sadakat ve sadakatsizlik kelimelerinin anlamını bilmezler. Sadakat kavramı, evliliklerde ve çift ilişkilerinde önemli bir kavramdır. İnsan toplumlarında normal olan sadakatin bulunduğu evlilik ilişkisidir.

Sadakatsizlik ise, istisnai olarak ve nadiren normal görülür. Çoğu kadın ve erkek “Eşim duygularını benle paylaşsın” der. “Sadece ikimize özel hiç bir şey olmasın” ya da “Eşim benimle yaşadığı özel ne varsa başkalarıyla da yaşasın” diyen kadınlar ve erkekler, toplum içinde çok az sayıdadır.

Erkekler aldattıklarında özellikle filmlerde çok işlenen bir özellikleri olarak kendilerine özen göstermeye, bakım yapmaya, spor yapmaya başlarlar. Öncekinden daha farklı ve daha genç bir görünüme kavuşmaya çalışıyor gibi görünürler.

Aldatma eyleminde bulunan erkeklerin büyük bölümü bunu “aldatma” olarak adlandırmazlar. Daha önce de belirttiğim gibi, “Sadakat” ve “Sadakatsizlik” kelimelerinin anlamlarını bilmezler. Onlara göre yaptıkları şey sadece “Çapkınlık” tır ve yine onlara göre “Bunu her erkek yapar”.

Aslında gerçek çok farklıdır. Sadakatsiz erkek, bir yandan yaptığını normal kabul eder, sağlıklı her erkeğin bu tür çapkınlıklar yapması gerektiğine inanır, ve her erkeğin eşine sadakatsizlik yaptığını iddia eder. Halbuki, bu sadece bir yanılgıdan ibarettir.

Aldatmayı “Çapkınlık” olarak gören erkekler sadakatsizliği alışkanlığa dönüştürürler. Sürekli yaparlar. Eşi, çocukları, anne babayı ve kardeşleri ihmal ederler. Eşin duygularını umursamazlar. Yalnızken çektiği acıyı hissetmezler, eve bazen geç gelir bazense hiç gelmemeyi tercih ederler. Hayatın eğlenceli olsa da basit yanlarından biri olan cinsellik başka kadınlarla yaşandığında heyecan verir. Erkeklerin bir bölümü bu heyecanı yaşamak ister ve her fırsatta yaşar. Buna niyeti olan bir adam eğer bu yönde eğilimi varsa aldatır. Tespit edilse ve defalarca özür de dilese, aldatmayı “Çapkınlık” olarak gören erkek yine sadakatsizlik yapma eğilimi gösterir. Sadakatsizliği sürdürmeyeceğinin en önemli kanıtlarından biri, eşinin ihaneti öğrenmesi sonrasında verdiği sözel, davranışsal ve duygusal tepkileridir. Sadakatsizlik yaptığı için, aldattığı için derin bir pişmanlık ve suçluluk hisseden erkek yanlış yoldan dönmüş ve doğru yola girmiştir.

aldatmak nedir - aldatma belirtileri nelerdir - kadının aldatma belirtileri - erkeğin aldatma belirtileri - aldatılan kadın psikolojisi

Aldatılan Kadın Psikolojisi

Aldatılan kadın psikolojisi ile kadının sadakatsizliği öğrendikten sonraki duygusal incinmesini anlamak için özellikle aldatılmış olmanın anlamını iyi anlamak gerekiyor. Gerçek şu ki, sadakatsizliğe her kadın farklı duygusal tepki veriyor. Verilen tepkiyi belirleyen ise, kadının aldatılmış olma durumu hakkındaki yorumu.

Aldatılma durumu, ifade ettiğimiz gibi her kadının kendi açısından farklı bir anlam ifade ediyor. Bazı kadınlar “Bana bunu nasıl yapar? Ben bunca yıldır ona sadık bir eş olarak onu böylesine severken bana bunu nasıl yapabildi?” derken, bazı kadınlarsa “Aldatılmış olmam benim yetersizliğimle ilgilidir. Hangi yönüm yetersiz kaldı da cezalandırıldım?” diye soruyorlar.

Kadının kendi durumu hakkında doğru kararlar alabilmesi, sadakatsizlik hakkında gerçekçi yorumlar yapabilmesine bağlıdır. Gerçekçi yorumlar yapılması bu durumda çok önemlidir çünkü yaşanan travmanın sonuçlarını bu yorumlar belirler. Yaşanan olumsuz duygular da yine bu gerçekçi düşüncelere ve mantıklı değerlendirmelere bağlı olarak hafifletilebilecektir.

Aldatma yani sadakatsizlik, bir kadının olumsuz özelliklere sahip olmasına bağlanamaz. “Beni güzel bulmadığı için başka kadınlara gitti. Demek ki ben çirkin, işe yaramaz bir insanım” türünden olumsuz, aynı zamanda da gerçekdışı düşünceler kadının içinde bulunduğu durumu da, aldatmanın nedenini de anlamasına yardımcı olmaz.

Sadakatsizlik, evlilik ve çift ilişkilerindeki temel ve önemli sorunların varlığını işaret eder. Birçok evlilik bu önemli sorunlarını çözerek yoluna devam ederken bazen aldatan eşin kendi haklılığında ısrarcı olması, bazen de kadının ilişkiye devam etmek istememesi sebebiyle ayrılık ve boşanma ile sonuçlanır.

Erkeğin aldatma eylemin, kadının güzel olmaması, çekici olmaması, etrafta daha güzel kadınlar bulunması gibi gerekçelerle açıklamak hem mantıksız ve gerçek dışıdır, hem de kadına yapılmış büyük bir haksızlıktır. Her kadının kendine özgü bir güzelliği vardır ve aslında hiçbir kadın için “Çirkin” ya da “Çekici değil” türünden basit ve yüzeysel yorumlar yapılmamalıdır.

Aldatılmaya uğrayan kadınların bir bölümü kendileri için bu yorumları yaparlar. Aldatan erkeklerin bir bölümü de bu yorumları yapmaya hazır durumdadırlar. En başından bu tür mantıksız ve gerçek dışı yorumlar netleştirilmeli ve sorgulanmalıdır. Bu sorgulamanın yapılması, sadakatsizliğin doğru anlaşılmasına yardım eder.

“Aldatıldığımı nasıl anlamadım? Aylarca ayakta uyumuşum, ne kadar safım!” türünden düşünceler, gerçeği yansıtmayan, kadının kendisini suçladığı ve değersiz hissettiren düşüncelerdir. Hiçbir kadın ve erkek, aldatıldığını kolay kolay anlayamaz. Aldatılma ihtimali üzerine düşünmez, çünkü her insan evliliğinde sadakatin var olduğuna inanır. Evrensel olarak sadakati ararız ve eşimize güveniriz. Bu nedenle de, fark edilebilir bazı belirtiler gören bir kadın “Eşim beni aldatıyor” diye yorumlamaz ve yorumlamamalıdır da. Eğer bu tür yorumlar çok sık yapılıyorsa zaten hem ruh sağlığımızda bir sorun vardır, hem de ilişkimizde önemli bir problem vardır. Bu nedenle, aldatılma durumu genellikle anlaşılmaz, bir anda ortaya çıkar. Sonsuza dek gizli kalmaz, çünkü aldatan erkek mutlaka bir yerlerde hata yapar ve sadakatsizlik ortaya çıkar.

Aldatılan kadınların kendilerini değersiz, eksik, başarısız hissettikleri doğrudur. Bu hisler, bu kadınların değersiz, eksiz ya da başarısız olduklarını göstermez, yaşanan güven ve özgüven kaybıyla birlikte en yakınları olan eşleri tarafından kandırılmış olmanın hissettirdiği ruhsal darbe sebebiyle ortaya çıkar.

Sadakatsizlik konusunda internet üzerinden psikolog yardımı için tıklayınız: Online Psikolog

Klinik Psikolog Serhat Damar


Tavsiye Yazılar:

Aldatılma Psikolojisinden Kurtulma Yolları

Aldatan Eş Nasıl Affedilir

İdeal Evlilik Nasıl Olmalı

Evlilik Sorunları ve Çözümleri

İlişki Ne Zaman Bitirilmeli

Boşanma Kararı Almak


Serhat Damar

Klinik Psikolog Serhat Damar, 2002 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuş, Klinik Psikoloji yüksek lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak Uzman Klinik Psikolog ünvanı almaya hak kazanmıştır. 17 yıldan uzun süredir yetişkin danışanlarıyla bireysel ve çift çalışmalarını sürdürmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.