Aile İçi İletişim

aile içi iletişim - aile içi iletişim nedir - ailede sağlıklı iletişim

“Aile içi iletişim nedir?” sorusunu sorduğumuzda, öncelikle zihnimizde bir çift canlanıyor, ardından da çocuklar. Bunun ardından ise bu ailenin üyeleri arasında olup biten her şey.

Aile arasında sağlıklı iletişim konusunda günümüze dek çok sayıda yazı kaleme almış bir uzmanım. Her yazımda, çift ilişkisinin ve anne – baba -çocuk ilişkisinin ne ölçüde önemli olduğunu daha iyi anlatmaya çalışıyorum.

Evlilik sürecinde yaşanan sorunlar çoğu çiftin kurduğu yeni ailedeki iletişimi olumsuz yönde etkilemeyi sürdürmektedir. Evlilik öncesinde ve evlendikten sonra aynı çatı altında sürdürülen yaşamın neredeyse her anı, buradan getirilen ve henüz çözümlenmemiş çatışmaların etkisi altında kalır. Bu etki, aile içi iletişimin tümüyle kopmasına neden olabilir.

Aile içi iletişim gerçekten önemli çünkü buradaki denge ve dengesizlikler, hem çift, yani anne baba, hem de çocukların gelişimi açısından son derece önemlidir.

Dengesiz bir aile içi iletişim yüzünden aile bireylerinin gelişimi zarar görür ve çok farklı yönlere yönelen bir gelişim gösterebilirler. Bu tür ailelerin gelecekte dağılma ve birbirinden kopuk bireyler yetiştirme ihtimali çok yüksektir.

Aile fertleri birbirinden kopuk bir gelişim gösterirken, birbirlerine de zaman içinde duyarsızlaşıp yabancılaşırlar. Bu tür ailelerde çocuklar anne babanın sahip olduğu ahlaki ve manevi değerleri benimsemezler. Kendilerine özgü olan, bireysel olarak değerli gelen alanlara yönelirler.

Aile İçi İletişim Nedir?

Aile üyeleri, yani anne, baba ve çocuklar arasındaki sözlü, sözsüz tüm paylaşım ve etkileşimler aile içi iletişimi oluşturur.

Aile üyeleri arasındaki iletişimin niteliği, dengeli veya dengesiz olması, tüm aile üyelerini hem ruhsal gelişim açısından, hem iletişim becerisi açısından hem de genel anlamda sosyal beceri yönünden büyük ölçüde şekillendirir.

Şefkati, sevgi ve saygıyı bir değer olarak benimseyen ailelerde, iletişim dengelidir. Hem paylaşımcı, hem de destekleyicidir. Böylesine paylaşımcı ve destekleyici bir aile yapısı, anne ve babanın eylemleriyle oluşur.

Çocukların aile içi iletişimde daha edilgen bir konuma sahip olduklarını söyleyebiliriz. Onlara anne babaları nasıl model olurlarsa, nasıl bir iletişimsel ve ilişkisel yapı sunarlarsa, çocuklar o yapıya adaptasyon sağlayacaklardır.

Aile içi güç dengesinde çocuklar en zayıf halkadırlar. En güçsüz olan onlardır. Hayatta kalmak için anne ve baba ne yaparsa kabullenmek zorundadırlar. Anne baba çocuklarına çok sert davranıp fiziksel şiddet uygularsa çocuklar çok küçük yaşlardan itibaren buna uyum sağlarlar. Anne baba fiziksel şiddet uygulamayıp bağırmayla pasifize ederlerse, bu kez de buna uyum sağlamak zorunda kalırlar. Aile içi fiziksel veya sözlü şiddetin bulunduğu ailelerde yetişen çocukların bir bölümü için yaşam tam anlamıyla bir facia halini alırken, bir bölümü de ömür boyu süren depresyonun ve anksiyete bozukluklarının hedefi olurlar. Normal ve dengeli bir gelişim gösteremedikleri içindir ki, tüm yaşamları çatışmalarla ve içsel sorunlarla geçer. Dahası, bu içsel sorunların yakın çevredeki insanlarla ilişkileri etkilemesi sonucu oluşan diğer sorunlarla da mücadele etmek zorunda kalırlar.

Aile üyelerinin yaşadıkları ev içerisinde hem eşler, hem de çocuklarla ilişkilerde dengeli bir iletişim kurabildikleri bir ortamın sağlanması son derece önemlidir.

Eşler arası ilişkilerde ve çocuklar gelişip büyürken karşılaşılan çok sayıda irili ufaklı sorun, dengeli bir aile içi iletişimin yaşandığı ailede kolaylıkla çözülürken… Dengeli bir aile içi iletişimin kurulamadığı ailelerde, sorunlar ister büyük, ister küçük olsun, hiç fark etmeksizin her sorun ciddi bir krize, baş edilmesi imkansız görünen bir olaya neden olacaktır.

Eşlerden / partnerlerden biri konuşmaktan ve ifade etmekten keyif alırken, diğeri suskunluğu tercih edebilir. Benzer şekilde, eşlerden biri olaylar olduğu anda sıcağı sıcağına bir konuşma yapmayı isterken, diğer eş kendisi için önemli konuları bir kaç ay hiç açmadan bekleyebilir.

Bazı çiftler ise her an iletişime açıktırlar, ancak eşin ne dediğini umursamaz şekilde bir iletişimleri vardır. Bazıları da, eşin sözleri üzerine kendi yorum ve tahminleriyle hareket ederler. Eş bir konudaki üzüntüsünü ifade ettiğinde “Senin derdin aslında o değil. Sen üzüntünü falan ifade etmiyorsun. Ben senin asıl derdinin ne olduğunu biliyorum” diyerek hem eşin ifade ettiği duyguyu önemsemediklerini göstermiş olurlar, hem de eşe bir nevi duvar örmüş olurlar. Buna bağlı olarak, duygularını ifade eden eş, bir duvarla karşı karşıya olduğu hissini yaşar ve kendisini değersiz ve çaresiz hisseder.

Duyarsız yaklaşım sonucu, bu durumda bırakılan eş de zamanla eşinden duygusal olarak iyice uzaklaşır ve aradaki duygusal mesafenin artık kapanması çok zor olan bir duygusal uzaklıkla sonuçlandığı görülür. Ben yapmakta olduğum çift terapisi çalışmalarımda burada örneklediğim çift modellerinin tümüyle karşılaşıyor, tümüne yardımcı olmaya çalışıyorum.

Günümüzde, ne yazık ki güce, kuvvete, ya da parayı eve getirenin hüküm ve isteklerine dayalı dengesiz aile içi iletişim biçimi de sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Güce ve parayı eve getirenin hükümlerine dayalı aile içi iletişim hakim olduğunda, ailenin tüm üyeleri dilediği gibi düşüncelerini ifade edemez. Aile ortamına korku ve endişe hakimdir. Samimi, içten ve duygusal yakınlığa dayalı ilişkiler kurulamaz. Korkunun hakim olduğu bir ailede, o ailenin bireylerinin ruhsal ve bedensel olarak normal gelişim göstermeleri güçleşir.

Aile içi iletişimi sağlamak için benden yardım için iletişim telefonumu arayarak bilgi ve randevu alabilirsiniz. İnternet üzerinden destek hakkında bilgi için tıklayınız: Online Çift Terapisi

Serhat DAMAR, Klinik Psikolog / Çift Terapisti (PACT)

Yayım tarihi
İlişkiler olarak sınıflandırılmış

Serhat Damar tarafından

Serhat Damar, 2002 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. Klinik Psikoloji alanında yüksek lisans eğitimini tamamlayarak Klinik Psikolog ünvanı almaya hak kazanmıştır. Dünyaca ünlü çift terapistleri ile çalışarak bu uzmanlardan çift terapisi eğitimleri almıştır. İstanbul'da Çift Terapisti olarak görev yapmaktadır.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.