Psikolojik Sorunlar Nasıl Anlaşılır?

“Psikolojik sorunlar nasıl anlaşılır?” sorusu önemli bir sorudur. Kendinizde ya da bir yakınınızda bir sorun olduğunda bunu anlayabilir misiniz, yoksa anlamak için psikolog olmak şart mı? Bu yazım, psikolog olmayan kişilerin de psikolojik sağlıklı olma hali ile psikolojik sorunların bulunduğu hali ayırt etmeleri amacıyla yazılmıştır.

Psikolojik sorunlar çok şiddetli olduğunda kolaylık tanınır. Nadiren ve çok düşük şiddetli kaygı hisseden bir kişi kendisinde bir sorun olduğunu anlamakta zorlanırken, kaygısı biraz daha şiddetlenip panik atakları geçirme eşiğine yaklaştığında bir psikolojik sorunu olduğunu fark edecektir. Psikolojik sorunların tanınmasını kolaylaştıran en önemli faktörlerden biri, psikolojik bozukluğun şiddetinin artmış olmasıdır.

Psikolojik sorunları psikolog olmayanlar da anlayabilirler, çünkü psikolojik sorunların büyük bölümü belirtilerini birden fazla alanda gösterir. Bu belirtiler belli bir şiddette ise anlamak için psikolog olmak gerekmez. Ancak belirtilerdeki şiddet düşük olduğunda anlaşılması zorlaşmaktadır. Biz psikologlar da bu tür düşük şiddetli durumlar için ilave sorular sorarak ve değerlendirmeler yaparak sorunu doğru anlamaya çalışırız.

psikolojik sorunlar nasıl anlaşılır
Psikolojik Sorunları Tanımak İçin Psikolog Olmak Şart mı?

Psikolojik sorunlar biz insanların duygularını, düşünce ve davranışlarını büyük ölçüde etkilerler. Buna şöyle örnek verebiliriz: Eğer kaygı hissediyor, kendimizi güvende hissettiğimiz evimizden ayrılmakta zorlanıyor, ev dışındaki ortamlarda kaygı ve bunaltı hissediyorsak, evde kendi kendimize “Güvendeyim”, dışarıda ise “Tehlikedeyim” diyorsak, ve bu düşüncelerimize cidden inanıyor ve daha da gerginleşiyorsak o zaman bizde psikolojik bir sorunun var olduğunu söyleyebiliriz.

Psikolojik sorunlar, insanın sosyal yaşamının daralmasına ve yalnızlaşmasına neden olur. Düşüncelerde, duygularda ve davranışlardaki olumsuz etkiler sebebi ile hme iş yaşamı, hem sosyal yaşam, hem de aile ve arkadaşlarla ilişkilerde bozulmalar görülür.

Psikolog, kendi yetişmiş olduğu psikoterapi ekolünün bakış açısı ve yöntemleriyle psikolojik sorunlar için geliştirilmiş olan bilimsel yöntemleri ve teknikleri uygular. Bunları uygulamak için elbette ki psikoloğun bu teknikler konusunda bilgi ve deneyim sahibi olması gerekir. Psikolojik sorunlar için eğitim veren psikoloji yüksek lisansı, Klinik Psikoloji dir. Diğer psikoloji yüksek lisanslarının, psikolojik sorunlarla ilgisi yoktur. Bu nedenle de psikolojik sorunlar yaşayan kişilerin bir Klinik Psikolog yardımı almaları ve gerektiğinde de Psikiyatri uzmanı doktor tarafından muayene edilmeleri en sağlıklısıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*