Psikologla Ne Konuşulur?

Psikologla ne konuşulur sorusunu bir psikoloğa hiç gitmemiş olan insanlar sorarlar. Sormalarının nedeni, bir psikologla görüşmeye ihtiyaç duymaları, ancak psikologla ne konuşacaklarını bilmemeleridir. Bu insanlarımızın sorularına cevap vermeye çalışalım.

Psikoloğa Gitme Nedeniniz

Psikologla konuşacağınız konulardan önemli bir tanesi, psikoloğa gitme nedeninizdir. Hangi sorunu çözmek istediğinizi psikologla konuşursunuz. Net olarak belirlediğiniz ve üzerinde çalışmak istediğiniz bir konu olması önemlidir. BElirli bir problemi çözmek için yardım almak üzere başvurmanız, “Ne için başvurduğumu bilmiyorum, bende ne var, siz bulun” şeklinde bir ifadeyle başvurmanızdan daha anlamlı olacaktır.

Psikolog ve Psikoterapiden Beklentiniz

Psikoloğa başvurma nedeniniz olan sorun konusunda psikologdan ve psikoterapiden beklentinizin ne olduğunu da psikologla konuşursunuz. Alacağınız yardımla ulaşmak istediğiniz hedefin ne olduğunu, psikoloğun ve psikoterapinin size ne sunmasını istediğinizi psikologla konuşup netleştirmelisiniz. Beklentiniz ve hedefiniz belirli olduğunda ve ulaşılabilir bir hedef olduğunda, doğru yoldasınız demektir. Beklentiniz net olmadığında ve hedefiniz de ulaşılması imkansız bir hedef olduğunda o zaman psikoloğa başvurmanız sizi amacınıza ulaştırmayacaktır. Bu nedenle de psikologdan ve psikoterapiden beklentiniz ve ulaşmayı amaçladığınız hedefi psikologla konuşmalısınız.

Psikolojiniz

Psikolojiniz dediğimizde, bugün ne hissettiğinizi (duygularınızı), aklınızdan nelerin geçtiğini ya da kendinizle neler konuştuğunuzu (düşüncelerinizi) ve davranışlarınızı anlıyoruz. Bunların tümü hakkında psikologla konuşmalısınız. Aklınızdan geçen düşüncelerde ya da hissettiğiniz duygularda sizi rahatsız eden ne varsa mutlaka psikoloğunuzla paylaşmalısınız. Benzer biçimde, davranışlarınızda gördüğünüz ve fark ettiğiniz, değiştirmek istediğiniz noktaları da psikologla konuşmalısınız. İyi hissetmek, gerçekçi düşünmek ve istediği gibi davranmak her insanın hakkıdır ve bununla ilgili her şeyi psikologla konuşabilirsiniz.

Geçmişteki Psikolojiniz

Geçmişteki psikolojiniz, geçmişte yani bundan birkaç yıl öncesinde, daha öncelerinde, ergenliğinizde ve daha da öncesi olan çocukluğunuzdaki duygularınız, düşünceleriniz, ve davranışlarınızdan oluşur. Eskiden nasıldınız, eskiden nasıl hissederdiniz, eskiden kendinizle konuşmalarınız nasıldı gibi sorular psikologla konuşmanız gereken konular arasında yer alır. Bunları sizin anlatmanız ya da psikoloğunuzun yeri geldiğinde sorması gerekir.

Beylikdüzü psikolog

İlişkileriniz

Yakın ilişkileriniz, yani varsa eşinizle ilişkileriniz, anne babanızla ve kardeşlerinizle, yakın akraba ve arkadaşlarınızla ilişkilerinizin durumunu psikologla konuşmalısınız. İlişkilerinizde kendinizi iyi hissediyor musunuz, anlaşıldığınızı hissediyor musunuz, yoksa yalnız ve dışlanmış mı hissediyorsunuz, bunları psikoloğunuzla konuşmalısınız.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*