Psikoloğa Ne Zaman Gidilmeli?

Psikoloğa ne zaman gerçekten ihtiyaç duyarız ve psikoloğa ne zaman gidilmeli? Bu yazımda bu sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Problemler ve sorunlar yaşadığımızı fark ettiğimizde, ya da bir yakınımız (eşimiz, arkaraşımız, annemiz, babamız) psikolog yardımı almaya ihtiyacımız olduğunu fark ederek bunu ifade ettiğinde bir psikoloğa gidilmesi yararlı olacaktır. Psikoloğa gitmek için kesin bir zaman olmamakla birlikte, yaşamımızın eskisi gibi olmadığı, eskiye oranla daha olumsuz duygular hissettiğimizde, daha olumsuz ve karamsar düşündüğümüzde, davranışlarımızda bir yavaşlama, eylemlerimizde ve etkinliğimizde belirgin azalma görüldüğünde bir psikologdan yardım almanın zamanı gelmiş demektir.

Psikoloğa, zor bir dönem geçiren ve aynı zamanda da, bir psikolog yardımı almanın kendisine faydalı olacağına inanan kişiler gitmelidir. Kendi yaşamında zor bir dönemden geçtiğinin farkında olanlar, geçmişin yüklerini ruhlarında ve bedenlerinde hissedenler, yaşamının belli bir döneminde ihmal ya da istismara /travmaya maruz kalmış olan kişiler, psikologla çalışmanın kendilerine yararlı olacağına inanıyorlarsa, psikolog yardımı almalıdırlar.

Beylikdüzü psikolog
Psikoloğa ne zaman gitmeliyim?

Psikoloğa herkes gitmemelidir çünkü psikolog yardımından yarar görebilmek için belli ön koşullar vardır. Bu ön koşullardan bir tanesi gönüllülüktür. Eğer bir insan psikolog yardımına gönüllü olarak, kendi rızası ile başvuruyorsa fayda görebilir. Zorlama ile, zoraki ya da emrivaki ile yapılan başvurulary faydalı olmayacaktır. Bu siteye gelen sorular arasında şöyle bir soru vardı  (Sorunun tamamını hatırlayamasam da, aklımda kalanını paylaşıyorum):

“Hocam ben psikologlara ve doktorlara inanmıyorum ve güvenmiyorum. Bana faydalı olacaklarına da inanmıyorum. Hadi beni bir psikoloğa gitmeye ikna edin. Belki başarılı olursunuz da ben de bir psikologdan ya da psikiyatri uzmanından yardım alırım”

Soru yanlış hatırlamıyorsam böyle bir soruydu. Şimdi bu soruya nasıl cevap verilebilir ki? Ben de şöyle bir cevap verdim:

“Siz psikologlara ve doktorlara inanmıyor ve güvenmiyorsunuz. Size faydalı olacaklarına da inanmıyorsunuz. Bu saydığınız nedenlerden dolayı bir psikologdan ya da bir doktordan fayda görmeniz çok zor. Bizlerden yardım alıp fayda görebilmeniz için, gönüllü olarak, inanarak ve güvenerek başvurmanız gerekir. İnanmadığınız, güvenmediğiniz, faydalı olacağına inanmadığınız bir uzmana neden gidesiniz ki? Bu düşüncede olduğunuzdan dolayı, gitmemeniz sizin açınızdan daha mantıklı ve doğrudur. Benim kimseyi psikoloğa ya da doktora gitmeye ikna etmek gibi bir görevim olmadığı gibi, bunu hiç kimse için yapmayacağımı bilmenizi isterim”.

Siteye bu yorumu yazan kişi ve onun gibi düşünceleri olan kişiler psikoloğa gitmemelidirler. Kendi düşünceleri istikametinde kendi çözümlerini bulmaları onlar için daha uygun olacaktır. Bu kişiler büyük olasılıkla “Her sorunumu kendim çözmeliyim. Hiç kimseden yardım almamalıyım, hiç kimseye muhtaç olmamalıyım” şeklindeki işlevsel olmayan düşüncelere inanmaktadırlar.