Psikolog Desteği Borderline Kişilik Bozukluğunda Etkili mi?

Psikolog desteği, çok geniş bir alanda yer alan çoğu psikolojik sorunda etkili sonuçlar alınmasını sağlamaktadır. Peki aynı etkili sonuçlar borderline kişilik bozukluğu için de geçerli mi?

Borderline kişilik bozukluğu, kişilik patolojileri arasında özel bir yere sahip olan ve kendine özgü özelliklerinin yanı sıra, diğer patolojilerle ortak özellikler de barındıran bir bozukluk olarak bilinir. Borderline kişilik bozukluğu da diğer kişilik bozuklukları gibi, disiplinli ve belli bir kuramsal temele dayanan yapılandırılmış psikoterapi yaklaşımlarıyla ilerleme sağlanan bir bozukluktur. Kısa süreli terapiler, yapılandırılmamış ve belli bir kuramsal temele sahip olmayan yaklaşımlar yararlı olmamaktadır.

Borderline kişilik bozukluğu için psikolog desteğinde ve psikoterapide danışanın geçmişine, erken dönemlerine gidilmelidir. Bozukluğun temel özellikleri, o dönem küçük bir çocuk olan danışanın maruz bırakıldığı durumlarla ilgili olduğu içindir ki, bu dönem iyi tanınmalıdır.

Psikolog Desteği ve Psikoterapi Uzun Süreli Olmalı

Borderline kişilik bozukluğu bulunan kişilerin geçmişte yaşadıkları ve güvensizlik kaynağı olan yaşam olayları sebebiyle terapistlerine, psikologlarına güvenmeleri zaman almaktadır. Güvenin sağlanması ve ardından açık ve net biçimde gerçeklerin (ne kadar zor da olsa) paylaşılması çoğu borderline kişilik bozukluğu vakasında uzun zaman almaktadır. Bahsettiğimiz gerçeklerin paylaşılması için danışanın zorlanması ve teşvik edilmeye çalışılması işe yaramamaktadır, aksine terapinin sonlanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle de, psikologla danışan arasında güvene dayalı ve samimi bir ilişkinin oluşması için zaman gereklidir.

Beylikdüzü psikolog

Borderline patolojiyi oluşturan bileşenler arasında aile yaşamında karşılaşılan ve ruhsal darbe etkisine sahip yaşantılar, travmatik çocukluk anıları danışanın kişilik oluşumunda önemli rol oynamışlardır ve bugün kişilik oluşumunda etkili olan bu yaşantıları anlatmaları tümüyle psikoloğa güvenmelerine bağlıdır. Bu yaşantılar hakkında konuşmak, bunları anlatabilmek, bir panik atak yaşantısının bedensel hislerini anlatabilmekten çok daha zor ve zorlayıcı olmaktadır.

Borderline kişilik bozukuğu diğer psikolojik sorunların büyük bölümünden daha karmaşık olsa da, danışan iyi tanındıkça özellikleri ve içeriğinde yer alan kendi kendine zarar verme davranışlarının kısır döngüsünü anlamak kolaylaşmaktadır.

Psikolog Desteği Borderline Kişilik Bozukluğunda İşe Yarıyor mu?

Borderline kişilik bozukluğu bulunan danışanlarımızın psikoterapiden yarar görmeleri için davranışlarında ve düşüncelerinde belirgin değişiklikler yapılması gerekir. Kendine zarar verme davranışlarının yerine daha işlevsel ve ihtiyaçlara odaklanan davranışların getirilmesi için danışanla birlikte çalışılır. Danışanın kendisiyle yaptığı konuşmalar da odak noktasında yer alır ve kendisi ile yakın bir diyalog kurması, kendi ihtiyaçlarını hissetmesi sağlanmaya çalışılır. Borderline kişilik bozukluğu bulunan kişiler, ilerleme sağlarken birden geri dönüşler yaşayabilmektedirler. Psikoterapideki ilerlemelerinde iniş çıkışlar olsa da, psikologla çalışmalarına gönüllü ve istekli katıldıklarında yapılan uzun süreli çalışmalardan fayda görmektedirler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*