Online Psikolog ve Online Terapi Nedir ~ İnternetten Psikolojik Destek

İnternetten Psikolojik Yardımın Özellikleri

Online Psikolog Nedir

Online psikolog desteği ve online terapi Skype programı ve internet yoluyla gerçekleştirilen psikolojik danışmanlık tekniğidir. Bu yöntem tüm dünyada yaygın olarak kullanıldığı gibi, ülkemizdeki kullanımı da hızla yaygınlaşmaktadır.

İnternetten psikologla görüşebilmek için web kamerası olan bir bilgisayar ve Skype adlı görüntülü görüşme programı yeterlidir. Bu araçlar kullanılarak ses ve görüntü kalitesi açısından sağlıklı bir online görüşme gerçekleştirilebilmektedir.

İlişki sorunları (İş ilişkileri, arkadaşlarla veya akrabalarla ilişkiler),
Çift, evlilik ve aile sorunları,
Kaygılar ( Sosyal kaygılar, Sınav kaygısı, obsesyonlar ve panik atak)
Cinsel sorunlar (Vajinismus, cinsel isteksizlik, cinsel uyarılma bozukluğu, erken boşalma ve diğerleri)
Depresyon (Majör Depresyon hariç).

İnternetten psikolojik yardım  almak istiyorsanız, iletişim numaramızı arayınız ya da bu numaraya mesaj göndererek online psikolojik danışmanlık almak istediğinizi bildiriniz. Talebiniz en kısa sürede değerlendirilerek size uygun bir görüşme saati belirlenecektir. İnternet üzerinden seansa katılabilmeniz için görüntülü ve sesli görüşme imkanı sağlayan Skype programını kullanabilmeniz önemlidir.

online psikolog
Online Psikolog

Online Psikolojik Yardım İşe Yarıyor mu

Online psikolojik yardımın yararlı olduğunu gösteren araştırmalar bulunmaktadır. İnternet ortamında gerçekleştirdiğim kendi çalışmalarıma baktığımda, temeli bilişsel davranışçı kurama dayanan bu çalışmalardan danışanlarımın yarar gördüğünü söyleyebilirim. İstanbul’dan, İstanbul dışındaki illerden ve yurt dışından online psikolojik destek alan danışanlarımın online psikolog yardımı almayı tercih etmelerinin 9 nedenini şöyle sıralayabiliriz:

1 İstanbul’daki Uzman Psikoloğa İstanbul Dışından Kolaylıkla Ulaşabilirsiniz

Psikolojik destek sağlayan uzman bulma konusunda İstanbul kadar şanslı olmayan şehirlerden birinde yaşıyorsanız, size yardımcı olabileceğinden emin olduğunuz bir uzmanla internet üzerinden çalışabilirsiniz. Online çalışmalar sayesinde kilometrelerce yol gitmek zorunda kalmadan, kendi evinizden ya da iş yerinizden bir bilgisayarla rahatlıkla sesli ve görüntülü seans yapabilirsiniz. Online psikolojik yardım bu özelliğiyle tercih edilmektedir.

Benzer bir biçimde, AB veya ABD’de yaşayan ve yaşadıkları ülkede Türkçe konuşan bir uzmandan psikolojik destek almak istemelerine karşın bunu sağlayabilecek bir uzman bulamayan danışanlarımız da internetten psikolog yardımı almayı tercih etmektedirler.

online psikolog
Online Psikolog

2 Seansa Yetişmek İçin Fazladan Zaman Ayırmanıza Gerek Yoktur

İstanbul’da trafik, yoğun iş temposu gibi nedenlerle bir psikologla yüzyüze görüşme yapma fırsatı bulamama durumunda, online psikolojik destek bir tercih nedeni olmaktadır. Ulaşım, trafik, iş yoğunluğu gibi nedenler psikologla görüşmenize engel olmaktan çıkar. Yüz yüze seanslara gidebilmek ve yetişmek için fazladan zaman ayırmak zorunda kalmamak da önemli bir avantaj olarak öne çıkar.

 

3 Bazılarımız İnternetten Daha Kolay İletişim Kurar

Bazı danışanlarımız, internetten psikolog desteği almanın kendileri için daha kolay olduğunu bildirmektedirler. Psikolojik danışmanlık merkezinde bir psikologla yüz yüze görüşmektense, internetten psikologla konuşma ile iletişim kurmak daha rahat hissettirebiliyor. Bu anlaşılabilir, insani bir durum ve aynı zamanda online terapi desteğinin tercih edilmesi için göz önünde bulundurulan nedenlerden biri.

4 Bazen Zaman Her Zamankinden Daha Değerlidir

İnsan yaşamının çok yoğun bazı dönemleri var. Örneğin iş temposunun zirveye çıktığı, bir insanın günde 18 saat çalışıp çok az uyumak zorunda kaldığı, ya da bir üniversite öğrencisinin final sınavlarına hazırlandığı dönem gibi yoğun zamanlar. Bu dönemler, çalışma ve performans göstermenin önemli olduğu, kişinin kendisine çok az zaman ayırabildiği, zamanın çok dikkatli kullanıldığı dönemlerdir. İnsanlar böyle zamanlarda internetten psikolojik destek almayı tercih ediyorlar ve bu gerçekten de mantıklı bir tercihtir.

5 Güvenli Alanınızdan Ayrılmadan Psikologla Seansa Katılabilirsiniz

Bazı durumlarda insan belli bir alan dışında kendisini güvende hissetmeyebiliyor. Kaygı ve anksiyete nedeniyle güvenli alandan (çoğu durumda evden) ayrılmak kişiye zor gelebiliyor. Böyle bir durumda olan danışanlarım bana güvenli alan olan ev ortamından ulaşabilmeleri, onları rahat ve güvende hissettiriyor ki bu da online çalışmayı tercih etmeleri için çok önemli bir neden ve bir avantaj olarak öne çıkıyor.

6 Hastalık Nedeniyle Seans Ertelemek ya da İptal Etmek Zorunda Kalmazsınız

Online psikolojik yardım almak için randevu alan danışanlarımız, özellikle kış mevsimine bağlı olarak hasta olduklarında seanslarını erteleme ya da iptal etme hakkına sahip olsalar da genellikle iptal etmediklerini ve online seansa katıldıklarını görüyorum. Yüz yüze çalışmalarda ise, danışanlarımız hasta halde psikolojik danışmanlık merkezlerimize gelmek çok zor olduğu için seanslarını ertelemek veya iptal etmek zorunda kalıyorlar. Aradaki bu fark, online çalışmaların danışanlarımız tarafından tercih edilmesi için önemli nedenlerden biridir.

7 Online Seans Yüz Yüze Seansa Göre Maliyet Olarak Daha Avantajlıdır

Online psikolojik destek, yüz yüze psikolojik destekten maliyet olarak daha avantajlıdır. Online psikolojik destek sağlayan psikologlar 100 TL’den başlayan ücretlerle seans veriyorlar. Bu ücret, uzmanın deneyimine, ünvanına ve başka özelliklerine bağlı olarak değişiyor. Benim psikolog olarak görev yapmakta olduğum psikolojik danışmanlık merkezlerinde 50 dakikalık bir seans ücretim 200TL dir. Online psikolojik danışmanlık için 50 dakikalık bir seans ücretim ise 150TL dir. Aradaki bu fark da, online psikolojik desteğin tercih ediliyor olmasının en önemli nedenlerinden bir tanesidir.

8 Memnun Kalmadığınızda Online Psikoloğunuzu Kolaylıkla Değiştirebilirsiniz

Online yardım aldığı psikologdan memnun kalmayan danışanlar, yine online hizmet veren başka bir psikologla çalışmalarına devam etme haklarını rahatlıkla kullanabilmektedirler. Bu alanda hizmet veren her psikoloğun kendine özgü üslubu ve içinden yetiştiği bir ana ekol vardır. Bu üslup ve ekol herkese hitap etmeyebilir. Bu tür durumlarda danışanlar beraber çalıştıkları psikoloğu bırakabilir ve yeni bir online psikologla çalışmaya devam edebilirler. Bu özellik yüz yüze psikolojik destek yönteminde de bulunsa da, online bir psikologla çalışmayı tercih eden danışanlar için bu özellik önemli bir tercih nedenidir.

9 Online Seanslarda Zor An’lar Daha Az Yaşanıyor

Görev yaptığım merkezlerimizde yüz yüze seanslarımda bazen danışanım “Bunu söylemekte çok zorlanıyorum hocam. Söyleyemeyeceğim” dediği bazı an’lar olur. Böyle an’larda danışanıma “Söyleyemiyorsan o zaman yaz. Yazabilir misin?” dediğimde, söylemekte çok zorlandığı o şeyi yazarak daha kolay ifade edebildiğini görürüm. Aynı durumu online çalışmalarımda da görüyorum. Danışanlarım aynı odada, benle karşı karşıya otururken bana söylemekte zorlanabilecekleri konuları internetten bilgisayar başında daha rahat ifade edebiliyorlar. Bu da online psikolojik desteğin tercih edilme nedenlerinden biridir.

 

Online Psikolog Arıyorum

Psikologların bir bölümü online çalışma yapmazlar. Bir bölümü online çalışma yapar ve sizin yardım almak istediğiniz konuyla ilgili size psikolojik destek sunarlar. İnternetten psikolojik yardım sağlayan çok sayıda psikoloğa ulaşmanız mümkündür. Bir uzman ararken nelere dikkat etmelisiniz, biliyor musunuz? Bunlara kısaca değinmek istiyorum.

Online psikolog, sizden aldığı bilgilerin tümünü “Gizlilik” ilkesi gereği saklı tutmalıdır. Bu konuda size güven vermelidir. Bu ilkenin ihlal edilmesi, suçtur.

Online çalışan psikoloğun, kendi bilgilerini gerçekte olduğundan farklı göstermesi, örneğin mezun olmadığı bir üniversiteden mezun olduğunu söylemesi, ya da uzmanlık yapmadığı halde kendisini uzman psikolog olarak tanıtması, insanlara kendisini tanıtırken gerçekleri çarpıtarak sunması suçtur.

Online psikolojik danışmanlık, sınırları çok net ve belirgin olması gereken bir profesyonel yardımdır. İçerisinde aşırı yakın kişisel ilişki ve cinsel ilişki  asla bulunamaz. Bu tür yaklaşımlar, online psikolojik yardım kurallarına aykırıdır ve suçtur.

Üzgün ya da kaygılı hissediyor olabilirsiniz. Yaşamınızın sizin istediğiniz yönde ilerlemediğini hissediyor olabilirsiniz. Duygularımızın önemli bir kısmı bize sadık kılavuzlarımızdır. Gitmek istediğimiz yöne doğru ilerlediğimizi, bazen de sınırlarımızın ihlal edildiğini bize bildirirler. Siz de böyle hissediyor olabilirsiniz. Böyle zamanlar zor zamanlarımızdır ve hepimizin böyle hissettiği dönemler olmuştur.

Bazen hayatta yalnızken, bazen sevgiliniz varken ya da eşinizle ilişkiniz içinde ne yapacağınızı bilemediğiniz zamanlar olur. Bunların tümü ile ilgili destek alabilirsiniz. “Acil” durumlarda ise online psikolog yardımı almadan önce, acilen atmanız gereken adımlar var. Acil durumlar, kişinin kendine zarar verme düşünceleri ve davranışlarının bulunduğu, aktif psikotik kriz ve atak durumları ve majör depresyon durumudur. Eğer bu gibi acil durumlardan birinin özelliklerine sahipseniz , internetten yardım almadan önce mutlaka bir hastaneye (devlet ya da özel hastane olması hiç fark etmez) başvurmanız, tıbbi muayene ve tıbbi tedavi almanızdır. Tıbbi müdahale ile durum normalleştikten ve kriz dönemi atlatıldıktan sonra online psikolojik yardım alabilirsiniz.

“Acil müdahale gerektiren bir durumum var. Ne yapmalıyım?”

Acil müdahale gerektiren kriz durumları da insan yaşamındaki tüm diğer zor durumlar gibi insani ve evrensel hallerimizdir. Sadece ne yapacağımızı iyi planlamamız ve doğru hareket etmemiz gereken bu durumlara ilişkin size şu şekilde davranmanızı öneririm:

Acil müdahale gerektiren bir durumunuz varsa (kendinize zarar verme, intihar düşüncesi, plan ve girişimleri, psikotik ataklar ya da şiddetli duygudurum epizodu yaşıyorsanız) acilen 112 Acil aranmalıdır. 112 Acil personelleri size gerekli olan tıbbi desteği sunarak sizi en yakın hastaneye ulaştırırlar ve hastanede uzman hekim tarafından  tıbbi müdahale gerçekleştirilir. Eğer saydığımız durumlardan birini yaşıyorsanız, en mantıklı olan bu yoldan gitmenizi, kendi canınızı emniyete almanızı size bir psikolog olarak tavsiye ediyorum.

Online Psikolog Ücretleri

Online çalışmalarda her uzmanın farklı yöntemlerle insanlara yardımcı olduğunu görürsünüz. Bazı psikologlar ve psikolojik danışmanlar, internet tarayıcı üzerinde çalışan çeşitli uygulamalar aracılığıyla yardım sunarlar. Bazı uzmanlar, cep telefonu üzerinden konuşarak (görüntülü ve görüntüsüz) yardım sunarlar. Bir kısım psikologlar ve psikolojik danışmanlar ise, cep telefonu mesajları yoluyla danışanlarına destek verirler. Bunların tümü de psikolojik yardım aracı olarak kullanılmakta olan araçlardır. Online çalışmalarımızı sadece internet üzerinden sesli ve görüntülü görüşme programı Skype aracılığı ile psikolojik destek sunuyoruz. Diğer yöntemleri sizlerden talep gelse de kullanmıyoruz çünkü daha önce denemiş olduğumuz diğer yöntemlerin danışanlarımızla yüz yüze psikolojik destekte aldığımız verimi sağlamadığını gözlemledik.

Bu nedenle, cep telefonuyla konuşma ve mesajlaşma ya da e-mail yoluyla iletişim kurma gibi yöntemler yerine sadece sesli ve net görüntülü (seans sırasında sizin sözsüz tepkilerinizin, yüz ifadelerinizin, mimiklerinizin de anlamı ve önemi olması nedeniyle) bir uygulama olan Skype’ yi kullanıyoruz. Bu programın en önemli özelliklerinden biri, çok net ses ve görüntü kalitesi sunması. Yüzyüze yaptığımız görüşmelerde aldığımız verimi online görüşmelerde de almamızı sağlayan da ses ve görüntü kalitesinin çok net olması diye düşünüyorum. Aşağıdaki bölümde online psikolog ücretleri hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz.

Online Psikolog Ücretleri Ne Kadar

Online psikolog ücretleri konusunda alanda farklı ücretler ve fiyatlar görülüyor. Bu konuda benim yaptığım araştırmalara ve danışanlarımın bildirdiklerine göre, online psikolojik destek seansları 90TL ile 350 TL arasında değişen ücret/fiyatlarla yapılıyor. Belli akademik ünvanlara sahip uzmanlar daha yüksek online psikolog ücretleri talep ederken, akademik ünvanı ve uzmanlığı olmayan psikoloji mezunları ise en düşük online psikolog ücretleri olan 90-100 TL ücret alıyor. Uzman klinik psikologların seans ücretleri ise 150-200TL arasında değişiyor.

Benim görev yaptığım merkezlerde yüz yüze seans ücreti 200TL, internet üzerinden (online) seans ücreti ise 150TL’dir. Görüşmeler 50 dakika sürmektedir.

Benden online psikolojik yardım almak isterseniz, aşağıdaki 2 noktaya dikkat etmeniz benim için önemlidir.

1 Seans ücreti seans başlamadan önce  http://serhatdamar.hesapno.com/ web adresinde yer alan hesap numarasına ödenmektedir.

2. Sizle kararlaştırdığımız seans saatinde (tam saatinde) bilgisayarınızın başında olmanız benim çalışmalarımdaki programın aksamaması açısından çok önemlidir. Ben de randevu saatlerime özen gösteriyorum, size söz verdiğim saatte bilgisayarımın başında oluyorum.

 


Online  Psikolojik Destek Hakkında Sizlerden Gelen Sorular

Soru 1

Hocam online psikolojik destek konusunda kendi yaşadıklarımı paylaşmak istiyorum. Bundan 4 ay önce internette bir araştırma yaptım ve internet üzerinden yardım alabileceğim bir psikolog buldum. Uzman bir psikologdu, iyi eğitimli, bilgili bir insandı. Benim yaşadığım online terapi deneyimi ise felaketti. Resmen travmatize oldum diyebilirim.

Psikolojinin ve bu konuda yetişmiş uzmanların yardıma ihtiyacı olan insanların başvurması gereken yer olduğuna inanıyorum ve hala da bu inancımı koruyorum. Benim online terapi ile ilgili düşüncelerimi alt üst eden terapistim ne yaptı diyorsunuzdur. Terapistim hiçbir seansına zamanında girmedi. Sürekli en az yarım saat gecikerek bunu yaptı. Ben bu zaman konusunda, daha doğrusu onun randevu saatlerine özen göstermemesi hususunda kendisine derdimi anlatmaya çalıştığımda ise bana “Sende filanca sendrom var, şimdi içindeki öfkeyi bana yöneltmiş bulunuyorsun” gibi saçma açıklamalar yaptı. Ne söylemeye çalıştığını anlamaya çalıştım ama işin içinden çıkamadım. Terapistimin söylediği acaba doğru olabilir miydi? Bende adını daha önce hiç duymadığım bir sendrom mu vardı ve ona olan tepkim de bu sendromdan, dolayısı ile benden mi kaynaklanıyordu? Yoksa sorun sadece terapistimin online terapi randevularına her defasında gecikmesi (inanın abartmıyorum hocam, terapistimle yaptığımız hiçbir seans saatinde başlamadı) miydi?

Cevap

Bunları yaşamanıza üzüldüm. Online terapi de günlük yaşamın evrensel ilkelerine, sosyal yaşamın temel değerlerine bağlı kalınarak yapılır. Günlük hayatta bir arkadaşınızla buluşmaya giderken hangi saatte randevulaştıysanız o saatte orada olmaya dikkat edersiniz. O da bu konuya dikkat ederse, randevuya geç gitme konusu aranızda bir gündem maddesi olmayacaktır. Benzer biçimde, sizin çalıştığınız terapist her seansına geç girdiği için bu, terapistinizle ilişkinizde bir gündem olmuş. Sizin aşmayı, çözmeyi istediğiniz sorunlar bu “terapistin seansa geç girmesi” sorununun gölgesinde kalmış. Bunu ona söylemekle iyi yapmışsınız. Eğer dinlese ve gerçekten anlatmak istediğiniz şeyi anlasaydı, vermeye çalıştığınız mesajı alabilseydi, size cevabı çok farklı olurdu.

Düşünsenize “Seansa geç girmem aslında bir sorun değil. Sorun sende ve bunun adı da x sendromu. Sende x sendromu olduğu için bana öfkelendin” demek ne kadar normaldir?

İnsana yardım amacıyla çalışan meslek gruplarında zaman yönetimi önemlidir, önceden kararlaştırılmış olan randevu saatine uymak ve zamanında kararlaştırılan seans için önceden (örneğin 15 dakika önceden) hazır bulunmak çok önemlidir.

Seansa geç giren terapist, baştan hem kendi ayağına hem de danışanının ayağına çelme takmıştır. İnsanların yaşamlarında denge kurmalarına yardımcı olmak çelme takarak olmaz. Tam tersine, bu terapistin zamana uyma, kararlaştırılan seans randevusuna kararlaştırıldığı tam saatinde girme konusunda size model oluşturan bir davranış göstermesi gerekirken siz ona model olmaya çalışmışsınız. Benim önerim terapistiniz eğer sizin verdiğiniz geribildirimleri anlamıyorsa, terapistinizi değiştirin. Terapinin en temel ilkelerinden biri olan saygıyı ve zaman yönetimini bilen bir terapistle çalışın.

Soru 2

Online terapi konusunda ben birkaç uzmandan yardım aldım. Bu konudaki deneyimlerimi sizle paylaşmak istiyorum. İlk kez yardım aldığım psikolog çok gençti. Bana yardımcı olabileceğini söylüyordu ama ben onun bana yardımcı olabileceğinden emin olamıyordum. Uzman değildi, düz psikologdu. Genç olmasını kendisine sorduğumda bunun sorun olmayacağını, benim sorunum konusunda deneyimli olduğunu söyledi. Ben terapiye başlayınca bana sık sık “Böyle yapma, şu şekilde yap” gibi sözler söylüyordu ve bu yönlendirme başlangıçta hoşuma gitmişti. Zamanla terapistimin tutarsız konuştuğunu ve bazen de saçma fikirleri olduğunu gördüm.

Bir örnek vermek gerekirse, ben bir iş arkadaşımla yaşadığım bir problemi ona anlattığımda, bir sonraki seansta onun bebeği olduğunu ve bebek görmeye gitmek istediğimi söylediğimde bana “Kesinlikle gitmemelisin. Gidersen kendinle ters düşmüş olursun” diyordu. Yaptığı şeyi şimdi düşündüğümde saçma buluyorum. Bunu şimdiki terapistime anlattığımda o da bana önceki terapistimin yaptığı şeyin saçma ve tuhaf olduğunu söyledi. Bunun, o terapistin deneyimsizliğinden kaynaklanabileceğini söyledi.

Bu bence de mantıklıydı çünkü terapistim 22 yaşındaydı. Düşünün, ben 36 yaşındayım, evliyim, 1 kızım var. Terapistim 22 yaşında ve bekar. Yaşam deneyimi konusunda ben eminim ki terapistimden daha deneyimliyimdir. Şunu biliyorum ki ben bir insana tuhaf tavsiyeler vermeyi sevmiyorum. Benim insanlara önerim yeni mezun ve çok genç bir uzmandan ziyade deneyimli ve yaş olarak yaşam deneyimine sahip bir uzmanın yardımını almaları. Ben 2. terapistimden de memnun kalmadım, en son çalışmaya başladığım terapistimden memnunum. Beni anladığını ve problemim konusunda bana yardımcı olabileceğini hissediyorum. Ona güveniyorum çünkü kendi doğrularını kabullendirmek için bana baskı yapmıyor. Fikrini söylüyor ama “Ben en doğrusunu bilirim” diyerek büyüklenmiyor. Belki de onunla çalışmaktan keyif almamın sebebi budur.

Cevap

Paylaşımın için teşekkürler. Evet, genç ve deneyimsiz bir kişi hangi alanda olursa olsun, hangi meslekten olursa olsun elbette bir yerlerde zorlanacaktır. Sizin ilk terapistiniz de buna iyi bir örnek oluşturuyor. 22 yaşında bekar bir bayan terapist üniversiteden yeni mezun olmuştur diye tahmin ediyorum. Uzmanlığını yapmamış olması, gencecik bir insan olması onun eksikleri olarak sayılabilir. Bizim mesleğimizde bilgisizlik, deneyimsizlik, eğitimsizlik, empati yoksunluğu ve çok az danışan görmüş olmak bir uzmanın başarısını belirgin biçimde düşüren faktörlerdir. Evli olmayan biri, evli ve kendisinden 14 yaş büyük ve evli bir çiftin sorunlarını anlamakta zorlanır. Evliliğin ne olduğunu ve evlilikteki çift ilişkisinin nasıl bir şey olduğunu kitaplardan okuyabilirsiniz ancak onu yaşamanız size daha fazla şey öğretecektir.

Seneler önce İstanbul’da bir terapi merkezi “evlilik terapisti” ilanı verdiğinde ben de gittim ve bu merkezin terapistleriyle tanıştım. Merkezin terapistleri ve evlilik terapisti olarak görev almak için başvuran psikologlar evlilik ve çift ilişkisiyle ilgili birkaç saat süren sohbetler ettik. Beni bu sohbetler sırasında şaşırtan birkaç şey olmuştu. Evliliklerle ilgili sohbetimize katılan evlilik terapistlerinden biri “Sizce bir evlilik ilişkisinde en önemli şey nedir?” sorusunu sordu. O soruya o kadar farklı cevaplar verildi ki, bu cevaplar teori ve bilgi eksikliğinden ziyade, evli olmanın ne olduğunu bilmemekten kaynaklanıyordu.

“Burada Kimler Evli” Sorusu

Soruyu soran terapist de benim gibi düşünmüş olacak ki, bir soru daha sordu. 2. soru “Burada kimler evli?” sorusuydu. Evlilik terapisti olmak için başvurmuş olan 24 uzmanın sadece 2’si evliydi. Geri kalan 22 bekardı. Dahası, grupta yer alan bu uzmanların yaş ortalaması da 25 civarıydı. Genç olmak güzeldir, eğlencelidir ancak evlilik terapisi yapmak için biraz olgunlaşmanız gerekir. Evli olmak, evli çiftleri anlamanızı kolaylaştırır.

Terapist olmak insanlara nasihat etmek ya da onları belli yollara sokmak için zorlamak değildir. Nasihatçı ve zorlayıcı bir yaklaşım aslında terapiye zıt bir yaklaşımdır.

Çok genç ve deneyimsiz terapistle karşılaşmanıza rağmen yılmadan tekrar başka bir uzmanla çalışmayı denediğiniz için sizi kutluyorum. Ne güzel, şimdiki terapistinizden memnunsunuz. Buna sevindim. Umarım emekleriniz sonucunda hedefinize ulaşırsınız. Size yardımcı olarak daha iyi olma umudunuzu canlandıran şimdiki terapistinizi de kutlamak istiyorum. Yaptığı işi düzgün yapıyor ve size bu doğru yoldan giderek yardımcı olacak. Terapistinize selamlarımı iletirseniz çok sevinirim…

Soru 3

Ben Almanya’da yaşıyorum ve burada Türkçe bilen bir psikoloğa ihtiyaç duyuyorum. Alman psikologlar alanları üzerine çok profesyonel olmalarına karşın, dil problemimiz sebebi ile onlardan yardım almamız çok zor olabiliyor. Ben Türkiye’de doğdum ve çocukluk yıllarımda Türkiye’de yaşadım. 14 yaşımda Almanya’ya geldim. Ben Almanya’ya geldiğimde buradaki hayatım çok farklı oldu. Fark, Almanya’da çok iyi bir ortamda, anne ve babamın yanında onların ilgisi ve sevgisine bağlı olarak oluştu.

14 yaşımın öncesi benim hayatımda hem özlemle hem acı ve sıkıntıyla karışık bir halde geçip gitti. Ben bugün o yıllarımın acısını yaşadığımı düşünüyorum. Babaannem ve dedemle büyüdüm. Onlar eski nesil olduğundan bir çocuk olarak yapmak istediğim çoğu isteği geri çevirdiler. Bilmiyorum, şimdi diyorum “Beni korumak ve bana zarar gelmesini engellemek istemişlerdir”. Beni korumak için yaptıkları şeyler için onlara müteşekkirim. Bana koydukları kurallar beni kuralcı bir insan yaptı diye düşünüyorum. Belki de bu düşüncemde yanlıyım ve suçu kendi üstüme almak yerine onlara atarak sıyrılmaya çalışıyorum, bilemiyorum ve emin değilim. Ben bu soru işaretleriyle boğuşmaktan artık tükenmiş durumdayım. Bir psikoloğun yardımına ihtiyacım var. Benim sormak istediğim soru şu: “Online destek almam benim çocukluk yıllarımın acılarını, ıstıraplarını dindirmede etkili olur mu?” Bu sorunun cevabını verebilirseniz size minnettar olurum. Sizden gelen cevaba göre bir karar vermek istiyorum. Şimdiden çok teşekkürler. Almanya’dan selam ve saygılarımla.

Cevap

Merhaba. Almanya’da yaşayan Türk dostlarımızdan sizin söylediğiniz sözleri çok duyuyorum. Bazı bölgelerinde Türkçe bilen ya da Türk psikologlara ulaşılabiliyor. Bunun için araştırma yapmanızı öneririm.

14 yaşında Almanya’ya gelmenizle kendinizi daha iyi hissettiğiniz, daha çok sevildiğinizi hissettiğiniz, kuralların daha esnek olduğu bir ortama kavuşmanıza, ve anne babanıza kavuşmanıza sevindim. Onların yanında olmak sizi çok iyi hissettirmiş. Gelelim sorunuzun cevabına: Evet, 14 yaş öncesinde yaşadığınız acıların üstesinden gelmeniz için online psikolog yardımı işe yarar. Adım adım, yavaş yavaş ve acele etmeden, psikoloğunuzla çalışmalara düzenli olarak katılmanız sizin o dönemi tekrardan gözden geçirerek acınızı hafifletmenize yardım eder. Bu tür bir çalışmaya katılmanızı öneririm. Online yardım alacağınız psikolog hakkında iyi araştırma yapın, mutlaka telefonla görüşün, sorularınızı sorun ve öyle karar verin. İnternetten psikolog yardımı alırken acele etmeyin olur mu? Yavaş ve sakin bir seçim yapın ki, amacınıza ulaşın. İstanbul’dan Almanya’ya ve oradaki tüm kardeşlerimize selam ve sevgiler gönderiyorum.

Klinik Psikolog Serhat DAMAR

Online Psikolog

Ek Bilgiler

online psikolog

Bilgisayar Psikologlardan Bilgisayarlı Psikologlara

Online psikolog çalışmaları bugünkü anlamı ve kapsamıyla başlamadan öncesinde, “insanlara psikolojik destek sunabilen bir makine yapılabilir mi?” sorusuna cevap aranıyordu. Araştırmaların önemli bir bölümü, insansız bir makinenin ya da bilgisayarın, ihtiyaç duyan insanlara psikolojik yardım sunması üzerineydi.  Bir yandan bunu sağlayabilen bir bilgisayar geliştirilmeye çalışılırken, aynı zamanda da bilgisayar tarafından insanlara sunulan psikolojik desteğin sonuçları değerlendiriliyordu. Araştırma konularına ve sonuçlarına girmeyeceğiz, zamanla yapılan çalışmalar insan terapistlerin danışanlarına teknoloji imkanlarından yararlanarak ulaşmasının sonuçlarını araştırmaya başladı.

Yapılan online çalışmaların etkililik düzeyleri hakkında ABD ve Avrupa’da bazı araştırmalar yapıldı. Bazı araştırmacılar ve yazarlar, online psikolojik yardımın geleceğin en önemli gündemlerinden biri olacağını şimdiden bildiriyorlar ve online yardımın yüzyüze psikolog desteğinden daha etkili bir yöntem olduğunu ifade ediyorlar. Elbette ki her alanda olduğu gibi, online psikolojik destek alanında da çok seslilik var ve herkes kendisine doğru gelen bir düşünceyi kabul ediyor. Yöntem kesinlikle yararlı ve biz psikologların danışanlarımıza mesafeleri ortadan kaldırarak ulaşmamızı sağlayan, danışanlarımıza kolaylık sağlayan bir yöntemdir ve mutlaka değerlendirilmelidir.

Psikologlar Ne İşe Yarar

Psikologlar eğitim aldıkları alanlarda, deneyim sahibi oldukları problemlerde danışanlarına yardımcı olmak gibi bir işleve sahiptirler. Psikologluk mesleği işe yarayan, insanlara yararlı olmanın en önemli değerleri arasında yer aldığı özel bir meslektir. Bu mesleği yapmak isteyen kişilerin son derece sabırlı, özverili, insana ve insan yaşamına saygı duyan, sınırlarını bilen bir insan olması çok önemli avantajlardır. Psikologlar, bazen güç koşullar altında, bazen de bulundukları iş ortamının kendine özgü şartları sebebiyle zor bir görevi yerine getirirler. Zor bir görev derken abarttığımı düşünmenizi istemem. İnsanlarla bir psikolog olarak çalışmak yorucu ve yıpratıcı bir görevdir.

Ücretsiz Psikolojik Destek Vermenin Zorluğu

Psikologların mesleki koşulları ve görev ortamları sektörden sektöre farklılık gösterse de, genel olarak zor bir çalışma alanıdır. İş imkanlarının çok fazla olmadığı, belli dar alanlar dışında ücret düzeyinin çok düşük olduğu bir meslektir. Böyle bir meslek yaşamı içinde ayakta kalmak hem sağlam bir moral, hem de ekonomik güç gerektirir. Bunların her ikisine birden sahip olmak önemli bir avantaj olsa da, aslında çoğumuz bunların ikisine birden sahip değilizdir. Bu koşullar altında ücretsiz psikolojik destek vermek imkansızdır.

Online Psikolog Ücretsiz mi Çalışır

Ücretsiz online psikolog çalışmaları yapabilen kurumlar büyük kuruluşlardır. Bakanlıkların  ya da diğer büyük devlet kurumlarının halka sunduğu bir hizmet olarak online psikolojik destek tümüyle ücretsiz olarak sağlanır. Uzun yıllar boyu belediyeler de psikolojik destek sunmuşlardır. Belediyelerin merkezlerinde görevli psikolog arkadaşlarımız, kendilerine sunulan ortamlarda insanlarımıza ücretsiz psikolog desteği vermişlerdir. Online psikolog ücretsiz

Ücretsiz online psikolog desteğini burada saydığımız gibi büyük kurumlar verebilmektedirler. Ücretsiz yardım isteyen danışanlarımızın bununla ilgili internette araştırma yapmalarını tavsiye ediyoruz. Unutmamak gerekir ki, ekonomik durumu müsait olmadığı halde yine de özel psikolog desteği almak, mevcut olumsuz ekonomik durumu daha da bozacaktır. Bu nedenle, ekonomik durumu müsait olmayan danışanlarımızın, bu büyük kurumların sunduğu ücretsiz online psikolog yardımını almalarını tavsiye ediyoruz. Sunulan hizmetler halka yönelik ve tümüyle ücretsiz olduğu için, bu hizmetlerden yararlanılabilir.

Devlet Kurumları ve Belediyeler Ücretsiz Psikolojik Destek Sunuyor

Büyük kurumlar dışında özel psikolog olarak tek başına görev yapan bir psikoloğun ücretsiz online psikolog hizmeti verebilmesi zordur. Sürekli ücretsiz online psikolog desteği sunması ise imkansızdır. Online yardım verirken en sık karşılaştığımız durumlardan biri, 13-14 yaşlarında ergen gençlerin sevgiliden ayrılma sonrası hissettikleri olumsuz duygulardan kurtulmak için ücretsiz online psikolog desteği istediklerini bildirmeleridir.

Bu tür durumlar ergenliğe özgüdür ve bu tür durumları yaşayan gençlerle kısaca konuşulsa da, ücretsiz psikolog desteği verilmemektedir ve online psikolojik danışmanlık çalışmaları yapılmamaktadır. Bunun nedenlerini şu şekilde ifade edebiliriz:

13 yaşında bir gencin bir uzmandan (bir psikologdan ya da bir doktordan) sağlığı konusunda yardım alırken bundan anne ve babasının haberlerinin olması gerekir. Anne ve babanın haberi varsa ve onlar da bunu mantıklı buluyorlarsa, online psikolog desteği alması uygun olacaktır.

Online yardım, gerçekten ihtiyaç duyan insanlarla psikologların birlikte çalışmaları için uygun bir zemin oluşturur. Psikolojik destek çalışmalarının zemininde ücretsiz online psikolog desteği gibi bir kavramın bulunması, çalışmaların verimini düşürecektir. Online psikolog seansları 50 dakikadır ve bu süre yüzyüze psikolog seansları ile aynı süredir. Online psikolog bedava veya online psikolog ücretsiz gibi terimlerle arama yapmak, ücretsiz bir yardım alma ihtiyacımızı ifade ediyor ve bunu anlamak kolaydır. Ücretsiz online terapi desteği vermekse, büyük kurumlar (bunların önemli bölümü devlet kurumları ve belediyelerdir) dışında neredeyse imkansızdır.

Online psikolojik yardım çalışmaları ücretlidir. Ücretsiz görüşme yapılmamaktadır.

Klinik Psikolog Serhat Damar

Beylikdüzü Psikolojik Danışmanlık

7 Yorum

 1. Hocam 23 yaşındayım.Nişanlıyım.Kendisine çok değer veriyorum.belkide şuan ki rahatsızlığım o yüzden.ben nişanlım ile flört etmeye başladığımda geçmişimi tam anlatmadım diğer eski sevgililerimle geçmişte öpüştüğümü falan söylemedim..geçen gün bir dizi izliyordum ilk gecede kızın bakire olmadığı eşinin onun için kavga etmeye gittiğini ve öldüğünü gördüm sonrasında ben çok etkilendim.ben geçmişimde cinsel ilişki yaşadım mı diye kendimi sorguladım.bugün ise aklıma başka soru girdi cinsel organımı geçmişte sevgilime gösterdim mi diye.kendimi bir türlü böyle şeyler yapmadığıma ikna edemiyorum Allah rızası için yardım istiyorum.doktora gitme ilac kullanma imkanım yok.

  • Bahsettiğin konu ile ilgili kendi kendine yardımcı olamıyorsun bu nedenle de mutlaka bir uzman yardımı almanı öneriyorum. Bir klinik psikologla ya da bir psikiyatri uzmanı ile görüşebilirsen senin açından en faydalı şeyi yapmış olursun. Özel bir psikoloğa gitmek zorunda da değilsin, devlet hastanesinde görev yapan bir psikologdan ya da psikiyatri uzmanından da yardım alabilirsin.

 2. Hocam merhabalar,
  sizden yardım almak istiyorum sorunum gerçekten can sıkıcı, sizin yardimci olabileceğinizi düşünüyorum.. Mail adresimden donus saglarsaniz cok iyi olur

 3. merhaba, benim problemim erkek arkadaşıma ulaşamadığım zaman yaşadığımız ‘acaba bir şey mi oldu’ paniği ve huzursuzluk. mesela 4 5 saattir uyuyor ve normalde mesaj atıp aradığımda uyanıp cevap verirdi ama ulaşamıyorum kardeşini aradım uyuyor iyi dedi ama bir şey var da söylemiyorlar güvensizliği oluyor, illa kendisiyle konuşmadan iyi hissetmiyorum, dakikalar bana cehennem oluyor. bunu nasıl aşıcam nasıl kendimi rahatlatabilirim. şuan yaşadığım en uzun panik. bundan kurtulmak istiyorum.

  • Esra merhaba.
   Ona ulaşamadığında aklından geçen en kötü senaryo nedir? Bu senaryo, ya da senin ona ulaşamadığında ortaya çıkmasından korktuğun durumun ne olduğunu netleştirelim. Bu tür durumlarda insanlar belli bir sonla karşı karşıya kalma ihtimali nedeniyle gerginleşirler.
   Bundan kurtulmak istemen çok mantıklı çünkü ona ulaşamadığında bazı olumsuz duyguları çok şiddetli hissediyorsun ve senin deyiminle dakikalar sana cehennem oluyor.

   • Ben bir şey sormak istiyorum. Çok önemli benim için. Yardımcı olabilir misiniz?

    • Sorabilirsin. Sorunun ne olduğunu yazarsan sana yardımcı olmaya çalışırım.

Soru ve Yoruma Kapanmıştır.