Online Psikolog Yardımı

Online psikolog arıyor, internetten psikolojik destek almak istiyorsanız, bu yazımda sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Sormak istediğiniz başka sorularınız varsa, bu sayfanın sonundaki bölüme yazabilirsiniz. Sorularınıza mümkün olan en kısa sürede cevap veriyorum.

Online Psikolog Nedir?

Online psikolog, çalışmalarında teknoloji imkanlarını kullanan meslektaşlarımıza verilen kısa isimdir. Online psikologlar interneti, bilgisayarı ve görüntülü konuşma programlarını kullanırlar.

online terapi
Online Psikolog Nedir?

Online Psikolog Nasıl Çalışır?

Teknoloji imkanlarından bilgi ve deneyimleri ölçüsünde yararlanan online terapistlerin büyük bir bölümü, görüntülü ve sesli görüşme imkanı sağlayan Skype ve Facetime gibi programları kullanarak danışanlarına ulaşırlar.

Benim seanslarımda Skype programını kullanıyoruz. Skype, iyi iletişim kurmamızı sağlama konusunda güvenilir bir program. Hem ses kalitesi, hem görüntü kalitesi yönünden son derece başarılı bir program. İnternet üzerinden psikolojik destek sunan uzmanlar kendi içinde yetiştikleri ekolün yöntemleri ile online danışanlarına yardımcı olmaya çalışırlar.

Seanslardan yarar görmeniz, psikologla çalışmayı kendiliğinden, gönüllü olarak istemenize ve çalıştığınız psikoloğun mesleki bilgi ve deneyimlerine bağlıdır. Bunlarla birlikte çok net biçimde ifade etmeliyiz ki, tek seanslık çalışma ile sorunu aşamazsınız. Psikoterapiler, bir süre devamlılık gerektiren çalışmalardır. Değişim ve gelişim bir süreç içinde gerçekleşir. Doğru yoldan gidildiğinde, istediğimiz değişimi ve gelişimi gerçekleştirebiliyoruz.

Online Psikolog Hangi Sorunlarda Yardımcı Olur?

Hafif ve orta düzeyli depresyon,

Kaygı bozuklukları (Panik atakları ve panik bozukluğu, sosyal fobi, okb)

Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB),

Kişilik problemleri,

İlişkisel problemler,

Çift ve evlilik problemleri,

Kadın ve erkeğin cinsel problemleri (vajinismus, cinsel istek bozukluğu, erken boşalma, geç boşalma ve sertleşme bozukluğu).

Online Psikolog Acil Durumlarda Aranmalı mı?

Acil durumlarda en yakın hastaneden tıbbi yardım alınmalıdır. Acil durumlar, insan yaşamının risk altında bulunduğu durumlardır. Kendine zarar verme ve intihar düşüncesi bulunan kişilerin, aktif halisünasyon yaşantıları bulunan psikotik hastalıkları bulunan kişilerin, başka insanlara zarar verme düşüncesi olan kişilerin durumları “acil” dir. Bu kişiler internetten psikolojik destek almamalıdır. İfade ettiğim gibi, en yakın hastaneye başvurarak hekim değerlendirmesine alınmaları, bu tür acil durumdaki kişilerin gitmesi gereken en mantıklı yoldur.

Online Psikolog Gerçekten Yararlı Olabiliyor mu?

İyi eğitim almış, belli bir terapi ekolünün uygulamalarına hakim bir psikolog (tercihen Klinik Psikolog) size yardımcı olabilir. Online psikoloğun yararlı olmasında etkili faktörlerden biri, sizin terapiye hazır olmanız ve terapiye katılmak için gönüllü olmanız, bir diğeri de psikoloğun donanımlı, deneyim sahibi bir uzman olmasıdır. Bu koşullar bir araya geldiğinde online seanslar gerçekten yararlı olmaktadır.

Online Psikolog Yardımcı Olamadığında

Her psikolog her danışana yardımcı olamamaktadır. Bazen terapistle danışan arasında ortaya çıkabilen bir uyumsuzluk, iletişimi imkansız hale getirmektedir. Bu tür urumlarla karşılaşırsanız size önerim online psikoloğunuzu değiştirmenizdir. Eğer psikoloğunuzla iletişiminizden memnunsanız, sizi rahatsız eden bir durum yoksa, size yardımcı olabilecektir. Tam tersi bir durumla karşılaştığınızda, terapi aldığınız psikoloğu değiştirmeniz ve yeni bir psikologla yola devam etmeniz en mantıklısı olacaktır

Online Psikolog Ne Zaman Aranmalı?

Problemler yaşamınızı tümüyle etkisi altına alıp yaşam alanlarınızda bozulmalara neden olmadan, yaşam kaliteniz belirgin bir biçimde düşmeden internet üzerinden psikolojik destek almak için arayışa başlanmasını öneriyorum. Yardım alacağınız uzmanı seçerken de mutlaka etraflı bir araştırma yapmanız sizin için en iyisidir. Psikolojik yardım alacağınız uzmanın ünvanı, uzmanlığı, hangi üniversiteden mezun olduğu önemlidir.


Online psikolog desteği almak isterseniz, 0532 322 1770 ‘den bana doğrudan ulaşabilirsiniz.

Klinik Psikolog Serhat Damar


 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*