Narsist Psikolojisi ve Evlilik

Narsist psikolojisi terimi, narsisist kişilik özellikleri gösteren kişilerin düşünce, duygu ve davranışlarını anlatır. Narsist psikolojisi bencil olarak bilinir. Kendini düşünen, ilgi odağı olmak isteyen kişiler olarak bilinirler.

Tüm kişilik bozukluklarında olduğu gibi narsistlerde de farklı bir psikoloji gözümüze çarpar. Dış dünyayı ve kendilerini farklı algılayan bu insanlar, darklı düşünür, farklı davranır ve de farklı hissederler.

Narsist Psikolojisi Acımasızdır

Narsist psikolojisinde empati yoktur. Acımasız bir biçimde eşe yüklenen narsist, eziyet eder ancak eziyet ettiğinin farkında değildir. O normal olanı yaptığını sanır. Sürekli eleştirir, eleştirmekten ötesini de yaparak eşini bir çok alanda  zorlar, bazen eziyetler eder ve bunu yapma hakkına sahip olduğuna inanır.

Narsist kişilikler, toplum kurallarına da, evrensel kurallara da, trafik kurallarına da uymazlar. Kuralların diğerleri için yaratılmış olduğuna inanırlar ve kuralların kendilerini bağlamadığına inanarak tüm kuralları çiğnerler. Trafikte tüm diğer araç sürücüleri beklerken geçip giderler. Hız sınırlamalarına da uymazlar, istedikleri hızla gidebileceklerine inanırlar çünkü kendilerine göre “Özel” dirler, eşi ve benzeri bulunmayan insanlardır.

Beylikdüzü psikolog

Narsist kadınlar ve erkekler, eşlerinin kendilerine sadık olmaları gerektiğine inanır ve eşlerinden kesin sadakat beklerler. Sadakat beklentileri konusunda çok net ve ısrarcıdırlar. Bu konuda belirsizlik istemezler. Aynı sadakati eşlerine göstermezler. Narsist psikolojisinde aldatmak normaldir, sadakatsizlik çok sıradan bir eylemdir. Narsistler bu eylemlerini “Aldatma” ya da “Sadakatsizlik” olarak değil, “Çapkınlık” ve “Kaçamak” olarak adlandırırlar.

Narsist Psikolojisinde Eleştiri

Narsist kişiler çift ve evlilik ilişkisinde eşi beğenmeyen, sık sık eleştiren ve eleştirilerinin karşılığında kesin bir değişim beklentisi olan insanlardır. Yaptıkları eleştiriler bazen çok sertleşerek hakarete ve aşağılamaya varırken, bunların eş üzerinde olumlu bir etki yapmasını isterler. Eş alttan alarak narsistin beklentilerini yerine getirmeye çalışan bir kişi ise, bir süre ilişki normal seyreder, ancak başka bir durumda narsist sahip olduğuna inandığı acımasızca eleştirme ve hakaret etme hakkını tekrar kullanmakta tereddür etmeyecektir. Bu şekilde, eşini psikolojik anlamda kelimenin tam anlamıyla bitirene dek aynı yolu izlemeyi sürdürecektir. Narsist kişiler takdir etmeyen ve sert eleştiren kişilerdir ve bu özellikleri ile tanınırlar ancak kendileri en ufak eleştirilere dahi çok sert ve öfkeli karşılık verirler. Sanki kendileri mükemmelmiş ve eleştirilebilecek hiçbir yanları yokmuş gibi, eleştirilmeye karşı tahammülsüzdürler. Bu da yine, dünyada tek, benzersiz ve “Özel” olduklarına dair derin inançları sebebiyledir. Kendilerini hatalardan ve eksiklerden öte, diğer insanlardan ve eşten üstün gördükleri için bu eleştirileri saldırı olarak görürler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*