Klinik Psikoloji Nedir?

Klinik psikoloji hakkında son günlerde sorular geliyor. “Klinik psikoloji nedir hocam?” ya da “Klinik psikolog nedir?” sorularına cevap veriyorum Bu yazıda da aynı sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Klinik psikoloji, büyük ve çok geniş bir bilim olan Psikolojinin çok sayıdaki alt alanından bir tanesidir. Klinik psikoloji diğer alt dallardan ayrıdır. Ayrı olmasının en önemli nedeni de, psikolojik sorunlarla ve bu sorunların ilaçsız tedavisi ile ilgilenen tek dal olmasıdır.

Beylikdüzü psikolog
Klinik psikoloji ve psikoloji aynı şey mi?

Klinik Psikoloji Neden Farklıdır?

Psikoloji, içerisinde çok sayıda farklı alt dalın bulunduğu büyük bir bilimdir. Bazı arkadaşlarımız spor psikolojisi ile ilgilenirken, bazıları da adli psikoloji ile ilgili konuları çalışırlar. Bunlar ünvan olarak Spor Psikoloğu ve Adli Psikolog ünvanlarını kullanırlar.

Psikolojinin ve psikologların çalışma alanlarından bahsederken, meslektaşlarımızın bizim bildiğimiz çalışma alanlarından çok daha farklı alanlarda da çalışabildiklerini belirtmek isterim. Psikolog olan bir meslektaşımız alt dalların belirlediği alanların dışında bir görev de yapabiliyor. Örneğin, TV kanallarında görev alabiliyorlar, TV programlarının danışma kurullarında bulunuyorlar. Bu gibi görevler ve alanlarda da iş sahibi olmaları, psikolojinin ne denli önemli ve ihtiyaç duyulan bir bilim olduğunu gösteriyor.

Klinik psikoloji, psikoloji biliminin, insanın sorunlar yaşaması durumunda bozulan dengesini ve uyumunu sağlaması için çalışan, onu duygusal, davranışsal ve bilişsel boyutlarıyla değerlendirip geliştirmeyi amaçlayan alt dalıdır. Bu özellikleriyle, tüm psikoloji alt dallarından ayrılır çünkü diğer alt alanların bu konularla hiçbir ilgisi yoktur.

Klinik psikolojide uzmanlaşan psikologlar, gerekli değerlendirme ve psikoterapi müdahalelerini yapma yetkisine sahip meslek elemanlarıdır. Yapılan müdahaleler psikolojik müdahaleler olup, tümüyle ilaçsızdır. İlaç tedavileri hekimlerin görevidir.

Klinik psikoloji, psikopatolojiyi ve bu patolojinin yaratmakta olduğu uyum bozukluğunu ve yaşam kalitesindeki bozulmaları önlemek amacıyla duygusal, düşünsel ve davranışsal zorlukların yenilmesi için danışanlara yardım eder. Kısır döngülerden ve duygusal zorlanmalardan çıkması için danışanları yönlendirir, motive eder ve değişim için gidilmesi gereken yolu gösterir. Bu çalışmaları yapan psikolog Klinik Psikolog ünvanına sahip olmalıdır.

Klinik Psikolojinin Çalışma Alanları

Hastaneler,

Klinikler,

Psikolojik Danışmanlık Merkezleri,

Psikoterapi ve Psikiyatri Merkezleri,

Adli Psikoloji alanı,

Büyük Şirketler,

İnsan Kaynakları Birimleri.

Klinik Psikolog Serhat Damar

1 Comment

  1. Hocam merhaba;
    Şuan 31 yaşındayım.Hatırladığım kadarıyla 15 yaş civarında eniştem tarafından cinsel tacize uğradım. O yaşta bunu anlayabilmem oldukça zordu.Ve tabii ki bu durumu kimseye söyleyemedim. Ama o dönem erkeklerden korkmaya başladım. Sanki babam ve ağbimde bana öyle davranacakmış gibi onlarla aynı ortamda olmaktan hep kaçtım. Uzun süren kabuslar gördüm. O anı defelarca yaşadım. Bir süre sonra artık sanki o an yaşanmamış gibi hissetmeye başlıyorsunuz. Takii bir kaç gün önce o adam gelip tekrar elimi tutmaya çalışana kadar. Babam gözüyle baktığım insan nasıl böyle birşeyi bana yapar ki. O insan mevkii makam sahibi çoluğu çocuğu olan herşeyi geçtim eniştem. Bir insan neden böyle davranır ki. Hocam zoruma gidiyor artık günlerdir uyuyamıyorum. ilk yaptığında çocuktum korkmuştum ne yaptığını kavrayamayacak yaştaydım ama şimdi öyle değil ne yapmaya çalıştığının farkındayım. Ama yine korkuyorum. Aklım almıyor böyle birşeyi nasıl düşünebilir nasıl buna cesaret edebilir nasıl bana böyle birşeyi yakıştırabilir.
    Hocam bu konuda ne yapmam gerekiyor. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar

Yorumlar kapatıldı.