İstanbul’da Psikolog Ücretleri Ne Kadar?

İstanbul psikolog fiyatları ve ücretler konusuna geçmeden kısaca bazı önemli noktalara değinmekte fayda görüyorum. Psikolog ücretleri nasıl, halk tabiriyle “pahalı” olduğu söylenebilir mi?

Danışanlarımızın verdikleri bilgilere bakıldığında İstanbul’da psikolog ücretleri 150 lira ile 500 lira arasında değişiyor. Bu fiyatların neye göre belirlendiği sorusu önemlidir.

Psikolog ücretleri, hizmeti veren psikoloğun deneyimi, eğitimi, bulunduğu semt ve görev yaptığı merkezin özelliklerine göre belirlenir. Alanda 7 yıldır görev yapan bir Klinik Psikolog ile üniversiteden yeni mezun olmuş ve henüz uzmanlığı bulunmayan bir psikoloğun seans ücreti aynı değildir.

Benzer şekilde, alanda 15 yıldır aktif olarak görev yapmış olan tecrübeli bir Klinik Psikolog ile 7 yıldır görev yapan başka bir Klinik Psikolog farklı ücret alır. Bunlar bizim içinde bulunduğumuz alanın kendi belirlemiş olduğu kaidelerdir. Psikologluk mesleği uzmanlığa dayalı, mesleki tecrübenin çok önemli olduğu, çok sayıda danışan görmüş olmanın ve alanda uzun yıllar hizmet etmenin sonucunda olgunlaşma sağlanan bir meslektir. Bizler, mezuniyet sonrası klinik uzmanlığımız süresince de, sonrasında da sürekli olarak eğitimlere katılırız. Yurtdışından gelen ve alanımızdaki en iyiler olarak kabul edilen hocalarımızın eğitimlerine, uygulamalarına katılır ve kendi gelişimimizi sürdürürüz. Bunların tümü ücretli çalışmalardır ve bu ücretleri de kendimiz öderiz.

Özel psikologlar hiçbir mesleki güvenceye sahip olmadan, kendi imkanlarıyla ayakta kalmaya çalışırlar. Devlet desteği, devlet güvencesi ve himayesi olmaksızın insanımıza hizmet sunarlar. Devlet hastanelerinde ve kamu kurumlarında durum çok farklıdır. Devlet hastanelerinde ve kamu kurumlarında görev yapan psikologlar maaşlı, belli bir güvenceye sahip olarak görev yaparlar. Bazen insanlar bana da sorabiliyorlar: “Devlette psikologlar nasıl ücretsiz hizmet veriyor?”. Cevabı çok basit: “Devlet kurumlarında görevli olan meslektaşlarımız belirli bir maaş aldıkları devlet memurluğu statüsüyle ücretsiz hizmet verebiliyorlar”. Devlette ve kamuda görevli meslektaşlarımız yaptıkları görevin ücretini her ay devletimizden alıyorlar. Özelde ise böyle bir durum söz konusu değil. Özelde bir psikolog danışanı ile seans yaptığında ondan ücret alır, yapmadığında ise almaz. Bu şekilde geçinir.

istanbul psikolog ücretleri
İstanbul’da psikolog ücretleri ne kadar?

İstanbul’da Psikolog Ücretleri Ne Kadar

İstanbul’da psikolog ücretleri hizmetin alındığı merkezden merkeze farklılık gösterse de, ortalama fiyat aralığı 150TL ile 250TL arasında dedğişmektedir. 2017 yılında seans ücretlerinde genel olarak bir artış olduğu da hesaba katıldığında şu anda birçok merkezde uzman bir psikoloğun seans ücretinin 220TL civarında olduğu söylenebilir.

Psikoloğa Kimler Gidebiliyor

Psikologlardan alınan destek (psikolojik danışmanlık, psikoterapi ve evlilik terapileri) sosyal sigorta tarafından karşılanmadığından ücret danışanlarımız tarafından ödenmektedir. Haliyle, mesleğimiz sadece belli ekonomik imkanlara sahip danışanlarımıza hitap ediyor gibi görünse de, aslında uygulamalarımızda her ekonomik düzeyden insanlarımızın yer aldığını görüyoruz. Bu ise, tümüyle danışanlarımızın tercihi ile alakalıdır. Seanslarımız sürekli olarak haftada 1 sıklıkta sürmüyor. İlk 1 ay haftada 1 devamlılık önemli olsa da sonrasında 2 haftada 1 seansla devam etmek yarar sağlıyor, amaçladığımız sonuca ulaşmamıza yetiyor.

İstanbul’da görev yaptığım psikolojik danışmanlık merkezlerinde 50 dakikalık seans ücreti 200 TL alınmaktadır. Her seans ücretli olarak gerçekleştirilir. Nakit veya kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir.

Bu sayfada yer verdiğim bilgiler haricinde bana sormak istediğiniz sorular olursa iletişim telefonumdan bana doğrudan ulaşabilirsiniz. Aradığınızda seansta olabilirim, bu durumda size en kısa sürede dönüş yapacağımdan emin olabilirsiniz.

Klinik Psikolog Serhat Damar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*