Psikolojik Danışmanlık

Psikolojik Danışmanlık Nedir

Psikolojik danışmanlık dendiği zaman aklımıza gelecek olan, bireysel problemler için konu hakkında uzman bir kişiden yardım almaktır. Psikolojik danışmanlık genellikle 45 – 50 dakika gibi sürelerle uygulanır. Psikolojik danışmanlık çalışmaları danışanın almak istediği sonucu alabilmesine yetecek sürede yapılır ve psikoterapi ile karşılaştırıldığında daha kısa süreli olduğu söylenebilir. Psikolojik danışmanlık süreci birkaç seansta tamamlanırken, psikoterapi süreci bazen kısa süreli olsa da, bazen de birkaç ay sürmektedir. Çift ve evlilik terapileri de genel olarak aynen psikoterapi gibi uzun süreli bir çalışmadan oluşur.

Psikolojik danışmanlıkta danışanlarımızın kendilerini, sorunlarını ve bu sorunlarının kaynağında yer alan giderilmeyen ihtiyaçlarını tanıması hedeflenir. Elbette ki, çalışmaların en başından en sonuna dek bir değerlendirme ve danışanın durumu hakkında gerçekçi bir anlayışın geliştirilmesi hedeflenmektedir ve bunların tümü, danışanın hangi ihtiyaçlarının giderilmediğinin anlaşılmasına ve buradan doğru da problemlerinin daha yakından tanınmasına yardımcı olmaktadır.

Psikoterapide olduğu gibi, psikolojik danışmanlıkta da danışanla samimiyet, içtenlik ve saygıya dayanan bir ilişki kurulması son derece önemlidir. Tüm insani ilişkilerde olduğu gibi psikolog-danışan ilişkisinde de bu özellikler önemlidir. İlişkinin sağlıklı, dengeli ve her iki insanı da koruyan özellikte bir ilişki olmasına özen gösterilir. Psikolojik danışmanlık çalışmalarının istenen yararı sağlaması,  ilişkinin bu özelliklere sahip olmasıyla birlikte, danışanla psikolog arasında bir terapi ittifakı kurulmasına bağlıdır. Terapi ittifakı kurulduğunda danışanın ilerlemesi daha kolay olacaktır. İttifakın kurulamaması ise, danışanla zayıf ve işlevsiz bir bağ oluşmasına neden olur ki, bizler bunu istemeyiz.

istanbul psikolojik danışmanlık
Psikolojik danışmanlık bana yardımcı olabilir mi?

Psikolojik Danışmanlıkta Ne Yapılır

Psikolojik danışmanlık çalışmalarına yeni başlayan danışanla ilk olarak saygı, güven, samimiyet ve içtenliğe dayanan sağlıklı bir ilişki kurulması hedeflenir. Kurulan bu yeni ilişkide danışanın söyledikleri, ifade ettikleri, hissettikleri ve yaptıkları her biri önemli olduğu kabul ederek değerlendirilir. Danışan için önemli olan noktalar, onun açısından değerli olan noktalar atlanmaksızın ve gözardı edilmeksizin ele alınır. Belki de danışanın kendisinin dahi üzerinde durmadan geçtiği, ancak danışanın yaşamı, değerleri ve ihtiyaçları açısından son derece önemli olan noktalara ulaşılması amaçlanır. Hem danışanla samimi, içten ve saygılı bir iletişim kurulur, hem de danışanın kendisiyle ve diğer insanlarla da benzer bir ilişkiyi kurması hedeflenir.

Danışanın yaşamını zorlaştıran alışkanlıkları, düşünce şekilleri, davranış biçimleri ve insanlarla ilişki kurma biçimi ele alınarak bunları tanıması amaçlanır. Sözgelimi, danışan kendisi ile iç diyaloğu onun amaçlarına ulaşmasına herhangi bir katkı sunmuyorsa, ya da onu amaçlarından koparıyor, motivasyonunu bozuyorsa, bu iç diyalog değiştirilmeye çalışılır. Değişim, olumsuz ve motivasyon bozan iç diyaloğun, gerçekçi ve motivasyona katkı sağlayan, destekleyici bir iç diyaloğa dönüşmesi şeklinde gerçekleşir. Elbette ki hiç kimse birden ve bir anda değişim gerçekleştiremez. Değişim daha çok bir süreç halinde gerçekleşir. Aynen insanın gelişimin bir süreç halinde gerçekleşmesi gibi, psikolojik danışmanlık çalışmalarında ve psikoterapilerde de gelişim bir süreç şeklinde gerçekleşir.

Çocukluktan Yetişkinliğe

Erken çocukluk yıllarından günümüze uzanan gelişim serüveninde insan eski çocukluk yıllarında anne baba ve yakın çevreden edindiği, ancak işlevsel olmayan düşünce, tutum ve davranışlara farklı bir açıdan bakmayı öğrenir. Çocukluğunda öğrendiği ve bugüne zarar veren bu işlevsel olmayan, adaptif olmayan düşünce, tutum ve davranışlarında daha adaptif olma yönünde değişiklik yapması teşvik edilir. Bu teşvik, bir zorlama ya da mecbur bırakma şeklinde ve acılı bir şekilde değil, tamamen danışanın gerçekleştirebileceği hedeflere bağlı kalınarak ve yaptığı ilerlemeler küçük de olsa kabul edilerek gerçekleştirilir. Burada gerçekleştirilen çalışmaların ışığında kişi hem bugününü, hem de bugünü üzerinde etkili olan geçmişini farklı bir açıdan görme fırsatı bulur.

Psikolog ya da Danışman, kişinin başvurduğu konuda adım atmasına ya da bir karar vermesine yardım eder. Psikolojik danışmanlıkta gizlilik ilkesi uyulması zorunlu bir ilkedir ve danışanlarımızın tüm kişisel bilgilerinin ve sorunları hakkındaki bilgilerinin tümünün gizli kalacağını, hiç kimse ile paylaşılmayacağını ifade etmektedir.

Bugünün problemlerine geçmiş yılların, özellikle de erken çocukluk döneminin yaptığı katkılar, o dönemin anılarına ulaşılarak daha net anlaşılır.

İnsanlar, yaşamlarında herhangi bir problemle karşı karşıya olmasa da psikolojik danışmanlık desteği alabilirler. Hayata dair beklentilerinin, hayallerinin anlamını yitirdiğini hisseden insanlarımız psikolojik danışmanlık çalışmalarını tercih etmektedirler.

Depresyon,

Bipolar Bozukluk,

Panik Bozukluk,

Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB),

Sosyal fobi,

Özgül fobiler,

İlişkisel sorunlar,

Kayıp ve yas,

Cinsel problemler,

Öfke yönetimi ile ilgili sorunlar,

Travma sonrası stres bozukluğu,

Stres,

Anlam arayışı, anlamsızlık ve boşluk hisleri,

Yalnızlık hissi,

Sorunlarla başaçıkmakta zorlanma,

Bağımlılık ve zararlı davranışlar,

Kendi ayağına çelme takma davranışları konularında bizden psikolojik danışmanlık desteği alabilirsiniz.

Beylikdüzü Psikolojik Danışmanlık

SSS (Sık Sorulan Sorular)

-Psikolojik danışmanlık seanslarının her biri kaç saat sürer?

Psikolojik danışmanlık seanslarının her biri 50 dakika sürmektedir. Sürelere uyulması, her danışanımızın seansına zamanında girmesini sağladığı için ben sürelere çok dikkatli bir şekilde uyarım. Seanslarıma zamanında girer, zamanında çıkarım ki, her danışanım önceden kararlaştırdığımız saatte seansına başlayabilsin.

-Psikolojik danışmanlık desteği kaç seanstan oluşur?

Psikolojik danışmanlık desteği, kişiden kişiye değişkenlik göstermekle birlikte genellikle 6 seansta tamamlanır.

-Psikolojik danışmanlık seans ücreti ne kadar?

Psikolojik danışmanlık seans ücreti 200 TL dir.

-Psikolojik danışmanlık ve psikoterapi aynı şey midir?

Psikoterapi, herhangi bir psikolojik sorun için uzun süreli bir terapi çalışmasını, daha özel ve duruma yönelik teknikleri içeren sistematik bir çalışmalar bütünüdür. Bilişsel davranışçı terapi yapılandırılmış, hatları ve çizgileri belli olan ve günümüz tıp camiası tarafından hem yakından takip edilen hem de kabul gören bir yöntemdir. PSikolojik danışmanlık ise, daha kısa ve daha düz bir şekilde gerçekleştirilir.

-Psikolojik danışmanlık çalışmasında ilaç tedavisi verilir mi?

Psikolojik danışmanlık çalışmasında da, psikoterapi seanslarımızda da ilaç tedavisi vermiyoruz. Hiçbir ilaç ismi de önermiyoruz çünkü bizim işimiz ilaç tedavisi vermek ve ilaç ismi önermek değil, insanlara bir zorluğu atlatmalarında yardımcı olmaktır.

-Psikologlar ilaç tedavisi önerir mi?

Danışanlarımıza “Sen şu ilacı kullan” demeyiz çünkü biz nasıl psikolojik müdahaleler konusunda uzmansak, ilaç konusunun uzmanları da psikiyatrist hekimlerdir. Uzmanların, birbirlerinin alanlarına girmesini sağlıklı ve mantıklı bulmuyorum bu sebeple de bizler ilaç tedavisi önermeyiz. Danışanımızın ilaçla tedaviye ihtiyacı olduğuna dair bir düşüncemiz varsa, “Sen şu ilacı al” demeyiz, ona bir psikiyatri uzmanı ile görüşmesini öneririz.

Bu sayfada siz de sorularınızı paylaşarak cevap alabilirsiniz.

Klinik Psikolog Serhat Damar

Beylikdüzü Psikolog

Şişli Psikolog

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*