Evlilik Terapisi

Evlilik Terapisi Nedir?

Evlilik terapisi, evlilik ilişkisine olumsuz etkileri olan sorunlarla ilgili evli çiftlerle gerçekleştirilen bir terapi çalışmasıdır. Çift terapisiyle çok yakın ve benzer bir terapi modelidir. olarak İletişim bozukluklarının, kopukluğun, bağlanma sorunlarının giderilmesine çalışılır. Cinsel sorunların ve çiftin ilişkisinde ortaya çıkan diğer sorunların etkisiyle evlilik ilişkisinde görülen bozulmaların önlenmesi, çatışma ve stresin ortadan kaldırılması amaçlanır. Evlilik terapisinde amaç sıfır sorun ya da mükemmel evlilik ilişkisine ulaşmak değildir. Evli çiftin sorun ve anlaşmazlıklarını yapıcı olarak çözmesi asıl amaçtır. İstanbul evlilik terapisti bulma konusunda avantajlı bir şehirdir. Çok sayıda evlilik terapistine ve farklı evlilik terapisi modellerine ulaşmak mümkündür. Beylikdüzü Evlilik Terapisti sayfasında, evlilik terapisinin özellikleri hakkında bilgiler vereceğiz.

istanbul evlilik terapisti
Evlilik terapisi mutlu evliliğe ulaşmamıza yardım edebilir mi?

Evlilik Terapisti Ne Yapar

Evlilik terapisti, çiftin kendi kendisine ve yakınlarının desteğiyle çözemedikleri sorunlar konusunda yakınların ve çiftin kendisinin yapamadıklarını gerçekleştirmeye çalışır. Çift terapistinin amacı, tarafsız bir gözle ilişkiye ve sorunlara bakmak, gerçekçi yorumlar yaparak çiftin de benzer bir gerçekçiliğe düşünce ve yorumlarında ulaşmasını sağlamaktır. Problemlere önceden yaklaştıklarından daha farklı şekilde yaklaşmalarına yardımcı olurken, çiftin birbirleri hakkındaki ve durumlar hakkındaki yorumlarını değiştirmelerine yardımcı olur.

Evlilik Terapisinin Amaçları

Evlilik terapisi, genel olarak mutlu evlilik ve mutlu çift ilişkisinin özelliklerini gerçekleştirmeye çalışır. Mutlu çiftler, birbirlerini yargılamaz, suçlamaz ve birbirlerine hakaret etmezler. Bazı evliliklerin problemlerinin temelinde bu tarz olumsuz ve saldırgan davranışlar yer alır. Bu davranışlar hiçbir şekilde iletişim olmayıp, eşin uzaklaşmasına ve ilişkiden kopmasına yol açan duygusal uzaklık yaratan, işlevsel olmayan davranışlardır. Bu tür davranışlar hiçbir evliliğe olumlu etki yapmamaktadır. Şunu da söyleyebiliriz ki, bu tür davranışlar bir evlilikte ne denli sık görülürse o evlilikte sorunlar o denli şiddetli ve kopuk olmaktadır. Bunların azaltılması amaçlanır. Çifti duygusal bağlarını kuvvetlendirerek birbirlerine yakın hissettiren işlevsel davranışların artırılması da evlilik terapisinin amaçları arasında yer alır.

Evlilik Terapisi Özellikleri

Evlilik terapisi, çiftlere mutlu bir evliliğe sahip olmaları için gereken yaşam felsefesini edinmelerine yardımcı olur. Mutlu evliliğin yaşam felsefesinde bencillik bulunmaz. Sadece kendisini düşünen, eşinin sağlığını, güvenliğini ve iyi halde olmasını gözetmeyen bir kişinin mutlu çift ilişkisi kurabilmesi imkansızdır. Kişi, yalnız ve bekarken sadece kendisini düşündüğü ve haliyle bencilliğinin normal kabul edildiği bir dönemi yaşamıştır. Bu bencil dönemin alışkanlıklarını evlilik ilişkisinde de sürdürme isteği, eşle ilişkilere zarar vermektedir. Birçok yeni evli çiftte bu etkiyi kolayca görmek mümkündür.

“Bu böyle yapılır” diyerek ifade edilen aslında bir şeyin en doğru nasıl yapıldığı değil, kendi kendimize oluşturduğumuz yapay ve saçma kurallardır. Yetişkin bekarlık yıllarımızda ve daha öncesi olan ergenlik ve çocukluğumuzdan bugüne gelen saçma alışkanlıklarımızı evliyken “evin kuralı” haline getirmeye çalıştığımızda kıyamet kopar. Bunun nedeni, kurallarımızın eşimize bize geldiği kadar mantıklı gelmemesi, bazen tümüyle mantıksız ve saçma gelmesidir. Evlilik terapisi bu kurallarda esneklik sağlama özelliğine de sahiptir. Gerçekten bir işlevi olmayan ve hiçbir anlamı olmayan kuralların düşürülmesi de çiftlerle birlikte gerçekleştirilir.

Evlilik Sorunları Zarar Veriyor

Evlilik sorunları çok şiddetli olduğunda ve uzun süre ile herhangi bir çıkış yolu bulunmadığında çiftin ilişkisini bozarak eşlerin birbirinden uzaklaşmasına, bazen de boşanmalarına neden olur. Evlilik terapistine başvuran çiftler farklı alanlardan farklı sorunlarla gelmektedirler.

Alkol bağımlılığı, parasal harcama ve ekonomik konularda anlaşmazlıklar, aldatma, internet ve kumar bağımlılıkları, alışveriş bağımlılığı, patolojik kıskançlık, şüphe, öfke kontrolü ve öfke yönetimiyle ilgili sorunlar sık görülmektedir.

Sadakatsizlik ve aldatma durumları, ayrılıklar, duygusal istismar, duygusal ihmal ve fiziksel şiddet, evli çiftlerin ilişkilerine zarar  verir.

Evlenmeyi düşünen çiftler evlenmeden önce cevap bulamadıkları sorularına yanıt almak ve kendilerini endişelendiren durumları netliğe kavuşturmak amacı ile evlilik öncesi bir evlilik terapisti ile kısa süreli çalışmalar yapabilirler.

Duygusal Bağları Derinleştirmek

Evlilik ilişkisinin temelinde çift ilişkisi yatar. Çift ilişkisinde kurulan bağın duygusal zemini ne denli zengin ve güçlü ise, evliliğin mutlu evlilik olma ihtimali o denli yüksektir. Günümüz koşullarında ekonomik koşullar ve geçim sorunları her ne kadar evlilik ilişkilerini olumsuz etkilese de, mutlu evlilikler bu etkilerden mümkün olan en az zararı görerek tehlikeleri atlatıyorlar. Mutsuz evlilikler ise, mevcut bağlanma sorunlarının yanına bir de ekonomik zorluklar eklendiğinde bozulmaya doğru gidiyor. İstanbul evlilik terapisti

Mutlu evliliklerin en önemli özelliklerinden birinin sevgi olduğu, ve mutlu çiftlerin birbirlerini çok sevmelerinin onları “mutlu çift” yaptığı düşünülür. Bu yanlıştır çünkü, çiftin ilişkisinin temelinde yer alan şey sevgi değil, bağlanmadır. Şunu söylemek daha doğru olacaktır: “Mutlu evliliklerin temelinde bağlanma vardır”. Evlilik terapisinin amacı da, aynen çift ve ilişki terapilerinde olduğu gibi, bu bağlanmanın daha derin bir yapıya kavuşmasını sağlamak.

Zarar Veren Eşler ve Evlilik Terapisi

Zararın farklı biçimleri bulunmaktadır. Duygusal yakınlığın kesilmesi şeklinde görülen duygusal ihmalden fiziksel şiddete varan çeşitli zararlı eş davranışları gözlemliyoruz. Duygusal ihmal ve duygusal açıdan soğuk olma haline yönelik olarak evlilik terapilerinde belli çalışma ve yöntemler bulunur. Fiziksel şiddet durumu ise evlilik terapilerinin müdahale alanı dışında kalır. Kadına fiziksel şiddetin uygulandığı evli çiftlerin evlilik terapisinden fayda görmeleri imkansızdır diyebiliriz. Bu nedenle kadına fiziksel şiddetin görüldüğü çiftlerin durumunun adli değerlendirmeye tabi tutulması ve hukuki bir zeminde ele alınması daha uygun olacaktır.

Evlilik terapisinde çiftlerin birbirlerine daha şefkatli ve kabullenici bir yaklaşım geliştirmeleri amaçlanır. Acımasız biçimde kendini gösteren değiştirme çabaları, yerini en içten haliyle “kabul” yaklaşımına bırakır. Kişinin eşi tarafından değişmeye zorlanmadığını görmesi, rahatlamasını ve ilişki içinde kendisini daha iyi hissetmesini sağlar. Kendisini özgür hissettirir. Kabul yaklaşımının karşısında yer alan değiştirmeye yönelik çabalar ise, eşin geri çekilmesine ve uzaklaşmasına sebep olur. Buna bağlı olarak hem duygusal olarak daha soğuk bir ilişki ortaya çıkar, hem de cinsel yaşam zarar görür. Cinselliğin yaşanma sıklığı azalır. Bazense cinsel yaşam tümüyle biter.

Evlilik terapistleri, gizlilik ilkesine kesin olarak bağlı kalırlar. Kendilerine verilen bilgileri gizli tutarlar ve korurlar. Başka kimselerle paylaşmazlar. Gizli tutulan bilgiler çiftin tüm özel bilgileridir.

Klinik Psikolog Serhat DAMAR


Beylikdüzü Psikolog

Online Psikolog

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*