Evlilikte Mutluluk Zor mu?

Evlilikte mutluluğu yakalamak, ya da huzurlu bir evlilik yapmak bazı çiftler açısından zor görünür.Zorluk, bu çiftlerin düşüncelerinden, yorumlarından ve özellikle de ön yargılarından kaynaklanır.

Evlilikte mutluluk konusunda aradığını bulamayan çiftler genel olarak ifade edersek birbirinden kopuk bir yaşam sürerler. Eşlerin her biri ayrı dünyaların insanı gibidirler. Erkek, mutluluk için ya tek başına ve kendi arkadaşlarıyla vakit geçirme yolunu seçer. Bu erkeklerin bazıları aileleriyle bir arada olmak istemezler ve eşleriyle baş başa hiç zaman geçirmezler. Bazıları ise, her zaman başka insanların (arkadaşlar ya da akrabalar) bulunduğu durumlarda eşleriyle ve aileleriyle zaman geçirirler. Bunun olmadığı durumlarda sıkılırlar, zevk almazlar ve ortamda bulunmak istemezler.

Beylikdüzü psikolog
Evlilikte Mutluluk Bulamayanlar

Bu erkeklerin eşleri de, sürekli olarak derin bir yalnızlık hissederler ve “Eşim kendi hayatını yaşıyorsa ben de kendi hayatımı yaşayarak mutlu olabilirim” diye düşünürler. Ancak bu düşünce tümüyle yanlış bir düşüncedir ve çok bilinen tabirle “İki yanlış bir doğru etmez”.

Erkek eşinden ve ailesinden kopuk bir yaşam sürerken, kadın da evlilikte mutlululuğu bulamadığı için çözümü sosyalleşmekte ve ev dışında aradığında bağlar daha da zayıflayacaktır.

“O dışarda gezip eğleniyorsa ben de aynısını yaparım” demek sorunu çözmediği gibi, sorunun daha da büyümesine neden olur. İşin kötü yanı, bu durumu yaşayan kadınlara aileleri ve arkadaşları genellikle hep aynı tavsiyede bulunurlar: “Sen de hayatını yaşa ve mutlu ol! Bak o nasıl da mutlu” derler. Bu tavsiye, işlerin düzelmesine ve evliliğin mutlu bir evliliğe dönüşmesine yardım etmez.

Bu şekilde verilen yanlış tavsiyelerle, çift birbirinden daha da uzaklaştığında, ayrılıklar görülebildiği gibi, zayıflamış olan bağ tümden koparak boşanmaya da gidilebilmektedir.

Evlilikte Mutluluk Nasıl Sağlanır?

Evlilikte mutluluk, koparak ve uzaklaşarak değil, bağlanarak, bağları güçlendirip derinleştirerek ve yakınlaşarak sağlanır. Evlilik terapisi çalışmalarında yapılmaya çalışılan da esasen budur. Birbiri ile görünürde “eş” olan, resmi evlilik bağıyla bağlı olan, ancak aralarında hiçbir paylaşım ve duygusal bağ bulunmayan insanların tekrar ve yepyeni bir bağla bağlanması sağlanmaya çalışılır.

Çift ve evlilik terapisi çalışmaları uzun süreli ve kalıcı sonuç alınabilmesi için devamlılık gerektiren çalışmalardır. Bir ya da birkaç seanstan fayda görülmesi beklenmemelidir. Eşler arasındaki ilişkinin değişmesi, eşle ilgili algıların, düşünce ve önyargıların düzelmesi bir süreç içinde gerçekleşir. Bu süreçte herhangi bir aksama olmaması için de düzenli ve belli aralıklarla seanslara katılmak zorunludur. Aksi halde evlilik birbirinden kopuk iki insanın ilişkisinden oluşan mutsuz ve huzursuz bir evlilik olarak sürer.