Evlilik Sendromunu Nasıl Atlatabilirim?

Evlilik sendromu evliliğe aday eşlerden birinin hem evlilik hakkında hem de eş adayı ile ilgili şüpheye düştüğü bir durumdur. “Acaba ben evliliğe hazır değil miyim?” ya da “Acaba ben evlilik insanı mıyım?” ya da “Acaba nişanlım doğru kişi mi?” gibi soruların kişinin zihnini meşgul ettiği huzursuz bir durumdur.

Eş adayı bu soruları anlamsız bulabilse de, aslında tüm bu sorular varoluşumuzla ve güvenliğimizle ilgilidir. Yaptığımız şeyin olumlu sonuçları olmasını isteriz. Olumsuz sonuçlanacağı baştan belli olan bir sürece girmemek en mantıklısıdır. Bununla birlikte, yaşamımızda bizi en mutlu eden an’lar şiddetli sancılar yaşanarak gelir. Evlilik sendromu da bu şiddetli sancılara benzetilebilir. Eğer başedilebilirse, kriz atlatılır ve eşler ömürleri boyu birlikte olmak üzere bir araya gelirler.

Evlilik Sendromu ve Zor Sorular

“Evlendiğim kişi doğru insan mı?”

“Ben evliliğe uygun muyum?”

“Ben evlilik insanı mıyım?”

“Bekarlığa bu kadar alışmışken evliliğe uyum sağlayabilecek miyim?”

” Evlendikten sonra beni aldatır mı?”

“Evlendikten sonra beni aldatırsa ne yaparım?”

“Beni bırakır mı?”

“Hoşlanmadığı bir durumla karşılaşıp beni terk eder mi?”

“Benden daha çok sevdiği biri karşısına çıkarsa ne yapar?”

Evlilik sendromunun yukarıda bir bölümünü aldığım çok sayıda zor sorusu bulunur. Bunlar cevaplanması gerçekten zor olan sorulardır ve aklımızdan geçmesi elbette normaldir. Bu sorular aklımızdan geçmekle kalmayıp tüm gündemimizi oluşturduğunda ise hem çift ilişkimize zarar verir, hem de eş adayımızı endişelendirir. Bunun nedeni ise, güvensizlik, şüphe ve emin olamama nedenleriyle bu soruların eş adayıyla sürekli olarak paylaşılmasıdır.

Sizle evlenmek isteyen, size değer veren insana “Beni aldatacak mısın?” ya da “Beni terk edip gitmeyeceğini nerden bilebilirim ki?” demeniz, ilişkinizi olumsuz etkiler. Bu yüzden de, bu sorulara alelacele cevap bulma telaşından kurtulun. Hızlı hızlı ve endişeli davranarak evlilik sendromundan kurtulamazsınız. Evlilik sendromundan, yavaş ve emin adımlarla ilerleyerek kurtulabilirsiniz. Evlilik sendromu konusunda bir evlilik terapistinden yardım almanız en iyisi olacaktır. Çift ilişkisi ve evlilik konularında deneyim sahibi bir uzman size yardımcı olur.

Evlilik sendromu ve evlilik öncesi stres konusunda ilk önerim, biraz yavaşlamanız. Stres ve kaygı insanı hızlandırır. Hızlanmış haldeyken daha dikkatsiz oluruz ve daha büyük hatalar yaparız. Biraz yavaşlayın. Evlilik stresinin sizin hızınızı ve endişenizi artırmasına izin vermeyin. Yavaş hareket edin, acele etmeyin.

Hem aklınızdan geçen sorulara cevap bulmaya çalışırken, hem de evlilik hazırlıklarınız sırasında yavaş hareket edin. Tadını çıkararak, keyif alarak yapın her şeyi. Yavaş ve görevleri bölerek ilerleyin. Uzun bir listede yazan her şeyi o gün yerine getirmek zorunda hissetmemek için, listeleri kısaltın, basitleştirin.

Evliliğinizin kurulum aşamasının önemli anlarını acele ederek, birbirinizi hızlanmaya ve acele etmeye zorlayıp kırmayın. Bu günler sizin en özel günleriniz.

Hızı artırmak ve daha da hızlanmaya çalışmak biz insanlarda  kontrolü kaybetme hissi yaratır ve evlilik sendromunu daha da şiddetlendirir. Eş adayınızla konuşun, sohbet edin. Birbirinizi dinleyerek, birbirinizi duyarak ve hissederek iletişim kurun.

Eş adayınızla konuşarak, duyarak, hissederek iletişimde olmanız ilişkiniz açısından en iyisidir. Evlilik sendromu nedeniyle zihninizde oluşan sorulara yavaş yavaş ve sakinlikle cevaplar bulurken, bir yandan da yine aynı sakinlikle evlilik hazırlıklarınıza devam edin. Evlilik sendromunun ve evlilik stresinin sizi vermiş olduğunuz hayırlı karardan geri çevirmesine izin vermeyin. Soru işaretleriniz olması sizin evliliğe uygun olmadığınızı göstermez. İnsanların bir bölümü evlilik sendromunu yaşıyor ve sendromu atlatarak mutlu bir evliliğe adım atıyorlar.

Evlilik stresi ile baş etmek için her gün düzenli yürüyüşler yapmaya özen gösterin. Keyifli vakit geçirmek için imkan yaratın ve sevdiklerinizle güzel vakit geçirmek için zaman ayırın. Kendinizi iyi hissettiren aktivitelerle evliliğe emin adımlarla ilerleyin. Zorlandığınız yerlerde evlilik öncesi danışmanlık desteği alın.