Evlilik Öncesi Cinsel İlişki Yaşayanlar Ne Hisseder?

Evlilik öncesi cinsel ilişki, çiftin yaşadıkları ülke kanunlarının ifade ettiği resmi evlilik bağı gerçekleşmeden önce gerçekleştirilen cinsel birleşme anlamına gelir. Evlenmek isteyen gençlerin aile üyelerinin birbirlerini tanıması, yapılan cinsel birleşmeyi evlilik öncesi cinsellik özelliğini değiştirmez. Benzer şekilde, evlenme planı yapan gençlerin anne babalarının evlenmelerine onay vermiş olmaları da, gençlerin nişanlanmış olmaları da değiştirmemektedir.

Evlilik öncesi cinsel ilişki toplumun farklı kesimlerince farklı yorumlanabiliyor. Toplumun aile yaşamına önem veren kesimlerinde, evlilik öncesi cinsellik reddedilmektedir. Aile yaşamını ve ailenin kurulum aşamalarını kendi ailelerinden öğrenerek, bir yandan da geleneklerine bağlı olarak yaşamayı tercih eden insanlar bu tür yaşantıları kabul etmezler. Aynı zamanda, bu tür yaşantıları “yozlaşma” ya da “ahlaksızlaşma” belirtisi olarak kabul ederler.

Okumakta olduğunuz yazının amacı, evlilik öncesi cinsel ilişkinin anlamı ve etkileri hakkında bir çift terapisti olarak 14 yıldan uzun bir süredir edindiğim bazı örnekleri paylaşmaktır. Evlilik öncesi cinselliğin doğru ya da yanlış olduğuna kişiler kendileri karar vermelidirler. Evlilik öncesi cinsel ilişki yaşama ya da yaşamama kararı da kişilerin herhangi bir zorlama olmadan özgür iradeleriyle vermeleri gereken bir karardır. Herkes istediği gibi düşünebilir. Bu yazıda yer verilen bilgiler bizzat yaşanmış örnekler üzerinden kimlik bilgileri tümüyle gizli tutularak aktarılmaktadır.

Soru ve Cevaplar

Bir psikolog olarak 14 yıldan uzun bir süredir yaptığım çalışmalar sırasında, evlilik öncesi cinsellik üzerine çok sayıda soruyla karşılaştım. Bu soruların neredeyse tamamı gençlerin (18-25 yaş) sorularıydı. Bu soruların bir bölümünde cinsel ilişkinin yaşanmadığı, ancak yaşanmak üzere olduğu durumlar, bir bölümünde ise cinsel ilişkinin yaşandığı ve sonuçları ile karşı karşıya kalındığı durumlar söz konusuydu. En başında belirtmek isterim ki, bu sorular zor sorulardır. Zorluk, iki alanda kendisini gösterir.

İlk olarak, evlilik öncesi cinsel ilişki konusunda soru sormak zordur. “Biz bunu yaşamak istiyoruz ama, bu iyi bir şey mi?” türünden bir soru kolayca sorulamaz. Sormak isteyenlerin, soruyu ifade etmekte hakikaten zorlandıklarını söyleyebiliriz.

İkinci zorluk ise, bu soruya cevap vermenin zorluğudur. Düşünsenize, genç bir çift size yaşamlarını ciddi anlamda etkileyebilecek bir konuda ne yapmalarının doğru olacağını soruyor. Doğru ve yanlış gibi bir yargıda bulunmadan onlara bunun sonuçlarını aktarabilmeniz gerekiyor. “Yapın, iyidir” demek de, “Yapmayın, yanlıştır” demek de onların aradığı sorunun cevabı olamıyor malesef. Eylemlerinin sorumluluğu onlara ait olduğu gibi, mantıklı cevabı bulmanın sorumluluğu da onlarda olmalı.

Soru 1

“Serhat hocam ben 20 yaşındayım. Üniversite öğrencisiyim. Erkek arkadaşım da benle aynı bölümde öğrenci. Birbirimizi çok seviyoruz ve mezun olunca evlenmek istiyoruz. Erkek arkadaşıma güveniyorum, onun beni asla kandırmadığından adım gibi eminim. Benim merak ettiğim, evlenmeden cinsel ilişki normal midir? O, benim cinsel olarak nasıl olduğumu merak ettiğini söylüyor. Açıkça “Senle ilişkiye girmek istiyorum” diyor ve bana bunu söylemesi beni korkutuyor. Kendi kendime “Acaba beni gerçekten sevmiyor mu?” diye soruyorum.

Öyle bir durumdayım ki, onu kaybetmek istemiyorum. Cinsel ilişkiyi kabul etmemem onu üzüyor ve onu üzdüğümde ben daha çok üzülüyorum. Bir yanım onun beni sevdiğini, asla terk etmeyecek karakterde bir insan olduğunu söylüyor. Bir yanım da “Beni kullanmak istiyor” diyor. Onun beni gerçekten sevdiğini ve beni kullanmak istemediğini nasıl anlayabilirim? Onunla cinsel ilişki yaşamalı mıyım?”

Cevap

Sorularına tek tek cevap vereceğim. Evlilik öncesi cinsel ilişki nin normal olup olmaması senin için neden önemli? Sen istemiyorsun, hatta evlilik öncesi cinsel ilişki seni korkutuyor. Erkek arkadaşın sana çok zor gelen bir şeyi yapmanı istiyor. Sen de bir yandan onu kaybetme korkusuyla “Yapayım gitsin” diyorsun, bir yandan da “Beni kullanmak istiyor” diyorsun. Amacı seni kullanmak olmasaydı, sadece yapmak istediği için seni zorluyor olsaydı ne yapardın? Onun seni gerçekten sevdiğini ve seni kullanmak istemediğini anlaman senin için neden önemli? Bu soruların cevaplarına sence gerçekten ihtiyacın var mı?

Farz edelim seni gerçekten seviyor. Bu durumda onun istediğini vermek ve onu memnun etmek zorunda mısın? Ya da onu kaybetmemek için istediğini yapmak zorunda mısın? Sorduğun sorular, senin zorlandığını ve kafanın karıştığını gösteriyor. Çift ilişkileri, bir süreç halinde ve gelişerek ilerler. İlişki gelişerek ilerlerken iki insan birbirine bağlanır. Bağlanmanın zemininde duygularımız bulunur. O senden cinsel ilişki talep ederken sen korkuyorsun aranızdaki duygusal bağ zarar görüyor.

Sen evlenmeden cinsel ilişkide bulunmak istemiyorsun. Bu senin sınırın. Bu sınır ihlal edilmek üzere. Çiftler birbirlerinin sınırlarını ihlal etmemeli. Birbirlerinin güvenliğini tehlikeye atmamalı. Birbirlerini talepleriyle korkutmamalı. Bu söylediklerim çift ilişkisinde önemlidir.

“Evlilik öncesi cinsel ilişki normal mi?” sorusu da, bu sorunun cevabı da aslında son derece önemsiz. Önemli olan senin duyguların ve değerlerindir. Senin çok korktuğun halde yapmak zorunda kaldığın, senin değerlerine aykırı olduğu halde yapmaya mecbur bırakıldığın bir cinsellik seni ve senin hayatını nasıl etkiler? Sen kendini ve kendi değerlerini düşünerek hareket edersen ve sınırlarını korursan mantıklı davranmış olursun. Erkek arkadaşının yaptığı zorlamanın sana hissettirdiği kötü duyguları da ona anlat. O da senin sınırlarına saygı göstersin ve hatta senin sınırlarını o da korusun. Böylesi ikiniz için de daha iyi olur.

Soru 2

“Hocam ben 23 yaşında lise mezunuyum. Erkek arkadaşımla 2 yıldır çıkıyoruz. Onunla 4 ay önce cinsel ilişkim oldu. Kendisi benden 4 yaş büyük, çok sosyal bir insan. Onunla evlenmek istiyorum. Kendine güvenen, para kazanan bir insan ve bana en iyi yaşamı sunacağını söylüyor. Benim sormak istediğim şu hocam: 4 ay önce cinsel ilişkimiz olduktan sonra bana karşı tavırlarının değiştiğini hissediyorum. Bana eskiden emir verir gibi konuşmazdı. Onunla cinsel ilişkiye girdiğim 4 ay önce bana sanki daha iyi davranıyordu.

Önceden hiç ayrı kalmazdık. Cinsel ilişkiden sonra ayrılık çok olmaya başladı. Bir de dikkatimi çeken bir şey, ayrılık yaşadığımızda o beni hiç aramıyor. Sürekli ben arıyorum barışmaya çalışıyorum. O hatalı olsada ben alttan alıyorum. Bana küfrediyor. Ben üzülüyorum ama yine de alttan alıyorum.

Normalde onun benden özür dilemesi gerekiyor çünkü o bana küfrediyor. Ettiği küfürler de ağır küfürler hocam. Bana ağır küfürler ediyor ama özür dilemiyor, ben onu aramazsam beni aramıyor. Ben arayınca da özür dilersem benle konuşuyor. Bana eskisi gibi davranması için ne yapabilirim? Ben eskiden olduğu gibi gibi saygı görmeyi özledim”.

Cevap

Erkek arkadaşınla ilişkinde saygı yok. O sana ve senin benliğine saygı göstermiyor. Yazdıklarından anladığım kadarıyla, ilişkinizde saygı olmaması nedeniyle de aranızda gerçek anlamda bir iletişim kurulamıyor. Küfür etmek bir iletişim değildir. Çift ilişkisinde biri hata yaptığında hata yapan özür diler. Sizin ilişkiniz, normal çift ilişkilerinin dışında gelişiyor ki bu tür bir ilişkiden en büyük zararı sen görürsün ve görüyorsun da.

Sana eskisi gibi davranması için ne yapman gerektiğini sormuşsun ama buna vermek çok zor. Sizin ilişkinizde, çift ilişkilerinin en temel değerlerinden biri olan, her insanın ihtiyaçları arasında yer alan saygı bulunmadığı için, sana eskisi gibi davranması çok zor görünüyor. Saygı görmeyi özlemeni anlıyorum. Saygı görmen için ilişkinin daha dengeli, daha normal bir ilişki haline getirilmesi şart. Bu da, erkek arkadaşının sana davranışlarında köklü bir değişiklik yapmasıyla ancak mümkün olabilir.

Soru 3

“Serhat hocam ben 20 yaşında bir erkeğim. Kendi aile işimizin başına geçtim ve genç yaşta çok zor olan birçok başarıya ulaştım. Benden 2 yaş büyük bir nişanlım var ve kendisiyle çok güzel bir ilişkimiz var. Ailelerimiz birbiriyle kaynaşmış durumda, biz artık birbirimizi benimsemiş durumdayız. Nişanlımla aramızdaki bir sorun hakkında yorumunuzu almak istiyoruz.

Konu cinsellikle alakalı. Ben cinselliğe çok ilgiliyim ancak onda aynı ilgi yok. Ben modern düşünceye sahip bir insanım. Bana göre insanlar evlenmeden önce cinsel ilişki yaşamalılar. Yaşamalılar ki, nasıl bir eşle evlendiklerini görebilsinler. Eğer evlilik öncesi cinsel ilişki yaşanmazsa, ömür boyu sıkıntı çekerler. Nişanlım cinselliğe ilgi duymuyor ama ben onunla evlenmeden önce cinsel ilişkiye girmek istiyorum. Bunu ona söylediğimde bana “Olmaz” diyor, bazen benden uzaklaşıyor. Bunun benim için önemli olduğunu ona nasıl söyleyebilirim? Cinsel ilişkiyi reddetmesi neyi gösterir?”

Cevap

Genç yaşta çok zor olan birçok başarıya imza atmış olman güzel, seni tebrik ediyorum. Çalışma yaşamında genç yaşta hızla ilerliyorsun. Bir nişanlın var ve aileleriniz birbiriyle kaynaşmış, bunlar güzel gelişmeler. Bu güzel gelişmelerin yanında nişanlınla ilişkin konusunda beni endişelendiren bazı noktalar var ki, bunlara değinmek istiyorum. Sen cinselliğe ilgilisin, nişanlınsa cinselliğe ilgisiz gibi bir değerlendirme yapmışsın.

Sana verdiği tepkileri ben “Cinselliğe ilgisiz” şeklinde yorumlamadım. Nişanlıyken, yani evlilik öncesi cinsel ilişki konusunda senden farklı düşünüyor olabilir mi? Hatta “Evlilik öncesi cinsel ilişkiye karşı” da diyebiliriz. Sen evlenmeden cinsel ilişkinin olması gerektiğine inanıyorsun. Nişanlın ise, evlenmeden önce cinsel ilişki asla olmamalı düşüncesine inanıyor gibi. Sana “Olmaz” diyor, bazen senden uzaklaşıyor. Bunlar senin için ne anlam ifade ediyor? Açıkça “Olmaz” da demiş, senden uzaklaşmış. O uzaklaşınca sen ne hissediyorsun?

Senin için cinsellik önemli olsa da, nişanlına ve onun sınırlarına saygı göster olur mu? Onu evlilik öncesi cinsel ilişkiye girmesi için zorlama, ikna etmeye de çalışma. Nişanlını gerçekten seviyorsan ve ona değer veriyorsan, onun düşüncelerine ve sınırlarına saygı göster. Son sorunun cevabını da verelim. Cinsel ilişkiyi reddetmesi, senin nişanlının evlilik öncesi cinsel ilişkiyi reddettiğini, evlenmeden seninle cinsel ilişkiye girmek istemediğini gösterir. Belli ki, her insanın sınırları olduğu gibi, senin nişanlının da sınırları var. Onun sınırlarını zorlamak yerine, sınırlarına saygı gösterirsen ve sınırlarını korumasına yardım edersen aranızdaki duygusal bağ güçlenir. Aksi halde, aranızdaki duygusal bağ zayıflar ve kopar.

Soru 4

“Hocam ben 22 yaşında bir genç kızım. Bu yazınızda 2. soruyu soran arkadaşla aynı durumu ben de yaşadım. Benim erkek arkadaşım “Zaten evleneceğiz” diyordu. Beni geri kafalı olmakla suçluyordu ve bana “Herkes yapıyor biz niye yapmıyoruz” gibi sözler söylediğinde ben kendimi suçlu hissediyordum. Erkek arkadaşımın suçlamalarından bıktığım için onunla cinsel ilişki yaşayıp kurtulmak istedim. İşler benim düşündüğüm gibi gitmedi çünkü onunla ilişkide bulunduktan sonra beni kendi malı gibi görmeye başladı. Hiç küfür etmezken şimdi bana küfrediyor. Bana emrediyor, bana “lan” diyor ve ben ne yapacağımı bilemiyorum hocam. Bir de, bunu söylerken utanıyorum ama bana bazı hastalıklar bulaştırdığından şüpheleniyorum. Cinsel bölgede, yüzümde ve boynumda bazı yaralar, siğiller çıktı. Bunu kimseye anlatamıyorum, her gün boğazlı kazak giyiyorum. Bu konuda bana yardımcı olun lütfen”.

Cevap

Senin yaşadığın durumu senle yaşıt ya da senle yakın yaşlarda çok sayıda arkadaşın da yaşıyor. Yaşadığın şey seni zorluyor. Ben gençlere bunu anlatmaya çalışıyorum: Erkekler “Zaten evleneceğiz” diyerek ya da “Ben modern insanım. Yoksa sen geri kafalı mısın?” diyerek kızları cinsel ilişkiye ikna etmeye çalışmasın. Kızların cinselliğe zorlanması ve cinsel ilişkiye girmek zorunda bırakılması benim düşünceme göre vicdansızlıktır. Türlü sözlerle, bazen ayrılma tehditleriyle cinsel ilişkiye zorlanan genç kızların hissettikleri duygular cinsel ilişki gerçekleştikten sonra daha da olumsuz, daha ağır duygular oluyor. Dahası, bu kızlar cinsellikten nefret ediyorlar. Nefret etmekte de haklılar çünkü cinsel ilişkiden sonra, erkek arkadaşın tavrında, yaklaşımında çarpıcı değişiklikler görüyorlar.

Her erkek böyle yapar diyemeyiz ama şu erkek yapar ama şu kesin yapmaz gibi bir ayrım yapabilmemiz neredeyse imkansızdır. Genç kızlar bazen sorarlar: “Hocam erkek arkadaşım benle kesin evleneceğini söylüyor. Bana evlilik yüzüğü de aldı. Evlenmeden önce cinsel ilişkiye girmek istiyor. Sizce ne yapayım? Benimle kesin evlenmek isteyip istemediğini nasıl anlarım?”. Bu gibi sorulara ben şu cevabı veriyorum: “Erkek arkadaşın sana evlilik yüzüğü almış, seninle evlenmeyi istediğini düşünüyorum ancak daha önemli bir nokta var: Senle gerçekten evlenmeyi istiyor ise sen onunla cinsel ilişkiye girmeli misin?

Bana sorarsan, benim kendi düşüncemi şöyle özetleyebilirim: Seninle gerçekten evlenmeyi istiyorsa da, ve kesin olarak seninle evlenecek olsa da, evlilik öncesinde cinsel ilişkiye girmek zorunda değilsin. Evlilik öncesi cinsel ilişki hakkında sen ne hissediyorsun? Onun ilişkiye girme arzusundan daha önemlisi, senin bu konuda ne hissettiğindir. Sen istemiyorsan, konu kapanmıştır. Seni zorlamaya çalışması, senin sınırlarını ihlal etmeye başladığının kanıtıdır ve zorlamaları seni kırmaya başladığında sen de kendi sınırlarını daha güçlü korumalısın ve kendi değerlerine, kendine sahip çıkmalısın. Sırf o istiyor diye ve onu kaybetmemek için onunla evlilik öncesinde cinsel ilişkiye girmek zorunda bırakılman, sana yapılmış çok büyük bir haksızlıktır. Böyle bir haksızlığa izin verme”

“Sınırlarına, kendine, değerlerine sahip çık”

Senin yaşadığın durumla ilgili aynı şeyi söylemek istiyorum. Sınırlarına, kendine ve değerlerine sahip çık. Sınırlarının ihlal ve işgal edilmesine bundan sonra izin verme olur mu? Bu arada genç insanlarımıza evlilik öncesi cinsel ilişkinin hastalıklara yakalanma riskinden bahsettiğimde bunu abarttığımı düşünebilirler. Hiç abartmadığımı hem kendi çevrelerinden hem de burada senin yaşadıklarından da bir kez daha görmüş olduk. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar çok yaygın olarak görülüyor ve evlilik öncesi cinsellik yaşayan gençlerin önemli bir kısmının birbirine bulaştırması ile yayılıyor.

Bu hastalıkların bir bölümü çok zor iyileşirken, bir bölümü iz bırakıyor, bir bölümü de kısırlığa neden oluyor. Sen ilk kez ilişkiye girdin, hiçbir hastalığın yoktu ancak erkek arkadaşında cinsel yolla bulaşan bir hastalık ya da hastalıklar var. Sen kendi sağlığın için acilen bir doktora muayene olarak bu hastalığın ne olduğunu bir öğren. Doktorunun verdiği tedaviye harfiyen uyarak tedavi ol. Kendini, sağlığını, bedenini koru olur mu? Bak sen korumadığında bedenin hastalıkların saldırısı altında kalıp zorlanıyor. Onun zorlanmaması için sen kendi sınırlarını koruma altına al, kimsenin işgal etmesine izin verme.

Soru 5

Buraya yazılan sorulara verdiğiniz cevaba bakarak evlilik öncesindeki cinsel birlikteliğin kötü bir şey olduğunu anlıyorum. Peki bunun kötü yanı ne? Cinselliğin nesi kötü olabilir ki? Modern çağda yaşıyoruz ve modern çağın insanı evlilik öncesi cinsellikten korkmalı mı? Bu çağın insanları bence böyle düşünmemeli, en azından modern insanlar.

Cevap

Benim cevaplarımı daha dikkatli okumanızı öneririm. Ne bu konuda ne de hiçbir konuda “iyidir ya da “kötüdür” gibi kategorik yorumlar yapmam. Kendi bireysel düşüncelerim sorulduğunda dahi iyi ve kötü kelimelerini kullanmamaya özen gösteririm. Bu sebepten, evlilik öncesi cinsellik iyidir ya da kötüdür gibi bir düşünce saçmadır, anlamsızdır.

Burada yazılan sorular ve verdiğim cevaplar, evlilik öncesi cinsellikle ilgili nelerin tartışıldığını gösteriyor. Ayrıca, aslında “ben modern insanım bu yüzden evlilik öncesi cinselliğin nesi kötü olabilir” gibi bir düşünce de, başka bir insana zarar verme davranışına dönüştüğünde kötü bir fikir ve zararlı bir eylem olarak değerlendirilmelidir.

“Modern erkekler de, muhafazakar erkekler de kadına iyi davranır”

Hiç unutmayın ki modern insan ve muhafazakar insan fark etmeksizin vicdanlı insanlar kadınlara iyi davranırlar. Bizim kültürümüzde kadına değer verilir, kadın sevilir, sayılır, kadının güvenliği düşünülür. Genç bir kadının zorda kalmasını vicdan sahibi hiçbir adam istemez. Hiçbir baba, kızının çaresizlik hissetmesini istemez. Evlilik öncesi cinsellik yüzünden çaresiz hisseden, kötü davranılarak değersizleştirilen ve köle gibi görülmeyi, ilişki yaşadığı adama mahkum hissetmeyi de hiçbir genç kızımız istemez. Ne yazık ki bunlar yaşanıyor.

Tüm ağır duygusal yükler bir yana, cinsel yolla bulaşan hastalıklardan bahsediyoruz ki çok yaygın olarak görülüyorlar. Evlilik öncesi olarak ve ilk kez cinsel ilişkide bulunan genç kızlar 18-19 yaşında cinsel yolla bulaşan ve iz bırakan, kısır kalmalarına neden olan hastalıklara yakalanıyorlar. İşin daha da acı tarafı, cinsellikle bu şekilde tanışan ve cinselliğin “c” sini bilmeyen bu genç kızların yaşadıkları ilk ilişkide “cinsel yolla bulaşan hastalık” kavramıyla tanışıyor olmaları ve belki de hiçbir zaman çocuk sahibi olamayacak olmaları. Bunun gibi o kadar çok önemli nokta var ki, bunlar sizler tarafından soruldukça burada cevaplayacağım.

“Kız arkadaşınızı evlilik öncesi cinsel ilişki için zorlamayın”

Lütfen kimse işin kolayına kaçmasın. “Ben modernim de, ben şöyleyim de” demesin. Erkekler, ne olduğunuzdan daha önemli olan bir nokta var. Kendinize şu soruyu sorun: “Neden acele ediyorum?”. Eğer kız arkadaşınızı ya da sevgilinizi evlilik öncesi cinsel ilişki konusunda zorluyorsanız da şunu sorun kendinize: “Ben bir genç kız olsam ve erkek arkadaşım beni evlilik öncesi cinsel ilişki ye zorlasa ben ne hissederdim?”. Bu sorulara cevap vermeniz, “Ben modernim” demenizden daha yararlıdır. Modern insan da, muhafazakar insan da kadınını korur, onun güvenliğini ve emniyetini düşünür. Mantık ve vicdan sahibi hiçbir modern insan ve muhafazakar insan kadınının güvenliğini ve emniyetini riske atmaz. Bunu yapmak istemez.

4 Comments

  1. Evlilik öncesi cinsellik kültürümüze de aykırı bir durum. Bizim öz kültürümüzde kadın değerlidir. Bir ilişki sonrası terk edilen ve umursanmayan bir varlık gibi davranılması kabul edilemez. Buradaki örneklerde evlilik öncesi cinselliğin sonuçlarının en azından genç kızların bir bölümü açısından felaket olduğunu net bir şekilde görmüş olduk. Hiç kimse kimseyi kandırmaya çalışmasın, seven adam evlenmeden önce ilişkiye girme hesabı yapmaz. Biz kızlar da biraz gözlerimizi açalım zarar görmemek için. Her “seni seviyorum” diyene inanmayalım. Yazınız için çok teşekkürler.

    • Hilal merhaba.

      Ben de yorumun için teşekkür ediyorum. Yüreğine sağlık.

  2. 6 yıllık ilişkim var ve ilk zamanlarda çok güzeldi. Daha doğrusu ağabey kardeştik diyebilirim. Daha sonra 2 yıl geçti ve sevgili olduk çok kıskanırdık birbirimizi öyle böyle değil. daha sonra sarıldık iyici varsın dedik o bir sürü kızla sohbet etti şahit de oldum. zaman geçtikten sonra ve halende dediği şu: “Ben senin için herkesten her şeyi silerim”. Siliyordu da ama ihaneti de gördüm, el ele yanımdan geçtiler kızla benden özür diledi aylar geçtikten sonra. Bir zaman sonra ilişki yasamak istediğini söyledi, ben ilkten hayır dedim, sonra bu fikrim zamanla evete döndü… Ve nasıl olduğunu anlamadım şöyle ki ilk zamanlar çok yazardı konuşurdu şimdi de sadece ilişki hakkında özledim seni seviyorum demeye getirdiğini hissediyorum. Bana başka kızlar için ben hep başka kızlara yazardım durumunu beğenene sürekli beğeniyordu çünkü takip ederdim napıyo ne ediyor diye. Sonrası malum… aynısı oldu her defasında bana ameliyat ol bile dedi son radde buydu hiç konuşmadım araştırdım çok korktum sessiz kaldım bana birisi gördüm sarmaş dolaş erkekle oturuyordunuz o sen miydin dedi ben hiç bir erkekle değildim ondan sonra her şeye kapattım kendimi… Bana her yazdığında korkum ya gene beni kandırırsa başkası varken gene benimle konuşuyorsa benim bu konuyla ilgili akıl almam gerekiyor yardımcı olun lütfen

    • Kardeşim bir şey sormak istiyorum… Bu nasıl bir ilişki ben anlayamadım. İkinizin de amaçları net değil, ilişki neden kuruluyor bu belli değil. Senin bu 6 yıllık ilişkide ulaşmak istediğin hedef nedir? Neden bu kişiyle görüşüyorsun?

Yorumlar kapatıldı.