Evlenmeden Önce Bunları Mutlaka Konuşun

Evlenmeden önce mutlaka konuşulması gereken konular, evliliğin sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi açısından son derece önemlidir. Bu konular açık ve net olarak konuşulmalı, dile getirilmeli. Bunlar ile ilgili herhangi bir olumsuzluk hissederseniz bunun da mutlaka eş adayınızla paylaşılması gerekir.

Evlilik toz pembe bir hayalden ve pembe panjurlu bir evden ibaret donuk bir resimden çok dinamik, canlı, karşılıklılık içeren, etki ve tepkiyi içinde barındıran bir ilişki biçimidir. Evlilik ilişkiniz her zaman düğününüzde olduğu gibi renkli mutlu mesut karelerle geçmeyecek. He evlilikte olduğu gibi sizin evliliğinizde de sıkıntılı zamanlarınız olacak. Bazen ekonomik konular sizin canınızı sıkacak, bazen eşinizin bir sözü sizi üzecek, bazen de sizin bir sözünüz eşinizi incitecek. Bazen akrabalar konusunda tartışacaksnız, bazen kapıyı çarpıp çıkmak isteyeceksiniz. Evlilik psikolojisinde burada anlattığımız tartışmalar olsa da ayrılıp gitmek yoktur. Eşi bunlar sebebiyle terk etmek de bulunmaz. Peki, zor zamanlar olduğunda, sıkıntılı dönemler olduğunda siz ve eş adayınız evlilik psikolojisine uygun davranabilecek misiniz? Yoksa pek çoklarının yaptığı gibi, “Yanlış eş seçmişim. Keşke senle evlenmeseymişim” mi diyeceksiniz?

Evlilik Psikolojisinde İletişim

Evlilikte ve aile içinde iletişim konusuna çok sayıda yazımda değindim çünkü bu konu gerçekten sorunlu evliliklerde aşılması en zor olan problemlerden biri. Basit gibi görünür, “İletişim mi? Tabii ki de iletişim kuracağız. İletişim olmadan zaten olmaz ki!” diyebilirsiniz.

Beylikdüzü psikolog

Evlilik terapisi seanslarında bu konu en önemli gündem maddelerinden biridir, çiftlerin sahip olmadıkları en önemli becerilerin başında gelir. İşin ilginci, çiftlerin iletişim kuramadıklarını, daha doğrusu iletişim yerine başka şeyler yaptıklarını görüp bu durumdan kendilerine bahsettiğiniz zaman da kendilerini savunmaya geçerler. “Biz zaten konuşuyoruz” derler ki, bu sözleri de durumu en iyi biçimde özetler. Konuşmak yetmez, dinlemek konuşmaktan daha anlamlıdır evlilik ilişkisinde. Evlilik aslında kulak kesilmektir. En iyisi, iletişimdir. Peki, siz evlendiğinizde düşüncelerinizi, duygularınızı, hislerinizi, fikirlerinizi paylaşmak istediğinizde eş adayınız ne yapacak? İletişim kuracak mı yoksa pek çoklarının yaptığı gibi duymazdan mı gelecek, canı sıkıldığı için kapıyı çarpıp gidecek mi, yoksa düşüncelerinizi duyup öfkelendiği için size şiddet mi uygulayacak?

Evlilik Psikolojisinde Ekonomi

Evlenirken en az konuşulan konulardan biri ekonomi konusudur. Parasal konularda konuşulması genellikle bizleri rahatsız eder. Evlendirme programlarında bu konudaki sorular nezaket kuralları hiçe sayılarak, saygısızca sorulur. Geçenlerde bir gelin adayı damat adayına aynen şu soruları sordu: “Maaşım var dedin, ne kadar maaş alıyorsun?”, “Evin var mı, araban var mı?”, “Evini satsan ne kadar eder”, “Arabanın markası ne, satsan ne kadar eder?” ve soru listesi uzayıp gidiyordu. Nezaket sıfırdı ve ben rahatsız olup televizyonu kapattım.

Evlenmeden önce bu konu bu şekilde konuşulmamalı ancak daha düzgün ve edepli bir biçimde ele alınmalı. Eşlerin para kazanma durumu ortaya konmalı. Para harcama tutumları çok net konuşulmalı. Bu konudaki tutumlar ve düşünceler gizlenmemeli. Bazı eşler tutumlu olmayı, para biriktirmeyi tercih ederken, bazıları ise eline geçen tüm parayı son kuruşuna kadar harcayıp bitirmeyi, hatta borç yapmayı tercih ederler. Bunlar ifade edilirse çok daha dürüst davranılmış olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*