Erkek Psikolojisi

“Erkek psikolojisi”, erkeklerin psikolojik özelliklerini yani duygu, düşünce ve davranış şekillerini ifade ediyor. Peki erkeklerin duyguları, düşünce ve davranışları nasıl şekilleniyor? Erkek psikolojisi dediğimiz yapı nasıl oluşuyor?

Erkek psikolojisi, aslında sahip olduğu özelliklerin büyük bir bölümünü toplumun vermek istediği biçimiyle alıyor. Toplum nezdinde “Kadın olmanın” özellikleri olduğu gibi “Erkek olmanın” da belli özellikleri var ve bu kalıplar belirleyici oluyor.

Erkek Olmanın Psikolojisi

Toplumumuzda erkek olmanın anlamı, evini geçindirmek, eşine ve çocuklarına bakmak, onları korumak, yaşadığı zorluklardan (her türlü zorluk) bahsetmemek, tek başına zorlukların üstesinden gelmek, dik durmak ve ağlamamak (Erkekler ağlamaz sözünü hatırlayın), güçlü olmak ve her durumda gücünü göstermektir.

Bunların yapılması doğru bulunur ve hoş karşılanır. Bunların aksi yöndeki özellikler ve eylemlerse kabul görmeyecektir.

Toplumumuz bizlere nasıl davranacağımızı gösteriyor. Biz erkeklerin çok gülmesi istenmiyor. “Kadın gibi ne gülüyorsun” sözü erkek çocuklara söylenerek  daha çok küçük yaşlardan, nasıl bir erkek olmamız istendiği ve nasıl bir yol izlememiz gerektiği bizlere öğretiliyor.

Beylikdüzü psikolog

Kadın olmak daha zor, çünkü hem hissetmek, hem anlamak, hem de çözüm bulmak zorundalar. Eşin sorununa da, çocukların sorununa da çözümü kadın bulmalı. Bunun için de problem ne ise tespitini de kadın yapmak zorunda. Duyguları kadın anlıyor ve anlamak zorunda. Evlilik veya çift ilişkisinin devam etmesi de kadının bu çok önemli olan “duyguları anlama, hissetme” becerisine bağlı. Kadın psikolojisi de toplum tarafından belirleniyor.

Kadını ve erkeği karşılaştırdığımızda kadın olmanın daha zorken erkek olmanın çok daha kolay olduğunu görüyoruz. Düşünsenize, derinlemesine hissedip anlamanız beklenmiyor, kendinizi, duygu ve düşüncelerinizi ifade etmeniz de beklenmiyor.

Toplumun belirlediği bu kodlar, erkeğin kadından daha rahat ve iyi bir konumda olmasına yarıyor mu? Evet, kesinlikle yarıyor. Peki, toplum tarafından erkeğe verilen bu kodlar ne zaman sorun yaratıyor?

Erkek Psikolojisi Ne Zaman Sorun Yaratıyor?

Toplumun biz erkeklere yüklediği özellikleri yukarıdaki satırlarda ele aldığım için tekrar belirtmeyeceğim. Bu özellikler arasında “Duygularını ifade etmeme” özelliği, çoğu erkeğin özellikle çift ve evlilik ilişkilerinde ciddi sorunlar yaşamasına neden oluyor. “Duygularını gizle” öğretisi, erkeklerin hem kendilerini ifade ederken zorlandıkları, hem de eşlerinin duygusal acılarını hissetmekte zorlandıkları büyük problemlere neden oluyor.

“Ben ataerkil aileden geliyorum” açıklaması hiç fayda etmiyor çünkü evlendiğimizde anaerkil ya da ataerkil aileden gelmemizin de bir anlamı kalmıyor. Hem erkeğin, hem eşinin hem de çocuklarının ihtiyaçları var ve çoğu erkek bu ihtiyaçların maddesel ihtiyaçlar olduğu öğretildiği için, duygusal ihtiyaçları göremiyor.

Erkek psikolojisinde duygularla araya örülmüş olan duvarın aşılması sayesinde eşle ve çocuklarla duygusal bağlar kurulabiliyor. “Ben ataerkil aileden geliyorum, duygularla işim olmaz” düşüncesi hiç fayda etmiyor çünkü hayatımızda, varlığımızda ve en yakın ilişkilerimizin temelinde hep duygular var.