Aldatmak Nedir ve Aldatma Belirtileri Nelerdir?

Aldatmak, çift ve evlilik ilişkisi açısından “kandırma”, “ihanet etme”, “eşin beklemediği bir davranışta bulunma” anlamlarına gelir ve hiçbir insan ihanete ve sadakatsizliğe uğratılmayı istemez. Aldatmak nedir sorusuna verilen cevap, gerçeğin bir ya da birkaç yönünü anlatabilse de, aldatılmanın insana hissettirdiği duygusal acıyı tarif edebilmek gerçekten zordur.

Eşini aldatanlar asla aldatılmak istemezler. “Eşim yapsa ben de çok üzülürdüm” derler ama yine de yapmışlardır bir kere.

Çok hassas insanlar, özellikle ihmal edilmeye şiddetli duygusal tepkiler veren kadınlar ve erkekler için, eşin bir başkasına doğru bakması dahi rahatsız eder. Bakmak çoğu çift için aldatma olarak değerlendirilmese de, aldatma ve sadakatsizlik kavramları herkes için farklı yorumları olan kavramlardır.

Beylikdüzü psikolog
Eşim beni aldatıyor mu?

Bazı insanlar, eşleriyle sohbet etmezler ve sohbet edip dertleşmek için karşı cinsten biriyle konuşmayı tercih ederler. Bu durum kimi çiftlere normal gelir. Sohbetten zarar gelmeyeceği düşünülür. Ancak unutulan bir nokta vardır ki, dertleşmek, dert ortağı olmak ve evli bir insanın özelini, duygu dünyasını ve o duygu dünyasının derinliklerini eşi dışındaki birine açması ne kadar mantıklı, ne kadar vicdanlıdır? Bir soru ile devam edelim:

“Evliliğimin 2. yılını geçtiğimiz günlerde doldurduk. 2 yıl boyunca eşimle iyi ve özenilen bir ilişkimiz oldu. Benimki bir aldatma olarak değerlendirilebilir mi bilmiyorum ama yeni işe başlayan bir kızla birkaç aydır konuşuyorum. Kendisi bana o kadar sıcak ve yakın davranıyor ki, onunla sohbet ederken zamanın nasıl geçtiğini anlayamıyorum. Her öğle yemeğini onunla birlikte yiyoruz. Yemekte de sürekli sohbet ediyoruz ve o bana ‘Abi’ diyor. Ben ona adıyla hitap ediyorum. Onun işe başladığı ilk günden bu yana gerçekten mutlu olduğumu hissediyorum. Aramızda farklı bir iletişim var. Bu, benim eşimle kurduğum iletişimden çok farklı, iki arkadaş gibi. Eşim eve gittiğimde beni kapıda yüzü asık ve mutsuz karşılarken bu kız bana hep gülüyor. Aramızda cinsel anlamda hiçbir şey yok. Saf ve son derece masum bir ilişki ve ikimizi de iyi hissettiriyor. Sadece bazen vicdanım rahatsız oluyor. Onu aldatmadığımı bildiğim halde suçluluk hissediyorum. Onunla aramızda olanlar aldatma mıdır?”

Aldatmak nedir sorusunun cevabını yazımın giriş kısmında verdim. Aldatmanın tanımında “kandırma” ve “eşin beklemediği bir davranışta bulunma” yer alır. İş yerindeki davranışınızı aldatmanın tanımında bulunan bu özellikler açısından bir değerlendirin. Eşiniz sizi görse ne hisseder? Ya da birileri sizin her gün iş yerinizde ve yemekte yaptıklarınızı eşinize anlatsa ne hisseder? Onun hissedeceği duyguları hissetmeye çalışın.

Evliliğin 2. yılında, kurduğunuz evliliğe odaklanmanın hem sizin, hem eşinizin, hem de evlilik ilişkinizin daha fazla yararına olacağı bir dönemde başka bir kadınla duygusal yakınlaşma içine girmişsiniz. Eşinizin bundan haberi yok.

Amacım sizi suçlamak ve yadırgamak değil. Sadece şunu ifade etmek istiyorum: Evlilik ilişkisi, özel duygusal paylaşımların ve derinleşmenin eşle yaşandığı bir ilişki biçimidir. Evli çiftlerin ilişkisi bu duygusal paylaşımlarla ve duygusal paylaşımların gitgide daha da derinleşerek çiftin birbirine daha güçlü bağlarla bağlanması ile güçlenir. Sizin yaptığınız ise, bu gerçeğe aykırı bir örnek oluşturuyor. Çok açıkça söylemek isterim ki, evliliğinizi bitirmek üzeresiniz. Evliliğinizi çok büyük riske atmış durumdasınız. Eşiniz bu kızla olan duygusal paylaşımlarınızı öğrendiğinde size nasıl tepki verir? Bir de şuradan bakın: Eşiniz sizin yaptıklarınızı bir başkası ile yapsaydı siz nasıl tepki verirdiniz?

Doğrudur, siz o kişiyle cinsel bir paylaşımda bulunmuyorsunuz ama aslen eşinizle paylaşmanız gereken derin duygularınızı bir yabancıyla paylaşıyorsunuz. Ona açıyorsunuz içinizi. Onunla dertleşiyorsunuz. Peki bunu eşinizle neden yapmıyorsunuz? Sizi anlamaz mı? Sizinle dertleşmek istemez mi? Bu yüzden mi duygularınızı ondan gizleyip bir yabancıya güveniyorsunuz? Evliliğinizin dışında geliştirip ilerlettiğiniz bu ilişkiyi bir an önce bitirmeniz ve tekrardan eşinize, evliliğinize odaklanmanız en doğrusu gibi görünüyor. Sizin yazdıklarınızı okurken zihnimde ağlayan ve aldatıldığı için eşine güvenini kaybetmiş bir kadın resmi canlandı. O kadının ağlaması bir son bulduğunda belki de eşinden boşanmak isteyecek. Bu kötü sonla karşılaşmamak ve eşinize yaptığınız yanlıştan dönmek için acele etmenizi, eşinize yönelmenizi ve dışarıdaki kişilerle ilişkilerinizde sınırları korumanızı bir kez daha size söylemek istiyorum. Karar sizin, tercih sizindir.

Aldatma sadece cinsel ilişki ile olmamaktadır. Yukarıda ele aldığımız örnek, duygusal aldatmaya örnek olarak verilebilir. İçerisinde hiçbir cinsel eylemin bulunmadığı, ancak zamanla cinsel eylemlerin de görülmesinin beklendiği ve duygusal ilişki yaşanan durumlardır duygusal aldatma durumları.

İster cinsel aldatma olsun, isterse duygusal, hiçbir insan eşi tarafından aldatılmak istemez. Kadınlar da, erkeklerde her iki aldatma yolunu seçme özgürlüğüne sahiptirler. Herkes ihanetini gerçekleştirmek için fırsatlara sahip olur ancak çoğu insan bunu yapmamayı tercih eder. Aldatanlar azınlıkta, sadakatli olanlarsa çoğunluktadırlar.

Erkeklerin bir bölümü, sadakat ve sadakatsizlik kelimelerinin anlamını bilmezler. Sadakat kavramı, evliliklerde ve çift ilişkilerinde önemli bir kavramdır. İnsan toplumlarında normal olan sadakatin bulunduğu evlilik ilişkisidir.

Sadakatsizlik ise, istisnai olarak ve nadiren normal görülür. Çoğu kadın ve erkek “Eşim duygularını benle paylaşsın” der. “Sadece ikimize özel hiç bir şey olmasın” ya da “Eşim benimle yaşadığı özel ne varsa başkalarıyla da yaşasın” diyen kadınlar ve erkekler, toplum içinde çok az sayıdadır.

Erkekler aldattıklarında özellikle filmlerde çok işlenen bir özellikleri olarak kendilerine özen göstermeye, bakım yapmaya, spor yapmaya başlarlar. Öncekinden daha farklı ve daha genç bir görünüme kavuşmaya çalışıyor gibi görünürler.

Aldatma eyleminde bulunan erkeklerin büyük bölümü bunu “aldatma” olarak adlandırmazlar. Daha önce de belirttiğim gibi, “Sadakat” ve “Sadakatsizlik” kelimelerinin anlamlarını bilmezler. Onlara göre yaptıkları şey sadece “Çapkınlık” tır ve yine onlara göre “Bunu her erkek yapar”.

Aslında gerçek çok farklıdır. Sadakatsiz erkek, bir yandan yaptığını normal kabul eder, sağlıklı her erkeğin bu tür çapkınlıklar yapması gerektiğine inanır, ve her erkeğin eşine sadakatsizlik yaptığını iddia eder. Halbuki, bu sadece bir yanılgıdan ibarettir.

Aldatmayı “Çapkınlık” olarak gören erkekler sadakatsizliği alışkanlığa dönüştürürler. Sürekli yaparlar. Eşi, çocukları, anne babayı ve kardeşleri ihmal ederler. Eşin duygularını umursamazlar. Yalnızken çektiği acıyı hissetmezler, eve bazen geç gelir bazense hiç gelmemeyi tercih ederler. Hayatın eğlenceli olsa da basit yanlarından biri olan cinsellik başka kadınlarla yaşandığında heyecan verir. Erkeklerin bir bölümü bu heyecanı yaşamak ister ve her fırsatta yaşar. Buna niyeti olan bir adam eğer bu yönde eğilimi varsa aldatır. Tespit edilse ve defalarca özür de dilese, aldatmayı “Çapkınlık” olarak gören erkek yine sadakatsizlik yapma eğilimi gösterir. Sadakatsizliği sürdürmeyeceğinin en önemli kanıtlarından biri, eşinin ihaneti öğrenmesi sonrasında verdiği sözel, davranışsal ve duygusal tepkileridir. Sadakatsizlik yaptığı için, aldattığı için derin bir pişmanlık ve suçluluk hisseden erkek yanlış yoldan dönmüş ve doğru yola girmiştir.

1 Comment

  1. Hocam aldatma konusunda yazılarınızın hepsini okudum. Benim eşim aldatıyor hemde defalarca yaptığı halde inkar ediyor. Elimde bir sürü görüşme kayıtları vesaire ile bir de arkadaşıyla yaptığı yüzyüze sohbetlerin ses kayıtları var. O kayıtlarda beraber oldukları kadınlardan bahsediyorlar, başka kadınlarla tanışacaklarından da bahsediyorlar. Eşime ses kayıtlarını dinletiyorum, “Bu benim sesim değil” diyerekten inkarda bulunuyor. Kabul ettirmek için ne yapmalıyım ya da kabul etmezse ne yapmalıyım?

Yorumlar kapatıldı.