Aldatılan Kadın Psikolojisi Nasıl Olur?

Aldatılan kadın psikolojisini ve kadının sadakatsizliği öğrendikten sonraki duygusal incinmesini anlamak için özellikle aldatılmış olmanın anlamını iyi anlamak gerekiyor. Gerçek şu ki, sadakatsizliğe her kadın farklı duygusal tepki veriyor. Verilen tepkiyi belirleyen ise, kadının aldatılmış olma durumu hakkındaki yorumu.

Aldatılma durumu, ifade ettiğimiz gibi her kadının kendi açısından farklı bir anlam ifade ediyor. Bazı kadınlar “Bana bunu nasıl yapar? Ben bunca yıldır ona sadık bir eş olarak onu böylesine severken bana bunu nasıl yapabildi?” derken, bazı kadınlarsa “Aldatılmış olmam benim yetersizliğimle ilgilidir. Hangi yönüm yetersiz kaldı da cezalandırıldım?” diye soruyorlar.

Kadının kendi durumu hakkında doğru kararlar alabilmesi, sadakatsizlik hakkında gerçekçi yorumlar yapabilmesine bağlıdır. Gerçekçi yorumlar yapılması bu durumda çok önemlidir çünkü yaşanan travmanın sonuçlarını bu yorumlar belirler. Yaşanan olumsuz duygular da yine bu gerçekçi düşüncelere ve mantıklı değerlendirmelere bağlı olarak hafifletilebilecektir.

Beylikdüzü psikolog

Aldatma yani sadakatsizlik, bir kadının olumsuz özelliklere sahip olmasına bağlanamaz. “Beni güzel bulmadığı için başka kadınlara gitti. Demek ki ben çirkin, işe yaramaz bir insanım” türünden olumsuz, aynı zamanda da gerçekdışı düşünceler kadının içinde bulunduğu durumu da, aldatmanın nedenini de anlamasına yardımcı olmaz.

Sadakatsizlik, evlilik ve çift ilişkilerindeki temel ve önemli sorunların varlığını işaret eder. Birçok evlilik bu önemli sorunlarını çözerek yoluna devam ederken bazen aldatan eşin kendi haklılığında ısrarcı olması, bazen de kadının ilişkiye devam etmek istememesi sebebiyle ayrılık ve boşanma ile sonuçlanır.

Erkeğin aldatma eylemin, kadının güzel olmaması, çekici olmaması, etrafta daha güzel kadınlar bulunması gibi gerekçelerle açıklamak hem mantıksız ve gerçek dışıdır, hem de kadına yapılmış büyük bir haksızlıktır. Her kadının kendine özgü bir güzelliği vardır ve aslında hiçbir kadın için “Çirkin” ya da “Çekici değil” türünden basit ve yüzeysel yorumlar yapılmamalıdır.

Aldatılmaya uğrayan kadınların bir bölümü kendileri için bu yorumları yaparlar. Aldatan erkeklerin bir bölümü de bu yorumları yapmaya hazır durumdadırlar. En başından bu tür mantıksız ve gerçek dışı yorumlar netleştirilmeli ve sorgulanmalıdır. Bu sorgulamanın yapılması, sadakatsizliğin doğru anlaşılmasına yardım eder.

“Aldatıldığımı nasıl anlamadım? Aylarca ayakta uyumuşum, ne kadar safım!” türünden düşünceler, gerçeği yansıtmayan, kadının kendisini suçladığı ve değersiz hissettiren düşüncelerdir. Hiçbir kadın ve erkek, aldatıldığını kolay kolay anlayamaz. Aldatılma ihtimali üzerine düşünmez, çünkü her insan evliliğinde sadakatin var olduğuna inanır. Evrensel olarak sadakati ararız ve eşimize güveniriz. Bu nedenle de, fark edilebilir bazı belirtiler gören bir kadın “Eşim beni aldatıyor” diye yorumlamaz ve yorumlamamalıdır da. Eğer bu tür yorumlar çok sık yapılıyorsa zaten hem ruh sağlığımızda bir sorun vardır, hem de ilişkimizde önemli bir problem vardır. Bu nedenle, aldatılma durumu genellikle anlaşılmaz, bir anda ortaya çıkar. Sonsuza dek gizli kalmaz, çünkü aldatan erkek mutlaka bir yerlerde hata yapar ve sadakatsizlik ortaya çıkar.

Aldatılan kadınların kendilerini değersiz, eksik, başarısız hissettikleri doğrudur. Bu hisler, bu kadınların değersiz, eksiz ya da başarısız olduklarını göstermez, yaşanan güven ve özgüven kaybıyla birlikte en yakınları olan eşleri tarafından kandırılmış olmanın hissettirdiği ruhsal darbe sebebiyle ortaya çıkarlar.